1H llVKÜ Beelden, muziek en dans in mythisch spektakel Boymans wordt even bolwerk van filmkunst en kunstfilm 'Solid Ashes heviger dan realiteit' Rondje door Schouwburg KUNST- EN ANTIEK BEURS ROTTERDAM LAURENSKERK Kraaykamp als Fantast nog eens op de planken Vijf dagen film en video 9 Cursisten van Paula Gomes lezen vanavond, 6 oktober, hun gedichten voor in het Biblio theektheater aan de Rotterdam se Hoogstraat. De toegang is gratis, de poëzieavond begint om 20.00 uur. Ein Stück von Rob Malasch met Jaap Hoogstra is van don derdag 6 tot en met zaterdag 8 oktober te zien in Lantaren- /Venster in Rotterdam. Jaap Hoogstra viert met deze voor stelling zijn 50-jarig toneeljubi leum. Aanvang 20.30 uur, kaar ten 12 en 10. 9 In Jeugdtheater Hofplein is op zondag 9 oktober de voor stelling 'De tafel van vier' te zien, gespeeld door kinderthea ter Burrp. Aanvang 14.00 uur, toegang 5 voor kinderen 7,50 17 jaar en ouder. 9 De kindervoorstelling ir Rotterdamse Schouwburg wordt op zondag 9 oktober ge speeld door de broertjes Frank René Groothof. Ze gaan op stap. Aanvang 15.00 uur. Kaar ten kosten 6 voor kinderen ei volwassenen. 9 In Nighttown vindt op zater dag 8 oktober een voorronde voor de Grote Prijs van Neder land plaats. Zes bands, Blue Smoke (Schiedam), Burn the Blankets (Gouda), Hi Ho Silver en Impact (beide uit Maassluis) en Incredible Póe, Karma en Ramjets uit Rotterdam strijden vanaf 21.00 uur om een finale plaats. Toegang 5 plus lid maatschap. Nighttown is geves tigd aan de West-Kruiskade 26 in Rotterdam. 9Tangomuziek klinkt op zon dag 9 oktober in Zochers' in Het Park bij de Euromast. Mabel Gonzalez uit Uruguay zingt met begeleiding van Lodewijk Huls man, gitaar en Carlos breton, basgitaar. Toegang is gratis, aanvang 15.00 uur. 9 Het Rotterdams Pianokwin tet geeft maandag 10 oktober een concert in de Laurenskerk. Het concert begint om 20.15 uur, de toegangsprijs is 9,50, met kortingskaart 7. 9 Duran Duran speelt op 22 no vember in Ahoy', het enige con cert in Nederland tijdens de Eu ropese toemee. De voorverkoop is al begonnen. 9 Het eerste inloopconcert in De Doelen wordt op 8 oktober gegeven door Harmoniekapel Excelsior uit Rotterdam, onder leiding van dirigent Bauke Schut. Het concert in de hal van De Doelen is gratis, en begint om 15.00 uur. 9 Café Floor bij de Rotterdamse Schouwburg presenteert op vrijdag 7 en zaterdag 8 oktober de zeven vrouw sterke zang groep Mama's Brand New Bag. Aanvang 23.30 uur, toegang Muziekcafé Het Berenei I brengt op 8 oktober de band I Solid Soul op het podium. Aan vang 22.30 uur, toegang 7,50. EuImHÉËËI^H ROTTERDAM Macht, politieke keuzes en de verantwoordelij kheden van het individu zijn de belangrijkste thema's. De Griekse mythologie is de inspiratiebron. Het verhaal speelt in de na bije toekomst. Toneel, muziek, dans en beel dende kunst zijn zeer verweven met elkaar en hebben een evenredig aandeel in het geheel. Het toneelbeeld is spec taculair. De samenwer king tussen theaterma kers en kunstenaars uit andere disciplines moet een verrassende voor stelling opleveren: Solid Ashes. Solid Ashes is een zeer groots opgezette voorstelling van de theatermakers Paul Gallis en Janine Brogt en de Ameri- Tijdens een van de repetitie- dagen is het hondje Toes van Janine Brogt plotseling weggelopen, vanaf de repe titieruimte aan de Stieltjes straat in Rotterdam-Zuid. Toes