Kunst verbeeldt de zee in Maritiem Museum Drie premières tijdens dansmaand in Schouwburg HTS «I KUNST CULTUUR AMUSEMENT Dutch Swing College Band opent serie zondagconcerten 'Bezoeker moet zelf associaties leggen Beeldende kunst in musea Negen gezelschappen zorgen voor gevarieerd aanbod De stad als filmset Festival voor jeugd i HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 27 OKTOBER 1988 43-580 ROTTERDAM In het cen trum van Rotterdam komt het uitgaansleven op zondag vanaf deze week weer wat vroeger op gang. Als De Doelen na het zondagoch tendconcert leegstroomt, zijn de etablissementen tus sen de Schouwburg en de Coolsingel en op het Stad huisplein al open, en ook in het Hilton en het Rijnhotel kan het vroege uitgaanspu bliek terecht voor een hapje en een drankje. Die matineuze uitgaanscul- tuur is te danken aan de se rie Zondagochtendconcer ten. Op zondag 30 oktober speelt de Dutch Swing Col lege Band in de eerste van de acht najaarsconcerten. Het orkest van Peter Schil- peroort is een goede bekende van de vaste bezoekers van de zondagochtendconcerten in De Doelen. De gezellige dixieland van de Dutch Swing College is tegelijker tijd jeugdsentiment voor de fans van toen, en muziek van alle tijden. Niet alleen de Dutch Swing College Band zorgt voor een vertrouwde sfeer op de zon dagochtend. Zoals gebruike lijk kunnen de bezoekers vanaf kwart over tien alvast acclimatiseren in de foyer van De Doelen met een kop je koffie, en vanaf half elf bepaalt pianist Bert Nico- dem de sfeer in de grote zaal met gezellige inloopmuziek. Gastheer Gerard Cox, ook al een goede bekende, kondigt als presentator om 11 uur de eerste klanken van het or kest aan. De toegangsprijs bedraagt f 12,50, maar bij de kanto ren van de Verenigde Spaar bank, Het Zuiden, De Ha venloods en Holland Silhou et betaalt men in de voorver koop f 11. Passepartouts kosten f 82,50. I De Dutch Swing College Band. ROTTERDAM Heel uitzonderlijk, zo mag je de nieuwe tentoonstel ling die afgelopen zater dag in het Maritiem Mu seum werd geopend best omschrijven. Bezoekers zullen in de komende maanden na het beklim men van de loopbrug verrast worden door het onderwerp van de expo sitie op de eerte verdie ping: moderne kunst. Het museum wacht on dertussen met spanning af of deze verrassing door de museumliefheb bers als aangenaam wordt ervaren. De zee en alles wat daarmee te maken heeft vormen voor kunstenaars een vortdurende bron van inspiratie. Associa- De ondergang van de Titanic verbeeld door zinkende glazen (Marinus Boezem, 1988) ties worden gewekt met on tembare oerkrachten maar ook met verlangens naar zee meerminnen of tegenwoordig met 'verkwikte' vissen. De weergave van de gedachten en gevoelens die 25 hedendaagse kunstenaars kregen bij het thema zee zijn tot en met 22 januari te zien in de tentoon stelling '...'s Nachts varen bo ten - Kunst verbeeldt de zee'. Bij de selectie van de kunst voorwerpen heeft samenstel ler Cees van der Geer niet de gemakkelijkste weg bewan deld. Bewust heeft hij naast bekende kunstenaars ook on bekenden, waaronder een aantal Rotterdammers, de ge legenheid gegeven hun werk te exposeren. Bovendien zijn verschillende voorwerpen zeer recent of zelfs speciaal Titanic Een voorbeeld van eën nieuw kunstwerk is de 'Titanic' van Marinus Boezem. De onder gang van dit onzinkbaar ge achte passagiersschip inspi reerde hem tot een plastic sculptuur van hellende, gol- vende tafels, waarin drie gla zen rode wijn wegzinken. Even verder heeft Albert Hien zich ook laten inspireren door zinkende schepen. Zijn 'Ber muda Triangle' (19983) be staat uit een driehoek van schepen waarbinnen water spuit. Op een ironische wijze geeft Hien de 'gevaarlijke' si tuatie voor de scheepvaart in de Bermuda Driehoek weer. Met de tentoonstelling '...'s Nachts varen de boten - kunst verbeeldt de zee' pro beert het Maritiem Museum een nieuw publiek te trekken. Cees van der Geer: „Je krijgt nu twee publieken. Een kunstpubliek, dat veel ver trouwds zal terugvinden, en het maritieme publiek, dat