Rotterdam viert 650ste ver jaardag met groot feest Grootste popfestival van Europa: Port Pop '90 Expositie rond stedebouwkundige verwikkelingen Boymans toont Verboden Schatten SchiedamsNieuwsblad Voorbereidingen 1990 nu al in volle gang in de S Kunsthal Rotterdam viert in 1990 haar 650-jarig bestaan als stad. Het hele jaar door zal de Maasstad gon zen van activiteit en feestelijkheden. De coördinatievan dit unieke verjaardagsfeest is in handen van de stichting Rotterdam 1990, die momenteel hard bezig is om een zo wervelend mogelijk programma samen te stellen. Het logo van de stichting laat goed zien welke aspecten daarbij centraal staan. Een geschiedenis- balk symboliseert de historie van de stad. Rechts in de balk ziet men een zwart vlak: het bom bardement op Rotterdam. De witte stip aan het einde symboliseert de toekomst van de stad: een nog onbechreven blad, dat overigens bijna dagelijks onderwerp van discussie is. Rotterdam bruist en bouwt aan haar toekomst. Het feest in 1990 moet dat nog eens extra benadrukken. Marjolein Matthijssen-van Den Bos en Jaap Noordenbos: de twee nieuwe coördinatoren van de stichting Rotterdam 1990 die thans bezig is Rotterdam een onvergetelijk verjaardagsfeest te bereiden. Het ontwerp voorde 'festivalstad' dat augustus 1990 op de Maasvlakte moet verrijzen. DE HAVENLOODS DINSDAG 15 NOVEMBER 1988 46-499 De werkgroep Bouwen en Wo nen ontwikkelt speciaal voor de verjaardag van Rotterdam in 1990 een aantal activiteiten rond het thema 'stedelijke vernieuwing'. Onder leiding van wethouder Pim Vermeu len worden op bijzondere wij ze onder andere het scheppen van werkgelegenheid en het ontwikkelen van nieuwe idee ën in de stadsvernieuwing on der de aandacht van alle Rot terdammers (en de mensen buiten de stad) gebracht. Buiten ambtelijke diensten als Gemeentewerken en de Dien stenstructuur Ruimtelijke Or dening en Stadsvernieuwing (DROS) zullen veel andere in stellingen, ondernemers en burgers direct betrokken wor den bij de invulling van het programma. Uitvoerend bouwbedrijf, wijkbewoners en hun organi saties, projectontwikkelaars, architecten, woningbouwcor poraties en wetenschappers: allen moeten een aandeel krij gen in de discussies en activi teiten over de verandering en vernieuwing van de ontwerp en bouwpraktijk. Werkelijk Het is bijvoorbeeld de bedoe ling dat er nieuwe projecten worden ontwikkeld voor de wijken aan weerszijden van de Delfhavense Schie (Rotter dam-West) en voor twee oude wijken in Rotterdam-Zuid: Bloemhof en Hillesluis. Van alle betrokkenen bij het stads vernieuwingsproces wordt een creatieve bijdrage ge vraagd voor een buurtgebon den project. Uitdrukkelijk stelt de werkgroep hierbij dat het de bedoeling is dat de nieuwe plannen ook werkelijk uitgevoerd gaan worden, al zal er met die uitvoering in 1990 nog geen begin kunnen worden gemaakt. Tentoonstelling De plannen moeten dan al wel gereed zijn, want zij zijn on derdeel van een grote tentoon stelling die gehouden zal wor den in de passagiershal van de Holland-Amerika lijn (de hui dige Kunsthal '88). Voor een zeer breed publiek wordt dan het bouwend verleden, alsme de de bouwkundige toekomst van Rotterdam aanschouwe lijk gemaakt, waarbij heel uit eenlopende onderwerpen aan de orde zullen komen. Men hoopt op deze manier de Rot terdammers duidelijk te kun nen maken waarom hun woon/werkplaats er uitziet, zoals zij er tegenwoordig uit ziet. Een fraaie catalogus zal deze bijzondere expositie be geleiden. Bovendien