X7 'Vaak een sensatie om in het orkest te spelen* Mike Burstyn speelt, zingt en danst legendarische showman Barnum FILMNIEUW 9 un Amsterdams rondje met Amerikaans accent PT0 El KUNST CULTUUR AMUSEMENT Marieke Schneemann soliste met Reinecke 'mommen orhii Broadwayspektakel in Nederlandse versie I I I I I I I Dwergen, reuzen en boze koningin Kermis in bibliotheek Kerststallen in Laurenskerk Scapino danst De Notenkraker HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 49-580 Carry Tefsen, Hanny Vree en Martin Kesseler veran deren op zondag 11 decem ber de grote zaal van De Doelen in een heus café chantant, met gezellige liedjes, meezingers en ever greens. Het Zondagochtendcon cert belooft dan ook een ge zellig evenement te wor den. 'Een rondje Amsterdam' maakt als vast punt deel uit van het programma van het trio. Vanauit de com fortabele stoel in De Doe len maakt de luisteraar een denkbeeldige wandeling door Amsterdam aan de hand van bekende liedjes en wijsjes. Zelfs het Rotter damse publiek zal er geen moeite mee hebben de lied jes af en toe mee te neu- rieën. De 'Sentimental Journey', het tweede vaste program ma-onderdeel, staat bol van de romantiek, maar swingen mag ook bij deze evergreens. Carry, Hanny en Martin nemen een bijzondere gast mee. De Nederlandse 'Frank Sinatra', Peter Douglas, werd bekend door zijn optreden in de Sound- mixshow. Zijn imitatie van de wereldberoemde Ameri kaanse 'crooner' is zo per fect, dat de elpee en de single met successongs van Sinatra internationaal zijn uitgebracht. De gezellige Zondagoch- tenconcerten-sfeer begint al om kwart over tien met koffie in de hal van De Doelen. Om 11 uur kondigt presentator Gerard Cox zijn eerste gasten aan. Kaarten kosten f 12,50, Martin Kesseler brengen gezellige maar bij de kantoren van de Verenigde Spaarbank en De Havenloods en Het Zuiden betaalt men slechts f 11 in de voorverkoop. ROTTERDAM „Een echte fluitiste ben ik niet, ik voel me eerder muzikant. Muziek is mijn leven. Die dwars fluit is een toevallige keuze, achteraf had ik liever een strijkinstu- ment bespeeld. Ik mag het natuurlijk niet zeg gen, maar strijkinstru menten hebben een veel interessantere klank. Bij blaasinstrumenten is het altijd een probleem dat je de klank interessant moet maken. Er is vaak op een bepaalde manier voor geschreven. Viool is altijd serieus genomen, dwarsfluit nooit echt." Het Promconcert van 17 de cember staat onder leiding van Edo de Waart. Behalve fluitis te Marieke Schneemann zijn ook trombonist George Wiegel en pianist Roanld Brautigam te horen als solisten, met res pectievelijk het trombonecon cert van Tomasi en de Rhapso dy in Blue. Het RPhO opent het programma met The Pla nets van Holst. Marieke Schneemann is sinds het begin van dit seizoen de eerste fluitiste van het Rotter dams Philharmonisch Orkest. In het Prom-concert van za terdag 17 december treedt ze op als soliste met een werk van Carl Reinecke, een ro mantisch concert bij uitstek. Het concert van Reinecke is anders dan andere fluitmu- ziek, vertelt ze. „Reinecke is een van de weini ge romantische componisten die een concert voor dwars fluit heeft gecomponeerd. Er komt een andere kant van het instrument in naar voren dan je gewoonlijk hoort. Vaak is de muziek voor dwarsfluit al leen maar vrolijk of virtuoos, hier hoor je meer lyriek. Een apart concert." Gevraagd naar haar muzikale voorkeur houdt ze de boot af. „Alle muziek is mooi, als je er maar iets van maakt. Het voor mij een soort beroepsinstel ling om van het stomste stuk nog iets geweldigs proberen te maken. In haast alles zit een verhaal." Goed voor een reductie van 2.