December nog duurder voor I mensen met uitkering ■B Educatief centrum Rijnmond speelt in op bedrijfsleven SlsSf Opnieuw actie omwonenden tegen aanleg Rijksweg 19 Cafés bomvol op Kerstmuzieknacht Schiedams Nieuwsblad Branchedag Schiedam steekt wel helpende hand toe Piek speelt op verzoek Spreekuur raadslieden aSsEsa"— £rsu>-»- ssrsiraass Nieuwjaarsreceptie Turkse vrouwen Concert 'OASE' CAD-computer vervangt tekentafel Open huis Schiespoor DE HAVENLOODS- DINSDAG 20 DECEMBER 1988 51-498 R00MB0TERAMANDEL- KRANSEN VINCENT v.d BOSCH Westfrankelandsestraat 93 ontwprn«fprc ROTTERDAM - De Stichting Eigenwijze Mode en de Be- drijfsadviesgroep Vrouw en Werk houden op donderdag 26 januari in het Bibliotheek theater een branchedag voor ontwerpsters, die zich bezig houden met het brede terrein van modekleding en mode-ac- Daarnaast zal zich een aantal mode-verwante bedrijven presenteren, die voor de ont werpsters van belang kunnen zijn en zal er een stoffenpre- sentatie plaats vinden. Deelnemers aan deze dag krij gen een uitgebreide informa tiemap. Voor meer informatie en aan melding kan men contact op nemen met Stichting Eigen wijze Mode, Karin van Paas- sen, Rietdijkstraat 52d, 3151 GJ Hoek van Holland. Tele foon 01747-2340. VLAARDINGEN/SCHIE- DAMDe toch al dure de cembermaand wordt voor Vlaardingers met een uitke ring nog wat duurder. Als ge- KERSTPUDDING VINCENT v.d BOSCH Westfrankelandsestraat 93 volg van de invoering van de nominale premie bij het zie kenfonds gaan ongeveer 2300 Vlaardingse hoofdverzeker den die van een uitkering le ven per 1 januari een deel van hun ziekenfondspremie zelf betalen. Vooruit betalen, want de compensatie voor deze uit- gavepost wordt pas in de uit kering van januari verwerkt. "De nominale premie moet iedereen betalen. Ook cliënten van onze dienst. Inning van de Wethouder Zijdeveld riep in Schiedam in allerijl de leden van de commissie sociale zaken bijeen om tot overeenstemming te ko- premie is primair een zaak van het ziekenfonds en hun cliënten", verwoordt de heer Boot het standpunt van de ge meente Vlaardingen in deze zaak. Boot werkt bij de Ge meentelijke Sociale Dienst aan de Hoflaan. Begin verleden week hebben vertegenwoordigers van de verschillende sociale diensten in de Waterweg-regio met het ziekenfonds DSW overleg ge had over dit knelpunt. Een éénduidige beleidslijn is er niet uit naar voren gekomen. Per gemeente bepaalt men nu of men uitkeringsgerechtig den een helpende hand toe steekt of niet. In Vlaardingen gebeurt dat dus niet. In Schiedam bijvoor beeld wel. Daar werd in aller ijl bijeen geroepen commissie vergadering van sociale zaken beslist dat de Schiedamse so ciale dienst de verschuldigde premies inhoudt, tenzij cliën ten kenbaar maken dat zij daar bezwaar tegen hebben. "Het is een principieel punt of je aan het geld van mensen mag zitten. Maar aan de ande re kant is het ook heel verve lend als er bij mensen een re kening ligt waar ze niet op hebben gerekend", meent wethouder Zijdeveld, voorzit ter van de commissie sociale zaken. Uitkeringsgerechtigden in de Jeneverstad hoeven de nomi nale premie over januari dan ook niet zelf, vóóruit, aan het ziekenfonds af te dragen. De gemeente schiet het bedrag dat voor alle vierduizend mensen met een uitkering ver schillend is voor. In de daarop volgende maanden is het de bedoeling dat de GSD het ver eiste bedrag na overleg met de cliënten, inhoudt op de uitke ring. ÉMWWMBiBy W De Schiedamse Sociale Dienst steekt uitkeringsgerechtigden de hel pende hand toe bij de invoering van de nominale premie. De Vlaardingse dienst daarentegen vindt dit een probleem dat in de gezondheidszorg opgelost moet worden. Voor inwoners van Schiedam met een uitkering