FILMNIEUWS roekhuizen een hoop sores kwijt' De Keersmaekers Ottone: 'Met zingen raak je gepassioneerd verhaal Vivaldi's seizoenen met Jaap van Zweden HBIH FANTASTISCHE FOTOWENSKAARTEN OOK GOED VOOR ÜW FOTO'S fan Wander organiseert eigen galamiddag in Palace KUNST CULTUUR AMUSEMENT Monteverdi's opera inspiratie voor dans HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 17 NOVEMBER 1988 46-580 Grootvader Jack Watson geeft zijn kleinzoon David een paar geluks- sportschoenen vlak voor een belangrijke wedstrijd. Grootvader wordt weer 18 Wees voorzichtig met wat je wenst, misschien komt het uit. Dat geldt zeker voor de wens van Jack Watson, een vrolijke :en levenslustige 81-jarige, die graag nog eens 18 wilde zijn. 'I wish I was 18 again', zong acteur George Burns in zijn show in Las Vegas. Dat lied stond aan de wieg van de ko smische film '18 Again', waarin dezelfde George Burns (zelf al .92) grootvader Jack Watson 'speelt. Die grootvader is nog vol van 'plannen en enthousiasme, maar zijn oude botten kunnen het niet meer bijhouden. Hij neemt zijn kans waar als hij voor twee weken van lichaam ,kan ruilen met zijn 18-jarige kleinzoon David. David (Charlie Schlatter) is een verlegen eerstejaars stu dent, die door zijn omgeving niet wordt begrepen. Hij wordt gemeden door zijn me destudenten, zijn atletiek- coach treedt beledigend tegen ,hem op, zijn ouders willen dat !hij in zaken gaat, terwijl hij zelf artistieke plannen heeft, en tot overmaat van ramp ziet het meisje van zijn dromen hem niet staan. Als grootvader Jack tijdelijk het lichaam van zijn klein zoon 'bewoont', ondervindt hij niet alleen de lichamelijke gemakken van de jeugd, maar ook de vernedering, de strijd en de frustraties die bij de leeftijd horen. Hij ontdekt dat de jeugd zijn eigen problemen heeft en dat ouderdom zijn voordelen heeft. Ook David ondervindt de ruil uiteindelijk als een leerzame ervaring. Regisseur Paul Flaherty heeft met '18 Again', vooral dankzij de vitale George Burns een film gemaakt met humor en levenswijsheid. De film is vanaf 24 november in de theaters te zien. markt met tweedehands boe ken en platen: „Nee, ik ben géén RET-ambtenaar. Ik houd er niet van om in een rijtje te moeten lopen"). Zijn zangcarrière mag je in middels wel semi-professio- neel noemen. Een echt profes sionele carrière zat er on danks zijn geweldige stem ook vroeger al niet in. Jan Wan der: „Daar heeft de oorlog tussen gezeten. En toen die afgelopen was moest er brood op de plank komen. Mijn va der moest er ook hard voor werken. „Koorzang is mooi", zegt Wander zeer gedecideerd en op een toon die geen tegen spraak duldt. Daar is overi gens op de repetitie van het RET-koor ook geen reden voor. Dat menselijke stemmen zo'n overweldigend geluid kunnen produceren. Terwijl toch niet iedei koorlid 'nog jong' te noemen u,. „Op je 55e bereikt je stem pas zijn hoog tepunt", zegt Wander daarop. En terugkomend op koorzang: „Veel mensen moeten koor zang nog steeds leren kennen. Ze denken dat het zoiets is als de Muppetshow of een 'ouwe- lullen-cluppie'. Als je op straat staat te zingen, zoals we laatst in- een winkelcentrum hebben gedaan, merk je dat ook de jongeren het eigenlijk best waarderen". Jan Wander geniet zichtbaar als hij zingt. Ook tijdens een 'gewone' repetitie. Uit meer dan volle borst en vol overga ve legt hij zijn hele ziel en zaligheid in elk nummer; solo of niet. Koordirigent Piet Struyk valt af en toe tegen de zangers uit als een strenge schoolmeester tegen een klas stoute jongetjes die maar niet willen luisteren. „Niet mee- neuriën", blaft hij, „dat is net zo amateuristisch als een vlag op een strandschuit met een o"! Jan Wander lacht. „Behalve mooi en lekker zin gen kan ook heel gezond voor je zijn", vertelt hij later. „Toen ik