lifS Politiek reageert afwachtend op kritiek milieuorganisaties Ideze krant tn9I ië ifii 1 HELP DE CLUBS ■MVOTdïüIIE DE HAVENLOODS Wild-west in Nieuwland Gemengd koor zingt 'Herfstmelange' Inspeelvoorstelling Natascha on Holiday Schiedams Nieuwsblad Raadslid vraagt naar kosten busbaanrellen Kinderpostzegels zijn weer te koop ■nRnH Vil» liïm Van Gasteren biedt museum stukje film aan Kinderen verkopen speelgoed 'Ik hoop dat wethouder kritiek kan weerspreken' - LEEGVERKOOP Congres NIEUWS VAN UW KRANT EDITIE 9, DINSDAG 4 OKTOBER 1988, 37e JAARGANG, Nr. 40 Schiedams Nieuwsblad Door vanaf donderdag loten te kopen van de HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. Het nieuwe hekwerk was niet bestand tegen het geweld van supporters. SCHIEDAM— De Schie- damse politie heeft afgelo pen zondag handen vol werk gehad aan supporters bij de voetbalwedstrijd SW-Ajax. Nadat het reeds tijdens het bekerduel onrustig was op de tribunes, de fans bestook ten elkaar met stenen en sta len punten, explodeerde de situatie na afloop geheel. Bij de aftocht van circa 120 Amsterdammers naar Sta tion Schiedam Nieuwland weigerden zij gebruik te ma ken van het busvervoer dat de politie hen aanbood. Wandelend gingen zij op weg en grepen op het par keerterrein annex oefenveld tegenover Hermes DVS hun kans. Massaal ontsnapten de Am sterdammers de politie-es- corte en gingen de Schie- damse (en Rotterdamse?) supproters te lijf. Er werd gegooid met een metalen barkruk en een balk en har de klappen werden over en weer uitgedeeld. Pas nadat de Mobiele Eenheid ver scheen en beide kampen uit elkaar joeg, vervolgde de Amsterdammers hun weg. Bij het station volgde op nieuw een confrontatie. Eerst sneuvelde een ruit van een wachtruimte en daarna werd er wederom links en rechts gemept. De ME ver scheen voor de tweede keer, met busjes en paarden dit maal en de Mokummers werden massaal de gereed staande trein "in gewerkt. Toen de trein vertrok grepen hun tegenstrevers hun laat ste kans en bekogelden het vertrekkende vervoermiddel met stenen en een rookbom. Als reactie hierop veegde de Mobiele Eenheid, met ga lopperende paarden en bus jes op volle snelheid, ten slotte de Johan de Wittsingel schoon. Hoofd-inspecteur Besseling van de Schiedamse politie verklaarde na afloop van de rellen toch verrast te zijn ge weest door de omvang er van. „We dachten ons goed te hebben voorbereid om een ware veldslag te voorkomen, maar blijkbaar was een aan tal incidenten niet te vermij den". In totaal zijn vier personen in hechtenis genomen, die allen openlijke geweldple ging ten laste zal worden ge legd. Gewonden zijn er niet gevallen. Een wedstrijdverslag staat op de sportpagina verder in deze krant. SCHIEDAM— Het Natio- naai Gedistilleerd Museum zou ten eerste opgevrolijkt moeten worden en vervol- gens een uitbreiding kunnen ondergaan. Tenminste, wan- neer filmmaker en beeldend kunstenaar Louis van Gast- eren zijn zin krijgt. Van Gasteren wendde zich g: met dit idee tot de wethou- ders Wiegman en Hafkamp tijdens een bijeenkomst van de Gedistilleerdsociëteit, die woensdag j.l. in het museum plaatsvond. Op uitnodiging van het Produktschap voor Gedistilleerde Dranken ver- zorgde Van Gasteren een causerie. Daarvoor had hij onder meer een oriënterend bezoek ij;:; gebracht aan Schiedam, ,tDat museumpje van u", zo omschreef hij de kelder van het Stedelijk, „vind ik best aardig. Natuurlijk kun je er wat aan doen om het op te vrolijken". Van Gasteren deed de aan wezige gemeentebestuur- ders gelijk een idee aan de hand. „Het glas werd hier geblazen, de inhoud ervan werd hier gemaakt, evenals de lak voor de flessen. Maar in het Gedistilleerd Museum is niets terug te vinden over de historie van de kurk. Waar komt die kurk van daan die de vierhonderd dis- tilleerderijen destijds heb- ben gebruikt?" zo vroeg de filmer die zich woensdag te vens als redekunstenaar on derscheidde. Hij stelde de wethouders voor een oude kurkmachine vanuit Sardinië over te laten