Nominale premie: niet iedereen gaat erop vooruit ■deze kram WÊK*iRê m DE HAVENLOODS Vele notabelen bij opening expositie Vrijwilligers voor Verpleeghuis Jazz, blijspel, filmmuziek en orgel Bond huldigt leden Geen Parijs, maar St. Pietersteeg Voornemen van vrouwen GOSPEL SONGS EDITIE 9, DINSDAG 13 DECEMBER 1988, 37e JAARGANG, Nr. 50 tfj) Schiedains Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HIEP, HIEP, HOERA!!! GOLDA Ik ben 11 december alweer 2 jaar geworden. Feest bij ons is voordeel voor u. t/m 24 december 20% korting op al uw aankopen SCHIEDAM De opening van de tentoonstelling Bida i koló van Antilliaanse en Arubaanse kunst in het Ste delijk Museum was zaterdag een onderonsje van notabe len. Behalve koningin Beatrix waren ook minister De Koning, enkele ministers van de Antillen, Commissa ris der Koningin van de pro vincie Zuid-Holland S. Pa- tijn, het bijna voltallige col lege van B en W, leden van de gemeenteraad en andere hoge functionarissen aan wezig. Al met al een stati sche vertoning. Heel anders was het 's avonds toen een grote mensenmassa het mu seum bevolkte en er zelfs een feestsfeertje heerste. Zoals gepland arriveerde de vorstin tegen vijf uur bij het museum. Inmiddels hadden politiemensen de Hoog straat voor het museum met dranghekken afgezet. Ach ter deze hekken hadden zich enkele tientallen oranjege zinde Schiedammers opge steld. Echter niet alle Schie dammers bleken evenveel met het koningshuis op te hebben. Toen de koningin langs de verzamelde mensen richting museum wandelde klonk hier en daar zelfs boe geroep. Inmiddels was de aula van het museum volgestroomd met de al eerder genoemde notabelen. Op het moment dat de koningin de aula bin nentrad veerden de aanwe zigen op als één man. De officiële openingshande ling werd verricht door José Capricorne, kunstenaar en voormalig directeur en mede-oprichter van de Aka- demia di Arte, door middel van het overhandigen van het eerste exemplaar van de tentoonstellingscatalogus aan de koningin. Na de opening bezocht de koningin in gezelschap van museumdirecteur Hans Paalman, de Commissaris der Koningin S. Patijn en burgemeester Reinier Scheeres de expositie. Ko ningin Beatrix, bekend om haar warme belangstelling voor beeldende kunst èn voor de Nederlandse Antil len, nam tijd voor de rond wandeling met als gevolg 9 De burgemeester èn vele belangstellenden verwelkomden de konin gin zaterdag. dat het programma enigs zins uitliep. Na een korte re ceptie vertrok koningin Beatrix uit Schiedam, 's Avonds was het de beurt aan Schiedamse kunste naars, Vrienden van het Ste delijk Museum en andere ge nodigden om kennis te ma ken met de tentoonstelling. In tegenstelling tot de offi ciële opening heerste er za terdagavond, met vele hon derden mensen in het mu seum, een vrolijke stem ming. Zelfs directeur Hans Paalman waagde zich op de dansvloer. Zi.pk.pn.fnnA.hprpidt 7Ïrh j Kerstprogramma De Vier Molens SCHIEDAM Dienstencen trum 'De Vier Molens' organi seert een klaverjasconcours op dinsdag 20 december van 13.30 tot 16.15 uur. De toe gang bedraagt f 3.50. Ook tijdens de Kerstdagen kunnen ouderen terecht in het dienstencentrum. Op eerste Kerstdag worden allerlei ge zelschapsspelen georgani seerd. Vanaf 13.30 uur is er gelegenheid om te kaarten, dammen, biljarten etc. Gezel lige achtergrondmuziek zorgt voor een sfeervolle omlijsting. Op tweede Kerstdag wordt een zogenaamde 'Kerst-thé- dansant' georganiseerd van 13.30 tot 16.00 uur. Op vrijdag 23 december en 30 december zal het dienstencen trum gesloten zijn. Het dien stencentrum 'De Vier Molens' bevindt zich overigens aan de Nieuwe Damlaan 766. 