minimi latnm imitmms! inalh horn KtUKtNSUPlRSl j 'Vrijwilligers oordelen niet, die luisteren alleen maar' Gebouwen getoetst op toegankelijkheid 0DE HAVENLOODS Knotgroep start weer activiteiten in polder Uitgave van Federatie Receptie La Bamba bij Filmclub bmhheeh u sr.% h- DONDERDAG 20 OKTOBER 1988 42-376 Bezoekersprojekt Huis van Bewaring bestaat tien jaar ROTTERDAM— Onder de toepasselijke titel „Hoe zit dat" hebben het Bezoekersprojekt Huis van Bewaring en het Voorlichtingsprojekt Delinkwentie en Samen leving een tentoonstel ling ingericht over ver oordeeld worden en ge vangen zitten. De aan leiding is het tienjarig bestaan van het Bezoe kersprojekt, een activi teit van het Centrum voor Vrijwilligers in Rotterdam-Zuid. De tentoonstelling is te be- zichtingen in Gebouw Odeon in de Gouverne- straat. Een symposium over hetzelfde onder werp wordt in het Bi bliotheektheater in de Hoogstraat gehouden. Als je in afwachting van je straf in het Huis van Bewa ring zit, ben je in feite al ver oordeeld. Je moet plotseling alles aan anderen overlaten, je kunt niets meer zelf regelen, je bent je baan kwijt, je sociale contacten en het vertrouwen van je familie. „Eigen schuld, moet je maar niet zo stom zijn", is dan vaak de reactie. Het zijn echter juist een paar van de redenen die volgens Suzanne Tum- mers, coördinator van het Be zoekersprojekt Huis van Be waring, voor vrijwilligers aanleiding zijn om te praten met, maar vooral te luisteren naar gedetineerden. Dat luisteren naar gedetineer den gebeurt in de recreatie zaal van het Huis van Bewa ring. De bewoners hebben een vaste recreatie-avond in de week, waar de vrijwilligers aanknopen met die er behoefte aan hebben Contact „Die behoefte aan persoonlijk contact bestaat zeker", zegt Suzanne Tummers. „Ik wil niet afdingen op professionele hulp en aandacht, maar het is niet genoeg", verklaart ze de behoefte aan persoonlijke aandacht. „En vergeet niet, de informa tie van gedetineerden aan vrijwilligers, daar gebeurt niets mee. Een vrijwilliger vraagt niet: „Waarom deed je dat? Vrijwilligers oordelen niet, die luisteren alleen Zo simpel blijkt het ook weer niet te zijn „want", zegt Tum mers, „als vrijwilliger heb je toch wel bedoelingen. Je hoopt door het bieden van contact dat degene waar je mee in gesprek raakt geholpen wordt, je probeert hem of haar uit zijn isolement te halen." „Het is nooit bewezen dat op sluiten helpt. Mensen komen er niet beter uit dan ze erin gekomen zijn. Met het isole ment creëer je het tegenover gestelde". Uiteraard houdt deze mening van Tummers niet in dat wie een delict pleegt ongestraft moet blijven. Slachtoffer Op de vraag of ze beseft dat die aandacht die aan de da ders geschonken wordt, voor slachtoffers en him omgeving moeilijk te verteren is, haast ze zich te antwoorden: „Dat begrijp ik helemaal. Zo dra je met een dader in aanra king komt, weet je dat er een slachtoffer is. Dat is ook het eeuwige dilemma". Een dilemma doet zich trou wens vaker voor, bijvoorbeeld in het geval van een vrijwilli ger, zelf moeder van dochters, als die te maken krijgt met iemand die vóór moet komen voor een verkrachting. Of ie mand die geweld heeft ge bruikt. Tummers erkent dat het voor je gevoel toch veel uitmaakt of iemand een vermogensdelict heeft gepleegd of zich aan een ander