Nans van Leeuwen gaf Piggelmee een gezicht 1 l m 'Cameretten is vervulling van jongensdroom' ffdans Astrud met korting Jazz-time met Flying Dutchess Henk Kleij zet rommelzolder open 'Visje, visje in de zee. I i IB11HH i ■nnHHr u—i Het Nationale Ballet danst op !9 en 30 november uitsluitend balletten van huischoreograaf Toer van Schayk. 'De 7e Symfo- e', 'Het mythische voorwend- 1' en 'Verschuiven van tone-' len', waarin konijnen, yuppies n klassiek dansvolk ten tonele worden gebracht, is te zien i grote zaal van de Rotterdamse Schouwburg, vanaf 20.15 u Frankfurtse actrice Cornelia Niemann een liedjesprogramma presenteert in de kleine zaal v; de Rotterdamse Schouwburg. So allein Madame? is te ziei n 30 november vanaf 20.30 Wie troost Muu? is een kin- dertheaterproduktie, gebaseerd op de boekjes van Tove Jansson. Speeltheater Gent geeft de voorstelling in het kinderthea ter Hofpolein op zondag 27 n vember om 14.00 uur. Waiting fot Godot, de klassie- fan Samuel Beckett, is te in Theater Zuidplein op dinsdag 29 november. The Young Vic, een Engels toneelge zelschap, speelt een voorstelling die speciaal gericht is op jonge en. Grote zaal, aanvang 20.15 uur. muziek ROTTERDAM Het is even zoeken voordat je de verdekt opgestelde ingang van de galerij hebt gevonden, waar zich de woning van de 25-jarige fysiotherapeut en cabaretier Henk Kleij ophoudt. Voor een Rot terdammer is het niet zo'n aanbeveling om in de Ajaxstraat te wonen, vindt Henk Kleij, dat schiet ook al niet op. Als Rotterdamse cabaretier maakt hij dus geen beste start. Toch heeft de jon ge Rotterdammer het al zover geschopt dat hij met een deel van zijn programma 'De Rom melzolder' in de voor ronden van het Came- réttenfestival staat, een niet geringe presatie voor een beginnend kleinkunstartiest. Morgenavond, vrijdag 25 no vember, staat hij met twee an dere kandidaten voor het voetlicht van het Luxor Thea ter, waar dit jaar voor het eerst het festival voor aanko mend cabarettalent wordt ge houden. Het is de 23ste jaar gang van het festival, dat de 22 jaar ervoor in Delft plaats vond. Cameretten betekende het begin van een professione le carrière voor veel bekende cabaretiers, onder anderen Brigitte Kaandorp, Paul de Leeuw, Alex d'Electrique en Frisse Jongens. Of het Henk Kleij ook zo zal vergaan als zijn illustere voor gangers, kan hem eigenlijk niet zoveel schelen, zegt hij. „Het is in elk geval een heel leuke ervaring," zegt hij voor zichtig, „en ik wil wel verder met mijn programma. Door het festival heb ik de smaak te pakken. Maar ik heb een goe de baan, en dat is zeldzaam voor een fysiotherapeut. Die zal ik niet gauw opgeven." Straatmuzikant Veel ervaring als cabaretier heeft Henk Kleij nog niet. „Op de middelbare school en in een studentencabaret heb ik wat op het toneel gestaan. Daarna heb ik twee zomers lang als straatmuzikant door Europa gezworven." Toen Henk na zijn studie ook het studentencabaret vaarwel zei, ging hij het podium missen. „Ik heb een stok achter de deur nodig, dus ik vond in het voorjaar van dit jaar, dat ik in september een heel program ma af moest hebben." Henks programmatoelichting meldt dat dat besluit een flin ke stapel dichtbeschreven blocknotes en een hele volle prullenbak opleverde. Uitein delijk kwam de voorstelling 'De Rommelzolder' uit de bus. De ondernemende cabaretier Vanavond is de tweede voorrondeavond van het Camerettenfestival met De Gemeentereiniging (Nij megen), Bart Stultiens (Uden) en Nat Haar (Em- men). Het gastoptreden is van Luk Wijns. Vrijdag 25 november treedt Henk Kleij op, Basterd (Leiden) en' len van Duijnhoven (Amsterdam). Het gastopt reden is van soprano ab- surdo Astrid van Helden. De finale begint op zater dag 26 november om 19.30 uur. Brigitte Kaandorp verzorgt het gastoptreden. Er worden drie prijzen uit gereikt: een eerste prijs (2000 gulden en een beeld je), een persoonlijkheid sprijs en een publieksprijs (een wisseltrofee, beschik baar gesteld door de ge meente Delft). In de tingieterij Het Zakken dragershuisje in Delfshaven is het zaterdag 26 november de viering van St. Eloy, de pa troonheilige van de tingieters. Bezoekers kunnen op