Exclusief en razendsnel Seat Ibiza Del Sol II Opel in Japan General Motors Continental Spijkers en schroeven slopen de autoband odoi iTiFi Naleving maximum snelheid bij het passeren van RI.IKSPUL' - I wegwerkzaamheden laat sterk te wensen over Celica nu ook leverbaar met vierwielaandrijving OPEL CORSA GSI Handige koolmonoxide-detector zijwind hebben hierop minimale grip. COMFORT Zoals- reeds eerder vermeld vinden we voorin twee comforta bele kuipstoelen met een perfec te pasvorm, voorzien van hoofd steunen. Het interieur ziet er fraai en comfortabel uit. Het ge heel is voorzien van luxueuze be kleding in sportieve en Harmo nieuze kleuren. Het dashboard ziet er indrukwekkend uit. Rij kelijk gevuld met meetinstru menten, waarin de duidelijke toerenteller centraal staat. Alles ligt goed onder handbereik en is goed overzichtelijk. Lastiger wordt het als een plekje op de achterbank wordt gewenst. Deze ruimte is niet overdadig en om er te belanden dient de voórstoel naar voren ge klapt worden. De bagageruimte is redelijk groot en gemakkelijk bereikbaar. Het uitzicht in de GSi is uit stekend en het zicht door de bei de buitenspiegels maakt snelle charges mogelijk. De wagen daagt de bestuurder uit tot onge kende snelle acties. De bumpers en spoilers zijn in de kleur van de auto gespoten. Onder het onderstel zitten ant- hraciet gekleurde sportvelgen. CONCLUSIE De nieuwe Corsa GSi is rij- technisch een verademing. Snel en exact laat hij zich over de wegsturen. Het rijden met zo'n wagen is een feest, maar vraagt veel zelfbeheersing van de rijder. TECHNISCHE GEGEVENS Opel Córsa GSi. 1586 cc. 79 x 81 mm. 100 kW bij 5600 omw/min 135 Nm bij 3400 omw/min Eurosuper 42 liter. 362 x 153 x 1365 cm. 820 kg. 188 km/u 0- 100 km/u in 9,5 sec. 120 km/u: 7,0 liter,TOO km. General Motor,s, Rotterdam. Seat introduceert een nieuwe speciale editie, de Ibiza Del Sol II. Deze nieuwe Ibiza Del Sol wordt via een een hand- geschakelde versnellings bak met vijf versnellin gen door de bekende 1.2 liter Porsche motor aan gedreven. Het zonnige karakter heeft de Ibiza Del Sol II niet alleen door zijn zonnedak, maar ook door de witte kleur, die bo vendien is doorgevoerd in dé bumpers, buitenspiegels, vlakke wieldeksels en de „SXi" grille met brede lamel len. Een fleurige striping com pleteert het interieur. De zeer volledige uitrusting van de Ibiza Del Sol II omvat onder andere een in tweedelen neerklapbare achterbank, een (ligitaalklokje en een toeren teller. In schone uitvoering met ongeregelde katalysator kost deze nieuwe Ibiza 19.245,-. Op het prijskaartje van de nieuwe Celica staat 87.495,00, en voor dat geld krijgt u een Celica 2.0 GTi 16 Twin Cam Turbo 4WD ABS. Met andere woorden: deze wagen heeft vierwielaandrijving en een turbo. Uiterlijk is de Celica Turbo aangezogenlucht wordt door de 4WD wat imposanter dan zijn uitlaatgasturbocompressor via ongeblazen en voorwielaangé- een interkoeler naar de cilinders dreven broertjes. Brede wielen geperst. Net voor de inlaatklep met 205/60-bandeo, sideskirts spuit men de brandstof onder en aangepaste voorspoiler mé- hoge druk in. Het resultaat is ken de Celica wat dreigender. grandioos, want hij levert spe lenderwijs 185 pk. Al dit geweld Onder de motorkap ligt dwars wordt netjes verdeeld over de voorin een juweeltje van een 2.0 voor- en achterwielen, liter motor. Deze bijzonder Om de wagen tijdig tot stil- mooie krachtbron, heeft twee bo- stand te brengen is hij venliggende nokkenassen die van vier schijfremmen zestionklcpbcn bedienen. De antiblokkeersysteem. Volgens woordvoerder G. Hoeveman van de Algeme ne Verkeersdienst van de Rijkspolitie trekken veel weggebruikers zich onvoledoende aan van de maxi mum snelheid (meestal 70 km) op die plaatsen in het rijkswegennet, waar wegwerkzaamheden worden uit gevoerd. Deze snelheidslimiet wordt door de wegge bruikers ten onrechte minder serieus genomen dan de sinds 1 mei geldende 100 km en 120 km limieten. „Voor de verkeerspolitie Inmiddels staat wel vast dat vormt de handhaving van de de automobilisten zich in 100- en 120-kilomter limieten overgrote meerderheid goed op dit moment natuurlijk een aan de too en 120 km snel- hoge prioriteit. Hier geldt heel heidslimieten houden. Zeer simpel: wie niet horen wil reCente cijfers tonen aan dat moet voelen. Overtreders wor- de gemiddelde snelheid van den consequent in de kraag personenauto's (100 km en gegrepen en streng beboet. 