'Bij vernieuwing binnenstad geen plaats voor nostalgische gevoelens' Driemaal prijs voor slager Alcohol en verkeer 'Bach en Zonen' Zesjarige Gary: 'very photogenic' Late reactie B en W op brief van Historische Vereniging Zelfverdediging voor vrouwen Actie Amnesty International Stijldansen Veel belangstelling vlooienmarkt Begeleiding Teleac- cursus Activiteiten voor ouderen Collecte Jantje Beton Milieudefensie gaat met nota 'Schoon op weg' in offensief Schiedams Nieuwsblad Niet alleen een aantal oude panden aan de Lange Kerkstraat, waaronder eeuwenoude buitenhofje van Belois zal volgend jaar plaats moeten maken vi INSTALLATIE/ONDERHOUD ging v. Nederlandse Installatiebedrijven Burkhard Plath, Jaap Spigt en Robert Bakker musiceren vrijdag Slager Marten Mons zag onlangs drie van zijn produkten bekroond op de internationale vakbeurs. SCHIEDAM Het college van B en W laat in een re cente brief aan de Histori sche Vereniging Schiedam (HVS) weten dat er bij de vernieuwing van de bin nenstad geen plaats is voor wat het college noemt 'een zijdig nostalgische gevoe lens'. B en W schrijven dat in een antwoord op een brief die het bestuur van de SCHIEDAM Een cursus zelfverdediging voor vrouwen zal binnenkort van start gaan in 'Klubhuis Zuid'. In twaalf lessen kunnen vrou wen vanaf achttien jaar zich de eerste beginselen van zelf verdedigingstechnieken eigen maken. De cursus heeft tot doel vrouwen meer zelfver trouwen te geven, wanneer zij zich op straat begeven. De kosten voor deze cursus bedragen f 40,-. De lessen vin den plaats op woensdagmid dag van 14.00 tot 15.00 uur. Voor aanmelding en inlichtin gen kimt u terecht bij Lida Tode (tel. 426 72 97). HVS al vorig jaar naar het Schiedamse gemeentebe stuur stuurde. In die brief pleitte de HVS voor be houd van de Lange Kerk straat en het hofje aan de Kreupelstraat. Het ant woord van het college komt bijna een jaar na de brief van de HVS. De Historische Vereniging noemt het verlies van het Bui tenhofje van Belois aan de Kreupelstraat een treurige zaak. „Het verdwijnen van gebied van groot histo risch belang als de Lange Kerkstraat komt neer op ver minking van de binnenstad, verkondigde de HVS. Het Schiedamse college vindt dit een eenzijdige benadering. Aantasting van de historische bebouwing is niet altijd on vermijdelijk in de ogen van het college. „Het beleid van het gemeentebestuur is al ge ruime tijd gericht op een revi talisering van de binnenstad", schrijven B en W. „Bij een dergelijke revitalisering van de binnenstad past ook nood zakelijke aandacht voor be- winkeling". SCHIEDAMIn Turkije is het nog steeds slecht gesteld met de mensenrechten. De komst van een burgerregering in 1983 bracht geen verande ring in de slechte situatie van de mensenrechten, zoals die na de militaire coup in 1980 was ontstaan. Amnesty International is op 2 november een actie gestart te gen deze schending van de mensenrechten. Met name de vrijheid van meningsuiting, het recht op vereniging en de vrijheid van godsdienst wor den in Turkije door de over heid onderdrukt. Er zijn veel politieke gevangenen en de doodstraf bestaat nog steeds in Turkije. Op zaterdag 12 november staat Amnesty International met een stand in het Hof van Spaland. Een ieder die wil meehelpen aan de verbetering van de situatie in Turkije kan daar vanaf 12.00 uur terecht. Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 Telex 23196 Telefax 010-4699362. DIRECTIE: V. Doom/P. Bakker/J. Parser WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exem plaren. Hiertoe behoren: Schiedams Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethei. Nwe Vlaardingse Courant DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 KANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: zie hoofdkantoor. 