Comité eist duidelijkheid over recht op AAW-uitkering IM1 Onderzoek naar bodem kost gemeente geld Hoge ondersheiding vakman Leer eerste hulp geven Schiedams Nieuwsblad Natuurexcursie naar Kwade Hoek Rommel markt harmonie No problem weer open Leren en werken tegelijk GAK volgt lijn hoofdkantoor Nog plaats op 'MS Scheldevallei' Collecteren voor kankerbestrijding Verpleegkundigen zongen 'Het examenlied' Werken met computer Over een maand start er een nieuwe serie lessen eerste hulp bij ongelukken. DE HAVENLOODS- DINSDAG 23 AUGUSTUS 1988 34-491 SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN De leden van de Ne derlandse Jeugdbond voor Natuurstudie afdeling Schie- dam/Vlaardingen gaan zon dag 28 augustus op excursie naar het natuurreservaat de Kwade Hoek bij de Haring- vlietdam. Dit gebied is van grote waarde doordat het bij de uitvoering van de Deltawerken buiten dijks is gebleven. Vele vogels j broeden in het natuurgebied. De excursie neemt de gehele dag in beslag. De natuurlief hebbers gaan namelijk op de fiets. Het verzamelpunt voor Schie dam en Vlaardingen is de mo len in Vlaardingen. Liefheb bers dienen zich daar om 7.30 uur te verzamelen. Excursie leider is Menno Van Zuijen. Tussen 17.00 en 18.00 uur ver wacht men terug te zijn in Vlaardingen. Aanmelden kan bij Ronald Ja cobs, telefoon 4743407. SCHIEDAM— De harmonie van Wilton-Feijenoord zoekt mensen die gebruikte artike len willen afstaan voor de rommelmarkt die de vereni ging volgende week zaterdag houdt. Iedereen die de spullen die nu in de kelder of op zol der staan te wachten om te worden weggegooid, bij de harmonie van Wilton wil inle veren, kan dat volgende week maandag doen. Tussen 19.30 en 21.00 urn- kunnen de goederen op maan dagavond 29 augustus bij clubgebouw Het Trefpunt, Nieuwe Waterwegstraat 14 worden ingeleverd. De rom melmarkt van de harmonie wordt zaterdag 3 september gehouden op het Museum plein. Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 Telex 23196 Telefax 010-4699362. DIRECTIE: V. Doom/P. Bakker/J. Parser WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exem plaren. Hiertoe behoren: Schiedams Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel. Nwe Vlaardingse Courant Verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Vlaardingen DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 KANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: zie hoofdkantoor. 010 - 4.346.711 DISTRICT-VERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel. privé 010-4.353.883). ACCOUNTMANAGER: G.H. Adams (tel. privé 01891-13230). ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Hans Ivo (tel. privé 010-4.650.272). VLAARDINGEN: Hans Post, Nico Heynen, tel. privé 4.101.215. REDACTIE: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postbus 306, 3130 AH Vlaardingen, tel. 010-4.352.911. CHEF-RED.: J. Deijbel. RED.: M. Ames en L. Visser CORRESPONDENT Schiedam: Susan de Ligt. Sportcorrespondent Schiedam: Bram Wesdorp. Sportcorrespondent Vlaardingen: P.Spek (010- 4.352.615) ADMINISTRATIE: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-4.699.911. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 Verleden jaar opende No problem de winkel met kleding die de deelneemsters zelf gemaakt hadden. SCHIEDAM— Ook voor de medewerkers van No problem zit de grote vakantie er op. Sinds gisteren is het leer- /werk-projekt voor werkloze meiden weer open. Bij No Problem kunnen deel neemsters onder meer in schrijven op aktiviteiten als etaleren, zelf kleding maken n het organiseren en houden van een modeshow. Het leer/werk-projekt aan de Havendijk 174b is elke maan dag- en woensdagmiddag open van 13.00 tot 16.30 uur en op dinsdag- en donderdag ochtend tusen 9.00 en 16.30 uur. Nadere inlichtingen zijn te krijgen via tefoonnummer 4260887. Het leer/werk- projekt is bedoeld voor werk loze meiden in de leeftijd van 16 tot en met 23 jaar. SCHIEDAM De combina tie leren en werken is voor jongeren die graag aan de slag willen maar nog leerplichtig zijn soms een ideale combina tie. Donderdagmiddag wordt er in gebouw 't Parkweg voor lichting gegeven over het leer lingwezen zoals de combinatie leren en werken heet. In