120 km trajecten bij elkaar Maar snelheidsovertredingen genomen) in mei ten opzichte bij het passeren van werken- van apn[ ls gedaald van 112 in-uitvoering zijn feitelijk km tot ongeveer 105 km Voor veel ernstiger. Daar zijn im- snelwegen waar 100 km geldt mers ménsen aan het werk. De is de gemiddelde rijsnelheid automobilist die daar met een van personenauto's gedaald vaart van- 90 of 100 kilomter van 10g km tot 93 km. voor de voorbij raast, vormt, zonder 120 km-trajecten (ca. 83 pro dat hij dat misschien beseft. cent van ajje autosnelwegen) niet alleen een regelrechte be- zakte die snelheid van 113 km dreiging voor zijn eigen vei- tot 108 km. De strenge politie- ligheid, maar vooral ook voor controle en de fikse boetes die van de wegwerkers men- hebben dus inmiddels hun sen, die nota bene bezig zijn in vruchten opgeleverd. Volgens het directe belang van diezelf- Hoeveman zouden de automo de automobilist". bilisten echter ook op weg- vakken, waar onderhouds werkzaamheden of recon structies plaatsvinden,, beter moeten letten op de daar gel dende maximum snelheid en de bijbehorende verkeersaan- wijzingen. Deze zomer wordt er immers op tal van plaatsen weer druk aan de weg „getim merd" door Rijkswaterstaat en wegenbouwers om de con ditie van de snelwegen op peil te houden. GRIEZELIG Wie zelf wel eens op de vluchtstrook zijn band heeft moeten verwisselen, weet pre cies hoe griezelig het is om het verkeer met grote snelheid op enkele decimeters langs- te voelen razen en bijvoorbeeld de enorme zuigkracht te erva ren van een langsdenderende vrachtwagen. Natuurlijk is het wegenbouwpersoneel aan dergelijke gevaren gewend ge raakt. Maar wie even niet op let of een misstap maakt, ter wijl al dat verkeer langsraast. is in acuut levensgevaar. Van daar ook dat veel zorg besteed wordt aan veilige afzettingen en duidelijke bebakening ter plekke. Een van de belang rijkste uitdagingen is ook de weggebruikérs zover te krij- de overgebleven rijstrook gen dat men tijdig invoegt op wanneer de andere rijstrook wegens werkzaamheden wordt afgesloten. Om hard nekkige „doorrijders" die welbewust of uit vertrooid- heid inhaalverboden negeren weer in het gareel te brengen moet men soms zijn toevlucht nemen tot een paardemiddel als de z.g. Andrea-strips: drie loodrecht op de rij-richting aangebrachte strips met kat- te-ogen van enkele centime ters hoog. Wie daar overheen gaat wordt letterlijk gevoelig tot de orde geroepen. Hoeve man: „Als de mensen zich in overgrote meerderheid netjes kunnen houden aan de 100 en 120 km, dan'moet het ook mo gelijk zijn om de 70 km snel heidslimiet aan te houden bij wegwerkzaamheden. Men moet er gewoon even bij stil staan dat daar mensen van vlees en bloed aan het werk zijn. Wie dat beseft zal vanzelf zijn snelheid aanpassen. Als politie zullen wij de komende maanden zeker ook snelheids controles uitvoeren op. plaat sen, waar aan de wég gewerkt wordt. Wij zullen, zaols dat heet, zowel zichtbaar als on zichtbaar aanwezig zijn. Ie dereen is dus gewaarschuwd", aldus Hoeveman. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 Dit jaar zal Opel zijn Omega en Senator introduceren op de Japanse'markt. De Japanners kunnen de Omega kopen in de CD en 3000 uitvoering, terwijl de Senator uitsluitend als CD-vcrsic leverbaar is. Ook de nieuwe Vectra komt op de Japanse markt. Opel zal in Japan via veertig geselecteerde Isuzu-dealers wor den vertegenwoordigd. In een later stadium zal het dealernet uitgroeien tot tweehonderd stuks. Enige tijd geleden heeft Ge neral Motors in de USA alle krachten gebundeld en alle technische know-how gecen traliseerd om moderne auto's te ontwikkelen, voorzien van geavanceerde techniek en met een strak gestyleerde vormge ving. Zo'n