Verrassingen blijven uit tijdens beschouwingen 'Eigen huis bouwen is niet makkelijk' Vanwege succes weer vogeUezing Daling aantal werklozen ©SchiedamsN^MuliJÜIlüAill Wandeling door park Klein links staat alleen in kritiek op college 'Alleen en gezond koken' Uitleg over cursussen Else sings the blues Randstad goed klimaat voor poppenmaaksters Artiesten brengen toast uit op Schiedams buro IIPI Bluespirit Eindelijk kon Anja Kieboom, de vrouw van de architect, de Vervolg voorpagina Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 Telex 23196 Telefax 010-4699362. DIRECTIE: V. Doorn/P. Bakker/J. Parser WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exem plaren Hiertoe behoren: Schiedams Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel. Nwe Vlaardingse Courant Verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Vlaardingen DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 KANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: zie hoofdkantoor. 010 - 4.346.711 DISTRICT-VERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel. privé 010-4.353.883). ACCOUNTMANAGER: G.H. Adams (tel. privé 01891-13230). ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Hans Ivo (tel. privé 010-4.650.272). VLAARDINGEN: Hans Post, Nico Heynen, tel. privé 4.101.215. REDACTIE: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postbus 306, 3130 AH Vlaardingen, tel. 010-4.352.911. CHEF-RED.: J. Deijbel. RED.: M. Ames en L. Visser CORRESPONDENT Schiedam: Susan de Ligt. Sportcorrespondent Schiedam: Bram Wesdorp. Sportcorrespondent Vlaardingen: P.Spek (010- 4.352.615) ADMINISTRATIE: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-4.699.911. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 SCHIEDAM— Het gewes telijk Arbeidsbureau maakt melding van een daling van de werkloosheid in het ge west Nieuwe Waterweg- Noord. In september is dit cijfer gedaald met 72 perso nen, zodat nu 8840 mensen als werkloos staan geno teerd. Met uitzondering van Maas sluis (+6) daalde het werk loosheidscijfer in iedere ge meente dat tot dit gewest behoort. Opvallend is dat het aantal haanloze vrou wen in Schiedam in deze verslagmaand bijzonder af nam (-25). Momenteel zijn er in dit gewest 5505 mannen en 3335 vrouwen zonder werk. De werkloosheid blijft ove rigens hoog onder de me taalbewerkers, het handels- personeel en personeel in al gemene dienst. De overige beroepsgroepen vertoonden weinig of geen verandering ten opzichte van de maand augustus. Dat zal in de maand oktober wel een ander beeld geven. Het faillisement van het Ha venbedrijf Vlaardingen Oost, waar ook veel Schie dammers werkten, zal dan duidelijk merkbaar zijn in de cijfers van het Arbeids bureau. en zijn we veel attenter of het nou wel of niet nodig is. Dat. vind ik wel een goede zaak". Zoveel bruggen Het takenpakket van deze ge meentelijke dienst is omvang rijk. Behalve het belasten van schepen en innen van deze gelden, controleren de mede werkers ook tankers met een gevaarlijke lading aan boord, zijn ze atttent op het gebied van de veiligheid, wijzen ze ligplaatsen aan, geven advies en bedienen ook alle negen bruggen die Schiedam rijk is. "Schiedam heeft het grote eu vel", zo meent Sabel, "dat we met zoveel bruggen zitten. Een aantal moet ook met de hand bediend worden en bij twee bruggen zijn er zelfs twee mensen voor nodig. Als het een beetje boot is, moet ook alles open. Elke brug heeft zo d'r eigen gebruiks aanwijzing. Onze mensen we ten waar ze wel en niet op moeten letten. Een probleem is ook dat de recreatievaart steeds meer wensen gaat uiten en daar zijn we niet op toege rust qua personeel. Weliswaar hebben we sinds vorig jaar het aantal mogelijkheden om in het weekeinde de stad door te varen, vergroot. Dat brengt in het seizoen wel extra werk met zich mee, maar de