Jenever-industrie spil van toekomstig toerisme DE HAVENLOODS -VOORDEEL AKTIE - Las\ègas kan iets van Schiedam leren Windas krijgt schuimbeton Open dag bij Blauwe Brug Veel te leren voor volwassenen Amateur-kunstenaars verzamelen zich weer in Margriethal Geheime distilleerderij Schiemond viert feest Minder open Oogstdienst SCHIEDAM - Wijkcentrum 15.00 uur is er 10 september De Blauwe Brug pakt de start van alles te doen in het wijk- van het nieuwe seizoen groot centrum waar de open dag aan. Zaterdag 10 september is wordt geopend door Harpe er een open dag in het wijcen- Davids. trum aan het Bachplein. Buurtbewoners en oude en nieuwe cursisten kunnen die dag kennis maken met de vele aktiviteiten die zich het ko mende jaar in het onderkomen aan het Bachplein gaan afspe len. Tijdens de open dag presente ren de medewerkers van De Blauwe Brug op een feestelij ke manier het uitgebreide ak- tiviteitenpakket voor het ge- rele jaar. Vanaf 10.00 uur tot EDITIE 9, DINSDAG 30 AUGUSTUS 1988, 37e JAARGANG, Nr. 35 •Ut1 Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 SCHIEDAM Een half jaar geleden zorgde 'Artis tieke Handen' voor het eerst voor een drukte van belang in de Sporthal Margriet. Wanneer alles volgens het scenario van de eerste uit voering verloopt, zal het ook tijdens de tweede manifes tatie voor amateur-kunste naars weer druk worden. Zondag 18 september is deze manifestatie voor mensen met een kunstzinnige hobby weer te gast in de Jenever- stad. Voor deze manifestatie van artistieke hobbyisten zijn dit keer nog plaatsen vrij. Iedereen die van de gelegen heid gebruik wil maken om de zelfgemaakte artikelen eens een keertje andere mensen te laten zien en wel licht te verkopen, kan zich verzekeren van een plaats op deze beurs. Voorwaarde is De eerste manifestatie van 'Ar tistieke Handen' op Schiedams grondgebied was een groot suc- dat de deelnemer de ama teur-status heeft. Niet alleen voor de mensen die met hun vaak niet-alle- daagse hobby een plaatsje op de manifestatie krijgen is 'Artistieke Handen' leuk. ook de bezoekers kunnen hun hart ophalen en goed koop, originele cadeautjes kopen. Verspreid over het hele land vinden er per jaar in totaal twintig manifestaties 'Artis tieke Handen' plaats. Ge- Van de opbrengst van de ma nifestatie kunnen de amateur kunstenaars weer nieuw mate riaal aanschaffen. middeld 200 tot 250 grijpen de kans om een stand te hu ren én zich te presenteren aan een groter publiek dan vrienden en familie. Ama teur-kunstenaars die zich willen aanmelden voor 'Ar tistieke Handen' op zondag 18 september, kunnen con tact opnemen met Anneke Claassen, 04165 - 1790. SCHIEDAM - De naam Jever- stad bij uitstek heeft Schie dam al geruime tijd. Dat lang niet alleen de distilleerderijen het geheim kennen om een hoogwaardig produkt af te le veren, bleek verleden week toen de politie een inval deed bij een illegale distilleerderij in de stad. Maar liefst vierduizend liter zuivere alcohol trof de Her mandad die dag aan in een' pand in Rotterdam-zuid, waar men belandde nadat de illega- De politie kwam in actie na dat de opsporingsdienst van de Rotterdamse douane eerst de zaak uitgebreid had onder zocht naar aanleiding van klachten van legale hande laars. De illegale alcohol werd namelijk op de markt aange boden tegen de zogenaamde bodemprijs. Er zijn zes men sen aangehouden: vijf Rotter dammers en een inwoner van Krimpen aan den IJssel. SCHIEDAM - Het is deze week feest bij de BGS, Be drijf sgemeenschap Schie mond. Het bedrijf bestaat na melijk zestig jaar en om dat te vieren staan er deze week ver schillende festiviteiten op de agenda van de mensen die bij de Sociale Werkvoorziening werken. Aanstaande donderdag is er in het bedrijfsrestaurant verder een toespraak van G.B. Nij- huis, lid van de Tweede Ka mer. Onderwerp van zijn rede zal zijn: „De sociale werk