Sneltram als oplossing voor verkeersproblemen in Randstad DE HAVENLOODS Frans applaus voor Jeugd Rijnmondban Amnesty-kraam in Hof van Spaland fjongepier Werk en Rijnmond Zeekadetten 'wonnen' roeiwedstrijden Jan en Kaat presenteerden'eigen' miniatuurbeeldje Opgave voor gemeentegids 'DE raven Het alternatief voor rijksweg 19 Bezoek aan zandlichaam Yogadocent De Woudhoek Doorvaart gestremd EDITIE 9, DINSDAG 13 SEPTEMBER 1988, 37e JAARGANG, Nr. 37 Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ZATERDA6 a.s. SPORTPALEIS AHOY 1e HAVENTAPTOE ROTTERDAM Speciale gast GERARD JOLING Thema: 60 jaar DRUMFANFARE EXCELSIOR ROTTERDAM Aanvang voorprogramma: ca. 19.15 uur. Aanvang hoofdprogramma: 20.00 uur. KAARTVERKOOP: bij alle bekende voorverkoopa dressen en WV-kantoren voor f 15.- en op de kantoren van deze krant voor de gereduceerde prijs van f 13.50. n beeldje overhandigd door de tot leven gekomen Jan e SCHIEDAM Een wille keurige zaterdag in nazo mers Schiedam. Een he renhuis krijgt een restau ratieschildje toegekend. 'Jan en Kaat' worden ver zilverd, in Groenoord en Nieuwland kunnen wijk bewoners feestvieren en 'Schiedam roeit' in de Voorhaven. De Historische Vereniging Schiedam zorgde zaterdag voor twee activiteiten. Le den van een zustervereni ging uit Pijnacker waren een dagje op bezoek en konden waarschijnlijk hun ogen niet geloven bij het zien van zo'n actieve vere niging. Allereerst werd het pand aan de Lange Nieuwstraat 51 bekeken, dat sinds die dag een restauratieschildje mag dragen. In de tuin van het voormalige Weeshuis werd 's middags verder een kort toneelstukje opge voerd. Aanleiding was de presentatie van in tin gego ten verzilverde miniaturen van Jan en Kaat, de beeld jes die nu al eeuwenlang de gevel van het Weeshuis sie ren. De Historische Vereni ging biedt de leden nu eens geen kalender of boekje aan, maar een miniatuur in beperkte oplage. De presentatie vond even wel plaats op ludieke wij ze. De toespraak van een bestuurslid werd zaterdag onderbroken door ene do minee Soetens die nu zijn leetrede wilde houden om het gebouw in te zegenen. De aanwezigen in de tuin van het Weeshuis waanden zich helemaal in 1782 toen twee weeskinderen geheel gekleed volgens die tijd de rede van de dominee kwa men verstoren. Het spel van deze leden van toneelvereniging Othello amuseerde het aanwezige publiek. Vooral de brutale Kaat kreeg me nigmaal de lachers op haar hand. Het duo mocht het eerste beeldje overhandi gen aan de heer Suttorp, één van de oud-wezen. Het zien van de verzilverde mi niatuur deed Kaat uitroe pen „Wat klein, vragen jul lie daar geld voor?". De beeldjes kosten f 32,50 per stuk en zijn gemaakt in een oplage van 250 stuks. „Het is gewoon een actie die ons leuk leek. Volgend jaar doen we misschien weer iets anders", zegt voorzitter Aad van der Tang van de Historische Vereniging, die in totaal 800 leden telt. Belangstel lenden konden vooraf inte kenen voor een beeldje van 'Jan en Kaat'. Volgens Van der Tang hebben spijtop tanten pech gehad. „Dit beeldje wordt zeldzaam", voorspelt hij. SCHIEDAM Honderden en clubs hebben deze week bericht ontvangen over de stadsgids van de gemeente ij: Schiedam voor 1989. Het bureau voorlichting en de lij- firma Wegener Speciale Uit- Ijij gaven zijn namelijk al bezig S met de voorbereidingen van jij: de nieuwe gids. jij: De inhoud en opbouw van ijij de uitgave voor volgend jaar zullen weinig verschillen jij: van voorgaande gidsen. "De jjjj werkwijze is wel anders", ijij vertelt voorlichter Theo jij: Reyman. Omdat de automa- jjj tisering ook op het stads- :j: kantoor heeft plaatsgevon- jjj den, zal de mailing ditmaal jij 'vrijwel automatisch' gaan. :jj Wie in de gids vermeld staat, jjj heeft daarom deze week een jij kaart gekregen met de vraag jjj of de huidige vermelding jjj nog juist is. In dat geval jjj hoeft geen bericht te worden jjj verstuurd. jij Omdat de automatisering jjj pas is doorgevoerd, kan het jij voorkomen dat instanties jjj niet zijn aangeschreven, jjj Vertegenwoordigers hiervan jij kunnen