het leerlingwezen gaan de scholieren één of twee dagen per week naar school; de rest van de week wordt er gewerkt op de stageplaats. De leerlin gen worden intensief begeleid. De informatiemiddag over het leerlingwezen begint donder dag om 14.00 uur in het ge bouw aan de Parkweg 195. Behalve medewerkers van het Regionaal Orgaan Leerling wezen, zullen er ook mensen van de Sociale Dienst en het arbeidsbureau aanwezig zijn. Om 16.00 uur is de voorlich tingsmiddag afgelopen. SCHIEDAM Dat de grond aan de Nieuwe Haven 81-89 vervuild is, staat vast. De mate waarin de bodem, waar vroeger wasserij Spring Grove stond is veronreinigd, moet nog worden vastgesteld. De provincie Zuid-Holland neemt dit aanvullend onder zoek naar de zogenaamde ho rizontale vervuiling voor haar rekening waarna duidelijk zal worden of de grond aan de Nieuwe Haven gesaneerd moet worden. Ook de gemeente zal mee moeteft betalen aan de kosten van het onderzoek en wellicht sanering. Daarom krijgt het college van burgemeester en wethouders een aanvraag van de dienst gemeentewerken om honderduizend gulden vrij te maken voor onderzoek naar de verontreiniging op dit deel van de Nieuwe Haven. De bodem is vervuild met 'per' en 'tri', stoffen die in een che mische wasseij worden bruikt. Omdat de gemeente Schiedam uitgaat van het geven: de vervuiler betaalt, hoopt men de kosten op de veroorzaker van de verontrei- niger te kunnen verhalen. De nieuwe eigenaar van wasserij Spring Grove, Neproma, is echter slechts bereid de klei nere vervuiling in de bovenste laag van de bodem aan te pak ken. Voor de vevuiling van het grondwater acht hij zich niet verantwoordelijk. WATERWEG-NOORD Welke gevolgen heeft de uitspraak die de Centrale Raad van Beroep eerder dit jaar deed nu precies voor uitkeringsgerechtigden. Met name op het gebied van de AAW (de Algemene Arbeidsongeschiktheids wet) blijken er nog altijd veel onduidelijkheden te zijn. In een kort geding probeert het Comité Gelij ke Rechten gedaan te krij gen dat de staat een einde aan deze onoverzichtelijke situatie moet maken door te eisen dat er meer voor lichting gegeven gaat wor den aan vooral gehuwde, arbeidsongeschikte vrou wen. Vooralsnog voelt de staat daar niets voor, waardoor het aan de Be drijfsverenigingen zelf wordt overgelaten welke weg zij volgen. De Bedrijfsverenigingen gaan over de uitbetaling van de AAW. Sinds begin dit jaar duidelijk werd dat - als gevolg van een verdrag van de Vere nigde Naties en een Europese richtlijn - veel meer mensen in aanmerking komen voor een uitkering, zijn bij de Bedrijfs verenigingen en de Gemeente lijke Sociale Diensten aanvra gen hiervoor binnen gekomen. In het geval van de WWV-uit- kering aan getrouwde vrou wen komt dat omdat onder meer de Centrale Raad van Beroep (de hoogste instantie op uitkeringsgebied) heeft be slist dat het niet langer van belang is of een vrouw wel of niet kostwinner is, wanneer zij een aanvraag indient voor WWV (de Wet Werkloosheids voorziening). Dit omdat onge lijke behandeling tussen man nen en vrouwen volgens de eerder genoemde Europese richtlijn wordt verboden. Ook voor de AAW-uitkering heeft de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep ge volgen. Vrouwen die vóór 1 januari 1979 arbeidsonge schikt zijn geworden en geen AAW ontvangen, kunnen in sommige gevallen toch nog een uitkering krijgen. Opzeggen Vanaf het moment dat duide lijk werd dat door de Europe se richtlijn vele duizenden vrouwen in het hele land als nog met terugwerkende kracht een uitkering konden aanvragen, heeft het ministe rie van Sociale Zaken gepro beerd de boot af te houden. Allereerst was er sprake van dat het verdrag met de andere Europese lidstaten simpelweg opgezegd zou worden om on der de financiële verplichtin gen uit te komen. 