Ideze krant Tij is aan keren:'Haven wordt belangri jker dan ooit tevoren DE HAVENLOODS Veertig jaar Cobra Geldinzameling voor Nicaragua Twee voorstellingen Operette gezelschap SCAPINO BALLET Cobra op televisie ZWEMSCHOOL G0EDER0ND Concert Havendienst moet bakens verzetten Gratis fiets graveren bij Schiedamse Joop Lezing en workshop over fotografie EDITIE 9, DINSDAG 1 NOVEMBER 1988, 37e JAARGANG, Nr. 44 (TD Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. Zondagmorgen 11.00 uur Grote zaal De Doelen Toegangskaarten (zolang de voorraad strekt) a f 11op de kantoren van de Verenigde Spaarbank en bij de kantoren van deze krant. 0 Havenmeester Sabel bij de steiger van de Havendienst aan - hoe kan het ook anders - de Havenstraat. Het Rotterdams Opera en Operette Gezelschap hield vorige week de generale repetie van 'Die Czódasfiirstin' kon betalen. Daarnaast kwam ook de nieuwe Buitensluis ge reed, waardoor we met min der mensen konden werken. Die sanering is gelukkig vrij geruisloos verlopen. De loods- dienst ging over naar de ge meente Rotterdam en de tele fonisten konden toen met ver vroegd pensioen gaan. In late re jaren zijn er meer inkrim pingen geweest, ook vanwege bezuinigingen. Maar ja, Schiedam wordt toch minder bezocht dan voorheen. De binnenstad is meer voor de re creatievaart dan voor be roepsvaart. We moeten de ba kens wat dat betreft verzet ten". Historie Een gesprek met havenmees ter Sabel betekent ook een duik in de historie van Schie dam. "In het verleden wat het natuurlijk helemaal gericht op de beroepsvaart. Toen Bols er nog was en de Hollandiafa- briek, die ook op de nominatie staat te verdwijnen, hadden we nog regelmatig binnen vaartschepen. Gelukkig heb ben we nog de glasfabriek. De aanwezigheid van deze fa briek was één van de redenen waarom de zaak na '53 niet gedempt is ter hoogte van de Buitensluis. De schepen kon den dan immers niet meer bij de glasfabriek komen en het is wel een bedrijf waar je niet omheen kimt als gemeente. De glasfabriek is misschien wel de grootste afnemer van de Openbare Nutsbedrijven, het is één van de betere klanten qua afname van energie". Volgens de havenmeester krijgt de haven van Schiedam SCHIEDAM— Op Neder land 3 is vanavond een tele visie-documentaire te zien over 'Cobra, een opstand te gen de orde'. Jan Vrijman filmde de kunstenaars ach ter de Cobra-groep destijds zoals Constant, Alechinsky, Corneille en Appel. Slechts drie jaar hield de Cobra-groep stand en uit de documentaire zal blijken dat de schilders thans niet zwaar meer tillen aan die roemrijke jaren. Ieder ging zijn weg en van een bewe ging was nauwelijks nog sprake. Het programma bgint van avond om 21.22 uur. thans een andere functie. "In plaats van reparatie aan sche pen vindt nu veelal overslag van lading plaats, hetgeen ook een veel minder gevoelige branche is. Bovendien komen onze grote inkomsten uit deze zeevaart; schepen die voor re paratie de haven binnenvaren zijn namelijk vrijgesteld van belasting. Op de plaats van Tankercleaning, Stork Werk spoor dieselreparatie en Inter national Sevice Center. Bij deze bedrijven hebben we wel bedongen dat ze ook moeten bijdragen in de baggerkosten! Daarbij komt dat er een aan tal andere bedrijven aan de rivier gevestigd is, zoals een graan- èn een steenoverslag bedrijf". Omzet Bij de Havendienst Schiedam wordt sinds kort ook weer een omzet ruim boven de 100.000 ton lading geboekt. En omdat het havengeld wordt berekend naar het aantal tonnen lading dat in de havens wordt omge zet, is dat geen slechte zaak voor de gemeente. Sabel toont zich dan ook verheugd over deze ontwikkeling. "Landelijk gezien is dit cijfer een lachertje, maar voor Schiedam is 100.000 ton heel wat. En ik verwacht de ko mende jaren een veelvoud daarvan. Het westelijk deel van Wilton zal ook per 1 janu ari a.s. worden teruggeveven