'Wij vrouwen zijn nog lang niet opgebrand' Oprichting van COS krijgt steeds meer vorm Schiedams Nieuwsblad SVO viert tienjarig bestaan Visiteclub van start Muziek en dans in Passage Aandacht voor woningbeleid 1 voor ouderen in 'Voorwaarts' Sinterklaascadeau voor Vogel asiel Beurs Kadertraining voor vrouwen Kerstfeest Schravenlant in teken van Unicef-actie Uitnodiging 40+ vrouwen Open huis bij Schiespoor Hoogste kantoorgebouw van Nederland bij CS GGD-bestuur vergadert DE HAVENLOODS- DINSDAG 22 NOVEMBER 1988 47-493 SCHIEDAM— Het vrou wenwerk in Schiedam heeft het afgelopen week einde feest gevierd. Rede nen voor dit feest waren het tienjarig bestaan van de Stichting Schiedamse Vrouwenemancipatie Or ganisatie (SVO) en het vijf jarig bestaan van ontmoe tingscentrum Barrika. Tij dens de festiviteiten in wijkcentrum 'Nieuwland' werden veel herinneringen opgehaald en werd gedanst op de muziek van de mei denband Daizy May. Een hoogtepunt was het caba- retteske optreden van een tiental vrouwen 'van het eerste uur'. De letters SVO stonden voor heen voor 'Schiedam Vrouwen Overleg'. In dit overleg zaten vertegenwoordigsters van al lerlei emancipatoire vrouwen groepen, zoals 'Wij vrouwen eisen'. Het overleg is veran derd in een stichting (begin 1984), voornamelijk om werk gever te kunnen zijn van de emancipatiewerkster. Deze emancipatiewerkster houdt zich vooral bezig met de ver betering van de positie van migranten-vrouwen (voorna- SCHIEDAM In de wijkpost van het Gecoördineerd Oude renwerk is sinds gisteren een visiteclub van start gegaan. De visiteclub is bedoeld voor zelfstandig wonende ouderen die weieens andere mensen willen ontmoeten. De club komt één keer per week bij elkaar en wel op maandag in de wijkpost aan de Oude Maasstraat 22. Ouderen kunnen dan met el kaar praten en koffie drinken. Er kan ook gezamenlijk gege ten worden. Tijdens de maan dagen zullen steeds gastvrou wen en gastheren aanwezig zijn om de bezoekers bij te staan. Ouderen die deel willen ne men aan de visiteclub, kunnen contact opnemen met Gretha Vos, medewerkster van de wijkpost (tel. 4735764). Er worden ook nog vrijwilligers gezocht om als gastheer of gastdame op te treden. Ook zij kunnen zich in verbinding stellen met Gretha Vos. Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 Telex 23196 Telefax 010-4699362. DIRECTIE: V. Doorn/P. Bakker/J. Parser WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exem plaren. Hiertoe behoren: Schiedams Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel. Nwe Vlaardingse Courant Verschijnt elke dinsdag huis-aan-' huis in Vlaardingen DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 KANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: zie hoofdkantoor. 010 - 4.346.711 DISTRICT-VERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel. privé 010-4.353.883). ACCOUNTMANAGER: G.H. Adams (tel. privé 01891-13230). ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Hans Ivo (tel. privé 010-4.650.272). VLAARDINGEN: Hans Post, Nico Heynen, tel. privé 4.101.215. AH Vlaardingen, tel. 010-4.352.91 CHEF-RED.: J. Deijbel. RED M. Ames, L. Visser en S. de Ligt. CORRESPONDENT Schiedam: W. Meijboom. Sportcorrespondent Schiedam: Bram Wesdorp. Sportcorrespondent Vlaardingen: P.Spek (010- 4.352.615) ADMINISTRATIE: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-4.699.911. BEZORGING: I nterlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 melijk Turkse en Marokkaan se vrouwen). Hoewel de SVO voornamelijk met vrijwilligsters werkt, is de stichting steeds professioneler geworden. Vroeger kwamen vrouwen met een idee en werd er een werkgroep gevormd thans wordt er eerst onder zoek gedaan naar een bepaald probleem