Jazzfestival begint met Monster in Oude Haven Verstandelijk gehandicapten zetten sterk bewegingstheater neer iTnró k mi Heineken haalt giganten in huis KUNST CULTUUR AMUSEMENT Tachtig baritonsaxen schallen over het water DEZE WEEK BUTERMEULEN Geen beblindeerd buurthuis met drie spotjes en krakende stoelen meer' DEZEWEEK RMEULES HET ZUIDEN/DE HAVENLOODS - DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 36-580 Het Heineken Jazzfestival beheerst van 11 tot 18 sep tember de binnenstad van Rotterdam. Grote jazzna- men verschijnen op ver schillende podia, er is live muziek in de cafés en ook op straat swingt het als een trein. De ruimte schiet tekort om het totale programma te pu bliceren, vandaar een kort overzicht met de hoogtepun ten uit het festival. Het vol ledige programma is ver krijgbaar bij de VW Rotter dam aan de Coolsingel. Zondag 11 september: Ope ning met 80 baritonsaxen in Oude Haven (16.30 uur, gra tis), gevolgd door concerten in de cafés. In Dizzy Charles Mc. Pherson met het trio Dick de Graaff (22.00 uur). Maandag 12 september: Curtis Clarke Quintet in Thelonious (22.00 uur). Dinsdag 13 september: Fapy Lafertine Jo Jo Swing band in de Harbour Jazz club (21.00 uur), Rob van Bavel Octet in Dizzy (22.00 uur). Woensdag 14 september: Marc Bogaerts Quartet in Thelonious (22.00 uur). Donderdag 15 september: Junior Walker The All Stars in Nighttown (21.00 uur), Vrijdag 16 september: USA Hip Hop Package in Night town (21.00 uur), Jazzfilm Round Midnight in Lumière (24.00 uur), Kroegentocht in 80 Rotterdamse cafés, streetparades op het Stad huisplein en op Boulevard Zuid. zaterdag 17 september: Jazznight in De Doelen met o.a. Monty Alexander, Bob Brookmeyer, Rob van Bavel, Ornette Coleman, John Car ter, Joe PAss, Arnett Bobb en Junior Walker. Jazz Night in de Harbour Jazz club met o.a. Molly Foster, Lillian Boutte en de Stable Roof Jazzband, (20.15 uur), kroegentocht in 80 cafés, streetparades op Boulevard Zuid en op het Stadhuis plein. Zondag 18 september: af sluiting met gospelconcert: The Inspirational Choir in de Laurenskerk (15.00 uur). In De Doelen en in het Rot terdams Conservatorium zijn er vanaf woensdag workshops en masterclasses van Bob Brookmeyer, Butch Morris, Fred Fritch, Gerard Ammerlaan, Joe Pass, John Carter en Sly Patt. Voor sommige workshops kan men zich nog opgeven. Te'efonische informatie is te krijgen via de nummers 010- 4362129 en 010-4366080. Charles McPherson ROTTERDAM - „Tach tig baritonsaxen, dat klinkt goed, dat weet ik zeker. Zo'n happening is er nog nooit eerder ge weest. Iedereen die er aan meedoet is enthousi ast, baritonsaxofonisten uit de meest uiteenlo pende muziekstijlen. Ik had er wel honderd kun nen krijgen. Dat er on der de solisten zoveel muzikale genres verte genwoordigd zijn, is uniek. Daar ben ik wel trots op." Hans Bosch, zelf enthousiast baritonsaxofonist, heeft tach tig muzikanten bereid gevon den om voor de openingsma nifestatie van het Heineken Jazzfestival op 11 september hun loodzware bariton- of bassaxofoons naar de Oude Haven in Rotterdam te zeulen, om op de galerij boven thea tercafé Plan C en vanaf een ponton in de haven een nooit eerder vertoond huzarenstuk- Fotoalbum. Superdik en héél groot. Inhoud tOOblz. In diverse kleuren metpoudrand. Van 24*5 voor 12.95 zolang voorradig je te leveren: Baritone Mad ness Monster. Om 16.30 uur breekt het Mon ster in the Port of Rotterdam los: drie stukken gespeeld door een gigantisch orkest van grote glimmende toeters. Een haven vol baritongeluid. „Je weet nooit hoe het klinkt, met de akoustiek boven het water en tussen de huizen, maar ik hou wel van iets avontuur lijks." Hans Bosch schreef speciaal voor de