'We laten onze speelvreugde niet meer afnemen' Autorijden in provincie Zuid-Holland wordt duurder Bedrijfsleven voert actie voor Blijdorp Bijzondere 'Messiah' van Kamerkoor SchiedamsNieuwsblad Don en Phil Everly genieten weer van optreden Provinciale begroting: 12 miljoen tekort Orgelconcert Rosemount breidt uit Concert Stoomstichting houdt stoomdag Jeugdfilm Poppenbeurs Zaalvoetbalvereniging hoopt op halve ton voor zwaargewichten DE HAVENLOODS DINSDAG 4 OKTOBER 1988 40-497 NASHVILLE— Het con trast is groot. In de Little Nashville Opry produceert het publiek een toegift van geluid wanneer Don en Phil Everly voor een derde toegift het podium betre den. 'Let it Be Me', 'All I Have To Do Is Dream', 'Wake Up Little Susie', "Devoted To You' en 'Cat hy's Clown' betreft het de zoveelste klassieker deze avond. En ook dit nummer groeit door de nog altijd bloedstollende samenzang van de broers uit tot een emotioneel geladen hoog tepunt. Niet in de laatste plaats voor The Everly Brothers zelf. Immers, hiet in Nashville begon ruim dertig jaar geleden het suc ces met 'Bye Bye Love'. En ook hier verzoenden Don en Phil Everly zich in 1983 na een tien jaar durende ruzie en troffen ze in een repetitieruimte de voorbe reidingen voor twee ge denkwaardige reüniecon certen. Aangekondigd als een journa list 'all the way from Holland' wacht me backstage een har telijke ontvangst door Don en Phil. Na het uitwisselen van de gebruikelijke beleefdheden zeggen beiden zich oprecht te verheugen op de concerten in Nederland. Phil Everly: „We bewaren goede herinneringen aan Holland. Om de één of de andere reden hebben we ons er altijd thuis gevoeld". Wan neer ik opmerk dat hij dan een goed geheugen moet hebben omdat het alweer zestien jaar geleden is dat ze voor het laatst tijdens een tournee ons land aandeden, kijkt hij hoofdschuddend en vervolgt dan serieus met: „De breuk was onvermijdelijk. Vergeet niet dat Phil en ik onafgebro ken hadden gewerkt sinds ik acht en hij zes jaar oud was. Toen we ermee ophielden hadden we al een carrière van 25 jaar achter de rug. Als je gezamenlijk opgroeit met werken, dag in dag uit, dan ben je je op het laatst van geen ander leven meer bewust. Je bent zelfs geneigd de ander de schuld te geven van alles wat er mis gaat in je privéleven. Scheidingen, wat dan ook. Op een gegeven moment moesten we afstand nemen van dat le ven. We hadden ieder voor zich tijd nodig om tot onszelf te komen". Vrijheid Maar liefst tien jaar? Don op nieuw: „Natuurlijk niet. Ach teraf kan ik zeggen dat er ja ren verloren zijn gegaan. Die kunnen we helaas niet meer goed maken. Ik was echter bang mijn vrijheid weer te verliezen. Dat was dé reden waarom ik al die jaren het idee van me afzette om weer met Phil te gaan samenwer ken. Neem van me aan dat ik dat idee vaak heb moeten ver werpen. Want hoewel we spoedig van elkaar ver vreemdden, miste ik Phil wel. Bovendien wezen onze familie en wederzijdse vrienden ons er voortdurend op dat het tijd werd de ruzie bij te leggen. Maar Phil en ik waren altijd zó close geweest. Ik bedoel, we stonden gedurende al die ja ren als in feite één persoon achter een microfoon te zin gen. Uiteindelijk ben je dan jezelf niet meer. Dat was toen echter het lot van een Everly Brother. Ik zeg met nadruk tóen, want nu maak ik me er geenszins zorgen meer over. Ik ben er nu trots op een Everly