Versterking korps welkom 'maar scepsis blijft' Ideze DE HAVENLOODS Oliebollenkraam staat er weer Schiedam tekent bezwaar aan tegen contract Vegin Hoorzitting winkeltijden Politierapport wekt beroering «teg? Vogeltentoonstelling Meeste vragen over sociale zekerheid Videoprimeur Elkie Deadman en 'n kapstok met kleding Kledingbeurs Oproep voor schrijvers Giften voor Nicaragua druppelen binnen Rake klappen Drie recepties bij ONS EDITIE 9, DINSDAG 8 NOVEMBER 1988, 37e JAARGANG, Nr. 45 Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. Zondagmorgen 11.00 uur Grote zaal De Doelen The Magic Platters Toegangskaarten (zolang de voorraad strekt) a f 11op de kantoren van de Verenigde Spaarbank en bij de kantoren van deze krant. SCHIEDAM De gemeente Schiedam zal met andere ge meentebesturen in deze re gio overleg plegen over een concept-contract van de Ve gin en de Gasunie. Volgens dit contract zal de gasprijs per gemeente berekend wor den aan de hand van het aantal aansluitingen. Voor Schiedam - met een hoge dichtheid aan woningen en een laag gasverbruik - bete kent dit een verhoging van de gasprijs. De Vegin en de Gasunie wil len een andere berekenings methodiek hanteren waar door menig gemeentebe stuur genoodzaakt zal zijn de gasprijs aan te passen. Wethouder Wiegman (finan ciën en openbare nutsbe drijven) meent dat de in spanningen van de gemeente op het gebied van de ener giebesparing hiermee teniet worden gedaan. 'We worden gestraft voor een laag ge middeld gebruik per aan sluiting. Het is dan ook de vraag of dit voorstel voet stoots zal worden aangeno men. De diverse gemeenten zullen behoorlijke bezwaren hebben tegen een dergelijk contract'. Voorafgaande aan een alge mene vergadering van de Vegin zullen verschillende gemeentebesturen, waaron der Schiedam, Rotterdam en Vlaardingen, bijeen komen. Getracht zal worden tot een vergelijk te komen om dit voorstel te wijzigen. 'We zullen dan bepalen wel ke houding, welk standpunt we gaan innemen en tevens bespreken wat de beste kans is om dit concept te amende ren', aldus Wiegman, die voorstander is van de oude berekeningsmethodiek iedere gemeente dezelfde in koopsprijs te laten behou den. De plannen van de Vegin be tekenen concreet voor Schiedam dat de de periode 1 juli 1989 tot en Wanneer de Vegin de plannen kan doorvoeren, zal de gasprijs in Schiedam volgend jaar moeten stijgen. Wethouder Wiegman (inzet) zal zich daartegen verzetten. met januari 1993 zal stijgen van 0,9 cent tot 1,4 cent per kubieke meter. SCHIEDAM Het experi ment met de openingstijden van de winkels in Schiedam staat morgenavond centraal tijdens een hoorzitting in het Stadskantoor. De gemeente verzorgt deze bijeenkomst in samenwerking met de Kamer van Koophandel. Het college van B W is van plan aan het experiment me dewerking te verlenen. Wan neer de raad ook akkoord gaat, kunnen de winkeliers volgend jaar zelf bepalen op welke wijze tijden hun zaak geopend is. Een winkel mag echter niet langer open zijn dan 52 uur per week. De hoorzitting morgen begint om 20.00 uur. RuilavondVereniging 'De Verzamelaar' houdt donder dag de maandelijkse ruilavond in gebouw de Lijndraaier, aan de Baanstraat 4. Vanaf 19 uur kan een ieder die postzegels, munten, stickers etc. verzamelt terecht. De toegang is gratis. SCHIEDAM Het rapport over de sterktever deling van de politiekorp sen heeft in het hele land voor beroering gezorgd. Ook in deze regio zijn de politiemensen aan het den ken gezet door de onlangs aan de verantwoordelijke ministers aangeboden nota 'De politie beter verdeeld'. In zowel Vlaardingen, Schiedam als Maassluis zouden de korpsen uitge breid moeten worden en hoewel er door de leiding in eerste instantie afwach tend wordt gereageerd (het rapport is of nog niet bin nen öf alleen vluchtig doorgelezen) laat men wel doorschemeren dat de voorgestelde versterking van de politiekorpsen in deze drie gemeenten heel erg welkom is. Bij de politie is de afgelopen jaren flink ingeleverd. De korpssterkte in Schiedam is teruggelopen