water sporters zijn er heel blij mee". "Wat ik m'n mensen ook altijd voorhoud is dat we overheids dienaren zijn. Daarin moet je niet te ver gaan, maar je moet wel een service kunnen bie den. Zo vind ik het prima dat er altijd wel een beroep op de Havendienst kan worden ge- CONCERT— In de aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, zal woensdagmiddag een lunchconcert plaatsvinden. Ho- bïst Hendrik Jan Brethouwer en pianist Ko van der Velpen spelen werken van R. Schumann en J.P. Pixis. Toegang en koffie gratis. Het concert begint morgen om 12.30 uur. SCHIEDAM Liefhebbers van natuur kunnen zondag a.s. rondkijken in het Beatrix- park onder deskundige bege leiding. De wandeling heeft ditmaal als thema 'Paddestoe len'. Belangstellenden kunnen zich om even over twee uur zon dagmiddag verzamelen bij de heemtuin. De deelname is gra tis. SCHIEDAM/VI. AARDIN GENVanwege het grote succes dat de organisatie voorgaande keren oogstte, zullen twee vogelfotografen wederom te gast zijn van de Nederlandse Jeugbond voor Natuurstudie. Deze lezing wordt gehouden in De Bos- hoek, Bachplein, op woensdag 2 november. Aanvang is 19.45 De fotografen René Pop en Hans Roersma hebben al eer der voor het Schiedamse pu bliek gesproken. „Dit was een daverend succes, door de kwaliteit van de dia's en bij behorende teksten", meldt de Jeugdbond. Ook ditmaal zullen beide he ren een avond vullen met dia's over vogels die langs onze kust te zien zijn, zoals de vele meeuwen, steltlopers en al ken. Maar ook komen zangvo gels uit de duinen zoals leeu werikken, vliegenvangers en piepers aan de orde. De lezing is bedoeld voor iedere belangstellende tussen 12 en 23 jaar uit deze regio. De toegang tot De Boshoek is gratis. Aansluitend op deze lezing zal zondag 6 november een excur sie plaatsvinden naar de dui nen van Voorne. Het vertrek is om 08.00 uur bij de molen Ae olus in Vlaardingen (Korte- dijk) en om 09.00 uur bij de pont in Maassluis. De groep wordt om circa 18 uur weer terug verwacht in Vlaardin gen. Voor aanmelding of informa tie over de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) kan men contact opne men met Ronald Jacobs via tel. 474.34.07. SCHIEDAM— De Alge mene Beschouwingen zit ten er weer op. Echte ver rassingen heeft het drie avonden durende debat niet opgeleverd. Een kri tiekloze PvdA en WD, een 'constructief oppositie voe rende' CDA-fractie en klein links (CPN,PPR/PSP en D66) die de horzelfunc tie waarnam, was de rol verdeling die de lokale po litieke partijen zichzelf hadden opgelegd. "De Al gemene Beschouwingen zijn altijd een toneelspel waarvan vanavond de der de acte wordt gespeeld", was dan ook de visie van PvdA-fractievoorzitter Gé Brouwer. Dat het zover kon komen was echter ondermeer aan dezelf de Brouwer te wijten. Immers de grote partijen hadden het te druk met het loven van de eigen wethouders en de eigen fracties en hadden weinig oor voor de fundamentele kriti sche geluiden die uit de hoek van Idein links kwamen. Volgens Brouwer zetten de kleine linkse fracties het spektakel voorop. "En daar kan ik mij niet in vinden". Hij verwijt de kritische raadsle den 'herrie te schoppen'. De suggestie heeft volgens de voorzitter van de sociaal-de mocraten de overhand gekre gen. Over de kritiek op de in formatieverstrekking die al eerder die week door de frac tievoorzitters van klein links was geuit, had Brouwer een duidelijk oordeel. "Dat is klinklare onzin", stelde hij. "Klein links heeft voortdu rend kansen laten liggen". Het PvdA raadslid blikte te rug op de ontwikkeling van het functioneren van de raad de afgelopen 15 jaar. De wijze van besturen is in de loop der jaren veranderd. Het raads lidmaatschap is een gewone baan geworden". Daarin heeft de PvdA-politi- cus gelijk. In tegenstelling tot buurgemeente Vlaardingen waar het