verandert dankzij het besluit van de commissie sociale zaken dus ook na januari niets door de invoering van de nominale premie. Tenzij ze niet willen dat de sociale dienst het be drag inhoudt; in dat geval be talen ze zelf de rekening aan het ziekenfonds. Voor Vlaardingers die van een uitkering moeten rondkomen, valt er weinig te kiezen. "Het probleem dat in feite in de gezondheidszorg wordt ver oorzaakt, moet daar ook wor den opgelost. De kosten die het met zich mee zou brengen wanneer wij ons ermee zou den gaan bemoeien, moeten wel in verhouding blijven", vindt de heer Boot, namens de Vlaardingse GSD. "We zijn overigens wel van plan om de cliënten te berichten dat de uitkering van januari welis waar wat hoger is, maar dat is om de premie aan de zieken fonds te kunnen betalen". SCHIEDAM Fred Piek, be kend van de Amazing Stroop wafels en de Drie Heren, speelt donderdag 22 december in theatercafé De Tender in het Passagetheater. Op zijn gitaar zal hij nummers van zijn persoonlijke top honderd ten gëhore brengen. Het pu bliek mag kiezen welke songs hij moet spelen. De avond be gint om 21.30 uur en de toe gang is gratis. R00MB0TER- KERSTKRANSEN VINCENT v.d BOSCH Westfrankelandsestraat 93 Tel. 426.88.83 SCHIEDAMTussen Kerst en Nieuwjaar zal het Instituut Raadslieden geen spreekuur houden. Vanaf 3 januari zul len de sociaal raadslieden him activiteiten weer hervatten. De spreekuurtijden zijn: van dinsdag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en donder dag van 17.00 tot 19.00 uur. Het instituut bevindt zich aan de Broersveld 140. eoon«nra. 010 - 4.346.711 CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING INSTALLATIE/ONDERHOUD SCHIEDAM— De Stichting Turkse vrouwen organiseert ter gelegenheid van het nieu we jaar een receptie. De Stichting behartigt de belan gen van buitenlandse vrou wen en in het bijzorder van Turkse vrouwen. Er wordt ge streefd naar een goede inte gratie van de buitenlandse vrouw in de Nederlandse sa menleving. Schiedammers die deze stich ting een warm hart toedragen en/of kennis willen maken met deze stichting, kunnen te recht op de nieuwjaarsrecep tie op 4 januari 1989 in 'De Erker' (Jan van Avennestraat 32) van 18.00 tot 20.00 uur. Op de receptie wordt de aanwezi gen een drankje en een Turks hapje aangeboden. SCHIEDAM Zangkoor 'OASE' geeft een kerstconcert in dienstencentrum 'De Woudhoek'. Op woensdag 21 december zal het koor vanaf 20.00 uur allerlei kerstliedjes ten gehore brengen. Kaarten kosten f 2,50 en zijn verkrijgbaar aan de zaal, Heijermansplein 35. De zaal is vanaf 19.30 uur Banketbakkerij Vincent v/d Bosch wenst iedereen in Schiedam smaakvolle kerstdagen en een hartig Oudjaar en een zoet Begin. Ontdek ook in 1989 hoe lekker, lekker kan zijn. Banketbakkerij VINCENT v.d. BOSCH Westfrankelandsestraat 93. Tel. 426.88.83. SCHIEDAM Door de snelle technologische ont wikkeling is in het be drijfsleven een toenemende behoefte aan bij- en om scholing. Om in deze be hoefte te voorzien en om de relatie tussen onderwijs en bedrijfsleven te verbete ren, biedt de Rijnmond MTS een aantal bedrijfsge- SCHIEDAM— De model- spoorwegvereniging Schies poor houdt dit jaar nog één keer open huis. De modelbaan zal voor deze gelegenheid ge heel in kerstsfeer gehuld zijn. Er staat ook een lange spoor brug opgesteld van ruim twee meter. Voor de jeugd wordt een puzzeltocht georgani seerd, waarmee zij spoorweg materiaal kunnen verdienen. Op de beurs kunnen weer al lerlei materialen gekocht wor den. De open dag vindt plaats op zaterdag 24 december van 10.00 tot 16.00 uur in het clubgebouw aan de Westerka de 21. richte cursussen aan. De cursussen worden in de avonduren gegeven en zijn ondergebracht in het