Orpheus' dochter leert van haar vaders fout 'Je moet de muzikanten horen denken en verzinnen' gras Rita en Pim: mr. mrs. Swing Exclusief naar'Big' voor Colombine KUNST CULTUUR AMUSEMENT 'Onafhankelijk Toneel voegt iets bijzonders toe' HlR SclÖ Open Dag Academie Beeldende Kunsten Dissidente popmuziek in Dissonantenfestival HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 1 DECEMBER 1988 48-580 ROTTERDAM— Pim Ja cobs en Rita Reys, mr. and mrs. Swing, zorgen op zon dag 4 december voor een da verende sinterklaassurprise in de grote zaal van De Doe len. In het Zondagochten- concert brengt de charmate 'first lady of jazz' samen met haar sympathieke echtge noot een programma dat staat als een huis en swingt als een trein. Het kenmerkende touché van de meesterpianist is de basis voor de beroemde sound van het trio Pim Ja cobs. Bassist Ruud Jacobs en drummer Peter Yoma zor gen al meer dan een kwart eeuw voor constante kwali teit die het driemanschap tot ver buiten onze landsgren zen beroemd maakte. Als be geleidingsgroep is het trio Pim Jacobs onlosmakelijk verbonden aan de Rotter damse jazzvocaliste Rita Reys. Rita's muzikale suc- censsen zijn ontelbaar: Edi- sons, wereldwijde roem, een ereburgers chap van de jazz- stad New Orleans en last but not least de ridderorde die in 1981 de kroon op haar lange carrière betekende. Dat die carrière nog lang niet ten einde loopt, is zon dag te horen in De Doelen. Gastheer Gerard Cox en gastheer Pim Jacobs ontvan gen hun publeik op gepast- swingende wijze. De deur is al vanaf 10.30 .uur open, het concert begint om 11 uur. Kaarten kosten f 12,50, maar in de voorverkoop bij de kantoren van de Vereni- gingde Spaarbank, De Ha-, venloods en Het Zuiden is de prijs slechts 11,-. ROTTERDAM Orp heus, de Griekse zanger die stenen tot ontroering kon brengen, leefde in een droomwereld. Zijn enige verlangen was zijn dode geliefde Euridice terug te krijgen. Toen hij de kans kreeg haar terug te halen uit de onderwe reld maakte hij één fout: hij keek om. Door die beweging verloor hij haar voor altijd. De Orpheus van Gerrit Tim- mers van het Onafhankelijk Toneel heeft geen verloren Euridice. Hij is met haar ge trouwd, ze hebben zelfs een dochter. Hij leeft wel in een droomwereld: de wereld van de mythen en sagen van Afri ka. Timmers' Orpheus heeft een reisbureau dat gespeciali seerd is in reizen naar het pa radijselijk continent. Hoewel, paradijs... Oorlog, hongers nood, ontbossing, armoede en vervuiling: wat een paradijs zoy kunnen zijn, is nu de hel. Troost De opera Orpheus' Dochter draait om een jonge vrouw •van bijna dertig, die al drie maal in haar leven is gecon- Studie-informatie 7.12.88 van io tot 21 uur Blaak io Rotterdam fronteerd met verlies van een dierbare: de dochter van de reisagent Orpheus. Het reis bureau van Orpheus is gespe cialiseerd in reizen naar Afri ka, het continent waar hij zich het meest thuis voelt. Als Eu ridice 15 is, besluit hij zijn gezin te verlaten en zijn Afri kaanse droom achterna te gaan. Euridice krijgt een grote klap, maar vindt troost bij haar minnaar, Nissos. Nissos is geen gemakkelijk mens. Hoewel de verhouding van Orpheus' dochter en Nissos gelukkig te noemen is, blijft hij rusteloos. Hij maakt uit eindelijk een einde aan zijn leven. Het kind dat zijn geliefde draagt is het enige dat haar nog aan hem bindt, en ook dat kind ontvalt haar. Het doch tertje verdwijnt spoorloos na een kidnapping. De dochter van Orpheus en Euridice is gebroken. Ze vlucht in een wereld van verhalen, de we reld van haar vader. Tot ze,tot de ontdekking komt dat dat geen oplossing biedt. Ze neemt het enige mogelijke be sluit, en gaat weg. Zonder