afgekeurd werd als metselaar, zat ik goed aan de grond. In zingen raakte ik toen een hoop sores kwijt. Als je zenuwpatiënt bent helpt het telt hij nog, „en dat gebeurt ook prima". nogal eens, neem ik maar Zijn werk op de markt is ei- gauw peniciline. Misschien genlijk niet zo best voor zijn niet echt verstandig maar ik stem. Het is er vaak te vochtig. moét zingen „Als ik verkouden ben", ver- Els Neijts 7 77 7 7 7 T Afrstdagrq NU VOOR DE ZEER/ SPECIALE PRIJS VAN wénskaarten maken wij van uw eigen (kleinbeeld) negatief. Er zijn 3 teksten mogelijk. Zo kunt u een zeer persoonlijke/ kerstwens sturen voor slechts 0,99; De wenskaarten worden op glanzend fotopapier afgedrukt, hebben een formaat van 9 x 18 cm en worden afgeleverd'met y bijbehorende enveloppe. Natuurlijk bij Broekhuizen uw Kodak select dealer. I minimaal 20 stuks. Burg. Baumannlaan 126 Randweg 8 Boergoensestraat 114 Slinge 147 Zuidwijk Lijnbaan(plein) 143 Slinge 572 Pendrecht In de Smeerput, sociëteit vooi gehandicapte jongeren in 't Ge bouw, Cranendonckweg 48 ir Oud IJsselmonde, speelt op don derdag 24 november The Switch en Magical Mystique. 0 De Mastreechter Staar, het wereldberoemde mannenkoor, verleent zijn medewerking de lustrumviering van zangver eniging 'Zanglust' uit Zeven huizen. De vereniging viert het lustrum op 26 november in het dorpshuis 'Swanla' in Zeven huizen. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 20. In jongerencentrum Quasi aan de Stolwijkstraat 1 in Rot terdam vindt op 19 november het Pop-IJ festival plaats. Naast hoofdact Hans Dulfers Reflud treedt;veel aanstormend talent voor het voetlicht, onder meel Hi Ho Silver, Soylent Green er Quite Simple. Bezoekers kun nen vanaf 14.00 in Quasi te recht, voor een teogangsprijs van 5. 0 De Nieuwe Danserije brengt op vrijdag 18 zaterdag en 19 november de voorstelling Feest lokaal in Lantaren/Venster in Rotterdam. Aanvang 21.00 uur. theater 0 Het Camerettenfestival v nieuw cabarettalent vindt dit jaar voor het eerst plaats in Rot terdam, in het Luxor Theater. De voorronden zijn op woi dag 23, donderdag 24 en vrijdag 25 november, steeds om 20.15, de finale is op zaterdag 26 n vember en begint om 19.30 ui Iedere avond is er een gastopt reden van een bekende cabare tier, na afloop is er een fee met aanstekelijke muziek. 01 Compani, een gezelschap van zeven musici speelt op 20 november om 20.15 uur muziek van Nina Rota uit de Fellini- films in het Luxor Theater. 'Ottone, Ottone' is te zien in de grote zaal van de Rot terdamse Schouwburg van 24 tot en met 26 november om 20.15 uur en op 27 no vember om 14.30 uur. In de kleine zaal is op 23 en 24 november Maatschappij Discordia te zien met 'Kras', op 25 november het Vocaal Ensemble Rundadi- nella met de Vlaamse Poly- fonisten, op 27 november het Quadro Kwartet met muziek van Walter Hus en op 25 en 26 november speelt de Prince Band in café Floor muziek van Prince. geven, verzocht Rotterdam '88 de Belgische theatermaakster een keuze te maken uit vol gens haar belangwekkende, mooie of inspirerende pro- dukties. Eigenzinnig Dat heeft geresulteerd in een zeer gevarieerd en bijzonder programma. Anne Theresa licht toe, wat haar relatie is tot de produkties van haar keuze. De madrigalen van de Vlaam se Polyfonisten: „Die muziek kwam net vóór Monteverdi. Ik heb daar een speciale band mee", een voorstelling van Maartschappij Discordia: „Eigenzinnig theater, ze spe len zoals ze ademen", een nieuw strijkkwartet, Quadro, dat een net zo nieuwe compo sitie van Walter Hus speelt: „Muziek is voor mij de be langrijkste kunstuiting, deze nieuwe muziek van Walter Hus spreekt een eigen taal", en muziek van Prince: „Mijn relatie tot Prince? Ik wou dat dat waar was! Mag ik ook een idool hebben?" In de foyer van de schouw burg hangt grafisch