Namaak ruiten zorgen voor fraai uiterlijk Nieuwe Nissan Prairie ongekend mooi en praktisch Snelle rijders worden gekiekt Renault ontwikkelt viertraps-automaat Twee nieuwe Ford motoren "Fiat Tipo auto van het jaar 1989 KOPEN, HUREN, LEASEN OF MINILEASE DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 49-581 MAZDA 626 WAGON VAN De Mazda 626 is nu ook leverbaar als Van. Ter hoogte van de laadruimte zijn de zijden van de carrosserie geblin deerd. Het glas van de achterste portieren en van de zijpanelen is vervangen door metalen plaatdelen. Toch is het specifieke karakter van de Mazda 626 Wagon vrijwel niet verloren gegaan. De importeur heeft een speciale donkerblauwe folie laten ontwikkelen en deze aange bracht op de plaatsen waar oorspronkelijk de ruiten wa ren voorzien. Daardoor ontstaat de suggestie, dat hier getint glas is gebruikt. Dit in combinatie met de achter ruit, die wel van getint glas is, blijven de karakteristieke lijnen van de 626 Wagon visueel behouden. Ondanks dat we tegenwoor dig veel harder mogen rijden op sommige plaatsen, proberen vele onderons de nu geldende regels te negeren. Dom zult u zeggen, want regels zijn regels en daar moeten we ons aan houden. Daar staat tegenover, dat de meeste auto's voorzien zijn van motoren met ongeken de hoeveelheden aan paarde- krachten. Voor je het weet rij je dan te hard. Vooral met een dure auto langzaam te rijden is moeilijk, omdat de wegligging perfect is, het geluid in het in terieur ongekend laag is en kleine bewegingen van het gas pedaal direkt worden omgezet in ongekende snelheden. Toch willen we alle rijders, die te hard rijden extra waarschu wen op de volgende negen per manente radar-installaties in De laadruimte heeft nu een oppervlakte van bijna 2,5 vier kante meter, waardoor in combi natie met de interieurhoogte van 83 centimeter, het laadvolume van de Mazda 626 Wagon Van ruim twee kubieke meter is. Het maximum laadvermogen is 500 kilogram. VARIANTEN De 626 Wagon Van is lever baar in vele varianten. Men kan kiezen uit liefst twaalf verschil lende uitvoeringen. Er zijn twee uitrustingsniveaus: LX en GLX, waarbij het laatste gecombi neerd kan worden met stuurbe- krachtiger. Verder kan men kie zen uit een 1800 cc benzinemotor met acht kleppen, een 2.0 liter met twaalf kleppen of een diesel motor met een cilinderinhoud van 2.0 liter. De Mazda 626 Wagon Van wordt standaard geleverd met vijfversnellingsbak. In combina tie met de tweeliter benzinemo tor is een automatische versnel lingsbak met lock-up verkrijg baar. GOEDKOOPSTE De Mazda 626 Wagon 1.8LX Van kost nog geen vierentwin tigduizend gulden. Deze uitvoe ring is de goedkoopste. De duur ste is de 2.0 12V GLX met auto maat en stuurbekrachtiger. Voor deze luxueuze Van betaalt men exact 30.292,—. Meerprijs voor metallic is 320,— Slapende schoonheden, een schokkend boek van Knac De Knac viert dit jaar het negentig jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan heeft deze organisatie in samenwerking met Kluwer een Nederlandse uitgave op de markt gebracht van het Duitse boek Schlafende Schönheiten. De titel van de vertaling luidt slapende schoonheden. In dit boek staan foto's af gedrukt van een verzameling klassieke auto's van een on bekend gebleven Fransman. Deze zonderling heeft voor miljoenen guldens auto's staan, zoals diverse Bugat- ti's, verscheidene Cords, een Graham-Paige 116, een Lin- colm Continental, een Paige Supercharges Six, een Ja guar E-type Roadstar, een Ferrari America, diverse Al fa's, een Bentley en ga zo maar door. Het gekke is dat de Frans man deze auto's laat verrot ten in de ommuurde tuin achter zijn eenzame boede- rij- De collectie is in 1985 ont