voorziening, nu en in de toe komst". Mensen die wéleens willen zien hoe het er bij de BGS aan toe gaat, kunnen zaterdag 3 september een kijkje komen nemen in het pand aan de van Berckenrodestraat, vlak bij het vroegere Gusto-terrein. Bij Bedrijfsgemeenschap Schiemond werken op dit mo ment 370 mensen er zijn op verschillende afdelingen va catures. A Veel moderne kunst in Stedelijk Museum A Toestand hoofd- W veld SFC/PPSC doet veel stof opwaai- A Softbalsters Schiedam moeten van Twinns winnen om degradatie te ont lopen 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 pe.week Zie de advertentie elders in dit blad SCHIEDAM - Iedereen die ge regeld een wandelingetje maakt door de heemtuin in het Beatrixpark moet er reke ning mee houden dat de tuin vanaf het komende weekeinde minder open is in het week einde. De heemtuin is in sep tember en oktober alleen tus sen 13.00 en 16.00 uur open; een uur korter dan anders. Ook de kinderboerderij is de komende twee maanden in het weekeinde tussen 13.00 en 16.00 uur open. SCHIEDAM - Er is komende zondag geen dienst in de kerk aan de Lange Nieuwstraat. Leden van de Evangelisch- Lutherse Gemeente vieren zondag namelijk in Delft een oogstdienst, waarvoor zater dagochtend al tussen 10.00 en 12.00 uur fruit kan worden gebracht in het kerkgebouw in Schiedam. Het is de bedoe ling dat het bijeengebrachte fruit na de oogstdienst wordt verdeeld onder zieken, eenza men of bejaarden. de oorzaak van de verzak- Door zogeheten grondslag onder de school aan de Nachtegaallaan, is Het Windas verzakt. De ge meente gaat er van uit dat de verzakking kan worden gestuit door onder de school een laag schuimbe ton aan te brengen. Ook bij Het Windas is aan het ver zakken. Een laag schuimbeton moet hier een einde aan ma ken. andere scholen in de stad is dit gebeurd. Het aanbren gen van het schuimbeton gaat bijna tachtigduizend kostep. SCHIEDAM - De voorge vel van basisschool Het Windas is dusdanig ver zakt dat maatregelen drin gend nodig zijn. Afgelopen week ging men in de raads commissie voor onderwijs akkoord met het voorstel om geld vrij te maken om king aan te pakken. A 1 A A enigingen zien welke cursus sen voor volwassenen zij het komende jaar geven.Tijdens de open dag in het MCM de Groothuis aan de Stadhou derslaan was er geheel vrij blijvend informatie verkrijg baar over de meest uiteenlo pende cursusonderwerpen. In het gebouw aan de Stad houderslaan lieten de Stich ting Huishoudelijke Voorlich ting, stichting Beroepseduka- tie en de stichting Edukatief Centrum voor Volwassenen zien wat zij het komende sei zoen te bieden hebben. Bezoekers van de open dag konden onder meer kennis maken met cursussen: Spaans, Duits, Turks, koken en naaien, vermageren en de Delfshaven noemt, heeft mij niet te laag gelaakt en niet te hoog geroemd'. Een veelzeg gend citaat volgens Van der Geest. „Van Huijgens wordt gezegd dat hij zo'n hekel had aan de stad Schiedam, dat hij de naam niet wilde noemen". Ook burgemeester Scheeres kreeg een exemplaar. „Je ver wacht veel kritiek in deze nota, maar dat is dus niet het geval. Het is echt een bijdrage aan de discussie die nog ge voerd moet gaan worden". Niet eens Slechts op één punt is het be stuur van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer het niet eens met een voorstel dat het CDA in de nota 'Schie dam, van harte aanbevolen' doet. Het gaat hier om het in het leven roepen van een com missie als samenwerkingsver band tussen alle mogelijke be trokken partijen. Volgens de VW is een dergelijke commis sie niet nodig. Het instellen daarvan zou slechts vertra gend werken. Behalve deze kritische kantte kening, bevat de VW-nota een groot aantal voorzetten voor de discussie die binnen kort door politiek Schiedam gevoerd moet worden. Op 30 oktober komen de twee nota's over toerisme in de Jenever- stad in de