tachtig procent van alle Amerikaanse GM-model- len zijn voorzien van voorwie- laandrjving en een dwarsge- plaatste krachtbron. De vijf merken van GM - Che vrolet, Pontiac, Oldsmobile, Buick en Cadillac - bieden auto mobielen in alle klassen en. car rosserie-varianten aan. Men kan kiezen uit een compacte - mid denklasse - topklasse, uit, een coupé, cabriolet, stationwagon, bestelwagen, minibus en terrein voertuig. Het leverbare motoren - pakket varieert van de moderne vier cilinder Quad 4 2.3 1 zestien- kleppen via verschillende zes ci linders tot de 5.7 liter V8 kracht bron. De meeste van deze motoren zijn uitgerust met elektronische brandstof inspuiting en transis tor ontsteking. Alle GM auto's worden standaard met een drie weg katalysator geleverd. Bij het ring, waarbij de klant naar per soonlijke voorkeur vanaf de fa briek de opties opgeeft. En bij die optiészijn er, zoals een goede Amerikaan betaamt, legio moge lijkheden tegen alleszins redelij ke optieprijzen. Voor een paar gulden kan men tegenwoordig een handi ge koolmonoxide-detector kopen. De wa gen schiet weg. Flui tend hoor je de hoti- paarden in de cilin ders dra- Jaarlijks komen er in ons land talrijke sterfgevallen voor door köolmonoxide-vergiftiging. Het gevaar van dit gas is vooral dat het reuk- en smaakloos is, waar door de aanwezigheid ervan niet is vast te stellen. In Denemarken is onlangs een handige koolmonoxide-detector ontwikkeld die door. middel van verkleuring aangeeft of zich in een ruimte een koolmonoxide- concentratie groter dan 2000 ppm bevindt. Dat is hetzelfde als 0,02 volume procent. De detector kost slechts enkele guldens en is ideaal voor werk plaatsen. hobbvgarages. keukens en voor de woonkamer. Bijzon der praktisch ook voor caravans en grotere jachten en woonbo ten. Via het telefoonnummer 080 - 583538 krijgt u meer infor- NIET ALLEEN ONVEILIG Los van het feit dat een ver keerde bandenspanning de weg- ligging en stabiliteit van de auto sterk benadeelt, kost het ook geld. Want te weinig spanning betekent een snellere slijtage van uw band en een hoger verbruik. En'zo kan het gebeuren dat de bestuurder van een middenklas ser met te weinig lucht in de banden jaarlijks zo'n zeventig a- tachtig gulden duurder uit is dan de bestuurder van zo'n zelfde middenklasser met de juiste spanning. Controleer dus min stens één maal per maand alle vijf exemplaren. Met de introduktic van de Corsa GSi rondt Opel zijn modellijn af met een bijzonder snelle wagen. De nieuwe 1.6 liter injectiemotor ontwikkelt een vermogen van hon derd pk en geeft de Corsa GSi een topsnelheid van 190 kilometer per uur. Van nul naar honderd duurt slechts negen seconden. Het sportieve karakter:,van de Corsa GSi wordt door de stan daard uitrusting bevestigd, zoals de velours beklede sportstoelen, toerenteller en extra instrumen tarium. De twee buitenspiegels, in de kleuren van de auto. zijn van. binnenuit verstelbaar. Ook de bumpers en spoilers zijri in de kleur van de auto uitgevoerd. De wagen ziet er superdyna- misch uit. Over het uiterlijk valt lang te twisten, maar dat hij snel is, exact stuurt en perfect op .de weg ligt, zijn meetbare gégevens. MOTOR In het vooronder yan onze testwagen staat de krachtigste en modernste motor uit de Cor- sa-serie. Geef je de krachtbron de vrije loop dan staat dé snel heidsmeter in een mum van tijd op 190 kilometer per uur. Dat wordt onder andere mogelijk ge maakt door een fraai gevormde viercilinder krachtbron, die dwars voorin is gemonteerd. Door de speciaal gevormde cilin- derkóp ,te voorzien van een LE- Jetronic inspuiting levert de mo tor honderd paardekrachten- Zo'n krachtbron past precies bij het karakter van de Opel Cor sa GSi. Het is een supersnel scheurijzer dat dank zij veelvul dig schakelwerk ongekende prestaties levert. De acceleraties zijn perfect, maar dat mag met de geboden kracht ook wel. Wel slaan de voorwielen vaak door. Het ver bruik, bij zo'n wagen eigenlijk niet zo belangrijk, schommelt rond de 1 op 13 volgens de Euro mix. Wie rustig rijdt en njet te hoog in de versnellingen door trekt zal deze