dekt door een Duitse foto graaf, die het vertrouwen wist te winnen van de eige naar en toestemming kreeg om ze te fotograferen, mits hij aan niemand zou vertel len, waar ze staan. Slapende Schoonheden kost u slechts 49,50. De 1989-modellen van de Escort en Orion krijgen een nieuwe benzinemotor. De nieuwe 1.3 High Compres sion Swirl is bijzonder zui nig en heeft uitstekende loopeigenschappen. Ook nieuw zal dieselmotor zijn. Deze nieuwe diesel is zuinig, bijzonder stil, draai vooral stationair soepel. De uitstoot aan roetdelen is minimaal. De Fiat Tipo is de Auto van het Jaar 1989. Dit heeft de jury van de meest vooraanstaande internationale prijs bepaald, georganiseerd door zeven gro te Europese dagbladen en tijd schriften. Jaarlijks kiest deze jury het meest aansprekende nieuwe model uit van de auto's die in de twaalf voorafgaande maanden zijn gelanceerd. Achtenvijftig vakjournalisten, verdeeld over zeventien natio naliteiten, hebben van twaalf geselecteerde auto's aan de Tipo 356 punten gegeven. Door 38 juryleden is de Tipo als allerbeste gekozen, waar mee op de belangrijkste con- currenten voorsprong werd genomen. Tweede bij deze verkiezing is de Opel Vectra (261 punten) - met 95 punten achterstand op de Tipo-, gevolgd door de Volkswagen Passat (194 pun ten), de BMW 5-serie (178 punten), de Renault 19 (165 punten) en de andere kandida ten waaronder de vijf Japanse auto's. Op de ranglijst van meest ver kochte auto's staat de Tipo op de tweede plaats, direct achter de Uno, de Auto van het Jaar 1984. Dit is de bevestiging van de markt voor twee modellen die het toonbeeld zijn van het niveau dat door Fiat is bereikt op het gebied van innovatie, capaciteit van ontwikkeling en constructie, van kwaliteit en internationale concurrentie in de categorie van auto's die de massamotorisering verte genwoordigen. Het is ook een duidelijke er kenning voor Fiat Auto, dat al sinds het begin van het jaar op de eerste plaats van de verko pen in Europa staat. De Fiat Tipo, die in Italië eind januari en op de buitenlandse markten halverwege het jaar werd geïntroduceerd, werd di-> reet gewaardeerd vanwege zijn ruimte, stille versnellings bak, prestaties, wegligging, rijkwaliteiten, verdeeld over meerdere versies en uitrustin gen, met aandrijving van ben zinemotoren - met carbura teur of elektronische injectie - en in enkele landen met kata lysator en lambdasonde - tot dieselmotoren met of zonder turbocompressor. Aan deze veelheid van motoren wordt binnenkort de zestienklepper toegevoegd, die een plaats zal vinden in de sportieve versies van de Tipo. ons land. Déze radar-installaties zijn voorzien van een filmrolle tje, waarop men zo'n achthon derd overtreders kan vastleggen. A 1. Amsterdam - Amersfoort bij hectometerpaal 27,9. A 2. Amsterdam - Utrecht bij afslag Lage Weide. A 9. Amsterdam - Haarlem bij hectometerpaal 25,9. A 4. Amsterdam - Den Haag bij afslag Zoeterwoude Dorp. A 2. Utrecht - Maastricht bij hectometerpaal 159. A 7. Utrecht - Arnhem bij hec tometerpaal 66,3. A12. Utrecht - Duitse grens bij hectometerpaal 66,3. A27. Utrecht - Hilversum bij hectometerpaal 81,6. A28. Hoevelaken-Utrecht bij hectometerpaal 19,4. BMW 3-serie krijgt een nieuwe motor Het instapmodel van BMW, de drieserie is nu leverbaar met een nieuwe viercilinder motor met benzineinspuiting. De 316i is voorzien van een modern motor-management. De toege paste Motronic 3 zorgt dat de brandstofdocering onder alle mogelijke situaties optimaal is. Dat houdt in, dat het verbruik bijzonderlaag is, dat de uit stoot aan schadelijke delen mi nimaal is, dat hij voorzien kan worden van een geregelde ka talysator en dat de loop-ei genshappen van de