Edu catief Centrum Rijnmond (ECR). Afgelopen donder dag werd het ECR officieel geopend met het in gebruik nemen van het zogenaamd CAD-centrum. Burge meester Scheeres was uit genodigd om de openings handeling te verrichten. Het Educatief Centrum Rijn mond staat formeel los van de Rijnmond MTS. In de praktijk echter maakt het centrum ge bruik van de faciliteiten van de school. Bovendien worden de cursussen meestal verzorgd door docenten van de MTS. De wet Contractactiviteiten maakt het de school mogelijk om samen te werken met het bedrijfsleven en dergelijke aan te bieden. SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN Er komt een massale handtekeningactie tegen de aanleg van Rijksweg 19. Dit werd donderdagavond duide lijk op een door een drietal organisaties georganiseerde voorlichtingsavond over de gevolgen van de aanleg van de weg voor het leefmilieu voor bewoners van Schiedam- Groenoord en Vlaardingen- Holy. Een arts en een milieu deskundige presenteerden de nieuwste gegevens over de verwachte luchtverontreini ging en de consequenties hier van voor de gezondheid van de betroffen bewoners. Onder de ruim honderd aanwezigen bleek de actiebereidheid De informatieavond was geor ganiseerd door het comité Verontruste Bewoners Schie- dam-Noord inzake RW-19, de stichting Samenlevingsop bouw Schiedam-Noord en de provinciaal konsulent voor natuur- en milieu-educatie in Zuid-Holland. J. Fransen van de stichting Natuur en Milieu en expert op het gebied van luchtverontrei niging en verkeer schotelde de bewoners voor dat de ver keersdrukte op RW 19 hoger zal zijn dan dat voor kort werd aangenomen. „We weten uit mondelinge contacten met ambtenaren van Rijkswater staat dat nu wordt gedacht aan twee maal drie rijstroken in plaats van twee maal twee." Volgens Fransen bete kent dat dat de verkeersdruk te het dubbele wordt dan waar men nu nog van uitgaat. Ook plaatste hij vraagtekens bij de berekening van Rijks waterstaat dat 10 procent vrachtverkeer zal zijn. De me ning van de milieudeskundige is dat dat aan de lage kant is. Er zal volgens Fransen na de aanleg van de nieuwe weg een ongezonde leefsituatie on- staan voor de omwonenden. „Tot op 500 meter van de weg worden de gezondheidsnor men voor stikstofoxiden over schreden. Dat is een vrij ern stige situatie." Van enkele an dere gezondheidsbedreigende stoffen, zoals benzeen en kan kerverwekkende deeltjes op roet, zijn nog steeds geen con crete gegevens beschikbaar. Wel verwacht Fransen dat de normen op 100 meter van de rijksweg zullen worden over schreden. De Amsterdamse arts R. Stumpel ging in op wat dit nu voor de gezondheid van de omwonenden gaat betekenen. Uit zijn betoog bleek dat de omwonenden na de aanleg van Rijksweg 19 extra ge zondheidsrisico's lopen. De effecten van de extra lucht verontreiniging op de gezond heid van die mensen zullen volgens de medicus ernstiger zijn dat dat Rijkswaterstaat heeft berekend. De normen waarop concentraties geen ef fect hebben zijn in het rapport van Rijkswaterstaat vastge steld voor afzonderlijke stof fen. „Er zit echter een adder tje onder het gras. Er wordt onvoldoende rekening mee ge houden dat schadelijke be standdelen uit uitlaatgassen elkaar versterken", aldus Stumpel. De arts verduide lijkte ook dat voor kankerver- Een groot aantal bewoners van Schiedam en Vlaardingen liet zich deskundige voorlichten. geLSen te horen di^ opriepen De suggestie voor een massale petitie wordt hoogstwaar schijnlijk door het comité Verontruste Bewoners overge nomen. Een aantal aanwezi gen heeft al positief gerea geerd op de oproep van het comité om zich als vrijwilliger aan te melden. Mensen die zich alsnog als vrijwilliger aan willen melden kunnen dit