aan de gemeente Schiedam ZWEMLES HET BESTE ADRES Inlichtingen: S 010-4349861 01815-4677 of 01815-2234 A Tumultueuze slot- W fase HBSS-Rij- soord A Succes voor Noorduin op Para lympics Algemene Be- schouwingen zit- ten er op A "Aan Oostsingel krijgen we zeld- zaam stukje grons." A 'Die Czardósfür- stin' in Passage 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Eugène Brands in gesprek met Linda van Dijck. SCHIEDAM— Dankzij de goodwill van de kunstenaar kon het Stedelijk Museum in 1954 het schilderij 'Victory Borfimah' voor honderd gulden kopen. Met dit werk van Eugène Brands werd de basis gelegd voor een tame lijk unieke verzameling Co bra-schilderijen, een collec tie waarmee het Schiedamse museum inmiddels een ze kere faam heeft verworven. Het is dan ook niet verwon derlijk dat het museum deze maand aandacht schenkt aan de Cobra-groep, die op 8 november 1948 werd opge richt, en in het bijzonder aan Brands. In een overvolle aula zon dagmiddag werden deze ex posities geopend. Tot en met 27 november is in het Stede lijk te zien: "Veertig jaar Cobra", "Eugène Brands, overzicht 1947-1988" en 'Dat kan mijn kind van drie ook' een educatief project van het basis onderwijs. Rode draad is de herdenking van Cobra, de naam waar onder een groep kunste naars kort na de Tweede Wereldoorlog afrekende met conventies en zich niet liet hinderen door enige beper king: Karei Appel, Corneil le, Jan Nieuwenhuys, Theo Wolvecamp, Lucebert en Eugène Brands waren de ex ponenten. Werk van deze kunstenaars is normaal te bekijken in het Open Depot van het mu seum, maar ter gelegenheid van de 40-jarige herdenking van Cobra is dit werk nu te zien in de rechtervleugel van het Stedelijk. Het eigen be zit is overigens aangevuld met vele bruiklenen, waar door de bezoeker een goed overzicht krijgt van de visie van de Cobragroep op een nieuwe maatschappij in de toekomst. "Wij zijn in de eerste plaats optimisten," dit citaat van Brands werd zondag nog eens aange haald. In de linkervleugel is Brands Prominent aanwezig. Maar liefst 17 schilderijen, 31 werken op papier en 9 as semblages worden tentoon gesteld. Recensent Dolf Welling die de expositie zondag opende, omschreef Brands' werk als niet figu ratief,. Maar je ziet er wel taal en teken in. Welling refereerde ook aan de Cobra-expositie die vol gende week in Amsterdam van start zal gaan en waar Brands volgens Welling ver tegenwoordigd is met een aantal experimentele lap pen'. Meer waardering was er duidelijk voor de Schiedam se aanpak. Zeker 250 belangstellenden schuifelden zondagmiddag door het museum om waar schijnlijk te besluiten nog eens een andere keer langs te komen. De tentoonstellingen duren tot en met 27 november. Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur, zondag 12.30 - 17 uur. w Burgemeester Scheeres overhandigt Jan Goed, bestuurslid var Vereniging Schiedam-Nicaragua, een bedrag voor het zwaar getroffen Nicaragua. SCHIEDAM Het door de het inzamelen van geld. Bur- orkaan 'Joan' getroffen Nica- gemeester Scheeres gaf afge- ragua verkeert in grote nood. lopen donderdag het goede Om deze nood enigszins te le- voorbeeld en beet het spits af nigen is de Vereniging Schie- met een gift van drieduizend dam-Nicaragua gestart met gulden. Met name het oosten van Ni caragua is zwaar getroffen. Het havenplaatsje Bluefields is van de kaart verdwenen en het nabijgelegen El Rama is totaal onder water gezet door de orkaan. Velen zijn gevlucht er is sprake van 300.000 daklozen. Door de verwoes ting van de oogst en het weg spoelen van het zaaigoed is er vooral behoefte aan voedsel. Daarnaast zijn dekens, medi cijnen en bouwmaterialen voor nieuwe huizen dringend nodig. Burgemeester Scheeres spoor de de Schiedamse bevolking aan om zijn voorbeeld te vol gen. „Bij natuurrampen als deze hebben rijke landen de taak om te helpen. Dit