Ouders van drugverslaafden worstelen met schuldvraag M 10»! 9 098 098 tempo-team uitzendbureau Kogel- biefstuk schnitseis Lende karbonade Rollade Frlkando KID- kerbonede E98 Schiedams Nieuwsblad Jk denk dat je het verkeerde merk luiers had" Grote Meneer Kaktus Show Milieufederatie: "Gemeente kan veel meer doen" H.B. Rigters onderscheiden Genezen met handen info'6^ eek. worst f 98 Leverworst 149 Paardeworst «n 199 gr. corned Beat 100 gr. Frlkando 100 gr. ontblltsoek 100 gr. Achterham 100 gr. Pekelvlees Gehakt Varkensfilet 1Q98 Hacheevïees ftöo Hamschlif van de ham soekiaoles 490 Soekrollade roo Saucllsies R98 ia> de ham DE HAVENLOODS DINSDAG 11 OKTOBER 1988 ROTTERDAM 'Waar om doen ze het', is de grote vraag waarmee tienduizenden ouders van drugverslaafden iedere dag worstelen. Blijvend zoeken ze naar fouten die in de opvoe ding gemaakt zouden zijn. Ten onrechte overi gens, want allerlei facto ren kunnen een oorzaak zijn van het drugpro bleem van hun kind. Of zoals een ex-drugver slaafde het uitdrukte toen zijn moeder voor de zoveelste keer vroeg wat haar fout was geweest. „Ik denk dat je het ver keerde merk luiers had". Berend van de Sande Volgens mevrouw G.J. Grif fioen, voorzitter van de lande lijke Stichting Ouders van Drugverslaafden (OVD) vor men schuldgevoelens voor veel mensen een drempel voor het vragen van hulp. „Natuur lijk maak je als ouder fouten, maar die maakt iedereen. Het is heus niet zo dat een drug verslaafde uit een gezin komt waarvan de vader drinkt en de moeder in een rolstoel zit. Hele andere factoren spelen een rol". Dat drugverslaafden uit a-so ciale gezinnen komen is een fabeltje dat allang is achter haald. In alle sociale klassen kunnen ouders te maken krij gen met het probleem. Overi gens komen ze meestal pas ja ren later erachter dat hun zoon of dochter drugs ge bruikt. Zoals Henny Bachman bijvoorbeeld, coördinator van de OVD in de regio Rotter dam. „Victor kwam van de lagere school op een Mavo, waar hij niemand kende. Hij vond geen aansluiting bij zijn klasge nootjes. Dan komt er een dea ler langs en het is gebeurd. Wij wisten echter van niets en dachten dat hij een extra las tige puber was. Victor is toen naar een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden gegaan. Ook daar sprong hij er negatief uit. Elke avond belde ik met de direc teur van de school, maar nie mand wist wat er aan de hand was. Vier jaar later heeft Vic tor het mij verteld". Goot Inmiddels is Victor 25 jaar. Drie jaar geleden is hij in de gevangenis serieus met afkic ken begonnen. Nu woont hij samen met zijn vrouw, doch ter en een van huis weggelo pen meisje - dat hij uit de hem welbekende goot wil houden - in een 2-kamer appartement ergens buiten Rotterdam. Het gaat goed met hem, ook al zegt hij: „Afkicken doe je voor de rest van je leven". Henny Bachman daarover: „Als Vic tor alleen naar Rotterdam komt dan wil hij dat ik hem van het station kom halen. Hij is veel te bang om weer in contact te komen met oude bekenden". Mevrouw Griffioen herkent de problemen. Haar zoon Jo- han durfde jaren niet meer in Zwolle te komen. Nu is hij alweer 6 jaar vrij van drugs en als maatschappelijk werker actief in de hulpverlening. „Johan was op zijn 14e, zon der dat wij het wisten, al aan de soft drugs", vertelt me vrouw Griffioen. „Twee jaar later haalde een buurman hem over om in een commune te gaan wonen. Toen zijn vrien dinnetje bij een verkeersonge luk om het leven kwam en die buurman er vandoor ging raakte Johan compleet