'Discussie over rijksweg 19 nadert cruciale moment' DE HAVENLOODS - VOORDEELACTIE- Rcgen geen spelbreker bij Brandersfeesten Ouderen en vrouwen van PvdA vergaderen fcSsSSF SZet; i xgssL-z-zs siïfjsüKs: - 'Jiïjz K-> KIES VOOR SCOUTING Reddingspoging onderscheiden Actievoerders wijzen minister op garanties Schiedam tegen apartheid? Sollicitatie: tweemaal scheepsrecht §2SSSSSSSSSSS3M Bloemschikken Schiedam 1988! EDITIE 9, DINSDAG 20 SEPTEMBER 1988, 37e JAARGANG, Nr. 38 chiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 criiTrn a t\ SCHIEDAM De sociaal-de mocraten in Schiedam lijken actiever te worden naarmate het jaar vordert. Deze week alleen al zijn drie vergaderin gen gepland. Voor oudere par tijgenoten, voor Rooie Vrou wen en tenslotte voor geïnter- resseerden in het Europese verkiezingsprogram. De PvdA houdt donderdag voor de tweede maal dit jaar Schiedam. Ook bespreekt de PvdA-bestuurder voor stads vernieuwing, volkshuisves ting en woningbeheer over het woningverdelingssysteem en over subsidies met betrekking het wonen. Gemeente- groep weer nieuw leven" wor- raadshd Ane van Loenen zal den ingeblazen ?nl Jh™ en de onderwerPen De bijeenkomst wordt onder mieiaen. meer bijgewoond door Edith De bijeenkomst aanstaande Smit, voorzitter van de Rooie *h7^iT"V,iaai U1L iaar donderdag begint om 14 uur Vrouwen in het eewest 7,.iH ki -w JgeiV geven voor een discussie over dering van de PvdA die od 26 De PvdA blijft in konmkhjke wat een dergeüjke groep ter september wordt gehouden. sferen want de vrouwelijke le- plaatse zou kunnen beteke- den van de Schiedamse afde- nen. ling zoeken donderdagavond Na een vragenronde wordt de hun heil in zaal Irene. In de aanwezigen de vraag voorge- bovenzaal aan de Nieuwe Ha- legd of de Rooie Vrouwen ven zal de Rooie Vrouwen- groep heropgericht kan wor den. Bij een positief antwoord zal overigens gelijk tot een taakverdeling worden overge gaan. Alle vrouwen worden uitgenodigd de bijeenkomst bij te wonen. Aanvang is 20.00 Élfi Beatrix aan de Lange Kerk- nmgbouw voor ouderen in SCHIEDAM Het onbaat zuchtig optreden van journa liste Marjan Meijer is niet on opgemerkt gebleven. De Stichting Les Routiers Euro- SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN Duizenden wonin gen staan rondom Midden- Delfland, het open weide gebied dat als groene long fungeert tussen de steden Delft, Schiedam en Vlaar- dingen. Even zovele stede lingen recreëren regelma tig in de polder met haar kronkelende weggetjes, sloten en oude boerderijen. Toch reageerden (maar) circa tachtig mensen op de oproep zaterdag j.l. naar het zandlichaam van rijks weg 19 te komen uit protest tegen de aanleg ervan. „Deze manifestatie staat in het teken van de garanties die minister Smit-Kroes met betrekking tot de aan leg van rijksweg 19 heeft gegeven. De kans is op dit moment immers groot dat de minister de garanties in de prullebak gooit", waar mee de woordvoerder van de organisatie de toon van de manifestatie zette. De noodzaak van een dergelij ke rijksweg door Midden- Delfland staat al veertien jaar ter discussie. Het lijkt er even wel op dat een cruciale perio de is aangebroken en één de zer dagen het definitieve sein voor de aanleg van de weg zal worden gegeven. De verschillende milieuorga nisaties zijn daarom actiever dan ooit en ook de omliggende gemeenten als Delft en Schie dam staan voor deze keer op één lijn met de actievoerders. Alleen de gemeente Vlaardin- gen die met