rechtstreeks opgave jjj van him gegevens doen aan :j: gemeentevoorlichting, jjj Stadskantoor aan de Emma- ji; straat 1,3111 GA Schiedam, jjj Deze aanmeldingen voor de iji gemeentegids '89 moeten j:j schriftelijk vóór 18 septem- jjj ber worden ingediend. :j: De nieuwe gids zal nog voor jjj het einde van '88 bij de iji Schiedamse bevolking in de jjj brievenbus liggen, zo ver- jij wacht de afdeling voorlich- jjj ting. Het zal de zevende ge- iji meentegids zijn die Wegener j:j Speciale Uitgaven voor jij Schiedam maakt. :j: ALS U EISEN STELT Uw speciaalzaak voor lingerie foundation SCHIEDAM Na circa vijftien jaar touwtrekken om het al dan niet aanleg gen van rijkweg 19, lijkt de impasse doorbroken te worden. Vijf milie^prgaiii- saties èn de gemeente Schiedam hebben gisteren' een vervoersalternatief ge presenteerd, waardoor de komst van de omstreden rijksweg niet meer noodza kelijk is. In een gezamen lijke rapportage worden concrete voorstellen ge daan: een sneltramverbin ding tussen Schiedam en Delft moet soelaas bieden aan de verkeersproblema tiek in de Randstad. Het rapport, dat gisteren werd gepresenteerd, is thans onder weg naar ministers, kamerle den, fracties van alle politieke partijen. Kortom, de lobby om het vervoersalternatief onder de aandacht te brengen is be gonnen. "Het ziet er naar uit dat dit najaar/voorjaar de knoop doorgehakt zal worden of rijksweg 19 er moet komen. Tenzij het vervoersalternatief er doorheen komt. Misschien moet de A13 dan worden ver breed, maar je hebt géén nieu we rijksweg nodig". Hans de Goede van de Stich ting Zuidhollandse Milieufe deratie somt de nadelen van een weg door Midden-Delf land nog eens op. Ten eerste zal het stiltegebied, dat als buffer moet dienen tegen het oprukkend 'stedelijk geweld', doorkruist worden door een rijksweg. Om geluidsoverlast te beperken moet langs de rijksweg wallen worden ge plaatst. Hierdoor wordt het wijdse overzicht beknot dat het, landschap juist kan bie den. Dieren kunnen verder niet vrijelijk oversteken naar het gebied aan de andere kant van de weg, terwijl onderzoe ken al hebben uitgewezen dat van rijksweg de vogelstand nadelig zal beïnvloeden. Even slikken "En wat denk je van de verzu ring van het milieu", vult De Goede aan. Hij is de sleutelfi guur in het samenwerkings verband zoals dat sedert begin dit jaar actief is. "Het is vrij uniek dat een dergelijke com binatie samenwerkt. Vijf mi lieubewuste organisties en de gemeente! Ook de manier waarop we met elkaar bezig zijn geweest, is nieuw. Voor sommige organisaties was het soms even slikken. Het heeft flink wat overleg gekost om iedereen op dezelfde lijn te krijgen". Als motivatie voor het overleg noemt hij het gegeven dat 'je niet overal Neen tegen kunt zeggen zonder aan te geven waarom en te opperen hoe het dan wèl zou moeten gaan'. Het alternatief voor de rijksweg ligt nu dus ter tafel. De Goede: "Er moet een ander vervoerssysteem in de Rand stad komen. Ons alternatief van een sneltramverbinding tussen Schiedam/Vlaardingen en Delft is een eerste aanzet. Zo is bijvoorbeeld ook aan sluiting mogelijk op de zuide lijke maasover, Spijkenisse en dergelijke. Dan ben je gelijk de druk op de Beneluxtunnel Vertegenwoordigers van milieuorganisaties en de gemeente Schiedam presenteerden maandag de rapportage over een nieuwe railverbinding. De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, de Vereniging Milieudefensie, de Stichting Natuur en Milieu, de ge meente Schiedam, de Stich ting het Zuidhollands Land schap en de Stichting Zuid hollandse Milieufederatie presenteerden maandag het rapport 'Een nieuwe railver binding voor de Randsad'. Na een introductie bracht het gezelschap gisteren ook een bezoek aan het zandli chaam van de'rijksweg 19 ten noorden van Schiedam. Omdat het in technisch- en financieel opzicht proble men geeft, hoeft het zand volgens de samenstellers van het rapport niet geheel te worden afgegraven. De sneltram zou in hun visie dver het zandlichaam kun nen rijden, waardoor de berg als een 'monument' blijft lig gen, ter herinnering aan de vijftien jaar strijd over even- tueele aanleg. De sneltram sluit overigens aan op het tramnet bij de Heijermansflat en buigt dan af naar het noorden om via Midden-Delfland naar Delft te rijden. Eventueel zouden Vlaardingse passagiers op dit traject aansluiting kun nen krijgen. 