van 148 naar 142, in Maassluis werken nog 56 mensen en in Vlaardingen zijn er 154 formatieplaatsen. Uit de gegevens naar de hoog te van de criminaliteit in de plaatsen die in de rapportage zijn verwerkt, blijkt volgens de onderzoekers dat de korp sen in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis achtereenvol gens uitgebreid dienen te wor den met 23, 82 en 11 mensen. De Vlaardingse korpschef A. Spel plaatst de meest kriti sche kanttekeningen bij de voorstellen, waarop hij alleen met 'gigantisch veel slagen om de arm wil reageren". Spel neemt afstand van het rapport en vraagt zich af of een grote uitbreiding als in Schiedam wordt voorgesteld ook automatisch leidt tot meer kwaliteit. „Zo werkt het niet in de praktijk. Bovendien ben ik wat sceptisch. Wat ik erbij krijg, gaat ten koste van andere korpsen". Grens De Schiedamse inspecteur J. van Hoff toont zich verheugd over de genoemde versterkin gen. „Ik heb geen enkel zicht op de termijn en de grootte van een eventuele uitbreiding. Wel weet ik dat het korps hier eigenlijk niet kleiner kan wor den. Er ligt nu al eep smak werk waar we niet aan toe komen". Hoofdinspecteur C. van Nieuwkoop uit Maassluis vindt eveneens dat de grens bereikt is. „In ieder bedrijf kim je je afvragen of je wel licht efficiënter kunt werken. In dit geval staat daar tegen over dat we steeds meer taken op ons bordje geschoven krij gen: strengere milieu-eisen, de maximum-snelheid, landu- rige fraude-onderzoeken en een stijging van de criminali teit. Allemaal zaken voor de politie. Het kost ons echt steeds meer hoofdbrekens om de noodzakelijk dingen rond te krijgen. We hebben de men sen hard nodig". In Maassluis is de situatie trouwens het minst overzich telijk. „Er zijn voor ons ver schillende cijfers genoemd", zegt Van Nieuwkoop. „Ik wacht met spanning af, want in de eerste rapportage moes ten we nog inkrimpen terwijl we er in een later stadium juist weer op vooruit zouden gaan. Echt inkrimpen zonder dat de inwoners van Maas sluis de gevolgen ervan zullen ondervinden, kan niet meer". Moeilijkheid Aan de vooralsnog heel onze kere versterkingen van de po litiekorpsen kleeft voor Vlaar dingen en Schiedam nog een De Schiedamse inspecteur J. van Hoff toont zich verheugd over de genoemde versterkingen. ander probleem. In beide ge meenten is men in verschillen de stadia bezig met de bouw van een nieuw politiebureau. De vraag is natuurlijk of zoals in de Jeneverstad, alle 82 nieuwkomers 'gehuisvest' kunnen worden. „We weten het liever zo snel mogelijk, voordat de tekenin gen van het nieuwe hoofdbu reau dat bij station Nieuw- land aan het Bijdorpplein komt te staan, definitief zijn. Als de uitbreiding doorgaat, moeten we de mensen natuur lijk wel kunnen herbergen", merkt Van Hoff op. Ook in Vlaardingen wordt een nieuw politiebureau ge bouwd. Omdat de uitvoering hier al wat verder is gevor derd, lijkt het bureau in dien de aanbevelingen uit het rapport worden aangeno men al te klein te zijn voor dat het is opgeleverd. Het rapport over de nieuwe sterkteverdeling van de poli tiekorpsen wordt op 12 de cember in de Tweede Kamer behandeld. Tot die tijd is het dus afwachten. SCHIEDAM- De hoek Nieuwe Haven/Burg. Knappertlaan biedt weer het vertrouwde winterse beeld. De oliebollenkraam staat er immers weer. Voor het 35e achtereenvolgende jaar verkoopt dü familiebedrijf allerhande lekkernijen aan de Schiedammers. Het gehele jaar door zijn de kramen te vinden op kermissen in het land, maar de laatste twee maanden van het jaar is de Jeneverstad de vaste locatie. SCHIEDAM bers kunnen terecht op een vogeltentoonstelling in 'De Rank'. Het is de veertigste keer dat deze tentoonstelling ganiseerd wordt door de afdeling Schiedam van de Ne derlandse Bond van Vogel hebbers. In totaal zijn 535 vogels te zien. De vogels worden voor afgaand aan de opening van de tentoonstelling gekeurd door bevoegde keurmeesters. Onder de te bezichtigen vogels bevinden zich 292 kleurkana- ries, 138 vorm- en postuurka naries en 105 overige soorten, waaronder bastaarden, Ja panse meeuwen, agapornissen en zebravinken. De tentoonstelling wordt ge houden op vrijdag 11 novem ber van 10.