Estafetteploeg en Elly troeven van Oranje Regilio Tuur wil naast Bep van Klaveren komen Zomersport in Seoul Aanloop met record tijden Nieuwe Olympische boks-belofte 'Ik mik op een medaille, maar of dat zal lukken?' 'Ik zie hem staan op een verhoginkje. SPORT-SPECIAL HAVENLOODS/ZUIDEN DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1988 35-800 philips HOOGVLIET - De Olympische Spelen zijn al jaren een droom voor Regilio Tuur. 'Toen ik net begonnen was met boksen, zat ik naar de Olympische Spelen te kijken op televisie. Daar zag ik toen een Italiaan, ik weet niet meer hoe hij heette, maar ik was zó onder de indruk van hoe hij daar stond. Ik dacht: dat wil ik ook.' Hij heeft er voor moeten vech ten, maar de Olympische droom wordt binnenkort wer kelijkheid voor Regilio Tuur. Op 2 augustus jongstleden kreeg de vedergewicht uit de boksschool van ome Jan Schildkamp te horen dat hij samen met Arnold Vanderlij- de, vier jaar geleden goed voor zilver in Los Angeles, en diens trainer Gula Bodic naar Seoul 009 De 24ste Olympische Spelen drukken binnen kort overal ter wereld een kleurrijk stempel op televisieschermen en krantepagina's. Zo ook op deze sportkrant 1988. Nederland is van 17 sep tember tot en met 2 ok tober goed vertegen woordigd in Seoul. Tientallen atleten zullen in Oranje-tenue strijden om eremetaal. Voor ve len van hen is meedoen al een mijlpaal in hun leven, anderen mikken op een medaille. Olympische Spelen zijn voor jong talent al de ge- MÊÊËÈÊÊÊÊÊÊÊÊk hele twintigste eeuw een ideaal geweest; een mo gelijk hoogtepunt waar op een sportcarrière wordt afgestemd, het jaar waarin men wil 'pieken'. Ook in het versprei dingsgebied van deze krant zijn - vaak on zichtbaar voor hun om geving - sportmannen en -vrouwen de afgelopen jaren dagelijks in de weer geweest om zich voor te bereiden op het mondiale spektakel. Discuswerper Erik de Bruin, bijvoorbeeld, was vier jaar geleden al van de partij in Los Angeles. Dit jaar haalde hij tijdig de limiet voor Seoul. Sprintser Nelli Cooman daarentegen behoort al meerdere seizoenen tot de wereldtop, maar moest op de valreep vormbehoud tonen om verzekerd te zijn van een startbewijs voor de Spelen. Nederland zal over twee weken ongetwijfeld, net als bij de EK voetbal, als één man achter Oranje staan. In deze krant stel len wij graag een aantal favorieten voor uit eigen stad en streek. Diverse atletes hebben in H de aanloop naar Seoul het M Nederlands record verbe- B terd. Marjan Olijslager B scherpte in Hengelo de na- B tionale best-tijd aan tot B 12.92 seconden, maar deed B een week later die tijd al in B het vergeetboek geraken B door in Brussel tijdens de B Ivo van Damme Memorial B naar 12.83 te snellen. Van Hulst verrastte medio augustus in Zürich vriend en vijand met 8.33.97 mi nuten op de 3000 meter, de beste seizoenprestatie en een nieuw Nederlands re cord. Gretha Tromp spurte uit het niets naar de natio nale top met 55.59 secon den op de 400 meter hor den, gelopen in het Belgi sche Hechtel op 30 juli 1988. Richttijdeh voor onze da mes in Seoul zijn verder de Nederlandse records op de 100 meter (nu 11.08 secon den, op naam van Nelli Cooman), 200 meter (22.81 seconden, in 1981 gelopen door Els Vader), 800 meter (1.59.62 minuten, Elly van Hulst, eveneens in '81), 1500 meter (4.03.63, Van Hulst, september '87) en 4x100 meter (43.44 secon den, Mexico 1968). Cooman nog te lopen; huilend vetrok ze uit het Heizelsta- dion. Later zou ze opmerken: 'Marjan en ik trokken altijd met elkaar op, dus zij was de