de moderne kunst niet direct ver wacht had. Toch denk ik dat de maritiem gerichte bezoeker de confrontatie wel aan kan. De eerste reacties peilen we altijd bij de suppoosten en die was positief". Drie suppoosten gevraagd naar hun mening geeft echter een heel ander beeld. „Er zal best wel een publiek voor zijn, maar voor de gewone mensen is het niks", zegt een sup poost. En zijn collega's op een verdieping lager halen ook al him schouders op. ,.Ik vind het allemaal maar vreemd, maar ja het is kunst. Dat moet je begrijpen". Hulp bij het proberen te be grijpen krijgt de ingewijde be zoeker nauwelijks. Bordjes bij de kunstvoorwerpen geven slechts uiterst formatie zonder in te gaan op de achtergronden van het werk. „Ik vind dat de bezoe ker zelf associaties moet leg gen", vertelt Cees van der Geer. „De zee is op vele ma nieren verweven in ons leven, dus iedereen moet zich er wel wat bij voor kunnen stellen". Waarschijnlijk zullen de reac ties op de nieuwe tentoonstel ling straks uiteenlopen van vernietigend tot laaiend en thousiast. In de laatste cate gorie horen de mensen thuis die nu al enkele voorwerpen permanent in het museum willen laten hangen. Ook Van der Geer hoopt dat de ten toonstelling niet een eenmalig experiment zl zijn, maar de aanzet tot een beeldende kunstcollectie in het Maritiem Museum Prins Hendrik. BEREND VAN DE SANDE In het kader van de culturele manifestatie Rotterdam'88, de stad als podium, worden dit najaar in drie grote Rot terdamse musea tentoon stellingen gehouden. Het thema van de drie exposities is gelijk, namelijk 'beelden de kunst'. Met de keuze van dit thema treden het Maritiem Mu seum Prins Hendrik, het Historisch Museum en het Museum voor Volkenkunde voor het eerst buiten hun normale expositiebeleid. De discussie over de vraag of beeldende kunst wel of niet thuishoort in deze musea zal in de komende maanden on getwijfeld het nodige stof doen opwaaien. Over de tentoonstellingen 's Nachts varen de boten - Kunst verbeeldt de zee', die afgelopen zaterdag. werd geopend, gaat het artikel hiernaast. 'Kunst uit een andere we reld' is de naam van de ten toonstelling in het Museum voor Volkenkunde. Deze wordt van 3 november tot en met 12 februari 1989 gehou den en laat vooorbeelden van beeldende kunst uit niet-westerse samenlevin gen zien. In het Historische Museum kan van 6 november tot en met 29 januari 1989 de ten toonstelling 'Rotterdam Ahoy' E55, Floriade, C70 - Evenementen in Rotterdam' worden bezichtigd. Kunst werken, modellen en ma quettes geven een beeld van vier na-oorlogse manifesta ties die bepalend zijn ge weest voor zowel het ruim- telijkse als het culturele beeld van de stad. ROTTERDAM Negen uiteenlopende ballet- en dansgezelschappen pre senteren zich de komende maand in de Rotterdamse Schouw aan het publiek. Onder het motto 'Grijp die dans' is op initiatief van de Schouwburg een program ma samengesteld waarin alle facetten van de dans aan de orde komen. Het trouwe Schouwburgpu bliek kreeg de afgelopen twee weken reeds een voorproefje met voorstel lingen van het Cullberg Ballet en het Frankfurter Ballett. Het Nederlands Danstheater (3 en 4 november), het Grif Theater (11 en 12 november). Les Ballets Trockadero de Monte Carlo (14 november), The Cholmondeleys (16 no vember), het Nederlands Danstheater (17 november), Rosas (24, 25 en 26 november), Het Nationale Ballet (29 en 20 november) en zaterdag a.s. en 16 november de toekomstige Rotterdamse 'formation'. Het Scapino Ballet, zijn de gezel schappen die Rotterdam nog aandoen. Het Scapino brengt met Quar tet 111, de tweede première op de Rotterdamse Schouwburg planken. Het is een dramati sche produktie en een onder deel van het gemengde pro gramma dat Scapino brengt I M I I i I M i i i i i i C I I I I I I I I I I I T ROTTERDAM— Onder het motto '16 millimeter Rotter dams' hebben zes Rotterdam se filmers een plan ingediend om een korte film te maken over het onderwerp 'Rotter dam en haar architectuur'. 