vergrepen heeft. En vooral dëm heeft men, al dus Tummers, te lang gedacht, SCHIEDAM— De vrijwilli gers van de Knotgroep Schie dam gaan zaterdag 22 oktober weer van start met het knot ten, snoeien en aanplanten van bomen in de Schiedamse polders. De knotwilg maakt al sinds mensenheugenis deel uit van het Hollandse polder landschap. In het verleden knotten de boeren de bomen om op die manier aan geschikt hout te komen. Nu dit niet meer wordt gedaan dreigen de knotwilgen uit het landschap te verdwijnen. Behalve het vi sueel aspect zijn de geknotte ook nog eens belangrijk om dat ze nestgelegenheid ver schaffen aan poldervogels als de steenuil. Om de knotwilgen in de Schiedamse polders te kunnen handhaven zoekt de knot groep vrijwilligers vanaf 16 jaar. De knotgroep werkt op een milieu-vriendelijke wijze, dus niet met lawaaiproduce- rende kettingzagen. Eenmaal in de twee weken gaan de vrij willigers op pad op zaterdag van 9.30 tot circa 15.00 uur. Zaterdag 22 oktober is de eer ste knotdag. Om 9.15 uur wordt verzameld bij de boer derij Harreweg 8 in Schie- dam-Kethel. De vrijwilligers dienen zelf te zorgen voor ste vige kleding en schoeisel, brood en warme koffie. Voor meer informatie over de Schiedamse knotgroep kan kontakt worden opgenomen met Aad Sauer (telefoon 4749725) of Chris Vermaat (4714897). Suzanne Tummers: Wie zegt datje zelf nooit in een positie komt dat je in de fout gaat?", (foto: Dick Hogerwerf) ten onrechte, dat met het straffen van de dader recht was gedaan aan het slachtof fer. Niettemin twijfelen de vrij willigers die zich bezighouden met het bezoeken van gedeti neerden niet aan het nut daar van. Tummers: „Het .kan je buurman zijn. En wie zegt dat je zelf nooit in een positie komt, waardoor je in de fout gaat?" zitten in Gebouw Odeon, Gouvernestraat 64 is van woensdag 19 tot en met zater dat 29 oktober dagelijks te be zichtigen van 10.00 tot 17.00 uur, zondags gesloten. Het symposium in het Bibliot heektheater, Hoogstraat 110, wordt gehouden op vrijdag 21 oktober. Voor inlichtingen daarover kan men terecht bij het Centrum voor Vrijwilli gers, Hillevliet 118a, telefoon 010-486 68 77. Nelleke de Jong SCHIEDAM Het mocht dan wel al jaren een gewoonte zijn in Schiedam dat instellin gen in het welzijnswerk ge bruik maken van eikaars mo gelijkheden en middelen: een overzicht van wat er allemaal is, ontbrak tot nu toe. De stichting Schiedamse Federa tie heeft dit gemis nu verhol pen door een gids uit te bren gen waarin staat wat de bij de federatie aangesloten instel lingen te bieden hebben. De In de toekomst zal er waar schijnlijk een uitgebreidere versie komen. De gids is be doeld voor vrijwilligersorga nisaties, instellingen, vereni gingen, scholen enzovoort uit Schiedam. Exemplaren kunnen bij de Stichting Schiedamse Federa tie worden besteld. Het adres van de stichting is: Overschie- sestraat42, 3112 HG Schie dam. Het telefoonnummer is 4269905. Oude spullen onder de hamer SCHIEDAM— Bij veilingbe drijf Hercules komen volgen de week spullen uit het Schie damse verleden onder de ha mer. Ondermeer een complete inboedel uit grootmoederstijd en herinneringen aan de jene verstokerij van voor 1900 worden op de veiling aange boden. Ook boeken over Schiedam worden geveild. Verder vermeldt het veiling- programma een groot aantal