mm Hermes DVS niets minder dan lijstaanvoerder DCV Vechtsporten in Sportarcade Schiedams Nieuwsblad Schiedammers thuis nog ongeslagen OPEL6 Latuheru verrassend eerste Damclub mist unieke kans Schaaktoernooi bij Groenoord Sportnieuws naar redactie Sportprofiel Wim Poulus 'Geen drempels in de lucht' Zwem instuif DE HAVENLOODS- DINSDAG 20 DECEMBER 1988 51-500 SCHIEDAM— Het ver schil tussen Hermes DVS uit en thuis is hemelsbreed. Veroveren de Schiedam mers de punten buitens huis slechts sporadisch, op Harga zijn zij nog ongesla gen. Afgelopen zondag maakte koploper DCV kennis met de Schiedamse dadendrang. De ploeg van trainer Joop Molendijk kwam echter gedeeltelijk met de schrik vrij en hoef de na een niet onaantrek kelijke wedstrijd, maar één punt bij de blauw-witten in te leveren. Volgens Her mes-coach Geert Meyer is het onderscheid tussen de prestaties van zijn spelers uit en thuis hoofdzakelijk een mentale kwestie, waar derhalve hard aan gewerkt moet worden. Na de opzienbarende 5-0 overwinning op HMSH vorig weekend had Meyer zijn elftal ongewijzigd gelaten. Van Duppen en Van Buuren (ex- DVC!mochten dus opnieuw op de bank plaatsnemen. Het bleek een juiste beslissing. Hermes was over het alge meen de betere ploeg. Vooral in de eerste helft dicteerden de Schiedammers het spel. In de 8e minuut knalde Rób van der Tuyn op doel, maar DCV-goalie Buitelaar wist nog net een vuist tegen het leder te plaatsen. Tien minu ten later gilde de thuisploeg om een strafschop nadat spits Biesheuvel, na een knappe schijnbeweging, werd neerge legd. De uitstekend leidende Van Rooyen liet echter door spelen. Steekpass Geheel tegen de verhouding in kwam DCV in de 35e minuut op voorsprong. Hans Grafener nam een strakke corner ineens vol op de schoen en trof prachtig doel. Hermes restte niets dan opnieuw de aanval te zoeken, al liet de aanslui ting van het 4-mans midden veld bij het voorhoede-duo daarbij soms te wensen over. Harry Vlasveld schoot in het zijnet, maar in de 35e minuut werd Hermes toch beloond. Oscar Biesheuvel verzond een intelligent steekpassje naar René Grimius die prima door zette aan de rechterkant. Zijn voorzet werd in eerste instan tie gemist door de Hermes- voorwaartsen, maar Hans de Roos stond alsnog op de juiste plaats. Met een geplaatste bal bracht hij 1-1 op de borden. Hermes DVS kreeg voor rust nog twee mogelijkheden. Uit de rebound vuurde André Rit- man op de vuisten van Buite laar, terwijl Grimmius zich op Een strijdend Hermes DVS (hier in actie op een archieffoto tegen DFC) verdiende zondag tegen DCV eigenlijk iets meer dan een remise het beslissende moment liet aftroeven door een DCV-ver- dediger. De eerste twintig minuten van het tweede bedrijf werden ge heel bepaald door beide (ijzer- sterke) defensies. Geen kans werd weggegeven, het spel concentreerde zich dientenge volge op het middenveld. In de 24e minuut was het wederom Biesheuvel die neerging in het strafschopgebied, opnieuw werd het penalty-appèl echter weggewuifd door de scheids rechter. Iets later voltrok zich bijna een klein drama voor Hermes. Plotseling ontsnapte Jan Kö- nemann voor één keer aan de aandacht van zijn bewakers, maar de ex-SW-er speelde de bal te ver voor zich uit waar- Tien minuten voor tijd mocht Peter van Buuren opdraven voor de leeggespeelde Grim mius. Éénmaal vestigde de langharige spits de aandacht op zich. Als Grafener in de eerste helft nam hij een voor zet in één keer vol op de wreef, maar hij had het geluk