010 - 4.346.711 DISTRICT-VERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel. privé 010-4.353.883). ACCOUNTMANAGER: G.H. Adams (tel. privé 01891-13230). ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Hans Ivo (tel. privé 010-4.650.272). VLAARDINGEN: Hans Post, Nico Heynen, tel. privé 4.101.215. REDACTIE: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postbus 306, 3130 AH Vlaardingen, tel. 010-4.352.911. CHEF-RED.: J. Deijbel. RED.: M. Ames en L. Visser CORRESPONDENT Schiedam: Susan de Ligt. Sportcorrespondent Schiedam: Bram Wesdorp. Sportcorrespondent Vlaardingen: P.Spek (010- 4.352.615) ADMINISTRATIE: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-4.699.911. BEZORGING: Interianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 Ingenomen Het college benadrukt nog maals ingenomen te zijn met vestiging van ABC-wa renhuis in Schiedam. Daar voor worden twee argumenten _jedragen. „Op de eerste plaats is versterking van ons stadscentrum met een sterk winkeltype zeer gewenst, wil Schiedam blijven beschikken over een eigen centrum met zelfstandige winkelfunctie. Op tweede plaats streven wij bij het aantrekken van nieuwe vestigingen naar behoud en versterking van Schiedams historische structuur, die im mers alleen kan overleven als deze tenminste blijven leven", verkondigt het college. De Historische Vereniging geeft toe dat een ABC-wa- renhuis een positieve invloed kan hebben. „Het zou niet van realiteitsbesef getuigen om geen oog te hebben voor ont wikkelingen die een gunstige invloed zouden kunnen heb ben op de economie van onze stad. De vraag echter hoe een dergelijke ontwikkeling het best kan worden gestimu leerd, kan op diverse wijzen worden beantwoord", liet de HVS weten. Verkeerstoren Vestiging van het ABC-wa- renhuis op een andere locatie in de binnenstad is vol gens het college echter niet mogelijk omdat het zal leiden tot een 'aanzienlijk wassende verkeersstroom'. „In dat geval zou een optimale verkeersaf wikkeling slechts verkregen worden door nog meer sloop- activiteiten". De plaats waar nu het noodgebouw van de HEMA staat is volgens het college niet geschikt voor de bouw van het ABC-complex. „De door u beoogde vestiging van het ABC-combinatie op die plaats zal geen bijdrage leveren aan het sluiten van de Grote Omloop", schrijft het college aan de HVS. Met de 'Grote Omloop' wordt bedoeld het ideaal van het college om een gesloten winkelfront te creeëren langs de wandelroute Hoogstraat-Broersvest-Lange Kerstraat. De HVS vindt dat het be staande bouwkundig bezit van Schiedam geconserveerd moet worden, zeker nu de stad op toeristisch gebied steeds meer in de belangstelling komt te staan. Voor het colle ge is het feit dat op de bewuste locatie oude panden staan, niet doorslaggevend. „Het kan natuurlijk niet zo zijn dat investerings- en ont wikkelingsbeslissingen slechts kunnen worden geno men voor locatie waar geen oudere bebouwing voor komt", is de mening van het college. B en W: „We zijn ons terdege bewust van het gevaar dat wij ons het het huidige beleid kwetsbaar opstellen te genover hen die zich aanmati gen als enigen besef te hebben van kuituur en vanuit die monopolistische houding me nen het Schiedamse gemeen tebestuur te moeten dringen in de hoek van kuituurbarba ren. Het zij zo". Het bestuur van de Histori sche Vereniging Schiedam gaat zich nog bezinnen over ren is volgens secretaris J.M.M. Jansen nog niet be kend. Veel haast heeft de HVS niet. „De beantwoording van het college heeft immers toch een reactie op die brief van B ook een jaar op zich laten en W. Wanneer dat zal gebeu- wachten" VLAARDINGEN Hoewel de politie vooraf bekend heeft gemaakt dat er de