5-' #111 SCHIEDAM De Jeugd Rijnmond deed weer eens van zich spreken in het buiten land. Op uitnodiging van één der grootsten impressario's van Noord-Frankrijk traden de Schiedammers op in Noy- elle les Vermelles. In dit Franse plaatsje werd begin september voor het eerst een taptoe georganiseerd ter gelegenheid van de jaar lijkse stadsfeesten. Onder de vorsende blikken van de Fransozen trad de 50-jarige Jeugd Rijnmondband op. En met succes blijkbaar, want de bravo's en encores waren niet van de lucht. Na kennis gemaakt te hebben met leden van andere korpsen en een tweede optreden te hebben verzorgd, reisden de jonge muzikanten moe maar voldaan weer terug naar hun clubgebouw aan de Lange Nieuwstraat. Hf kwijt. Wat ons betreft kan Vlaardingen ook op de rail- verbinding aankoppelen, maar dat ligt dan aan die ge meente zelf. Er is wel overleg geweest met Vlaardingen, hoewel zij niet bij de rappor tage betrokken zijn". Exploitatie Ook de naam van een ver voersbedrijf ontbreekt in het rijtje samenstellers van het rapport. Toch twijfelt Hans de Goede er niet aan dat exploi tatie van de nieuwe railver binding zonder problemen rond zal komen. De aanleg van de sneltramroute is op veertig miljoen gulden ge raamd. Hans de Goede: "Het is vrij uniek dat zoveel organisaties sa menwerken". "Dat is het sterke punt van ons alternatief. De aanleg van de tram is goedkoper dan al leen al de financiering van de geluidsschermen! De kosten van de weg tussen Schiedam- /Vlaardingen en Delft zullen immers circa 300 miljoen gul den bedragen. We hopen daarom dat de regering dit plan het ei van Columbus zal vinden en dat de railverbin ding er komt. We laten hier mee gewoon zien dat dit voor de samenleving de beste en goedkoopste oplossing is. Hoe het wordt gefinancierd, is een tweede..." n de jeugd Rijnmondband. SCHIEDAM— Het winke lend publiek in het Hof van Spaland wordt zaterdag a.s. geattendeerd op de schending van de mensenrechten in Co lumbia. Na een tijdje afwezig te zijn geweest, zal de Amnes- ty-stand namelijk weer in het winkelcentrum staan. De Schiedamse afdeling van Amnesty International richt ditmaal de aandacht op Co lumbia, waar de laatste jaren duizenden moorden en 'ver dwijningen' plaatsvinden. De slachtoffers vindt men vooral onder de mensen die bekend staan om hun grote maat schappelijke betrokkenheid. Zo werd senator Pedro Luis Valencia op 14 augustus voor de ogen van zijn familie met een mitrailleur neergeschoten door mannen in een politie- uniform. Eind van diezelfde maand overkwam dr. Hector Abad Comez hetzelfde. De 43- jarige voorzitter van de onaf hankelijke Columbiaanse mensenrechtenorganisatie CDHH had een wake bijge woond en werd daarna dood. Amnesty International dr in haar actie aan op de verant woordelijkheid van de r ring om de rechten van haar burgers te beschermen en de veiligheidstroepen onder con trole te krijgen. Bij de kraam van de organisa tie kan men informatie krij gen over de activiteiten van Amnesty, maar ook kaarten ondertekenen die naar de Co lumbiaanse regering worden gestuurd. Amnesty is de gehele dag in het Hof van Spalans aanwe zig. Donderdag 15 september 1988 FEESTELIJKE OPENING QBIISISDEIQGSIÜSB Olieverfschilderijen - aquarellen etsen - zeefdrukken - lijsten. Tijdelijk 25% feestelijke openings korting op alle lijsten en inlijstwerk. Dam 37, Schiedam. Tel. 4266192. SCHIEDAM - VLAARDIN GEN Leden van het Chris telijk Nationaal Vakverbond (CNV) kunnen donderdag a.s. een bijeenkomst bijwonen die is uitgeschreven door de sub- districtsraad Waterweg- Noord. CNV-districtsbestuurder Dirk Minne Vis zal een inlei ding houden over het onder werp 'Werk en Rijnmond', waarbij sociale en economi sche vraagstukken die in deze regio spelen, aan de orde zul len komen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in gebouw Triangel, Fransenstraat 12 te Vlaardin gen. Belangstellenden zijn welkom. SCHIEDAM Vele 55-plus- sers nemen deel aan de yoga- lessen die het dienstencen trum De Woudhoek verzorgt. Op maandag en donderdag kunnen ouderen 's ochtends de spieren bewegen. Alleen zoekt het dienstencentrum voor de donderdagmorgen nog een docent die de lessen wil begeleiden. Tussen 8.45 en 9.45 uur vindt de yogales op donderdag plaats. Hiervoor krijgt de do cent een vergoeding van f39.