geldt dus ook voor de bevolking van Schiedam' aldus de burge- De Vereniging Schiedam-Ni caragua heeft afgelopen za terdag een collecte gehouden op de Hoogstraat. Giften kun nen nog steeds gestort worden op gironummer 4966244 on der vermelding van 'Nood hulp'. Teder bedrag is wel kom', aldus een bestuurslid van de vereniging. Met deze inzamelingsactie ondersteunt de vereniging de landelijke actie. Op een openbare ledenverga dering van woensdag twee no vember zal gesproken worden over te ondernemen acties om Nicaragua te helpen. De ver gadering begint om 20.00 uur in het gebouw aan de Lelie straat 10. SCHIEDAM— Het "Schie dams Vrouwenkoor" geeft een concert, waarin ook de beken de mezzo sopraan Rachel Ann Morgan zal optreden. De so praan begeleidt zichzelf op de harp en zal o.a. het werk St.Marie Magdaleine van V. d'Indy ten gehore brengen. Tijdens het concert zal Chris- to Lelie zorgen voor de piano begeleiding en zal Anton Doomheim het orgel bespe len. Het programma is zeer gevarieerd met werken van o.a. Liszt, Brahms, Badings en Schütz. De kaarten zijn verkrijgbaar bij de koorleden en bij de in gang van "De Ark", waar het concert op vier november ge houden wordt. De toegangs prijs bedraagt f 7,50 (CJP en pas65 houders betalen f 6,-) en het concert begint om 20.15 SCHIEDAMDe haven in Schiedam wint aan im portantie. Volgens haven meester Th. Sabel wordt de haven belangrijker dan ooit tevoren. "Vroeger had Schiedam natuurlijk naam met Wilton. Die werf stond over de hele wereld be kend, maar het was wel een reparatiehaven. Schiedam heeft altijd werven gehad, maar was wel ontzettend kwetsbaar daardoor. We hebben dan ook ontzettend slechte jaren achter de rug. Het tij is nu aan het keren: ik denk dat we volgend jaar echt goed gaan draai en. Dergelijke positieve geluiden zijn voor het eerst sedert jaren weer te horen bij de Haven dienst Schiedam. Eind jaren zeventig kreeg de haven im mers een flinke knauw: Gusto ging failliet, de perikelen rond Tankercleaning speelden hoog op, de werf van RSV ging dicht en die van De Jong werd overgenomen door Boele. Vanwege de economische om standigheden liep de scheep vaart enorm terug. Sabel: "Tot 1 januari 1978 waren er nog 24 mensen bij de Havendienst werkzaam, er was nog een eigen loodsdienst. Maar de inkomsten waren op een gegeven moment dusdanig gering dat je de lonen van de loodsen er niet eens meer van SCHIEDAM— Het Rotter dams Opera en Operette Ge zelschap doet deze week Schiedam weer eens aan. In de grote zaal van het Passage theater brengt dit gezelschap op 5 en 6 november a.s. 'Die Czardósfürstin' van Emme rich Kalman. Twee jaar geleden voerden de Rotterdammers 'Die Grafin Mariza' met veel succes op, ook van Kélmén, en zij hoop ten dit succes te evenaren. Wie deze voorstelling bijwoont kan rekenen bp een muziek stuk met veel variatie en fraaie duetten. De solisten en muzikaal leider (Robert Kops) zijn niet de eer sten de besten: Thea van der Riet, Frits van Houten, Hans Vogel, Ger Venneker en Carry van Zuuren hebben zich als vocalisten een naam verwor ven. Het koor, dat volledig uit amateurs bestaat, zingt en danst met groot enthousias me. Zo enthousiast dat de le den ook wel eens mee willen zingen op plaatsen waar dat niet in de partituur vermeld staat. De geestdrift waarmee gespeeld wordt, is ook de gro te kracht van het gezelschap. Het verhaal speelt zich af in Wenen aan het begin van de Eerste Wereldoorlog en zit vol romantische verwikkelingen. Een ster van een variété houdt van vorst Edwin, maar deze is verplicht zich te verloven met de adellijke Stasi. Na allerlei verwikkelingen komt alles goed zoals in een operette be taamt. 