haar noordelijke stadsgrens op Midden-Delf land aansluit, hult zich voor alsnog in stilzwijgen. Bont gezelschap Het was danook een bont ge zelschap dat zaterdag op weg ging naar het zandlichaam van de weg, dat al als een dreiging deel uitmaakt van het Midden-Delflandgebied. In Schiedam verzamelden de 'demonstranten' bij het stad huis waar het feestgedruis van de Brandersfeesten in schril contrast stond met het eind doel van de fietsers. Met raadslid Bart de Leede op een ENFB-bakfiets voorop trot seerden de fietsers regen en wind om enigszins verlaat de Delftse afvaardiging in de polder te ontmoeten. Het was jammer dat Henk Tetteroo van de werkgroep 'Stop RW 19' een zeer duide lijke toelichting zou afsteken tegen mensen die waarschijn lijk toch al goed op de hoogte zijn van de effecten die de weg op het gebied zal hebben. Hij benadrukte nog eens de ga ranties die de bewindsvrouwe van Verkeer en Waterstaat heeft gegeven. Zo zou de geluidhinder die de weg veroorzaakt niet meer dan veertig decibel op 250 me ter afstand mogen bedragen en de wallen niet hoger dan 3.30 m mogen zijn. Thans is echter sprake van 48,5 decibel en wallen van 4.30 m hoogte! „Rijkswaterstaat heeft zeer onbetrouwbare feiten gegeven aan de politiek. Rijksweg 19 moet gewoon aantrekkelijk mogelijk worden voorgesteld. Eerst zou de weg 150 miljoen gulden kosten, nu is dat al berekend op 290 miljoen. We hebben dus behalve weidevo gels hier ook een walrusaffai re. De minister beweert verder dat deze weg nodig is voor het vrachtverkeer uit het West- land, maar bij de berekening van de geluidhinder blijken er opeens weinig vrachtwagens over heen te rijden. Rara... Door dergelijke trucs is het geluidsniveau 8,5 decibel te laag berekend. En wie dat weinig vindt, moet maar den ken dat het acht keer te veel is dan de garantie". De Stichting Geluidhinder liet de aanwezigen vervolgens door middel van een tecnisch foefje horen wat verwacht kan worden bij 48,5 decibel op 250 meter afstand. Een constant geruis zal, zo bleek zaterdag, de plaats gaan innemen van de betrekkelijke rust die er nu nog heerst. „Het stiltegebied gaat geheel naar de knoppen", bracht Tet teroo de gedachten van som migen onder woorden. „Daar om stellen wij ons op het standpunt 'Garanties zijn ga ranties'. Ik hoop nog dat we de politiek hierop kunnen aan spreken". Vuile handen Minder optimistisch toonde peéens heeft haar een onder scheiding toegekend. Vorig jaar september zag Meijer een auto het water van de Korte Haven inrijden. Me vrouw Safeena Khalid-Athar uit Schiedam wilde haar wa gen parkeren, maar belandde uiteindelijk in het donkere water van de Haven. De jour naliste bedacht zich niet en dook het water in, gevolgd door twee andere voorbijgan gers, Wim van der Heijden en Huub de Raay. De drenkelinge kon op tijd uit de auto èn het water worden gehaald, een feit dat de stich ting door middel van een on derscheiding wil roemen. Sinds 1983 heeft de Raad van Bestuur van Les Routiers een regeling om in bijzondere ge vallen een onderscheiding te kunnen uitreiken wegens on baatzuchtige hulpverlening aan medeverkeersdeelnemers. Een jury onder leiding van de oud-staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat, J. van der Doef, heeft besloten ditmaal de Schiedamse actie te onder scheiden. Het drietal is uitgenodigd het veertig jarig jubileumfeest op 24 september in het Autotron bij te wonen om een aardig heid in ontvangst te nemen. Schiedamse