alvorens iets onder nomen wordt. Netwerken In de afgelopen tien jaar heeft het vrouwenwerk veel bereikt. Te denken valt aan het in dienst treden van een emanci- aptiewerkster, het verwerven van een eigen pand (Barrika), het feit dat vrouwen dankzij cursussen verder zijn geko men en aan werkgroepen die zijn uitgegroeid tot zelfstan dige stichtingen, bijvoorbeeld de werkgroep 'Vrouw en ar beid'. Bestuurslid Marjo Stijns: „We hebben veel be reikt. Het zijn dingen om trots op te zijn. Toch is er ook een probleem: we zijn elkaar kwijtgeraakt". Zij doelt daar mee op het feit dat vrouwen die actief zijn geworden dank zij het emanciaptiewerk van de SVO, geïsoleerd dreigen te raken. „Een werkende vrouw zoekt individuele oplossingen voor bijvoorbeeld het probleem van de kinderopvang. Dit moet collectief gebeuren. Daarom zetten wij in de toe komst netwerken op om deze isolatie tegen de gaan", aldus Marjo Stijns. Toekomst Er is in de tóekomst trouwens nog meer werk weggelegd voor de SVO. In 1990 zal in Schiedam de wet waarbij men op achttienjarige leeftijd economisch zelfstandig is, van kracht gaan. De SVO zal jonge vrouwen voorlichting geven over de gevolgen van deze wet. Er worden ook voor bereidingen getroffen om de consequenties van het weg vallen van de Europese gren zen in 1992 het hoofd te kun nen bieden. Een ander probleem dat steeds belangrijker wordt, is het toenemende aantal oudere vrouwen. Op 25 november or ganiseert de SVO dan ook een thema-ochtend voor vrouwen van veertig tot zestig jaar om hun problemen te inventarise ren. Verder zal op de interna tionale vrouwendag op 8 maart 1989 de toekomstige taak van het vrouwenwerk centraal staan. Nieuw pand Liggen er in de toekomst nog voldoende problemen, ook het Het dansgezelschap 'Opus One' brengt de dansmusical 'Overthe top'. SCHIEDAM Kinderen kunnen morgenmiddag genie ten van de poppentheater voorstelling 'Het veertje van Tuthola' in het Passage Thea ter. Het verhaal gaat over Tut hola die een zogenaamde fan tasie-knobbel heeft. Het avontuur speelt zich af op een vliegende eiland in de ruimte. De voorstelling begint om 14.00 uur en de toegang be draagt f 3,75. Jazz-liefhebbers kunnen don derdag 24 november luisteren naar de vier man sterke for matie 'Vibes Unit'. Vanaf 21.30 uur brengen zij jazz ten gehore in het Passage Theater en de ti ng is gratis. De dans deal 'Over the top' van het dansgezelschap 'Opus one' is op zaterdag 26 novem ber in het Passage Theater te zien. De vormgeving en cho reografie is in handen van Mi chael Surgeon en Rob Brown. Het gezelschap bestaat dit vier dansers en vier danseres sen. Onder hen bevindt zich Frans Schraven die ook in de musical 'Cats' gedanst heeft. De voorstelling belooft een vi sueel en muzikaal spektakel te worden. De entree bedraagt f 15,- (CJP/Pas-65 f 10,-) en de avond begint om 20.15 uur. SCHIEDAM— Het no vembernummer van 'Voorwaarts', een blad van de afdeling Schiedam van de PvdA, bevat een artikel over het wonen voor ouderen in de toe komst van de hand van wethouder Hans van Kleef. In zijn artikel gaat de wethouder in op de hui dige stand van zaken be treffende het aanbod van woningen voor bejaarden en het toewijzingssys teem van deze woningen. Hij komt tot de conclusie dat er te weinig zelfstan dige woningen voor be jaarden zijn, met name in Nieuwland. Hij pleit voor de bouw van liften in de reeds bestaande flats, die daar nog niet van zijn voorzien. Zo kunnen in deze wijk met veel ouderen de mensen lan ger zelfstandig blijven wonen. Verder pleit hij voor een vereenvoudiging van de regels voor de toewijzing van woningen. Van Kleef denkt dan vooral aan een wijziging van de medi sche indicatie. 