zullen er in 1990 rond het thema 'stedelijke vernieuwing' diverse congres sen en symposia worden geor ganiseerd, waar deskundigen de mogelijkheid krijgen hun visie te geven op de stede- bouwkundige verwikkelingen in verleden, heden en toe komst. programma, dat elke Rotter dammer moet aanspreken. Nieuwe ideeën worden daar bij in de eerste plaats bekeken op hun uitvoerbaarheid. Vrede Het 1990-feest, waarvan de kosten beraamd zijn op ruim zes miljoen gulden, moest een combinatie worden van reeds bestaande, jaarlijks terugke rende evenementen en nieu we, speciaal voor het jubi leumjaar georganiseerde acti viteiten. Reeds bestaande ma nifestaties, zoals onder andere f de Marathon, Film Internatio nal, het AD-toernooi, Poetry International en de Open Ha vendagen zullen echter wel te gen een extra feestelijke ach- terrond geplaatst worden. In datzelfde jaar is het boven dien vijftig jaar geleden dat Rotterdam getroffen werd door een bommenregen die de binnenstad totaal verwoestte. Die catasrofe wordt op 14 mei 1990 officieel herdacht tijdens een grote vredesmanifestatie die de hele maand mei zal du- De maand augustus staat in het teken van de muziek. In de week van 13 tot 20 augustus wordt de Maasvlakte plaats van handeling van het groot ste popfestival dat ooit in Eu ropa gehouden is: Port Pop '90. Veel grote namen uit de popmuziek zullen daar dan optreden voor een menigte van maar liefst 300.000 men sen. Rotterdam zal het hele jaar gonzen van activiteit. In de binnenstad vinden veel festi viteiten plaats langs de lijn Schouwburgplein-Korte Wijken Niet alleen het centrum van Rotterdam zal bruisen van feestelijkheden; ook de wijken nemen deel aan het grootse feest, dat zijn hoogtepunt vindt op 7 en 8 juni, wanneer Rotterdam op de kop af 650 jaar als stad bestaat. De ad viesraad voor wijken en deel gemeenten is hard bzig met het samenstellen van een acti viteitenprogramma speciaal voor de wijkbewoners. Daarbij kan men overigens best nog wat hulp gebruiken. Mensen met eigen ideeën en voorstellen kunnen altijd te recht bij voorzitter Joop Fran ken (telefoon: 411.19.90). De 650ste verjaardag van de stad moei immers een feest worden voor alle Rotterdammers. Als eerste museum in West-Europa toont het Rotterdamse Boymans - Van Beuningen van half september tot eind novem ber 1990 de kunstschatten uit de zogeheten Verboden Stad. Thans worden de kunstvoorwerpen bewaard in het Paleismuseum te Pe king. Deze bijzondere ten toonstelling zal de titel 'Schatten uit de verboden Stad' krijgen en zal één van de belangrijke manifesta ties worden in het kader van Rotterdam 1990, de 650ste verjaardag van de stad. De indrukwekkende kunstob jecten geven een voortreffelijk beeld van de pracht en praal aan het Chinese keizershof vanaf de 17e eeuw tot aan het begin van deze eeuw. Getoond worden onder andere de kost bare gewaden van de diverse keizers en him hofhouding, sieraden, gouden zegelstem pels en een keizerlijke troon. Verder veel schilderijen, die een zeer gedetailleerd beeld geven van het hofceremonieel. Men verwacht dat deze unieke tentoonstelling honderddui zenden belangstellenden zal trekken. Rotterdammers In de maanden voorafgaand aan de Verboden Stad-exposi- tie kan men in Boymans schil derijen bekijken van twee op vallende Rtterdammers. Het jaar 1990 wordt geopend met een tentoonstelling van het werk van Kees van Dongen, die door zijn schilderijen we reldberoemd werd. De doeken voor de expositie (waarin met name zijn 