laatste van wie ik zoiets ver wachtte.' Verzoening Bondscoach damessprint Toi- ne van de Goolberg slaagde er in, de ruzie bij te leggen. De verzoeningspoging werd door Van de Goolberg op het juiste tijdstip gedaan. Er bestond nog onzekerheid bij de dames over individuele plaatsing voor Seoul en de estafette was een ideale ontsnappingsmoge lijkheid. De dames waren weer eensgezind en spraken af voortaan problemen eerst met de bondscoach door te nemen alvorens ermee naar buiten te treden. Inmiddels zijn de vier zeker van deelname aan de Spelen. In Hengelo, tijdens de Adri- aan Paulen Memorial, dook het talentvolle dameskwartet tweemaal onder de limiet en wist ook Nelli Cooman zich individueel te plaatsen door de vereiste tijd te lopen voor de 100 meter (11.1 seconden). Marjan Olijslager had al ge ruime tijd een ticket op zak. Toch kwam zij in Hengelo ook voor haar individuele discipli ne scherp aan de start. Niet zo verwonderlijk, omdat was af gesproken dat de estafette slechts middel zou zijn om plaatsbewijzen af te dwingen voor één of twee loopsters die op eigen kracht Seoul niet zouden halen. Verschil Opvallend verschil tussen Cooman en Olijlsager: Nelli riep al vóór de wedstrijd dat ze ervan overtuigd was de li miet op de 100 meter te halen. Olijslager vertelde na haar re cord-tijd met een stalen ge- naar toe wecken. Die jacht op de limiet gaat ten koste van mijn prestaties.' Voorspelling Een andere 'oud-gediende' is Elly van Hulst. De 29-jarige Rotterdamse voorspelde tien jaar geleden reeds dat zij in 1988 haar top zou bereiken. En haar vooruitziende blik lijkt te kloppen. In Zürich versloeg ze op de 3000 meter oud-wereldkampioene Mary Slaney-Decker in een nieuwe Nederlandse record-tijd. Liefst negenenhalve seconde knabbelde zij van de oude toptijd af. Het bleek ook met een de beste wereldseizoen- prestatie. Van Hulst wordt nu dus echt serieus genomen door de con currentie. Een gegeven waar ze niet echt blij mee is. Ze zegt: 'Het liefst was ik ano niem naar Seoul gegaan, maar ik verwacht niet dat het een te grote druk zal geven. Ik mik op een medaille, maar of dat zal lukken?' Van Hulst' grootste concur rente blijft Mary Decker, die tijdens de Spelen van '84 in Los Angeles over Zola Budd tuimelde en daardoor kans loos werd. Daarnaast moet terdege rekening gehouden worden met de Russische Tat- jana Samolenko, wereldkam pioene op de 1500 en 3000 me ter. Het is op dit moment onduide lijk in wat voor vorm de Roe meense dames verkeren. Dat ligt volgens ingewijden niet alleen aan de trainingsarbeid, maar ook aan prestaties die men in het laboratorium le vert. Uitspraken dat men slikt, doet men niet, maar de vermoedens zijn bijzonder sterk. Van Hulst is over het gebruik van doping heel prin cipieel: 'Ik wil geen wrak wor den'. In Seoul zal blijken wie de langste adem heeft. De estafetteploeg van Oranje, met van links naar rechts Gretha Tromp, Marjan Olijslager, trainer Toine van de Goolberg, Els Vader en Nelli Cooman (foto: Reinier van Willigen). ROTTERDAM Het Olympisch goud dat Bep van Klaveren zomer 1928 voor elkaar bokste in Amsterdam heeft dit jaar een diamanten randje. 'Ik was hem haast kwijt', begint de inmiddels, 81-jarige Crooswijker een anekdote over de historische plak. 'Mijn zoon wilde hem ruilen voor twintig glazen knikkers; ik kon hem nog nèt tegenhouden...' Nu, zestig jaar later, krijgt Rotterdam (deelgemeente Hoogvliet) in Regilio Tuur mogelijk opnieuw een Olympisch-medaïllewinnaar in het vedergewicht. Hij is - net als Van Klaveren destijds - 21 jaar en 1.70 meter lang - Van Klaveren reikt thans tot 1.67 meter, '...maar ik ben aan het krimpen...' Volgens insiders heeft Tuur meer techniek dan zijn nu al legendarische voorganger. 