'Voorwaarts' bevat ver der nog artikelen over o.a. Tel Aviv, het Rotter damse beleid m.b.t. Zes tienhoven en de werk zaamheden van de Werk groep Migranten. De PvdA zal overigens op maandag 28 november haar jaarvergadering houden in zaal 'Irene' (aanvang: 20.00 uur). SCHIEDAM— De Stichting Vrienden van het Vogelasiel Schiedam heeft onlangs een niet onaanzienlijk bedrag overgemaakt gekregen. 'Een vervroegd Sinterklaasca deautje' noemen de medewer kers de cheque ter waarde van f4634,30 die leerlingen van een basisschool uit Hoogvliet woensdag j.l. overhandigden. Ter gelegenheid van de twin tig jarig bestaan heeft deze prot.chr. school 'Zalmplaat' een sponsorloop georgani seerd. Massaal hebben de kin deren deelgenomen aan dit evenement met als resultaat een bedrag van ruim 4,5 dui zend gulden. De opbrengst was bestemd, zo werd beslo ten, voor het Vogelasiel Schie dam. Na de olieramp, begin dit jaar, werd het asiel ingeschakeld om hulp te verlenen aan een honderdtal met olie besmeur de vogels. Het verzorgen van de stookolieslachtoffers kost veel geld. Dankzij onder an dere de gift van deze basis school kan het vogelasiel het werk blijven voortzetten. Wellicht kan spoedig de broodnodige verwarming worden aangelegd, aldus de dankbare medewerkers. Overigens is oók van de Bewo nersvereniging Schiedam Zuid een bedrag van f 1250.- overgemaakt, geheel in over eenstemming met de wens van de overleden Monique Leen- derts. Het tienjarig bestaan van de SVO werd zaterdag uitbundig gevierd. heden baart de SVO zorgen, het grootste probleem ligt op het gebied van de huisvesting. Een binnenbrand heeft het ontmoetingscentrum Barrika anderhalf jaar geleden vrijwel onbruikbaar gemaakt. Een gevolg daarvan was dat veel activiteiten, zoals thema avonden en café-avonden niet meer plaats konden vinden. Daar komt nog bij dat de komst van een ABC-complex Barrika moet uitwijken naar een ander pand. Over dat nieuwe pand is echter nog steeds geen zekerheid. Wethouder Hafkamp heeft in een gesprek aan het begin van de zomer weliswaar erkend dat de SVO recht heeft op een nieuw pand, maar dit heeft nog niet tot resultaten geleid. Marjo Stijns: „Het liefst zou den wij een winkelpand met daarboven een woonhuis wil len hebben. Dat is ideaal. Het probleem is echter dat het fi nancieel haalbaar moet zijn". Een ander actueel probleem is dat met ingang van 1 januari 1989 de Rijksbijdrage voor het emancipatiewerk stopt. Dat betekent dat er geen wettelijk kader meer is waardoor de ge meente verplicht is geld te ge ven aan emancipatie. De ge meente Schiedam heeft bo vendien geen welzijnsplan waarin het een en ander gere geld is. De SVO vertrouwt erop dat de lijn van de afgelo pen tien jaar gewoon wordt doorgetrokken en dat zodoen de de gemeente subsidie blijft geven. Ondanks deze problemen, werd er toch uitbundig ge feest. De SVO is besloten om de problemen op te lossen, want „wij vrouwen zijn nog niet opgebrand", aldus vrij willigster Mies Derks. SCHIEDAM In wijkcen trum 'De Erker' kunnen op vrijdag 25 november tweede hands kleding en speelgoed gekocht worden. De beurs is tussen 13.00 en 15.30 uur'ge opend. Het wijkcentrum be vindt zich aan de Jan van Avennestraat 32. Mensen die hun kleding en speelgoed te koop willen aan bieden, dienen contact op te nemen met 'De Erker' (tel. 4267767 of 4263161). Vooral kinderkleding voor kinderen van vier tot veertien jaar is welkom. SCHIEDAM De stichting 'Vrouwenvormingswerk' start een cursus kadertraining. De cursus is bestemd voor vrou wen die reeds in een bestuur of werkgroep zitten of van plan zijn dat te doen. Tijdens de lessen komen za ken aan bod betreffende het besturen en vergaderen. Door middel van spelvormen zal de theorie in praktijk gebracht worden. De