Exotische vakanties ziin niet echt onbetaalbaar Curasao: Hollands chocolaatje vol tropische verrassingen Curasao pRANOj DINSDAG Q SEPTEMBER 1988 36-496 In 1795 brak er een grote sla venopstand uit. Het bleef ja renlang zo onrustig dat de toenmalige gouverneur Lauf- fer het eiland uiteindelijk maar aan Engeland afstond. Veel mensen houden zich voor hun vakantie bestemming aan bekende oorden als Spanje, Grie kenland en Portugal. Zon gegarandeerd en redelijk betaalbaar. Wie wat verder zoekt dan de als goedkoop bekend staande Europese landen, kan voor aangename verrassingen komen te staan. Meer en meer reisbureaus bieden 'goedkope' vliegtickets met al dan niet een arrangement naar financiële draagkracht. Van echt goedkoop tot exclusief en heel duur. Ook huurovereenkomsten van personenauto's en campers beho ren tot de mogelijkheden. Vakantie-op-maat dus. Wie er eens goed voor gaat zitten zou na een redelijk simpel rekensommetjes wel eens tot de conclusie kunnen komen dat met een beetje extra sparen- een 'wereldreis' wel degelijk tot de haalbare mogelijkheden hoort. Door Els Neijts Eén van de vele 'verre' vakan tie mogelijkheden vormen de Nederlandse Antillen. Prach tige' tropische eilanden met stranden als van de bekende chocola- en drankjesreclames. Toegegeven, de prijs van een retourvlucht is aan de hoge kant en de levensstandaard is op Amerikaanse dollars geba seerd (de Antillen hebben een eigen gulden) maar met een beetje eigen initiatief kun je de totale prijs aardig drukken. Zo zijn er in de zomer - gedu rende onze winter is het vaak hoogseizoen in warme oor den - vliegtickets te krijgen voor zo'n 1400 gulden. Niet echt weinig maar met relatief hoge kortingen voor kinderen en jongeren omdat het veelal om lijndiensten gaat. (Kinde ren tot 10 jaar krijgen 50%). Ter vergelijking', op charters naar Middellandse zeegebie den betaalt een kind vanaf 4 jaar vrijwel altijd 'de volle mep' en is de korting in hotels hooguit 15%. Wat niet als extra wordt rond gestrooid maar op verzoek wel wordt gegeven is een gratis retourtje naar een van de an dere eilanden of Venezuela of Miami. Logiesmogelijkheden zijn er Kitty en Kees: de eigenaars van het landhuis. op de eilanden ruimschoots. Van heel decadent, dus duur, tot iets eenvoudiger maar nog altijd riant en redelijk betaal baar. Voor zo'n 60 tot 90 gulden per nacht huurt men een kamer (geen per-persoon-prijzen dus) met airconditioning en televisie in een hotel met res- Veel hotels bieden bovendien een keukentje in de kamer waardoor het totale budget enigszins gedrukt kan worden door zelf voor maaltijden te zorgen. Met het zeer geva rieerde aanbod van verse vis, Amerikaanse steaks en een overvloed aan exotisch fruit mag dat geen probleem zijn. Geschiedenis en cultuur Curasao is het grootste en be langrijkste eiland van de Ne derlandse Antillen. De oorspronkelijke bewoners waren de Arawak-Indianen. Van hen zijn enkele nederzet tingen en gebruiksvoorwer pen bewaard gebleven. Deze laatsten zijn te zien in het His torisch Museum en het Arche ologisch Instituut. In de vijftiende eeuw voerden Indianenjagers het grootste deel van de bevolking weg. Zelfs toen in het begin van de zestiende eeuw de eerste sla ven naar het eiland werden verscheept, telde de bevolking niet veel meer dan honderd vijftig mensen. Pogingen om de Indianen naar het eiland terug te krijgen mislukten. In het begin van de 17e eeuw namen de Nederlanders het eiland in bezit. Aan het einde van diezelfde eeuw wisten ze te voorkomen dat de Fransen het'bewind over namen. Landhuizen De Nederlandse bemoeienis met het eiland heeft een dui delijke stempel op de archi tectuur gedrukt. Ook op die van de landhuizen. Het zijn meestal okergeel gekleurde statige panden met een rood pannendak. Ze bepalen het landschap sterk door hun hoge ligging. De plantage-ei genaren konden, hoog gele gen, hun bezittingen zo goed overzien. Bovendien zorgde de hoogte voor de nodige koelte. Vrijwel alle landhuizen zijn identiek van bouw: langwer pig met in het midden een 'zaal' die als woonkamer dienst deed. Aan beide zijden van de 'zaal' vindt men gale rijen met de andere kamers die op terrassen uitkomen. Voor het huis vindt je steeds een bordes dat zeker vroeger dienst deed om bezoek te ont vangen. Monumentenzorg doet veel aan restauratie van de bewaard gebleven landhui zen. Een tocht langs een aan tal van hen is dan ook zeker de