Ideze krant Stroom van kritiek op voorstel van college DE HAVENLOODS Rietzeilers verder op ingeslagen weg 'Hallo Sinterklaas en hallo Pieterbaas. Financieel expert verlaat gemeente w Hafkamp: 'Opnemen gehandicapten in arbeidsproces moeizame zaak' Rode Kruis hield open huis - Verruiming winkelwet valt in slechte aarde Theo en Thea in Passagetheater Spreekuur vakverbond Geen jongeren in pompstation Entreekaart voor zwembad Poppenkast en klaverjassen EDITIE 9, DINSDAG 15 NOVEMBER 1988, 37e JAARGANG, Nr. 46 Wj Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. Zondagmorgen 11.00 uur Grote zaal De Doelen Jaap van Zweden, Han de Vries en het Amadeus Ensemble Toegangskaarten (zolang de voorraad strekt) a f 11op de kantoren van de Verenigde Spaarbank en bij de kantoren van deze krant. Frans van Krugten is ook dit jaar de carnavalsprins SCHIEDAM De carna valsvereniging de Rietzeilers gaat verder op de weg die vorig jaar is ingeslagen. Dat bleek afgelopen zaterdag tij dens het begin van het car navalsseizoen. Niet alleen was dit jaar wederom geko zen voor de locatie de Blau we Brug in Schiedam- Noord, ook de stadsprins van het vorig seizoen zal te rugkeren. De reden dat Frans van Krugten, of Prins Frans de Tweede zoals hij tijdens het carnaval heet, dit jaar weer is uitverkoren om in februari de stadssleutel van Schie dam van de burgemeester over te nemen is dat hij vol gens de carnavalsvereniging er in is geslaagd nieuw elan in het carnavalsgebeuren te brengen. Een flink aantal Schiedam- was present op het ope- de Rietzeilers. Zij waren getuige van de in stallatie van de jeugdraad en de jeugdprins van de Riet zeilers. Om precies elf minu ten over elf werd de 'nieuwe' stadsprins door de dansma riekes naar binnen gebracht. Dat de regeerperiode van Frans van Krugten verlengd zou worden kwam trouwens niet voor iedereen als een verrassing. Het vorig carna valsseizoen was de inbreng van de stadsprins al van dien aard geweest dat herverkie zing logisch was. Mede dankzij Van Krugten was de optocht die elk jaar wordt gehouden vorig jaar stukken groter dan in andere jaren. Ook de overstap van zaal Irene naar het wijkcentrum de Blauwe Brug was gunstig voor de Schiedamse carna valsvereniging. Nu de Rietzeilers hebben aangegeven op deze weg ver der te gaan stemt dat hoop vol voor de toekomst. Een echte carnavalsstad als Bre da of andere zuidelijke ste den zal Schiedam wel nooit worden maar dat er genoeg Schiedammers van een feestje houden is wel duide lijk. A Politie-acties tij- dens bezoek mi nister Smit-Kroes. 0 Zaterdag is het zover: de Goedheiligman is SCHIEDAMEindelijk is het dan ze ver! Zaterdag 19 SCHIEDAM— Het plan van het college van B en W om bij wijze van experi ment de winkelsluitingstij den los te laten is bij de winkeliers en het winkel personeel niet in goede aarde gevallen. Dat bleek vorige week tijdens de hoorzitting die het ge meentebestuur vorige week inderhaast had geor ganiseerd. Alleen de con sumentenbond staat posi tief tegenover het experi ment. Een groot aantal winkeliers wist vorige week de weg naar de hoorzitting te vinden. Ver tegenwoordigers van de ver schillende winkeliersvereni ging lieten al meteen blijken niets voor het experiment te voelen. De ondernemers had den nogal wat commentaar op de tijd die ze hadden om hun standpunt te bepalen. Woord voerder Maan van de Midden standersvereniging Schie- dam-Zuid vond die veel te kort. „We zijn met de rug te gen de muur gezet". Burge meester Scheeres legt de schuld hiervan bij de minister van Binnenlandse Zaken. De brief van het ministerie kwam volgens Scheeres als een don derslag bij heldere hemel. „We moeten binnen een maand beslissen of we aan het experiment meedoen. Als we maandag niet besluiten gaat het zo en zo niet door". SCHIEDAM Schiedam mers krijgen morgen de kans om het van televisie bekende duo Theo en Thea in levende wijze te ontmoeten. Arjan Ederveen en Tosca Niterink, de personen achter het popu laire duo, wagen de sprong van de zondagochtend naar de woensdagavond met een try- out van hun voorstelling De Flessentrekrevue. Waarom ze