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 12 november van 10.00 tot 16.00 uur. De toe gang is gratis en 'De Rank' bevindt zich aan de Schie- damseweg 122. SCHIEDAM— Het Insti tuut Sociaal Raadslieden Schiedam kreeg in de maand september maar liefst 144 zaken voorgelegd. De maand daarvoor werden ter. vergelijking 95 problemen bij deze instelling aange kaart. Het aantal contacten dat het instituut in september ge boekt heeft staan (109), is ook hoger dan de augustus maand (75). De raadsvrou wen boezemen blijkbaar ver trouwen in want van de 109 contacten hadden al 58 men sen eerder bij het bureau aan de Emmastraat 1 aange klopt. De problemen liepen uiteen: de meeste mensen zoeken hulp op het gebied van de sociale zekerheid, maar ook huisvesting levert een groot aantal hulpvragen op. Daar naast vraagt men aandacht voor belasting- en consu mentenzaken. Aan de hand van de statisti sche gegevens van de Soci aal Raadslieden blijkt ver der dat de cliënten in het merendeel van de gevallen gehuwd zijn of samenwo nen, in de leeftijdscategorie 35-49 jaar zitten en een AOW of pensioen genieten. SCHIEDAM Op de openba re basisschool De Kring zal dinsdag 15 november een vi deoprimeur plaatsvinden. De ouderraad zal namelijk ver slag uitbrengen door middel van een videojoumaal. De ouders brengen verslag uit van hun activiteiten in het af gelopen schooljaar. De verga dering begint om 20 uur. Be langstellenden zijn welkom. Elkie als Annie Lennox, zangeres van Eurithmics. SCHIEDAM - Jeugdigen en andere belangstellenden kun nen woensdagmiddag in de Roo Roosenzaal van het Pas sagetheater de voorstelling 'O.W. en P.W. terug uit Italië' gaan zien. Aanvang is 14 uur. O.W. is een Italiaanse clown en P.W. is een Deense, maar ze hebben dezelfde moeder: La Mama. Luisteren naar liedjes, kijken naar acrobatische kunsten en in spanning zitten, dat kunnen de aanwezigen woensdagmiddag verwach ten. Toegangsprijs is f 3.75. SCHIEDAM Een dames- en herenkledingbeurs in 'Klup- huis Oost' biedt de mogelijk heid om uw wintergarderobe op een goedkope manier aan te vullen. De beurs wordt ge houden op vrijdag elf novem ber van 10.00 tot 15.00 uur in 'Kluphuis Oost', Galileistraat B6. Mensen die hun kleding te koop willen aanbieden, kun nen hun koopwaar inleveren op maandag 7 november van 10.00 tot 15.00 uur en op don derdag 10 november van 13.00 tot 16.00 uur. Lovende recensies en bezoe kers die nog dagen napraten over het optreden: Elkie Dea dman brengt iets teweeg bij het publiek. De Engelse zan geres die ook huisvrouw in IJsselstein is, staat garant voor een perfecte show. Met trefzekere karakters, sketches en persiflages pakt zij het pu bliek in. Elkie Deadman doet even makkelijk Madonna na als Nana Mouskouri. Boven dien heeft ze een soepele stem, energieke uitstraling en een kapstok met kleding. De aanwezigen in het Thea tercafé donderdagavond a.s. zullen het kunnen aanschou wen. Vanaf 21.30 uur laat El kie Deadman weten dat ze Alive and Kicking is. Toe gang is gratis. tg Het ABC-complex en de nostalgische gevoelens. g| „Aan degradatie wil ik helemaal nog niet denken", meent Excelsior '20- coach. A Goede prestaties Damclub Schie dam. Nog steeds collec tes voor Nicara- 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week HANDWERKEN In diensten centrum 'De Vier Molens' gaat donderdag 10 november een cur sus fijne handwerken van start. Tussen 13.30 en 16.00 uur wordt o.a. Noors borduurwerk, kralen beursjes en frivolité gemaakt. Er wordt geen lesgeld gevraagd, al leen de materiaalkosten moeten worden betaald. Iedereen kan langskomen: adres Nieuwe Dam- laan 766. SCHIEDAM Schiedam mers met literaire talenten krijgen weer de kans om hun kunnen te tonen. De Filmclub organiseert voor de derde maal in successie een verha- lenwedstijd. De inzendingen dienen aan enkele voorwaar den te voldoen. Zo mag de lengte van het verhaal