doen via telefoonnummer 4714826 of telefoonnummer 4709646. CAD Met betrekking tot de CAD- cursus is de Rijnmond MTS bijgestaan door het Schie damse ingenieursbureau Con- trolec. De letters CAD staan voor Computer Aided Design en dit betekent vrij vertaald: 'tekenen met behulp van de computer'. De laatste jaren zijn steeds meer bedrijven overgegaan tot het gebruik van CAD-systemen en deze ontwikkeling zet zich nog steeds voort. Er is dus een gro te behoefte aan goede CAD- opleidingen. De Rijnmond MTS beschikt over twaalf CAD-systemen en ervaren do centen op dat gebied. Het be drijf Controlec zorgde voor de nodige steun en technische adviezen en zo is de CAD-cur- sus tot stand gekomen. In 11 lessen kunnen de cursisten zich het tekenen met een com puter eigen maken. Bedrijfsleven Door een druk op de knop nam burgemeester Reinier Scheeres het CAD-centrum officieel in gebruik. Vooraf gaand aan deze handeling was er nog een drietal toespraken. De directeur van de Rijnmond MTS, de heer Van Pelt, en de directeur van Controlec, de heer De Jager, gingen nader in op de relatie tussen het onder wijs en het bedrijfsleven. Van Pelt sprak in zijn rede de hoop uit dat zijn school met steun van het bedrijfsleven uit de regio en de lokale overheid in de toekomst een goede en blij vende relatie met dat bedrijfs leven zal opbouwen. De Jager benadrukte de noodzaak van een goede relatie tussen on derwijs en bedrijfsleven, om dat de school immers mensen opleidt die later in het be drijfsleven terecht komen. Een juiste afstemming van de opleiding op de eisen van het bedrijfsleven is dan ook van groot belang, aldus De Jager. „Succes van het CAD-cen trum zal enerzijds leiden tot het verdwijnen van het teken bord en anderzijds in de be hoefte aan goed opgeleide mensen voorzien", aldus De Jager. Tot slot omschreef de direc teur van het gewestelijk ar beidsbureau Nieuwe Water weg Noord, de heer Van Lent, het ECR als een "goed voor beeld van het beter inzetten van de bestaande onderwijs structuur". Hij roemde de "markt- en klantgerichte aan pak" van het Educatief Cen trum Rijnmond. het Weeshuis de grootste moeite om langs de stappers he muziek, je kan het zo gek niet dam 'live' te horen. Het uit gaansleven stond in het teken van de Kerstmuzieknacht en dankzij de medewerking van de weergoden waren de cafés overvol. Voor de muziekliefhebers viel er veel te genieten. In het Weeshuis speelde het jazzor kest The Jazzy Rabbits onge compliceerde dixieland. Er werden overigens nogal wat acrobatische toeren geëist van de muzikanten. Vooral de schuiftrombonist moest zich in de vreemdste bochten wrin gen om langs het publiek te spelen. Ook in café de Unie was het enorm druk. Liefheb bers van soulmuziek die naar het optreden van de formatie Solid Soul wilden luisteren moesten in veel gevallen voor de ramen blijven staan. Het was bijna onmogelijk om het café binnen te komen. De Kerstmuzieknacht zat vol contrasten. Na de soultopper 'Signed Sealed and Delevered' kon je in een naburig café de jazzklassieker 'My Funny Va lentine' horen. Op de Schie damse muzieknacht waren bands van hoog niveau aan wezig. In Juan Les Pins aan de Lange Haven speelde bijvoor beeld het Tuffie Vos Kwartet de sterren van de hemel. Rock 'n Roll-liefhebbers kwa men niet aan hun trekken op de Kerstmuzieknacht. Zij konden terecht in zaal Irene waar een groots rock 'n roll- feest in de kerstsfeer werd ge organiseerd. Ook hier waren live-optredens. De Eindho- vense band The Street Buc kets bracht de aanwezigen in de juiste stemming. Al met al kan de Schiedamse horeca terugblikken op een bijzonder geslaagd weekend. De cafés zaten bomvol en dat gebeurt niet altijd.

De Havenloods | 1988 | | pagina 3