motor meer dan perfect zijn. De nieuwe krachtbron levert honderd pk bij vijfenvijftighon derd omwentelingen per minuut. Het maximum draaimoment is 141 Newtonmeter. Het vermogen van deze nieu we benzinesnuiver wordt via een handgeschakelde versnellings bak met vijf versnellingen naar de achterwielen gevoerd. Onderhoud en olieverversen, wordt bepaalt door een compu ter. Deze meet vele funkties en bedrijfstoestanden en bepaalt j uit deze gegevens wanneer u naar de garage moet gaan voor een service-beurt. Topsnelheid van de 316i is 189 kilometer peruur. Vanuit stil stand accelereert de nieuwe 316i in 11,6 seconden naar honderd. Het gemiddeld verbruik schom melt rond de één op tien. Auto-jasophanger Op de automobieltentoonsteling van Parijs heeft Nissan zijn nieuwe Prairie getoont. De eerste Prairies dateren van begin tachtig, toen Nissan plotseling met een soort combinatie van station- en personenwagen. Uniek was en is het tweetal schuifdeuren en de lage laad vloer die de wagen zo geweldig goed toegan kelijk maken. De nieuwe heeft de zelfde eigenschappen, maar is nu veel mooier qua vormgeving. Wer kelijk een schoonheid voor het oog. We kunn- nen zondermeer zeggen dat de verkoopcijfers fors zullen stijgen v De Prairie heeft onder de vrij schuin aflo pende motorkap een viercilinder liggen met een cilinderinhoud van 2000 cc. De motor levert exact 98 paardekrachten. Standaard is hij leverbaar met een vijfbak en tegen meer prijs met een automaat. Tot de standaard uitvoering behoren onder anderen centrale portiervergrendeling, elektrisch bedienbare ramen en buitenspiegels en bumpers in de kleur van de carrosserie. Aantal zitplaatsen is zeven. De nieuwe Prairie komt eind december op de Nederlandse markt. Stationwagens populair De verkoop van stationswagons in Europa is in de periode 1985-1987 met veertig procent gestegen, volgens Ward's Auto World en de verwachting lijkt gerechtwaardig dat deze trend zich voort zal zetten. De Renault 25 V 6 Injection is begin februari 1989 lever baar met een bijzonder soepel schakelende automatische ver snellingsbak. Het is een automatische ver snellingsbak, die elektronisch de vier trappen stuurt, waardoor de motor op het juiste moment schakelt. Het schakelen verloopt ongekend soepel. De prestaies van de nieuwe viertraps-automaat doen nau welijks onder voor die van een handgeschakelde versnellings bak. Door de gunstige afstem ming van de versnellingsbak is de acceleratie slechts een fractie minder, terwijl de topsnelheid van de wagen circa vier kilome ter per uur lager ligt. Het meer- verbruik tenopzichte van een handgeschakelde vijfversnel lingsbak bedraagt nog geen drie proeent. Om slipverliezen van de kop pelomvormer, die in een auto maat zorgt voor de overdrag van het vermogen terug te brengen op nul, is de derde en vierde ver snelling voorzien van een lock up. De vierde versnelling is een overdrive, wat bevordelijk is voor het geluidsniveau en het verbruik. Audi 200 2.2 V25 Quattro Audi heeft in een speciale Quattro een nieuwe vijfcilinder gemonteerd voorzien van vijfen twintig kleppen. De 2.2 liter mo tor, voorzien van brandstof inspuiting en een uitlaatgastur bocompressor ontwikkelt een vermogen van 650 pk. De vijfci linder motor heeft per cilinder drie inlaatkleppen en twee uit laatkleppen. Deze motor in een Audi 200 Quattro heeft onlangs een nieu we snelheidsrecord gevestigd door 1000 kilometer op een snel- circuit af te leggen met een ge middelde snelheid van 326,403 kilometer per uur. De beslissing om een auto te kopen, leasen, huren of een minileasekontrakt aan te gaan is volgens Dick Ouwehand, direkteur van CityRent Autoverhuur een beslissing die erg afhankelijk