Muzikale snuf jes, nieuwtjes en klapstukken overspoelen Ahoy' 'Hoe dichterbij het publiek, hoe liever het mij is' Nieuwe sketches en liedjes in spektakel rond André Peer ziet niks door raam zonder uitzicht BIJ TER MEULEN Carol van Herwijnen speelt animator in crisis-amusement DEZEWEEK Omroepen hebben veel belangstelling voor muziekbeurs Bob Langenberg dirigeert ondermeer zeven van zijn drumleerlingen. André van Duin en Frans van Dusschoten. breed. Voor een toernee langs 2 concertzalen komt Jphn Hiatt eind oktober naar Nederland. Zijn toernee begint op 27 okto ber met een concert in De Doe len. Zaterdag begint de voor koop bij alle bekende adressen. Een concert, een film en een interview vormen de ingrediën ten van een avond rond de klari nettist John Carter in De Unie n de Mauritsweg 34 in Rotter dam. Vanavond, vanaf 21.00 r, toegang f 10.- en f 7.50 met reductie. Het Centrum voor eigenzinni ge muziekbeoefening De Bun ker aan de Boompjeskade in Rotterdam brengt op zaterdag 17 september Rough Cast en Cash Meat op het podium. Aan vang 22.00 uur, entree f 5.-. In Nighttown is dnsdag 20 september een concert van Hou se of Love uit de UK en de String Charmers. Woensdag 21 treedt er de Henri Rollins Band op uit de USA, een hardcore- groep mèt brains. Aanvang van de concerten 21.00 uur. Night town is te vinden op de West kruiskade 26 in Rotterdam. theater Een jurk met rozen heeft Ma rijke Boon niet aan in haar voorstelling met die naam. Dit programma met levensliederen is te zien op 21 en 22 september in de kleine zaal van de Rotter damse Schouwburg om 20.30 uur. Het eerste Open Podium van dit seizoen, gepresenteerd door Marjol Flore, vindt plaats op 20 september in het Theater Zuid plein, met onder andere jazz- zang, buikdans en mondharmo nica. Aanvang 20.00 uur, en treeprijs f 5.-. Memoires, het stuk waarmee Henny Orri haar 40-jarig to neeljubileum viert, is te zien op woensdag 21 en donderdag 22 september in Theater Zuidplein. In het stuk over Sarah Bernard speelt ook Willem Nijholt. Aan vang 20.15 uur. De twee beste voorstellingen uit de theaterzesdaagse zijn op vrijdag 16 en zaterdag 17 sep tember te zien in het Biblioteek- theater in de Hoogstraat in Rot terdam. Theater Zucht met An tipasta en Theatergroep Wees met Gewapend spelen vanaf 20.30 uur voor wie de entree van f 10.- heeft betaald. De Engelse danser Laurie Booth danst de voorstelling Beyond Zero op 23 en 24 sep tember in de kleine zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Deze dansimprovisatie begint om 20.30 uur. Paco Romero en het Ballet de Espflna treden op maandag 26 september op in De Doelen in Rotterdam. Kaarten kosten f30.-, f22.50 en f 15.-. tentoonstelling 'Kunst door Kinderen' heet de tentoonstelling in Jeugdthea ter Hofplein, samengesteld uit tekeningen die schoolkinderen maakten over de voorstelling Troll. De tentoonstelling is vanaf 18 september te zien bi] de voorstellingen in het theater. HET ZUIDEN/DE HAVENLOODS - DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988 ROTTERDAM Twintig jaar André van Duin, hon derdjaar Carré: twee jubilea die leidden tot de grootste en meest spectaculaire revue die ooit in Nederland is ge maakt. Het afgelopen seizoen was de revue vijf weken langte zien in een uitverkocht Luxortheater, reden genoeg voor het theater om dit sei zoen te beginnen met ruim drie weken revue van grote klasse. De André van Duin Revue heeft vóór de pauze en com plete gedaantewisseling on dergaan. Wel hetzelfde ble ven de acteurs, de zangers en de dansers die samen zorgen voor schaterlachen en een wervelende show. André van Duin, Frans van