niet aan zijn zijde. De bal ver dween richting tennisbanen. Na afloop bleek Meyer on danks het veldoverwicht van zijn team tevreden met de puntendeling. „Als je tegen een ploeg als DCV op achter stand komt, mag je blij zijn alsnog gelijk te spelen. Mis schien had de arbiter de bal éénmaal op de stip moeten leggen, dat zou een uitkomst zijn geweest. Natuurlijk spe len we nog veel te wisselvallig, in uitwedstrijden moeten we gewoon meer punten gaan pakken. Dat is in hoofdzaak een mentale zaak, sommige spelers voelen het eerder aan dan andere. Vandaar dat ik ook die wijzigingen heb aan gebracht in het elftal, mensen moeten bereid zijn dat stapje extra te zetten. Op basis van werklust worden in de eerste klasse de punten verdeeld, technische ploegen als Slik kerveer komen in de proble men. Misschien is dat jammer, maar je kunt je beter tijdig aanpassen, dan achteraf con cluderen de verkeerde tactiek te hebben gekozen". Hermes DVS heeft nu 12 punten uit 11 duels binnengehaald. SCHIEDAM Sportschool Sportarcade start met ingang van woensdag 11 januari met een aantal nieuwe cursussen. Kick-boxen Een introductie-team van tien weken (twee trainingen van anderhalf uur per week). De kosten bedragen f 150.- voor de complete cursus. De leiding is in handen van Francisco de Brito, die dan-graden heeft behaald in het tea-kwon-do en full-contact karate. In het kick-boxen heefl hij in '85, '86 en '87 de nederlandse titel in de A-klasse veroverd. dedigingssport met een ge weldloos karakter. Men wordt getraind de tegenstander te ontmoedigen door zijn eigen kracht tegen hem te gebrui ken. Aikido is een sport waar in discipline en correct gedrag een belangrijke rol spelen. Jodo Jodo is de eeuwenoude Japan se wapenkunst van het stok- vechten. Lichaam en geest worden getraind om met be hulp van de stok te kunnen vechten. Behalve snel en ac tief bewegen zijn ook correcte Chris van Mourik verzorgt de lessen aikido en jodo. Hij is all-round leraar in de Japanse vechtsporten. De kosten voor deze cursussen bedragen f 110.-. Tijdig inschrijven kan van belang zijn, omdat Sport arcade aan het aantal deelne mers een maximum stelt. 1. Bart Latuheru Excelsior 6.93 2. Joop Hiele Feyenoord 6.91 3. Ed de Goeij 4. Errol Refos 6.85 Excelsior 6.82 5. Henk van Goozen Excelsior 6.75 6. Steve Wasiman Excelsior 6.71 Martin van Geel Feyenoord 6.71 8 Carlo l'Ami Excelsior 6.67 John van de Zwan D.S.79 6.67 Michel van Wattum Excelsior 6.67 6.59 11. Theo Speelmeyer D.S.'79 12. Alfred Knippenberg D.S.79 6.54 Ardie Oosterlee S.V.V. 6.54 14. Marcel van der Net D.S.79 6.53 15. Aad Leenheer Excelsior 6.50 Edwin Vurens Sparta 6.50 17. Warry van Wattum Ecselsior 6.46 Hans Loovens S.V.V. 6.46 19. André Wasiman Excelsior 6.45 Piet Wijnberg Sparta 6.45 Prettige Kerstdagen en een succesvol, blessure-vrij en Gelukkig 1989 ROTTERDAM Errol Refos heeft het niet gered. De man die weken lang de ranglijst van de Radio Rijnmond Voet baller van het Jaar verkiezing aanvoerde, is geen herfstwin- naar geworden. Hij moest die eer laten aan teamgenoot Bart Latuheru. Refos scoorde in de laatste wedstrijd slechts een vijf. Latuheru een zeven, waarmee de laatste zijn ge middelde op een constant ni veau hield. Joop Hiele, de winnaar van vorig seizoen, staat op een tweede plaats en Ed de Goeij, de nummer twee van de vorige editie, bemach tigde een derde plaats. Als vier staat nu pas Refos geklas seerd. Als je de gemiddelden van de toppers uit het klassement van dit jaar ook