openingsmanifestatie twee composities: 'Baritone Madness Monster' en 'Rotter dam'. Hij bewerkte bovendien Ellingtons 'Things Ain't What They Used To Be'. Monster De spectaculaire openingsma nifestatie van het Heineken Jazzfestival is een vergrote uitvoering van een plaatpre sentatie, vertelt Hans. „Toen we met Baritone Madness (vijf baritonsaxen en een ritmesec tie, red.) een plaat gemaakt hadden, hebben we vijftien collega's uitgenodigd om met ons te spelen op de presenta tie. Dat pakte zo leuk uit, dat men zoiets hier ook wilde." Bosch noemde het gigantische evenement naar zijn groep en duidde de grootschaligheid aan met de toevoeging 'Mon ster in the Port of Rotterdam'. Pas op de dag van de uitvoe ring komen alle saxofonisten en de drie man sterke ritme sectie voor het eerst bij elkaar. „Iedereen die meedoet, kan goed muziek lezen," weet Hans, „dus dat hoeft geen probleem op te leveren. Ik heb geprobeerd met zo weinig mo gelijk middelen het juiste ef fect te krijgen. De moeilijk heid is dat de tien solisten en de andere muzikanten vrij ver van elkaar af staan. Ik sta er tussenin, om de boel bij elkaar te houden." Hokje Onder de solisten heeft Bosch mensen als Fred Leeflang, Jel- le Oortman Geerlings, Robert Veen en Frits Katee weten te strikken, blazers uit uiteenlo pende muziekstijlen, die ge woonlijk niet vaak met elkaar op het podium te vinden zijn. „Je wordt al zo gauw in een hokje gestopt, waarin je dan ook geacht wordt je hele leven te blijven hangen. Ik hou niet van een scheiding van genres. Dat deze solisten bij elkaar gebracht zijn, is heel bijzon der." Hans Bosch heeft in zijn mu zikale loopbaan de meest uit eenlopende genres beoefend. „Je hebt goeie muziek in alle stijlen," stelt hij kortweg, ge vraagd naar een voorkeur. In zijn groep Baritone Madness spelen vijf baritonsaxofonis ten met totaal verschillende achtergrond. „Twee blazers uit de experimentele jazz en twee echte boppers. Ikzelf heb in zoveel stijlen gespeeld, ik heb van alles wat meegeno men." Rhythm bluesmuziek was zijn eerste liefde, en dat lever de een flinke strijd op in huis elijke kring. De 'klassieke' fa milie kon de muzikale smaak van de 14-jarige Hans niet erg waarderen. Hij speelde naast saxofoon dan ook jarenlang klarinet in een amateur-sym fonieorkest. Tijdens zijn con servatoriumopleiding stu deerde Bosch zowel klassiek als jazz. Hij houdt van afwis seling. „Ik ben de meeste din gen gauw zat. Na een aantal jaren moet er weer iets nieuws komen." Relaxed Iets nieuws is de groep Barito- 0 Hans Bosch bij de Oude Haven: Het klinkt goed, dat ne Madness, waarvan het suc ces Bosch zelf enigszins ver baast. „Het loopt erg goed. Ik heb me altijd erg aangetrok ken gevoeld tot lage instru menten. Een hoog instrument krijgt al gauw iets maniak- kaals. Ik houd van actie in muziek, maar het moet wel relaxed blijven. Een bariton saxofoon heeft net zo'n karak ter als de cello, kan ook ag- gressief klinken, maar wordt nooit opdringering. Het blijft altijd mooi." Een onontgon nen terrein, noemt Hans Bosch de baritonsax. „Baritonsaxofonisten worden niet zo gauw vergeleken met een grote solist als alt- of te norspelers. Die krijgen al gauw te horen: hij speelt als Parker of Coltrane. Op bari ton kan je onbevangener spe len. Er is geen echte bariton traditie. Een baritonsax is wel een sax, maar heeft een heel eigen karakter.'5 Maria Neele Deze nieuwe UlT-pagina verschijnt vanaf heden we kelijks op deze plaats, te genover de 'filmladder' en de uit-agenda, in alle edi ties van het Zuiden en De Havenloods. Lezers van onze kranten vinden nu wekelijks al het nieuws en de achtergrond» informatie over kunst, cul tuur en amusement in één oogopslag op deze plaats. Nieuw voor De Havenloods en Het Zuiden is een weke lijkse filmrubriek en een servicekader met kort uit- nieuws. Deze pagina staat onder redactie van Maria Neele en Els Neijts. Post voor deze pagina kan men richten aan Uit-redactie Het Zuiden/De Haven loods, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. 