- per plaatskaart voor max. 2 personen. j PROMENADE- zaterdag 8 oktober CONCERTEN: zaterdag 19 novombor zaterdag 17 december zaterdag 14 januari zaterdag 11 maart Naam: Adres: Postcode: Plaats: Open De fluitiste is de tweede telg uit de familie Schneemann in het RPhO. Haar broer Bart is eerste hoboïst. Ook buiten het orkest werkt Marieke met hem samen. „Vroeger thuis gaven we al wel concertjes, en we spelen nu nog allebei in het Fodor Kwintet. Daardoor ken je eikaars muzikale opvattin gen door en door. Je staat er voor open, en dat is een goede basis voor samenwerking." De muzikale loopbaan van Marieke Schneemann is een aaneenschakeling van succes sen. Ze studeerde bij Frans Vester aan het Koninklijk Conservatorium, en kreeg niet alleen dê aantekening cum laude op haar diploma, maar ontving daarbij ook nog de Nicolaiprijs. De Concertge bouw Vriendenkrans werd haar toegekend, en ze won het Tromp-concours. Voordat ze eerste fluitist werd bij het RPho, zat ze op dezelfde plaats in het Nederlands Phil harmonisch Orkest. Ze maakt er geen ophef van. „Het is allemaal zo vanzelf ge gaan. Ik ben destijds naar het conservatorium gegaan omdat ik eigenlijk niets anders kan. Huwelijk Ik wil wel heel goed Het leven van Marieke Schneemann draait helemaal om muziek. Het orkest, zelf studeren, lesgeven aan het Rotterdams Conservatorium - drie studenten krijgen van haar hun opleiding- en daar naast is er de kamermuziek, het Fodor Kwintet. „Een ka- mermuziekensemble is een soort huwelijk. Het kost moei te om goed te blijven samen werken, maar iedereen wil dat graag, anders besta je als ka- mermuziekensemble geen 12 jaar. Er is dan ook een goede sfeer in het kwintet. Ik ben nooit gespannen voor een ka mermuziekconcert. Je speelt met vrienden, dat is het." Sensatie „Dat neemt niet weg dat in het orkest spelen vaak een sensatie is, zoals pas nog met die Russische dirigent, Ger- gjev. Zoiets geweldigs maak je niet iedere week mee. Je leert zoveel van zulke goede diri genten, over hun muzikale ideeën." Nee, stress krijg ik er niet van, dan zou het niet leuk meer zijn. Het moet een beetje in je karakter liggen, maar ik vind het fijn om ervoor te zorgen dat het goed klinkt." Spannend is ook het optreden als soliste bij het Prom-con- cert op 17 december. „Van te voren ben ik goed zenuwach tig ja, dat weet ik zeker. Maar als ik op het podium sta krijg ik er plezier in. Dan sta ik er om de mensen te vermaken." Maria Neele ROTTERDAM De Nederlandse musical Barnum, over de legen darische circus- en showman Phineas Tay lor Barnum, loopt als een feesttrein. Net als sinds bijna een eeuw, Barnums wereldwijd be kende Greatest Show on Earth. Vanaf 13 decem ber is dit muzikale spek takel te zien in het Luxor Theater. Barnum had er altijd al een handje van in alles wat naar (kas)succes rook, een vinger in de pap te hebben en zelfs na zijn dood blijken pro ducties waar zijn naam aan te pas komt nog te floreren. Het succes van de Nederlandse musical i m i i i iTT I I I I I I i 1 I i I i I I I I I LJ Een fantasieland met fanta sievolkeren, avontuur, mas sascènes, spannende verwik kelingen met wezens van zeer klein tot zeer groot en veel speciale effecten zijn de ingre diënten van de film Willow, een groots opgezette miljoe- nenproduktie van het mees- terduo George Lucas (Stars Wars, The return of the Jedi, Raiders of the Lost Ark) en Ron Howard (Night Shift, Co coon). Willow is een van de Nelwyns, een vreedzaam volk van klei ne mensen, dat ver van de Daikini's (mensen van ons formaat) woont. Op een dag raakt hij ongewild betrokken bij de listen en in triges van de kwaadaardige Daikini-koningin Bavmorda. Haar is voorspeld dat ze van de troon gestoten zal worden door een baby. Ze ontdekt het kind, maar de vroedvrouw weet haar op een vlotje te leg gen, zodat de kleine Elora over de rivier ontkomt aan de bloeddorstige honden van Ba vmorda. Willows kinderen vinden de baby. Willow krijgt van zijn dorpsgenoten de opdracht het kind terug te brengen naar de Daikini's. Onderweg komt hij de tegendraadse Daikini Mad- martigan tegen, en een paar Willow en de baby Elora, het