in ver warring. Hij begon hard drugs te gebruiken. Omdat hij een hele slechte dief was kwam hij meerdere keren in de gevan genis terecht. In een antropo sofisch centrum in Zeist lukte het hem om voortaan van de drugs af te blijven". Gespreksgroep Om steun te krijgen bij him problemen gingen de moeders Bachman en Griffioen des tijds bij een gespreksgroep. Daar ontdekten ze dat er nog veel meer mensen waren die in eenzelfde situatie verkeerden. „Eigenlijk wist ik helemaal niets van drugs of van het ge drag van drugverslaafden", herinnert Henny Bachman zich Jiaar eerste kennismaking met een gespreksgroep. „Ik hoorde een vader zeggen: hè hè gelukkig, hij is weer gear resteerd. Nu kan ik weer en kele weken rustig slapen. Eerst begrijp je zo'n houding Ook mevrouw Griffioen is en thousiast over de gespreks groep. „Je leert er als ouder je hoofd boven water te houden. Als ze vroegen hoe gaat het met je, begon ik altijd over die jongen. Dan zeiden ze: dat vroegen we niet, we willen weten hoe het met jou gaat". Drempel In vergelijking met de 40.000 verslaafden die zich jaarlijks bij hulpverleners melden is het aantal ouders dat om hulp vraagt gering. In Rotterdam heeft de Stichting OVD maar twee gespreksgroepen en die zitten niet eens vol. Volgens Henny Bachman komt dat enerzijds omdat de activitei ten van de stichting nog te onbekend zijn, anderzijds is de drempel voor veel mensen hoog. „Veel ouders denken dat er allemaal griezelverhalen wor den verteld. Ze hebben al ge noeg aan him eigen ellende en hoeven die van anderen niet zo nodig te horen. Dat is ech ter onzin, er wordt vaker gela chen dan gehuild. Er is weinig gruwel en veel humor, hoewel dat wel wat zwarte humor is. Zo van: moet je nou eens ho ren waar ik ingetrapt ben". Gekkenhuis Tijdens het interview met de twee moeders van de ex-drug- verslaafden krijg je vanzelf een idee van zo'n gespreks groep. „O, snuiven ze nu van lepels. Dat wist ik nog niet", wordt een ouder weer wat wijzer over de veranderende modetrends in het drugge bruik. „Een verslaafde maakt van ieder huis een gekkenhuis. Je moet niet vreemd opkijken als je zoon om 3 uur 's nachts op de stoep staat en zegt dat hij honger heeft. Eigenlijk moet je dan al weten hoe je stand punt in zo'n situatie zal zijn". De ene deelnemer zal zo'n ver haal herkennen en daarin troost vinden. Voor de ander is het een goede les voor als hetzelfde gebeurt. „Samen sta je sterk", vat me vrouw Griffioen kernachtig het belang van een gespreks groep samen. Ze vindt dat je de problemen ook niet alleen negatief moet bekijken. „Ik heb gemerkt dat je er als een rijper mens kunt uitkomen. Je verandert erdoor en meestal is dat in je voordeel". is, blijft zij zich inzetten voor het werk van de Stichting OVD. „Ik ben er nog altijd mee bezig. Zo was ik laatst een oude doos in de schuur aan het opruimen, waarin wat schoolschriftjes van mijn zoon lagen. Bij de onvoldoende ge maakte rekensommen had de juffrouw steeds geschreven: 'je moet beter je best doen, je kan het wel'. Dat heeft hij vast niet leuk gevonden en even dacht ik weer, zou dat de oor zaak geweest zijn. Onzin na tuurlijk. Ik heb de hele boel opgepakt en in de container gegooid". De Stichting Ouders van Drugverslaafden organiseert 3 introductiebijeenkomsten. Op vrijdag 28 oktober wordt een bijeenkomst gehouden bij het RIAGG, Mathenesserlaan 208 (kamer 125), vanaf 13.30 uur. De andere twee vinden plaats op dinsdag 1 november bij Humanitas, Pieter de Hoochweg 110, vanaf 13.30 en 19.30 