komen die dan vervolgens in het museum kan worden ge- plaatst. Van Gasteren bood aan een 'stukje film' te leve- ren zodat ook het bijpassen de verhaal kan worden ver teld. Het is niet bekend of het ge- meentebestuur ingaat op het :j aanbod van Louis van Gast- eren. X SCHIEDAM Leerlingen de Goeman Borgesius- school houden zaterdag 8 ok tober een rommelmarkt op de benedenverdieping van het schoolgebouw aan de Antho ny Muysstraat. Tussen 10.00 en 15.00 uur verkopen de kin deren van de basisschool speelgoed dat zij zelf niet meer gebruiken. Ook is er een rommelmarkt naast deze ver koop van kinderspeelgoed. SCHIEDAM— De grote fracties in de Schiedamse gemeenteraad hebben in eerste instantie afwach tend gereageerd op de kri tiek van de milieuorgani saties en van de kleine fracties op de gang van za ken rond Spaland-West en de Woudhoek. De fracties D66, PSP/PPR en CPN stellen dat het onderzoek naar de bodemverontreini ging onvoldoende is. Zij worden daarbij gesteund door de milieuorganisaties Nederland Gifvrij, Natuur en Milieu, Milieudefensie en de Wetenschapswinkel Delft. Ook beschuldigen de raadsleden wethouder Chris Zijdeveld ervan in formatie achter te hebben gehouden. De fractievoor zitter van WD, CDA en PvdA willen eerst het ant woord van het college af wachten voordat er con clusies worden getrokken. De kwestie-Spaland is echter voor de Tweede Ka merfracties van D66 en PPR al aanleiding geweest om vragen hierover te stel len aan minister Ed Nijpels (Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieu beheer). Omdat de verantwoordelijke wethouder Zijdeveld al een aantal dagen onbereikbaar is, wordt zijn plaats ingenomen door wethouder Hans van Kleef. Die liet in een eerste reactie weten niet erg onder de indruk te zijn van de vra gen van de kleine fracties. Hij denkt dat het vooral een strijd tussen de deskundigen wordt. „De door Adri Reijnhout (D66) aangedragen deskundi gen hebben een bepaalde me ning, maar de deskundigen van het rijk houden er weer een andere mening op na. Laat eerst die deskundigen maar met elkaar in de slag gaan voordat we conclusies trekken". Verrassing -- i" 'The Green Forest Selection' kan overigens nog enkele n leden gebruiken. Informatie daaroveris vrijdag ook verkrijgbaar. SCHIEDAM 'Herfstmelan ge' is de titel van het concert dat het gemengd koor 'The Green Forest Selection' zal geven. Dit concert vindt plaats op vrijdag 7 oktober in de grote zaal van de Blauwe Brug. De titel doet al vermoeden dat het hier gaat om een bonte mengeling van operette, opera en musicalliederen. Behalve het koor is ook de Rotterdam se Accordeonvereniging 'Uni que' tijdens de uitvoering te beluisteren. De accordeonis ten spelen een selectie uit de Glenn Miller Story en tevens enkele zigeunerliedjes. De leiding van het geheel be rust bij dirigent/pianist Ro bert Kops. Solisten zijn Thea v.d. Riet, Hans Vogel en Ger Venneker. De uitvoering begint om 20 uur, maar de zaal is al een half uur van tevoren geopend. Kaarten zijn daar verkrijg baar of via mevrouw B.Smit, tel. 4706400. Toegangsprijs is f 7,50. De actie van de linkse fracties kwam volgens de wethouder als een verrassing. „Ik had dit zeker niet verwacht. Er was voor ons geen enkele aanlei ding om zoiets te verwach ten". Toch vindt ook Van KLeef dat de zaak nu uit moet worden gezocht. „De gemeen te wil zelf ook wel weten hoe het nu zit". Naar aanleiding van de kritiek van de raadsle den dat er informatie is ach tergehouden heeft Van Kleef intussen opdracht gegeven voor een intern onderzoek. Fractievoorzitter Gé Brouwer (PvdA) acht de kritiek op de informatieverstrekking niet gegrond. „Die informatie kun je wel krijgen", is de mening van Brouwer. „Als je iets wil weten dan kun je er zelf om vragen". Met deze stellingna- me neemt de PvdA-politicus wethouder Zijdeveld in be scherming. De kritiek op de informatieverstrekking raakt de PvdA-wethouder heel di rect. Omdat deze wethouder de enige is die de vragen over dit punt van kritiek