Broersveld-winkeliers kwaad over zondagsmarkt in historische kring CDA-nota gewaardeerd Provinciaal project laat publiek kennismaken met dans ONS start actie tegen zwerfvuil Schiedams Nieuwsblad Aandacht voor platteland in slotweek campagne Anders koken Modeshow voor ouderen 'Barfly' Gemeente schenkt zuivere koffie op vergaderingen De dorpskern in Kethel moet voor het nageslacht bewaard blijven, vindt de Historische Vereniging. Wederom cursus bij Christophorus SCHIEDAM De EHBO- vereniging Christophorus be gint vanavond weer met een opleiding voor het eenheidsdi ploma. De lessen vinden plaats op dinsdagavonden in het gebouw Trefpunt Oost. Deelnemers worden dan opge leid voor het EHBO-diploma, maar ook gediplomeerden kunnen de lessen volgen om de geldigheid van hun diplo ma te waarborgen. Christophorus is al zestig jaar actief in Schiedam. Eind sep tember heeft de vereniging dit jubileum gevierd, waarbij zij onderscheiden werd met de 'Mgr. C.J.A. Venings'-medail- le in brons, die de Bond in speciale gevallen uitreikt. Informatie over de cursus is verkrijgbaar via tel 473 79 54 of vanavond in het buurtcen trum aan de Celsiusstraat 2. Rommelmarkt uitgesteld SCHIEDAM Omdat in het zelfde weekeinde ook de Brandersfeesten plaatsvon den heeft de christelijke mu ziekvereniging Harpe Davids de rommelmarkt afgelopen zaterdag niet laten doorgaan. Het festijn is nu verzet naar zaterdag 29 oktober. Liefhebbers van oliebollen en oude spulletjes moeten dus tot die dag wachten voor ze weer in het clubgebouw De Tam boerijn terecht kunnen. Overigens kan de muziekvere niging nog spulletjes gebrui ken voor de rommelmarkt. De spullen worden afgehaald als dat wordt doorgegeven via te lefoonnummer 470.00.19. Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 Telex 23196 Telefax 010-4699362. DIRECTIE: V. Doorn/P. Bakker/J. Parser WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exem plaren. Hiertoe behoren: bchiedams Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel. Nwe Vlaardingse Courant Verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Vlaardingen DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 KANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: zie hoofdkantoor. 010 - 4.346.711 DISTRICT-VERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel. privé 010-4.353.883). ACCOUNTMANAGER: G.H. Adams (tel. privé 01891-13230). ADVERTENTIEVERKOOP SCHIEDAM: Hans Ivo (tel. privé 010-4.650.272). VLAARDINGEN: Hans Post, Nico Heynen, tel. privé 4.101.215. REDACTIE: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postbus 306, 3130 AH Vlaardingen, tel. 010-4.352.911. CHEF-RED.: J Deijbel. RED.: M. Ames en L. Visser CORRESPONDENT Schiedam: Susan de Ligt. Sportcorrespondent Schiedam: Bram Wesdorp. Sportcorrespondent Vlaardingen: P.Spek (010- 4.352.615) ADMINISTRATIE: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-4.699.911. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 Brandersfeesten krijgen staartje DE HAVENLOODS DINSDAG 4 OKTOBER 1988 40-492 SCHIEDAM— De winke liers van de Broersveld zijn woedend op de organisatie van de Brandersfeesten. De zondagsmarkt, die het hoog tepunt van het programma vormde, was een grote te leurstelling voor de midden stand in deze straat. In plaats van dat de winkels geopend waren, konden de eigenaars amper hun zaak in en uit. „We dachten een gezellige dag te kunnen beleven", om schrijft Frans van Thienen de gevoelens van de Broers veld Belangen Vereniging waarvan hij de voorzitter is. De standhouders hadden hun kraam zodanig ge plaatst dat de winkeliers geen toegang tot hun zaak hadden. Geen controle „Er is totaal niet naar geke ken, geen controle geweest. Vijftien zaken waren ge blokkeerd omdat er van alles tegen de gevels stond. Het laatste woord is er nog lang niet