niet 'De kans om werkloos te worden is nihil' meer negatief beoordeeld Uitzendbureaus worden 'Vroeger heette het roeping, nu is het een beroep' Veel mensen nodig in gezondheidszorg 'Vrouw en Werk' op tournee in de regio Tekst Nelleke de Jong akbond content rhet tempo ontwikkelingen in de randstad verantwoordelijk voor het vinden van stage-adressen. Hij kent ook het belang ervan. Broeke: „De werkelijkheid is op het stage-adres". Het is overigens niet altijd koek en ei geweest tussen de instellingen waar de stage adressen vandaan moeten ko men en de (dag)opleidingen. De instellingen zijn maar langzaamaan gewend aan op leidingen buiten de deur. Mo gelijk zat men er niet op te wachten uit angst invloed te verliezen. „Maar dat", zegt Broeke, „zijn veronderstellin gen". Overleg Realiteit intussen is het offi cieel van start gaan, vorige maand, van het zogenoemde sectoroverleg. Dat is een sa menwerking tussen scholen en instellingen die een betere af stemming tot doel heeft over onderwijsprogramma's en wat de praktijk aan functie-eisen stelt. Broeke heeft als lid van een commissie meegewerkt aan de totstandkoming van het secto roverleg. Hij heeft juist een schrijven ontvangen van de Nationale Ziekenhuisraad waarin gemeld wordt dat structureel overleg van start is gegaan met instemming van de ziekenhuizen. De Raad schrijft verder dat lange tijd een concurrentiestrijd heeft gewoed tussen opleidingen en instellingen maar dat men nu naast elkaar staat. Deze uitspraak van de Raad geeft Broeke veel voldoening. Het brengt hem tot een mild oordeel over de in-service op leidingen: „Die zijn tenminste nét zo goed. Als patiënt heb ik er weinig boodschap aan of degene die mij verzorgt via het dagonderwijs of via de in- service opleiding een diploma behaald heeft. De leerlingen moeten nu zelf kiezen. Elke keus kan een goede keus zijn". De banenmarkt in de Doelen op dinsdag 22 november is ge opend van 13.00 tot 20.30 uur. De toegang is gratis. op het korte-termijn-denken van jongeren. Aanvankelijk werd dat als iets negatiefs er varen. Dat blijkt uit een zin snede uit een rapport, dat in 1983 uitkwam en in opdracht van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid gemaakt was. De bewuste zin snede luidt: „Uitzendbureaus zouden handig profiteren van het korte termijndenken van jongeren en daarmee de ver worven rechten op het terrein van de sociale zekerheid on dergraven". Het is niet de enige achter haalde opvatting, want in het zelfde rapport valt te lezen: „Inmiddels lijkt de felle dis cussie over het uitzendwezen enigszins te zijn verminderd. Nog steeds vinden critici, on der andere de vakbeweging, dat de commerciële uitzend bureaus dienen te verdwij- Het afsluiten van een CAO geeft al aan dat de mening zich op dat punt heeft gewij zigd, bevestigt woordvoerder Van de Put van het CNV. Van de Put: „Oproepkrachten en uurcontracten zijn zaken waar we geen vat op hebben, maar het uitzendwezen draag ik een goed hart toe". „De uitzendbureaus verrich ten nuttig werk in het kader van de werkgelegenheid. Ze hebben een belangrijke in vloed met betrekking tot her intreden. Het moet natuurlijk niet zo worden dat tijdelijk werk de plaats van vast werk gaat innemen, maar uitzend krachten moeten worden in gezet daar waar ze voor be doeld zijn: onder meer bij ziekte en vakantie". „Een goede ontwikkeling", besluit Van de Put. Dicht bij huis Uitzendbureaus zijn in het hele land te vinden en in aller lei vormen: groot, klein, voor alle uitzendwerk of voor één bepaalde sector. Mevrouw Margreet Wols is manager bij een hele gróte, met veel vesti gingen. Dus kan men veelal dicht bij huis een vestiging binnenstappen om tijdelijk werk te vragen. „Vooral voor vrouwen met kinderen is de drempel dan lager om eens even*binnen te