vergelijkt met die van vorig jaar dan is het opvallend dat er dit seizoen over de hele linie beter wordt gepresteerd. Na de helft van de competitie stond toen Ed de Goeij op de eerste plaats met een gemiddelde van 6,83. Hans Loovens (SVV) was tweede met 6,68 en Carlo l'Ami en Joop Hiele met 6,66 gedeeld derde. Topscorer toen was Juul Ellerman met elf doelpunten. Nu is dat Ardie Oosterlee, de SVV-spits, met negen doelpunten. Feyenoor- der Van Geel scoorde zeven maal en Tebbens en Vander Wiel (beide DS '79) zes maal. Overigens twee Feyenoorders bungelen onderaan de rang lijst van Voetballer van het Jaar verkiezing. Het zijn Mar cel Brands met 5,48 en René Hofman met 5,55. Jacobs en Kraay zullen er niet blij mee zijn. SCHIEDAM Damclub Schiedam heeft een uitsteken de kans om alleen op kop te komen in de eerste klasse aan zich voorbij laten gaan. Door dat het Haagse RDG het afge lopen weekeinde verloor van Excelsior zouden de Schie dammers bij winst op debu tant De Lier minimaal één punt voorsprong nemen op de naaste concurrenten. Zover kwam het echter niet. Schie dam moest na een taaie wed strijd, met maar liefst acht re mises, genoegen nemen met een 10-10 totaalstand. De eer ste plaats op de ranglijst deelt damclub Schiedam nu met Dordrecht en Excelsior, alle clubs hebben 11 punten uit 7 duels. De Schiedammers startten te gen De Lier, dat met 7 licen tie-spelers aantrad (d.w.z. dammers die voor meerdere verenigingen spelen), optimis tisch. Gezien het zware pro gramma in de eindfase van de competitie en de relatief be scheiden positie van De Lier leek een overwinning zowel noodzakelijk als voorspel baar. Het liep anders. Slechts aanvaller Jelle Groe- neveld boekte de volle Schie damse winst. Hij speelde een zgn. partij-uit-één-stuk. Na dat zijn tegenspeler verkeerd een schijf offerde en op on juiste wijze een dam binnen haalde maakte Groeneveld de partij met een simpel slagzetje af. Rob van Eijk daarentegen leed verrassend verlies. Van Eijk zette de partij scherp op, maar zijn tegenstander, met de veelzeggende naam De Ko ning, doorzag snel zijn bedoe lingen en anticipeerde sterk. Na een verkeerde terugruil van Van Eijk verloor de Schiedammer een aankno pingspunt en werd resoluut naar een nederlaag gespeeld. Remises Daarnaast dus liefst acht pun- tendelingen. Sjaak Prins, Paul Boerrigter, Peter Poot en Tiny Mous bereikten evenwichtige remises. Voor Ron Heusdens en Gert van Willigen leek er aanvankelijk meer in te zitten. Heusdens is de laatste weken echter niet best op dreef en buitte zijn lichte voordeel niet uit. Van Willigen raakte verzeild in een '5 tegen 5 eindspel' met winstkansen. Een verkeerde zet van de Schiedammer maakte evenwel een eind aan zijn voordeel, zodat ook hij genoegen moest nemen met Geluk was er voor Piet Basti- aanse en Wim Vrijland. Bei den moesten alle zeilen bij zetten om een nederlaag te voorkomen. Niet onfortuinlijk slaagden beide dammers daarin, daarmede de eind stand op 10-10 bepalend. Op 7 januari '89 treedt dam club Schiedam in Gouda aan tegen Damlust. Het tweede team van Schiedam blijft met Vlaardingen verwikkeld in een interessante titelstrijd. De wedstrijd waarin beide riva len elkaar onlangs ontmoetten eindigde namelijk onbeslist, 8-8. Met 13 punten uit 7 duels strijden zij voort. SCHIEDAM— Ook dit jaar kon schaakvereniging Groe noord voor de competitie van de Rotterdamse Schaakbond vijf teams inschrijven. Na drie speelronden kan de volgende tussenbalans worden opge