over gesproken. Er zijn ook leden die een schadever goeding zullen eisen. Zoals het nu is gegaan, was tegen alle afspraken in". De voorzitter van de Broers- veld-middenstand zegt nog even de reactie van de orga nisaties van de zondags markt af te wachten. Maar dat de Brandersfeesten '88 nog een staartje krijgen, is volgens hem zeker. „Ik zie dat maar als een heel spontane reactie", is de re actie van Wil Vollering, voorzitter van de Stichting Br anders feesten. „Van het feit dat er op deze wijze gecommuniceerd wordt, ben ik niet zo kapot. Elk jaar is er immers na af loop een evaluatie waarin besproken wordt welke za ken anders of beter kunnen gaan. Frans van Thienen maakt deel uit van het be stuur en is dus ook aanwezig tijdens die evaluatie. We zul len dan kijken waar de kink in de kabel zit", aldus Volle ring. 0 Ik ben niet zo kapot van de wijze waarop nu wordt gecommuniceerd", zegt Wil Vollering over de reactie van Broersveld-winkeliers. SCHIEDAM Ook Schiedam doet mee aan de slotweek van de Europese Campagne voor de landelijke gebieden. Van 15 tot en met 23 oktober vinden in geheel Europa manifesta ties plaats waarin aandacht wordt gevraagd voor het plat teland. In Lübeck (West- Duitsland) wordt de campag ne op 15 oktober officieel be sloten. Op deze slotmanifesta tie is uit elk land van de 21 lidstaten van de Raad van Eu ropa een gebied gekozen voor een tentoonstelling. De Ne derlandse expositie gaat over de problematiek van de recon structie van Midden-Delf land. Maar ook dichterbij gebeurt er van alles tijdens de slot week. Omdat de slotweek sa menvalt met de herfstvakan tie is voor een landelijke af- sluitingsweek gekozen. Er zal een groot aantal activiteiten plaatsvinden op de Flevohof. Ook de gemeente Schiedam zal de nodige aandacht beste den aan het slot van de cam pagne voor het platteland. Gezien de positieve ervarin gen met de tentoonstelling 'Leve het platteland' wordt nu weer een programma in elkaar gezet. In de weekeinde van 15/16 en 22/23 oktober is er een tentoonstelling over het vraagstuk van bemesting en milieu in de boerderij Harre- weg 19. Verder staat een koffieconcert in de Hervormde Kerk van Kethel op het programma. De uit te voeren werken zijn geïn spireerd door het landschap en de natuur. Tevens wordt er gedacht aan een excursie naar de heemtuin in het Prinses Beatrixpark, waar het Zuidhollandse Landschap in een notedop is te zien. Frits van Oostroom zal met behulp van een diapre sentatie het één en ander ver tellen over het Midden-Delf land. Ook de ANWB-Bran- dersstad-fietsroute door de historische kern, de groengor- del en het buitengebied van Schiedam zal nog een keer ex tra in beeld worden gebracht. SCHIEDAM In het Buurt centrum in Oost begint don derdag a.s. weer een cursus 'anders koken'. De deelnemers zullen allerlei buitenlandse gerechten leren bereiden. Dit seizoen worden bijvoor beeld Surinaamse, Marok kaanse, Franse, Griekse, Turkse en Portugese gerech ten behandeld. De kosten zijn f 1,50 per mid dag. Belangstellenden zijn donder dag om half twee welkom in het Trefpunt-Oost aan de Cel siusstraat 2. SCHIEDAMBij de fiets- cursus voor buitenlandse vrouwen die door de werk groep buitenlandse vrouwen van het vrouwenontmoetings- cenjxum Barrika wordt geor ganiseerd, zijn weer enkele plaatsen vrij. De cursus wordt gehouden op de donderdagmorgen van 10.00 tot 11.30 uur. Voor kin deropvang wordt gezorgd. Voor informatie kan contact worden opgenomen met Car men, telefoon 473 45 45 of Anita, telefoon 471 08 26. SCHIEDAM In diensten centrum De Woudhoek zal donderdag a.s. de jaarlijkse modeshow plaatsvinden van najaarskleding. Van der Klooster modepresentaties zal als vanouds de nieuwe collec tie voor ouderen tonen. De show begint om 10 uur, terwijl vanaf 12.45 uur de ge legenheid