hele maand november verschillende ver scherpte alcoholcontroles worden gehouden, werden er vrijdag tijdens de eerste con trole deze maand toch nog ze ven automobilisten bekeurd. SCHIEDAM Geoefende en beginnende dansers kunnen in 'Kluphuis Oost' hun kunsten vertonen. Iedere dinsdag wordt daar namelijk een avond stijldansen georgani seerd. Degenen die geen danspart ners hebben, kunnen ook ko men: Door hen wordt dan een partner gezocht. De kosten bedragen f 15,- per maand en de avonden begin nen om 20.00 uur en eindigen om 22.00 uur. Voor nadere informatie kunt u terecht bij 'Kluphuis Oost', Galileistraat 86 (tel. 473.54.35). SCHIEDAM Een blokfluit, clavecimbel en barokcello zijn vrijdagavond te beluisteren in het Stedelijk Museum. Robert Bakker, Jaap Spigt en Burk hard Plath bespelen deze in strumenten vanaf 21 uur. Het programma draagt als titel 'Bach en Zonen'. Allereerst worden drie com posities van Johann Sebastian Bach gespeeld. Daarna komen enkele zonen aan de beurt zo als Carl Philipp Emanuel en Johann Christoph Friedrich, waarvan ook een cellosonate wordt gespeeld. De musici laten duidelijk de ontwikkeling van de muziek horen: van barok tot laat-ba- rok en vroeg-romantiek. Er wordt ook gemusiceerd op oude instrumenten of kopieën daarvan zodat de interpreta tie geheel authentiek zal zijn. De drie musici hebben allen een conservatoriumopleiding achter de rug. Robert Bal studeerde blokfluit, piano en schoolmuziek. Na zijn exa mens is hij overigens rechten gaan studeren, zodat hij nu ook de meestertitel heeft. Jaap Spigt studeerde orgel en cla vecimbel en staat thans be kend als een barokspecialist, terwijl Burkhard Plath gespe cialiseerd is in zowel oude muziek met barokcello als ro mantische muziek in duo met piano. Het Bachconcert zal ongeveer een uur duren. Na afloop krij gen de aanwezigen een glas wijn aangeboden en is er gele genheid in gezelschap met de musici na te praten over het concert. De toegangsprijs bedraagt f 7.50. Vooraf reserveren is mogelijk via tel. 4269066. Meer dan vijfhonderd auto mobilisten zijn vrijdagmiddag en vrijdagavond aangehouden en ruim driehonderd daarvan ondergingen de blaastest. De politie maakte zeven keer pro- ces-verbaal op. De alcoholcontroles zijn op verschillende plaatsen in de stad uitgevoerd en het is de bedoeling dat er deze maand nog meer alcoholcontroles in de regio worden gehouden, want ook nu Prins Carnaval binnenkort weer gaat regeren, blijft de leus 'Alcohol en ver keer, dat kim je niet maken' van kracht. ROTTERDAM Koopjesja gers kunnen zaterdag 12 no vember in Ahoy' weer hun hart ophalen tijdens de Rot terdamse vlooienmarkt. Parti culieren bieden de bezoekers de meest vreemde, maar ook nuttige gebruiksvoorwerpen aan tegen spotprijzen, zoals boeken, curiosa, meubels, kle ren etc. Ook nu weer is de animo groot bij de verkopers. Zij hebben in totaal 550 kra men gehuurd om hun waren aan de man te brengen. Voor de gezellige sfeer zorgt een or kest. De jongste bezoekers kunnen zich in de kleutertuin vermaken, terwijl pa en ma kijken wat er allemaal te koop SCHIEDAM De Schiedam se Federatie voor sociaal-cul tureel werk start een uniek experiment met het begelei den van Teleac-cursussen. Be gonnen wordt met het begelei den van de cursus 'Meesters van de westerse filosofie'. Aan dit experiment ligt een aantal redenen ten grondslag. „In de eerste plaats biedt een Teleac-cursus geen mogelijk heid tot het stellen van vragen en in de tweede plaats wordt een Teleac-cursus uitgezon den op vast tijden, waardoor het tempo erg hoog ligt", al dus coördinator Van Puyvel- de. „Met de cursusbegelei- digng trachten wij het een richtingsverkeer en het gefor ceerde tempo van een Teleac- SCHIEDAM - Het Schie dams Nieuwsblad kreeg deze week een opmerkelij ke brief in de bus. Vanuit Hollywood (USA) werd ge refereerd aan een verhaal over de Schiedamse Marit Janse, die destijds een Tros Top 50 danseres was. 