'Van Klaveren is meer een knokker', tekent beider manager Aad Veerman aan. Hij ziet in Tuur een potentiële wereldtopper: 'Als hij goud wint in Seoul, heb ik zó voor een paar ton sponsors voor hem...' foto; poei Dijkgtra 'De Olympische Spelen zijn voor een bokser het hoogste van het hoogste. En in een sport wil je toch het beste be reiken. Als ik later professio nal ben, wil ik wereldkam pioen worden. Seoul kan een springplank zijn. Vorig jaar, na de EK, is er een aanbieding geweest van een Italiaanse manager. Ik heb toen gezegd: éérst de Spelen. Wie weet, geldt die aanbieding nog; ik heb nog steeds contact met die Rechtse Sterke punten van Regilio zijn z'n rechtse directe en rechtse hoek. Daar heeft hij veel par tijen vroegtijdig mee beslist. In Griekenland ging bijvoor beeld een Engelse tegenstan der binnen veertig seconden drie maal neer door een recht se stoot van Tuur. De afgelo pen maanden heeft hij ook z'n linkerhand extra geoefend. 'Stel je voor dat ze me kennen, van video's of zo. Dan krijg ik natuurlijk geen kans met die rechtse.' 'Ik ben lichamelijk sterker dan de meeste van mijn tegen standers. Van ome Jan heb ik geleerd zuinig te boksen. Laat die ander maar werken.' 'Concentratie is belangrijk. Ik krijg wel eens het verwijt dat ik me te weinig met anderen bezighoud. Maar boksen is nu eenmaal een individuele sport. Je staat er toch alleen voor. Als ik in de ring stap, is het: 'helpers weg' en moet ik het in m'n eentje doen.' 'Ik boks liever tegen een ster ke tegenstander dan tegen een onbesuisde vreemde. Drie keer liever een Cubaan dan een beginneling, daar kan je tenminste tegen böksen...' Knokken Regilio ziet wel hoever hij komt in Seoul. 'Ik ga erheen om me leeg te knokken, mezelf voor tweehonderd procent te geven. Liefst kom ik natuur lijk terug met een gouden me daille, maar er zijn nog 45 an deren zie er zo over denken. We hebben allemaal twee ar men en twee benen. De mijne zijn misschien iets beter ge traind, dat zal moeten blij ken...' Het is natuurlijk al een hele eer dat de boksbelofte uit Hoogvliet is geselecteerd voor de Spelen. Er gaan slechts twee Nederlandse vuistvech ters naar het Verre Oosten; voor zover hij weet, is Regilio de eerste Surinaamse pugilist die de rood-wit-blauwe kleu ren verdedigt. 'Ik hoop de jeugd te stimule ren. Dat als ze mij zien, ook zin krijgen om te sporten.' Dt Olympisch kampioen uit Crooswijk, op zijn beurt, is voor Regilio een idool: 'Bep van Klaveren is een monu ment. Ik zie hem staan op een verhoginkje. Ik hoop dat ik er zelf n&óst kan komen staan, mèt een gouden medaille.' ROTTERDAM Indivi duele topsport is in Ne derland meer dan in lan den als de Verenigde Staten en de Sovjetunie een kwestie van het be zitten van een lange adem. Terwijl in Ameri ka de atleten beschermd worden door middel van een studie(beurs) en een extra toelage van de sportbond en in Rusland de overheid zich over de toppers ontfermt, moet men in Nederland vaak roeien met de riemen die men heeft. Het is daarom altijd bijzonder als Nederlandse sporters erin slagen door te dringen tot de Europese of wereldtop, met name in de atletiek. In Seoul heeft Nederland straks met de dames-estafetteploeg 4x100 meter - met onder anderen Nelli Cooman (Rotterdam), Els Vader en Marjan Olijsla ger (Capelle aan den IJssel) - een troef in handen. Daar naast hebben Cooman, Olijs lager en ook Elly van Hulst de afgelopen weken ook indivi dueel hun visitekaartjes afge geven. Een paar maanden geleden gaf niemand meer een cent voor de kansen van.de estafet teploeg. Een publikatie in Vrij Nederland, waarin Marjan Olijslager zich afzette tegen Nelli Cooman, schoot bij de wereldkampioene op de 60 meter (indoor) in het verkeer de keelgat. 