Brother te zijn". Dan moet er dus het een en ander veranderd zijn. Phil dit maal: „We gaan beter dan ooit met elkaar om. Volwassener is denk ik het juiste woord. Het verschil is dat we nu alles veel beter onder controle hebben en daardoor relaxter kunnen werken. In de vijftiger jaren was de aan ons meest gestelde vraag „wat gaan jullie doen als het allemaal over is?". Het is dat we niet konden voorzien dat onze carrièrè zolang zou duren, anders zouden we ons ook toen veel beter hebben vermaakt. We maakten ons echter voortdurend zorgen over de volgende single. In de jaren vijftig kon je namelijk heel snel een ster maar ook weer spoedig vergeten zijn. Die druk is nu van de ketel. We wilen alles in eigen hand houden. De spelvreugde staat voorop en die laten we ons niet meer ontnemen. Want en tertainen is wat we het liefste doen en beste kunnen". Don en Phil voelen zich ge vleid wanneer ik zeg deze avond onder de indruk te zijn geraakt van him samenzang. Die heeft de tand des tijds doorstaan. Don Everly knikt instemmend en zegt: „Ik denk zelfs dat we nu beter zingen, omdat onze techniek door de ervaring sterk verbeterd is. Ik moet er trouwens niet aan denken dat ik in de vijftiger jaren mijn top al had bereikt. Als ik nu naar 'Bye Bye Love' luister is het net alsof ik twee kinderen hoor. Ohze stemmen zijn nu volwassener en rijper. Logisch, want als je over de liefde zingt en daarvan zowel de positieve als negatieve as- pekten hebt ervaren, dan is dat hoorbaar. Hetzelfde doet zich boor bij de blues. Die kun je zingen op je twintigste, maar vertolk je de blues als je de veertig bent gepasseerd dan is de zeggingskracht toe genomen. Met andere woor den: zing je over het leven, dan moet je het eerst geleefd hebben". Phil vult aan: „Bo vendien heeft de goede ver standhouding tussen Don en mij een gunstige invloed op onze close-harmony. Per slot van rekening gaat het daarbij om samenwerken. Dus hoe meer je op het persoonlijke vlak met elkaar in harmonie bent, des te beter is de vocale harmonie. En hoewel we alle bei heel goed solo zingen, schuilt daarin toch onze grote kracht. Toen we na onze ver zoening weer voor het eerst 'Bye Bye Love' zongen, vroeg ik me af hoe ik tien jaar zon der die samenzang had kun nen leven. Die eerste noten waren voor mij een openba ring". Creatief Na een afwezigheid van vele jaren komen The Everly Brothers weer voor concerten naar Nederland, met in hun bagage een nieuwe elpee in de vorm van 'Some Hearts' en natuurlijk die talloze hits, die de broers Don en Phil tot het meest legendarische duo uit de geschiedenis van de popmuziek maakten. Tijdens de tournee worden zes steden aangedaan: Apeldoorn (27 oktober; Ericahal), Leeuwarden (28 oktober; Friesland hal), Rotterdam (29 oktober; Ahoy), Utrecht (1 november; Markthal), Den Bosch (3 november; Maaspoort) en Alkmaar (4 november; Veiling hal). Benieuwd naar wat ons straks te wachten staat, reisde onze verslaggever Hans Verschoof naar de Verenigde Staten af. Hij woonde in Nashville, Tennessee een gedenkwaardig concert bij én sprak na afloop met Don en Phil Everly. Everly over hun vak praten. Het heilige vuur lijkt nog lang niet gedoofd. Don: „Onze eer ste bloeiperiode was tot op ze kere hoogte fantastisch, maar ik prefereer de jaren tachtig. Al onze ervaringen stoppen we in onze muziek. We zijn weer creatief. Voor de nieuwe