schilderijen, sieraden, kunst, antiek en curiosa, boeken en oosterse handgeknoopte tapij ten. De kijkdagen zijn vrijdag 21 oktober van 19.00 tot 21.00 uur, zaterdag 22 en zondag 23 oktober van 11.00 tot 18.00 uur en maandag 24 oktober van 11.00 tot 21.00 uur. De veiling vindt plaats op dins dag 25 oktober tot en met vrij dag 28 oktober. De aanvang van de veiling is elke avond om 19.30 uur. Het veilingbe drijf is gevestigd aan de Nieu we Haven 105. Computer Club houdt open dag SCHIEDAM De Computer Club Schiedam houdt a.s. za terdag open huis. Van 's mor gens tien uur tot 's middags vier uur worden verschillende demonstraties gegeven. Enke le programmapunten zijn de demonstratie Data Communi catie, waarbij vanuit het club gebouw telefonisch contact zal worden gezocht met ande re computers en demonstra ties met computer gestuurde objecten. Ook staat er een wedstrijd op het programma. Gedurende de open dag is er een stand ingericht waar kleine defecten kunnen worden verholpen en waar tegen gereducerde prijs onderdelen voor Commodore en Amiga verkrijgbaar zijn. De Computer Club is geves tigd in de Nieuwstraat 12. De toegang is gratis. De Knotgroep Schiedam beijvert zich voor de instandhouding i knotwilgen in de Schiedamse polders. SCHIEDAM— Na ruim 33 jaar voor de overheid te heb ben gewerkt, waarvan ruim 32 jaar in dienst van de gemeente Schidam, gaat A.C. Zijdeveld de gemeentedienst verlaten. Hij maakt per 1 november ge bruik van de VUT-regeling. Zijdeveld is chef van de afde ling woningtoezicht van de dienst gemeentewerken. Vrij dag 21 oktober is er tussen 16.15 en 17.15 uur in de recre atiezaal van het stadskantoor een afscheidsreceptie. SCHIEDAM— Bij de Film club wordt vrijdag 21 oktober de film 'La Bamba' over het leven van de rock 'n roll-ster Ritchie Valens gedraaid. Valens maakte voordat hij in 1959 op 18-jarige leeftijd bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam een stormachtige carrière. Hij brak door met het nunmer La Bamba. De be kende Mexicaanse band Los Lobos was onlangs met een nieuwe vertolking van deze single hoog in de hitlijsten ge noteerd. De voorstelling begint om half tien, de zaal gaat om negen uur open. Toegang kost vier gulden voor donateurs van de Filmclub. Donateur worden kost vijf gulden inclusief de eerste film. De Filmclub is ge vestigd in de Nieuwstraat 12. SCHIEDAM— Op aandrang van het Schiedams Overleg Revalidatie (S.O.R.) wordt een onderzoek ingesteld naar de toegankelijkheid van gebou wen voor de gehandicapte me demens. Hiertoe is besloten naar aanleiding van het zorg wekkende resultaat van een soortgelijk onderzoek in Maassluis en naar aanleiding van de verschillende klachten over de toegankelijkheid van gebouwen in Schiedam. Om dit onderzoek van de grond te krijgen, heeft het S.O.R. de Patiënten Belangen Vereniging Schiedam (P.B.V.S.) benaderd. Dit re sulteerde in een werkplan en de oprichting van de werk groep "Toegankelijkheid", waarin behalve het S.O.R. en de P.B.V.S., de Provinciale Revalidatie Stichting en de Stichting Gecoördineerd Ou derenwerk Schiedam verte genwoordigd zijn. „He doel van ons onderzoek is om uiteindelijk een rapport samen te stellen dat als basis kan dienen voor een toekom stig beleid", aldus J.J. van Ewijk van de P.B.V.S. en te vens voorzitter van de werk groep. „Tijdens