Bergwand in de woonkamer Slaapkomfort en Schnitzler dé ideale kombinatie! X Wfoonkomfört ZELFDRAGEND KASTSYSTEEM: FLEXIBEL MEUBELCONCEPT Planten na de eerste sneeuw DEKBEDDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 De keus uit bergmeubelen voor de woonkamer is bijzon der ruim. Er zijn nogal wat programma's bestaande uit losse elementen die op alle mo gelijke manieren met elkaar kunnen worden gecombineerd. De zogenaamde „zelfdragen de" systemen, op zich eigenlijk niet zo erg bekend, nemen daarbij een aparte plaats in. Zelfdragende bergmeubelen... ivat u zich daarbij moet voorstel len! Wel, het gaat hier om kast en andere elementen voor aan de vand, waarvan de wandbevesti- gingen op professionele wijze >an het zicht zijn onttrokken. Alsof het systeem zichzelf iraagt. En dat geeft een heel nooi ruimtelijk effekt. Dat ste- /ige schroeven, draagplinten en •latten of beugels - voor het oog ilthans - ontbreken, bevordert jovendien de decoratieve waar- ie van deze meubels. Ze krijgen laardoor iets sierlijks. Maar het loet tegelijkertijd twijfelen aan ie draagkracht. Zou het wel al- emaal zo stevig vastzitten, zo'n :elfdragend systeem? Het lijkt vel of het zweeft. Weet dan dat leze meubelen met flinke stalen jennen in de wand worden ver- tnkerd, zodat ze niet alleen oer- 'ast zitten, maar ook een grote Iraagkracht hebben. Dat moet 10k wel; ga maar na wat voor gewichtige" en kostbare zaken •r gewoonlijk zoal in worden op- (eborgen en uitgestald. STIJLEN Zoekt u een flexibel en deco- ratief bergmeubelconcept, dan zijn zelfdragende bergsystemen beslist de moeite van het bekij ken waard. Gaat u eenmaal op onderzoek uit, dan zult u ont dekken dat er met de verschil lende onderdelen heel fraaie composities zijn te maken. U be paalt zelf hoe het eruit gaat zien. Of het nu gaat om een eenvoudi ge, maar stijlvolle open boeken wand of een complete „kamér- brede" woon wand, van alle ge makken voorzien. Zo compact of zo ruimtelijk als u maar wenst. Daarbij kunt u gebruik maken van de mogelijkheden die het sy steem van uw keuze biedt. Die verschillen per kollektie en per fabrikant. Behalve kasten en kastjes, laden, planken enzo voort, waarmee u uw „berg wand" samenstelt, is er vaak ook keuze uit allerlei andere artike len waarmee kan worden gecom bineerd. Zo zijn er bijpassende salontafels, eettafels en stoelen, secretaires, vitrinemeubelen en dergelijke, waarmee het inte rieur tot één compleet geheel kan worden gemaakt. Ook behoort ingebouwde verlichting meestal tot de mogelijkheden. Zodanig aangebracht dat de lichtbron aan het oog is onttrokken, geeft ingebouwd licht juist bij deze systemen een heel speciaal ef fekt. Het accentueert namelijk het ogenschijnlijk vrijhangende karakter van het bergsysteem. Bij een enkel (modern) systeem bestaat zelfs de mogelijkheid een bijpassende open haard in te bouwen. Maar hierbij moet wor den aangetekend dat dit een even De planttijd van voorjaarsbolgewassen loopt van oktober tot begin december. Vroeg planten houdt het gevaar in van zeer vroeg boven de grond komen. Op zich zijn de meeste bolgewas sen goed winterhard, maar de jonge spruiten zijn wel degelijk vorstgevoelig en beschadiging daarvan is tijdens de latere bloei goed te zien en uiteraard minder fraai. Bij laat planten loopt men de kans dat een. vroeg ingevallen vorstperiode spelbreker is. Als de 'hal' (vorst) eenmaal in de grond zit, wordt planten onmogelijk. Toch kan er na wat sneeuw nog gemakkelijk geplant worden, mits de bollen van goede kwaliteit zijn. Waarschijnlijk zullen de bollen iets later in bloei komen, maar dat is geen onoverkomelijk groot probleem. We hebben zelfs wel eens goede resultaten gezien van bollen, die nog na nieuwjaar aan moeder aarde werden toe vertrouwd. Wanneer we in de decembermaand in de tuin centra en andere verkooppunten rondkijken, zien we dat er hier en daar nog wel kleine voorraden aanwezig zijn. Tulpen vaak nog in een groot assortiment, zowel langstelige tuintulpen als die zeldzaam mooie kortstelige zogenaamde botani sche soorten, die niet alleen mooi zijn vanwege de bloemen, maar die ook decoratieve, gestreepte en gevlekte bladeren bezitten. Van nacissen is de voorraad in deze periode erg klein geworden. Logisch ook, want ze worden bij voorkeur eerder geplant en zijn voor de meeste tuinliefhebbers de favorieten. Hyacinten zijn er ook nog. Ze kunnen