wordt geboden kle ding te kopen. De toegang tot het dienstencentrum Heij er- mansplein 35, is gratis. Iets geheel anders zal zondag 9 oktober in 'De Woudhoek' te zien zijn. De jeugdharmonie 'Ambrosius' zal dan een gratis optreden verzorgen. De uit voering duurt van 14 tot 16 uur. Toegang is vrij. SCHIEDAM Liefhebbers van een goede speelfilm kun nen op vrijdag 7 oktober te recht bij de Filmclub in Schie dam. Op deze avond zal name lijk de Amerikaanse speelfilm 'Barfly' van regisseur Barbet Schroeder vertoond worden. De mannelijke hoofdrol wordt vertolkt door Mickey Rourke. Hij speelt de aan drank ver slaafde Henry, die als 'barfly' zijn leven voornamelijk in kroegen doorbrengt. De drankzuchtige Henry kan meer dan alleen maar drin ken. Tussen het drinken door vecht hij en luistert hij naar klassieke muziek. Bovendien is hij een soort filosoof die allerlei wijsheden op papier zet. Zijn vrouwelijke tegen speelster is Faye Dunaway. Ook zij houdt van een stevige slok en als beide 'outcasts' el kaar tegenkomen, ontstaat er een merkwaardige relatie. Hoewel de vechtscènes be hoorlijk grof zijn, is de film zeker het aanzien waard. De film werpt een blik op het al coholprobleem in deze maat schappij en zet de kijkers aan tot nadenken. De toegang bedraagt f4.- voor donateurs. Niet-donateurs be talen f 5.- en zijn dan direkt voor één seizoen donateur. De Filmclub is gevestigd aan Nieuwstraat 12 en de film be gint om 21.30 uur (zaal open om 20.30 uur). OPBRENGST COLLECTE De plaatselijke afdeling van het Koningin Wilhelmina- fonds heeft f 58.610,- opge haald. Dit bedrag werd bijeen gebracht tijdens de jaarlijkse collecte. Het bestuur vermeldt tevens één 'geweldige' bijdrage van eeh onbekende Schiedammer en de spontane medewerking van ongeveer zestig scholieren die de straatcollectie verzorg den. Het geld wordt besteed aan de bestrijding van kanker. een voorstel uitwerkt en aan de gemeenteraad zal aanbie den. De aandacht die het CDA in de nota schenkt aan St. Lidui- na, valt eveneens bij de histo rici in goede aarde. Gedacht wordt aan het, periodiek orga niseren van een 'ommegang', waarbij het publiek een be paalde route volgt, zoals dat bijvoorbeeld ook gebeurt in het Belgische Hasselt. Branderstijdperk Een andere route die de vere niging graag in Schiedam ge realiseerd zou zien, is een cir cuit dat verwijst naar het branderstijdperk. Het gedis tilleerd heeft vooral eind ne gentiende eeuw een stempel op de stad gedrukt en is der halve uit historisch-econo- misch oogpunt voor Schiedam de meest interessante periode. „Wanneer iets van de toenma lige bedrijvigheid kan worden teruggebracht, zal het aan merkelijk levendiger worden in de stad", waarna Jansen de suggestie doet een logische route samen te stellen waar aan zich bezienswaardighe den bevinden en die men eventueel kan bezichtigen. Het CDA opperde voorts in de nota de jaarlijkse viering van Koninginnedag in Kethel in promotioneel opzicht uit te buiten. De Historische Vere niging zou het in dit verband wenselijk vinden een audio visueel archief over deze wijk aan te leggen. Bovendien stelt de organisatie voor één of meer boerderijen in Kethel zodanig in te richten dat het boerenleven voor het nageslacht aanschouwelijk kan blijven. Hierbij zou vol gens secretaris Jansen een be roep gedaan kunnen worden op schilder Jaap de Raat of Rien Poortvliet die veel van hun werk gewijd hebben aan Kethel en omgeving. Tenslotte meent de vereniging dat minder vriendschappelij ke contacten met een buurge meente zoals Vlaardingen in ere kunnen hersteld. In plaats van de jaarlijkse na-zomer onlusten tussen jongeren uit Schiedam en Vlaardingen zou bijvoorbeeld een zeskamp met historische spelen georgani seerd kunnen worden! Veertig extra voorstellingen SCHIEDAM/VLAARDIN - GENDe bijdrage