maakt. Het eerste team, dat o.l.v. Loek van Soelen uitkomt in de hoogste klasse van de RSB, verkeert met drie punten uit evenveel wedstrijden in de on derste regionen. Het tweede schaakteam, dat al driemaal achtereen tevergeefs probeer de naar de tweede klasse door te stoten maar steeds op bord- punten promotie miste, gaat fier op kop. Ook het pas ge promoveerde vierde team heeft het zwaar in de derde klasse. Na een overwinning en twee afgetekende nederlagen lijkt handhaving dit seizoen het devies voor de spelers van Jaques Groeneveld. Het vijfde team tenslotte haalde onlangs de eerste overwinning binnen, waarvoor hefcenige vrouwelij ke lid van Groenoord mede verantwoordelijk was. De interne competitie, onder verdeeld in drie groepen, heeft nog slechts enkele wedstrijda vonden te gaan voordat een geheel nieuwe indeling zal worden gemaakt. Zodoende kunnen nieuwe leden vanaf begin '89 opnieuw soepel in gepast worden. Sinds enige jaren is er op dinsdagavond van 19.00 tot 20.00 uur een jeugdopvang. Jongens en meisjes wordt dan schaakken nis bijgebracht om zodoende één van de KNSB-diploma's te behalen. Toernooi Als vanouds wordt het kalen derjaar bij schaakvereniging Groenoord afgesloten met het befaamde Oliebollen-snel- schaaktoernooi. Het is een open toernooi waaraan zowel thuisschakers als leden van andere verenigingen kunnen deelnemen. De indeling ge schiedt op basis van speel- sterkte, zodat ook minder ge routineerde snelschakers kans maken op het winnen van prijzen. Bovendien worden de deelnemers van tijd tot tijd getrakteerd op oliebollen. Het maximaal aantal deelne mers is op 80 gesteld. Het is derhalve zaak zich tijdig aan te melden. Het toernooi wordt georganiseerd op vrijdaga vond 30 december a.s. in het clublokaal, de Boerderij aan de Van Sweelincksingel 7, Schiedam Noord. De zaal gaat open om 19.00 uur, de wed strijden beginnen om half acht. Het inschrijfgeld be draagt f 7,50. Aanmelden bij M. Buckers, tel. 4701726. VOETBAL De leden van de voetbalvereniging CION ko men op dinsdag 27 december bijeen voor een buitengewone ledenvergadering. Op de agenda staan slechts twee punten: de herstructurering van het Vlaardingse voetbal en bestuur samenstelling. De vergadering wordt gehouden in het clubhuis van CION en begint om 20.00 uur. SCHIEDAM Clubbladen en berichten voor deze pagina kunt u sturen naar de sportre dactie van het Schiedams Nieuwsblad, Postbus 3130 AH Vlaardingen. Het is dan ook mogelijk berichten telefonisch door te geven, tel. 4352911. In deze rubriek treedt weke lijks een Schiedamse sport vrouw- of -man voor het voet licht. Geboortedatum en -plaats - 1 maart 1928 te Schiedam. Beroep - Gepensioneerd chef-techni sche dienst. Vereniging - Ik ben selectie-trainer bij voetbalvereniging Martinit, uitkomend in de vierde klasse KNVB. Vorige club - Als voetballer ben ik altijd actief geweest voor slechts één vereniging, namelijk SW, waar ik me op mijn achtste jaar aanmeldde. Ik heb daar tot m'n dertigste gespeeld en ben toen onder mijn hoede heb gehad is bijna onuitputte lijk, vergeet niet dat ik al zo'n 25 jar als oefenmeester bezig ben. De meest in het oogsprin gende voetbalverenigingen waren SFC (3 jaar) Satelliet (3jaar) en VDL (4jaar). Verder heb ik gedurende mijn leven bijzonder veel sporten beoe fend. Zo heb ik diverse mara thons gelopen, heb gebokst en veel op de racefiets gezeten. Grootste sportieve succes - Als speler zat ik in de be roemde SVV-selectie die kam pioen van Nederland