werk van Gorik Lindemans, de ontwer per die van het begin af aan betrokken was bij de produk ties van Anne Theresa de Keersmaeker. In de schetsen is de wordingsgeschiedenis van 'Ottone, Ottone' precies te volgen. Gepassioneerd 'Ottone, Ottone' is gebaseerd op de Monteverdi-opera 'L'In- coronazione di Poppea', de ROTTERDAM - Een rusti ge, klassieke zondagoch tend met muziek van de al lerbeste musici van Neder land staat de bezoekers van het vierde Zondagochtend concert in De Doelen te wachten. Op zondag 20 november treden violist Jaap van Zweden en hobost Han de Vries op met het Amadeus Ensemble, een kameror kest onder leiding van diri gent Marien van Staalen is tevens eerste cellist bij het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. Het amedeus Ensmeble is gevormd rond een kern vam musici uit het RPhO. Jaap van zweden, ooit op 19-jarige leeftijd de jongste concertmeester aller tijden bij het Concertgebouwor kest, is inmiddels wereld beroemd door zijn solisti sche optredens in binnen - en buitenland en zijn vele succesvolle plaatopnamen. Samen met hoboïst Han de vries, ook al een wereldbe roemde Nederlandse musi cus, staat Van Zweden ga rant voor een onvergetelij ke uitvoering van Vivaldi- programma. Klassiekers van Vivaldi, zoals de Olympiade, het concert voor hobo en viool en De Vier Jaargetijden klinken zondagochtend door de Grote Zaal van De Doelen. Als intermezzo is harpiste Anke Anderson te horen Anke is bekend geworden door haar eigen elpee 'Pre mière' met sfeervolle klan ken en bekende melodieën voor de harp. Om kwart over tien is de foyer van De Doelen open, om 11 uur begint het con cert met de gebruikelijke inleiding van presentator Gerard Cox. De toegangs prijs bedraagt f 12,50, maar bij de kantoren van de Verenigde Spaarbank en De Havenloods en Het Zuiden kosten kaarten in de voorverkoop f 11,-. Afgelopen vrijdag is bij het metrostation Delfshaven een beeld onthuld getiteld 'Luchtdanseres', gemaakt door de beeldend kunstenaar Eddy 0 Bram van Leeuwen, alias Prins van Lignac, straatarm ge boren en nu stinkend rijk, sig neert op zaterdag 19 november zijn boek 'Vecht voor je geluk, zoals ik' bij V&D in Rotterdam, van 14.00 tot 15.30 uur. 0 Nog tot 25 november is in het World Trade Center de tentoon stelling te zien van inzendingen het Amateur Schilder Con- 0 De jaarlijkse presentatiecon certen voor Rotterdamse accor deon- en mandolineorkesten vindt plaats op 20 november in De Klimmende Bever in IJssel monde. van 10.00 tot 20.00 uur zijn 10 accordeonverenigingen, 4 mandolineorkesten en 1 mondharmonicavereniging te horen. De toegang is gratis. 0 Geoffrey Douglas Madge speelt samen met het ensemble Musica Transalpina een authen tieke uitvoering van de piano muziek van Mozart op de forte piano. Ook dubbel- en tripel concerten van Bach staan op het programma. Het concert vindt plaats op 28 november in de kleine zaal van De Doelen. Aan vang 20.15 uur. Robert Fripp, een var eest originele talenten va Londense scene,' geeft op dins dag 22 november een concert in Lantaren/Venster, onder de titel Fripp, fripp. Aanvang 22.00 0 Bertus Borgers en The Nigh- tcats maken op 19 november hun opwachting in Het Berenei aan de Doklaan 14 in Rotter dam-Zuid. Aanvang 22.30 ROTTERDAM Op de Oostzeedijk hoor je het al van ver. Om Jan Wan der te vinden hoef je al leen maar op het geluid af te gaan. Vanuit de oude tramremise een trap op en daar staat hij, temidden van de zangers van het RET-Mannen- koor. Voor het vroege tijdstip het is tien uur in de morgen is het ge luid van deze zingende heren al helemaal over weldigend. En daar komt Wander nog eens bovenuit. Zo zal het ook aanstaan de zondag 20 november zijn wanneer Jan Wan der's zelf georganiseerde galamiddag zal plaats vinden in gebouw Palace