lopen", aldus mevrouw Wols. „Er bestaan geboren uitzendkrachten vertelt ze, „maar het meren deel van de kandidaten is het toch te doen om vast werk in de toekomst. Voor zo'n dertig procent zit een vaste baan er al heel snel in". Kantoorpersoneel en indus- triepersoneel wordt vrij snel aan werk geholpen, is de erva ring van mevrouw Wols. „En een gediplomeerd secre taresse met veel ervaring heeft, al is ze vijftig jaar, mor gen een baan als ze vandaag komt". Iemand met boek houdkundige ervaring kan ook op die leeftijd nog te recht", voegt ze daaraan toe. Over het algemeen kan men bij de grote uitzendbureaus terecht voor vrijwel alle soor ten werk, maar meer en meer doemen ook de kleinere ge specialiseerde uitzendbureaus op. Een woordvoerder van zo'n gespecialiseerd bureau in Rot terdam - voor technische uit zendkrachten - vertelt over de kandidaten die hij binnen krijgt: „Mensen die in de techniek werken zijn bereid meer te reizen. Het maakt hen niet uit of de werkplek ver van huis is. Typen kun je overal. Het is voor hen belangrijker iets in hun vak te vinden. Nee, dat op-stap-zijn vinden ze niet zo erg. Dat doen ze liever dan vastroesten" Contact Een uitzendbureau in Bos koop meldt dat men daar kan inschrijven voor allerlei soor ten werk, behalve voor de bouw. „In de praktijk wordt het meest technisch en agra risch personeel geplaatst en cv-monteurs en loodgieters. De woordvoerster vertelt er nog bij dat er een leuk contact is tussen bureaus en werkne mers. Dat komt mede door het feit dat op vrijdag bij het inle veren van de declaratiebrief jes, de mensen op een hapje en een drankje getracteerd wor den. mevrouw Wols herinnert zich nog met enig heimwee dat ze, als intercedent, de mensen persoonlijk aan werk hielp en hen ontmoette bij het inleve ren van de declaratiebriefjes. Het omgaan met jongeren sprak haar daarin erg aan. Overigens is ze zelf het leven de bewijs dat het niet overdre ven is te stellen dat een vaste baan erin kan zitten voor een uitzendkracht, want het was haar tijdelijke baan die haar het managerschap bezorgde. Het hebben van een baan in de gezondheids zorg zegt nog niets over iemands dagelijkse be zigheden. Het is moeilijk een beroepsgroep aan te wijzen, waarin zoveel verscheidenheid van werk te vinden is. De hoofdmoot wordt welis waar gevormd door ver pleegkundigen en zie kenverzorgenden, maar ook met die benaming is niet alles gezegd. Men zou kunnen zeggen dat zoveel functies het lichaam heeft, zoveel soorten deskundigheid er nodig zijn. Tussen het eerste levensteken en de laatste ademtocht kan een mens dan ook ge nees- en verpleegkundi ge hulp nodig hebben van allerlei aard. Of die hulp ook voldoende voorhanden blijft moet de toekomst uitwijzen. Zeker is dat er tekorten dreigen aan gediplo meerd personeel in de gezondheidszorg. Volgens een opgave van het Gewestelijk Arbeidsbureau Rotterdam is het tekort aan leerling ziekenverzorgenden in de regio Rijnmond op dit moment 54, voor verpleeg kundigen is dit aantal 39. Het totale aantal banen dat jaar lijks in de regio Rijnmond door ziekenhuizen en ver pleeghuizen wordt aangebo den is 1500. Nog eens 500 per sonen kunnen terecht op de laboratoria, de administra- Banenmarkt Op een banenmarkt, die op dinsdag 22 november in de Rotterdamse Doelen wordt gehouden door het GAB en ruim veertig verpleeg- en zie kenhuizen in de regio Rijn mond, wordt alle informatie over functies en opleidingen in de gezondheidszorg bij el kaar gebracht. De banen die op de markt worden aangeboden variëren van administratief medewer ker en technisch onderhouds medewerker tot verpleegkun dige A (Algemeen), B (psychi atrie), of Z (zwakzinnigen zorg). Paul Klarenbeek is consulent gezondheidszorg van het GAB Rotterdam. In die hoedanig heid is hij medeverantwoor