'Rotterdam '88', wilde hier mee het filmklimaat in de Maasstad een duw in de goede richting geven. Twee cineasten kregen uitein delijk een budget om him plannen te realiseren: Sonia Herman Dolz en Noud Heer- kens. Hun films gaan op 2 no vember in première tijdens het architectuursymposium 'Stedelijke identiteit en col lectief geheugen' in Lantaren- /Venster. 'Rotterdam, scene through a bubble' heet de film van Sonia Herman Dolz. Ze blijkt daarin Michael Matthews in de film 'The State of Town de stad door de ogen van een buitenstaander, iemand uit een andere cultuur, zoals er zoveel leven in de havenstad. Van verre komt een geheim zinnige man met een grote koffer aan in Rotterdam, ge lokt door een zeepbel. Uit zijn koffer komen verrassende personages, die iets te maken hebben met de verschillende culturen die Rotterdam rijk is. Al die culturen hebben een eigen kijk op Rotterdam, en die laat de film dan ook zien. Noud Heerkens laat in 'State of Town' zien dat Rotterdam een stad is die nooit af lijkt te komen. De film speelt zich af in de overgang van de nacht naar de dag. Een Amerikaan (Mischael Matthews) komt midden in de nacht op een vliegveld aan. Hij neemt een taxi en laat de chauffeur via een willekeurige route door de stad rijden. Oude en nieuwe wijken, het havengebied en de binnenstad tonen onverwach te doorzichten en perspectie ven, contrasten en het beken de en onbekende Rotterdam. De films zijn te zien op 2, 3 en 4 november, om 17.00 uur in Lantaren/Venster, Gouverne- straat 129 in Rotterdam. waar artistiek leider Nils Christe opnieuw opnieuw ver antwoordelijk voor is. Op mu ziek van Dimitri Schostako- witsch wordt het verhaal 'ver teld' van een man die terug kijkt op drie relaties. Een bij zonder zware rol voor Rinus Sprank, die 17 minuten achter elkaar op het toneel staat. Ook de rest van de bezetting, Kirsten de Broek, Marriët Re- del en Maren Timm, is Neder lands. Quartet 111 is volgens choreograaf Christe voorma lig danser van het Nederlands Danstheater geen vervolg op Quartet 11 en Quartet 1. „Het is wel net zo melancholiek als de eerste twee en qua bewe- gings idioom zijn er overeen komsten", vertelt Christe. Volwassenheid Dit ballet betekent voor Sca pino opnieuw een stap op de weg naar volwassenheid. Een weg die onder leiding van Christe is ingeslagen. Christe: „Jarenlang heeft Scapino al leen maar voor de jeugd ge speeld. Het heeft een belang rijke functie vervuld, maar leefde binnen Scapino al ja renlang de behoefte om een breder veld te bestrijken. Doordat het Nederlands Dans Theater en Het Nationale Bal let minder gingen optreden in het land en het ministerie ons financieel gunstig gezind was, hebben we de kans gekregen dat gat op te gaan vullen. We verzorgen nu jaarlijks tachtig avondvoorstellingen, die ge heel op volwassenen zijn afge stemd. Het aantal matinees voor voornamelijk kinderen is cir ca twintig, maar het aantal kindervoorstellingen is dras tisch teruggelopen. Vijf, zes geleden waren het er 125 nu nog slechts tien. De scholen hebben geen geld meer en wij kunnen onze prijs niet verla gen. Jammer omdat een groot aantal kinderen dankzij Sca pino kennis hebben gemaakt met de dans". Verheugd is Christe over de verhuizing van Amsterdam naar Rotterdam. „De Schouwburg is een schitteren de locatie. Het wachten is nu op een geschikte repetitie ruimte. Het huidige NDU-ge- bouw zou ideaal zijn. Het ligt centraal en is slechts enkele honderden meters verwijderd van de Schouwburg". Hilariteit De premièrevoorstelling van Scapino is overigens niet de enige tijdens de dansmaand. Ottone, Otonne, van het Belgi sche Rosas een choreografie van de Anne Teresa de Keers- maker wordt ook voor het eerst in Nederland opgevoerd en is ondanks het moderne ka rakter te zien in de Grote Zaal. Les Ballets Trockadero de Monte Carlo zal oingetwijfeld voor grote hilariteit zorgen. De acht balletdansers in tra vestie die, de danstechniek perfect beheersen geven ge huld in tutu's en dansend op spitzen, persiflages van we reldberoemde klassieke bal letten. The Cholmondeleys zijn voor de eerste maal in Nederland. De groep bestaan de uit vier vrouwen combi neert eigentijdse dans met mime, waarbij ze de erotiek niet schouwen. voorstelling met balletten van Naharin, Duato en Kylian. 