van de Culturele Raad Zuid-Holland aan het onderdeel dans was tot nu toe niet meer dan drie cent per inwoner; half zoveel als in andere provincies ge bruikelijk is. Met het dans- project Zuid-Holland hoopt de raad een inhaalmanoeuvre te kunnen maken. In samen werking met het Nederlands Instituut voor de Dans en ne gen theaterdirecties worden dit seizoen maar liefst veertig extra dansvoorstellingen aan geboden. Het project is van start ge gaan in het Schiedamse Pas sagetheater. Dertien dans groepen zullen daarna nog 49 voorstellingen geven in Dor drecht, Gorinchem, Gouda, Naaldwijk, Papendrecht, Schiedam, Sliedrecht, Spijke- nisse en Vlaardingen. Directeur Erik Akkermans van de Culturele Raad legde maandag in een overvolle Harmonie uit waarom het ini- tjatief voor dit project is geno men. „De overheidsbijdrage aan dans is te gering, de schouwburgen nemen te wei nig dansvoorstellingen op in hun programmering, zodat het publiek eigenlijk ook geen kans krijgt belangstelling te krijgen. Dit project moet zor gen dat deze neergaande spi raal in omgekeerde richting gaat". Onontgonnen gebied Wanneer de provincie dit pro ject gedurende drie jaar fi nancieel zal steunen, moet het volgens Akkermans lukken een breder publiek te krijgen voor een vorm van dans. Want dat Zuid-Holland zowel qua SCHIEDAM— Tijdens ge meenteraadsvergaderingen en vergaderingen van Algemene en Bestuurlijke Zaken wordt 'zuivere' koffie geschonken. Naar aanleiding van een ver zoek van het raadslid Bart de Leede schenkt de gemeente gedurende deze gelegenheden zogenaamde solidariteitskof- fie. Solidariteitskoffie komt net als de andere koffie uit de Derde Wereld. Het merendeel van de koffie is afkomstig van grootgrondbe zitters die, over de ruggen van de slecht betaalde arbeiders, grote winsten maken. Een kleiner deel komt bij de kleine boeren vandaan. Die zijn ech ter afhankelijk van opkopers en andere tussenhandelaren. Hierdoor komt maar een klein deel van de winst bij de boe ren terecht. Om dit tegen te gaan kopen organisaties voor ontwikke lingssamenwerking (waaron der SOS Wereldhandel) koffie in uit landen waar de regering een rechtvaardige economie proberen op te zetten. De or ganisaties kopen zo recht streeks mogelijk in, betalen een goede prijs en steunen zo direct de kleine koffieboeren. De gemeente op haar beurt steunt weer de organisaties door de koffie te schenken. Over de kwaliteit van de kof fie zijn nog geen klachten ge komen. De prijs van de solida riteitskoffie, ook wel zuivere koffie genoemd, ligt vanwege het omzeilen van de tussen handel toch zo'n 45 procent hoger dan de 'normale koffie'. Maar dat komt omdat het vooral om kwalitatief goede koffie gaat die kan worden vergeleken met de duurdere soorten. Ondanks de tevredenheid over de solidariteitskoffie ziet het er niet naar uit dat de koffie ook gebruikt zal gaan worden in de koffie-automaten die in de verschillende gemeente panden hangen. Daar is vol gens de gemeente de structuur van de koffie niet geschikt voor. Ook is er vaak al een contract afgesloten voor de automaten met koffie- en au- tomatenleveranciers. Fietscursus SCHIEDAM De CDA-nota 'Schiedam, van harte aanbe volen...' is in ieder geval bin nen de Historische Vereniging met waardering ontvangen. In een brief gaat secretaris J.M.M. Jansen uitgebreid in op diverse onderdelen van het rapport en natuurlijk vooral op die waarin de geschiedenis van de stad en het 'culturele erfgoed' aandacht krijgen. Zo wordt in de nota onder meer voorgesteld stadsgidsen te benoemen die bezoekers in de stad kunnen rondleiden, hetgeen door de Historische Vereniging enthousiast wordt ontvangen. Omdat een derge lijk idee makkelijker kan wor den geopperd, dan uitgevoerd stelt secretaris Jansen voor dat het CDA in overleg met de VVV en andere