m Rooie Vrouwen: 'Streven niet naar 150 papieren leden' H m DE HAVENLOODS K: HELP DE CLUBS 'ft 'tlllE Kinderen in Zuid namen speelplekken onder de loep EXPOSITIE-VERKOOP Appartementen drukken zwaar stempel op herstel monumenten Kookcursus voor oudere mannen Hoop dat kinderen blijven helpen in het Beatrixpark Prijsuitreiking ballonwedstrijd Afscheid adjudant OLIEVERFSCHILDERIJEN op LINNEN GRATIS TOEGANG PvdA-afdeling opnieuw van start EDITIE 9, DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988, 37e JAARGANG, Nr. 39 Qh) Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. door itraki loton to kopon van do u leest ei r meer over In deze krant SCHIEDAM Het klinkt wel een beetje zwaarwich tig, maar morgenmiddag ontvangen vijftien kinde ren het diploma assistent dierenverzorger. Dit als bewijs dat ze de cursus die de hele maand september op de kinderboerderij in het Beatrixpark is gegeven m I Lief zijn ze wel; goed ze zorgen is een kunst. Vier woensdagmiddagen achtereen gaf dierenver zorger Jacques Vroon zijn tijdelijke leerlingen in de leeftijd van 10 tot en met 12 jaar uitleg over wat wel en niet mag bij de verzor ging van de dieren in de kinderboerderij. De jonge cursisten weten nu bij voorbeeld dat sommige dieren niet het voer van andere dieren mogen krij gen, omdat dat giftig voor hen kan zijn. Ook hebben zij kennis gemaakt met de minder leuke kanten van omgaan met dieren: hok schoonmaken, voeren en borstelen. Voor dit initiatief van de dienst gemeentewerken hadden zoveel kinderen belangstelling dat er waar schijnlijk binnenkort een tweede cursus assistent dierenverzorger wordt ge geven. 'De kinderboerderij is er voor de kinderen en dus proberen we zoveel moge lijk dingen te doen om hen naar het Beatrixpark te krijgen', aldus de heer Ol- thof van gemeentewerken. 'Ik hoop ook dat er door zo'n cursus kinderen op de boerderij blijven hangen. Er zijn nu al voorbeelden van jonge Schiedammer- tjes die hier niet meer zijn weg te slaan en elke dag helpen bij het verzorgen van de dieren. Dat is nu precies waar een kinder boerderij voor is'. VL AARDINGEN/SCHIE DAM De ballonwedstrijd van de Bondsspaarband op 20 augustus heeft duidelijk een westenwind gehad. De ballon- SCHIEDAM Adjudant P.A.A. van der Voort neemt vandaag afscheid van het Schiedamse politiekorps. Col lega's, vrienden en kennissen kunnen hem nog tot circa 16 uur de hand drukken op de receptie in het bureau aan de Lange Nieuwstraat. Als aspirant kwam Van der Voort in april '54 de plaatse lijke Hermandad versterken. De laatste jaren maakte hij deel uit van de afdelingsre cherche. De adjudant maakt overigens gebruik van de maatregel van minister Van Dijk waardoor 57-jarigen vervroegd kunnen uittreden. nen die het verst kwamen werden gevonden in Zweden en in Denemarken. Ongeveer 1300 kinderen na men deel aan deze wedstrijd. Op vrijdag 30 september vindt de prijsuitreiking plaats op het kantoor Scheepvaartweg 73 in Schiedam. De heer J. Kuijs, districtsdirecteur zal de prijzen uitreiken. Vier kinderen wonnen de eer ste prijzen, te weten: Jan het Kroos (10 jaar). Zijn ballon kwam terecht in Vadstena in Zweden, Raymond Pruijsen (10 jaar) krijgt de tweede prijs. Zijn ballon landde in Vaggerijd eveneens in Zwe den. En de ballonnen van Ed win Lindeman en Dennis van Rossum (allebei 10 jaar) kwam terecht in Sonderborg, Denemarken. Troostprijswinnaars zijn: Mo nique Hersbach (6 jaar), Mir jam Putto (4 jaar), Wendy Bokhorst (9 jaar), Anne Marie Ferweda (8 jaar) en Steven van Roon (5 jaar). De prijs winnaars horen op de dag van de prijsuitreiking wat ze ge wonnen hebben. A Brandersfeesten ii W beeld A Jury roemt stand werkers Schiedam-Marti- 'Publiek moet