de fout te maken die haar mytho logische vader maakte: ze kijkt niet meer om. Orpheus' Dochter is een opera van Michael Nyman op tekst van Gerrit Timmers, de laat ste grote produktie van Rot terdam '88 in de Rotterdamse Schouwburg. Een opera over troost, geeft Timmers aan, waarin iedereen op elkaar is damse Schouwburg. Ze was te zienin de openingsvoorstel ling POL, in Konrad Boeh- mers opera Woutertje Pieter- se, en nu in de titelrol van de opera Orpheus' Dochter. „Het is een heel lichte zaal, alles is schoon en nieuw. Het zingt er lekker.Ik vindt de grote zaal heel gezellig, de mensen zitten vlakbij, dat geeft een gevoel van intimiteit." Afgesloten 9 Orpheus' dochter met haar geliefde Nissos op het terras van hun villa. Inzet: Mariille Vester. aangewezen. Vier dansers, vijf zangers en en drie acteurs ge ven het verhaal rond Orpheus' dochter vorm. „De dochter is de leidraad voor alle figuren in het stuk", zegt Mariëlle Vester, die titel rol zingt. „Alle verhalen spe len zich rond haar af." Ervaring Voor Mariëlle is Orpheus' dochter dè rol: ze zingt, ze danst en ze acteert. Het is haar eerste grote hoofdrol. „Op het conservatorium in Arnhem is mijn zangtalent ontdekt. Van het begin af heb ik een voorkeur gehad voor zingen èn spelen. Aan de dansafdeling van het conser vatorium volgde ik ook lessen, en met die ervaring ben ik te rechtgekomen bij het Ballet van Vlaanderen, in de musical Evita, als understudy voor de hoofdrolspeelster. In de drie maanden dat ik daar heb mee gedraaid heb ik enorm veel ervaring opgedaan, die me nu weer aan andere rollen heeft geholpen." Mariëlle Vester heeft al meer dan menig andere acteur op getreden in de nieuwe Rotter- De dochter van Orpheus is een zware rol, maar Mariëlle speelt hem met plezier. Ze laat trots het decor zien, 'haar' vil la waar zich het grootste deel van de opera afspeelt. „We zingen in deze opera met con tactmicrofoons, niet alleen omdat het orkest af en toe ver sterkt is, maar ook omdat de enscenering bijzonder is. Sommige delen van het decor zijn bijna afgesloten, de bad kamer en de slaapkamer van de villa bijvoorbeeld. Als daar wordt gespeeld, maakt een ca meraman opnames van de sce nes. Die zijn dan te zien op een groot scherm boven het to neel." „Dat is typisch iets voor het Onafhankelijk Toneel: die proberen altijd iets bijzonders toe te voegen, een extra laag aan te brengen." Mariëlle is enthousiast over de werkwijze van het Onafhankelijk Toneel. „Ik heb veel van acteren ge leerd bij deze produktie, uit eindelijk ben ik een zangeres en geen actrice. Aan de ac teurs, vooral mijn tegenspeler in de tweede acte, heb ik veel houvast. Ik heb de dochter, en haar reactie op de anderen, goed leren kennen. Het moet logisch overkomen." Dochter Gerrit Timmers, schrijver van het libretto en regisseur, merkt in een interview op dat Mariëlle is 'jügendlichs' heeft. Ze voelt zich zelf op sommige punten nauw verbonden met de heldin van de opera. „Het karakter van die dochter van Orpheus heeft wel wat te ma ken met mijn eigen karakter. Ze leeft met verhalen, pro beert goede contacten met haar dierbaren te onderhou den. Ze stelt zich gemakkelijk op, maar barst in woede uit op het moment dat ze het echt niet meer aankan. Ik heb me ook lang afhankelijk opge steld, en nu pas geleerd alles zelf uit te zoeken." Mariëlle speelt drie leeftijden in de drie bedrijven. In het eerste bedrijf is de dochter 15, daarna zie je haar op haar 21ste, en in het laatste stuk is ze 29. „In elke fase verliest ze iemand die haar heel dierbaar is. Eerst haar vader, later haar geliefde en uiteindelijk haar kind. Dat doet haar de das om. Wat het spelen veel gemakke lijker