1 I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I 1 I I 1111111111111 n ROTTERDAM Louise Guardia tijgert van links naar rechts over het to neel. Ze lijkt aan het eind van haar krachten; een drenkeling die het laatste stukje van de walkant nog op moet, maar eigenlijk niet meer kan. Als toeschouwer ver wacht je elk moment dat ze van uitputting haar ledematen definitief zal laten zakken. Om nooit meer op te staan. Zo ziet een korte scène uit theaterproductie 'Met An dere Woorden' er uit. De acteurs en actrices (12) - Polanski-thriller rond koffer De nieuwe film van Roman Polanski, 'Frantic', gaat op 15 september in première, waarschijnlijk in het Tha- liather. Frantic is een opwindende thriller rond een mysterieuze koffer. Harrisson Ford speelt de Amerikaanse dokter Ri chard Walker, die nietsver moedend in een wirwar van spannende gebeurtenissen verzeild raakt, als de koffer van zijn vrouw Sondra (Betty Buckley) op het Parijse vlieg veld blijkt te zijn verwisseld. Ook Sondra verdwijnt spoor loos, terwijl Walker onder de douche staat. Hij schakelt on middellijk de Parijse politie en de Amerikaanse ambassa de in, maar vindt daar geen enkele medewerking. Om een spoor te vinden, opent Walker de verwisselde koffer, maar de inhoud biedt weinig houvast. Net nadat de koffer naar het vliegveld is terugge bracht klopt Michelle (Ema- nuelle Seigner) aan, om haar eigendom op te eisen. Samen met haar begint Walker een wanhopige jacht op de ont voerders van zijn vrouw, die hen door de demi-monde van de Parijse nachtclubs brengt. De eerste contactpersoon blijkt te zijn vermoord. Son dra heeft inmiddels een bood schap achtergelaten bij het hotel. Het vermoeden dat Walker en zijn vrouw het slachtoffer zijn geworden van een onfrisse smokkelaffaire, begint steeds vaste vormen aan te nemen, hoewel zelfs Michelle niet weet wat ze dan het land heeft binnenge bracht. Ennio Morricone schreef de muziek voor Frantic. Polanksi zet de kijkers met deze film keer op keer op het verkeerde been, en weet de spanning er tot het einde toe in te houden. Vanaf 15 september te zien in de Rotterdamse bioscopen. Harrison Ford in 'Frantic', met de geheimzinnige koffer. allen verstandelijk gehan dicapt - leven zich sterk ir hun rol in dat het bijna geen acteren meer is. Er wordt nauwelijks gespro ken. Dat blijkt ook overbodig. Het bewegen van de spelers is nadrukkelijk. In uiterste con centratie zetten zij met hun lijf een scala aan acties en emoties neer. Expressie van het gezicht doen de rest. Muziek onder steunt het geheel. De try-out op 9 september in Theater Zuidplein is de kroon op een jaar hard werken. Op 29 september vindt in het zelfde theater de officiële pre mière plaats waarna belang stellenden stuk en acteurs kunnen contracteren. "Met Andere Woorden" laat beeldend zien hoe we vandaag de dag overspoeld worden met informatie. De voorstelling begint om 20.30 uur. Kaarten kunnen te lefonisch besteld worden bij het theater, tel. 010-4815844. Alle spelers van het stuk be zoeken een dagverblijf voor verstandelijk gehandicapten. Koert Dekker is in die setting adjunct-hoofd activiteitenbe geleider. Hij coachte veel theaterpro ducten die 'tussen de schuif deuren bleven hangen'. Leuk, "maar toch niet bevredigend Kanvas rugzak. In aiverse kleuren Van 9.95 Voor 6.95 zolang voorradig genoeg", vond Dekker wan neer hij weer eens