uur. Telefonische infor matie over persoonlijke hulp of gespreksgroepen is ver krijgbaar bij Henny Bachman (tel. 4760064) of de landelijke hulptelefoon: 072-152244. Deze laatste is te bereiken op werkdagen van 17.00 tot 1.00 uur en in de weekenden en op feestdagen van 9.00 tot 1.00 uur 's nachts. De gespreks groepen van Ouders van Drugverslaafden staan ook open voor volwassen familie leden. Bachman: ..hen verslaajde maakt Mevrouw Griffioen (links) ieder huis een gekkenhuis". SCHIEDAM Op de tweede Schrijversavond van dit sei zoen is dit keer de jeugdboe kenschrijver Rindert Krom hout te gast. Op deze avond zal hij vertellen over zijn werk en zal hij tevens het een en ander voorlezen uit zijn oeu vre. Kromhout dankt zijn bekend heid vooral aan zijn verhalen voer de kleuter Merel ('Moet je horen met je oren', 'Tijgers in de tuin' e.a.). Zijn werk is Schrijversavond sterk autobiografisch getint en heeft als terugkerend the ma de verdraagzaamheid. „Ik houd me vrijwel konstant bezig met de vraag hoe men sen met elkaar omgaan. Men sen moeten de ruimte krijgen om zichzelf te zijn. Er bestaat niet één waarheid. Sommige vinden dit, andere dót. Dót komt in mij verhalen voor", aldus de schrijver. De tweede Schrijversavond valt in de Kinderboekenweek op zaterdag 15 oktober. In deze week zal er in de Blauwe Brug (Bachplein 589) een ten toonstelling over Rindert Kromhout te zien zijn. De Schrijversavond begint om 20.30 uur (zaal open om 20.00 uur) en wordt gehouden in de Filmclub, Nieuwstraat 12. De toegang bedraagt f 5,-. Meneer Kaktus, Kweetniet en mevrouw Stemband spelen woensdagmiddag voor de Schiedamse jeugd. De Grote Meneer Kaktus Show is dan te zien in het Passagetheater. Kinderen vanaf drie jaar kunnen dan hun idolen in levende lijve zien. De voorstelling begint om 14 uur. Toegangsprijs is f 3,75. WATERWEG-NOORD De Zuidhollandse Milieufedera tie is een campagne 'Gemeen telijk milieubeleid' gestart. Een brochure die op grote schaal wordt verspreid onder milieugroepen, gemeenten en andere belangstellenden in de provincie moet aan deze actie gestalte geven. "Want", zo stelt de milieufederatie "zor gen voor een schoon milieu en behoud van natuur hoort op elk niveau thuis; van landelijk tot regionaal en gemeente lijk". Volgens de milieugroepering zijn juist de mogelijkheden van de gemeenten op het ge- Korenconcert SCHIEDAM Liefhebbers van mannenkoren kunnen op zaterdag 15 oktober terecht in kerkgebouw 'De Ark', alwaar een zogenaamd drie-steden- concert wordt gehouden. Gastheer is het Schiedams mannenkoor Orpheus o.l.v. Richard Ram. De gasten zijn het Enka's Mannenkoor Ede en het Maastrichts Mannenkoor on der leiding y^n, Respectievelijk Godfried van der Horst en Jean Lambrechts. Elk koor neemt een specifiek repertoire voor zijn rekening. Zo zullen er op deze avond Engelse, Oosteuropese en Franse composities ten gehore worden gebracht. Voorts ver lenen de solisten Alma Groo- ters (vleugel) en Gemma Vis ser (alt) hun medewerking aan dit concert. De toegangskaarten kosten f 10,- (CJP- en Pas65-houders betalen f 7,50) en zijn ver krijgbaar bij de VW, Orpheus (4267067) en bij de ingang van de kerk, die vanaf 19.30 uur geopend is. bied van milieu onderschat. Voorbeelden daarvan zijn: het gescheiden, inzamelen van klein chemisch afval en de plantsoenendienst zou bij het onderhoud van parken de gif spuit zo min mogelijk kunnen gebruiken. In de provincie zijn meer dan honderd groepen actief op het gebied van natuur en milieu. Zij hebben