Dusschoten, Hans Otjes, Si- mone Kleinsma, de Brian Rogers Dancers en een or kest onder leiding van Jan Menu zetten een weergaloos schouwspel op de planken. Met het overweldigend de cor en de meer dan 400 kos tuums is deze revue niet al leen de grootste, maar ook de duurste die ooit in Neder land gemaakt is. De André van Duin Revue is te zien tot zatedag 8 oktober. Op 19, 25, 26 en 27 septem ber en op 3 oktober is er geen voorstelling. Kaarten reserveren kan tele fonisch onder nummer 010- 4138326, dggelijks van 12 tot 16 uur. Kaarten kosten 40, 50 en 55 gulden. De voorstellingen beginnen om 20.15 uur. In het Berenei aan de Dok laan in Rotterdam-Zuid is het op vrijdag 17 september bluesa vond met de Harry (Cuby) Mus- kee Gang. De groep speelt vanaf 22.30 uur, de entree bedraagt f5.-. Harry Crews, de groep rond de Newyorkse performance-ar tieste Lydia Lunch speelt op vrijdag 16 september in Ibiza (voorheen Parkzicht) aan de Ki- vietslaan 21 in het park bij de Euromast. In het voorprogram ma treedt de groep Spasmodi- que op. Het concert begint om 21.30 uur, kaarten kosten f 12.50. ROTTERDAM - „Het is de vraag hoever het pu bliek mee zal gaan bij de voorstelling Marathon dans. Het Rotterdamse publiek is altijd nogal gereserveerd." Carol van Herwijnen is in zijn rol van ceremoniemeester het meest betrokken bij het publiek van de nieu we produktie 'Mara thondans' van het RO Theater, dat niet alleen naar een voorstelling kijkt, maar tegelijkertijd het publiek van de dans- marathon is. De rol van ceremoniemeester Rocky Gravo is het eerste op treden van acteur Carol van Herwijnen bij het RO Theater in de nieuwe schouwburg. De voorstelling is gebaseerd op het boek 'They Shoot Horses, Don't They' uit 1935 van de Amerikaanse schrijver Horace McCoy. McCoy schreef zijn roman naar aanleiding van de in die tijd zeer populaire dansmarathons, waarbij de •deelnemers tot het uiterste op de proef werden gesteld. De dansers moesten zich uitput ten met dans en spelletjes, en gingen dagen, weken en soms zelfs maanden door, tot ze er bij neervielen. Slechts tien minuten rust per twee uur was hen vergund. In de Amerikaanse crisistijd was alles mogelijk: honger en el lende was het enige alterna tief van de meeste deelnemers aan de dansmarathons. De ex ploitatie was genadeloos. Als de voorstelling ten einde loopt, is de dansmarathon bij na 2000 uur aan de gang, en stijgt de spanning of het re cord gebroken zal worden. De dansers zijn uitgeput en han gen meer dan dat ze dansen. Na ruim 83 dagen van bijna onafgebroken beweging staan degenen die de marathon heb ben volgehouden slechts te tollen op de dansvloer. Wie het het langst volhoudt krijgt een prijs van 1000 dollar, een fortuin in die tijd. De ceremo niemeester houdt er de span ning in door het publiek en de deelnemers aan de marathon te bespelen. „Die leiders van de dansmara thons hadden een enorme mensenkennis. Ze wisten wat het publiek graag zag, ze za gen van te voren wie van de dansers de winnaars en wie de verliezers waren. Daar speel den ze op in. Het publiek wil de drama zien, en het was de taak van de ceremoniemeester om dat te bevorderen." Carol van Herwijnen speelt een op het oog meedogenloze dansmeester, maar, stelt hij, Rocky Gravo is geen slecht mens. „Hij laat de boel draai en, dat is zijn werk. Hij pro beert gewoon in crisistijd het hoofd boven water te houden, anders komt er geen geld bin nen. Het is een interessante kennen, een zeer bijzonder ge baar. Vanavond, tijdens een van de try-outs, krijgen de ac teurs de oorkonde uitgereikt. Confrontatie Voor de voorstelling heeft het Paleis van Boem, de