tijdens de gemeente raadsvergaderingen soms fel toegaat was het tijdens de Al gemene Beschouwingen in Schiedam zo nu en dan een matte vertoning. Ook de grootste oppositiepartij, het CDA, bracht weinig diepte in het debat. Zelfvleierij Fractie-voorzitter Siem Ros- man maakte van zijn spreek tijd gebruik om de nota's die het CDA het afgelopen jaar heeft uitgebracht nog eens in herinnering te brengen. Het motto van de bijdrage van de CDA-fractie aan de Algemene Beschouwingen was dan ook 'Werken aan de stad'. Het PPR/PSP-raadslid Bart de Leede vond de houding van de christen-democraten be vreemdend. "Gezien de huidige plannen voor de binnenstad in verge lijking met de CDA-plannen kan ik deze zelfvleierij moei lijk begrijpen", stelde het raadslid. "Was bijvoorbeeld het CDA geen voorstander van behoud van pandjes aan de Kreupelstraat?". De kritiek op het college kwam vorige week dan ook vooral uit de kleine fracties. Met name Bart de Leede (PSP/PPR) stelde de wijze van beleidsvorming aan de orde. De net afgestudeerde politico loog gaf donderdagavond in een helder betoog de overige raadsleden college over hoe een gemeenteraad volgens hem zou moeten functioneren. "Naar mijn mening zou het beleid van de gemeente Schie dam aan kwaliteit winnen als de raad mèer het initiatief zou nemen en als de bevolking di recter en consequenter bij de beleidsbepaling zou worden betrokken". De Leede zette forse vraagte kens bij het in besloten kring vergaderen. Hierdoor kan vol gens hem de meerderheid de minderheid de mond snoeren. Dat ging WD'er Gerard Ver- hulsdonk net iets te ver. "Ik heb niet het idee dat U ooit de mond is gesnoerd, reageerde de liberale politicus. "Die be schuldiging is te krachtig." Dubbelrol Scheeres Het voorstel van de Leede om een lijst op stellen van richt lijnen over het in beslotenheid vergaderen van raadscommis sies werd door burgemeester Reiner Scheeres afgewezen. Scheeres die tijdens de debat ten een dubbelrol speelde na melijk die van voorzitter van de vergadering in de hoeda nigheid van burgemeester én deelnemer doordat hij verant woordelijk is voor de wethou- derstaken op het gebied van economische en algemene be stuurlijke zaken, wilde daar niets van weten. "In een de mocratisch bestel beslist de meerderheid", is de opvatting van de bewindsman. Hij ergerde zich duidelijk ook aan de term Schiedamse Sto pera die CPN-raadslid Ulferd Bruseker gebruikte voor de plannen van het gemeentebe stuur om op het stadserf on dermeer een bibliotheek en een bestuurscentrum te bou wen. Dit is volgens de CPN'er een prestigeproject dat finan cieel uit de hand kan gaan lopen. De verwijzing naar de Stopera in Amsterdam gaat de burgemeeste te ver. "Er is geen enkele aanwijzing dat het in Schiedam ook zo gaat gebeuren." Adri Reijnhout D66 consta teerde donderdagavond tot zijn genoegen dat ook het col lege heeft aangegeven de kwestie Spaland tijdens een speciaal debat te willen be handelen. Wel vond hij het jammer dat de WD niet op de affaire is ingegaan. De libera len hebben nog geen stand punt bepaald. "Gezien het feit dat men zeer persoonlijk gaat worden in de commentaren onthoudt mijn fractie zich voorlopig van een oordeel", verkondigde Verhulsdonk. Reijhout toonde zich ook ver heugd met het standpunt van het CDA over de kwestie. ."Ik ben blij dat het CDA zich ach ter onze wens om een nader onderzoek stelt". De CDA schrijft dat in een brief die enkele dagen voor de Algeme ne Beschouwingen naar het college is gestuurd. De brief wekte in eerste instantie ver bazing bij Reijnhout. "Ik SCHIEDAM Dat het lang niet zo makkelijk is om gezon de maaltijden te bereiden, wordt duidelijk wanneer Joke Verberg aan het woord is. Zij is diëtiste bij de Kruisvereni ging Schiedam en spreekt op woensdag 9 november in buurtcentrum Trefpunt Oost. Om 10 uur begint daar een informatiebijeenkomst voor 5 5-plussers. Mevrouw Ver berg zal gegevens verstrekken over het zelf bereiden van ge zonde maaltijden, maar ook ingaan op vragen en proble men die men daarbij kan on dervinden. Belangstellenden zijn wel kom. De toegang is gratis. Het buurtcéntrum is gevestigd aan de Celsiusstraat 2. 