voor deze naam hebben geko zen is niet geheel duidelijk. Vast staat wel dat het een af wisselend programma zal worden. De aanvang van de voorstelling is 20.30 uur. Toe gang kost f 12.50. Houders van CJP/Pas 65 krijgen reduc tie. Plaats van handeling is de grote zaal van het Passagethe ater. De gebroeders De Blok, van de AH-vestiging in Schiedam- Zuid, vroegen zich af hoe de controles op de winkelslui tingstijden straks geregeld zullen gaan worden. Immers, nu kan de politie al vanaf de buitenkant zien of een winkel onrechtmatig geopend is. Door de winkelsluitingswet is het niet mogelijk dat doorde weeks na zessen nog aan het publiek wordt verkocht. Als het experiment doorgaat komt deze bepaling te vervallen. „De controle wordt een cha os", stelde De Blok. Volgens burgemeester Scheweres zal dat wel meevallen. „Er hangt immers een kaart met de ope ningstijden in de etalage. Daar kan de politie dan aan zien of de winkel open mag zijn". Chaos „Een grotere vrijheid is niet altijd gewenst", verkondigde een woordvoerder dat de soci ale en maatschappelijke om standigheden van de winke liers en het personeel worden aangetast. „Er dreigt een nog grotere chaos te ontstaan dan voor 1938. Toen moesten de winkels tenminste nog om tien uur 's avonds sluiten". Namens de Hema plaatste vertegenwoordiger Kempen kanttekeningen bij het expe riment. De proef is in zijn ogen negatief voor Schiedam. Hij wees op de mogelijkheid van een versnippering van de openingstijden. „En dat is niet in het belang van de winke liers en ook niet in het belang van de consumenten. Die wil len duidelijkheid". J. van Heest van het Konink lijk Nederlands Ondernemers Verbond vindt verandering van de winkelslüitingwet uit den boze. Hij stelde vorige week voor om de proef met de winkelsluitingstijden los te koppelen van het experiment met de D-gemeenten. Een on afhankelijk onderzoeksbu reau zou dan de gevolgen moeten onderzoeken. A-sociaal Niet alleen de ondernemers maar ook de vakbonden trok ken fel van leer tegen het voorstel van het college. FNV- districtsbestuurder A. Broere hield de burgemeester voor dat de vakbond op geen enke le wijze medewerking aan het experiment zal verlenen. „Laat daar geen onduidelijk heid over zijn". Als het expe riment toch doorgaat betekent het volgens Broere dat het personeel te maken krijgt met nog minder mogelijkheden om aan het sociale leven deel te nemen". Broere vreest dat door de maatregel de midden standers gedwongen zullen zijn om meer gebruik van op roepkrachten te maken en het personeel slechtere contracten zal krijgen. Alleen de Consumentenbond staat positief tegen de verrui ming van de winkelsluitings wet. Dat het voorstel dat nu op tafel ligt zo rigoureus zou zijn was echter zelfs voor de Consumentenbond een ver rassing. De Schiedamse werk groep liet blijken graag mee te werken aan de invulling van het experiment. Voorzitter J. Steens voorziet wel dat er nogal wat lastige klippen ge nomen moeten worden. Maar daar kunnen volgens Steens oplossingen voor gevonden worden. De uiteindelijke beslissing of Schiedam gaat experimente ren met de sluitingstijden is aan de gemeenteraad. Giste ren kon de raad zich over dit onderwerp uitspreken. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet bekend wat de gemeenteraad heeft besloten. SCHIEDAM Het Christe lijk Nationaal Vakverbond (CNV) is vanavond present voor vragen op het gebied van ontslag, uitkeringen, subsi dies. Dit spreekuur wordt ge houden in het CSB-gebouw aan de Lange Haven 73. Elke derde dinsdag van de maand houdt het CNV spreek uur voor leden, maar ook an deren kunnen gratis hulp krij gen. Tussen 19 en 20 uur kan men terecht of bellen via nummer 426 74 86. De betrokkenen maakten vorige week gebruik winkelwet te geven. 