verantwoordelijke commissie ter sprake. Wel sprak van der Geest waarschuwende woorden bij het overhandigen van de noti tie. „We moeten ons niet ver gapen aan kleine succesjes die we in de voorgaande jaren hebben geboekt met 'Kerke- pad' en 'Ontdek je plekje'. Of zoals in de nota wordt ge concludeerd. „Bezoek komt nooit vanzelf. Het is een ge volg van promotionele in spanning. Schiedam blijkt voor velen het aanschouwen waard en heeft dus onmisken baar 'Produkt'. Maar als we weten wat Schiedam nog aan mogelijkheden in de pro- duktsfeer heeft, dan zal nie mand zich tevreden kunnen stellen met de huidige toeris tische belangstelling, want die kan vele malen groter zijn". Historie Centraal in de gedachtengang van het bestuur van de VW staat de historie. „De ont staansgeschiedenis van Schie dam in beeld gebracht in rela tie tot de ruïne en de strijd tegen het water en daaraan toegevoegd een voortreffelijke presentatie van de geschiede nis die Schiedam onder scheidt van elk ander produkt en dus uniek is, de gedistil leerd-industrie". Om niet af en toe een grote stroom bezoekers te hebben, maar een constant aantal toe risten, moet volgens de VW niet teveel worden gemikt op éénmaligé evenementen. „Die leveren geen wezenlijke bij drage aan de continuïteit van de bezoekersstroom". Op dit moment echter is er voor toeristen nog geen ande re reden dan juist die evene menten, om te kiezen voor een bezoek aan de stad. „Aanlei ding om voor Schiedam te kie zen, puur uit recreatief of toe ristisch oogpunt, is niet of on voldoende aanwezig. De groeiende belangstelling voor Schiedam is in hoofdzaak ver oorzaakt door de veranderde vraag, niet of nauwelijk door een ontwikkeling aan de kant van het aanbod". Uitspelen Binnen de stad liggen volgens de VW veel mogelijkheden die uitgespeeld kunnen wor den. Oer-Hollandse ingre diënten als gevels, molens en grachten zijn present. Maar Schiedam heeft daarbij iets unieks dat verder nergens an ders in de directe omgeving te vinden is: de jenever-indus trie. „Het is de spil waar alles om heen moet draaien. Juist op dat punt is Schiedam zwak. Jarenlang is geprobeerd om het imago van de stad positief te beïnvloeden, door de jene ver-industrie te verdrukken. De jenever-industrie en de so ciale effecten zijn duidelijk geschiedenis. Schiedam is de bakermat van het nationaal gedistilleerd en dat verklaart de molens, de grachten en de monumenten. Het is het enige dat meerwaarde kan geven aan het oer-Hollandse onder deel dat alleen niet sterk ge noeg is om binnen puur toeris tische normen wervend te zijn". afgelopen vrijdag lieten ver schillende stichtingen en ver beroepsopleidingen in tech- handel en administratieve niek, tuinbouw, verzorging, richting. In het De Groothuis aan de Stadhouderslaan was vrijdag veel informatie te krijgen over allerlei cursussen voor volwassenen. SCHIEDAM „Het gaat erom de specialiteit van Schiedam tot ontwikkeling te brengen. We onderschei den ons van de regio en dat moeten we uitbuiten", zegt de heer Klaas van der Geest bij de presentatie van de nieuwste WV-nota. Aanleiding voor het ver schijnen van deze nota is het rapport dat de CDA- fractie eerder dit jaar uit bracht en waarin onder meer een aanzet werd ge geven tot een discussie over de mogelijkheden die Schiedam heeft om zich tot een toeristische trekpleis ter te ontwikkelen. Het be stuur van de VW reageer de als eerste. „De vakantie is koud achter de rug. We hopen dat iedereen zo ade quaat reageert", aldus Siem Rosman, de fractie voorzitter van het CDA die donderdag het eerste exemplaar van de VW- nota in ontvangst nam. roept veel verwachtingen op. Uit de werken van Constan- tijn Huijgens werd het volgen de citaat gehaald: 'Wie mij klein Rotterdam en groot De titel van de door de VW uitgebrachte notitie over de toeristische mogelijkheden

De Havenloods | 1988 | | pagina 1