is een klein langharig bruin hondje, formaat tec kel, van ongeveer tien jaar oud. Hij bevindt zich op vol slagen onbekend terrein. Wie iets weet over Toes, kan bellen met de Rotterdamse Schouwburg, telefoon 010- 4116929 of Amivedi, 010- 4835012. kaanse beeldend kunstenaar Robert Longo, rond de held H. (uit te spreken op de Engelse wijze als 'ache'). H. staat voor Herakles, de Griekse halfgod die met zijn enorme krachten de meest omvangrijke en gevaarlijke karweien opknapte, om de wereld te beschermen tegen het kwaad. Hij ontsteek in woede als hij moet gehoorza men aan de koning, die niet alleen zijn mindere is, maar ook nog eens aan de macht is gekomen door middel van list en bedrog. In zijn woedeaan val moordt hij zijn hele gezin uit, juist degenen die hem het liefst zijn. Janine Brogt heeft het verhaal op het heden betrokken. „De sterken werken nog steeds vaak in opdracht van de machtigen, die in feite wat be treft kracht voor hen onder doen", vindt zij. „Het noodlot van H. is, dat hij zijn bijzon dere krachten aan de verkeer de ter beschikking stelt. De vragen in Solid Ashes zijn al gemeen. Wat is H.'s politieke verantwoordelijkheid? Waar om gehoorzaamt hij aan de machthebbers zonder vragen te stellen? Wat zijn zijn morele waarden?". Standbeeld Solid Ashes speelt in de nabije toekomst, in een wereld waar in nog maar een klein gebied schoon en bewoonbaar is. De machtigen verdedigen him schone stukje aarde tegen het onbewoonbare, vuile en ver ziekte deel van de wereld. H. is een enthousiaste workaho lic, loyaal ten opzicht van zijn opdrachtgever. Hij wordt er door de machthebbers op uit gestuurd om de landsgrenzen Kunst en computer Donderdag komt kunst op het celluloid aan de orde. Dit pro gramma-onderdeel is georga niseerd door een samenwer kingsverband tussen het Me tropolitan Museum uit New York en de J.Paul Getty Trust. Na een inleiding van Nadine Govert over het computerbe stand dat bovengenoemd sa menwerkingsverband van films over beeldende kunst heeft aangelegd, volgt de ver toning van 'A day on the Grand Canal with the Empe- ir of China or Surface is IÜu- on but so is depth'-een werkstuk van Philip Haas uit 1988. In deze film vertelt de Britse kunstenaar David Hockney enthousiast over een laat 17- eeuws Chinees Rol-schilderijt getiteld 'De Zuidelijke inspec tietour van Keizer Kangxi'. Deze ongeveer 24 meter (72 voet) lange en 70 cm (2,5 voet) 9 Kirk Douglas als Vincent van Gogh in 'Lust for Live'. brede rol werd tussen 1691 en 1698 gemaakt door de Chinese kunstenaar Wang Hui. In die tijd was er nog geen sprake van westerse invloeden in de Chinese kunst. Hockney laat zien dat dat 75 jaar later al wel het geval was. Hij toont een soortgelijke rolprent waarin duidelijk aantoonbaar invloeden van de toenmalige Italiaanse schilder Canaletto. Architectuur op de televisie vult het vrijdagmenu. Om 12.00 uur draait als eerste 'Het raadsel van de Sfinx', een Belgische Radio en Televisie- ROTTERDAM De Rotter damse Schouwburg begint o-pnieuw met rondleidingen door het gebouw. Vanaf 8 oktober zijn er iedere zater dag twee wandelingen door 'De Kist van Quist', om 12.00 en 13.30 uur. Alle ruimten van het nieuwe gebouw, vóór en achter de schermen, worden bezocht. De wandeling, die ongeveer een uur in beslag neemt, duurt een uur, en wordt be sloten met een kop koffie of thee met cake in de arties