'Beet naar de man', van het Grif Theater kan omschreven worden als een spannend en brutaal bewegingsstuk met onverwacht humoristische en poëtische momenten. Op het programma van het Neder lands Danstheater 11 staan vier balletten van Kylian, Du ato en Hoche en het Nationaal Ballet besluit de dansmaand met drie balletten van huis- choreograaf Toer van Schayck. ROTTERDAM In het Jeu gdtheater Hofplein presen teert Louis Lemaire op 20 no vember het theaterfestival 'Nu is het jouw beurt' Jongeren tussen 5 en 20 jaar kunnen op die dag laten zien hoe goed ze kunnen zingen,, voordragen, toneelspelen of musiceren. Wat betreft de ar tistieke uitingen wordt eigen lijk geen grens getrokken, ook vertellen over een bijzondere hobby, het uitvoeren van een acrobatennummer of zelfs moppen vertellen is toege staan. Leerlingen van de Jeugdthea- terschool vormen de jury die aan het einde van de middag de winnaar bekend maakt. Iedere deelnemer krijgt in elk geval een aandenken. Iedereen die wil meedoen aan het festival dat duurt van 14.00 uur tot 17.00 uur, kan zich bij het Hofpleintheater opgeven, telefoon 010- 4660060. In de serie 'Unieke Meesters' spreekt dr. Eric de KUyper in zaal De Unie over de Italiaanse filmregisseur Michelangelo An- tonioni. De lezing vindt plaats op dinsdag 1 november om 21.00 uur. Zaal de Unie is te vinden aan de Mauritsweg 34 in Rotterdam. Toegang ƒ5. Chris Hinze en de Ramamani Karnataka college of percus sion geven een concert op zater dag 29 oktober in het Theater Zuidplein. Grote zaal, aanvang 20.15 uur. In Nighttown is vrijdag 28 oktober de band Fields of The Nephilim te horen. De entree bedraagt 10 lidmaatschap. In Zochers' in het Park bij de Euromast speelt John Snijders een ontbijtconcert op zondag 30 oktober. De pianist speelt vanaf 12.00 uur; om 15.00 uur is er in Zochers' een lezing over De Liefde door prof.dr. W.B. van der Mijn. De Anton Geesink big band is te horen in muziekcafé Het Be- renei op zaterdag 29 oktober vanaf 22.30 uur. De entree is 5. Het Berenei is te vinden aan de Doklaan 12 in Rotterdam- Zuid. De Doelen Jazzclub opent de serie dixieland swing met de Deense Papa Bue's Viking Jazz band op zondag 30 oktober om 20.15 uur. De Saroma's treden op met hits uit de jaren '50 en '60 op vrijdag 28 oktober in Theater café Plan C aan de Oude Haven in Rotterdam, vanaf 22.00 uur. Ballet in Wit van de Belg Mare Vanrunxt en zijn groep 'Dansers' is van donderdag 27 tot zaterdag 29 oktober te zien in Lantaren/Venster aan de Gouvernestraat in Rotterdam. Aanvang 20.30 uur. tentoonstelling Werk van Caroline Eier, Hen- ny Hartveld, Henk Kuperus Sjei Oltheten is van 29 oktober toy en met 25 november te zien in'Galerie Clara in het gelijkna mige ziekenhuis aan de Olympi- aweg in Rotterdam. I Kinderen van 4 tot en met 10 jaar kunnen op zondag 30 okto ber meespelen met Theater groep Pruim in Jeugdtheater Hofplein. De voorstelling heet 'Ik Anansi', en gaat verschrikkelijk slimme spin. Toegangsprijs tot 17 jaar 5, ouderen 7,50. Aanvang 14.00 uur. Joke Bruijs brengt haar.solo programma 'Helpers weg...eer ste ronde' op donderdag 27 tot en met zondag 30 oktober in de kleine zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Aanvang 20.30 'Mooi weer vandaag' heet de voorstelling met Bernard Droog en Julien Schoenaerts Theater Zuidplein op woensdag 2 en donderdag 3 november, een ontmoeting tussen twee keurige heren en twee volksvrouwen. Om 20.15 in de grote zaal. Twee delen uit de Henry Tri logie van Shakespeare zijn op twee achtereenvolgende dagen te zien in de Rotterdamse Schouwburg. Op 1 en 2 novem ber speelt de English Shakes peare Company twee stukken uit de serie 'Wars of the Roses. De andere vijf historische Sha- kespearestukken zijn te zien in andere theaters in Nederland. Een afwijkende aanvangstijd: 19.30 u

De Havenloods | 1988 | | pagina 15