die dag een tinnen voorwerp kopen voor een historische prijs: een bruidslepel en een geboortelepel voor de prijs van één, 12,50, één paar lepels per persoon, zo lang de voorraad strekt. De 90-jarige geschiedenis van het etablissement De Pijp aan de Gaffelstraat in Rotterdam is te boek gesteld door een schrij verscollectief, bestaatnde uit journalisten en bekende Rotter dammers, zoals Jules Deelder en Luc Lutz. Het boek is voorals nog alleen te koop in De Pijp en kost 37,50. Michael als superheld De fans staan al te trappelen voor de bioscopen, maar ze moeten nog tot half december wachten voordat ze Michael Jacksons 'Moonwalker' kun nen gaan zien. Het Ameri kaanse popidool zal weer me nig hart sneller doen kloppen met zijn spectaculaire dans passen en zijn lichtvoetige liedjes. 'Moonwalker' laat Michael zien als superheld in zijn strijd tegen de in-en-in geme ne Mr. Big. Mr. Big is van plan de wereld in zijn macht te krijgen door alle kinderen verslaafd te laten raken aan drugs. Mr. Big zet al zijn strijdkrach ten in tegen Michael, Michael doet een beroep op zijn bijzon dere mogelijkheden om de strijdkrachten van Mr. Big uit het veld te slaan. Muziek en dans spelen daarbij een belangrijke rol, maar re gisseur Colin Chivers schuwt ook de speciale effecten niet: Michael verandert eerst in een robot, en later zelfs in een heel ruimteschip. Ook voor Mi chaels aap Bubbles is er e rolletje weggelegd. Moonwalker is vooral een film waarin de persoonlijke denk beelden en fantasieën van Mi chael Jackson verbeeld zijn, een film vol magische visuele effecten, een droomwereld als realiteit. ROTTERDAM-ZUID In Atelier Esté wordt op 26 november een bijzon dere tentoonstelling ge opend. Getoond wordt dan het werk van Nans van Leeuwen en van diens vriendin Charlotte Boeg (1899-1986). Nans van Leeuwen verwierf vooral bekendheid door haar illustraties voor talloze kinderboeken. Haar naam is echter ook onlosmakelijk verbon den met de boeken van kabouter Piggelmee, die vlak na de oorlog voor het eerst door Van Nelle werden uitgegeven. Velen herinneren zich deze aandoenlijke kabouter nog wel, die zo graag zijn dwer genvrouwtje wilde behagen. De beginregels van het eerste Piggelmee-boek 'Piggelmee en het Tovervisje' kennen veel mensen nog uit hun hoofd „ln het land der blonde dui- Niet zo heel ver van de zee Woonde eens een dwergen paartje En dat heette Piggelmee". Nans van Leeuwen was het die deze kabouter door haar tekeningen een eigen gezicht gaf. „In het begin had ik een paar kabouters Piggelmee ge tekend, zodat de mensen bij Van Nelle zelf konden kiezen hoe de dwerg eruit moest zien. Dat was dom van me, want ze namen natuurlijk de minst aardige", zo vertelt Nans van Leeuwen in haar gemoedelij ke woning in Tuindorp. Met zichtbaar genoegen haalt ze herinneringen op aan de tijd dat het ene boek na het andere door haar geïllustreerd werd. Het is allemaal begon nen in de jaren twintig met een brief van uitgeverij Nijgh en Van Ditmar. Men vroeg mij of ik illustraties wilde maken bij boeken uit hun fonds. Hoe ze aan mij gekomen zijn, dat is me nog steeds een raadsel. Misschien zijn ze getipt door een oud-leerling van me, wie zal het zeggen. Hoe het ook zij, die brief was het eigenlijke begin van mijn loopbaan als illustratrice". Geruime tijd heeft ze als do cente tekenen gewerkt bij de toenmalige Industrieschool voor Meisjes aan de Rotter damse Schietbaanstraat. („Een groot donker gebouw vol meisjes in witte schorten die een eigenaardig dialect spraken, dat is wat me als Amsterdamse het eerste op viel aan die school"). Ook toen zij begon met het 'verluchtigen' van boeken, bleef Nans van Leeuwen voor de klas staan. Tot 1962, toen ze door een aandoening aan haar netvlies gedwongen werd het doceren op te geven. Ook het tekenen ging toen niet meer. „Ik zag alles heel wazig. Mijn netvlies was gesprongen. Ze hebben me toen geope reerd, maar het duurde toch nog een jaar voordat ik mijn tekengerei weer kon oppak- Het was in die jaren dat zij ging meewerken aan het weekblad Margriet, waarvoor zij veel illustraties maakte. Piggelmee bleef echter (samen met het beroemde Muizen- boek dat ze