delijk voor de banenmarkt. „Een vak met toekomst", noemt hij een baan in de ge zondheidszorg, „want er zijn altijd mensen nodig om zie ken, ouderen en gehandicap ten te verplegen en te verzor gen". Klarenbeek kan wel een aan tal punten opnoemen waar door de tekorten aan verzor gend en verplegend personeel ontstaan. Over ziekenverzor genden zegt hij, dat dat be roep voor het grootste deel door vrouwen wordt uitgeoe fend. „In die groep is het verloop het grootst, omdat trouwen en kinderen meestal aanleiding zijn om te stoppen met wer ken". Nóg een paar redenen voor het verloop bij het ver zorgend en ook het verplegend personeel noemt hij de hoge werkdruk, het feit dat met steeds minder personeel meer mensen verzorgd moeten wor den, de beloning niet evenre dig is en tenslotte de ploegen dienst, die „toch wel een aan slag op het privéleven is". Het ontbreken van kinderop vang zou ook in dit rijtje kun nen passen. Toch heeft Kla renbeek wel een antwoord op de vraag wat er dan zo leuk is aan een baan in de gezond heidszorg: „Met en voor mensen werken geeft voldoening, men heeft doorstromingsmogelijkheden de kans werkloos te worden is nihil", zijn enkele voordelen die hem als eerste te binnen schieten. Klarenbeek: „Het is wel vaak hard aanpakken. Dat vraagt een bepaalde instelling. Je moet doorzettingsvermogen hebben en fysiek sterk zijn. Goed met mensen kunnen om gaan en belangstelling hebben voor wat er in mensen leeft zijn noodzakelijke voorwaar den". Twee manieren Er zijn twee manieren om een opleiding tot verpleegkundige of ziekenverzorgende te vol gen. Dat kan via een in-servi ce opleiding, (werken en le ren) en via een dagopleiding. Het verschil tussen dagoplei ding en in-service opleiding is niet alleen het feit dat men bij een in-service opleiding eerst zakgeld en daarna salaris krijgt, maar een groter ver schil is dat men in dat geval wordt opgeleid in één sector; de praktijk in de instelling, de theorie meestal elders. De dagopleiding, hetzij MBO, hetzij HBO daarentegen leidt op voor elke sector en met het diploma is men overal inzet baar, om het even of het psy chiatrie is of algemeen. Ge heel nieuw is dat daartoe nu ook de wijkverpleging be hoort. „Dat laatste is", zegt de heer Vincent Broeke, „heel belang rijk, nu de ontwikkeling zich doorzet dat een ziekenhuis verblijf steeds korter wordt". Broeke is praktijkcoördinator van de dagopleiding MDGO (Middelbaar Dienstverle- nings- en Gezondheids On derwijs) 'De Driemaster' en COA-directeur Jankees Top pen. (foto: Dick Hogerwerff). COA zorgt voor stage-adressen Het sectoroverleg in de ge zondheidszorg is opgezet op initiatief van het Contact centrum Onderwijs Arbeid Rijndelta, (COA), waarvan in elke provincie een vesti ging is. Het COA gaat actief bemiddelen bij het vinden van stage-adressen in instel lingen als ziekenhuizen en verpleeghuizen. Men heeft al ervaring in het bijeenbrengen van partijen, zoals in de metaalsector. Het afgelopen jaar brachten LTS-scholieren bezoeken aan bedrijven, om hen te la ten ruiken aan het bedrijfs leven en hoe het daar toe gaat. Bij het sectoroverleg in de gezondheidszorg zal aan de orde komen hoeveel leerlin gen van school komen, hoe veel leerlingen nu en in de toekomst een baan in de ge zondheidszorg kunnen krij gen, de verwachte instroom van leerlingen en nieuwe ontwikkelingen die zich voordoen in het onderwijs of bij de instellingen. Directeur Jankees Toppen van de COA-vestiging Zuid- Holland: „We hebben nu sa men aan de tafel gezeten. Dat betekent dat we nu ook samen gaan eten. Nu gaan we echt aan het werk". 