-. Wie in de gelegenheid is dit uur waar te nemen, kan con tact opnemen met 'De Woud hoek', Heijermansplein 35, tel.: 4709555 vragen naar Sies Meuwese. PPSC heeft eerste punt binnen World Runners Loop op 1 oktober A Jan Rietman met Superband live vanaf Grote Markt Brandersfeesten in aantocht 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM— Eerst moest het verkeer wegens werk zaamheden aan de brug wor den omgeleid, komend week einde zal de doorvaart ge stremd zijn. Als onderdeel van de Bran dersfeesten wordt op 17 en 18 september een watersport- weekeinde gehouden. Er vin den diverse festiviteiten in en om de Lange Haven plaats en talloze pleziervaartuigen zul len in de Lange Haven afme ren. In verband hiermee is de doorvaart zaterdag geheel ge stremd. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de Havendienst via tel: 4622222 toestel 168 of 169. SCHIEDAM— Met bijna twaalf seconden voor sprong ging het team van het Zeekadettenkorps Ja cob van Heemskerk zater dag aan de leiding van 'Schiedam roeit'. Maar om dat de organisatie buiten mededinging aan de roei wedstrijden meedeed, kre gen de kadetten alleen een eervolle vermelding. De wisselbeker ging ditmaal naar het team van De Kuy- per. Reeds voor het 8e jaar werd in de Voorhaven aan de riemen getrokken. Ditmaal hadden negentien bedrijven inge schreven voor dit sportieve evenement. „De opzet is meer naamsbe kendheid te krijgen. We wil len graag wat nieuwe leden erbij", zegt eerste officier Lu cas van Ewijk. Oprecht voegt hij eraan toe dat er niet veel zeekadetten-in spé na afloop van de wedstrijden kunnen worden ingeschreven. „Maar ja, het is ook een traditie ge worden hè?" Toch was de belangstelling af gelopen zaterdag niet gering. Tientallen mensen stonden langs het water de teams aan te moedigen. De zon brak la ter op die middag nog door, zodat het voor iedereen goed toeven was. Alleen de roeiers hadden het soms zwaar te ver duren, maar de concurrentie was dan ook groot. De Schiedamse Zeilers zagen voor het eerst in vijf jaar de titel aan hun neus voorbij gaan. „We misten zes vaste roeiers, die moesten namelijk vandaag wedstrijdzeilen op het IJsselmeer", vergoeilijkt een Schiedamse zeiler. Vijf jaar achtereen heeft deze ploeg gewonnen, maar dit maal konden de mensen van De Kuyper de beker eens mee naar het bedrijf nemen. De overwinning werd natuur lijk gevierd en de stemming was alras opperbest, zodat wethouder Wiegman na af loop moeite had het gezang te overstemmen. De bestuurder reikte ook een prijs uit aan het beste gemengde team (Schie- land II) en aan de beste da- mesploeg (De Waterlelies). De Schiedamse Zeilers kregen de tweede prijs. Overigens verwelkomen de zeekadetten zaterdag a.s. en de zaterdag daarop weer alle belangstellenden op hun schip. 'De Spica' zal in de Voorhaven blijven liggen van wege het Open Huis dat het korps dan organiseert. Jonge ren tussen de elf en zestien jaar kunnen vrijblijvend een kijkje komen nemen. Tussen 14 en 18 uur is iedereen wel kom. Vele belangstellenden namen zaterdag een kijkje ENORME VERBOUWINGSUITVERKOOP Burchthuys gaat verbouwen!!! En gaat daarom een enorme voorraad eiken meube len verkopen!!! Een onvoorstelbaar en uniek gebeuren: de verbouwingsuitverkoop van BURCHTHUYS INTERIEUR. Een schitterende unieke kollektie eiken SFEER MEUBELEN wordt verkocht voor waanzinnig lage prijzen. ALLES i en onder volledige garantie!!! Dit wordt,J iu snel naar BURCHTHUYS Burchthuys Interieur

De Havenloods | 1988 | | pagina 1