9 Lokatie titelhou ders in het zonnetje ^9 Geslaagde presen taties Thor en Al liantie. A Bewonersverni- ging Woudhoek viert 12V2 jarig be staan. A Opvangproject Schoolverzuimers toegejuicht. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Nog vóór Nieuwjaarsdag uit de Stich ting Schiedamse Vrouwene mancipatie een voornemen. „In het nieuwe jaar willen wij weer een start maken met de gezellige ontmoeting". Vanaf 5 januari zal de SVO vrouwen tweemaal per week de gelegenheid bieden elkaar te ontmoeten. Elkde donder dag tussen 10 en 12 uur kun nen 40plussers langskomen en elke vrijdagochtend is er een ontmoetingsplaats voor alle vrouwelijke belangstellenden. De stichting, die nog steeds niet beschikt over een nieuw pand, hoopt met deze impro visatie veel vrouwen te ont moeten. Adres: Lange Kerk straat 62. Wereldwinkel zoekt medewerkers SCHIEDAM De wereld winkel Schiedam zoekt nieu we medewerkers om de huidi ge werkzaamheden te kunnen voortzetten. Van des nieuwe medewerkers wordt verwacht dat zij meehelpen in de winkel en meedoen aan eventuele ac ties. Bovendien wordt er één keer per maand vergaderd. Bij de wereldwinkel staat so lidariteit met de Derde We reld voorop. Kennis van de Derde Wereldproblematiek is niet vereist. Enthousiasme is wel belangrijk. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met Annelies Poolman (426 34 87) of langs gaan bij de wereldwinkel aan de Hoogstraat 76h. De wereldwinkel is geopend op donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 16.00 Ziekenfonds bereidt zich voor op komende drukte VLAARDINGEN/ SCHIEDAM Bij 135 duizend mensen viel verle den week een brief van het regionaal ziekenfonds DSW (Delftland-Schie- land-Westland) door de brievenbus. Wellicht dat velen door de inhoud ervan werden overvallen, want met ingang van 1 januari 1989 verandert er nogal wat voor ziekenfondsver zekerden. Dit omdat de re gering heeft gekozen voor een nieuwe wet die is geba seerd op het veelbesproken plan Dekker, het plan dat is opgesteld om het huidige verzekeringstelsel te ver anderen. De invoering van de zogeheten nominale premie die in de onlangs door de ziekenfonds ver stuurde brieven, wordt aangekondigd is de eerste stap op weg naar de basis verzekering. Voor de 135 duizend zieken fondsverzekerden in onder meer Vlaardingen, Schiedam en Maassluis betekent dit dat ze voortaan zelf maandelijks een deel van hun premie rechtstreeks aan het zieken fonds gaan betalen. Te begin nen op 1 januari aanstaande. Tegelijk gaat de ziekenfonds- IjT premie die wordt ingehouden van loon, pensioen of uitke- ring iets omlaag, namelijk van 5,1 procent naar 3,15 procent, f „Het is voor het eerst dat de solidariteit in het ziekenfonds wordt doorbroken", zegt de heer J. van den Berg, hoofd verzekerden-administratie bij het in Schiedam gevestigde ziekenfonds DSW. Onrust De afgelopen dagen al bleek dat de verleden week ver stuurde brieven over de invoe ring van de nominale premie (per maand f 13,- per persoon en f 6,50 voor een kind) voor de nodige onrust hebben ge- Zondagmorgen 11.00 uur grote zaal de Doelen met Relite Jaffo Gate Quartet (19 medewerkenden) Toeganskaarten f 11.