maakt is dat ik zelf een dochter heb van 8 jaar. Ik zou er niet aan moeten denken dat ze er niet meer is." Maria Neele De opera Orpheus' Dochter is te zien van zaterdag 10 tot en met zondag 18 de cember (op 10 en 12 try out, première 13 december, niet op 11 december) in de Rot- terdasme Schouwburg. Aanvang 20.15 uur. ROTTERDAM De ex perimentele muziek van Loos: door critici be stempeld als verlaten maankraters, gevoelloos en troosteloos. De futu ristische muziek van deze Haagse formatie is vanavond te horen in zaal De Unie in Rotter- TTT Lezers van Het Zuiden en De Havenloods kunnen ver vóór de officiële landelijke premiè re van de film 'Big' al een exclusieve voorstelling van deze familiekomedie bijwo nen. De film wordt ongetwij feld een van de grote succes sen van de kerstvakantie. In Lumière I is er een speciale voorvertoning, waarvan de opbrengst bestemd is voor de stichting Colombine. Colom bine brengt geld bij elkaar voor speciale voorzieningen ten behoeve van leukemiepa- tiënten. Voor die isolatieruim ten is 4 miljoen nodig; meer dan de helft is nu al binnen. 'Big' gaat ovder de 13-jarige Josh Baskin, te klein voor het tafellaken en te groot voor het servet. Als hij op de kermis bij een geheimzinnige oosterse machine een wens mag doen, is de keuze voor hem gemak kelijk, hij wil 'groot' zijn. En dat wordt hij. De volgende dag ziet hij eruit als 35, tot grote schrik van zijn ouders en van hemzelf. Met de enige die nog gelooft dat hij dezelfde Josh is, zijn vriendje Billy, trekt hij naar New York om de oosterse ma chine op te sporen. Hij moet in leven blijven, dus zoekt en vindt Josh een baan. 9 Josh en de machine die zijn leven ingrijpend zal veranderen. Een snelle carrière in de speelgoedbranche volgt - ui teraard vanwege zijn uitzon derlijke deskundigheid op het gebied van speelgoed. Hoewel Josh aanvankelijk ge niet van zijn succes en de ge neugten van het volwassen bestaan, beseft hij plotseling dat hij zijn eigen leeftijd mist. Midden in een bespreking geeft hij er de brui aan. Hij gaat samen met Billy achter de kermis aan. Als de naïeve dertiger weer oog in oog met de geheimzinnige machine staat, maakt hij zijn eerdere wens ongedaan, en zo loopt alles toch nog goed af. De speciale voorstelling voor Colombine is op zondag 11 de cember om 11 uur in Lumière aan de Kruiskade in Rotter dam. Het theater is open om 10.30 uur. Kaartjes kosten 7,50 en zijn verkrijgbaar bij de kantoren van De Haven loods en Het Zuiden,en tus sen 10.00 en 22.00 uur bij de kassa van het theater. De landelijke première van Big is op 22 december. dam, waar het jaarlijkse Dissonantenfestival ook dit keer weer compleet uit de toon valt. De 'ty pische jaren-tachtig- muziek' van Peter van Bergen, saxofonist, com ponist en oprichter van Loos leverde hem on langs de Podiumprijs op, vanwege zijn grensver leggend werk op het ge bied van de moderne jazzmuziek. „Wij maken inderdaad jazz* muziek, hoewel ik daar bij moet zeggen dat niemand an ders daar werkelijk van over tuigd is, dan ik". Het Dissonantenfestival is een samenwerkingsproject van de Rotterdamse Kunststichting, de Bunker, zaal De Unie en Lantaren/Venster. De editie van 1988 brengt een keur van dissidenten van de jazz- en popmuziek voor wie het har nas van de vierkwartsmaat is gaan knellen. Drie dagen lang kan het publiek zich laten verrassen met onbekende, nieuwe groepen en muziek vormen. Onder het motto, overal zit muziek in', binden bijvoor beeld de gitaaraccoorden van Hans Reichel de strijd aan met een scheerapparaat. The Elec tro-acoustic Cabaret brengt muziektheater waarin Law rence Caserley op een 100 cc- motor met schroefsleutels eenonnavolgbare