0 Directeur Smits van de Schiedamse Sociale Dienst denkt dat de vrouwen die recht op WWV hebben hier inmiddels een aanvraag voor hebben ingediend. Dat is uiteindelijk niet ge beurd. Berekeningen van de zijde van het ministerie heb ben wel voorspeld dat de ge lijke behandeling van mannen en voruwen de staat ongeyeer zeven miljard gulden zal kos ten. Veel haast met de uitvoe ring van deze geldverslinden de gevolgen van de Europese richtlijn heeft men in Den Haag niet, want waar moet dat geld vandaan worden ge haald? Haast om uitkeringsgerech tigden meer duidelijkheid te verschaffen over de gevolgen van de verschillende uitspra ken heeft politiek Den Haag evenmin. Men vindt dat er over deze zaak al meer dan voldoende informatie is gege ven. Donderdag wordt er in Den Haag uitspraak gedaan in een kort geding dat het Comité Gelijke Rechten de afgelopen week aanspande tegen de staat. Het Comité wil probe ren de staat te verplichten meer informatie te geven over met name de AAW-uitkering. Omdat er een wetswijziging op komst is die vrouwen de onlangs via het VN-verdrag verkregen rechten ontneemt en mannen die geen kostwin ner zijn evenmin in aanmer king laat komen voor AAW, moet er volgens het comité SCHIEDAM Er zijn nog enkele plaatsen vrij op de 'MS Scheldevallei', de boot waar mee bejaarden en gehandi capten uit Schiedam begin september de jaarlijkse dag tocht gaan maken. Waar het jaarlijkse uitje de deelnemers dit jaar naartoe brengt blijft tot het laatste moment een verrassing. Zeker is wel dat behalve medewer kers van het Rode Kruis en deelnemers aan deze dagtocht ook verschillende bekende in woners van Schiedam aan boord zullen zijn. Deelname aan de dagtocht van 10 september kost f 27.50. Het vertrek staat gepland voor 8.00 uur van de Buiten havenweg. Belangstellenden kunnen zich telefonisch aan melden voor de dagtocht via telefoonnummer 4268013. Dit kan elke ochten en dinsdaga vond tussen 20.00 en 22.00 SCHIEDAM Vanaf volgen de week gaan in het hele land weer collectanten op pad voor het Koningin Wilhelmina Fonds. Ook in Schiedam kun nen de inwoners vanaf maan dag bezoek krijgen van ie mand die geld ophaalt voor de kankerbestri j ding. Overigens is het plaatselijke comité van het Koningin Wil helmina Fonds nog op zoek naar enkele vrijwilligers die de komende periode willen collecteren. Belangstellenden kunnen zich melden bij me vrouw Jeene-Verhagen, Bur- Knappertlaan 195b, telefoonnummer 4266128. De periode waarin vrijwilligers voor de kanker bestrijding op pad gaan loopt van 29 augustus tot 10 sep tember. Het geld dat wordt opgehaald gaat voor het grootste gedeelte op aan we tenschappelijk onderricht. snel worden gehandeld. De wetswijziging is nu nog niet in de Tweede Kamer behandeld, en daarom hebben vrouwen nu nog de kans om een aan vraag in te dienen. 0 Achtentwintig kersverse A-verpleegkundigen kregen vrijdag hun diploma uitgereikt. VLAARDINGEN/SCHIE- DAM Zeven mannen en 21 vrouwen hebben er nu een studie vati 3,5 jaar op zitten: vrijdagmiddag j.l. werd deze inspanning beloond met het diploma A-verpleegkundige. De uitreiking vond ditmaal plaats in het Holyziekenhuis. Tweemaal per jaar gaan leer- ling-verpleegkudigen op voor het eindexamen. De ene keer in het Schielandziekenhuis te Schiedam en vervolgens is een groep kandidaten te gast van het Holyziekenhuis. Met restaurant van het Vlaar dingse hospitaal zat vrijdag middag vol met familie van de geslaagden, die er nog een in spannende dag op hadden zit ten. Sommige moesten die dag namelijk nog het mondeling examen afleggen. Al eerder hadden de kandidaten het theorie-examen in Utrecht moeten maken. De diploma-uitreiking ging gepaard met een toespraak van de directeur van het Holy- ziekenuis die de kersverse verpleegkundigen feliciteerde met het resultaat van hun stu die. De bijeenkomst werd al snel feestelijker toen een groep examenkandidaten een eigen gemaakt lied ten gehore bracht. 'Het examenlied' op de melodie van 'Over 25 jaar' werd uit volle borst gezongen! OUDERENWERK— De Stich ting Ouderenwerk heeft een akti- viteitenprogramma opgesteld voor dienstencentrum 'De 4 Mo lens'. De nieuwe aktiviteiten star ten volgende week zondag met een thé-dansant in het diensten centrum aan de Nieuwe Damlaan. Deze festiviteit begint om 13.30 uur en is om 16.00 uur afgelopen. Aanvragen Bij het GAK (Gemeenschap pelijk Administratie Kantoor) in Vlaardingen heeft men te maken met de AAW-aanvra- gen die gehuwde vrouwen de afgelopen maanden hebben ingediend. Exacte getallen zijn niet boven tafel te krijgen en dus is ook niet te becijferen om welke bedragen