nog in bloembakken geplant worden, maar ook in de border en in perken zijn ze heel erg leuk. Bloembollen zijn voorjaarsboüen voor elke tuin. Indien u ze niet geplant heeft, krijgt u in december de allerlaatse kans. NIET GOEDKOOP Zelfdragende kastsystemen behoren niet tot de allergoed koopste meubelcategorieën. Maar het moet gezegd: alle waar is naar zijn geld. Zeker als u graag wilt dat de meubelen lang meegaan, zonder dat u er binnen de kortste keren op uitgekeken raakt, verdient het anbeveling te investeren in een goed ontwerp en een goede kwaliteit. De prijs mag bij de aanschaf van stijlvol le meubelen misschien hoger uit vallen, maar de kwaliteit is er dan ook naar - zowel wat het ontwerp als de vakkundige en degelijke fabrikage ervan be treft. Slaat u de kostprijs om over het aantal jaren dat u ple zier hebt van bijvoorbeeld zo'n mooi zelfdragend bergsysteem, dan zal waarschijnlijk blijken dat het verhoudingsgewijs voor deliger is dan meubelen die aan hoogdravende mode of preten tieloosheid onderhevig zijn. U zou eventueel kunnen overgaan tot een aanschaf in etappes. Zo doende verdeelt u de kosten van aanschaf over een wat langere periode. Dat u zelf bepaalt hoe uw kas- tenwand eruit gaat zien, klinkt zo eenvoudig. Maar niet iedereen is even kreatief. Voor dit prakti sche probleem zijn verschillende oplossingen bedacht. Natuurlijk kunt u bij dealers van zelfdra gende bergsystemen diverse mo gelijkheden in de winkel gaan bekijken. Sommige fabrikanten hebben een centrale showroom, waar u tientallen uitvoeringen met eigen ogen kunt zién en waar u uw eigen ontwerp in miniatuur kunt laten uitvoeren. Andere fa brikanten hebben hun ontwer pers een reeks voorbeelden laten schetsen, telkens compleet met de afmetingen en een opsom ming van de gebruikte onderde len. Ook dat geeft een heel aardi ge indruk van hoe 't bij u thuis zou „staan". Hebt u op basis van een grondige oriëntatie uw keuze gemaakt en een compositie in ge dachten, laat het idee dan door een deskundige verkoper uitte kenen, nameten en vooral ook de kosten ervan vóórrekenen, zodat u precies weet waar u aan toe bent. Het fenomeen water bed. We hebben er alle maal van gehoord. Toch blijven wij, nuchtere Ne derlanders, deze uitvin ding een beetje argwa nend bekijken. Begrijpe lijk misschien, want rondom het waterbed hangt een wolk van mys terie. Veel voorkomende vragen zijn: zakt een wa terbed niet door de vloer? Staat mijn huis niet blank als het lek raakt? Wat doe ik tegen klotsen en dei nen? Pat geeft al een beetje aan hoe onbekend het waterbed in Neder land eigenlijk nog is. Dat een waterbed door z'n gewicht door de vloer zakt, daar hoeft u niet bang voor te zijn. Het gewicht waarmee de matras gevuld is, wordt name lijk gelijkmatig over het vloer oppervlak verdeeld. Rond de 600 kilo is het gewicht van het grootste waterbed. Dit bete kent een maximalé belasting van 200 kilo per vierkante me ter. Elke vloer is daar, mits niet verrot, echt wel op bere kend. Ter vergelijking: wist u dat de druk van een naaldhak zo rond de 40 kilo per vierkan te centimeter bedraagt? Ook met het lek raken valt het wel mee. Omdat de fabri kant sterke materialen ge bruikt, is lekkage vrijwel uit gesloten. Mocht de matras pn- verhoopt toch leeglopen, dan wordt het water nog altijd op gevangen in een extra veilig heidsvoering, Deze voering is een soort bassin waar de ma tras in ligt. Tegen het klotsen is het vol gende gevonden. Op het mo ment dat het waterbed is geïn stalleerd en met water gevuld, wordt het ontlucht en vervol gens hermetisch afgesloten. En een waterbed zonder lucht kan niet klotsen. Sterker nog: het is volledig geruisloos.-Het wiebelige van het bed wordt ondervangen door stabilisato ren. Deze „schokbrekers" kunnen de waterbeweging 25 tot 50 procent terugbrengen - desgewenst maximaal zelfs 75 procent. Waterbedden met stabilisatoren scoren kwalita tief hoog. ONDERSTEUNING Wat zijn nu eigenlijk de voordelen van het slapen op een waterbed? Zoals we weten ondersteunt een goed bed alle delen van het lichaam op een gelijkmatige wijze. De rugge- graat mag niet doorzakken en de doorbloeding niet worden afgekneld. Doordat het water bed zwaardere lichaamsdelen, zoals heupen en schouders, goed ondersteunt, worden deze niet zwaarder belast dan andere delen van het lichaam. De benen liggen, door de te gendruk van het water, iets