zo merkleding naar Nicaragua A Molens in Schie- dam panorama A Een zwaar be vochten overwin ning voor Hermes DVS. Sportprofiel 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week geconcüuUerd .ordt zich de Delftse wethouder Mandeis (CDA) die sinds '82 deel uitmaakt van de recon structiecommissie Midden- Delfland. „Ik denk dat de weg er wel komt. Dan hebben we als reconstructiecommissie vuile handen: een meerder heid heeft onlangs ja gezegd", aldus een ontgoochelde Man deis die het moeilijk vindt en thousiast te blijven. „De ge meenten rondom Midden- Delfland houden zich aan al lerlei bepalingen, maar moe ten wel constateren dat het beleid in dit gebied wordt aangetast door het rijk en de provincie". Zijn kritiek werd onderschre ven door de PvdA-gedelegeer- de in de provinciale Staten, mevrouw Stolker. „De weg komt er, omdat de politiek het wil, niet alleen omdat rijks waterstaat ons met cijfers be donderd heeft", zo was de kla re taal richting actievoerders. „De politiek is niet gevoelig voor een mooi gebied dat door een rijksweg doorsneden wordt, maar is wel gevoelig voor punten als parkeerpro- blematiek, files, geluidsover last en luchtverontreiniging. M Zie verder pagina 3 SCHIEDAMSchiedam zal deel gaan uitmaken van de Vereniging Lagere Overheden Tegen Apartheid. Althans wanneer de gemeenteraad het voorstel van het college over neemt. Als jaarlijkse bijdrage zal de gemeente Schiedam dan f 1.250,- overmaken aan de vereniging die het apartheids systeem verwerpt. Grootste collectie GASHAARDEN H. van Kooij B.V. Oosthavenkade 14 Vlaardlngen Tel. 010-434.32.13 SCHIEDAM De Rotter dammer Chel Kraan wordt voorgedragen als opvolger van bewonersdeskundige Bea Visser die haar taak met ingang van 1 september heeft neergelegd. Het Insti tuut Ondersteuning Bewo ners Stadsvernieuwingsge bieden Schiedam adviseert het gemeentebestuur Kraan aan te nemen. Het arbeidscontract van Bea Visser zou per 1 oktober af lopen en worden omgezet in vaste aanstelling. Me- iw Visser heeft echter een baan aanvaard bij de ge meente Dordrecht, waar door de functie vrijkwam voor Kraan. De Rotterdammer had al eerder gesolliciteerd bij het instituut en blijkbaar een goede indruk achtergelaten. De sollicitatiecommissie heeft deze kandidaat weder om opgeroepen en hem be reid gevonden de functie te aanvaarden. Chel Kraan zal gedurende 24 uur per week in de weer zijn als bewonersdeskundi- ENORME VERBOUWINGSLEEGVERKOOP Kom nu snel naar Burchthuys Interieur en grijp enorm voordeel eiken kwaliteitsmeubelen voor beslist de laaqste prijzen. a 's Gravelandseweg 600, Schiedam Donderdag koopavond SCHIEDAMEens niet de gewone vazen gebruiken, maar creatief bezig zijn met bloemen. Dat leren de deelne mers aan de cursus bloem schikken die oktober in de 'Vier Molens' start. Eenmaal per veertien dagen komen de cursisten bijeen in het dienstencentrum aan de Nieuwe Damlaan 766. Onder leiding van mevrouw van Broekhoven kan op een niet- alledaagse manier een bloem- stukje worden gemaakt. In de herfst en winter worden vaak chrysanten gebruikt, maar ook droogbloemen worden met verse bloemen gecombi neerd. Kosten van een middag varië ren dan ook van drie tot vijf gulden per keer, afhankelijk van de seizoenprijs van de bloemen. De cursus begint op donder dag 6 oktober en duurt van 13.30 tot 14.30 uur. Belang stellenden kunnen zich opge ven via tel. 4705500. SOOSOudere Schiedammers kunnen zondag a.s. de soos bezoe ken in