prachtige beelden zag. Kunst van verstandelijk ge handicapten bleek - in al haar facetten - meer en meer zeer interessant om naar te kijken. Ook de beeldende kunst. Hij besloot actie te onderne men. Geïnspireerd door initi atieven met verstandelijk ge handicapten in Belgie (Thea tergroep Stap) en Frankrijk (l'Oiseau Mouche) ontwikkel de hij een plan tot professio neel theater maken. Geen hobbyclub Koert Dekker: "Ik wilde thea ter maken dat ook in een daarvoor bedoelde ruimte - een echt theater - gespeeld zou worden. Niet in een half geblindeerd buurthuis met drie spotjes en krakende stoe len". Er werden workshops georga niseerd op de diverse dagver blijven. Na deze selectie ble ven 12 acteurs en actrices over die een professioneel theater product zouden moeten kun nen dragen. Het is - op één deelnemer na - diezelfde groep die aanstaan de zaterdag in het Zuidplein staat. Vanaf oktober vorig jaar is ei- druk gerepeteerd. Laura van Dijke en Leon Groenenboom voegen met speciaal voor de productie geschreven muziek een extra dimensie toe aan het stuk. Voor zowel het regisseren als de muziek geldt dat deze za ken er tijdens improvisaties langzaam zijn ingeslopen. Eén factor was van het begin tot en met nu constant: de inzet van de spelers. Laura van Dijke: "Het was werkelijk frappant om te zien hoe gemotiveerd de mensen waren om door te gaan. En, hoe geconcentreerd ze kunnen zijn. Ook de mate waarin ze in staat zijn gebleken op te ne men en vast te houden, was heel verrassend. De mogelijkheden blijken veel groter te zijn dan je vooraf zou inschatten". Koert Dekker wijdde zijn af studeerscriptie van de kader cursus Zwakzinnigenzorg aan een fictief musisch activitei tencentrum voor verstandelijk gehandicapten. Een centrum waar aan dans, theater maken, muziek en beeldende kunst zou worden gedaan. Als dagvullende acti viteiten en zo professioneel mogelijk. Niet als veredelde hobbyclub. Deze fictie zou wel eens reali teit kunnen worden. Berdien Stenberg Dekker: "De resultaten zijn tot nu toe zo opvallend dat ze een dergelijk idee volkomen rechtvaardigen. Het moet mo gelijk worden om mensen die daar duidelijk talent voor hebben een dagtaak te bezor gen iri een theaterwerkplaats. Daar zal dan meer bewegings- les en ook muziektraining ge geven moeten worden. Even tueel kan ook assistentie ver leend worden bij het maken van kleding en decors. Maar de opzet moet professio neel zijn. Deze mensen hebben daar de kwaliteiten voor"! Hoewel alle spelers het stuk en de repetities uiterst serieus nemen, wordt er ook veel ge lachen en is iedereen bijzon der bij de medespelers betrok ken. Een prettige sfeer dus. Als Laura tussendoor wat op haar fluit speelt, roept een van de heren: "Ha, Berdien Sten- berg"! Laura trekt een gezicht. De troep lacht. Iedereen weet dat je Laura niet echt een plezier doet door haar met iemand anders te vergelijken. De laatste scène van het stuk: Louise en Els liggen met de hoofden naar elkaar op de grond, elleboog onder het hoofd. Met uitgestrekte arm en wijs vinger trekken zij samen cir kels op de grond. Naar zich toe en van zich af. Het ziet er - in alle eenvoud - prachtig uit. Als toeschouwer kun je niet anders dan die vin gers volgen. Je blijft er naar kijken. De aandacht zo weten vast te houden is knap. Professioneel is het woord. Els Neijts In De Bunker, centrum voor ei gentijdse muziek, speelt op zater dag 10 september de groep Half Japanese uit de. USA. De entree bedraagt f 7,50, het concert begint om 22.00 uur De Bunker is te vinden aan de Boompjeskade 11 in Rotterdam. De Oscar Benton Blues Band is op 10 september te horen in het Berenei aan de Doklaan 12 in Rot terdam. De groep speelt vanaf 22.00 