samen met Char lotte Boeg maakte en dat in middels vele keren herdrukt is) haar 'grote doorbraak'. „Het verhaal is gebaseerd op een heel oud sprookje, waar van de oorsprong naar mijn weten niet bekend is. Feit is wel dat je als illustrator nogal eens stuit op ongerijmpheden, die je als gewone lezer mis schien niet eens zouden zijn opgevallen. Zo is er sprake van een omgekeerde Keulse pot, waarin het kabouter echtpaar woont. Ergens in het verhaal jaagt Piggelmee op een konijn, dat hij vervolgens mee naar huis neemt. Dat kan natuurlijk nooit! Zo'n konijn is stukken groter dan een Keulse pot. Diverse kindéren is dat toen ook al opgevallen. Kinderen zijn sowieso erg kri tisch wat dat aangaat. Wan neer er in een verhaal sprake is van een hoofdpersoon met blonde krullen, dan moet je die niet tekenen met lang bruin haar. Dat pikken kinde ren niet", aldus de illustratri ce, die haar vak altijd met veel plezier heeft uitgeoefend. „Een illustrator moet zich goed documenteren. De men sen van een uitgeverij kunnen je immers van alles vragen". De laatste tijd echter liggen de pennen en penselen roerloos op de werktafel. Het tekenen wil niet meer zo goed lukken. „Doordat ik altijd gebogen zat te tekenen ik ben een beetje bijziend zijn mijn nekwer- vels heel dun geworden. Ge volg is dat ik niet meer kan tekenen, fysiek gezien. Het gaat gewoon niet meer. Uiter aard is dat jammer, maar ja, je kimt er toch niets aan veran deren". De in 1900 geboren Nans van Leeuwen praat overal erg nuchter over. Ze relativeert graag. Zo ook het feit dat er binnenkort een tentoonstel ling aan haar werk gewijd is. „Dat doet me niet zo heel veel. Het is leuk dat het gebeurt, maar ook wanneer mijn werk niet tentoongesteld zou wor den, had ik dat niet erg gevon den...". Toch is het goed dat er een overzicht wordt gegeven van de vele illustraties die Nans van Leeuwen in de loop der jaren gemaakt heeft. Veel mensen hebben er groot ple zier aan gehad. Op de ten toonstelling zal ook een video film te zien zijn, waarin de illustratrice vertelt over haar leven en werk. De expositie wordt aangevuld met werk van Charlotte Boeg (met wie zij meer dan 61 jaar samen woonde). De opening vindt plaats op 26 november om 15.00 uur. De openingstijden ter bezichtiging zijn: woens dag t/m zondag van 14.00 tot 17.00 uur (of volgens af spraak). Atelier Esté is geves tigd aan Berkendaal 157 in Rotterdam (telefoon: 010- 432 46 93). Hans van der Velden r I De Braziliaanse zangeres Astrud Gilberto, The Queen of Bossa Nova, geeft een eenmalig concert in ons lang op j donderdag 1 december in De Doelen. Oude bekende songs als The Girl from Ipanema staan op het programma, maar ook J recenter werk van haarzelf en van Paulo Jobim. I Lezers van De Havenloods en Het Zuiden kunnen 2,50 korting krijgen op de toegangsprijzen. In plaats van 17,50, j 25 en 32,50 betalen zij 15, 22,50 en 30. Deze bon geeft recht op korting op twee toegangsbewijzen. i i Ji I mWBR.TP;^|t i MWiIBiiBlWPaM i TMM ROTTERDAM Er is geen muziekserie zo afwisselend als de serie Zondagochtend concerten de De Doelen. Was het afgelopen zondag nog klassiek-met-allure met Jaap van Zweden en Han de Vries, deze week is het swing-met-allure, als Pia Beek achter de vleugel gaat zitten. Met haar trio laat The Fly ing Dutchess herinneringen aan de swingende jaren vijf tig en zestig herleven. In die periode schitterde Pia Beek over de hele wereld. Neder landse jazz-liefhebbers ken nen haar vooral door haar legendarische optredens in De Vliegende Hollander in Scheveningen; vandaar ook haar bijnaam, een eretitel ei genlijk. Pia Beck was vanaf de helft van de zestiger jaren te vin den in Spanje. Daar bleef ze tien jaar. Ze had haar vleu gel eigenlijk al 'aan de wil gen' gehangen, toen vrien den haar overhaalden een come-back te maken in Ne derland. Sinds 1975 is Pia Beek in derdaad back. Op een leef tijd dat anderen van de VUT genieten, geniet Pia Beek nog altijd achter haar vleu gel en microfoon. Presentator Gerard Cox kondigt vóór de komst van Pia Beek de Anton Burger Band aan: die groep van prominente beroepsmusici uit de regio Rotterdam schept een swingend sfeer tje, zodat