tenfoyer. Ook ontvangen de bezoekers een boekje over de schouw burg, ter waarde van tien gulden. De rondleiding kost f 10,-. Men moet zich van te voren telefonisch of persoonlijk opgeven bij de kassa van De Rotterdamse Schouwburg, telefoon 4118110. productie uit 1983.Dit archi tectuurprogramma loopt door tot 's avonds laat. De slotavond op zaterdag staat in het teken van de prijs uitreikingen. De Persprijs en de Kunst-op-de-Kabelprijs worden eerst bekend gemaakt en uitgereikt. Na een pauze wordt vervolgens om 21.15 wereldkundig gemaakt naar wie de publieksprijs dit jaar zal gaan. Vervolgens zal de winnende inzending nog eens worden vertoond. Hetzelfde geldt voor de zater dag. Op deze zogeheten pu- blieksdag zullen de winnende films nogmaals worden v( toond, evenals een aantal a dere hoogtepunten. Het festivalprogramma - dat zeer veelzijdig en internatio naal genoemd mag worden - zal op verschillende plaatsen binnen museum Boymans van Beuningen worden vertoond. Kaarten voor het hele festival kosten f 60,-, dagkaartei 20,- en middag- of avond- kaarten f 15,-. Met CJP of Pas 65 korting. Voor inlichtingen kan men bellen naar 010- 4419400. Els Neijts TTT Rotterdam '%t t/m oktober 9 1988 S3 Dagelijks 14-22 uur. Zaterdag en Zondag 13-18 uur. r I I I I 1 I I I 1 I ITT TT TÏÏTTTTÏIÏI ■mw I I I I I I I I I I I I I I J 1 I 1 1 1 1 I 1 I I I I I I I HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 ROTTERDAM— 'De Fan tast' het succesvolle theater stuk met John Kraaykamp en Donald Jones, komt nog éénmaal terug in Theater Zuidplein. Op dinsdag 18 en woensdag 19 oktober is het stuk over de twee ouder wordende he ren te zien in Rotterdam. Kraaykamp, die voor zijn rol in dit stuk werd onderschei den met de Johan Kaartring, werd voor zijn spel alom lof toegezwaaid. De Fantast gaat over twee mannen, een blanke en een neger, die elkaar treffen op een bankje in het Newyorkse Central Park. de een, ge speeld door Kraaykamp, is een joodse socialist, die met humor tegen het leven aan kijkt. De ander, Donald Jo nes, is een stille, berustende oude man, die zich in zijn lot schikt. De karakters botsen, het resultaat is een weemoe dige komedie over ouder worden, met humor, maar vol ernst De Fantast is geregisseerd door John van der Rest. An dere rollen worden gespeeld door Martine Crefcoeur en Frederik de Groot. Het telefoonnummer van de kassa van theater Zuidplein is 010-4816628. 9 John Kraaykamp en Donald Jones op hun bankje in Central Park. 9 Het Cullberg Ballet uit Stockholm brengt op zondag 9 oktober het romantische ballet Giselle in de grote zaal van de Rotterdamse Schouwburg, in een volkomen andere versie dan de gebruikelijke, gesitueerd op een tropisch vulkaaneiland, vol liefde en zinnelijkheid. Aan vang 20.15 uur. 9 Melodie, gedanst door Beppie Blankert en Caroline Dokter, is te zien van donderdag 13 tot en met zaterdag 15 oktober in Lan taren Wenster in de Gouveme- straat in Rotterdam. Muziek van Louis Andriessen en teksten van K. Schippers ondersteunen de choreografie. Aanvang 20.30 dams Philharmonisch Orkest, hebben Paul Gallis en ik con tact gezocht met de Newyork se kunstenaar Robert Longo. Onze ideeën en de zijne sloten direct uitstekend op elkaar aan. We hebben elke paar maanden een paar dagen in tensief samengewerkt, soms in New York, soms in Amster dam. Dat was altijd een race tegen de klok, maar de