0 DE HAVENLOODS &Z0 Bouwplannen Hoofdstraat voorlopig nog in koelkast Schiedams Nieuwsblad d lerSter t Fietsen tegen rijksweg 19 Grote drukte op open dag buurthuis Provincie betrokken bij bodemsanering 'Jongepier Vrouwenwerkgroepen gaan samenwerken 259. EDITIE P, DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988, 37e JAARGANG Nr. 37 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ZATERDAG a.s. SPORTPALEIS AHOY 1e HAVENTAPTOE ROTTERDAM Speciale gast GERARD JOLING Thema: 60 Jaar DRUMFANFARE EXCELSIOR ROTTERDAM Aanvang voorprogramma: ca. 19.15 uur. Aanvang hoofdprogramma: 20.00 uur. KAARTVERKOOP: bij alle bekende voorverkoopa dressen en WV-kantoren voor f 15.- en op de kantoren van deze krant voor de gereduceerde prijs van f 13.50. m; Ti -■ «ff B Rijksweg 19 zal het Midden Delfland-gebied doorkruisen en voor de omliggende steden meer luchtverontreiniging en geluidsoverlast veroorzaken dan werd gedacht. SCHIEDAMDe werk groep Stop Rijksweg 19 heeft in samenwerking met de fietsersbond ENFB en de Zuidhollandse Milieufe deratie een demonstratieve fietstocht georganiseerd tegen de aanleg van rijks weg 19. De werkgroep is het niet eens met minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) die geluids wallen van 4,30 meter hoogte wil aanleggen. Dat betekent volgens de werk groep 'iets minder herrie maar nog minder open heid'. Om de negatieve gevolgen van de aanleg van de rijks weg met een dergelijke hoge wal te laten zien, gaan de actievoerders za terdag in het Midden-Delf land een namaakwal bou wen. Ook staat er een de monstratie van de geluids overlast die de nieuwe weg zal veroorzaken, op het programma. Voorts zullen ook enkele politici korte toespraken houden. De geluidswal van 4,30 die de minister voor ogen staat is een meter hoger dan aanvankelijk beloofd was. In 1985 garandeerde de mi nister nog dat de rijksweg weinig herrie zou geven. De geluidsoverlast zou vol gens haar 40 decibel be dragen op een afstand van 250 meter van de weg. Hiervoor waren dan wallen van ten hoogste 3,30 meter nodig. De werkgroep vindt dat het geluidsniveau zeker niet boven het gegaran deerde niveau mag uitko men. „Als de minister niet op een duidelijke en eerlij ke manier kan voldoen aan haar garantie, dan moet ze de weg maar verdiept aan- leggenof liever: maar af zien van de weg", stelt de werkgroep. De actievoer ders zijn bovendien van mening dat de nieuwe rijksweg meer luchtveront reiniging zal geven dan dat Rijkswaterstaat wil erken nen. Ook de vogelstand komt door de nieuwe weg in de verdrukking. „De Rijkswaterstaat heeft ook onbetrouwbare informatie aan de politiek gegeven over de kosten van de aan leg van de weg. De weg gaat minstens 290 miljoen gulden kosten in plaats van 150 miljoen", is de mening van de werkgroep. De werkgroep Stop Rijks weg 19 roept tegenstanders van de rijksweg op om za terdag 17 september mee te fietsen en op deze wijze te protesteren tegen de weg. Om 13.30 uur is het vertrek vanaf de Grote Markt, bij het oude stadhuis te Schie dam. Boeken, kleding en speelgoed SCHIEDAM Kleding maar ook speelgoed en boeken zijn vrijdag volop voorhanden in wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennestraat 32. Tus sen 13 en 15.30 uur vindt een gecombineerde beurs plaats die voor alle belangstellenden toegankelijk is. Wie kleiding en speelgoed te koop wil aanbieden kan de goederen (schoon en goed on derhouden) tussen 9 en 11 uur langsbrengen. Na afloop van de beurs kan het niet-ver- kochte materiaal worden te ruggehaald. De opbrengst mi nus de twintig procent organi satiekosten wordt uitgekeerd vanaf 17.30 uur. Eventuele informatie is ver krijgbaar via tel. 426 77 67. N GOUDEN AANBIEDING! Hoogpolig soft VELOURS TAPIJT scotchgard behandeld, dus vuilwerend, in maar liefst 21 moderne kleuren op slipvaste foamrug. 