elpee 'Some Hearts' hebben we het merendeel van de num mers zelf geschreven. Ik ben me ervan bewust en er trots op dat we een niet geringe bij drage aan de geschiedenis van de popmuziek hebben gele verd. Maar daar moeten we niet te lang bij stilstaan, het is belangrijk dat onze muziek zich verder ontwikkelt. Die heeft op 'Some Hearts' nog steeds de oude spirit, maar neemt ons pok weer een stap verder. Wat mij betreft laat de plaat de definitieve sound van The Everly Bro thers horen. Voor dit moment althans". Phil tenslotte: „We hoeven niet meer te werken. We zijn financieel onafhanke lijk, dat mag duidelijk zijn. Maar we treden nog zó graag op. Daarom kunnen we op de bühne ook altijd 100% geven. Dat zijn we het publiek trou wens verplicht. Wij hebben alles aan onze fans te danken. En zij geven ons de warmte die we nog steeds niet kunnen missen". De (ontwerp)begroting van de provincie Zuid-Holland voor 1989 kent een tekort van circa 11,9 miljoen gul den. Ondanks forse bezui nigingen en het inkrimpen van het personeelsbestand is het in de afgelopen jaren opgelopen begrotingste kort in 1989 nog niet weg gewerkt. De ontwerp-be- groting vertoont een uitga- ventotaal van ruim 1 mil jard gulden. In de ontwerp-begroting die inmiddels aan de provinciale staten is aangeboden, doet het college van gedeputeerde sta ten voorstellen voor het slui tend maken van de begroting. Voorgesteld wordt o.a. om de opcenten van de motorrijtui genbelasting te verhogen (op brengst 3 miljoen). Ook de le ges voor milieuvergunninge, zouden verhoogd kunnen worden. De opbrengst van deze maatregel moet ruim 1,4 miljoen gulden extra opleve ren. Voorts willen GS 4 mil joen gulden uit de saldi-reser- ve putten en ruim 3,5 miljoern bezuinigen op diverse begro tingsposten. De provincie blijft zich inzet ten voor een grotere rijksbij drage om zo de financiële pro blemen in de toekomst te kun nen oplossen. Welzijn In het totale uitgavenpakket van één miljard gulden is het welzijnsbeleid de grootste uit gavenpost. Vooral het in stand houden van bejaardenoorden en het inspelen op de vergrij zing vraagt omvangrijke fi nanciële injecties, namelijk circa 340 miljoen gulden Met een bijna even hoog bedrag is het verkeer- en vervoerbeleid een goede tweede op de uitga- venlij st. Het geld wordt in deze sector vooral gebruikt voor aanleg en onderhoud van wegen, fietspaden en vaarwegen. Goede doorstroming van het openbaar vervoer krijgt aan dacht. Méér geld dan in 1988 gaat in de plannen van de provincie onder meer naar milieucon trole, de aankoop van natuur terreinen, voorlichting over recreatiemogelijkheden, tele fonische hulpdiensten en vrouwenhulpverlening. Bij el kaar is 1,5 miljoen gulden be stemd voor 'nieuw beleid' naast voortzetting van het be staande beleid. Hoge prioriteit in het provin ciale takenpakket heeft het milieu-beleid. Bodemsane ring, verwerking vhn afval stoffen, tegengaan van lucht vervuiling en geluidhinder en aanverwante taken zullen in 1989 circa 63 miljoen gulden kosten. In vijf jaar tijd zijn de provinciale uitgaven voor een schoon milieu daarmee meer dan verdubbeld. Eveneens hoge prioriteit heeft het in stand houden van na tuurgebieden in de drukke provincie Zuid-Holland. Daaraan en aan het uitbrei den van bossen en recreatie mogelijkheden wordt in 1989 zo'n 40 miljoen gulden be steed. De provincie kampt al