0 In tegenstelling tot wat velen hadden verwacht na de Spaland-affaire, bleken de Algemene Beschouwingen een matte vertoning. dacht te maken te hebben met een brochure Veilig Vrijen, maar dan met een reeds ge huwde partner", grapte D66- fractievoorzitter, daarmee verwijzend naar de houding van de grootste oppositiepar tij CDA ten opzichte van het college. Nog voor twaalven waren de Algemene Beschouwingen af gelopen en konden de raadsle den zich te goed doen aan di verse versnaperingen. Sommi gen gingen na afloop van het debat, naar voorbeeld van Tweede Kamer, het college fe liciteren. "Het circus is weer voorbij", concludeerde een toeschouwer. De voorstelling is afgelopen en de hoofdrol spelers konden huiswaarts ke ren, de een wat voldaner dan de anderen. SCHIEDAMDocenten ge ven morgenavond uitleg over diverse computer-cursussen die binnenkort in wijkcen trum De Erker van start gaan. Er is allereerst een kennisma kingscursus voor het gebruik van een personal computer. Vervolgens worden cursussen tekstverwerken (WordPer fect), MSDOS en DBASE III gegeven. Voor wie deze afkor tingen nog abracadabra is, kan meer informatie krijgen. Belangstellenden zijn 2 no vember welkom in De Erker vanaf 19.30 uur. Het wijkcen trum is gevestigd aan de Jan van Avennestraat 32. SCHIEDAM Swingende rhythm Blues is donderdag avond te horen in het theater- cafe De Tender. De formatie 'Bluespirit' speelt daar vanaf 21.30 uur. Het reportoire bestaat voor een groot deel uit nummers daterend uit de jaren vijftig en zestig, aangevuld met wat mo derner werk. De toevoeging 'A lady sings the blues' aan de naam geeft al aan dat groep met de nieu we zangeres Else Leeflang, swingt als nooit tevoren. Toegang tot het theater cafe is gratis. SCHIE DAM/VLAARDIN GENUit alle delen van het land komen op zaterdag 12 november poppenmaaksters naar De Doelen in Rotterdam, waar dan de grootste poppen- beurs van het jaar wordt ge houden. Onder de zeventig Kadootjes maken SCHIEDAM— Mensen die graag zelf kadootjes maken voor het komende Sinter klaasfeest, kunnen terecht in 'De Erker'. Het wijkcentrum organiseert namelijk een cur sus hierover. Tijdens de cur sus leert men o.a. mobiles, vo gels en mappen voor postpa pier maken. De leiding van deze cursus is in handen van mevr. Wijn horst. De cursus omvat vier lessen en de kosten bedragen f 12,50. De lessen starten op zeven november. Voor inschrijving en verdere informatie kunt u terecht bij 'De Erker' (tel. 426 31 61 of 426 77 67). deelnemers bevinden zich ook Henny Staring uit Vlaardin gen en Jeanne v.d. Gaag uit Schiedam. De regio Rotterdam is overi gens goed vertegenwoordigd op de Poppenbeurs. De or ganisatie trekt daar de con clusie uit dat de Randstad een goed klimaat heeft voor pop penmaaksters. Het poppenmaken wint de laatste vijftien jaar aan popu lariteit. Volgens een Ameri kaanse enquette staan poppen als verzamelobjecten op de derde plaats na postzegels en munten. Het accent op de beurs ligt op het zelf maken en ontwerpen van poppen. Er zijn dan ook vele variaties te zien: karakterpoppen, mario netten, fantasiepoppen en sprookjespoppen. Een attrac tie op de beurs in Rotterdam is overigens één van de weinig overgebleven poppendokters, die behalve mankementen aan 'zieke' poppen verhelpt ook antieke poppen op hun waar de zal schatten. De Vlaardingse Henny Sta- SCHIEDAM Diverse bekende artiesten brachten onlangs een toast uit op henk Kramer, manager van het Nederlands Artiesten Buro dat thans in