'Die Czórdésfürstin' is zater dag te zien vanaf 20 uur en zondag wordt een matinee ge geven (aanvang 14 uur). Toe gangsprijs is f 19,50 (18,- zon dagmiddag). Kaarten zijn te bestellen via de kassa van het Passagetheater tel. 426 95 63. die het destijds voor 40 mil joen gekocht heeft om W.F. liquide middelen te bezorgen. De gemeente kan dit terrein nu weer in erfpacht uitgeven. Ik hoop dat daar een aan het water gebonden bedrijf komt, dat kan alleen maar gunstig uitpakken voor Schiedam". Een probleem waarmee de Havendienst momenteel wel zijdeling te maken heeft, is de baggerproblematiek. Sabel: "Als Havendienst willen we SCHIEDAM Ik kan niet stilzitten, het is de simpele verklaring die Johannes Stouthandel geeft. Behalve dat hij de fietsenstalling nabij de Hema runt ('s zo mers bij Bad Groenoord), is hij namelijk ook drie da gen in de week in de weer met fietsen graveren. "Sinds mei '87 heb ik wel 67 fietsen naar de politie ge bracht die door niemand wer den opgehaald. Die zijn dan gestolen en blijven de volgen de dag gewoon staan. De poli tie kan die fietsen moeilijk te rugbrengen als er geen code op gegraveerd staat. "Schiedamse Joop, zoals de 48-jarige door menigeen wordt genoemd, wil hierbij een handje helpen. Gratis en voor niks graveert hij de post code van de eigenaar in het frame van de fiets. "Als ik er wat voor vraag, gaat dan van mijn WAO af", is het antwoord op de vraag waarom Stouthandel geen geld voor diepte in de haven hebben. Voorheen was dat geen pro bleem, elke drie jaar werd er door Gemeentewerken gebag gerd. Dat ging gewoon auto matisch, maar nu ben je wel kritischer. Tegenwoordig moet het verontreinigde bag ger naar Europoort, zodat er grotere sommen geld mee zijn gemoeid. Daarom proberen we het baggeren uit te stellen ■i Zie verder pagina 3 SCHIEDAM— De fotograaf Gerard van Soest zal op woensdag 2 november een le zing houden in 'De Erker'. Deze lezing is de eerste in een serie van drie rond het thema fotografie. Van Soest noemt zichzelf een 'kijkdier'. „Ik kijk naar.de mij omringende wereld en haal daar beelden uit die mijn ver bazing wekken, omdat zij in beeldtaal zeggen waar ik per soonlijk geen woorden voor zou kunnen vinden". De fotograaf neemt zijn foto's voornamelijk op en rond ha venterreinen. Behalve de le zingen, zal 'De Erker' begin volgend jaar workshops orga niseren (o.a. kinderfotografie en vakantiefotografie). Bo vendien kunnen mensen die fotograferen, gebruik maken van de in het gebouw aanwe zige doka en kap men zijn werk met een 'echte' fotograaf bespreken. zijn activiteit vraagt. Wel is men natuurlijk vrij een fooitje te geven, merkt hij nog op. "Da's dan ook veel aardiger hé?". J. Stouthandel graveert elke dinsdagmorgen van 8 tot 12 uur nabij de kof fietent aan het Bachplein, iedere woensdag van 8 tot 12 uur is hij aanwe zig op de Groenelaan (num mer 101) en elke donderdag middag van 12 tót 18 uur gra veert hij fietsen op het Hema- plein naast de hamburgertent. Voor de wijken Oost en West zoekt hij nog geschikte loca ties om zijn graveerspullen uit te stallen. "En ik ga door tot dat er geen animo meer is." De lezing van woensdag be gint om 20.00 uur en de toe gang bedraagt f 5,-. Voor meer informatie kunt u terecht bij Chris Scholte van wijkcen trum 'De Erker' (tel. 426 77 67). Chris is elke dins dag aanwezig. Para-beurs SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN Circa twintig parag nosten uit Schiedam, Vlaar- dingen en omgeving kunnen op 13 november gratis geraad pleegd worden. Op die datum organiseert de Stichting Ho listisch Centrum PRANA na melijk de "Para-beurs Vlaar- dingen". De stichting zet zich in voor de bevordering van al ternatieve geneeswijzen en wetenschappen. De beurs wordt gehouden in zaal "Middelhuyse", Konin- ginnelaan 403 te Vlaardingen. Voor de toegang tot de beurs dient men wel te betalen. Kaarten f 5,- kunnen telefo nisch besteld worden via de nummers 474 13 91 of 470 71 51. De zaal is geopend van 12.00 tot 18.00 uur.

De Havenloods | 1988 | | pagina 1