enkele jaren met een begrotingste kort. In een forse bezuini gingsoperatie wordt vóór eind 1990 het aantal medewerkers van de provincie verminderd en worden uitgaven voor sub sidies en dergelijke terugge bracht. In de periode 1987- 1989 is zo 30 miljoen gulden bezuinigd. Toch kent de be groting 1989 nog een tekort van bijna 12 miljoen gulden, zodat verdere bezuinigingen onontkoombaar blijven. Om ondanks de bezuinigingen geld vrij te maken voor de noodzakelijke uitgaven, zijn provinciale staten begonnen met een grondige analyse van de bestaande activiteiten van de provincie. Door daarin de in de actuele situatie minder dringende zaken weg te stre pen, hopen zij ruimte te vin den voor het oppakken van nieuwe taken. Leges Door het terugdringen van de uitgaven en het kritisch bekij ken van de eigen activiteiten, probeert de provincie dus de financiële problemen de baas te worden. Dat gebeurt onder meer door het deels benutten van de aan wezige belastingcapaciteit. Het Rijk staat de provincies in 1989 toe maximaal 30,7 op centen op de motorrijtuigen belasting te heffen. Momen teel is in Zuid-Holland een belasting van 25 opcenten van kracht. Gezien de financiële nood is het provinciaal be stuur van plan dit aantal met ingang van 1 april 1989 te ver hogen tot 27 en nog een jaar later tot 28. De verhoging kost de Zuid hollandse automobilist ge middeld in 1989 circa f 3,40 en levert de provincie over 1989 f 3 miljoen op. Ook de legesta rieven voor het afgeven van milieuvergunningen gaan om hoog, wat f 1,4 miljoen moe ten opleveren. Daarmee is een deel van het tekort van 11,9 miljoen gulden weggewerkt. Het resterende deel wordt on der meer gedekt doordat de provincie f4 miljoen uit de eigen reserve put. Die reserve slinkt daardoor tot een bedrag van ruim 19 miljoen gulden, wat voor een gróte provincie als Zuid-Hol land erg laag is. Door verder ruim 3,5 miljoen gulden te be zuinigen op diverse begro tingsposten wordt de rest van het tekort gedekt. SCHIEDAM— De bekende organist Arie J. Keijzer zal in de Grote of St. Janskerk te Schiedam een concert geven. Dit concert vindt plaats op za terdag 8 oktober om 20.15 uur en is tevens de afsluiting van de serie concerten in 1988. De 56-jarige organist is thans werkzaam bij het concertge bouw De Doelen en bij de Grote Kerk in Dordrecht. In zijn bestaan als organist heeft hij reeds verscheidene prijzen in de wacht gesleept, waaron der de 'Prijs van Uitnemend heid' van het Rotterdams Conservatorium en de Cultu rele Prijs van eiland Goeree Overflakkee. Behalve het bespelen van het orgel, is Keijzer tevens actief als componist voor orgel, koor en orkest. Op het concert van zaterdag 8 oktober zal hij dan ook verschillende eigen stuk ken ten gehore brengen. Ook zullen werken van Bach be luisterd kunnen worden. De toegangskaarten kosten f5,- (Pas 65 en CJP-houders betalen f 3,50) en zijn ver krijgbaar bij de ingang van de kerk. De toegangskaart bevat tevens het programma van die avond. SCHIEDAM De Schiedam- se vestiging van Rosemount Benelux verwacht dat nog dit jaar het personeelsbestand kan worden uitgebreid met 25 personen. Dat kan volgens het bedrijf doordat Rosemount Benelux per 1 oktober is geïn tegreerd met het Veenendaal- se bedrijf Brooks Instrument. Ook speelt mee dat de vraag naar procescontrolsystemen, waarvoor in Schiedam het Europese productiebedrijf