0 Voor Van den Bout is het dit jaar voor het laatst geweest dat hij a het opstellen van de gemeentebegroting heeft meegewerkt. SCHIEDAM De chef van de gemeenteafdeling financiën A.B. van den Bout gaat per 1 december de gemeentedienst verlaten. Het was dit jaar voor de negentiende keer dat Van den Bout meewerkte aan het opstellen van de gemeentebe groting. Van den Bout, die er inmiddels veertig jaar over heidsdienst heeft opzitten, maakt gebruik van de Vut regeling. Afgelopen vrijdag werd hem door het gemeente bestuur een receptie aangebo den in de aula van het Stede lijk Museum. november zal Sint Nico- laas in de Lange Haven van Schiedam aankomen. Zijn boot wordt om ongeveer 13.45 uur verwacht en dan zal de Sint tegenover de Korenbeurs aan wal gaan. Met in zijn gevolg vele Pieter bazen begeeft de Goedheilig man zich naar het stadhuis, alwaar de burgemeester hem welkom zal heten (om onge veer 14.00 uur). Na de ontvangst door de bur gemeester vertrekt Sinter klaas om 14.30 uur in een open rijtuig voor een rondrit door het centrum van de stad. Na zijn terugkeer op de Grote Markt kunnen kinderen hun tekening aan de bebaarde Spanjaard geven (dit kan tus sen 15.30 en 17.00 uur). Zij zullen als dank een aardige verrassing krijgen. Gedurende de festiviteiten zullen alle Schiedamse drum bands en majorettenkorpsen hun medewerking verlenen. Op de Grote Markt zal de Rijnmondband vanaf 13.30 uur Sinterklaasliedjes ten ge hore brengen. WAARNEMINGEN De Stich ting 'Evolution through love' ver zorgt woensdag 16 november een openbare avond over Psychosco- pie, waarnemingen door middel van foto's en/of voorwerpen. Be langstellenden zijn welkom in wijkcentrum de Blauwe Brug, Bachplein 590. Aanvang is 20.00 uur. Toegangsprijs is f 7,50. A CDA-jongeren vragen aandacht voor gehandicapten. DHS en WK sa men verder. A Waterpolo-heren SZC slaan weer 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Het pompsta tion aan de Rotterdamsedijk zal geen bestemming krijgen als jongerencentrum. Dat schrijft het college van B en W aan het projectteam stadsver nieuwing Schiedam-Oost. De reden is dat het teveel geld gaat kosten om van het pomp station een jongerencentrum te maken. „Het is puur een kwestie van centen. De ver bouw zou gigantische investe ringen vergen", aldus woord voerder Mulder van de ge meenteafdeling CSJ. Volgens Mulder moet gedacht worden aan een bedrag dat in de buurt komt van de 2.000.000 gulden. Een andere oplossing voor het jongerencentrum is ook niet vlug te verwachten, denkt Mulder. „Er is in Oost geen locatie te vinden voor een der gelijk centrum. De wijk is hutje aan mutje op elkaar ge bouwd". SCHIEDAM Een delegatie van hel CDJA-Schiedam heeft in een gesprek met wethouder L. Hafkamp het gemeentelijk werkgelegenheidsbeleid ten aanzien van gehandicapten aan de orde gesteld. Tijdens eht onderhoud van afgelopen donderdag is duidelijk gewor den dat het gemeentelijk be leid in dit opzicht verbeterd kan worden. De discussie tussen de CDA- jongeren en de wethouder spitste zich toe op de wet ar beid gehandicapte werkne mers (WAGW). Volgens deze wet zijn werkgevers verplicht om arbeidsplaatsen aan te passen aan de gehandicapte werknemers en dient vijf pro cent van het aantal arbeids plaatsen voor gehandicapten beschikbaar te komen. Het CDJA meent dat de ge meente als werkgever de WAGW strikt dient na te le ven. De CDJA'ers vroegen zich dan ook af hoe het met de uitvoering van deze wet bin nen de gemeente Schiedam was gesteld. Hafkamp maakte duidelijk dat een inventarisa tie gaande is en dat de gege vens met betrekking tot de uitvoering van deze wet nog 0 Een delegatie van het CDJA-Schiedam discussieert met wethouder Hafkamp over het gemeentelijk werkgelegenheidsbeleid t.a.v. gehandi capten. niet bekend zijn. Wel wist hij zeker dat Schiedam de voor geschreven vijf procent niet zou halen. De wethouder was het met het CDJA eens dat gehandicapten op het gebied van werkgelegenheid extra aandacht behoeven. Haf kamp: „De WAGW geeft een prikkel om over te gaan tot een expliciet beleid met be trekking tot deze doelgroep. Na de inventarisatie zal de ge meente de noodzakelijke maatregelen treffen". Tegelij kertijd wees hij er op dat het opnemen van gehandicapten in het arbeidsproces een 'moeilijke en moeizame' zaak CDJA-voorzitter Peter Seis noemde het gesprek 'nuttig' en was blij dat dit probleem de aandacht van de gemeente heeft. De aandacht van het CDJA voor dit