'De rest' had ge noeg van de allures van Cooman, en Marjan wees fijn tjes op het feit dat men bijna zat te wachten op het moment dat Nelli een keer op haar bek ging. Met dat gegeven weigerde Nelli Cooman in gesprek met haar trainer Henk Kraaijenhof na het behalen van de limiet. 'Ik wist dat ik sneller kan...'. (Foto: Reinier van Willigen). Elly van Hulst is zowel in races als uitspraken veelal voorzichtig. 'Het liefst was ik anoniem naar Seoul gegaan.(foto: Reinier van Willigen). zicht dat ze niet in vorm was. Cooman: 'In Sestrières liep ik al 11.21, ondanks twee strui kelpassen op het eind. Ik wist dus dat ik sneller kon. Nu wil ik binnen een jaar 10.85 lo pen.' Ook de kwalificatie op de vier maal honderd meter kwam voor Cooman niet als een ver rassing. 'We hebben als groep maar één keer getraind, maar het ging zo goed. Het zelfver trouwen was daardoor heel groot.' Olijslager vult aan: 'Toch kan het nog veel beter. Met name de wissel tussen mij en Els Vader.' Voor laatstgenoemde is het de derde keer dat ze Olympische Spelen meemaakt, maar met een ook echt de laatste. 'Seoul is een leuk afscheid', meldt de Capelse. 'Ik moet er nu rustig mag. Van het NOC moest hij twee ereplaatsen halen in vier grote toernooien, en met brons in Bulgarije en goud in Grie kenland voldeed Regilio aan die eis. Seoul speelde meer dan een half jaar in het achterhoofd bij de veelbelovende vuist vechter uit Hoogvliet. 'Na de EK ging ik er steeds meer aan denken. Ik stond negende op de wereldranglijst, was derde van Europa.' In de zomerva kantie trainde hij met John Schildkamp - zoon van z'n trainer - gewoon door, drie keer per dag: 's ochtends lo pen, 's middags techniek en 's avonds sparren. Inmiddels is Tuur aan het af bouwen voor Seoul. Op 6 sep tember vertrekt hij, 17 sep tember hoort hij hoeveel te genstanders er zijn in zijn ge wichtsklasse (tot 57 kilo). Gewicht 'Ze verwachten gemiddeld veertig deelnemers per ge wicht, dat is een record-aan tal. In mijn klasse kom ik waarschijnlijk veel Aziaten tegen, allemaal lichte jongens. Ik heb niet zo'n moeite om op gewicht te blijven, maar we hebben in de voorbereiding tóch een sportdiëtiste inge schakeld om genoeg voedings stoffen en vitaminen binnen te krijgen.' Regilio weèt dót in andere landen een beter boksklimaat heerst. 'Veel professioneler al lemaal, meer medische bege leiding. Wij doen het allemaal vanuit de boksschool, de bond heeft er geen geld voor.' Van Klaveren kan meepraten over gebrekkige begeleiding. 'Ons trainingskamp stond on der leiding van een gymnas tiekleraar', herinnert hij zich nog goed. 'Die man zat bij de marine, wist van boksen niks af. Stopten ze ons óók nog eens in een zaaltje bij een kerkklok die ieder kwartier een melodietje van Michiel Adriaanszoon de Ruyter speelde. Ach man, ik kon er niet van slapen...' School 'Ik ga niet meer uit', schetst Regilio zijn bestaan als ama teurbokser. 'Doordat ik veel in het buitenland ben, is er minder tijd voor school. Ik zit in de eerste klas mmo, ga ik volgend jaar mee verder. Mis- schoen hoef ik het niet hele maal over te doen...'

De Havenloods | 1988 | | pagina 15