dienstencentrum de Vier Molens. Adres is Nieuwe Dam laan 766. Een lezer werd geïnspi reerd door de Branders feesten en stuurde onder staand gedicht op naar de redactie van deze krant. SCHIEDAM 1988! Je molens draaien weer bijna als vanouds Ook de Palmboom wordt herbouwd Steen voor steen Je binnenstad vernieuwd aangepast aan deze tijd Stap voor stap Je buitenwijken en polders worden meer en meer stad Wijk na wijk Maar behouden in een uit gebalanceerd evenwicht hun natuurlijke gezicht Schiedam herleeft de crisis wiekt voorbij Renovatie door deeltijd De wieken draaien volop opdat je molens niet opnieuw in verval ra ken maakt Schiedam zich sterk en laat dat weten Brandersfeest na Bran- dersfeest! Wethouder Zijdeveld ontsteekt een 'Olympisch' Brandersfeesten '88 van start gaan. SCHIEDAM De Branders feesten hebben de eerste lak moesproef doorstaan, conclu deerde wethouder Zijdeveld dit weekeinde. „Schiedam mers laten zich niet door een regenbuitje uit het veld slaan. Het is duidelijk dat we met elkaar best kunnen feestvie ren, al regent het". De ope ningstoespraak van de loco- bugemeester ging immers ver gezeld van en miezerige regen. Overigens voor het eerst in het vijfjarig bestaan van de Bran dersfeesten! Met de openingsceremonie wilde de organisatie een sym bolische groet brengen aan Seoel, waar gelijktijdig de Olympische Spelen van start zijn gegaan. Een medewerk ster van de dienst Sport en Recreatie bracht een toorts naar de Koemarkt, waar Zij develd vervolgens een vuur ontstak. Ook liet de loco een groot aantal duiven vrij die alsof zij ervoor waren inge huurd nog een ererondje bo ven de Koemarkt maakten. Niets met de Olympische Spe len had de dronk te maken die daarna op het feest werd uit gebracht. Volgens goed Schie dams gebruik werd het glas geheven en „eerlijk gezegd had ik me daarop verheugd", zei een verregende Zijdeveld.' De winkeliers in het centrum hadden toen al voorzichtig de eerste artikelen in hun kraampjes uitgestald en al talloze bezoekers liepen be schermd door paraplu's of re genjassen door de stad. De Brandersfeesten die tot en met de 25e september het beeld van de stad zullen bepalen, konden van start gaan. Ook het bestuur van de orga niserende stichting zag de re gen niet als spelbreker. „Wij zijn niet bang voor een beetje water. Bovendien loopt het programma nog een week door, er is nog niets aan de hand", aldus voorzitter Wil Vollering. Het optimisme bleek enigszins gerechtvaardigd. Het publiek liet zich de kans op een leuk weekeinde niet ontnemen en werd daarvoor beloond met zelfs af en toe een zonnetje. De Lange Haven, Hoogstraat, Kerkstraat, Dam en Broers- vest gaven dan ook een een duidig beeld te zien: drommen t mensen die met veel aandacht txderdag. de activiteiten gadesloegen. Ook de Gondelvaart met feeëriek verlichte schepen werd 's avonds enthousiast ontvangen. Na die eerste overvolle dag is het programma van de Bran dersfeesten nog niet uitgeput. Zondag was het ook prijs met de Brandersloop, het Sjoffel- kampioenschap en de diverse sportdemonstraties; de dins dag is uitgeroepen tot Dwaze Brandersdag met vanavond het Risk-kampioenschap; woensdagavond is er een Tap toe op het parkeerterrein bij de Hema en donderdag krijgt de koopavond extra cachet met de aanwezigheid van di verse orkesten. Het resterende programma wordt vermeld in De Haven loods van donderdag a.s. spet. i ienenen, ae jeugd amuseerde zich kostelijk

De Havenloods | 1988 | | pagina 1