'fauvistische' perio de centraal staat) komen dan ook uit grote particuliere col lecties en uit internationaal befaamde musea. In mei wordt, tegelijkertijd met de grote vredesdemon stratie, in Boymans werk ge toond van Hendrik Chabot (1894-1949). Men heeft gezien het thema gekozen voor het zogenaamde 'oorlogswerk'; schilderijen die betrekking hebben op de verwoesting van Rotterdam in mei 1940. Hoe wel het nog even duurt, is het nu al zeker dat het jaar 1990 ook in cultureel opzicht een hoogtepunt gaat worden. Lijnbaan-Coolsingel-Wil- lemskade-Müllerpier. Müllerpier De Müllerpier neemt binnen het feestprogramma een bij zondere plaats in. Van april tot oktober, zo deelde Jaap Noordenbos onlangs mee, zal deze pier worden omgetoverd in een gigantisch pretpark met vele superattracties. Meer gegevens daaromtrent zijn momenteel nog niet bekend, maar er wordt hard aan ge werkt. Voor nadere inlichtingen omtrent Rotterdam 1990 kan men zich wenden tot de gelijknamige stichting: Boompjes 542, tel.: 4111990. Tijdens het feest staat dus zo wel het heden als het verleden centraal, maar er is ook een belangrijke plaats ingeruimd voor hoe Rotterdam er in de toekomst uit zal zien. Deze drie elementen worden vere nigd in het werk van pro grammamaker Jop Pannekoek (zelf oud-Rotterdammer) die momenteel in opdracht van de stichting bezig is met het ver vaardigen van een aantal vi deoprogramma's over Rotter dammers van toen en van nu. De VARA-televisie zal deze programma's verspreid over acht afleveringen in het voor jaar van 1990 uitzenden. Sfeer Het verharde festivalterrein Thans een kale vlakte, maar in 1990 moet hier het grootste popfestival van Europa worden gehouden. ROTTERDAM Ruim honderd pond betaalden de toenmalige poorters van Rotterdam in 1340 aan graaf Willen IV, die hen in ruil daarvoor een aantal bijzondere rechten schonk: stadsrechten. Op 7 juni 1340 verkreeg Rotterdam haar zelfstandigheid en mocht zij zich voor het eerst 'stad' noemen. Dat belangrijke feit wordt in het jaar 1990 herdacht, wanneer de grootste havenstad ter wereld haar 650ste geboortedag viert. Die verjaardag is aanlei ding tot een scala van activiteiten, waarbij het de bedoeling is dat iedere Rotterdammer het bijzondere feest meebeleeft. De Stichting Rotterdam 1990 is belast met het ontwikkelen en coördineren van al die acti viteiten die te zamen een één jaar durend verjaardagsfeest moeten vormen. Onder het voorzitterschap van burge meester Bram Peper is zij op dit moment heel hard bezig met de voorbereidingen van wat één van de grootste fees ten moet worden die ooit op maasstedelijke grond gehou den. De stichting maakte overigens een nogal koude start toen na vrij korte tijd directeur Lex Redelé zijn functie neerlegde. Reden voor zijn verrek was de onuitvoerbaarheid van een groot deel van de oorspronke lijke plannen. Die plannen zijn thans bijgesteld en de plaats van Redelé is ingeno men door twee nieuwe coördi natoren, die elk een eigen ta kenpakket hebben. Het zijn Marjolein Matthijs sen-van den Bos en Jaap Noordenbos; beiden waren al werkzaam binnen de stich ting. Zij nemen nu de organi satorische kant voor hun re kening van respectievelijk de stedelijke evenementen en van de festiviteiten op en rond de Müllerpier. De stichting Rotterdam 1990 streeft nu naar een gevarieerd Wie vandaag de dag een bezoek brengt aan de Maasvlakte, zal niet kun nen vermoeden dat dat zelfde kale, winderige ge bied in 1990 plaats van handeling zal zijn voor