muziek groep die al eerder voorstel lingen van het Ro Theater be geleidde, zich uitgebreid tot zes muzikanten. Er zit veel ball-roommuziek uit de derti ger jaren in Marathondans, en Carol van Herwijnen zingt twee liedjes. „Dat had wel meer mogen zijn wat mij be treft. Ik heb erg veel plezier in die liedjes," aldus de acteur. Wat betreft het gebruik van de theaterzaal is Van Herwij nen ook extremer dan de ont werper van het decor, Santia go del Corral. „Het is een groot, spectaculair decor, zoals het publiek dat gewend is van het RO Theater, erg suggestief. De ontwerper maakt gebruik van de bijzon dere mogelijkheden van het theater. Maar van mij had het nog meer de zaal in kunnen gaan. Ik ben helemaal niet zo dol op 'De Lijst'. Het fluwelen doek kan mij gestolen worden. Ik houd van een directe con frontatie met de mensen in de zaal. Hoe dichterbij het pu bliek zit, hoe liever het mij is." Maria Neele Marathondans is te zien in de Rotterdamse Schouwburg tot en met 7 oktober, van dinsdag tot en met vrijdag om 20.15 uur en op zondag om 14.30 uur. De première is op 16 sep tember. Kaarten zijn te koop bij de schouwburg, telefoon 010 - 411 811 0. petitie. Bovendien is het ge- houw -totaal ongeschikt voor zoiets. In het repetitielokaal zit geen raam, de air conditio ning is volkomen ontoerei kend. Na een dag repeteren kom je al met hoofdpijn bui ten, laat staan na een uitput tende lange repetitie." aanstormend talent van eigen bodem. Vijf finalisten van De Grote Prijs bezetten op die dag het podium. Neemt de Tros-televisie het synchroon drummen voor haar rekening, de Vara-radio maakt opna men van The Riff, Johnny Baby The Liberators, Man, Powerlight en AA The Doc tors. De klassieke branche is even eens ruimschoots vertegen woordigd met blaasinstru menten, orgels, piano's, klas sieke gitaren en veel bladmu ziek. Bekende muzikanten die min of meer op dit terrein klanken ten gehore zullen brengen zijn ondermeer Lau rens van Rooyen, Jaap Dek ker, Berdien Stenberg en het Zuidhollands Trombone Kwartet. Een symposium op maandag over samenwerkingsverban den, zeer veel informatie over ontwikkelingen rond de mu- ziekcomputer plus een optre den van de afdeling lichte mu ziek van het conservatorium completeren het vierdaagse muziekspektakel. Music'88 begint vrijdag 16 september om 11.00 uur. Op die dag sluit men om 22.00 uur. Op zaterdag, zondag en maandag zijn de openingstijd den van 11.00 tot 18.00 uur. Els Néijts zolang voorradig Fabriek Carol van Herwijnen in zijn rol van Rocky Gravo: ,Je hebt te maken met extreme emoties". rol, er zitten veel facetten in dié mij boeien. Het gevaar zit erin dat het karakter teveel in schablone neergezet wordt, maar je moet alle kanten van zo iemand laten zien." Extreem Het script van Marathondans is geschreven door Anthony Akerman en werd vertaald door Gerben Hellinga. Al re peterend is er veel van de tekst verdwenen. „Goed dra ma zit hem niet in de hoeveel heid tekst, maar in de kwali teit van de tekst. Door teveel tekst dreigde de voorstelling te uitleggerig te worden. De handeling laat al genoeg zien." Het thema van Marathondans is ook van onze tijd, vindt Van Herwijnen. „Het gaat in we zen over de verwachtingen die mensen hebben. Mensen die, door nood gedreven, misbruik van zichzelf laten maken. Voor hen betekent de dansma rathon de garantie dat ze een dak boven het hoofd hebben en dat ze te eten krijgen. Voor de mensen die komen kijken geldt dat ze geconfronteerd worden met mensen die het nog moeilijker hebben dan zijzelf. Dat is de basis voor het enorme succes van de mara thons. Je hebt te maken met extreme