versie van Bachs 'Toccata in D' ten beste geeft. Zwaardvis val is het optreden van de Ne derlandse groep Loos met een zeer eigenzinnige benadering van jazz. De inspiratiebron nen van componist Peter van Bergen lopen nogal sterk uit een. Naast de Oostenrijkse schrijver Thomas Bernard we ten zowel de menselijke als de dierlijke muziek hem te boei en. „Een hoornblazer uit Tibet is voor mij net zo interessant als een geluidsopname van een zwaardvis", vertelt Peter enthousiast. Het soort stukken dat Loos speelt krijgt bij iedere uitvoe ring een ander, eigen gezicht. De composities, of labyrinten zoals Peter van Bergen ze ook wel noemt, bieden de spelers de mogelijkheid om op elk ge wenst moment een andere weg in te slaan. „De stukken die ik schrijf zijn er op gericht om voorwaarden te scheppen waaronder elke speler zijn interpretatie van het aangedragen materiaal kan geven. Op het podium ontstaat er dan een spanning tussen de compositie en de in valshoeken van de afzonder lijke spelers en dat leidt uit eindelijk tot eenheid. Wat is zo interessant vind aan de jazzmuziek is juist dat je de mensen op het podium hoort denken en verzinnen. Grote denkers als Charlie Parker zijn bij het ontstaan van de bebop ook niet met nagespeel de solo's gekomen, die werden ter plekke geïmproviseerd. Mummificeren Waar het Van Bergen vooral om gaat is het doorbreken van de simpele herkenbare pa troontjes, het getetter van de freejazz. Volgens hem is dit 9 Peter van Bergen: „Elke speler kan zijn eigen interpretatie geven aan mijn materiaal". hèt middel om de intensiteit te verhogen zonder de volumek raan open te draaien, zoals zo vaak gebeurt om de luiheid tot verandering te maskeren. „Veel mensen zijn lui en ver harden daar op een gegeven moment in. Nog voordat ze fysiek aftakelen zijn ze bezig zich te mummificeren", weet hij cynisch op te merken. De consequentie is dat de fu turistische jazz van Loos niet door iedereen wordt begrepen en gewaardeerd. Naast gelui den als 'geslaagde aanvallen op de jazzesthetiek en op de ingesleten jazzluistergewoon- ten' vallen er legio negatieve kritieken te beluisteren. Criti ci ontkennen zelfs dat de" spe lers van Loos hun isntrumen- ten beheersen. Een wel erg radicale reactie was die van een organisator uit Amersfoort nadat hij een t.v.-optreden van de groep had 'bewonderd'. „Meneer Van Bergen, ik heb op het conservatorium gezeten en ik weet echt wel wat jazz is". Hun geld kregen ze, maar het geplande optreden voor de volgende avond konden ze wel vergeten. Of de kleine behuizing van Zaal de Unie het krachtwerk van Loos vanavond kan ver werken is nog maar de vraag. Liever speelt Peter in grotere ruimten. „Als je in een kleine re zaal speelt sta je dichter op het publiek. Dat zou beteke nen dat je het leuk vindt om meer contact te hebben, maar omdat de meeste mensen onze muziek zo koud en afstande lijk vinden, wat overigens niet waar is, maakt het eigenlijk niet uit waar of voor wie je speelt. Uiteindelijk is het de muzikale inhoud die de relatie met het publiek bepaalt". KAREL SLOOS VANAF NU TOEGANGSKAARTEN 12.50 voor het speciale Nieuwjaarsconcert op zondag 8 januari 1989 in DE DOELEN (aanvang 11.00 uur) CHRIS BARBER JAZZBAND Donderdag 1-12, de Unie: Balanescu Quartet (hard core strijkkwartet uit En geland), Loos (free funk) vanaf 20.30 uur. Vrijdag 1-12, de Unie: Hans Reichel (bizarre gita ren uit Duitsland), Ken- 'Vermogen (grenzeloze im provisaties) vanaf 20.30 uur; Lantaren/Venster: An Opal Evening met Roger Eno (omgevingsinstallatie uit Engeland), Morzel- pronk (slim, melig, bijna kitsch uit Nederland) vanaf 22.00 uur; De Bun ker: The Blech (Duitse