het grootste popfestival dat Europa ooit gekend heeft. Port Pop '90 is de werktitel (en naar alle waarschijnlijk heid ook de definitieve titel) van een groots spektakel dat in de week van 13 augustus 1990 ruim 300.000 mensen op de been moet krijgen. Initia tiefnemers Daphne Grimme- likhuijse, Koos Hanenberg, Ger Koedam en Piet de Ruiter zijn momenteel hard aan het werk om het festival van de grond te tillen. Maar liefst vier dagen lang willen zij het noordwestelijke deel van de Maasvlakte (op pervlakte 4 miljoen vierkante meter) omtoveren in een heuse festivalstad, waar heel veel, zo niet alles om de (pop)muziek zal draaien. Hoogtepunten van Port Pop '90 wordt onge twijfeld een 48 uur durend popspektakel, met optredens van de groten der aarde. Ten minste, als de organisatoren hun zin krijgen, want momen teel heeft nog niemand toege zegd. „De eerste contracten met en kele popgiganten stemmen ons echter zeer hoopvol", zegt festivaldirecteur Koos Hanen berg bij de prestatie van het werkplan, dat overigens zeer zorgvuldig is samengesteld. „Namen kan ik nog niet ge ven, maar in maart van het volgend jaar moet het defini tieve programma bekend zijn. Zeker is in elk geval dat er een festival kómt, mét of zónder die 'megasterren', al is het na tuurlijk véél spectaculairder mét", aldus Hanenberg. zal worden gesplitst in ver schillende pleinen. Op één daarvan komt het gigantische hoofdpodium te staan, draai end om zijn as, opdat iedere bezoeker zijn favorieten goed zal kunnen aanschouwen. Naast dat hoofdterrein vindt men drie pleinen, waarop di verse podia staan. Daar zullen muziek, theater en dans de boventoon voeren. Bovendien worden de pleinen met elkaar verbonden door een kilome terslange wandelpromenade in de sfeer van de 'Boulevard of Broken Dreams'. Het decor wordt echt Rotterdams; gi gantische havenwerktuigen zullen het terrein omringen naar het idee van architect Jan Hoogstad. Het popspektakel wordt naar alle waarschijnlijkheid we reldwijd uitgezonden. Miljoe nen mensen zullen op die ma nier deelgenoot kunnen wor den van die bijzondere ge beurtenis, die om het interna tionale karakter van het festival te benadrukken, als thema "Water: source of all life" (water: bron van het le ven) zal krijgen. Het festival wordt dan ook in nauwe sa menwerking gehouden met het Wereld Natuur Fonds (WNF), dat zich het moge be kend zijn overal ter wereld in zet voor het behoud van de natuur. Een eventuele batig saldo van het festival (waar van de kosten geraamd zijn op 14,5 miljoen gulden) gaat dan ook naar het goede doel van het WNF. Tent Een toegangsbewijs voor het vier dagen durende festival gaat slechts 60 gulden kosten. Overnachten in de omgeving van het festival is mogelijk mits men zelf een tent mee brengt. Het vervoer van en naar het festival zal worden geregeld door de NS en de RET. Zij hebben het opvallen de plan met vreugde ontvan gen, net als de vele andere (ge meentelijke) instanties die bij het festival betrokken zullen worden. Ook het vermaarde concertorganisatiebureau Mojo Concerts heeft zijn vol ledige medewerking toege zegd en zal met name het faci litaire gedeelte voor zijn reke ning nemen, tot groot genoe gen van de organisatoren. Als het aan hen ligt, kan Port Pop '90 gewoon niet meer stuk. „Het wordt hoe dan ook een gigantisch feest. Verloopt al les volgens plan, dan ga je écht uit je bol, dat garandeer ik", aldus Koos Hanenberg met het enthousiasme dat hem eigen is.

De Havenloods | 1988 | | pagina 7