uur, de entree bedraagt f 5,- Operetteliefhebbers kunnen op zondag 11 september hun hart op halen in De Doelen bij een concert van Melanie Holliday, Peter Mi- nich en Marco Bakker, begeleid door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest. Aanvang 20.15 uur, kaarten vanaf f 35,-. Rick De Vito opent vandaag het nieuwe Nighttown aan de West- Kruiskade 26-28 in Rotterdam. Het concert begint om 21.00 uur. Zaal De Unie opent vandaag het seizoen met een concert door Rotterdamse solisten. Gecompo neerde en geïmproviseerde mu ziek wisselen elkaar af in een zeer gevarieerd programma. Aanvang 21.00 uur, toegang vrij. Het adres van De Unie is Mauritsweg 34 in Rotterdam. De eerste zang- en orgelavond in de Grote of St. Laurenskerk vindt plaats op zaterdag 10 sep tember. Het koor 'Song of Praise' onder leiding van Arie Pronk zingt vanaf 20.00 uur, begeleid door organist Aad van der Hoe ven. Toegang gratis, vanaf 20.00 Café de B heeft op vrijdag 9 september Red Shoes op het podi um, met bluesmuziek, en op zater dag 10 september Gerry en the .Guns, een rottepopband. De con certen beginnen om 22.00 uur, de entree is gratis en het adres van café de B is Mauritsstraat 173. De 'Kleine Zaal van de Rotter damse Schouwburg heeft voor 14 en 15 september de voorstelling 'Heimelijk' op het programma staan. Twee romanfiguren uit ver schillende boeken worden bij el kaar gebracht in deze voorstel ling, waarin mensen op zoek naar hun eigen identiteit. De voorstel ling begint om 20.30 uur en kost f 12,50. De Stichting Papastratos speelt van 13 tot en met 17 september 'Het Huwelijk' van Witold Gom- browicz. Een reeks buitensporige situaties, gedroomd door Hen drik, ontaarden in een parodie, een grappige tragedie en een mu zikale komedie. Te zien in de ge reformeerde kerk aan de Passerel- straat 48 in Rotterdam, vanaf 20.30 uur. Toegang f 7,-. Regie: Erik-Ward Geerlings. Jeugdtheater Hofpleinproduk- ties speelt op zondag 11 septem ber de voorstelling Troll in het theater Hofplein. Schoenendo- zenschilder Leo gaat in het trol lenrijk spannende avonturen te gemoet. De voorstelling begint om 14.00 uur; kaarten kosten f 5,- en f7,50. 0 Reinaert de Vos, het Middel eeuwse fabelverhaal, heeft een nieuw jasje gekregen van de Stichting Bontempi. Deze versie van de gebeurtenissen rond de slimme vos is te zien in Zochers' op zondag 11 september om 15.00 uur. Zochers' ligt in het park bij de Euromast. tentoonstelling Galerie Westersingel 8 heeft vier New Yorkse fotografen uitge nodigd om een maand te expose ren. De expositie is er een in het kader van de Fotobiënnale en de manifestatie Rotterdam '88. Fo» to's van James Casebere, Anne Doran, Ericka Beckmann en Sok- hi Wagner zijn tot 10 oktober te zien in de galerie. 'edere woensdag staat in mu seum Boymans-Van Beuningen een kwartier lang een kunstwerk centraal in het kunstkwartier op woensdag. Om 12.45 uur licht een van de medewerkers van het mu seum een bepaald schilderij, beeldhouwwerk of voorwerp van kunstnijverheid toe. Wat het pre cies wordt, blijft elke week een verrassing. De entree tot het mu seum is op woensdag altijd gratis. Stichting Kunst Complex opent op 23 september een nieuwe atelier ruimte aan de Keileweg 26-28. De Stichting verlaat de ruimten aan de St. Jobshaven. Constantin Jaxy uit Duitsland en Peter Fend uit de Verenigde Sta ten exposeren in de gastateliers vanaf 23 september. 'Geld is zo gek nog niet' heet de tentoonstelling in het belasting museum Prof. dr. van der Poel aan de Parklaan 14-16 in Rotterdam. De geschiedenis van beeld en ver haal op het bankbiljet is van 10 september tot en met 5 december uitgebreid aan de orde in het mu-

De Havenloods | 1988 | | pagina 11