46-530 de Gruyter - (geheel rechts): „Als afdeling moetje op elkaar kunnen steunen, (foto: Fons Evers). Wat maakt een baan in de ge zondheidszorg nou zo leuk? Het antwoord op die vraag kan het beste gegeven worden door de mensen, die in die sec tor werkzaam zijn. Bijvoor beeld ziekenverzorgende Jo- landa de Gruyter en afde lingshoofd M.H. Sadal, beiden werkzaam in verpleeghuis Schiehoven in Schiebroek. Jo- landa is nu twee jaar gediplo meerd ziekenverzorgende. Per 1 oktober j.l. werd ze unit oudste, wat inhoudt dat ze de verantwoording heeft voor de gang van zaken op haar unit, waar ongeveer twintig patiën ten verblijven en waar, al thans op de piekuren, vier verzorgenden dienst doen. De keus tussen verpleging en verzorging viel ten gunste van de verzorging uit, vanwege de huiselijke omgeving in een verpleeghuis. Op haar afde ling verblijven oudere patiën ten met lichamelijke klachten, maar ook met gedragsveran deringen. Dubbelzorg, heet de afdeling dan ook. Jolanda vindt er voldoening in het de patiënten naar de zin proberen te maken in een zo huiselijk mogelijke omgeving. „Je weet wat ze missen. Dit is hun tweede tehuis. Je moet het zo leuk mogelijk zien te maken". Ze ontkent niet dat het een beroep is dat veel van je vraagt. Lichamelijk zowel als geestelijk. „Daarom moet je als afdeling ook op elkaar kunnen steu nen". De heer Sadal valt haar daarin bij: „Je moet een team zijn, anders wordt het niks". Sadal heeft als verpleegkundige A en B de ontwikkelingen meegemaakt, zoals die zich de laatste twin tig jaar hebben voorgedaan. „Ik weet me nog te herinneren dat het verzorgen door reli gieuzen gedaan werd". „Vroeger heette dat roeping. Nu is het een beroep". Wat zijn baan als afdelingshoofd zo leuk maakt is de uitdaging. „Als er ergens iets niet leuk is, dan heb ik de taak actie te ondernemen en na te gaan hoe dat komt". Sadal heeft als afdelingshoofd de eindverantwoording over de hele verdieping, zo'n vijftig patiënten. (Zelf spreekt hij overigens liever over bewo ners). Hij is niet de enige man op de afdeling. De broeder is al een heel gewoon verschijnsel in de verpleeg- en ziekenhuizen. Hoe positief dat ook is, het blijkt wel dat de mannen veel al de leidinggevende baantjes bezetten. En dat heeft ook met de toch wel lage beloning te maken. Jolanda de Gruyter doet het ermee, maar verklaart: „Als ik een man was en een gezin moest onderhouden zou ik met het salaris niet uitko men". Op de vraag of ze geen moeite heeft met de minder prettige karweitjes, zoals het helpen van mensen met het naar het toilet gaan of eten geven aan mensen die het zelf niet meer kunnen, zegt ze heel beslist: „Nee hoor, dat hoort erbij. Als je je in him plaats indenkt, dat ze misschien vroeger ergens de baas van zijn geweest, dan vind je dat juist niet erg. Het is goed dat je dat beseft, anders ga je hen als kinderen behandelen". Ze trekt dan zelf haar conclu sie: „Misschien is het toch een beetje een roeping". Het verschijnsel uit zendkracht en daarmee samenhangend het ver schijnsel uitzendbureau is jarenlang onderwerp van discussie geweest. Ook en vooral op hoog niveau. Daarbij ging het om de rechtspositie van de uitzendkrachten. Vanaf de oprichting van het eerste uitzendbu reau, zo'n dertig jaar ge leden, zijn tal van maat regelen genomen, die hebben geleid tot een rechtspositie, waarin overheid, vakbonden en uitzendbureaus zich kunnen vinden. Een hoogtepunt in de ge schiedenis van het uit zendwezen is derhalve de totstandkoming van een CAO voor alle uit zendkrachten vanaf 1 juli 1987, waaraan elke uitzendorganisatie zich dient te houden. De tijd dat 'uitzendbureau' een vies woord was, schijnt nu voorgoed voorbij. De ongun stige klank die het had was te danken aan de relatie die men legde met de woorden koppel bazen, ronselpraktijken en zwarte lonen. In sommige ge vallen was dat niet ten on rechte. In 1930 was arbeidsbemidde ling met winstoogmerk bij de wet verboden. Elke gemeente was verplicht een bureau