staat, toeneemt. In Schiedam staat tevens de Europese trai- ningsschool voor de procesin dustrie. Het personeelsbestand komt door de uitbreiding op 95 rrijtuigenbelasting kost de automobilist in 1989 gemiddeld f 3,40. De 3 miljoen gulden op. (foto: Archief Havenloods) SCHIEDAM Saxofoon klanken zullen morgen weer klinken in het Stedelijk Mu seum. In de aula verzorgt de formatie 'Saxalliance' dan een uitvoering. Het saxofoonkwartet bestaat uit Arie Heijkoop, Hans Flin- trop, Roeland Kapaan en Maarten Prins. Deze musici spelen met elkaar sinds hun studietijd aan het Rotterdams Conservatorium. Het pro gramma vermeldt werken van Jean Frangaix, Sammy Nesti- co, Pierre Max Dubois en Scott Joplin. Aanvang is 12.30 uur. Toe gang tot het museum is gratis, evenals het kopje koffie dat de Vereniging 'Vrienden van het Stedelijk Museum' aanbiedt. VLAARDINGEN/SCHIE- DAM Het Kamerkoor Ma gister Cantat verzorgt op za terdag 8 oktober een bijzon dere uitvoering in de Grote Kerk te Vlaardingen. De 'Mes siah' van George Frederic Handel wordt ditmaal uitge voerd met een kleine bezet ting, in plaats van de veelal grootschalige aanpak van dit werk. Handel heeft in deze composi tie profetische en andere bij belteksten, die betrekking hebben op de verschijning van de messias Jezus Christus, ex pressief neergeschreven voor solisten, koor en orkest. Op initiatief van het Schiedamse Kamerkoor is de uitvoering in kleine bezetting voorbereid. Als solisten werken mee: Machteld van Woerden, so praan; Marijke Derksen, alt; Harry van Berne, tenor en Fe lix Schoonenboom, bas. Het koor staat onder leiding van Arie Eikelboom. Deze cantor-organist heeft Magister Cantat bijna tien jaar geleden opgericht, dat sindsdien regelmatig mee werkt aan het NCRV-pro- gramma 'Woord op zondag'. De circa twintig leden hebben zich weten op te werken tot een niveau dat zich kan meten met professioneel zangtalent. Tijdens de uitvoering van de 'Messiah' zal dit blijken. Kaarten hiervoor zijn ver krijgbaar f 15,- via koorle den, het secretariaat (tel. 473 40 35) of 's avonds in de kerk op de Markt. Aanvang is 19.30 uur, terwijl de kerk al geopend is vanaf 18.45 uur. Stoomlocomotief 65018 ROTTERDAM De Stoom Stichting Neder land houdt op 15 oktober een Stoomdag op haar Mu seum Stoom Depöt in de Spaanse Polder. Van 10.00 - 17.00 uur kan het publiek op het 1 km. lange trajekt tussen het Giessenplein en het Marco- niplein bij machinist en stoker van de locomotieven op de voetplaat meerijden. Er wordt dit jaar gereden met liefst vier stoomloco motieven nl. de S.S.N.-loc? 65-018, 41-105, 23-023 en de vuurloze locomotief nr. markt met stands van di verse treinhobby- en stoomclubs. Er worden films vertoond in het S.S.N.-expositierij- tuig, terwijl er in het histo rische restauratierijtuig op een kolengestookt fornuis diverse hapjes worden Het museumdepöt is geves tigd aan de Giessenweg 82 te Rotterdam. Vanaf de tram/bus/metrohalte aan het Marconiplein een wan deling van ca. 10 minuten. Per auto is het depót be reikbaar door de afslag Spaanse Polder te kiezen gelegen aan de snelweg Rotterdam - Hoek van Hol land. BAKCURSUS Wijkcen trum De Erker organiseert ook dit jaar weer een bakcur- sus. Onder leiding van Chef Kok Jan Le Grand leert men koekjes, brood en taarten bakken. Vanaf vrijdag 7 okto ber kan men van 20.00 - 22.00 uur proberen zich deze bak- kunsten