emoties, met extreme vermoeidheid, dat geeft een enorme spanning." „In crisistijd hebben circu sachtige evenementen altijd de belangstelling van het pu bliek. Dat zie je nu ook. Zo'n Soundmixshow doet er mij sterk aan denken. Je ziet ook een enorme hausse in record pogingen." Hoofdpijn Hoewel er eerst een plan was de acteurs zelf te confronteren met een nachtlang doordan sen, heeft regisseur Jos Thie gekozen voor een andere aan pak. „Er was enorme weer stand tegen die plannen. We hadden geen erg lange repeti tieperiode, en de acteurs vreesden dagen uit hun doen te zijn door een marathonre- Carol van Herwijnen is slecht te spreken over de werkom standigheden in dè nieuwe schouwburg. „De architect, Quist, heeft het over een to- neelfabriek. Maar ook een fa brieksarbeider heeft recht op frisse lucht. Ik werk niet in een fabriek. Je ziet soms hele dagen geen buitenlucht en het licht is altijd kunstmatig. Elke binding met de stad Rotter dam ontbreekt als je hier bin nen bent." „Er is een enorm gebrek aan privacy, de kleedkamers zijn onvoldoende toegerust, je kunt niets op slot doen en er zijn niet genoeg faciliteiten om de kostuums weg te han gen. En al dat beton geeft het gebouw een desolate aan blik." Oorkonde Een aantal acteurs uit Mara thondans is, om toch de con frontatie aan te gaan met het fenomeen, gaan kijken bij de dansmarathon in Puttershoek, vorige maand. Hoewel het aantal uren dans bij lange na niet die van de dansmara thons in de jaren '30 en '40 evenaarde, konden de acteurs toch de marathonsfeer in Put tershoek opsnuiven. Bovendien kregen ze tijdens de repetitieperiode les in ball- roomdansen. Hun leraren wa ren zo enthousiast over de vorderingen, dat ze besloten de acteurs een oorkonde toe te „door de hoofdredacteur van het vakblad 'De Slagwerker': Ere Willemsen. Deze composi tie bevat ruimschoots span nende momenten als kleine breaks en solo's. Het wordt geen 65 keer tegelijk boem- tsjakke-boem, geen verdeelde drumband, geen identieke be wegingen. Synchroon slaat op gelijk be ginnen en na minstens tien minuten ook weer gelijk ein digen. En dat is al moeilijk genoeg. Voor drummers is het per definitie al een opgave om niet uit de pas te lopen". Ook aan dit spectaculaire on derdeel van de beurs doen weer bekende namen mee. Jan Pijnenburg, Henk Wander, Ab Tamboer, Henri van Berger en de Rotterdammer Bob Lan genberg. Verder zijn er nog optredens en demonstraties van buitenlanders als Paul Rekow (Santana), Charlie Morgan (Elton John) en Bill Bruford (ex*-Yes en Eart hworks). Bob Langenberg ooit drummer bij The Frog en Margriet Eshuys, momenteel bij The Bullets heeft zin in het experiment. Naast zijn bandactiviteiten geeft hij ook les op een muziekschool. Een aantal van zijn leerlingen heeft een dermate hoog niveau dat ze met hem het carré zul len bestijgen. Langenberg: „Het lijkt me fantastisch eens met zoveel slagwerkers samen bezig te zijn. Tien minuten moet kun nen. Het grote punt wordt je aan de compositie houden. Klassieke drummers zijn ge wend aan schema's vast te zit ten. Maar een popdrummer is in feite altijd de dirigent van de band. Dat is hierbij dus duidelijk anders. Billy Cob- ham dirigeert het geheel en per carré dirigeert weer ie mand zijn zestien slagwer kers. We zijn dan ook hard aan het oefenen". Er is nog meer muziek. Zon dag staat in het teken van ROTTERDAM De jaarlijkse internationale muziekbeurs, dit jaar Music Harmony '88 beheerst komend weekend het Rotterdam se Ahoy' complex. In drie grote zalen zullen de nieuwste snufjes op muziekgebied gepresen teerd worden. Daarbij mag men denken aan uiteenlopende zaken als