kan be antwoorden heeft Brouwer bij het college aangedrongen op een spoedige terugkeer van Zijdeveld. Voorzichtig Voorzichtig is ook de eerste reactie van CDA-voorman Siem Rosman. Ook hij wacht op de reactie van het college. Wel is hij van mening dat éls de kritiek gegrond is, de posi tie van een of meer wethou ders in het geding komt. „Ik vind wel dat ik die informatie had moeten krijgen maar ik wil daar op zich nog geen con clusies aan verbinden", aldus Rosman. Duidelijker is de stellingname van fractievoorzitter Gerard Verhulsdonk (WD). Hij ver klaart 'ernstig te zijn ge schrokken' van de kritiek van de milieuorganisaties. Voor Afgelopen donderdag maakten de kleine fracties in de Schiedamse raad (D66, PSP/PPR e van de milieuorganisaties bekend op een persconferentie. hem kwamen de vragen van de kleine fracties niet als een complete verrassing. „Het is een voortvloeisel uit de be handeling tijdens de commis sie voor Stadsvernieuwing en Milieuzaken in juni. Ik was daar de eerste die zijn veront rusting uitsprak. De ernst van die verontrusting is klaarblij kelijk niet tot de wethouder doorgedrongen". leid dat de Tweede Kamer fracties van D66 en PPR vra gen gaan stellen aan minister Nijpels (VROM). De landelijke politici willen vooral weten waarom de ambtenaren van een hernieuwd onderzoek. De bouw van woningen op het met verontreinigd slib opge spoten terrein lijkt volgens Eisma in strijd met de rimwet Bodemsanering. In de week van 18 oktober komt de kwestie aan de orde tijdens een debat in de Tweede Ka mer over bodemverontreini ging. Bij het ter perse gaan van deze krant was wethouder Zijdeveld nog niet voor com mentaar bereikbaar. Onthutsend Adri Reijnhout is volgens Ver hulsdonk op onthutsende za ken gestuit. „Ik ben daar ont zettend van geschrokken". Over de kritiek op de informa tieverstrekking zegt Verhuls donk het volgende: „Ik hoop dat de wethouder die beschul diging kan weerspreken an ders zit hij in een netelige positie". De bewonersvereniging van de Ambachtenbuurt in de Woudhoek, waar volgens de raadsleden al is gebouwd op verontreinigd havenslib, gaat op korte termijn het college benaderen met het verzoek om zo vlug mogelijk een onder zoek in te stellen. Rob van de Stel van de bewonersvereni ging gaat met de overige be wonersverenigingen in de Woudhoek kontaktzoeken om na overleg met een gezamen lijke reactie te komen. „Als het zo weer naar voren wordt gebracht dan schrik je wel even. Je kan hier niet blijven wonen met het idee dat het niet goed is". De kritiek van de milieuorga nisaties en de raadsleden heeft er inmiddels al toe ge- de minister goedkeuring heb ben gegeven aan de bouw op Spaland. D66-woordvoerder D. Eisma dringt ook aan op Burchthuys gaat verbouwen!!! Een schitterende kollektie eiken meubelen voor bijna inkoopprijzen. Grijp die kans!!! Burchthuys Interieur 's Gravelandseweg 600, Schiedam Tel. 4738393 Let op! Donderdag koopavond ROTTERDAM In het World Trade Center vindt vrijdag 14 oktober een congres plaats onder de titel Vernieuwing door Samenwerking. Aanlei ding is de oprichting van de Faculteit Welzijn Arbeidsver houdingen Gezondheidszorg. Een folder is op aanvraag ver krijgbaar bij het Congresbu reau Faculteit WAG, Hoge school Rotterdam en Omstre ken, Nieuwstraat 15, 3011 GM Rotterdam, telefoon 4004141, t.a.v. de heer H. Pasman, of 4004199. SCHIEDAM Natascha Emanuels brengt dit weekein de een klein muzikaal docu ment over de legendarische zangeres Billy Holiday op het toneel van het theater De Teerstoof. De autobiografie 'Lady sings the blues', waarvan de film versie vorige week nog op tv te zien was, fascineerde de caba retière. De produktie 'Nata scha on Holiday' is dan ook een persoonlijke belichting vanuit respect en bewonde ring voor deze bijzondere vrouw. Tijdens deze try-out vertelt zij over het leven van Billy, speelt ze hoogtepunten uit haar le ven en zingt diverse nummers van deze zangeres. Zelf ver heugt zij zich op haar nieuwe programma: „Ik kan