kadertraining start op 23 november en omvat in totaal zes lessen die steeds op don derdagochtend van 9.00 tot 11.30 uur gehouden worden. De cursus vindt plaats in het MCM de Groothuis aan de Stadhouderslaan 30 en de kosten bedragen f 15,-. Kin deren kunnen eventueel opge vangen worden. Nadere informatie kunt u ver krijgen bij Ineke Hoebink (tel. 4261511. SCHIEDAM Onlangs zijn de resultaten bekend geworden van een onder zoek naar de mogelijkhe den voor een regionaal centrum voor ontwikke lingssamenwerking in het gebied de Nieuwe Water weg. Het gaat daarbij om een Centrum voor Ontwik kelingssamenwerking (COS) waarin de gemeen ten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis samenwer ken. Dit onderzoek naar de moge lijkheid van een COS hangt samen met het feit dat Neder landse gemeenten de laatste tijd steeds meer vorm willen geven aan een eigen ontwik kelingsbeleid. Een COS heeft in dit opzicht de taak om be staande vrijwilligersgroepen die zich bezig houden met de Derde Wereld te ondersteu nen. De taak van een COS ligt vooral op het gebied van voor lichting en bewustwording. Onderzoeker Sytze Ferwerda heeft zich door middel van ge sprekken met betrokkenen (de bovengenoemde gemeenten, Stichting Vlaardingen voor Ontwikkelingssamenwer king), de potentiële gebrui kers (Derde Wereldgroepen) en lokale deskundigen, geo riënteerd en hij heeft vervol gens zijn bevindingen op pa pier gezet. Met betrekking tot Schiedam constateerde hij dat er een kwalitatief goed draagvlak is: 'er is voldoende deskundig heid'. De onderzoeker meent dat er in Schiedam meer faci liteiten (vergaderruimten etc.) voor de bestaande groepen be schikbaar moeten komen en dat er een werkgroep gevormd moet worden van het bestaan de kader (de deskundigen) om zo een gesprekspartner van de gemeente te zijn. Conclusie De eindconclusie van het on derzoek is dat 'het regionaal organiseren van ondersteu ning mogelijk is, wanneer de SCHIEDAM Het kerstfeest op de Rijksscholengemeen schap Schravenlant zal dit jaar in het teken staan van de Unicef-actie 'Kunst voor een kind'. Deze actie heeft tot doel om middelbare scholieren in Ne derland via 'kunst' geld in te laten zamelen ten behoeve van noodlijdende kinderen uit de Derde Wereld. In het tv-pro- gramma 'Linda' zal iedere week in de rubriek 'Pauze voor Unicef' aandacht aan deze actie worden besteed. Schravenlant zal op verschil lende manieren geld proberen in te zamelen. In de eerste plaats zullen afdrukken van zelfgemaakte kerstkaarten verkocht worden. In de twee de plaats zal aan de deelne mers van het kerstfeest een bijdrage gevraagd worden voor deze actie en tenslotte zullen er collectebussen ge plaatst worden waarin giften voor Unicef gedeponeerd kun nen worden. Tijdens het kerstfeest zullen leerlingen optreden met mu ziek en zang, waarbij liedjes van o.a. Harry Belafonte ten gehore worden gebracht. professionele krachten hun takenpakket per gemeente uitvoeren'. De onderzoeker bedoelt hiermee dat het mo gelijk is om een COS van de grond te krijgen, mits de spe cifieke situatie in iedere ge meente in de gaten wordt ge houden. Daar de oprichting van een COS mogelijk is, stelt de on derzoeker voor om de voorbe reidende werkzaamheden te starten. Er moet o.a. een be stuur en een structuur worden vastgesteld en er moet gezocht worden naar huisvesting. Ook moet er per gemeente een werkplan opgesteld worden. Deze oprichtingsfase zal on geveer een jaar in beslag ne men. Vervolgonderzoek De commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken heeft zich vorige week over dit rapport gebogen en toestemming ge geven voor een vervolgonder zoek. De financiering daarvan is in handen van Schiedam en de Nationale