'Het leuke is nu dat haar 6-jari- ge zoon Gary in haar voet sporen is getreden', meldt broer Govert. Marit is jaren geleden naar Amerika verhuisd en zei haar carrière als danseres vaarwel. De appel valt ook hier niet ver van de boom want Gary is ook in het klatergoud-wereldje te recht gekomen. Zijn peet tante is overigens de ex- Dolly Dot Anita Blanker. Op Gary's 'resume' aan modellenbureaus staat ook onder andere vermeld dat hij 'very photogenic' is. Ondanks zijn jonge leeftijd is zijn staat van dienst als fotomodel al lang. Gary heeft opgetreden in com mercials, is gefotografeerd voor tal van bladen en loopt regelmatig mee in shows Het is dan ook niet ver wonderlijk dat een trotse oom zijn voormalige stads genoten deelgenoot wil maken van dit succes. cursus te doorbreken". De cursusbegeleiding biedt de mogelijkheid tot het terugzien en luisteren van de Teleac- uitzendingen, zodat de cursist in zijn eigen tempo kan wer ken. De begeleiding omvat bo vendien drie bijeenkomsten, waardoor cursisten vragen kunnen stellen en met elkaar in contact kunnen komen. Vanwege de toenemende be langstelling voor filosofie en het succes van 'Meesters van de westerse filosofie' in het buitenland (de BRT en BBC zonden deze cursus reeds eer der uit) is deze cursus uitge kozen voor het experiment. „Filosofie klinkt zwaarwich tig, maar op de een of andere manier hebben de mensen meer interesse voor dit onder werp", aldus Van Puyvelde. Dit jaar zal ook de cursus 'Ou- derenwijzer' begeleid worden en volgend jaar zullen even eens twee Teleac-cursusen be geleid worden. De cursusbegeleiding vindt plaats in wijkcentrum 'De Er ker'. Drs. S. Paridaens zorgt voor de deskundige begelei ding op de bijeenkomsten. „De mensen moeten actief omgaan met filosofie. De bij eenkomsten moeten op een ge zellige en informatieve manier verlopen. Wanneer de mensen met elkaar praten en niet met mij, dan is de avond slaagd", filosofeert de docto randus. Geïnteresseerden kunnen voor verdere informatie en aanmelding terecht bij wijk centrum 'De Erker', J. van Avennestraat 32 tel. 4267767. SCHIEDAM Dienstencen trum 'De Vier Molens' heeft leuke activiteiten voor ouderen op het programma staan. Woensdag 9 november kan er van 19.00 tot 22.30 uur gedanst worden in de grote zaal. De toegang bedraagt f 1,25. Op zondag 13 november is er 's middags soos. Het dien stencentrum bevindt zich aan de Nieuwe Damlaan 766. SCHIEDAM De collectan ten voor 'Jantje Beton' staan deze week weer voor de deur. Er wordt dan een bijdrage ge vraagd voor het Nationaal Jeugdfonds. De collecte vindt plaats van 7 tot 11 november a.s. De opbrengst gaat voor vijftig procent naar het fonds, de an dere helft is bestemd voor de vereniging die meehelpt aan de collecte. In Schiedam zijn dat de Tono-groep (scouting), peuterspeelzaal Pippeloentje en Klubhuis Zuid. Met de bijdrage via 'Jantje Beton' is bijvoorbeeld de afge lopen vier jaren een deel van de kosten van het zomerkamp in Zuid betaald. Hierdoor kunnen de deelnamekosten voor de jeugd ook zo laag mo gelijk worden gehouden. Stadsgenoten worden dan ook opgeroepen een bijdrage, hoe klein ook, te storten in de bus. SCHIEDAM Op dit moment rijden er zo'n 5 miljoen auto's in Neder land. En ieder jaar komen er nog meer bij. Als deze groei zich doorzet zitten we in het jaar 2010 met 8 miljoen auto's. Dat vindt de Vereniging Milieude fensie veel en veel te veel. Op deze manier wordt Ne derland onleefbaar, terwijl het toch simpel anders kan. De Vereniging stelt voor snel en flink (ongeveer 