nu eens lekker zingen vanuit het hart in plaats vanuit het hoofd". Emanuels is zowel vrijdag als zatedag te zien in De Teer stoof. Aanvang is 20.30 uur. Toegangsprijs is negen gul den, terwijl houders van eer CJP of Pas 65 korting krijgen tot f 7.50. Kinderen vanaf vijf jaar kun nen zaterdag in het theater terecht, wanneer het Leugen beest wordt opgevoerd. Deze lelijke, lompe uit zijn krach ten gegroeide zandkever maakt de omgeving van de waterput onveilig. De komst van een wel heel bijzondere vlinder brengt verandering in de situatie. De voorstelling begint om 14 uur. Toegangsprijs is f 3.75. Bezoekers van het theater aan de Nieuwstraat 12 kunnen overigens in de foyer kennis maken met het werk van Mar leen van Wijngaarden. Zij ex poseert hier gemengde tech nieken. De tentoonstelling duurt tot en met 6 november. A Brandersfeesten krijgen staartje Verscherpte con- troles door huis vuilophaaldienst ^9 Ajax troefde SW W af: 0-6 Snelle tijden World Runners Loop 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Natascha Emanuels als Billy Holiday. Grootste collectie GASHAARDEN H. van Kooii B.\ Oosthavenkaae 14 Vlaardlngen Tel. 010-434.32.13 Op dinsdag 25 okt. a.s. verschijnt de NAJAARSBIJLAGE in deze krant. Met onder meer extra aandacht voor mode wonen en auto's. Adverteerders kunnen kontakt opnemen met de afdeling verkoop telefoon 010-4.346.711 DE HAVENLOODS SCHIEDAM— De jaarlijkse rellen tussen jongeren uit Schiedam en Vlaardingen blijken de PvdA'er Ben Stui- venberg opeens een doorn in het oog te zijn. Al tien jaar lang is de busbaan bij de Bre- deroweg het terrein voor agressieve jongeren. Het raadslid wil nu van het college weten wat deze eraan doet om de rellen tot het verleden te laten behoren. Ook is Stuivenberg benieuwd naar de kosten van reparatie van de bestrating van de Bre- deroweg in de afgelopen tien jaar en naar het aantal manu ren dat het politiekorps in het bestrijden van de rellen gesto ken heeft Hoewel de raad in 1980 met het aanstellen van een jonge renwerker in Noord hoopte dat de rellen verleden tijd werden, gaan de Vlaardingers en Schiedammers elkaar nog regelmatig te lijf. Ook is al eens overleg geweest met het college van Burgemeester en Wethouders van Vlaardingen, waarbij tevergeefs werd aan gedrongen op het openstellen van de busbaan voor alle ver keer. Stuivenberg vraagt verder of het Schiedamse college nog maals bereid is de problema tiek bij de buurgemeente aan de orde te stellen. „Het open stellen van de weg verbetert niet alleen de verbinding tus sen twee woonwijken, maar kan wellicht ook een positief effect hebben op het voorko men van relletjes op het thans beschikbare tracé, "zo licht de sociaal-democraat zijn vragen toe. De Historische Vereniging Schiedam heeft onlangs ook een duit in het zakje gedaan. In een reactie op de CD A-nota 'Schiedam, van harte aanbe volen' geven de historici een alternatief voor de busbaan rellen. „Organiseer een histo rische zeskamp voor de jonge ren uit beide gemeenten," zo luidt het devies. Wellicht is het college bereid hiervoor een subsidie beschik baar te stellen, zeker wanneer duidelijk wordt hoeveel geld de gemeente kwijt is aan repa ratie van de weg en aan poli- tie-mankracht. 9 Al tien jaar lang rellen op de busbaan in Noord. 'Wat zijn de kosten Ondanks het vaak natte jaar getij gaan honderdduizenden kinderen op woensdag 5 okto ber weer opgewekt van deur ,tot deur om bestelling voor kinderpostzegels en kaarten op te nemen. De kinderpostze gels 1988 hebben als thema 'Kind en water' en zijn ge maakt door kinderen, win naars van een tekenwedsrijd over kind en water. Met een bestelling wordt een kans ge boden aan kinderen in Neder land en in de ontwikkelings landen: aan kinderen met minder kansen en die hulp kinderen weer langs de deur hard nodig hebben om een menswaardig bestaan op te bouwen. De kinderen komen de bestellingen afleveren op 16 november. Eerder hoeft men ook niet te betalen.

De Havenloods | 1988 | | pagina 1