is van ieders persoonlijke situatie. Op onze vraag hoe dan zo'n situatie op te lossen antwoordt hij: "een goed advies is wel te geven, maar dan moet de cliënt zijn probleem op tafel leggen Een aantal vragen zijn snel beantwoord en daarmee worden dan ook tegelijk een paar mogelijkheden geëlimineerd. De eerste vraag is: Wordt de auto voor privé of zakelijke doeleinden gebruikt. Aan een privé auto worden andere eisen gesteld dan aan een auto waar ook zakelijke kilometers worden gereden. In veel gevallen zal een privé rijder dan ook tot koop besluiten. Een mogelijkheid waar nog te weinig aan gedacht wordt voor de man of vrouw die slechts zeer weinig gebruik maakt van de auto is de dagverhuur. Het voordeel is, geen parkeerproblemen geen onverwachte kosten maar een nieuwe, betrouwbare auto die klaar staat wanneer de gebruiker hem echt nodig heeft. Van de leasing en minilease worden door het bedrijfsleven meer gebruik gemaakt dan door particulieren. Volgens Dick Ouwehand is dit ook ver- I klaarbaar. Voor een particulier is dit vaak een te dure oplossing. Hij hecht over het 4 algemeen geen waarde aan het service pakket dat in deze huurvormen opgeslo- i ten ligt, zoals b.v. een nieuwe auto (bij leasing speciaal voor u aangeschaft en bij de minilease gemiddeld zes maanden jong), een vervangende auto bij schade of reparatie enz. Daarbij moet door de verhuurder de B.T.W. ook berekend worden over de we genbelasting en de verzekering. Bij bedrij ven doen zich deze problemen niet voor. De zakenman wil rijden en geen tijd ver spillen aan het bezoeken van zijn garage enz. Hij is wel geïnteresseerd in het extra servicepakket, dat wei wat kost maar aan de andere kant een enorme tijdwinst ople vert. CityRent Autoverhuur introduceerde zo'n drie jaar geleden de minilease. Een oplos sing voor bedrijven die werknemers in hun proeftijd of b.v. tijdens speciale kortlopen de projecten mobiel moeten maken. De minilease is de opvulling tussen de dag- verhuur en de leasing of aankoop van een auto voor die werknemer. Het bleek een gat in de markt en maakt de keuze tussen kopen, huren of leasen vaak eenvoudiger. Men krijgt de beschikking over een betrouwbare, jonge auto voor een periode die door de cliënt bepaald wordt en naar believen kan worden gewij zigd. De beslissing om te kopen of leasen kan dan genomen worden op het tijdstip dat het de cliënt uitkomt. Een gat in de markt aldus Dick Ouwehand. Veel autorijders zitten vooral op warme dagen graag in hun overhemd achter het stuur. Het colbertjasje krijgt dan een plaatsje op de achterbank. Of aan de handgreep boven het ach- terzijraampje, die soms is voor zien van een klein opstaand puntje, dat een klerenhaakje moet voorstellen. Het probleem laat zich gemakkelijk raden. Een paar keer scherp door de bocht en het colbertje ligt verkreukeld op de autovloer tussen de voor- stoelen en de achterbank. Met een beetje pech schiet ook nog de portefeuille, de balpennen en de rest van de zakinhoud onder de autostoelen. Vroeger loste men die problemen op met een een voudige, degelijke jasophanger. Hij is nu weer te koop. Op het prijskaartje van de auto-jasop- hanger staat 2,95. Het kleding haakje wordt tussen het achter zijraam en de sponning klem ge draaid. Moeilijk gewurm om het kledinglusje op de tast over het handgreep-haakje te hangen, is daarbij weer verleden tijd. De nieuwe Fiat Regata: heel mooi Vanaf 1991 wordt de be staande Regata vervangen door een heel mooi wagen, want de nieuwe Regata is on langs betrapt tijdens nachtelij ke testritten in het noorden van Italië. De nieuwe Regata lijkt natuurlijk verbluffend veel op de bestaande Tipo.

De Havenloods | 1988 | | pagina 9