het publiek Pia Beek passend kan ontvan gen. Het Zondagochtendconcert in De Doelen begint om 11.00 uur, de zaal is open om 10.15 uur. Kaarten kosten f 12,50, bij de kantoren van De Havenloods, Het Zuiden en Holland Silhouet en de Verenigde Spaarbank kos ten de kaarten in de voorver koop f 11. HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 Jazzsaxofonist Frank Wright vertrekt naar de Verenigde Sta ten. Hij neemt afscheid middels een concert in Thelonious op za terdag 26 november. Het con cert begint om 23.00 uur, de toe gang is gratis. SCAR heeft op 25 november drie groepen bij elkaar gebracht op het podium van Het Berenei aan de Doklaan 12 in Rotter dam-Zuid. The Mates (gitaar rock), The Disposables (neuroti sche rock) en Buy off the Bar (verwant met Soup Dragons) presenteren vanaf 23.00 uur hun Rotterdamse muziek. Het con- s eert kost 6. In Nighttown speelt op 26 no- n vember Annette Peacock uit Engeland. De show begint om 21.00 uur, toegangsprijs is 15. ft Het Rotterdams Barokensem- Dle onder leiding van Ton Bec- cers geeft op zaterdag 26 no vember een concert in de Oude.' iCerk in Delfshaven, met werken 1 van Monteverdi en Mozart. So- I iste is Agnes Houtsmuller. I Aanvang 20.15 uur. pakte het meteen groots aan. Hij huurde een theater af om zijn Rommelzolder aan zijn publiek te presenteren. „Dat ging net goed. Je kunt ook an ders beginnen, alle open podia afreizen en steeds een klein stukje van je programma brengen, maar ik voelde meer voor een programma dat één geheel is." Toen eenmaal bekend werd dat Henk als een van de 9 uit de 50 inschrijvingen was gese lecteerd voor het Cameretten festival, stroomde het Delftse Waagtheater vol voor zijn tweede avondvullende optre den. Liedjes Vlak voor 'het' optreden in Luxor was hij een van de deel nemers aan het Open Podium in Theater Zuidplein, een op treden van een kwartier. „Het was al zo moeilijk om voor het Camerettenfestival een half uur uit mijn programma te lichten, en een kwartier was helemaal een beperking. Je moet gelijk de sfeer te pakken hebben, je zit tussen de Portu gese volksdanseresjes en een man met een Hammondorgel. Daarbij komt dat het publiek van het Open Podium niet speciaal voor cabaret komt, die komen gewoon voor een gezellig avondje uit." Nadat hij twee jaar lang het Camerettenfestival op de voet gevolgd had, besloot de Rot terdammer zelf mee te doen. „Ik miste iets: liedjes. Omdat ik zelf al vanaf mijn vijftiende liedjes schrijf en liedjes mijn Henk Kleij: „Liedjes zijn mijn sterke punt." (foto: F ons Evers) sterke punt zijn, vond ik dat verandering in moest bren- ik daar dan maar eens zelf gen." 'De Rommelzolder' is een ver halend programma over een jongen die wegloopt van een feestje van zijn huisgenoten. Hij trekt zich terug tussen zijn geliefde oude spulletjes op de rommelzolder, waar het pu bliek deelgenoot wordt van zijn gedachten en gevoelens, doordat de buurman per on geluk een verkeerde tussen muur heeft gesloopt. 'Ik'-figuur Onderwerpen als politiek, mi lieu en maatschappelijke ont wikkelingen gaat Henk niet uit de weg. Hij brengt ze op een persoonlijke, betrokken manier. „Vaak schrijf ik mijn liedjes op het lijf van een be trokkene, een 'ik'-figuur die persoonlijk te maken heeft met het onderwerp. Een vader die een zwakzinnig kind heeft zingt over hulpverlening. Dat komt aan." De negen deelnemers aan het Camerettenfestival onmoet- ten elkaar al eens, tijdens een workshop weekend. „Ik ga elke avond kijken. De negen deelnemers lijken in niets op elkaar. Het is heel afwisse lend. Ik zie ze ook niet als concurrenten, iedereen heeft zijn eigen kwaliteiten." Het is een bijzonder moment voor Henk Kleij als hij mor gen het Luxorpodium be treedt: „Op dat podium heb ik veel groten van het cabaret zien optreden, Neerlands Hoop, Wim Kan, pas nog Youp van 't Hek. Een soort jongensdroom gaat in vervul- Maria Neele Theatergroep Hanascine speelt op vrijdag 25 en zaterdag 26 november de voorstelling De Zondebok in Theater De Eve naar in het Museum voor Vol kenkunde. Het stuk gaat over twee mannen, een gevangene en zijn bewaarder. Aanvang 20.15

De Havenloods | 1988 | | pagina 15