- bij de kantoren van de Verenigde Spaarbank en op de kantoren van deze krant. Aan de kassa van de Doelen f 12.50 „Er zijn zo'n 5000 telefoontjes hierover binnengekomen en ook zijn er de laatste drie da gen veel vragen over gesteld aan het loket. Opmerkelijk is dat veel mensen bellen om ons te machtigen het bedrag auto matisch van hun rekening af te schrijven. Ik verwacht in de eerste twee weken van januari de meeste reacties. Dan wordt het voor de meeste mensen immers pas actueel; dan gaan we aan hun geld zitten", voor spelt Van den Berg. Voor de medewerkers van DSW is de grootste drukte in middels achter de rug. „Het was een hele klus om voor te bereiden, om goede voorlich ting te geven aan onze men sen. Want zoals bij elke regel, zijp er ook hier weer uitzon deringen". Concreet houdt de invoering van de nominale premie in dat ziekenfondsverzekerden méér in hun loonzakje krijgen door de verlaging van de procen tuele premie, maar dat ze wel maandelijks een vast bedrag aan het ziekenfonds gaan be- 9 DSW verstuurde de afgelopen week 135 duizend brieven met een toelichting over de invoering v nominale premie, de eerste concrete stap naar de veelbesproken basisverzekering. talen. Hoe hoog dit bedrag is, hangt af van de gezinssamen stelling. Van den Berg: „Er zijn voorbeelden van mensen die erop vooruit gaan, maar dat is uiteraard niet voor iedereen het geval". In de bij de brief gevoegde folder valt te lezen dat het de bedoeling van de regeling is SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN Verpleeghuis Drie- maasstede zou de groep vrij willigers willen uitbreiden. Enthousiaste mensen die graag met ouderen omgaan en enkele uren per week beschik baar zijn, kunnen zich aan melden. Driemaasstede is een in 1977 in gebruik genomen verpleeg huis waar mensen verblijven die gedurende langere tijd speciale behandeling en/of m WÊêÊÊÊÊ 1 'Een fijn span' bijeen. 'Dans- en niks aan de hand- muziek' en tenslotte een or gelconcert. Allereerst is Soesja Citroen met haar band donderdag avond te gast in het theaterca fé De Tender. Deze jazz-zan- geres heeft een indrukwek kende reeks concerten in bin nen- en buitenland op haar naam staan. Ook heeft zij al eerder Schiedam bezocht. Wie de kennismaking wil hernieu wen, kan donderdag vanaf 21.30 uur in De Tender te recht. De toegang is gratis. Theater Plezier presenteert op 16 december 'Een fijn span' in de grote zaal van het passage theater. Zoals de naam doet vermoeden, betreft het hier een blijspel. Het verhaal wordt gedragen o.a. door Joop Doderer, Hans Boskamp, Guus van der Made en Maya Bouma. Het publiek wordt vergast op een vermakelijk verhaal waarin allerlei krank zinnige misverstanden elkaar opvolgen. De voorstelling begint om 20.15 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar vanaf f 16,-. Zaterdag treedt een illuster gezelschap muzikanten op in het Schiedamse theater. Wie Teatro Fantastico in Rotter dam deze zomer heeft be zocht, weet ongeveer wat je kan verwachten bij een voor stelling van de Magnificent 7. Een deel van Doe Maar, aan gevuld met zangeres Fay Lov- sky en vier andere muzikan ten spelen filmmuziek oftewel 'Dans- en niks aan de hand- muziek'. Aanvang 20.15 uur, kaarten vanaf f 16,-. Tenslotte geeft Gerard de Waard zondagmorgen een or gelconcert in het theater. Vanaf 10.30 uur zal hij spelen, f 9,-. zorg nodig hebben. Het beleid is er op gericht de patiënten zo zelfstandig mogelijk te maken of te houden. Het vrijwilligerswerk is een aanvulling op de professionele zorg! Dankzij de inzet van deze 'medewerkers' kan de zorg nog beter worden afge stemd op de persoonlijke wen sen en behoeften van de pa tiënten, zo verduidelijkst de coördinatrice mevrouw De Jong. Als voorbeelden van activitei ten die vrijwilligers verrich ten, geeft zij: het bezoeken van patiënten