professionele geluids- en lichtapparatuur tot mu- ziekcomputers en podiu minrichting. Een van de meest spec taculaire presentaties is misschien wel die van de CD Rommachine. Een CD-speler met een om vangrijk geheugen die zelf, regelrecht, digitale geluiden opneemt. Voor al voor hen die profes sioneel opnemen, is dat een uitkomst. Het spaart enorme hoeveelheden tapes dus geld uit én de kwaliteit van de opnamen blijft onaange tast. Vanzelfsprekend staat er ook meer dan genoeg life-muziek op het programma. Met grote gasten als voormalig Who- bassist John Entwhistle, Ma- rillion-gitarist Steve Rothery en de van Miles Davis beken de drummer Billy Cobham. Gedurende de vier geplande dagen is er per dag gekozen voor een thema. Vrijdag is het gitaardag. De gelegenheids formatie Music'88 zal een op treden verzorgen dat Veroni ca's Count Down Café recht streeks zal uitzenden. Beken de muzikanten uit de formatie zijn Jan Akkerman, Alides Hidding van de Time Bandits, Candy Dulfer, Entwhistle, Steve Rothery en diverse an deren. Zaterdag de zeventiende wordt een knallende slag werkdag. Geen Boem- Tsjakke-Boem Stel je voor. een afgebakende ruimte van 25x25 meter. Bin nen die "ruimte vijf carrévor- mige podia met op de middel ste niemand minder dan Billy Cobham. Cobham fungeert als dirigent over maar liefst 64 slagwerkers die in groepen van 16 op de vier andere podia staan of zitten opgesteld. Cob ham geeft hét sein en alle drummers heffen tegelijker tijd hun stokken. En laten die ook weer neer komen. „Tien minuten synchroon drummen" heet deze actie en is indien het experiment slaagt bedoeld om opgeno men te worden in de Belgisch- Nederlandse uitgave van het Guiness Boók of Records. Het idee komt van Mike van der Logt, werkzaam bij een be drijf dat al 65 jaar muziekin strumenten importeert. Van daar ook het aantal van 65 slagwerkers. Van der Logt legt uit dat synchroon drum men niet betekent dat ieder exact hetzelfde slaat. „Er is een speciaal stuk voor gecomponeerd", legt hij uit, ROTTERDAM In de kleine zaal van de Rotterdamse Schouwburg is iedere zondag middag een voorstelling voor kinderen. In de pauze is er voor ieder kind een gratis glas limonade. Maccus brengt aanstaande zóndag, 18 september, de voorstelling 'Dieet voor Twee'. De twee zijn mevrouw en meneer, die honger hebben en maar niet kunnen ophou den met eten, schransen en slokken. Ze zijn blij met hun sappige rondingen en hebben het grootste plezier in het klaarmaken en opmaken van eten. Maar als het eten op is, wat dan? Op zondag 25 september speelt Studio Peer uit België in de kleine zaal de voorstel ling 'Raam zonder uitzicht'. De clowns Mo en Pi proberen de tijd te doden met het be denken van spelletjes, raad sels, ruzies en uitvluchten. Want vandaag is net als giste ren en het is al net zo laat. De voorstellingen in de kleine zaal zijn niet alleen leuk voor kinderen, ook volwassenen beleven een plezierige thea termiddag. De toegangsprijs is f 6,- voor kinderen, CJP-ers en 65-plus- sers en f 9,- voor volwassenen. Het kindertheater begint om 15.00 uur. De Rotterdamse Schouwburg en het Jeugdtheater Hofplein gaan voor het komende sei zoen een samenwerkingsver band aan, waarbij de voor stellingen voor de jeugd op el kaar afgestemd zijn. In het Jeugdtheater Hofplein wor den voornamelijk produkties Mo en Pi kijken door een raam zonder uitzicht. gebracht voor kinderen jonger dan 6 jaar, in de Schouwburg zijn er voorstellingen voor kinderen boven de 8 jaar. Voorstellingen voor de tussen liggende leeftijdscategorie zijn afwisselend in de beide theaters te zien.

De Havenloods | 1988 | | pagina 15