organisaties aanbod als bezoekersaantal achterblijft, staat voor de ini tiatiefnemers vast. Onderzoe ken van het Nederlands Insti tuut voor de Dans hebben ook uitgewezen dat deze provincie 'betrekkelijk onontgonnen ge bied' is voor dans, behoudens de gemeenten Rotterdam en Den Haag. Negen theaterdirecteuren ble ken daarom bereid op grote schaal dansprodukties in hun programma's op te nemen. Namens hen voerde Ansje van Brandenberg (van 'De Stoep' in Spijkenisse) het woord. „Hoe is dit eigenlijk mogelijk, terwijl zoveel dansgroepen aan de weg timmeren. Hoe be staat het dat Ka thy Gosschalk in Bern toegejuicht wordt, maar in Spijkenisse geen volle zaal krijgt?". Het antwoord gaf zij zelf ook: „Het heeft toch te maken met elkaar leren kennen". Het publiek in de eerder ge noemde steden kan in het sei zoen '88/'89 dus kennismaken met diverse gezelschappen zo als de Rotterdamse Dans groep, Opus One, Djazzex, maar ook het Folkloristisch Danstheater en Shusaku Dormu Dance. Op de vraag uit de zaal of de initiatiefnemers met dit aanbod niet te hoog grijpen, werd ontkennend ge antwoord. Artistiek leidster Kathy Gos schalk diende de vragensteller van repliek. „Ik heb zelf ook kritiek op schouwburgdirec teuren. Vaak heb ik het gevoel dat ik een zalenverhuurbe- drijf binnenstap in plaats van een theater. Het gaat volgens mij meer om het financiële be leid dan om het artistieke as pect van een voorstelling. Maar ik hoop dat de directies keuzes blijven maken". De financiële risico's die er veelal aan produkties van kleinere gezelschappen kle ven, worden nu opgevangen door de subsidie van de pro vincie. Dit jaar gaat 160.000 gulden van het totale theater budget (734.000 gulden) naar het onderdeel dans. In plaats van circa tien voorstellingen kunnen dit jaar dus maar liefst vijftig dansprodukties worden aangeboden in Zuid hollandse theaters. Gastheer Marten Putman met het panel dat maandag j.l. in de Harmonie sprak: Erik Akkermans, Bert Janmaat, Eva van Schalk, Kathy Gosschalk en Ansje van Brandenberg. Verscherpte controles SCHIEDAM In de strijd te gen de toenemende straatver vuiling gaan medewerkers van het Reinigingsbedrijf vanaf vandaag verscherpte controles houden. Op hun ronde door de wijken zullen zij open vuilniszakken, losse kranten en dozen voorzien van een fluoriserende sticker. Bovendien zal dit huisvuil nog een dag op de stoep blijven staan, zodat de mensen in de gelegenheid worden gesteld het vuil op de juiste wijze aan te bieden. De actie gaat van daag van start in de wijk rondom de Stadhouderslaan. „Per jaar wordt tweeduizend ton zwerfvuil opgeruimd en dan heb ik het nog niet eens over het vuil dat uit plantsoe nen wordt gehaald. Dat kost ons twee miljoen gulden, geld dat je beter aan andere zaken kan besteden", meent wet houder Aad Wiegman, die on der meer de nutsbedrijven in zijn portefeuille heeft. De gemeente Schiedam voert al enkele jaren een actief be leid in de hoop de stad een schoner aanzien te geven. Toch worden nog vele vuilnis zakken zodanig neergezet, dat de straat wordt vervuild. Wiegman: „Het verschilt niet per wijk. Ook in de Stadhou derslaan zijn mensen die zon der dat ze 't beseffen zwerf vuil veroorzaken. Er hoeft maar één zak niet goed geslo ten te zijn en de hele straat ligt vol met vuilnis. Daarom is de medewerking van het pu bliek heel belangrijk. Het is niet de bedoeling dat wij als een politieman optreden of de hele stad vol gaan stickeren, maar we proberen deze pro blematiek op een gemoedelij ke wijze onder de aandacht te brengen". In een brief aan de bewoners wordt de actie aangekondigd: 'Samen met u gaan we daar wat aan doen' zo benadrukt de ONS-directeur. Het is dui delijk dat de medewerking van de Schiedammers nodig is om deze actie te doen slagen.

De Havenloods | 1988 | | pagina 3