'Een kamerlid hoeft niet C.N.V. ziet groter Zestienhoven als instrument tegen werkeloosheid intelligent te zijn' @DE HAVENLOODSilVlj&W jjlfci!) 'Ik sloof me uit om heel begrijpelijk te schrijven' Wintermarkt in de Hoek Speciaal voor onze lezers Rotterdam in vogelvlucht tegen gereduceerde prijs FNV heeft twijfels over duurwerkgelegenheid Pol de Beer over bijna 20 jaar Tweede Kamer 'Wat ik bereikt heb als kamerlid? Eén van de belangrijkste zaken is het terugdringen van de stijgende Tweede Kamerlid Pol de Beer: ROTTERDAMDe grootste haven ter wereld zien in vogelvlucht. De Lezers van deze krant kunnen in de Kest- vakantie tegen een gereduceerde prijs, deze onvergetelijke rondvluchten maken boven juin stad. De Nieuwe Maas, de Waalhaven, Euromast, Willemsbrug en niet te vergeten de stad met de nieuwe gebouwen en uiteraard de wijk waar u woont, zien als miniatuur. Een fascinerende ervaring die men niet snel zal vergeten. Een vlucht van ongeveer een kwartier kost geen f 37.- p.p. maar tegen inlevering van deze bon f 32.50. Ook zijn er vluchten naar Scheveningen en de Deltawer ken. De prijzen zijn gebaseerd op 3 personen per vliegtuig. Informatie en boekingen: Luchtvaarmaatschappij De Kroonduif, Vliegveld Zestienhoven, tel. 4.15.78.55 of na 18.00 uur 4.70.98.97. Tweede boekje van Wil Schackman HOEK VAN HOLLAND De Prins Hendrikstraat in Hoek van Holland zal vrijdag en zaterdag a.s. een onmis kenbaar winters sfeertje krij gen. Het koopcentrum 'De Meerpaal' organiseert dan een tweedaagse Wintermarkt. Voor de komende feestdagen zullen tal van artikelen te ver krijgen zijn, zoals sieraden, kleding, kerststukjes, kerst ballen en kaarsen. Maar ook voor het bereiden van een kerstmaaltijd, opdoen van ideetjes voor cadeaus onder de kerstboom, is een bezoek aan de Wintermarkt aan te beve len. Behalve de verkoopstands zijn er natuurlijk ook kramen op gesteld waar de bezoekers zich te goed kan doen aan bij voorbeeld erwtensoep of olie bollen, chocolademelk. Natuurlijk zal ook de kerst- muziek en de kerstman niet ontbreken in het sfeervol ver lichte koopcentrum. De braderie is vrijdag ge opend van 14 tot 21 uur, za terdag van 10 tot 17 uur. 'Als politicus moet je een beetje ijdel zijn'. record aantal ongesubsidieer de woningen gebouwd. De vrije sector is namelijk in 't gat gesprongen. Vijftien jaar geleden waren de vrije sector woningen duur, niet te beta len. Nu de noodzaak er is om ze te bouwen, gaat men wel degelijk na hoe een zo goed mogelijk produkt geleverd kan worden voor een betaal bare prijs. Het is aantoonbaar dat subsidies kostenverho gend werken. Er zit een stuk verspilling in berekend en subsidie nodigt uit om een beetje ruimer met de geldbui del te rammelen." Volgens Pol de Beer, die nu zijn stok paardje berijdt, zijn een hele boel kosten in woningen on nodig hoog, terwijl de mensen er geen extra plezier aan bele- Achter schermen „Waarvoor ik me ook heb in gezet, is de deregulering. Het terugbrengen van die onvoor stelbare paperassenboel die je nodig hebt om een dakkapel op je huis te bouwen bijvoor beeld. Ik heb achter de scher men geijverd voor een vereen voudiging van de bouwproce- dure. Voor kleine veranderin gen aan je huis heb je binnen kort geen bouwvergunning meer nodig. Er is wel een mel dingsplicht. Ook op het gebied van de PTT-wetgeving heb ik een aantal dingen bereikt. Ik heb een amendement inge diend zodat een telefoonnota nu gespecificeerd kan worden. Soms moet een heel hoge re kening worden betaald en je weet niet eens waarvoor 't is. De mensen hebben nu het recht op een gespecificeerde nota, al moeten ze er een paar gulden méér voor betalen." De Beer: „Er zijn een hoop kwesties die je hebt gedaan in de loop van twintig jaar. Nee, ik ben niet echt tevreden. Er zijn nog zoveel dingen die ik had willen bereiken èn nog wil bereiken. Er is geen reden achterover te leunen. Zo vind ik dat alle mensen die een so ciale huurwoning bewonen, het recht moeten hebben, deze te kunnen kopen voor een delijke prijs. Dit