Commissie voor lichting en bewustwording Ontwikkelingssamenwer king (NCO). Enkele commissieleden had den wel kritiek op het feit dat het onderzoek zoveel tijd in beslag nam. Met name Pvda, CDA en D66 achtten dit be zwaarlijk. Wat de huisvesting van het COS betreft, werd ge- Ten behoeve van het onderzoek is o.a. overleg geweert i Stichting Vlos die in Vlaardingen een eigen onderkomen heeft. Ook het COS zal over een vergaderruimte en bibliotheek moeten beschikken. pleit om het centrum naar Schiedam te halen, omdat dit voordelen kan bieden (bij voorbeeld vergaderruimte en bibliotheek). Vermeldenswaard is dat de gemeente Schiedam op de be groting structureel f 60.000,- per jaar heeft uitgetrokken voor een ontwikkelingssa- menwerkingsbeleid. Nu de oprichting van een COS dich terbij komt, geeft de gemeente Schiedam steeds meer vorm aan het voornemen om ook de Derde Wereld in het beleid te betrekken. SCHIEDAM Vrouwen in de leeftijd van 40 tot 60 jaar wor den uitgenodigd op 25 novem ber. Dan houdt de Stichting Schiedamse Vrouwenemanci patie Organisatie (SVO) een informatie-ochtend in het pand aan de Korte haven 127. De bedoeling van deze bijeen komst is een inventarisatie te maken van de wensen van deze groep vrouwen, zodat de SVO haar activiteiten daarop kan afstemmen. De organisa tie hoopt in het nieuwe activi teitenprogramma een plaats te kunnen inruimen voor vróuwen in deze leeftijds groep. Belangstellenden zijn vrijdag welkom tussen 9.15 en 11.15 uur. I Zaterdag a.s. is iedereen weer welkom bij Schiespoor. SCHIEDAM Schiespoor, een vereniging van liefheb bers van modeltreinen, houdt open huis. Een ieder is wel kom op zaterdag 26 november in het clubgebouw van Schiespoor (Westerkade 21). Tijdens deze open dag kunnen bezoekers met hun eigen trein op de clubbaan rijden en is er de mogelijkheid om modello comotieven een gratis schoon maakbeurt te laten onder gaan. Bovendien zijn er veel modelspoorsoullen te koop en worden er goedkope repara ties verricht, waarbij alleen de onderdelen betaald moeten worden. Als extraatje is de Stichting tot Behoud van af te voeren Nederlands Spoorwegmateri aal (Stibans) o bezoek. Door de verkoop van materiaal (posters, speldjes etc.) wil Sti bans geld inzamelen om zo de restauratie van oud spoor wegmateriaal te bekostigen. De open dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur en de toegang bedraagt f 1 - INSTALLATIE/ONDERHOUD ROTTERDAM De eerste paal voor de kantoorkolos van Robe- co, naast het Historisch Museum, is nog maar amper de grond in of de volgende nieuwbouw is al weer van start gegaan. Ditmaal moest Burgemeester Peper geholpen worden door T.C. Braak man, voorzitter van de Raad van Bestuur van Nationale Neder landen. Het kantorencomplex van deze verzekeringsmaatschap pij wordt dan ook het hoogste gebouw van ons land. Honderd vijftig meter en zeventig centimeter om precies te zijn. Het kantoor 'Delftse Poort' is een ontwerp van de architect Bonnema. Aan het Stationsplein komen winkels, terwijl Mu seum Boymans-Van Beuningen aan de Weena-zijde een depen dance zal vestigen. Bij het gebouw hoort ook een parkeergarage met 600 plaatsen. VLAARDINGEN/SCHIE- DAMDe heer R. Suuren- donk houdt morgenmiddag een korte inleiding over het functioneren van het ambu lancevervoer in de regio. Na inleiding van Suurendonk is een onderdeel van de verga dering van het GGD-bestuur Waterweg-Noord. Het be stuur van de Geneeskundige en Gezondheidsdienst komt woensdagmiddag 23 novem ber bijeen in het nieuwe am bulancecentrum aan de Har- galaan in Schiedam. Behalve het ambulancevervoer komen ook het beleid, de financiering en de nieuwe gemeenschappe lijke repelino ter «nralrp

De Havenloods | 1988 | | pagina 3