niet meer zijn dan 2000 worden. Verder moet het verhaal dui delijk leesbaar zijn en voor zien van naam en adres. Het gebruik van een pseudoniem is toegestaan, mits bij de jury de werkelijke naam ook be kend is. Ook mag er maar één verhaal of gedicht per persoon worden ingeleverd. Daar staat tegenover dat men vrij is in de keuze van het onderwerp. Be halve dat er prijzen te winner zijn worden de beste verhalen ook nog eens gepubliceerd in het Filmbulletin. De inzen dingen moeten uiterlijk eind januari 1989 in het bezit van de Filmclub zijn. De verhalen of gedichten kunnen worden verzonden naar de Filmclub, postbus 4117, 3102 GC Schie dam, onder vermelding van 'verhalen wedstrijd' SCHIEDAM - Wie de afgelo pen dagen in het centrum of in het Hof van Spaland bood schappen heeft gedaan, kreeg waarschijnlijk een collectebus voorgehouden. De Vereniging Schiedam - Nicaragua collec teert nog steeds voor het land dat onlangs getroffen werd door de orkaan 'Joan'. Samen met vrijwilligers van het Rode Kruis liepen de leden van de actievoerende vereni ging donderdagavond en za terdag door de stad. Vorige week was al f 520.- in de col lectebussen gestort, terwijl via het gironummer ook giften 'binnendruppelden' 'We willen de actie 'Nood hulp' nu voortzetten. De pro blemen in Nicaragua houden ook niet op als het water weg is. Het probleem zit 'm ook in de vernietiging van zaaigoed bijvoorbeeld. Een deel van de oogst is ook vernietigd het geen zich de komende maan den zal wreken. De mensen daar hebben dus niet alleen hulp nodig in de vorm van voedsel, kleding', verklaart Bart de Leede, lid van de Ver- Schiedam - Nicara gua. Met name het oosten va caragua is zwaar getroffen door de orkaan. Hele plaatsen zijn van de kaart weggeveegd, terwijl sommige steden zeven tien meter onder water staan! Inmiddels zijn al 200.000 mensen geëvacueerd. Volgens De Leede zal de actie 'Noodhulp' tot eind '88 duren. Waarschijnlijk zullen de col lectebussen nog wel een paar keer rondgaan, terwijl ook een huis-aan-huisactie niet wordt uitgesloten. Tevens zal een 'bedelbrief' worden opgesteld om instellingen, sympathisan ten etc. te verzoeken de actie financieel te steunen. Een bijdrage kan worden stort op gironummer 4966244 t.n.v. Vereniging Schiedam Nicaragua onder vermelding van 'Noodhulp'. VLAARDINGEN— Twee au tomobilisten raakten zater dagmiddag slaags met elkaar op de rijksweg. Omdat hij 'ge sneden' zou zijn, probeerde een 41-jarige Schiedammer zijn gram te halen door enkele rake klappen uit te delen. De andere bestuurder, een 27-ja- rige man uit Huizen, verde digde zich met een schroeve- draaier. Na een gesprek op het Vlaardingse politiebureau konden de twee 'heethoofden' naar huis. SCHIEDAM— De mede werkers van de Nutsbedrij ven kunnen deze maand een aantal feestjes tegemoet Martin Voogt en Piet nemen deze maand afscheid van de ONS, terwijl Joop van Beek en Piet Plooy hun 25-jarig ambtsjubileum Voogt en Hegge maken bei den gebruik van de regeling Vrijwillig Vervroegd Uittre den, zodat de chef van de hoofdafdeling Gas en Water en de chef verbruikersadmi nistratie hun werkzaamhe den al kunnen neerleggen. De jubilarissen Van Beek en Plooy hebben er nog wat jaartjes opzitten. Wie deze collega's de hand wil drukken, kan de volgen de data in de agenda note ren. De receptie voor Piet Plooy vindt plaats op woensdag 9 november a.s., die van Piet Hegge op woensdag 16 november en Joop van Beek op vrijdag 25 november. De recepties worden gehou den in het ONS-bedrijfsres- taurant vanaf 15.45 urn- tot circa 17 uur. Martin Voogt geeft er overi gens de voorkeur aan zonder afscheidsreceptie te vertrek ken. De Vut'ers en jubilarissen bijeen. 'RIETZEILERS' (/AïT"\ OPENINGSBAL Zaterdag 12 november in de Blauwe Brug Aanvang 21.00 uur Gezellige dansavond m.m.v. MARTIN GREEN Om 11 over 11 bekendmaking van de nieuwe STADSPRINS VAN SCHIEDAM Muzikaal begeleid door blaaskapel 'De Pullekes' Kaarten aan de zaal 11.- Leden gratis toegang DE RIETZEILERS

De Havenloods | 1988 | | pagina 1