avant-garde), Barbarie Lé- gère (energieke punk en traditionele diepgang uit Frankrijk) vanaf 24.00 uur. Zaterdag 3 december: Lan taren/Venster: Electroa- coustic Cabaret (fluit, trombone en motorfiets uit Engeland), Crazy Bac kwards Alphabet met Hen ry Kaiser (Amerikaanse gi taarmuziek, world music), vanaf 22.00 uur; De Bun ker: 2 BHV (internationale vrije improvisatie, Terrie (gitaarverminking en hak- punk-gitaar), Caspar Bröt- zmann Massaker (Duitse herinneringen aan Jimi Hendrix) vanaf 24.00 uur. Inlichtingen en passepar touts bij De Unie, Maurits- weg 34 in Rotterdam, tel. 010-433 35 34, Lantaren- /Venster, Gouvernestraat 129, telefoon 010-436 49 98 en De Bunker, Boompjes kade 11 (reserveren niet mogelijk). SH Rotterdam '88 heeft een prijsvraag uitgeschreven voor ideeën over ontbrekende fa cetten aan de Rotterdamse cultuur. Wie een oorspronke lijk idee heeft over de invul ling van 'witte plekken' op de culturele kaart van Rotter dam, kan meedingen naar de hoofdprijs, een vierdaagse eenpersoonsreis naar New York. De vorm en de inhoud van de inzendingen is vrij. Sturen naar Patrice Jansen, Rotterdam '88, Mauritsweg 35, 3012 JT Rotterdam. Bad to the Bone doet op de elpeetocht langs de Neder landse zalen ook Het Berenei aan de Doklaan in Rotterdam- Zuid aan. Op 2 december speelt de groep vanaf 22.30 voor iedereen die de entree prijs van 5 gulden heeft be taald. Op 3 december staat de groep Nusa Ina op het podium om dezelfde tijd voor de helft van de toegangsprijs. Tijdens het inloopconcert van zaterdag 3 december speelt de Hoogvlietse accorde onvereniging Vieux Camara- des onder leiding van Tom Wilmer in de hal van De Doe len. De entree is gratis. Het concert duurt van 15.00 tot 16.00 uur. In café De B aan de Mau ri tsstraat 173 in Rotterdam is op vrijdag 2 december een gro te jamsessie met bekende Rot terdamse musici. De teogang is gratis, de sessie begint 22.30 uur. Sursum Corda geeft met het Nationaal Philharmonisch Or kest een uitvoering vai Messiah van Handel in De Doelen op zaterdag 10 decem ber. Solisten zijn Jitske Steen- dam, Margareth Beunders, Hein Meens en Wouter Ooster kamp. Het geheel staat onder leiding van Joop Schets. Aan vang is 19.30, kaarten kosten 22,50. Franse saxofoonmuziek is vanavond te horen in het Rot terdams Conservatorium. In verschillende bezettingen spe len studenten van Tom de Vet te muziek van Franse compo nisten, vanaf 19.30 uur. De toegang.is gratis. Het adres van het Conseratorium is Pie- ter de Hooghweg 122. De stichting Volkskertzang houdt op zondag 18 en zater dag 24 december de traditio nele volkskerstzangbijeen- komsten in De Doelen. Op bei de avonden zijn er twee bij eenkomsten: een om 19.00 uur, de andere om 21.00 uur. Kaar ten kosten 2 gulden en zijn verkrijgbaar bij de kassa van De Doelen en bij verschillende voorverkoopadressen Spaanse dans van wereld klasse is op dinsdag 6 decem ber te zien in. het Luxorthea- ter, als de danseres Maria Be- nitez er optreedt met als spe ciale gast José Gréco. Fascine rend voetenwerk van een 70- jarige wereldster en temperamentvolle dans van de Amerikaanse Benitez begint om 20.15 uur. (§ËJ theater De Tijd der Voorlopigheid heet het theater-, dans en mi- mestuk dat op 6, 7 en 8 decem ber in de Kleine Zaal van de Rotterdamse Schouwburg is te zien. Poëtische scènes en ag-, gressieve taferelen wisselen elkaar af in het spel van vier jonge performers. Aanvang 20.30 uur. 'Over de Grens' van Lode- wijk de Bóer wordt op dinsdag 6 en woensdag 7 december ge speeld door Peter Faber, Hel- mert Woudenberg en Olga Zuiderhoek. De bizarre come dy is vanaf 20.15 te zien in Theater Zuidplein.

De Havenloods | 1988 | | pagina 13