eigen te maken. De kosten bedragen f2,- per keer en men kan zich inschrijven bij De Erker (tel. 4267767 of 4263161). SCHIEDAM Kinderen kunnen morgenmiddag een film over 'De Troetelbeertjes' gaan zien. De beertjes beleven weer spannende avonturen en ont moeten Kim en Jantje die geen ouders meer hebben. De voorstelling begint om 14.00 uur in theater De Teer- stoof aan de Nieuwstraat 12. Toegangsprijs is f 3,75. ROTTERDAM— Allerlei poppen zijn op zaterdag 8 ok tober te zien in het Zuider parkhotel, waar die dag een poppenbeurs wordt gehouden. Tevens wordt er oud speel goed getoond en zullen Dilian van Vlodorp en Annelies Gie- lisse demonstraties geven. Daarnaast wordt de collectie van Margreet van den Hoek, antieke poppen aangekleed met gewaden, tentoon gesteld. De beurs is geopend van 10.30 uur tot 17.00 uur. BLIJDORPEen gouden plak verdient beeldend kunstenares Janneke Ros, maar zij neemt genoegen met brons. Van dit metaal maakt zij levensechte ko pieën van dieren. 'Tast- beeldjes' worden ze ge noemd en vorige week woensdag werden er twee onthuld. Een bronzen le guaan een een pinché-aap- je werden aan de diergaar de-collectie toegevoegd. De tastbeeldjes maken on derdeel uit van de speciale rondleiding voor blinden en slechtzienden. De tastbeeldjes worden ge sponsord door het bedrijfsle ven. „Met vijfduizend gulden mag een instelling zich spon sor noemen", vertelde pr-man Jan Klapwijk, die hoopt op meer deelnemenden. Wie zelf de diergaarde wil on dersteunen kan meedoen met de 'Kleine Panda actie'. Een deelname-formulier voor deze tekenwedstrijd ligt klaar bij 1900 supermarkten in Neder land. Elk formulier levert twee gul den op voor het nog te bouwe Azië-continent. De kleine Panda's komen oorspronke lijk uit dit werelddeel. Daar leven ze op de hellingen van de Himalayaé. De kust van Zuid-Afrika is de broedplek van de zwartvoet- pinguins. Daar zal de in Blij dorp geboren jonge pinguin nooit zijn zwarte voeten aan land zetten. Zijn leefomgeving wordt de pinguinvijver bij de entree. Als het jong tenminste vijf maal daags zijn portie vis eet uit handen van verzorgers. Want moeders weigerde haar pas uit het ei gekropen jong met voorverteerde vis te voe ren. De pinguin bevindt zich in de broedkamer van de Ri- vièrahal. Halve ton Vorig jaar haalde de zaalvoet balvereniging 'Bergpolder' twintigduizend gulden op met hun liefdadigheidsactie voor het Sophiakinderziekenhuis. Dit jaar is het dikhuidenver- blijf (olifanten, nijlpaarden, neushoorns en tapirs) het doelwit. De start van de actie van de zaalvoetballers vond afgelopen vrijdag 30 septem ber plaats met de plechtige overhandiging van een fles wijn aan Blijdorpdirecteur Dorresteyn. De wijn is herkenbaar aan het speciale etiket en te koop bij zeventien filialen van AH. Van elke verkochte fles gaat één gulden naar de aktie 'Maak Je Dik Voor De Dikhui den'. De voetballers van 'Bergpol der' hopen een halve ton bij te kunnen schrijven op het giro nummer van de aktie 'Maak Je Dik'. Naast de wijn-aktie organi seerden de mensen van 'Berg polder' ook een zaalvoetbal- tournooi met 24 deelnemende teams op zaterdag 8 oktober in de Energie-hal en een win- keliersaktie in Centrum- Noord. Informatie over deze aktivi- teiten kan men krijgen op te lefoonnummer: 465.64.79. Het bedrijfsleven staat als een man achter de dikhuiden.

De Havenloods | 1988 | | pagina 9