Daikinikind om wie alles heel kleine, ondeugende bos- wezentjes, Brownies. In de daarop volgende serie avontu ren nemen Willow, Elora, Madmartigan en de twee Brownies het op tegen de machtige Bravmorda, haar mooie dochter Sorsha en de snode generaal Kael met zijn meedogenloze leger. Zelfs een tweekoppig vuurspuwend monster wordt in de strijd ge worpen. Voor de film werden meer dan 200 kleine mensen uit de hele wereld bij elkaar gezocht, om in het koude, onherbergzame Nieuw Zeeland massa-opna men te maken, waarbij het le ger kleine mensen en het leger filmers plus aanhang het zwaar te verduren kregen. Op locatie in Engeland en Wales en in de studio's in Elstree werden hele dorpen compleet met gebouwen en meubilair, speciaal op maat gemaakt voor het Nelwyn-volk. Kortom, kosten noch moeite zijn gespaard om de film zo levensecht te maken, dat de toeschouwer zich waant in de wereld van Willow, waar niets te vreemd, en alles mogelijk is. Vanaf 15 december. is evenwel niet in het minst te danken aan die man die Barnum ver tolkt: Mike Burstyn. Evenals Barnum bereisde Burstyn grote delen van de wereld en ook hij is van vele markten thuis. Toch is er wel degelijk verschil tussen beide heren. Naar eigen zeggen is Burstyn geenszins 'de koop man' die Barnum wel degelijk was. Hij is 'uitsluitend' thea terman. Maar dan wel iri hart en nieren. Wat Burstyn 'ver koopt' is altijd perfect en in geen enkel opzicht illussie, Naast Mike Burstyn in de ti telrol staan Fred Butler, Mar- loes van den Heuvel en vijf en twintig andere spelers. Geza menlijk brengen zij het aan grijpende levensverhaal van de circus- en showman in beeld. De spelers acteren niet alleen, ze zingen, dansen en voeren ook nog adembene mende circusacts op. Een zes tienkoppig orkest onder lei ding van Ruud Bos vertolkt de prachtige liederen Cy Cole man. Al met al een zeer veelzijdig spektakel daardoor uitste- ROTTERDAM Op alle ver diepingen van de Gemeente bibliotheek aan de Hoogstraat 110 in Rotterdam is het in de maand december een beetje kermis. Kermisverzamelaar Frank van Gelder, de miniatuurker mis van Aad van der Sman, kermisattributen uit het Mu seum Markiezenhof uit Ber gen op Zoom, delen van de collectie van het Toy Toy Mu seum uit Rotterdam en het In formatiecentrum Volkscul tuur uit Utrecht geven een beeld van de kermiscultuur in Nederland. Tot 31 december blijft de ex positie te bewonderen. kend geschikt als uitje voor het hele gezin. Met name in deze periode van feestdagen. De voorstellingen lopen tot en met 22 januari en worden af wisselend zowel 's avonds als 's middags gespeeld. Persoonlijkheid Barnum is in feite een liefdes verhaal over een wat bezeten man die daardoor vrijwel alles voor elkaar kreeg en een veel traditionele ingestelde vrouw. Het speelt zich af tegen de achtergrond van een de groot ste circusacts die ooit bestaan hebben. De directie van Luxor heeft de productie vanaf de première in september op de voet ge volgd en natuurlijk ook zelf bekeken. Simone Rooskens vindt de voorstelling nog het meest lijken op één groot feest; één en al ongelooflijke actitiviteit. En dat wordt ze ker ook door de persoonlijk heid van Burstyn veroorzaakt. Ze zegt: "Dat is een zeer po- tentievol man. Dat móet je ook wel zijn voor die rol van Barnum. Als je nagaat dat die man jarenlang duizenden mensen door de States mees leepte om zijn spektakels te brengen". Ook de muziek tijdens de voorstelling helpt mee om dat speciale sfeertje te creëren. De liederen van Coleman zijn in middels classics te noemen. Hoewel niet iedereen titels als Een van de vele actievolle scènes. 