als één man achter SW staan' 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM— De jeugd in Zuid heeft woensdagmiddag j.l. de wijk eens kritisch beke ken. Ter gelegenheid van de Nationale Straatspeeldag Grootste collectie GASHAARDEN ERKEND VERWARMINGSSPECIALIST H. van Kooij B.V. Oosthavenkade 14 Vlaardlngen Tel. 010-434.32.13 hield Klubhuis Zuid een in stuif, waarbij een rondgang langs de speelplekken onder deel vormde van het program ma. Ongeveer dertig kinderen ver zamelden zich na schooltijd in het buurthuis. „Voor ons doen weinig, maar er waren Bran dersfeesten en kermis", ver klaart Ada Elshof van Klub huis Zuid, dat zich als enige instelling in Schiedam voor de dag had aangemeld. De Straatspeeldag was een initia tief van de pressiegroep 'Stop de Kindermoord', die hiermee de (on)veilige speelmogelijk- ENORME VERBOUWINGSLEEGVERKOOP Kom nu snel naar Burchthuys Interieur en grijp enorm voordeel eiken kwaliteitsmeubelen voor beslist de laagste phjzer|. Burchthuys Interieur 's Gravelandseweg 600, Schiedam Donderdag koopavond a s. zaterdag zondag 1-2 oktober 11.00-17.00/11.00-16.00 (nieuwe collectie tevens prachtige grote doeken) ZAAL IRENE - SCHIEDAM Nieuwe Haven 155 Vele landschappen, zee-, stadsgezichten, bloemen, stillevens, modem, airbrush Lage prijzen iedereen welkom SCHIEDAM De lijst van gerestaureerde monumenten in Schiedam wordt steeds lan ger maar een oplettende wan delaar zal op de Lange Haven nog steeds zien dat veel bran derijen en pakhuizen uit het jenever-tijdperk bij gebrek aan een bestemming staan te verkrotten. Daar komt nu ver andering in als we de gemeen te en de Stichting Stadsher stel Schiedam mogen geloven. De stichting laat daar het eer ste tastbare resultaat zien in de vorm van de restauratie annex nieuwbouw van het meer dan een decennium gele den afgebrande pand bij de Appelmarktbrug. In het pand komen een aantal woningen en de monumentale gevel wordt hersteld. De gemeente en projectont wikkelaars profiteren duide lijk van het modeverschijnsel om weer in het centrum van me fijn daarover met andere vrouwen te praten. Samen be reik je meer. Verder willen we heel duidelijk een contacta dres zijn waar vrouwen te recht kunnen met vragen, ideeën. Als groep ben je ver der meer betrokken bij be stuurlijke zaken. Bovendien is het makkelijker contacten te leggen. De drempel naar de politiek wordt gewoon lager". Artemis popelt om de ideeën over de Rooie Vrouwen verder te verduidelijken. „Het hoeft niet eeiis een permanente, bloeiende afdeling te zijn. We kunnen ons richten op projec ten en telkens via onze kana len bepaalde onderwerpen in de gemeenteraad aan de orde brengen. Zaken aanpakken die heel concreet zijn. Dit is een start". Weliswaar heeft PvdA-Schie- dam weer een Rooie Vrouwe nafdeling, een bestuur is nog niet gekozen. Het is de bedoe ling vóór de jaarvergadering eind november de zaken rond te hebben. Daarbij moet over drie weken bekend zijn wie zitting neemt in het bestuur van de PvdA. „We denken ei genlijk aan een deeltijdbaan", schertsen de vrouwen, „een MODESHOW Voordelige da meskleding wordt morgenmiddag getoond tijdens een modeshow in dienstencentrum De Vier Molens. Belangstellenden kunnen om 12.30 uur terecht op het adres Nieuwe Damlaan 766. De show wordt verzorgd door de firma Hoffmans. In dit dienstencentrum kan men woensdagavond ook vrij dansen. Aanvang is 19.00 uur, toegangsprijs één gulden. heden voor kinderen onder de aandadcht wilde brengen. Hondepoep En met die speelmogelijkhe- den in de Gorzen was het niet best gesteld, zo bleek woens dag. Ada Elshof: Er was heel veel commentaar, vooral de hondepoep was een doom in het oog van de kinderen. Ook ergerden ze