daarbij vaak te maken met de gemeentelijke overheid. Het project van de milieufederatie is er om de groepen te ondersteunen bij hun contracten met de ge meente. In de brochure wordt uitgelegd wat een gemeente allemaal kan en moet doen, er wordt ingegaan op de voorde len van een integraal milieu beleid en het opstellen van ge meentelijke milieubeleids plannen. "En natuurlijk wordt aangegeven wat na tuur- en milieugroepen alle maal kunnen doen om hun ge meente te stimuleren meer be ter werk te leveren voor na tuur en milieu", aldus de mi lieufederatie. Naar aanleiding van de bro chure zijn in verschillende ge meenten in Zuid-Holland ac tiviteiten van milieugroepen te verwachten fond het thema Gemeentelijk Milieubeleid. De brochure is aan te vragen bij de Zuidhollandse Milieu federatie, telefoonnummer: 010-476 53 55. SCHIEDAM Burgemeester Scheeres mocht vrijdag j.l. weer een Koninklijke onder scheiding uitreiken. De heer H.B. Rigters werd een ere-me- daille in goud overhandigd. De onderscheiding werd toe gekend vanwege zijn veertig jarig jubileum bij Braat Servi ce b.v. te Schiedam, waar H.B. Rigters lid was van het mana- gementsteam. Gelijktijdig met het jubileum vierde de Haarlemmer vrijdag tevens zijn afscheid van het bedrijf in verband met het ge bruik maken van de VUT-re- geling. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Succes voor muziekkorpsen SCHIEDAM Dat de Schie damse muziekkorpsen zich goed kunnen meten met drumbands uit de rest van het land is afgelopen zaterdag nog een gebleken op een concours in Rijnsburg. Zowel de Jeugd Rijnmond band als de drumfanfare en de majoretten van Harpe Davids scoorden hoog op dit bekende concours. De twee majoret- tenpeletons van Harpe Davids gingen met een tweede en eer ste prijs 'huiswaarts. De drum fanfare van deze vereniging behaalde in de tweede divisie 301 punten, goed voor een eer ste prijs. De jeugd Rijnmondband wist in de jeugddivisie bij de mars wedstrijden 324,5 punten bij elkaar te spelen waardoor het jeugdkorps extra lof van de jury ontving. In de marswed strijden eindigde Schiedams enige jeugdkorps als hoogste zodat de jonge muzikanten de hoofdprijs mee naar huis kon den nemen. Ook in de showwedstrijden haalde de Jeugd Rijnmond band een eerste prijs. VLAARDINGEN— Iedereen heeft van natuur de gave om zichzelf en anderen te genezen met zijn handen. Althans daar gaat Reiki-lerares Arianne Groeneveld vanuit. Zij zal dinsdag 25 oktober om 20.30 een lezing geven over het on derwerp Genezende Energie. Zij zal uitleg geven over de natuurlijke gave en over de genezende energie-kanalen die iedereen bezit. Helaas worden deze kanalen door on verwerkte stress en ziektes steeds meer geblokkeerd. De kern van de lezing is hoe deze kanalen weer geopend kunnen worden en hoe ze open gehou den kunen worden zodat zij lichaam, emoties en relaties met anderen kunnen helen. De Reiki-methode om genezende energie door te geven zal op deze avond ook worden uitge legd. Van 4 tot en met 6 no vember is er een Reiki-cursus voor beginners. De lezing van Reiki-master Arianne Groeneveld wordt gehouden op het adres Luxemburgweg 143 in Holy. De toegang is gratis en iedere aanwezige kan een gratis Rei ki behandeling krijgen. In verband met de beperkte ruimte worden belangstellen den verzocht even te bellen, telefoonnummer 010-4746450 af 03200-53525. Vraag het aan de Hartstichting Hartpatiënten, die met vragen zitten, bellen de infolijn voor telefonische informatie^^^^^^^^ lijn 070-614614 