werd. Dat was het seizoen 48/49, een fantastische ervaring. Het was wekelijks een eer voor mij, als toch wat beperkte voetballer die het hoofdzakelijk van zijn inzet en werklust moest heb ben, om met de voetbalgigan ten van die tijd - Henk Köne- mann, Jan van Schijndel, Ri- nus Goossens e.a. - te kunnen spelen. Als trainer pin ik me niet vast op grote successen. Bij mij staat te allen tijde juist de sfeer voorop. Natuurlijk is een titel leuk, maar voor mij toch als bijkomstigheid. Een groep met een goede sport- mentaliteit, dat is voor mij het hoogst haalbare. Grootste teleurstelling - Ook hier geldt, tegenslag is inherent aan wedstrijdsport. Toch schiet één gebeurtenis me nu meteen te binnen. Een aantal jaren geleden, ik train de Moordrecht, stonden we drie duels voor het eind van de competitie maar liefst vier punten voor op onze naaste concurrent. De titel leek ons niet meer te kunnen ontgaan. Toch gebeurde dat. Op on voorspelbare wijze, want we hadden echt een goede ploeg, verloren we plots hoogst on gelukkig een aantal wedstrij den en werden voorbij ge streefd. Achteraf vond, en vind, ik dat heel jammer. Grootste blunder - Nu duiken we echt in de historie. Ik speelde met SW een uitwedstrijd tegen Hee renveen, waarvoor o.a. Abe Lenstra uitkwam. We verde digden een 0-1 voorsprong toen ik de bal zo'n 30 meter van het eigen doel kreeg toe gespeeld. Ik besloot op onze doelman terug te spelen, maar raakte de bal blijkbaar te hard. Prachtig zeilend ver dween hij zo onder de lat, 1-1. Sportieve ambities - Die heb ik slechts met terug werkende kracht. Zo betreur ik het achteraf ontzettend dat ik nooit heb deelgenomen aan de Marathon van New York. Momenteel beperk ik me tot het lekker sportief bezig zijn. Op het veld goed trainen bij Martinit en voor mezelf een pittig stuk fietsen. Idolen - Eigenlijk heb ik veel respect voor alle mensen die sportief presteren. Ik ben echt gek op sport, variërend van handbal tot snooker. De sporters die afgelopen zomer op de OS in Seoel de hele wereld met him prestaties in hun ban houden, dat vind ik fantastisch. Als ik toch één naam moet noemen, neem ik Johan Cruyff. Werke lijk een fenomeen, die man straalde zoveel leiderschap uit op het veld. Hobby's - Naast sport, vooral muziek. Ik heb vroeger lang een eigen jazz-vijftal gehad, ik speel klarinet, sax en fluit. Favoriete muziek - De grote orkesten als Benny Goodman en Glenn Miller, goede jazz-muziek en klassiek (met name Mozart en Beetho ven). Film, tv - Dat vind ik niet echt interes sant. Ik kijk soms naar actua liteiten-rubrieken en naar een enkele, goede film. Ja, en naar vrijwel alle sportprogramma's natuurlijk. Lectuur - Ik lees het liefst echt verha lende schrijvers, die niet al te moeilijk schrijven. Auteurs als Kirst, Desmond Bagley en Konsalik. Opinie over sportfaciliteiten in Schiedam - Die zijn in menig opzicht schandalig. Het is in deze ru briek al vaker naar voren ge bracht, maar de trainingsmo gelijkheden voor veel Schie damse verenigingen zijn nu eenmaal abominabel. Met Martinit kennen we twee mo gelijkheden: de verharde vel den bij DWS of het oefenveld bij Excelsior '20. Nadeel bij het eerste alternatief is dat na een uurtje trainen de volgende selectie al weer staat te drin gen, bij het tweede dat het veld vrijwel onbespeelbaar is, totaal overbelast dus. Het zou een uitkomst zijn indien dat oefenveld van Excelsior werd veranderd in een kunstgras veld. Daartoe zijn gesprekken op gang gekomen tussen