het hier gaat. Duidelijk is wel dat in het GAK-pand aan de Indus trieweg de lijn wordt gevolgd die in het Amsterdamse hoofdkantoor wordt uitge stippeld. „Wij geven alle informatie die we zelf hebben. Er is hier nie mand die voorlichting weigert te geven over de AWW. Wel is op dit moment nog in onder zoek hoe de verdere afhande ling van de binnengekomen aanvragen moet gebeuren", aldus een medewerker van het GAK. Uitbetalen Meer duidelijkheid is er in Schiedam inmiddels over de uitbetaling van de WWV-aan- vragen. Bij de Sociale Dienst zijn alle aanvragen bekeken. Van de achttien aanvragen die er bij de GSD binnenkwamen, zijn er acht afgewezen. Met de uitbetaling van de tien wel ge- SCHIEDAM Steeds meer mensen moeten beroepshalve met een computer werken. Om eens kennis te maken met en kele opleidingen die op dit ge bied gegeven worden, is er vanavond een informatie avond in wijkcentrum De Er ker. Vanaf 19.30 uur kunnen be langstellenden kennis maken met docenten van het Educa tief Informatie Centrum, het centrum dat de computercur sussen gaat geven. De docen ten nemen uiteraard ook ver schillende soorten cursussen die bij het Educatief Centrum worden gegeven. Er wordt vanavond in het pand aan de Jan van Avenne- straat hoofzakelijk informatie verstrekt over de XAMBI 2 opleiding, de eerste stap op hefcgebied van de automatise ring. Verder worden er ook in de nabije toekomst cursussen basiskennis Personal Compu ter gebruik. Bij de lessen wordt gebruik gemaakt van een zogenaamde IBM-compa- tibel. SCHIEDAM— Ook dit jaar wordt er door vereniging St. Liduina weer een serie lessen hulp bij ongelukkig (EHBO) gegeven. Deze in totaal twin tig lessen zijn bedoeld voor beginnelingen die op begrij pelijke en vooral ook realisti sche wijze wegwijs worden gemaakt in de eerste hulp. De lessen worden afgerond met een examen en diploma. 28 September is er een infor matie-avond over deze EHBO-cursus in het kruisge- bouw aan het Bachplein. Na dere inlichtingen zijn te krij gen via de volgende telefoon nummers: 4706244 (heer Lansbergen), 4711080 (me vrouw Van de Wal) en 4712134 (Mevrouw Marrevee). SCHIEDAMEen vakman, dat kan Arie de Hartog wel genoemd worden. Afgelopen vrijdag werd deze inwoner van Shiedam in het zonnetje gezet, vanwege zijn opmerke lijke staat van dienst voor het bedrijf Van de Wetering. Arie de Hartog ontving vrij dag in de bedrijfskantine aan de Oude Maasstraat een ko ninklijke onderscheiding uit handen van burgemeester Scheeres. De Hartog is sinds het weekeinde dus de trotse eigenaar van de ere-medaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Hij heeft de ere-medaille ver diend vanwege zijn vakman schap dat hij de afgelopen veertig jaar ten toon spreide in dienst van Houthandel Van de Wetering. 0 Burgemeester Scheeres reike Arie de Hartog afgelopen vrijdag een koninklijke onderscheiding uit. 0 De Vlaardingse Sociale Dienst gaat de WWV-aanvragen die de afgelopen maanden zijn binnengekomen, de komende maanden nader bestuderen. Pas in oktober of november is men hiermee klaar. In Vlaardingen is men nog niet zo ver dat al tot uitbeta ling van de WWV-aanvragen kan worden overgegaan. Er zijn bij de Vlaardingse Sociale Dienst de afgelopen maanden ruim zeventig aanvragen bin nen gekomen. „Over hoeveel geld het gaat is moeilijk te zeggen, dat hangt af van de periode waarover de aanvraag gaat", aldus een me dewerker van de dienst waar men veel tijd in de voorberei ding van deze zaak heeft ge stoken. „Er zijn dossiers nage- honoreerde aanvragen is een bedrag van f 127.00.- ge moeid. „Ik heb de indruk dat de vrou wen die recht op WWV heb ben, ook daadwerkelijk een uitkering hebben aange vraagd. Volgens mij is het dus niet zo dat veel meer vrouwen in Schiedam recht hebben op WWV, maar dat zij dit niet weten", stelt directeur G. Smits van de Schiedamse So ciale Dienst. zocht en mensen zijn persoon lijk benaderd om hen op hun rechten te wijzen. Hoeveel aanvragen gehonoreerd wor den is niet te voorspellen. We verwachten in oktober of no vember klaar te zijn met het bestuderen van de aanvragen. Zeker is wel dat we het in ieder geval vergoed krijgen van het ministerie.

De Havenloods | 1988 | | pagina 3