heeft voor hen verschillende voordelen, maar tevens komt door een dergelijke verkoop het sla pend kapitaal van woning bouwcorporaties vrij waar mee je weer nuttige, andere zaken kunt doen. Ik weet dat de PvdA, het CDA en D66 dit kooprecht niet willen en denk niet dat het op korte termijn kan worden gerealiseerd. De strijd geef ik ook niet op, ik denk dat we nog heel lang moeten werken." ROTTERDAM - Bij uitge verij 'De Boekerij' kwam onlangs een boekje uit on der de enigszins aanmati gende titel 'Genoeg gesold'. Het werd geschreven door geboren en- een beetje ge togen- Rotterdammer Wil Schackman. Het is een ver volg op zijn eerder ver schenen boek, 'De dood van opa Appinga'. Een naam waardoor men be merkt dat Wil Schackman tegenwoordig in het Gro ningse verblijft. In beide boekjes geeft Schack man een sombere toekomstvi sie over het afbreken van de verzorgingsstaat. Hij drijft de huidige tendensen tot in het absurde door, zoals in De dood van opa Appinga, waar net betalen van de eigen bij drage tot in het belachelijke wordt voorgesteld. Niemand wil opa Appinga, die voor zijn deur bij het buiten zetten van de vuilniszak met daarin een aantal lege jene verkruiken, neerviel, ophalen zonder eerst de eigen bijdrage te hebben opgestreken. De hele straat bemoeit zich ermee en dat beschrijft Schackman vaak humoristisch. Het tweede boek, met die aan matigende titel dus, heeft ook de minima als onderwerp, dit maal in verband met het openbaar vervoer. De bewo ners van de Brederodestraat, al uitvoerig in beeld in zijn eerste boek, worden door Schackman nu weer ten tone le gevoerd en het 'gesol' met hun verworvenheden wordt breed uitgemeten. Ook nu weer in vlot taalgebruik. Schackman zegt er zelf over:: „Ik sloof me uit om heel be-; grijpelijk te schrijven. Ik ge bruik nooit dure termen, ten zij ik iets heel belachelijk wil maken. Schlemielen Will Schackman liet eerder, van zich horen in een columnj in De Waarheid. Hij stelde; daarin vast dat reisgidsen; voor gewone mensen niet deu gen en deed suggesties voor, een 'Portugese reisgids voor: schlemielen' met teksten als:. „En wilt u dan de overgeble-! ven rijst in een zakje doen". De colums, („niet teveel vanj verraden, ik wil ze nog eens; bundelen") leiddën er wel toe. dat hij door de uitgever bena- derd werd om een boek te schrijven. „Wat dat betreft is me een lijdensweg bespaard geble ven", zegt hij. „Ze kwamen zelf naar me toe". Al vanaf de middelbare school in Schiebroek was Wil van plan een boek te schrijven. Hij had al een bureau vol manu scripten. Wel altijd iets met een politieke bedoeling, „maar", benadrukt hij, „het moest humoristisch zijn". Een derde boekje zit al in zijn hoofd. Daarin vertelt Wil Schackman verder, ditmaal over de gezondheidszorg en wat de mensen uit de Bredero-, destraat daarmee allemaal be leven. „Misschien wordt het' wel een serie", peinst hij. „Maar als ik het geintjes ma-, ken moet laten, dan maar, niet". De dood van Opa Appinga en Genoeg gesold verschenen bij. de Boekerij in Amsterdam en kosten 14,90 per deeltje. Wil Schackman droeg zijn eerste boek op aan zijn zoontje Ricky, f Nelleke de Jong. ROTTERDAM/OVER- SCHIE Wil Rotterdam als wereldstad kunnen blijven concurreren met andere wereldsteden en - havens, dan is een groot Rotterdam Airport, dat bo vendien een belangrijk in strument is tegen de wer keloosheid, een noodzake lijkheid. Dit verklaarde het Christelijk Nationaal Vak verbond (CNV) onlangs op een persconferentie bij monde van D.M. Vis, dis trictsbestuurder van de re gio Rotterdam. Waar het de werkgelegenheids effec ten op langere termijn be treft is de Federatie Neder landse Vakbeweging nogal sceptisch. De Zuid-Hol landse Milieufederatie ziet juist de verwijdering van Zestienhoven als het alter natief om meer bedrijfslo caties en daardoor meer werkgelegenheid te creë ren. De veranderingen in het ver voer over land, zee en speciaal door de lucht dienen zich aan. Nieuwe transportlijnen vra gen om bezetting. Wil Rotter dam in 1992 