zich aan het vele onkruid en vonden ze 't maar stom dat er geen prullebakjes op de pleinen stonden. Op het Rozenburgerplein en Wilhel- minaplein vonden de kinderen te veel klimpaaltjes staan, waardoqr ze eigenlijk geen andere spelletjes kunnen doen. De glijbaan op het Wil- helminaplein vonden ze bo vendien te gevaarlijk voor de kleintjes, omdat deze geen rand heeft". De Maasboulevard kwam er iets beter van af. De onlangs vernieuwde speeltuin bleek de goedkeuring van de jeugd weg te kunnen dragen. Maar ook op dit grasveld was teveel hondepoep aanwezig. 0 Kinderen namen woensdag een Na de terugkeer in het buurt huis werden de bezwaren op papier gezet en borden ge maakt waarmee hondenbezit ters geattendeerd worden op het feit dat zij een spééltuin betreden. Ada Elshof zal bo vendien de knelpunten verza melen en aanbieden aan het kijkje bij de speelpleinen: 'Teveel gemeentebestuur. Over het ef fect van deze actie tast zij vooralsnog in het duister. „Maar als je helemaal niets doet, hoor je ook nooit wat. Misschien zijn enkele opmer kingen wel uit te voeren", waarbij ze het Rczenburger- hondepoep...' plein als voorbeeld noemt. „Veel kinderen vinden dit een leuk plein, maar mogen er niet van him ouders naar toe. Het is namelijk een gevaarlijk oversteekpunt. Wellicht brengt het de gemeente op het idee een vluchtheuvel te plaatsen". bestuursfunctie kost veel tijd voorstellen!ken Artemis Westenberg via en misschien kunnen we rou- Informatie over de Rooie tel. 4732089 en Anna Mole- leren. We zullen het eens Vrouwen Schiedam verstrek- naar 4732969. SCHIEDAM „We willen geen eindeloze themaver- gaderingen beleggen, maar met heel praktische zaken bezig zijn. Met elkaar kun je ook meer bereiken dan als individu. Politiek is toch macht; daar draait het om. En een feit is dat vrou wen een heel klein deeltje van die macht hebben". Aan het woord zijn de ini tiatiefnemers van de Rooie Vrouwengroep waarover Schiedam sinds donderdag j.l. weer beschikt. Deze vrouwenafdeling binnen de Partij van de Arbeid is door Artemis Westenberg en Anna Molenaar nieuw leven inge blazen. Een aanzet die binnen de partij enthousiast is ont vangen, al waren slechts tien vrouwen present op de op richtingsvergadering. „Ik vind die opkomst niet slecht", meent Artemis. „De belangstelling voor een alge mene ledenvergadering is ook niet echt geweldig. Weet je wat het probleem is? Vrouwen die actief zijn, zijn dit vaak op allerlei gebieden, hebben een baan, studeren of zijn heel in tensief bezig met vrijwilli gerswerk. Ik denk dat heel veel vrouwen nu een afwach tende houding hebben aange nomen, eerst willen kijken hoe het uitpakt. Maar het belang rijkste is dat we steun krijgen wanneer dat nodig is. De Rooie Vrouwen streven niet naar 150 papieren leden, meer naar mensen die op een be paald moment een woordje kunnen meespreken". Eén van de aanwezige PvdA- leden, Rita, concludeert dat de PvdA niet echt vrouw-on vriendelijk is. „Er zijn wèl weinig vrouwen actief binnen de PvdA. En een groep als de Rooie Vrouwen is vaak wel het middel om vrouwen bij de politiek te betrekken". Dat het van belang is dat vrouwen op dit gebied 'hun mannetje' staan, staat voor hen buiten kijf. „We hebben niet zoveel aan allerlei discus sies. Als de nood aan de man komt, moeten we een beroep kunnen doen op een achter ban. En dat is vaak, laten we reëel zijn. Neem het verkie zingsprogramma dat de PvdA binnenkort moet samenstel len. Ik denk dat het heel be langrijk is dat vrouwen daar over meedenken. In een maat schappij gaat het tenslotte om mannen èn vrouwen", bena drukt Artemis Westenberg. „De kinderopvang is mijns in ziens geen vrouwen- maar mensenprobleem". Ook ruim