samen werking was zeer vruchtbaar. We hebben ons vreselijk met eikaars werk bemoeid". Extreem Toen de plannen op papier stonden en de vormgeving van de toneelbeelden vaststond, stuurden Brogt, Gallis en Longo aan vijf componisten het verzoek iets voor één van de scènes te schrijven. „We hebben hen het verhaal ver teld, en van hun eigen scène een zeer gedetailleerde be schrijving gegeven, op de se conde nauwkeurig. Bovendien kregen ze foto's van de ma quettes en Associatief fotoma teriaal. We hebben gevraagd om zo extreem mogelijke mu ziek, en die hebben we gekre gen". Alleen het stuk van McPhee is niet speciaal gecomponeerd voor Solid Ashes, de andere vier scènes worden begeleid door muziek-op-maat van Jo- septh Hannan, Stuart All- bright, Arvo Part en Phillip Glass. „Muziek is vaak heel energiek, heel stuwend", vindt Janine Brogt. „Een van de stukken noemen we zelfs al de Boléro van Glass". Veel waardering hebben de theatermakers voor de samen werking met dirigent Reinbert de Leeuw. Janine Brogt: „Tij dens de repetities met het Rot terdams Philharmonisch Or kest heeft hij de musici van alles verteld over de toneel beelden en de band tussen beeld en muziek. Dat was een heel inspirerende ervaring. Er bestaat voor hem meer dan alleen de muziek". Solid Ashes is een enorme produktie, waarbij behalve het complete Rotterdams Philharmonisch Orkest ruim vijftig acteurs en dansers op treden. Michael Matthews is te zien als H„ Louise Vine speelt zijn vrouw. Verrassende elementen zijn te verwachten in het optreden van vier identieke tweelingen, vier kinderen en vele, vele an deren. De spectaculaire toneelbeel den worden van elkaar ge scheiden door videobeelden. Aan het einde van de eerste vier scènes schuiven van beide kanten videomuren tevoor schijn. Bij elkaar 64 monito ren zorgen voor een enorm scherm waarop het videodeel van Solid Ashes wordt ver- v toond. Actrice Kitty Courbois' speelt daarin een belangrijke rol, met teksten van de Duits^ schrijver Heiner Müller. „Alles is groter of kleiner dan in werkelijkheid, merkwaar dige verdubbelingen treden op, de voorstelling is op alle mogelijke manieren heviger dan de realiteit", vat Janine Brogt Solid Ashes samen. Tegelijk met de voorstelling is een installatie van Robert Longo tentoongesteld in mu seum Boymans Van Beunin gen, onder de titel 'Object Ghosts and Love Collectors'. De voorstelling is voorlopig alleen in Rotterdam te zien (volgend jaar misschien in New York, vertelt Brogt), van maandag 17 tot woensdag 26 oktober, behalve op 24 okto ber. De aanvang is om 20.15 uur, kaarten kan men reserve ren aan de Rotterdamse Schouwburg, telefoon 010 - 4118110. Maria Neele ROTTERDAM— Voor de tweede maal opent mu seum Boymans van Beu ningen haar deuren voor het festival 'Films on Art'. Op dinsdagavond 11 okto ber gaat het grootse pro gramma - meer dan 120 films en video's - van start met sprekers die aandacht zullen besteden aan het in middels stop gezette NOS- kunstmagazine Beeld spraak. Tevens zullen groot deel van deze televi sieprogramma's worden vertoond. Twaalf van de zeer uiteenlo pende films en video's zullen tijdens dit festival hun pre mière beleven. Hieronder zijn twee films van de Duitse ci neast Werner Kruger die tij dens het vorige festival een prijs won met zijn film over Anseln Kiefer. Ook dit jaar zijn er weer prij zen in de wacht te slepen. Na