probleem hangt samen met het jaarthe ma 'Solidariteit, mij 'n zorg' van deze politieke jongerenor ganisatie. In het kader van dit jaarthema zal het CDJA- Schiedam ook deelnemen aan het toegankelijkheidsonder- zoek van openbare gebouwen. Het CDJA zal de problema tiek rond de werkgelegenheid voor gehandicapten blijven volgen en heeft de CDA-frac- tie inmiddels op de hoogte ge steld van het gesprek met de wethouder. In het deze week verschenen orgaan 'Binnen zonder kloppen' besteedt het CDJA eveneens aandacht aan de problematiek rond gehan dicapten en werkgelegenheid. SCHIEDAM— De afdeling Schiedam van het Nederland se Rode Kruis heeft afgelopen zaterdag een open dag gehou den in het pand aan de Van Beverenstraat 40. Op deze dag konden de bezoekers ook ken nismaken met de Kruisvereni ging, die dit pand als locatie heeft gekozen voor Schiedam- West. „Wij zijn hier gevestigd om de hulp dichter bij huis te bren gen", aldus Els Mulder van het Kruiserk Nieuwe Water weg Noord. Het werk van de Kruisvereniging omvat drie terreinen: jeugdgezondheids zorg, zorg voor chronisch zie ken en gehandicapten en de bejaardenzorg. Degenen die een beroep willen doen op de Kruisvereniging, kunnen elke dag terecht op het spreekuur van 12.30 tot 13.30 uur. Het Rode Kruis organiseerde de open dag in het kader van de landelijke ledenwerfactie en om de mensen te laten zien wat het Rode Kruis eigenlijk allemaal doet. Aan de hand van toespraken, demonstra ties (met lotus-slachtoffers) en video kregen de bezoekers een goede indruk van de werk zaamheden van het Rode Kruis. Belangrijk in dit op zicht is de taak die het Rode Kruis heeft in verband met de rampenbestrijding. „Wij for meren peletons die regelmatig oefenen en zo in staat zijn bij eventuele rampen hulp te bie den. Het Rode Kruis is in dit opzicht eigenlijk de plaatsver vanger van de vroegere BB", aldus colonne-commandant Harry Meijer. Er is ook een jeugd Rode Kruis en een afdeling welfare. Zij houden zich o.a. bezig met het helpen van gehandicapten en het bezoeken van zieke en oude mensen. Het Rode Kruis heeft dus een dudiplijk sociale functie. „Wij werken met vrijwilligers en zijn geen commerciële in stelling. Om onze taken goed uit te voeren zijn wij afhanke lijk van de contributie van onze leden en die kunnen wij dan ook hard gebruiken", al dus Meijer. Voor nadere infor matie over het Rode Kruis kunt u terecht in het gebouw aan de Van Beverenstraat 40 (tel. 4268013). SCHIEDAM— Ouderen die niet kunnen zwemmen, maar toch in het water willen bewe gen, kunnen terecht in zwem bad Zuid. De Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk houdt morgen een voorlich tingsbijeenkomst over dit 'meer bewegen voor ouderen in het water'. Geïnteresseer den kunnen woensdag 16 no vember terecht in 'Trefpunt Oost', Celsiusstraat 2. Van 10.00 tot 12.00 uur zullen mevr. Keizer en mevr. Verdam voorlichting geven over dit onderwerp. Verder zijn foto's en een videofilm te zien. De aanwezigen krijgen een gratis toegangsbewijs voor het zwembad om kennis te maken met dit 'meer bewegen voor ouderen'. Voor nadere informatie kunt u terecht bij de bovengenoemde stichting., (tel. 426 41 95). SCHIEDAM— Het wijkcen trum De Erker bestaat drie jaar en dat willen medewer kers en bezoekers vieren ook. Kinderen kunnen bijvoor beeld op 23 november een poppenkastvoorstelling bij wonen. Theatergroep Ibbilj brengt dan het stuk 'Pakjes op poot jes', een produktie die be stemd is voor kinderen van 3 tot en met 9 jaar. De zaal is die woensdag geopend vanaf 13.30 uur, de voorstelling be gint een kwartier later. Toe gangsprijs is één gulden. Eveneens in verband met het driejarig bestaan van het buurthuis aan de Jan van Avennestraat 32, organiseert de klaverjasvereniging een toernooi. De deelnemers zullen op don derdag 24 november vanaf 20 uur van start gaan. Belang stellenden dienen zich wel ui terlijk 17 november te hebben ingeschreven. Dit kan bij dhr. Van Hees, tel. 426 23 78 of bij het wijkcentrum tel. 426 31 61. Toegangskaarten voor het klaverjastoernooi kosten ove rigens f 3,50.

De Havenloods | 1988 | | pagina 1