hoger dan de romp, waardoor het bloed beter circuleert. Een ander belangrijk punt bij het slapen is de vochtregulatie. Overmatige transpiratie zorgt voor een onrustige slaap. Om dit te ondervangen wordt bij een waterbed een tempera- tuurregelaar met thermostaat geleverd. Zo kunt u zelf de voor u ideale temperatuur af stellen. Koel in de zomer en aangenaam verwarmd in de winter. Om het vocht dat een mens per nacht door transpiratie uitwasemt op te vangen, is het aan te raden om een dek van wol of katoen tussen de lakens en de matras te leggen. Dit zal het vocht, in de loop van een nacht in totaal ongeveer 1 li ter, mede absorberen. AANPASSING Net als bij andere bedden bestaat ook bij het waterbed de mogelijkheid twee eenper soonsmatrassen in een ledi kant te plaatsen. Omdat niet iedereen dezelfde behoefte aan warmte heeft, kunnen twee afzonderlijke thermosta ten de temperatuur indivi dueel bepalen. Ook het aantal stabilisatoren, waarmee de deining van het water wordt beheerst, kan zodoende op in- .dividuele wensen worden af gestemd. Houdt u er boven dien rekening mee dat de hoe veelheid water in de matras bepalend is voor de hardheid. Om u niet op te hoge kosten te jagen, hebben sommige fa brikanten de maatvoering van het waterbed aangepast aan onze bestaande matrasmaten, zodat u uw bestaande ledikant gewoon kunt handhaven. Bij een eventuele aanschaf is het belangrijk hierop te letten. Ook aardig om te weten is dat sommige winkeliers bereid zijn het waterbed een tijdje op proef te geven. U hebt dan alle tijd om het uit te proberen en te ervaren of deze manier van slapen bij u past of niet. Want bedenk wel: voor de ene per soon is het waterbed de ideale oplossing, voor de ander mis schien helemaal niet. Probeer het eens. Op deze conditie hebt u niet veel te verliezen. Wie wil genieten van de best mogelijke nachtrust in de meest natuurlijke, ontspannen slaap houding, kiest voor een Day-4 matras of Aqualit watermatras. Of u wilt anti-reu matisch slapen, kies dan voor een Texelaar onderbed en een Texelaar dekbed. Gemaakt van echt schapewol. Bij Schnitzler- Woonkomfort heeft u ruime keuze. Afdeklaag van zuivere witte schapewol. Behaaglijk in de winter, koel in de zomer. Zeer zachte PU-toplaag voor een optimale konformiteit. Een. ondersteunende PU-middenlaag, met een groot draagvermogen, waardoor een gezonde slaaphouding verkregen wordt. Een harde PU-onderlaag, ter verkrijging van voldoende stabiliteit, hetgeen doorzakken voorkomt. Indien wenselijk kan de Day-4 matras ook op deze zijde beslapen worden Day-4 slaapkomfort Het siaapkomfort van Day-4 wordt verkregen door een kom binatie van 3 verschillende cellulaire PU-lagen, waarvan de hardheden onderling verschillen. De ondersteuning neemt toe naarmate de Day-4 matras meer wordt ingedrukt. Deze uitgebalanceerde kombinatie wordt niet als stug ervaren, omdat de zachte toplaag zeer gewillig de kontouren van het lichaam aanneemt, hierdoor onstaat een slaapverwekkende konformiteit POLYETHER-MATRAS Een Aqualit® watermatras maakt het eindelijk mogelijk: op water slapen in je eigen vertrouwde bed. Een Aqualit® watermatras is zeer stabiel door de unieke samenstelling van de afzonderlijk te vullen water kolommen. Dit maakt het mogelijk dat twee mensen in één waterbed slapen, zonder 1 last te hebben van eikaars bewegingen. U kunt deze water matras zelf installeren (dus geen extra installatiekosten). Aqualit® is een watermatras met een elektronisch regelbaar verwarmingselement. Het harder of zachter slapen regelt u eenvoudig door meer of minder water. 90 x 200 cm 1625,- 140 x 200 cm 2185,- 160 x 200 cm 2460,- 180 x 200 cm 2705,- DAY-4 POLYETHER MATRAS 16,5 cm dik. Met damast overtrokken. Kleur: ivoor/rose. Voorzien van handgrepen. Subliem afgewerkt. Echt handwerk. Gemaakt van 100% Texelse schapewol met behoud van de natuurlijke lanoline en merg die het lichaam aan de oppervlakte en in de diepte verwarmen. Vooral voor mensen die gevoelig zijn voor reuma- spier en gewrichtspijnen. WOLLEN DEKBEDDEN 1 pers. 140x200 cm 242,- 2 pers. 200x200 cm 343,- litsj. 240x200 cm 393,- ONDERDEKENS 90x200 cm 182,- 140x200 cm 262.- 160x200 cm 293,- 80 x 190 cm 384,- 90 x 200 cm 479,- 140 x 200 cm 774,- Ook in 210 cm lengte en diverse breedte-maten leverbaar. „59,95 KORTE HOOGSTRAAT 20a, VLAARDINGEN, TELEFOON 010-4345685

De Havenloods | 1988 | | pagina 25