nog een partijtje mee kunnen blazen, zo stelt de commissie Albeda in haar aanbevelingen, dan moet Zes tienhoven uitgroeien tot een goed geoutilleerd vliegveld. Vooral waar het de werkgele genheid betreft ziet het CNV heil in de uitbreiding van het vliegveld Zestienhoven dat onderdeel uitmaakt van het Integraal Plan Noordrand Rotterdam (IPNR). Het Plan Noordrand door mi lieu- en bewonersorganisaties ook wel 'Moordrandplan' ge noemd vanwege de aanslag op het milieu, herbergt een aan tal onderdelen die nauw aan eensluiten. Naast een woon- park 'Rijs en Daal' van 7000 woningen voorziet het plan verder in een nieuwe rijksweg tussen de A13 en A16, en de eerder genoemde uitbreiding van de luchthaven Zestienho ven. Nuchter Het CNV vindt dat je niet om dit Plan Noordrand heen kunt fietsen als je de werkgelegen heid in Rotterdam en omge ving wil behouden en uitbrei den. D.M. Vis: „Een onder zoek van het Nederlands Eco nomisch Instituut (NEI) wijst uit dat uitvoering van het Plan Noordrand maar liefst 29.300 arbeidsplaatsen ople vert. Banen die er komen om dat bedrijven op de terreinen van zakelijke dienstverlening, handel en high-tech zich zul len gaan vestigen". Voor de heer T. Laffeber, woordvoerder van de FNV in Rotterdam klinkt het Plan het aantal vliegbewegingen; naar 50.000 per jaar betekent volgens bewoners- en milieu-; organisaties een ondraaglijke) geluidsoverlast en een aantas-1 ting van het boven het vlieg-: veld gelegen natuurgebied J Het C.N.V. wil hier niet tef zwartgallig over praten. j D.M. Vis: Er is geen enkele; reden om aan te nemen dal Zestienhoven zich, na de uit- breiding niet aan de milieu-! normen zal houden. Het CNV' verwacht dat de Milieu Effect J Rapportage (MER) antwoord zal geven op de vraag of en zo ja welke effecten Zestienho-;! ven heeft op het milieu. Wij gaan er vooralsnog vanuit dat het weinig problemen zal op leveren". Als men de hevige,; protesten op de hoorzitting; van 26 oktober heeft beluis- terd dan kan geconcludeerd worden dat de MER eerder J veel dan weinig problemen zal 5 opleveren. De Zuid-Hollandse Milieufe deratie verklaarde in een re actie op het enthousiasme van het CNV dat sluiting en ver wijdering van Zestienhoven het beste alternatief is. „Waar nu het vliegveld is geplaatst kunnen net zo goed bedrijven komen te staan. Zonder een vliegveld komen die bedrijven er ook wel. Er is namelijk al een goede bereikbaarheid. Daarnaast is het nog maar de vraag of het Plan Noordrand werkgelegenheid creëert die aansluit op de 50.000 werke lozen in Rotterdam. Een groot deel van de nieuwe arbeids plaatsen zal toch door hoog geschoolden worden ingeno men", aldus M. Wiersma van de milieufederatip overheidsuitgaven. Noordrand als muziek in de oren. „Het voldoet vooral aan onze filosofie van concentra tie van bedrijven. Door de aantrekkingskracht van de luchthaven kun je de oncon troleerbare start van bedrijf jes voorkomen", verduidelijkt de heer Laffeber. Ondanks het optimisme van het CNV blijft de woordvoerder van het FNV nuchter waar het de werkge legenheid op langere termijn betreft". De prognoses voor de werkgelegenheid worden nog al rooskleurig geschetst. Ik durf er geen vergif op in te nemen of het ook werkelijk blijvende werkgelegenheid betekent", merkt Laffeber sceptisch op. Verwijt In de bijlage bij 'Verkenning uit werkingsmogeli j kheden IPNR' zijn de reacties gebun deld op het plan. De gemaakte opmerkingen over de werkge legenheidseffecten lopen sterk uiteen. Aan de ene kant stelt men dat het Plan Noordrand teresse, maar scheiding van verantwoordelij kheden." Pas als zijn vrouw, die fractie-as sistent is van de WD-Vlaar- dingen, de kamer binnen komt, wordt het plaatselijk politieke nieuws besproken. Lafheid en gebrek aan inte resse mogen dan misschien niet tot de eigenschappen van Pol de Beer worden gerekend, enige ingenomenheid is hem niet vreemd. „Een politicus moet een tikje ijdel zijn. Ik ben de eerste woordvoerder voor het hele volkshuisves tingsterrein. Parlementaire