400 cm breed, van 159,95 voor per mtr m ook op 500 cm leverbaar, 149,95. meubelen en tapijten met zoveel meer voordelen! Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel, Tel. 010-45188-14 Hillelaan 30-39. t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, Tel. 010-485085 SCHIEDAM— De open dag van het buurthuis Nieuwland is afgelopen za terdag een groot succes ge worden. Het gebouw aan de Alberdastraat puilde uit van de vele wijkbewoners die langs kwamen. Coördi natrice Marcelle Jansen constateerde al dat de acti viteiten voor het komend seizoen zo goed als vol zit ten. „We zijn beperkt in het aantal activiteiten door ge brek aan ruimte. We zou den best wat meer kunnen doen", aldus Jansen. On danks de beperkingen is het buurhuis er echter weer in geslaagd om een afwis selend programma te bren gen. 0 Eén van de vele activiteiten zaterdag was het sminken. Orgelbespeling Passagetheater SCHIEDAM De fameuze Engelse organist Brian Rod- well komt het weekeinde naar Schiedam om een concert te geven op het orgel in het Pas sagetheater. Het bekende the aterorgel wordt al jaren in stand gehouden door vrijwil ligers van de Nederlandse Or gel Federatie. In de glorietijd was dit orgel geliefd bij de vele bioscoopbezoekers. Brian Rodwell is bekend on dermeer door zijn optredens voor de BBC. Op achtjarige leeftijd kreeg hij reeds piano lessen en een paar jaar later begon hij met een kerkorgel studie. Ook speelde hij in dansorkesten van het Engelse leger in Engeland en Duits land. Zondagmorgen 18 september bespeelt Rodwell het theater orgel in het Passagetheater. Het concert begint om 10.30 uur. De toegangsprijs be draagt negen gulden. Leden van de Nederlandse Orgel Fe deratie, 65-plussers en hou ders vn CJP betalen vijf gul den. Kinderen tot en met twaalf jaar hebben, mits on der geleide, gratis toegang. Het programma bestaat uit populaire melodieën, mars-, musical- en Big Band muziek. SCHIEDAM - Een locatie aan de Hoofdstraat, in de omgeving van de Rijn straat, blijkt zodanig te zijn verontreinigd dat wo ningbouw voorlopig is uit gesloten. Hoewel definitie ve cijfers nog ontbreken is wel al bekend dat de bo dem ter plaatse vervuild is met teerachtige stoffen en zware metalen. Eind okto ber wordt een rapport ver wacht met een compleet beeld van de omvang en aard van de verontreini ging. De kosten voor de sanering dreigen zo hoog te worden dat de gemeente de sanering heeft doorgespeeld aan de provin cie. Ondanks dat het naar het zich laat aan zien om een om vangrijke bodemvervuiling gaat, wil J. Meesters, woord voerder van de gemeente, niet over een ernstige verontreini ging spreken. „Woningbouw is echter uitgesloten zonder sanering", aldus Meesters. Wie de verontreinigingen heb ben veroorzaakt is volgens Meesters nog niet te zeggen. In het verleden hebben op de be wuste locatie ondermeer een ijsfabriek en een smederij ge staan. Toch sluit Meesters het niet uit dat de vervuiling niet door deze bedrijven is veroor zaakt. „Het kunnen ook ille gale dumpingen zijn ge weest." Prioriteit De gemeente streeft er naar om de locatie zo vlug mogelijk te saneren. Meesters vreest echter dat de provincie geen hoge prioriteit