voor openbare arbeidsbemiddeling op te richten, de latere Gewes telijk Arbeidsbureaus (GAB's). In 1970 werd een vergunnin genstelsel van kracht, die tij delijke arbeid mogelijk maak te. Weer een stap verder was het afsluiten - in 1972 - van een CAO voor tijdelijk kan- Mevrouw Margreet Wols; van uitzendkracht naar manager. toor- en administratief perso neel. De nieuwste CAO uit 1987 geldt dus voor ólle uitzend krachten. Uitzending is bo vendien mogelijk voor een maximale termijn van zes maanden, uitzending naar het buitenland is toegestaan als ook het uitzenden van jonge ren beneden de achttien jaar. Rapport Met dat laatste is ingespeeld Cursussen in Rotterdam en Gouda De activiteiten van Vrouw en Werkwinkel in de regio Mid den Holland spelen zich af op de standplaatsen Rotterdam en Gouda. Op beide adressen gaan in januari weer diverse cursussen van start voor vrcu wen vanaf 23 jaar met het doel (her)oriëntering op de ar beidsmarkt. De onderwerpen van de cur sussen zijn onder meer: ba nen- en beroepenoriëntatie, vrouw en automatisering, een eigen bedrijf starten en 'lef om te solliciteren'. De meeste cursussen die door Vrouw en Werkwinkel geor ganiseerd worden duren 12 weken. Een uitzondering is een cursus van twee bijeen komsten, met als onderwerp 'voor jezelf beginnen' en één van 33 bijeenkomsten. De laatste is bedoeld voor alloch- tone vrouwen. Het grotere aantal bijeenkomsten is van wege de aandacht voor taal- vaardigheid. Informatie over de cursussen kan men krijgen op het adres in Rotterdam, Mauritsweg 31, f telefoon 411.01.61, spreeku ren zijn op maandag van 13.00 tot 16.00 uur en dinsdag en donderdag van 9.00 tot 13.00 uur en op het adres in Gouda, Turfmarkt 36-38, telefoon 018210-21.429. De spreekuren daar zijn op maandag van 13.00 tot 16.00 uur en op don derdag van 10.00 tot 13.00 Herintreedsters zijn zeer ge motiveerd om weer aan de slag te gaan. Toch kijken zij soms wat angstig naar al dat gedoe met solliciteren en in werken. De grote vraag voor hen is ook: „Zal ik het wennen na al die jaren?" De overheid erkent het belang dat juist deze categorie vrou wen gestimuleerd en geassis teerd wordt. Daarom subsi dieert zij de Vrouw en Werk winkel, een stichting die ook vanuit Spijkenisse opereert in de regio's Hoeksche Waard Goeree-Overflakkee, Voorne Putten en Nieuwe Waterweg Noord. De stichting bemiddelt niet bij het veroveren van een baan. Wel geeft zij een stevige duw in de goede richting - een steun in de rug. Bovendien maakt zij het bedrijfsleven en de instellingen rijp voor her intreedsters. Themadagen van Vrouw en Werkwinkel over actuele on derwerpen zoals belastingen, solliciteren, rechtspositie, vrouwen in de techniek of in formatica trekken overal gro te belangstelling. De stichting belegt ze ook op uitnodiging van vrouwengroepen en vrou wenorganisaties Het persoonlijke contakt met de individuele vrouw blijft echter voorop staan. Voor haar houdt zij de 'markt' nauwlettend in de gaten. Voor haar houdt zij spreekuur, komt zij met moedgevende suggesties en openhartige ad viezen. Nu trekt zij zelfs de regio's in met voorlichtings bijeenkomsten. Dichtbij huis, makkelijk bereikbaar en met gratis kinderopvang. Eind van dit jaar verhuist de Vrouw en Werkwinkel van De Stoep naar Raadhuislaan 36. Het telefoonnummer blijft 01880—14252 en het posta dres luidt onveranderlijk: postbus 59, 3200 AD Spijke- Het team van de Vrouw en Werkwinkel is vanwege de tournee niet altijd aanwezig, maar het telefonisch ant woordapparaat noteert de wensen oin teruggebeld te worden voor een afspraak. De meeste kans om één van de consulentes aan de lijn te krij gen heeft men overigens op werkdagen tussen 9.00 en 12.30 uur. Het (mobiele) team van de vestiging Spijkenisse.

De Havenloods | 1988 | | pagina 17