die wat extra aandacht nodig hebben; het assisteren bij centrale ont spanningsactiviteiten over dag; dirigeren van het patiën tenzangkoor op woensdag ochtend; als chauffeur van het busje rijden bij uitstapjes en het presenteren van radiopro gramma's vanuit de huisstu dio. In overleg met coördinatrice mevrouw De Jong worden duidelijke afspraken gemaakt over hoe vaak en voor welke activiteit een vrijwilliger komt. Deze kunnen zelf aan geven hoeveel tijd zij beschik baar zijn. Daarnaast zorgt het verpleeghuis voor een intro ductie, begeleiding, regelma tige contactbijeenkomsten voor vrijwilligers en een WA- en ongevallenverzekering als mede een reiskostenvergoe ding. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met mevrouw De Jong via tel. 471 40 22 (tussen 9-13 uur). om stap voor stap naar de ba sisverzekering toe te groeien. In 1992 zou het verschil zie kenfonds/particulier niet meer bestaan. De invoering per 1 januari 1989 van de no minale premie is de eerste stap op weg naar die basisver zekering waar ziekenfonds verzekerden mee te maken krijgen. Welke maatregelen in de na bije toekomst nog meer geno men gaan worden, is nog niet bekend. „Wel kunnen mensen erop rekenen dat de nominale verzekering volgend jaar twee keer zo hoog wordt", weet Van den Berg. 9 De heer T. Verschuren werd zaterdag gefeliciteerd SCHIEDAM— Honderd en zesenveertig speldjes en por tefeuilles met een cheque ter waarde van f 250,- werden za terdag in De Rank uitgedeeld. De Industriebond FNV in Schiedam speelde voor een verlate Sinterklaas. De bond vierde die middag het jubileum van 146 leden, die respectievelijk op 25 jaar, 40, 50, 60 en 70 jaar lidmaat schap konden bogen. De heer Foist die 70 jaar lid is van de vakbond moest zaterdag he laas verstek laten gaan in ver band met een heupfractuur. Wel werd de 85-jarige Theo Verschuren in het zonnetje ge zet, die sinds zijn vijftiende lid en later nog voorzitter is geworden van St. Eloy. De jubilarissen werden toege sproken door Nico Boers, dis trictshoofd, die tevens consta teerde dat het behoorlijke le denverloop bij de bonden in middels verleden tijd is en er een stijgende lijn te zien is qua ledenaantal. Na het officiële gedeelte was er gelegenheid om te dansen, te bingoën en een kansje te wagen bij de loterij, waarbij Negenenzeventig Jeneverneuzen SCHIEDAMDe bevol kingsstatistiek die de ge meentesecretarie maande lijks uitgeeft, vertoont een positief beeld. Het inwoners aantal neemt de laatste maanden immers toe: eind '87 woonden 69.276 mensen binnen de gemeentegrenzen, tegen 69.425 in oktober. In diezelfde maand werden tevens 49 huwelijken geslo ten, maar ook twaalf ont bonden. Daarbij werden in oktober 79 kinderen geboren en stierven 68 Schiedam mers. Net als in augustus en sep tember overtrof het aantal mensen dat buiten de Jene- verstad ging wonen, het aan tal nieuwkomers respectie velijk 213 tegen 210). Overigens is het aantal vrouwen in Schiedam gedu rende oktober met negen toegenomen tot 35.564, ter- wijl het aantal mannen ver minderde met één tot 33.861 De binnenstad van Schiedam is een aantal futuristisch ogende woningen rijker. De nieuwbouw bevindt zich achter de brandweerkazerne en in het verlengde van de St. Pietersteeg. Bij de bouw is gebruik gemaakt van veel glaswerk, zodat de toekomstige bewoners volop van zon kunnen genieten. Menig Schiedammer moet echter nog wel even wennen aan het moderne uiterlijk van deze woningen. Het contrast met de oude binnenstad is dan ook groot.

De Havenloods | 1988 | | pagina 1