'There is a sucker born every day' iets zal zeggen zal menig toeschouwer na de eerste klanken al iets bekends be speuren. Voor de première in het Circus Theater was daar heel wat verbouwd. Ook werd er ge bruik gemaakt van honky tonk piano's als wel heel toe passelijke attributen. Simone Rooskes: „En daarbij nog die prachtige decors en kostuums. Alles bij elkaar was het een werkelijk prachtig schouw spel. Het opbouwen van het decor is overigens een hele klus. Daarom én omdat lang niet alle theaters in Nederland daar geschikt voor zijn, blijft de musical in ieder theater nogal lang staan. Bij ons ook. We zullen een flink stuk aan het podium moeten bouwen om alle acts volledig tot zijn recht te kunnen laten komen". Els Neijts ROTTERDAM Veertig kerststallen uit vele landlen staan nog tot en met vrijdag 6 januari opgesteld in de Lau renskerk. De expositie is eigendom van pastoor van Oss uit het Lim burgse Beek die de stukken zelf ook bijeenbracht. Men kan terecht op dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 10.00 uur tot 16.00 uur, op donderdg van 12.00 uur tot 14.00 uur. De toegang is gra tis. Uiteraard kan men ook voor en na afloop van de kerk diensten de stalletjes bekij ken. ROTTERDAM— Op muziek van Tsjaikovski enin de cho reografie van Armando Na varro danst het Scapinoballet De Notenkraker op 23, 24 en 25 december in het Theater Zuidplein. De voorstellingen, die plaats vinden in de Grote Zaal van het theater, beginnen op de 19e om 19.00 uur en op de twee overige genoemde dagen om 14.00 uur. Willem Bijmoer stak de dansers, die him kunst laten zien tegen prachtige de cors, in fraaie kostuums. Naar aanleiding van de toonstelling 'Kunst uit een dere wereld' in het mus voor Volkenkunde presenteert Theater De Evenaar vier lezin gen in december en januari. Op 11 december staat de Evenaar in; het teken van India, met een lezing over beeldenmakers uit Calcutta (14.00 uur) een film ovèr een boer en een wev (16.00 uur), en een concert v de zanger Unstad Mohammad Sayeed Khan (20.15 uur). De le zing kost f 5,-, de film is gratis (wel reserveren) en het concert kost f 10,-. Reserveren: telefoon 010-411.10.55. Het Sjostakovitsj-concert van vanavond in de kleine zaal van De Doelen gaat niet door. Drie van de uitvoerenden, Anner Bijlsma, Vera Beths en Reinbert de Leeuw, zijn betrokken ge raakt bij een auto-ongeval en zijn daarbij gewond geraakt. Er is geen vervangend concert. Houders van een abonnement krijgen bericht van De Doelen. Wie een losse kaart heeft ge kocht krijgt zijn geld aan de kassa terug. Voor de gewonde musici is er goede hoop op volle dig herstel. Op de 80ste verjaardag van de vermaarde componist Olivier Messiaen, zaterdag 10 decem ber, geeft Johann Th. Lemckert een integrale uitvoering van Messiaens meesterwerk 'La Na- tivité du Seigneur' op het hoofdorgel van de Laurenskerk. Aanvang 20.15 uur. Het Weihnachtsoratorium van J.S. Bach met het Philhar monisch Koor Toonkunst en het Kleinkoor Toonkunst is op 11 december te horen in de grote zaal van De Doelen. Solisten zijn Miranda van Kralingen, Margareth Beunders, Hein Meens en Charles van Tassel. Aanvang 14.15 uur. Voor de kerstvakantiepro- duktie 'De nieuwe kleren van de;, Keizer' van het RO-Theater; start de kaartverkoop twee vt ken eerder dan gangbaar is. Het RO-Theater speelt 21 voorstel lingen in twee weken, en er wor den meer dan 15.000 bezoekers verwacht. Het telefoonnummer van de kassa van de Schouw burg is 010-411.81.10. De kaar-, ten zijn nu al in de verkoop. zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Vanaf 6 jaar, a vang 14.00 uur. Entree f 6,- vol- In het Bibliotheektheater a: de Hoogstraat in Rotterdam slaan op vrijdag 9 en zaterdag 10 december verveling en gekte toe, op het toneel althans, als VZOD 'Kasteel in Zweden' speelt. Een Zweedse familie raakt ingesneeuwd vanaf 20.30 uur. Entree f 10,-. Het nieuwe dansgezelschap Opus One brengt op dinsdag 13 december de voorstelling Over, the Top in Theater Zuidplein.' Jazz- en tapdans worden ge combineerd met zang en mime. Opus One noemt de voorstelling dan ook een dansmusical. Aan vang 20.15 uur.

De Havenloods | 1988 | | pagina 15