telijke ordening bijvoorbeeld is een zaak waarmee de ge meente te maken heeft. Zo moet er volgens de Rooie Vrouwen rekening gehouden worden met de indeling van wijken, zodat een wijk niet alleen bedoeld is om er te wo nen, maar er ook werk voor handen is, een goede busver binding, sociale veiligheid, gewaarborgd is. Contactadres Anna Molenaar: „Je krijgt als partijlid ook de meest uiteen lopende informatie toege stuurd, waar je je alleen door heen moet worstelen. Het lijkt Slechts opkomst de stad te wonen. De meeste plannen die tijdens de open monumentendag op een een malige expositie in het Vrij- moedcomplex aan de Lange Haven werden getoond, gaan dan ook uit van het realiseren van woningen in historische panden. Dat daarbij concessies gedaan moeten worden is wel duide lijk. In het Vrijmoedcomplex, waarin acht appartementen en twee studio's moeten ver rijzen, zal de gevel aangepast worden. Duidelijker wordt het op het voormalige Sherry de Terry-terrein aan de Schie. Het monument dat mocht blij ven staan valt in het niet bij de rij koopwoningen die daar momenteel wordt gebouwd. Nog schrijnender is het pro ject Lange Haven 25. Het mo nument wordt weliswaar ge restaureerd maar de rest van de leegstaande gebouwen moet plaats maken voor nieuwbouw waardoor dp de haven met een negentiende eeuws karakter een modern stempel gedrukt dreigt te worden. Waartoe dat kan lei den is al te zien op de Korte Haven waar twee moderne complexen het historische ka rakter duidelijk aantasten. Daarom is het moedig dat de Stichting Stadsherstel Schie dam haar nek durft uit te ste ken voor herstel van de voor malige distilleerderij De Lo comotief. Vooral omdat de stichting, die het bouwvallige pand heeft gekocht, er naar streeft om het gebouw na res tauratie weer in te richten al distilleerderij. De stichting loopt hierdoor een groot fi nancieel risico. "We hoeven ons niet helemaal te laten lei den door het marktprincipe omdat we een stichting zijn", licht Edith Jansen toe. Toch ziet ze in het bouwen van ap partementen in momumenten een manier om de historische panden te behouden. "Je moet zorgen dat de panden weer in gebruik worden genomen". Feit is dat dat projectontwik kelaars, nu er een trend is om weer in de binnenstad te gaan wonen, wel bereid zijn geld in restauratie van monumenten te stoppen. Schiedam gaat eindelijk leren omgaan met het verleden maar blijft daar wel economisch bij denken. RUILBEURS Munten, postze gels, prentbriefkaarten en eerste- dag-enveloppen kunnen zondag 2 oktober geruild worden. Belang stellenden kunnen hiervoor te recht in het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam laan. De ruilbeurs begint om 13.30 uur. De toegang en taxatie van ruilobjecten is gratis. 0 Zichtbaar plezier hebben de mannen tijdens de lessen koken. SCHIEDAM Waarschijn lijk onder het motto 'je bent nooit te oud om te leren' heeft de Stichting Huishoudelijke Voorlichting een kookcursus voor mannen van 55 jaar en ouder opgezet. De eerste les start op 30 september Gedurende de cursus leken de aanwezigen de grondbeginse len van het koken. Volgens de organisatie zijn de mannen na afloop in staat zelfstandig een warme maaltijd samen te stel len en te bereiden. De cursus bestaat uit twaalf lessen, die gegeven worden in scholengemeenschap 'Schie- land' aan de Nieuwe Damlaan 762. Een les duurt van 11.30 tot 13.30 uur. De kosten be dragen f 85.- exclusief de kos ten voor de ingrediënten. Voor informatie of aanmel ding kan men contact opne men met de Stichting Gecoör dineerd Ouderenwerk via tel. 473.19.76. woonden de oprichtingsvergadering van de Rooie Vrouwen donderdag j.l. bij. „Die slecht!"

De Havenloods | 1988 | | pagina 1