Provincie Zuid-Holland De directeur van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond maakt namens gedeputeerde staten van Zuid-Holland bekend dat zij op 3 oktober 1988 een tweetal aanvragen om vergunning krachtens de Hinderwet hebben ontvangen. Het gaat om een aanvraag van burgemeester en wethouders van Schie dam om vergunning voor het oprichten en inwerkinghebben van een warmtekrachtcentrale aan de Damlaan (projectnummer 31586b) en aan de Westfrankelandsedijk naast nummer 3 (projectnummer 315946) te Schiedam. U kunt de aanvraag en de overige van belang zijnde stukken van 12 oktober 1988 tot en met 11 november 1988 op werkdagen tijdens de werkuren inzien in de gemeentesecretarie van de gemeente Schiedam, 's-Gravelandseweg 567, en in het kantoor van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond, 's-Gravelandseweg 565 te Schiedam. De stukken kunnen bovendien buiten werkuren worden ingezien in het kantoor van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond, na tele fonische afspraak (010-4273402). Schriftelijke bezwaren kunt u tot en met 11 november 1988 indienen bij gedeputeerde staten van Zuid-Holland, p/a Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond, 's-Gravelandseweg 565, 3119 XT Schiedam. Uw persoonlijke gegevens worden niet bekendgemaakt als u daarom in een aparte brief bij het bezwaarschrift vraagt. Er zal geen openbare zitting worden gehouden. Indien u met vertegen woordigers van de aanvrager en van gedeputeerde staten van gedachten wilt wisselen, kunt u hiervoor tot en met 4 november 1988 telefonisch een afspraak maken (010-4273281). Tijdens de daarop volgende bijeen komst kunt u tevens mondelinge bezwaren naar voren brengen. Na bovengenoemde periode is tot en met het einde van de termijn waarbinnen tegen de beslissing op de aanvraag beroep kan worden ingesteld, inzage van de stukken mogelijk in de gemeentesecretarie van de gemeente Schiedam en (na telefonische afspraak) in het kantoor van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond op werkdagen tijdens de werkuren (010-4273402). U kunt te zijner tijd alleen bezwaar tegen het ontwerp-besluit maken als u bezwaar tegen de aanvraag heeft ingediend, of als u kunt aantonen, dat u redelijkerwijs niet tot het maken van bezwaar in staat bent P. de Graaf, telefoonnummer 010-4273353. Wij hebben direct werk voor mAr. commercieel administratief medewerkster bij een middelgroot technisch handels bedrijf te Schiedam. Deze beslist afwis selende full-time baan is uitermate ge schikt voor iemand die niet van stilzitten houdt. Afhankelijk van de situatie zult u bijv. receptiewerkzaamheden verrichten, daadwerkelijk de verkoopafdeling onder steunen d.m.v. telefonische verkoop en ook bereid moeten zijn secretariële en administratieve klussen aan te pakken. Ervaring met tekstverwerkingsappara- tuur en telefooncentrale is noodzakelijk. Kortom een interessante baan voor u, met een veelzijdige belangstelling en ruime praktijkervaring. Bel vrijblijvend voor meer informatie over bovenstaande vacature met onze afd. kantoorpersoneel, tel. 010- 4260844, of kom langs. Rotterdamsedijk 264d, Schiedam Runder- 250 gram BB 250 gram la 250 gram |a zo klaar, lekkere kilo Boterhampakket: SAMEN 598 boterzacht half, om half, 2 kilo lekker mager, kilo 9# ^0kilo mooi mager, kilo "ÏB specialiteit! kilo U zo klaar, kilo %0 B Heerlijk magere kilo Kakel vers 2 kilo Schiedam: Grote Markt 12 Tel. 010 - 473 11 30 Koopavond geopend!

De Havenloods | 1988 | | pagina 5