verslaggevers weten me ook te vinden.Gevraagd werd of hij de publiciteit bewust mijdt. Immers, ondanks zijn jaren lange activiteiten in de Kamer is Pol de Beer niet iemand wiens naam wekelijks in het nieuws komt. Desalniettemin is hij vanaf het begin ('69) woordvoerder met betrekking tot Verkeer en Waterstaat als mede PTT-zaken. Als bouw kundige was het verder niet meer dan logisch dat hij na Wiegel volkshuisvesting ging coördineren. Trendbreuk „Waarop ik kan bogen als ka merlid? Het antwoord is wel licht abstracter dan je zou willen. Eén van de belangrijk ste zaken die wfj bereikt heb ben - en waarin ik wel eens een aandeel heb gehad - is een ontzettende trendbreuk. Wij hebben bewerkstelligd dat er een ombuiging van mentali teit heeft plaatsgevonden. In de periode '45-'83 is een steeds groeiend percentage van het nationaal inkomen naar de publieke sector ge gaan. Er kon in Nederland niks meer gebeuren of er moest subsidie bij. De over heid besliste eigenlijk hoe het geld werd besteed: je geeft de beslissing dan in handen van een kleine groep ambtenaren. En wie matigt zich het oordeel aan wat gesubsidieerd moet worden en wat niet? Als iets onliberaal is, is dat het wel. We wijlen het verschil tussen bruto-"en nettoinkómen klei ner maken, opdat de mensen zelf kunnen beslissen waar aan ze geld willen uitgeven. Je moet niet met de botte bijl in subsidies gaan hakken, maar we moeten af van die versla ving om alles te subsidiëren. Deze ombuiging van mentali teit is één van de belangrijkste trends die we gekend hebben in de naoorlogse politiek." „Zo zijn we ook bezig het aan tal gesubsidieerde woningen terug te brengen. Eerst dacht men dat de woningbouw in elkaar zou storten, maar da's niet waar. Het aantal wonin gen dat gebouwd wordt, ver mindert niet. Er wordt nu een Een veel herhaald verwijt is dat de plannenmakers voor bijgaan aan de milieu-hygië nische bezwaren. Een ver schuiving en verlenging van de baan plus een toename van VLAARDINGEN Hij is de zevende zoon in een gezin waar nauwelijks over politiek werd gespro ken. Hoewel katholiek besloot hij eind jaren '50 lid te worden van de WD. „Op de WD stemmen ging nog net, maar lid worden deed je als katholiek niet. Ik zat gelijk volop in de vuurlinies, dat ligt ook in mijn aard." Een nuchtere constatering waarmee Tweede Kamerlid en afgevaardigde in de Raad van Europa,Pol de Beer.de toon zet van het gesprek. Hij zit sinds november 1969 voor de WD in de Tweede Kamer en zou het 'schitterend' vinden ook de vol gende periode weer kamerlid te zijn. Van een burge meestersfunctie in Capelle aan den IJssel is volgens hem ook geen sprake. „Ik ben niets van plan, ben niet gevraagd," ontkent hij de hardnekkige geruch ten die de laatste tijd opgeld doen. Reden om eens te praten met de WD-politicus die zaken als onder meer de 100 procent gemeentegarantie, het kwali- teits-garantiefonds op zijn conto kan schrijven. Door Marianne Ames In die negentien jaren heb ik me ook geen seconde verveeld. Hoeveel mensen kunnen dat over hun werk zeggen? Ka merlid-zijn is boeiend, veel zijdig, je maakt veel mee. Er zit wel een zekere herhaling in, maar echt hetzelfde is het nooit". Enthousiast en in staccato stijl praat de 54-jarige De Beer over zijn werk. „Bijna niemand zit er ook zolang in. Ik ben één van de uitzonderin gen. Een onderzoek heeft aan getoond dat de meeste mensen het kamerwerk mentaal en fy siek niet kunnen volhouden. Dit zou de belangrijkste oor zaak zijn van de vele wisselin gen in de Tweede Kamer. Een kamerlid hoeft ook niet intel ligent te zijn, als deze maar goed tegen spanning kan en een goede gezondheid heeft," lacht hij, waarna hij zich haast te zeggen dat het half in ernst, half bij wijze van grap is bedoeld. Later in het ge sprek zal Pol de Beer opmer ken 'goddank nooit ziek te zijn - even afkloppen'. Als zevende zoon van een Franse moeder en Hollandse vader werd L.M. de Beer tij dens een vakantie aan de Bel gische kust geboren. „Van daar ook mijn naam. Ik ben genoemd