1 miljard gulden per jaar) te investeren in doelmatig en comfortabel openbaar vevoer, terwijl tege lijkertijd de voorzieningen voor fietsers en voetgangers verbeterd moeten worden. Ook dringt men aan op af schaffing van het financieel voordeel van het gebruik van de auto. Daarnaast dienen au to's verplicht voorzien te zijn van een katalysator en moeten bij dieselmotoren roetfilters toegepast worden. Het huidige verkeerssysteem speelt een belangrijke rol bij de oorzaak van een reeks ern stige milieuproblemen, zoals verzuring, smogvorming, ver snippering van natuurgebie den, geluidshinder en afval. Voor het jaar 2000 is een toe name van het verkeer van nog eens 70 tot 80% voorspeld. Zelfs mét de toepassing van de 'schone' technieken neemt dé totale uitstoot van uitlaatgas sen maar weinig af. Zwitserland In de nota 'Schoon op weg' rekent Milieudefensie voor dat de gewenste maatregelen ongeveer 1 miljard gaan kos ten. Dit bedrag komt overeen met de geplande investering in tunnels en wegen (deze zijn niet nodig, aldus Milieudefen- sie). Het is minder dan de Staat nu al aan belastinginkomsten misloopt door belastingvoor delen voor autogebruikers: circa 1.4 miljard per jaar. Bo vendien zal de kwaliteit van het milieu aanzienlijk verbe teren. Nederland moet het voorbeeld van Zwitserland volgen, vindt de Milieudefensie: Daar heb ben de inwoners zich in een referendum uitgesproken vóór het plan van de regering om het openbaar vervoer te opti maliseren en tegelijk de stren ge VS-eisen voor uitlaatgas sen voor auto's in te voeren. Men kan zich als lid opgeven bij de Vereniging Milieude fensie voor 22.50 per half jaar (of donor voor 11.25 per half jaar) op Antwoordnummer 8391, 1000 RA, Amsterdam (postzegel niet nodig). COMPUTER ROMMEL MARKT De Computer club Schiedam zal binnenkort een markt organiseren waarbij een ieder computer-artikelen kan aanbieden. Belangstellenden kun nen een tafel reserveren, particu lieren behoeven hiervoor niet te betalen. Informatie over deze beurs is verkrijgbaar via tel. 4732046. BURENHULP Wijkcentrum De Erker coördineert de buren hulp voor mensen die en dagje ouder worden. De laatste tijd neemt het aantal hulpvragen ech ter toe, zodat nieuwe (vrijwillig) medewerksters/ers van harte wel kom zijn. Burenhulp is begelei ding naar huisarts, maar ook een wandeling maken of boodschap pen doen. Informatie of aanmel ding via De Erker, Jan van Aven nestraat 32 tel. 4267767. SCHIEDAM Niet alleen Schiedamse sporters vallen in de prijzen. Ook slager Marten Mons uit de Aleidastraat 58 ziet zijn inspanningen be loond met een drietal prijzen. Voor zijn zelfvervaardigde achterham, rookworst en ge kookte worst kreeg de Schie dammer onlangs respectieve lijk een gouden, zilveren èn bronzen medaille. Slager Mons kreeg de prijzen uitgereikt op de Slavakto, één van de grootste internationale vakbeurzen voor de slagers branche die eind oktober in Utrecht plaatsvond. De beurs wordt eenmaal in de drie jaar georganiseerd. Ditmaal be zochten maar liefst 45.000 be langstellenden uit binnen- en buitenland de Jaarbeurs. Daarnaast hadden 1450 sla gers uit vijftien verschillende landen zich aangemeld voqr de internationale vakwed strijd. Marten Mons had con currentie uit bijvoorbeeld Ja pan, Canada, Duitsland en ook Nederland. De ambachte lijke produkten van de deel nemende slagers werden door een jury gekeurd op onder meer smaak, samenstelling en uiterlijk. De produkten van de Schie dammer vielen blijkbaar in de smaak: Marten Mons kon uit eindelijk met drie prijzen naar huis gaan. De oorkonden hebben inmid dels een plaatsje gekregen in zijn winkel aan de Aleida straat 58. DE HAVENLOODS- DINSDAG 8 NOVEMBER 1988 45-494

De Havenloods | 1988 | | pagina 3