moeite waard. Veel huizen dragn statige en fraaie of grappige namen als Groot Da- velaar, Ronde Klip (een van de meest indrukwekkende), San ta Catherina, Zuikertuintje of Brievengat. Het is een grappige verrassing op een dergelijke tocht Kitty en Kees op landhuis Daniël aan te treffen. Ze blijken bei de Rotterdammer te zijn (ge weest). Rotterdammers Het is ook hun bedoeling Da niël helemaal in oude luister te herstellen. Daniël ligt op de weg naar Westpunt op het smalste gedeelte van het eiland en prima centraal gele gen voor eep tocht naar een van de fraaie baaien. Het landgoed rond het huis is twee hectare groot. Dit landhuis is niet alleen te bezichtigen. Je kunt er ook iets drinken en er zelfs overnachten en eten. De eigenaren ontvangen graag gasten. Vooral mensen die het leuk vinden eens van de be gaande paden af te wijken. (Nog afgezien van het verschil in kosten). Kittv werd op Aruba, geboren maar verbleef het grootste deel van haar jeugd en vol wassen jaren in Nederland, waaronder Rotterdam. in Rotterdam. Tot zijn defini tieve vertrek naar tropische Curagao werkte hij 15 jaar bij Smit Internationale. Van 'be ginnend pikkie' tot hoofdma chinist. Hij bezocht de zeevaartschool in Rotterdam en heeft de af bouw van De Zwarte Zee III meegemaakt. Evenals de proefvaarten en de eerste reis toen, in 1963, het eerste olie platform vanuit Port Arthur naar Rotterdam werd ge sleept. Kees verliefde zeesleepvaart om. in Curagao te kunnen blij ven. Hij werd tuinarchitect. Naast het aanleggen van tui nen en parken voor rijke lie den op de eilanden en zelfs in Venezuela, stortte hij zich op de restauratie en verbouwing van zijn landhuis en de recon structie en beplanting van het landgoed daar omheen. Zijn vrouw heeft het reilen en zeilen met de gasten in han den. Ze gaf er haar baan als maatschappelijk werkster voor op. Kees werd in Delft geboren maar leefde en studeerde vanaf zijn middelbare school Door voortdurend Europese oorlogen kwam Curagao pas in 1816 weer in Nederlandse handen. Koning Willem I pro beerde de economie van het eiland op te krikken door on dermeer de handel te bevorde ren. Helaas met weinig resul taat. Ook de plantages brach ten niet veel meer op. Ze kwa men dan ook grotendeels in particuliere handen terecht. Veel van de fraaie landhuizen sommige zaken is het dragen van nette kleding verplicht en zijn t- shirts met spijkerbroek verboden. l)e andere eilanden, evenals Zuid- Amerika en de Verenigde Staten zijn goed bereikbaar, En. zoals gezegd, gratis bij het retourbiljet Antillen. Ken jaartje langer sparen maakt Curasao tot een andere vakantie mogelijkheid. liet vliegtuig naar Willemstad doet er ongeveer tien uur over. liet tijdsverschil met Sederland be draagt vijf uur. Het klimaat is. zoals gezegd, tro pisch. Men kent op de Antillen geen winter. Zelfs niet iets dat er op lijkt. I>e zon is fel. In hel begin is voorzichtigheid dan <n>k gebo den. Wie het kalm aan.doel komt gegarandeerd prachtig diep-tro- piseh bruin terug. kerken van diverse geloofsovertui gingen. Het eiland heeft goed georgani seerd openbaar vervoer. Enkele malen per uur vertrekken er bus sen naar de prachtige baaien. Een auto huren is nogal duur. Vanaf zo'n 70 gulden per dag. Curasao en de nabijge legen andere Antil liaanse eilanden bie den alle geneugten die men zich hij een pal menstrand en tropische atmosfeer kan voorstellen. Maar er is meer. Je kunt er zeilen, surfen, duiken, diepzeevissen en boottochten maken. De hoofdstad Willemstad biedt vele mogelijkheden. Van prachti ge wandelingen langs monumen tale gebouwen waar zelfs de bije- behorende kanonnen nog bewaard zijn gebleven tot uitgebreid en lu xueus winkelen. Door de rijke geschiedenis van het eiland diverse mogendheden hebben door de eeuwen heen ge probeerd het eiland te bezetten - is er een enorme schakering aan his torische souvenirs als antiek inge richte gehouwen en evenzovele Restaurants, hars en pubs zijn er in overloed. De prijzen voor een hoofdgerecht varieren van onge veer tien tot ongeveer veertig gul den voor bijt oorbeeld kreeft. Het aanbod aan eetmogelijkheden komt vanuit de meest uiteenlopen de windstreken. Curasao kent Ar gentijnse. Chileense. Chinese. Eranse, Aederlandse. Libanese, internationale. Indonesische. Ita liaanse en speciale visrestaurants. Er zijn flink wat dansmogelijklie- den. A'achtclubs en disco's. In

De Havenloods | 1988 | | pagina 7