naar de Belgische koning en Pol is de Vlaamse afkorting van Leopold." Hoe wel het gezin De Beer destijds in Breda woonde, heeft hij een deel van zijn jeugd in Brussel doorgebracht. Tot en met zijn diensttijd interesseerde de pas afgestudeerde HTS'er zich geen cent voor de politiek. Overtuiging „Toendertijd werd de rode lo per uitgelegd voor HTS'ers, maar na mijn diensttijd be stond opeens een grote werk loosheid. Er was een enorme malaise in de bouw, een situa tie vergelijkbaar met de perio de die we pas achter de rug hebben. Ik ben toen gaan na denken hoe het in hemels naam mogelijk was dat er in twee jaar tijd zoiets funda menteels kon veranderen. Alle partijprograms ben ik daarom gaan lezen en de WD leek me wel wat. Voornamelijk van wege de ideële boodschap van het liberalisme. Denk maar aan crematie, dat was toen verboden voor katholieken, maar ook waren er aparte filmkeuringen, boeken die ka tholieken niet mochten lezen. Ik ben echt uit overtuiging lid geworden en ik ben het nog steeds. Er zijn tal van onder werpen waarbij je de mede mens ruimte moet geven om te handelen. Het liberalisme is voor mij een bron van inspira tie, van mijn leven." Het is tekenend voor het karakter van Pol de Beer, dat hij des tijds als kersvers WD-lid ge lijk de confrontatie aanging. „Ik dook er gelijk in, zeker. Het was toen heel bijzonder dat een katholiek lid werd van de WD. Daarom werd mij ge vraagd een boekje te schrijven over 'Katholicisme en libera lisme' om andere geloofsgeno ten over de streep te krijgen. We zijn dat boekje toen nog na de mis gaan uitdelen op zon dagmiddag." Zichtbaar genie tend denkt hij terug. Enige passiviteit is hem vreemd blijkbaar. „Ik wil ook actief lid zijn van mijn afdeling. Wanneer er bil jetten voor verkiezingen ge plakt moeten worden, ben ik - als het even kan - er altijd bij met m'n vrouw. Ook vergade ringen van de WD-afdeling in Vlaardingen probeer ik al tijd bij te wonen. Ik vind het erg belangrijk het contact met de eigen leden te behouden en ben ook geïnteresseerd in wat in Vlaardingen gebeurt. Ik ga echter niet in het openbaar praten over gebeurtenissen in de gemeenteraad; daarin moet ik terughoudend zijn omdat de mensen mij dan toch als kamerlid zien. Die pet kun je niet afzetten", waarmee hij elk commentaar op de tumul tueuze gang van zaken mo menteel binnen de Vlaarding- se raad uit de weg gaat. „Ik doe er geen uitspraken over. Zo hoort het ook. Dat is geen kwestie van lafheid of desin- en met name de uitbreiding van Zestienhoven, een belang rijke impuls zal betekenen voor de werkgelegenheid in de regio. Aan de andere kant vindt men de verwachte aan tallen arbeidsplaatsen niet in verhouding staan tot de te maken kosten en te veroorza ken overlast. sposten doet, heb ik 't in geu ren en kleuren verteld." Ambities Op de vraag of hij ambities heeft zijn bijna twintig jarig lidmaatschap in te wisselen, etaleert hij de diplomatie van een ervaren politicus. „Ik zoek niet naar iets, nee. Als mij ge vraagd werd 'zou je die inter nationale functie willen heb ben?' zeg ik niet direct nee. Dan zou ik het wel overwegen. Een functie op internationaal terrein zou best aardig zijn, maar ik wil niet weg. Ik zie het werk als kamerlid niet als iets tijdelijks. Het is echt een levensvervulling. Een vak kun je het niet noemen: het is een mooie besteding van je leven. Ternauwernood had hij zijn gast verwelkomd of de ont kenning rolde van zijn lippen. De Vlaardinger is duidelijk niet van zins zijn huis te ver ruilen voor een 'dienstwoning' in Capelle. Toch is zijn naam meermalen genoemd in ver band met de opvolging van burgemeester L. van Leeu wen. Pol de Beer verwijst dit bericht voorgoed naar het land der fabelen. „Ik heb geen flauw idee waar het gerucht vandaan komt, maar het is volstrekt niet waar. Het zou echt vervelend zijn geweest als ik wèl gesolli citeerd had." De humor kan De Beer er evenwel van in zien. „Mijn collega die aanbe velingen voor burgemeester-

De Havenloods | 1988 | | pagina 7