het onderzoek wordt niet alleen gekeken naar de toegankelijkheid van de gebouwen, maar ook naar de bereikbaarheid, doorgan- Het stadhuis is een voorbeeld handicap gebouw'dat slecht toegankelijk is voor mensen kelijkheid en bruikbaarheid", legt de voorzitter uit. Fasen Het onderzoek valt uiteen in verschillende fasen. Eerst worden de gebouwen bekenen die reeds een Internationaal Toegankelijkheidssymbool bezitten. Het is de vraag of deze gebouwen (achttien in getal) dit symbool nog waar dig zijn. Vervolgens worden de overheidsgebouwen, bij voorbeeld het stadhuis, en "service-gebouwen" (bijvoor beeld postkantoren of ban ken) op hun toegankelijkheid onderzocht. In de derde fase worden gebouwen voor de zondheidszorg, dus ook de praktijken van huisartsen, be keken. Scholen, wijkcentra en zalen zijn daarna aan de beurt. In de vijfde fase wordt onderzocht in hoeverre win kels toegankelijk zijn voor mensen met een functiestoor nis. Een onderzoek naar de toegankelijkheid van de vis- plaatsen voor invaliden sluit het geheel af. Eindrapport Iedere fase zal afgesloten den met een zogenaamd "be vindingsrapport". Het eind rapport zal conclusies en be leidsaanbevelingen bevatten. „Ik hoop dat het onderzoek uiteindelijk zal leiden tot een betere toegankelijkheid voor gehandicapten van de Schie damse gebouwen", aldus Van Ewijk, die te kennen gaf met deze opmerking eigenlijk vooruit te lopen op de conclu sies van het onderzoek. De werkgroep doet een beroep op vrijwilligers om haar tij dens dit onderzoek te helpen. Zij zullen, nadat ze van in structies voorzien zijn, aan de hand van een uitgebreide vra genlijst zo'n '200 tot 300 ge bouwen op hun toegankelijk heid moeten onderzoeken. Zij die bereid zijn him mede werking hieraan te verlenen, kunnen zich aanmelden bij de P.B.V.S., Postbus 587, 3100 AN Schiedam (tel. 4731547). T V T WiV Viri r»« i VfrMrn\r>imVnri BETEKENT PROFïTERêN van geïntegreerde afzuigkap Met groot afzuigvermogen Jiiiuma RONDE SPOELBAK 160 LTR GEÏNTEGREERDE KOELKAST PHILIPS INBOUW-OVEN PHILIPS KOOKPLAAT GEÏNTEGREERDE AFZUIGKAP HOEKKAST DRAAIPLATEAU LUXE INBOUINOVEN MET KOOKPLAAT ovengedeelte is uitgevoerd De kookplaat snelkookplaat van M59. voor Uitgevoerd in gemakkelijk te onderhouden kunststof, waarbij de deuren zijn voorzien van handige beugelgrepen Af nu 280x160 cm van m- voor Een royale keus uit meer dan 200 keukens in alle mogelijke maten en kleuren van grijs naar wit, van donker naar licht bruin. Ou JOORVW*0 ierbaw» bij Horn koopt U7onder risico en met een pnma service Horn is een landelijk erkend installateur Horn levert keukens en inbouw apparaten direkt uit voorraad Horn keukens rechtstreeks van fabrikant naar consument Gratis professionele tekening en berekening van Uw nieuwe keuken -Li1 EN EEN MAGNETRON II gratis.' waarbij de blauwe rondingen smaakvol zijn gekombineerd met het wit gelakte front Afm: 280x160 cm van 5446$.- voor Degelijk uitgevoerd met lades op rollagers, scharnieren en bijpassende houtkleurige zijwanden Afm: 270 cm De aanbieding gratis Multitech magnetron geldt uitsluitend magnetron ng op van 9051.- voor NIEUWE WINKEL MODELLEN KEUKENS TOT 60% KORTING Prachtige modellen SCHIEDAM BR0ERSVEST 57 010-4755655 ROTTERDAM MEENT 124 010-4130152 ROTTERDAM STADI0NWEC 39 010-4830691

De Havenloods | 1988 | | pagina 9