het centrum van Schiedam gevestigd is. Het kantoor aan het Sibeliusplein werd te klein, zodat naar een ruimere behuizing werd uitgekeken. Kramer meent op het adres 's-Gravelandseweg 284-296 een 'uitstekende' locatie gevonden te hebben. Bij het NAB kunnen cliënten kennismaken met de showwereld: door middel van tapes, video, platen en brochures wordt actuele informatie gegeven over Nederlandse artiesten. Anita Meyer, Lee Towers, Leonie Sazias, Donna Lynton en Nico Haak wensten Kramer dan ook alle succes toe. zijn op 12 november in De Doelen te zien, waaronder deze handge maakte dame van Joke Grobben- Knoop. ring is present met poppen huizen en miniaturen, terwijl Jeanne v.d. Gaag onder meer een keur aan hoeden zal laten zien. Zij is hoeden-modiste voor poppen in de stijl van de jaren 1880-1940, waarbij zij vooral authentieke materialen gebruikt. Overigens duurt de beurs in De Doelen (Kruisplein 40) van 10.30 tot 16.30 uur. Toegangs prijs is f3,50 en f 1,- voor kin deren onder geleide. SCHIEDAM— Het tot drie keer toe uitstellen van de eer ste paal-ceremonie is teke nend voor de problemen die iemand kan ondervinden bij het bouwen van een eigen huis. Eerst zou de bouw van een huis aan de Oostsingel 8 op een vrijdagmorgen van start gaan, om vervolgens te worden verzet naar maandag morgen en -middag. „Het is niet mis om alles te regelen", verzucht Govert Visser dan ook. Samen met zijn vriendin Yvonne Koorngevel heeft hij dit stuk grond gekocht in har tje Schiedam. Ook de aankoop op zich verliep niet zo makke lijk. „Het pand was een erfgoed en we moesten wel dertig hand tekeningen verzamelen van alle erfgenamen. Maar die za ten overal op de wereld, zoals in Australië, Canada. Daarna heeft het nog eens een jaar geduurd eer de bouwvergun ning werd afgegeven. Nu zit ten we nog met een voorlopig document". Dat de ambtelijke molens heel traag werken, heeft Govert Visser in de tussentijd wel be merkt. „Schiedam is wel een behulpzame gemeente wat dat betreft, maar ambtelijk ver loopt het allemaal heel traag. Dat is misschien niet specifiek voor deze stad; de Nederland se regelgeving belemmert je bij dergelijke initiatieven. Dat is voor ons wel een domper. Elke maand uitstel betekent immers ook minder bouwte- goed, waar je weer rente over eerste paal slaan. moet betalen. En het feit dat we zelf dit huis neerzetten, betekent niet dat we een dikke protemonnee hebben..". Ook bij het ontwerpen van het huis dat op dit stukje grond zal verrijzen, is hieraan ge dacht. „We hebben een be vriende architect benaderd. Bas Sonneveld van Studio 8. Vanwege kostenbesparing moest hij met systematische maten werken, zodat kozij nen, deuren etc. allemaal even breed worden. Het wordt ove rigens een modern huis; we leven tenslotte in 1988". Tuin Wat wel in oude glorie zal worden hersteld, is de tuin. Verrukt praat Visser over zijn 'lapje grond' van 600 vierkan te meter. Het is duidelijk dat zijn beroep van leraar aan een tuinbouwschool debet is aan deze interesse. „Yvonne en ik komen allebei uit Brabant en waren al lan ger op zoek naar een huis met een grote tuin. Aan de Oost singel krijgen we een prachtig stukje grond. Er staat bijvoor beeld een zwarte moerbei boom in, die zeldzaam is in dit gebied. Ik schat dat de boom zeker 130 jaar oud is". In overleg met oude familiele den van de vorige eigenaar van het huis aan de Oostsingel zal de tuin binnenkort op nieuw worden ingericht. Het zal evenwel nog even du ren eer Visser tijd heeft voor zijn tuin. De bouw van het huis zal tot voorjaar '89 du ren, waarna het paar van Vlaardingen naar Schiedam hoopt te verhuizen. „Het leuke is dat het vorige huis precies honderd jaar ge leden gebouwd is. Het kadas ter vermeldt dat in 1888 een winkel/bakkerij aan de Oost singel werd neergezet!".

De Havenloods | 1988 | | pagina 3