het hoofdprogramma op za terdag 15 oktober volgt de prijsuitreiking van de per sprijs, de publieksprijs en de kunst-op-de-kabelprijs. Na de openingsavond, gaat op woensdag alle aandacht naar Vincent van Gogh. Om 12.00 uur 's middags opent het pro gramma met een historisch overzicht van documentaires die ooit over dit Hollands fe nomeen zijn gemaakt. Dit overzicht loopt tot het einde van de middag. Het avondprogramma begint met een lezing van Ivo Blom Russen en Yanks samen tegen drugs over de van Gogh-films waar na aansluitend de rolprent 'Lust for Live' uit 1956 van Vincente Minelli zal worden vertoond. De hoofdrol van van Gogh wordt gespeeld door Kirk Douglas. te verdedigen. Als hij, al lang doodgewaand en posthuum geëerd als held, geheel ver ward en gedesillusioneerd te rugkeert, is hij zichzelf niet meer. Hij keert zich tegen zijn gezin en knalt zijn familie overhoop. Zijn leven is ver woest en er blijft hem niets over dan het standbeeld dat ter ere van zijn heldendom is opgericht. Hij moet zich ver zoenen met zijn noodlot. „Er is ruimte voor de dood, maar ook voor vitaliteit in hqt stuk", zegt Brogt. „De mens past zich constant aan aan nieuwe situaties, aan het ver vuilde milieu. Het wordt straks normaal gevonden om in een vuile omgeving te leven. Dat vermogen tot aanpassing is aan de ene kant bewonde renswaardig, maar met de kracht die je ervoor nodig hebt, kimt je ook de aarde be ter leefbaar maken". Optimistisch is Janine Brogt niet over de toekomst. Ook de verhouding tussen mannen en vrouwen stemt haar somber. „De individuen zijn op ver schillende manieren het slachtoffer. De mannen wor den steeds machtsbeluster, de vrouwen steeds gefrustreerder en consumerender". De voorstelling wordt gedra gen door de samenwerking tussen verschillende kunst vormen. Janine Brogt: „Het idee voor Solid Ashes dateert van jaren geleden. Er was toen een plan om een groot toneel gezelschap op te richten dat zich zou bezighouden met een brede manier vhn theaterma ken, waarbij ook andere kunstvormen dan toneel een rol zouden spelen. Dat gezel schap is er nooit gekomen, maar de plannen zijn be waard. Toen er geld beschik baar kwam van WVC, Rotter dam '88, de Rotterdamse Schouwburg en het Rotter- De 'Russen' worden in de film Red Heat nu eens niet als de slechteriken afgeschilderd. De Russische politieman Ivan Danko (Arnold Schwarzeneg ger) opereert in Chicago om een Russische drugshande laar, Victor Rostavili, te vol gen en te arresteren. Hij krijgt een Amerikaanse collega als 'assistent', Art Rid- zik (James Belushi), een eigenwijze politieman die niet erg geliefd is bij zijn collega's. De op het eerste gezicht een voudige arrestatie van de Rus loopt uit de hand. De crimi neel krijgt hulp van een drugsbende. Danko en Ridzik nemen de zaak persoonlijk op en gaan op jacht naar de ont snapte Victor. Ondanks hun verschillende aanpak en hun verschillende achtergrond vormen de twee politiemensen een hecht team, dat je als cri mineel maar beter niet tegen je kan hebben. Belushi in Red Heat. Aktie en achtervolgingsscènes genoeg in Red Heat, maar ook aan humor ontbreekt het niet, dankzij Belushi. De film Red Heat gaat op 13 okotber in première. 9 Janine Brogt, Paul Gallis (met shawl) en choreograaf samen in Solid Ashes (foto: Dick Hogerwert). andsen brengen uiteenlopende kunstvormen

De Havenloods | 1988 | | pagina 13