aan de Zomerhofstraat. Naast Wander als solist zullen van 13.00 tot 16.00 uur een groot aantal artiesten voor het voetlicht treden: Caroline, De Valentino's, bandparodist Maitre Pierre, Chris Cohen, goochelaar Paul Morak, het ensemble Animato en niet te vergeten Wanders eigen trio Belcanto bestaande uit Jan zelf, de sopraan Diny van der Have en, aan de piano, Martin van Broekhoven. „Ik wil de mensen de deur uit zien te krijgen", verklaart de tenor. „Vooral de ouderen die 's avonds de straat niet meer op durven". Jan Wander (53) is in Rotter dam en omstreken zo langza merhand meer dan bekend. Hij treedt veel op en bracht onlangs nog een langspeler uit: 'Kleine Madonna'. Zingen doet hij al sinds zijn zesde. „We zongen vroeger thuis al tijd al met het hele gezin én met de hele familie van mijn vaders kant. Moet je daar van daag de dag eens om komen. Als ik nu op de mart sta te zingen zie je de mensen den ken: „die vent is gek" (Jan Wander staat op de centrum- 0 Zingen, platen maken én ze verkopen. Jan Wander een druk heerschap. Anne Theresa. „Hij wordt door iedereen gemanipuleèrd. Hij wordt, als ex-minnaar van Poppea, door Ottavia, de ver stoten echtgenote van Nero, gedwongen haar te doden, en Rosalia is verliefd op hem. Misschien heeft het te maken met mijn sombere voorkeur voor verliezers, dat ik mijn choreografie naar Ottone ge noemd heb." Maria Neele ROTTERDAM De Belgische danseres en choreografe Anne The resa de Keersmaeker drukt volgende week haar stempel op de pro grammering van de Rot terdamse Schouwburg. Niet alleen is in de grote zaal haar gezelschap 'Rosas' met de nieuwste produktie 'Ottone, Otto ne' te zien, maar ook in de kleine zaal en in café Floor hebben de voor stellingen en concerten op een of andere manier met De Keersmaeker te maken. Rotterdam '88 is co-producent van de nieuwste Keersmae- ker-produktie, die ook in Brussel en Parijs geprogram meerd is. Er zijn plannen voor voorstellingen in andere Eu ropese steden, en wellicht zal 'Ottone, Ottone' in '89 in het Springdance-festival te zien 'zijn. Dm de voorstelling in Rotter dam een speciaal karakter te kroning van Poppea. Monte verdi's muziektheater bete kende een revolutie in de 17e eeuw. Hij ontdekte nieuwe mogelijkheden die hij vooral in zijn latere werken toepaste. De kroning van Poppea (1642) is een van zijn laatste compo sities. De Romeinse keizer Nero verstoot zijn echtgenote Ottavia en laat zijn nieuwe geliefde, de courtisane Pop pea, tot keizerin kronen: een liefdesgeschiedenis, een ge passioneerd verhaal uit het hart gegrepen. De muziek van Monteverdi, vertolkt door het ensemble van Nicolaus Harnoncourt, betekent veel voor Anne The resa. „Die muziek Is Itali'e, de lichtheid, de zon, maar de in terpretatie van Harnoncourt is heel theatraal, de opera gaat op een bittere manier naar het einde toe." Manipulatie Hoewel de verhaallijn van de opera wordt aangehouden, is 'Ottone, Ottone' geen mise- en-scène van Monteverdi's werk. De Keersmaeker volgt de chronologie van de opera, de belangrijkste gebeurtenis sen en de belangrijkste perso nages spelen ook in 'Ottone'. De dans gaat met de muziek en het verhaal mee, maar gaat er ook tegenin. 'Rosas', de groep van Anne Theresa de Keersmaeker, is voor deze gelegenheid uitge breid. Acht dansers en acht danseressen verbeelden de personages die door verschil lende verhaalelementen aan elkaar verbonden zijn. Man nen en vrouwen vechten elk voor zichzelf. Ze vechten voor het behoud van hun eigen ter rein, van de eigen gevoelens en voor de erkenning die ze de ander willen afdwingen. Een complex van relaties ontstaat gaandeweg: jaloezie, liefde en haat zijn aanleiding voor ma nipulatie en intrige. „Ottone is daarbij de meest fascinerende figuur", vindt

De Havenloods | 1988 | | pagina 23