aan het gebied zal geven. De geplande wo ningbouw blijft dus nog even in de koelkast staan. Het terrein aan de Hoofd straat is niet de enige locatie die op een wachtlijst staat bij de provincie om te worden ge saneerd. Ook het Hoofdplein, in Schiedam -Zuid, een voor malige vuilnisbelt bij de Fok kerstraat, de Schiekade, en een locatie Oude Dijk/Algera- straat staan nog op het pro- Meesters verwacht niet dat in de naaste toekomst nog veel vervuilde locaties aan het licht zullen komen. „De ge meente onderzoekt al vanaf 1983 gemeentelijke terreinen die vrijkomen op mogelijke bodemvervuiling. De kans wordt dus steeds kleiner dat we iets nieuws vinden". 0 Hoewel de gemeente snel wil overgaan tot saneren ziet het er naar u mogelijk is in de Hoofdstraat. dat voorlopig geen woningbouw Bijdrage Omdat de preventieVe onder zoeken tot voor kort alleen voor gemeenteterreinen gol den bestond het risico dat de gemeente een aanzienlijke bij drage moest leveren bij de sa- neringskosten. Omdat de ge meente er van uit gaat dat de vervuiler moet betalen is nu ook voor particuliere terrei nen een bodemonderoek ver plicht in geval van verhuizing. Mogelijke vervuilers kunnen nu snel opgespoord worden. Dat dit geen overbodige luxe is, bewijst de gang van zaken rond de vervuiling aan de Wa rande. De gemeente moet voorlopig honderdduizend gulden voorschieten voor sa- neringonderzoek. Als de ge meente de touwtrekkerij met de vroeger op deze plaats ge vestigde wasserij verliest, be staat de kans dat de gemeente het geld kwijt is. Het bedrag kan dan zelfs nog verder oplo pen. Wat de sanering van de Hoofdstraat precies gaat kos ten is pas duidelijk eind okto ber als het conceptrapport be kend wordt. Dan pas kan de gemeente zich ook gaan bui gen over de vraag wie de ver vuiling heeft veroorzaakt. Nieuw geopend: OBQElBBiaHIIlSlli ,25% SCHIEDAM— De komende maand gaat de gemeente 35 stukjes grond uitgeven aan Schiedammers die graag wil len tuinieren. De perceeltjes bevinden zich op het gedemp te gedeelte van de Poldervaart tussen tennispark Spierings- hoek en het vogelasiel. De oppervlakte van een tuin- Gemeente geeft grond uit tje is maximaal 80 vierkante meter en de maximale huur bedraagt 36 gülden. De tuin tjes kunnen met ingang van 1 april 1989 in gebruik worden genomen. Het project Anders Tuinieren is bedoeld voor mensen die een traditionele volkstuin niet aantrekkelijk vinden maar wel willen tuinieren. De ge meente denkt hierbij aan schoolverlaters, gehandicap ten en ouderen. Om de huur zo laag mogelijk te houden brengt de gemeente geen gemeenschappelijke voorzieningen als ontmoe tingsruimte, electriciteit en waterleidingen aan. Ook mo gen er op de percelen geen tuinhuisjes worden gebouwd. Aanmelden voor dit project kan bij dienst gemeentewer ken, telefoonnummer 4260500, toestel 362. Uiterlijk 15 oktober moet het deelna meformulier bij de gemeente binnen zijn. SCHIEDAMOnder het De kersverse stichting houdt motto 'Twee weten meer dan vrijdag 16 september van 9.15 één' hebben werkgroepen tot 11.15 uur een inschrijfoch- VOS (Vrouwen Oriënteren tend in het vrouwenontmoe- zich op de Samenleving) en tingscentrum Barrika aan de PW (Politieke Vorming van Lange Kerkstraat. Vrfeuwen Vrouwen) besloten te gaan sa- kunnen dan informatie ver- menwerken. De samenwer- krijgen en zich opgeven door king heeft er toe geleid dat de ondermeer de cursussen 'hoe Stichting Vrouwen Vormings- zeg je wat je denkt', vrouw en werk Schiedam is opgericht, milieu en de cursus kadertrai ning. De laatste cursus is be- De oprichting is vorige week stemd voor vrouwen die in een op uitbundige wijze gevierd in werkgroep of bestuur zitten of zaal Beatrix van Plan ziJn dit Saan doen- oKiwfl de Sichting Vrouwen ^0 Hans Lingen denkt dat de vette tafeltennisjaren kun- terugkeren. A Gruppo Sportivo hootepunt op Po diumgala. Nieuw onderko men voor biblio theekdiensten. ^0 Landelijke open monumentendag. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300,000 per week 'Op de bres voor Bangladesh' SCHIEDAM De Evangeli sche Lutherse kerk in de Lan ge Nieuwstraat 219 staat op zaterdag 17 september, dé landelijke monumentendag, open voor het publiek. Schie dammers die dat nog niet heb ben gedaan kunnen dan een kijkje nemen in het oude kerkgebouw. De Lutherse diaconie maakt tevens van de mogelijkheid gebruik om de actie 'Op de bres voor Bangladesh' onder de aandacht te brengen. Deze actie loopt al sinds het begin van het jaar maar is nu nog actueler geworden door de re cente overstromingen. De opbrengst van zelfge maakte artikelen die in de Lu therse kerk te koop worden aangeboden komt geheel ten goede aan hulp aan het geteis terde land. De kerk is tussen 10.00 en 17.00 uur geopend. 15 OKTOBER Afgesloten voor verkeer SCHIEDAM— Vanwege de vele activiteiten tijdens de Brandersfeesten moet het ver keer in het centrum rekening houden met enkele afsluitin gen. De maatregelen worden genomen in de week van 17 tot en met 25 september. De Dam is zaterdag a.s. vanaf 07 uur tot 18 uur afgesloten en de beide zijden van de Lange Haven zijn zowel zaterdag als zondag niet voor verkeer toe gankelijk, evenals de Korte Haven en de Walvisstraat. Ook voor de komende dagen gelden een aantal maatrege len. Woensdag is de Kreupel- straat tussen 18 en 23 uur niet te bereiken, vrijdag zijn de Lange Kerkstraat, het Broers- veld en de Kreupelstraat (vanaf het parkeerterrein van 08 tot 16 uur afgesloten. Tenslotte kan het verkeer za terdag 24 september geen ge bruik maken van de Lange Kerkstraat, het Broersveld en de Kreupelstraat en op zon dag 25 september niet van de Broersvest, de Lange Kerk straat, het Broersveld en het Herenpad. jdagavond geopend, uitgezonderd de g van dondt ACCU Merk 'Superstart" SIKKENS AUTOLAKKEN Chris Dijkgraaf heeft nu OPOE FIETS Leverbaar in zwart en LICHTWEKKER APK-KEURINGEN RUITENWISSER BLADEN H een nieuwe grote kleuren mengmachine voor maa liefst 5000 kleuren Chris Dijkgraaf keurt uw auto volgens de richtlij nen van de Rijksdienst voor het Wegverkeer Wij hebben hiervoor ter beschikking Acht gediplomeerde keurmeesters Digitale schokbreker-testbanken Sporing controle-apparatuur Remmentestbanken. Uitlaatgastesters (Ook maken wij uiteraard uw auto APK gereed!) POMP 36 Amp. o.a. «Opel Volkswagen «Alfa Ro- meo «Audi 7Q Citroen f A' 44 Amp. o.a. «Alfa Ro meo «BMW Opel Fiat «Citroen 1 jaar voll. Cftjfc garantie. (ook uit voorraad VARTA met 2 jaar garantie.) oerdegelijke fietspomp met plank Puur professioneel Voor vakman en doe-het zeiver. Wat kan je nog gebeuren met 5000 kleu Geeft signaal bij het aan laten van de autoverlich ng. Eenvoudige monta ge. Nu als weekaanbie- ding vag 12.95 voor 95 Voor de meest voorko mende auto's. Zorg dat een reservestelletje auto heeft voor onver hoopte pech onderweg Want 4 stuks voor of berging Geschikt voor de meeste auto's. Dus als u geen De Lorean" heeft, moet passen... Per set van 2 stuks maar Kompleet in doos Rijklaar f40 95 is echt niet duur

De Havenloods | 1988 | | pagina 1