cijfers kunnen be naderen. Dé GSi wordt standaard voor-, zien van een close-rationbak. Deze is voorzien van vijf versnel lingen. Het schakelen is beslist geen straf. De pook laat zich ge willig sturen. Een close-ration- bak is een normale versnellings bak, waarbij de stappen tussen de versnellingen klein zijn.1 Voordeel van zo'n bak bij sport wagens is het optimaal benutten van de kracht van de motor. Men bereikt hiermee dat de toeren- terugval bij hét opschakelen ge ring is. Opvallend is de grote trekkracht van de motor, zelfs in de hoogste versnelling. WEGLIGGING Stap in de GSi. Nestel je com fortabel in de perfect zittende kuipstoel, start de motor en schakel de eerste versnelling in, laat de koppeling opkomen en geef voldoende gas. De wagen schiet weg. Fluitend hoor je de honderd renpaarden in de cilin ders draven. Met het grootste ge mak doorloop je de vijf versnel lingen. Voor de bocht even het rempedaal aantikken om de rondom gemonteeerde remmen resoluut maar beheerst hun werk te laten doen. Terugschakelen en weer vol op het gaspedaal. De wegligging en besturing is bij hoge snelheden perfect. De Corsa GSi is geheel aangepast aan de hogere prestaties: zö is de vering stugger, met verbeterde schokdempers, en zijn de inwen dig gekoelde schijfremmen voor van een grotere uitvoering. Sta bilisatoren voor en achter zorgen voor een koersvaste wegligging, té zamen met 175/65 R14 ban- De wagen stuurt haarscherp door de bochten en helt mini maal over. Dat wordt mogelijk gemaakt door de extra stijve tor siestaven voor en achter. De GSi kan verschrikkelijk snel door de bocht gaan. Dat komt, omdat de wagen een fijn stuurkarakter heeft. De GSi is enorm verge vingsgezind. Wanneer je ontdekt dat het te hard gaat. dan rem je gewoon af. en blijft de wagen gehoorzaam zijn opgedragen koers volgen. Zo'n stuurkarakter kom je zelden tegen. Zelfs bij hoge snelheden blijft de wagen als een blok beton op de weg. Oneffenheden van het wegdek en Spijkers, schroeven, scherpe doornen, glassplinters of stukjes ijzer zijn de voornaamste veroorzakers van spanningsverlies in een autoband. Spijkers en schroeven zijn'vol- gens onderzoeken in 54 procent van de gevallen de oorzaak van spanningsverlies. „Goede twee de" (met elf procent) was het stuk glas of ijzer dat tot een ge dwongen oponthoud leidde, ter wijl in negen van de honderd keer het hardjiandig raken van stoepranden als boosdoener werd aangewezen. in Groot-Brittannië, waar links wordt gereden, blijken de linke rachterbanden het meeste risico te lopen. LUCHT Een verkeerde bandenspan ning kan u duur komen te staan. In alle opzichten, op elk wegdek en onder alle omstandigheden. De achterbanden lopen het meest risico lek te geraken, bleek verder uit het onderzoek. Daar bij komt het éuvel vooral voor bij het rechter exemplaar. Dat zit 'm in het feit dat de voorbanden scherpe voorwerpen vaak om hoog gooien, waarna de achter band er in rijdt. En aangezien de meeste rommel door het iets schuin aflopén van de weg aan de rechterkant ligt, krijgen de rechterachterband het het zwaarst te verduren. Het lijkt al lemaal een nogal theoretische stelling. Toch is dat niet zo. Want Michelin besteedt jaarlijks mil joenen aan campagnes om dit haar cliënten duidelijk te maken. En niet voor niets. Zeg eens eer lijk, wanneer hebt u voor het laatst de bandenspanning geme ten Meer dan een maand terug Dat is dan niet verstandig Want de juiste hoeveelheid lucht is voor uw veiligheid en uw ban den een absolute „must". Boven dien is lucht één van de weinige artikelen die bij vrijwel elk tank station nog gratis verkrijgbaar zijn. Met behulp van het instruc tieboekje of de op het tanksta tion aanwezige Michelin-span- ningstabellen is het controleren en het eventuéel weer op span ning brengen 'van de banden een fluitje van een cent. Let echter wel op: meet de bandenspanning zoveel mogelijk wanneer de ban den koud zijn, want een warme band, bijvoorbeeld na een lange autorit, heeft doorgaans een nogal wat hogere spanning. En vergeet dan ook uw reserveband niet!

De Havenloods | 1988 | | pagina 7