SFC, PPSC, Excelsior '20 en Marti nit, maar hoe het daar precies mee staat weet ik niet. Verder is uiteraard de wijze waarop Schiedam SW al jaren laat vallen veelzeggend over het sportbeleid in onze gemeente. Wat is hét kenmerk van een goede trainer? - Je kunnen aanpassen aan de leefwereld van de vereniging waarin je terecht komt, iedere club kent een eigen identiteit, moraal en gedragspatroon. Daarnaast moet je je kunnen verplaatsen in de denkwereld van jongeren. Of je dan slaagt als oefenmeester is met name afhankelijk van he materiaal dat je tot je beschikking hebt en van de factor geluk. Daar bij is het natuurlijk zeer pret tig als je je spelers ziet op groeien binnen de vereniging, maar dat is tegenwoordig vrij wel onmogelijk, veel clubs hebben namelijk geen jeugd- teams meer. Dat is, denk ik, de doosteek voor het voetbal. Zeer gechargeerd durf ik te stellen dat een vereniging zonder jeugd eigenlijk geen bestaansrecht heeft. Dat zou ook de richtsnoer moeten zijn bij de herstructurering van het Schiedamse voetbal. Pro beer de sentimenten opzij te zetten, hoe moeilijk dat ook is, en kies voor hooguit tien, ge zonde voetbalclubs. Tenslotte wil ik nog kwijt, dat.... - ...ik hoop dat het, ondanks mijn misschien harde woor den, alle Schiedamse sport verenigingen komend jaar voor de wind gaat. VL AARDINGEN/SCHIE DAM De spanning was op het gezicht van Peter Ber- nhart af te lezen. Terwijl ver slaggevers van Radio Rijn mond en Omroep Vlaardingen naar het waarom vroegen van een ballonvaart met een ge handicapte aan boord, maakte ballonvaarder Erik Bosman alles in gereedheid voor de vlucht. Voor de omstanders waren het bijna routine-handelingen, maar zeer serieus maakte Bos man de rolstoel van Peter Ber- nhart vast in de kleine mand. Voor het eerst in Europa ging vorige week donderdagmid dag een gehandicapte mee met een ballonvaart. „Begin dit jaar stond Erik Bosman op een recreatiepark met zijn ballon. Op mijn vraag of ik met mijn rolstoel mee mocht varen moest Bosman ontkennend antwoorden: daarvoor was de mand niet ingericht", aldus Peter Ber- nhart. Daarna is er contact blijven bestaan tussen Erik Bosman en de Vlaardinger die voorzit ter is van de Schiedamse inva- lidensportvereniging De Ooie vaars. „Wij bleven ons afvra gen of het toch niet mogelijk was om speciale voorzienin gen te treffen en zo een bal lon vlucht mogelijk te maken met een rolstoel aan boord. De afspraak voor dit experiment was toen toch snel gemaakt", aldus Peter Bernhart. Landing „Erik Bosman was vooral be nieuwd hoe de landing zou af lopen, dat gaat vaak nogal ruw". Ook de vlucht van vori ge week donderdag eindigde - in een weiland in Zuid-Beij- erland - niet echt zachtzinnig. „De eerste keer lukte het niet de ballon aan de grond te zet ten, maar de tweede keer wel", zegt Bernhart. Erik Bosman hoopt nu spon sors te vinden om een speciale mand te maken voor vier rol stoelen. „Het experiment mag geslaagd genoemd worden", zegt Peter Bernhart achteraf. „Ondanks de spanning vooraf was ik in de lucht volledig ontspannen. Het is een gewel dig gezicht om Rijnmond on der je ogen weg te zien trek ken. Maar wat nog belangrij ker is, er zijn geen drempels in de lucht..." besluit Peter Ber nhart. VLAARDINGEN Op dinsdag 27 december wordt er in het Kolpa-bad een zwem-instuif gehou den waarnaast zwemmen en spelen ook andere acti viteiten mogelijk zijn. Het is de bedoeling, dat kinde ren tot 15 jaar die iets kun nen laten zien wat niets met zwemmen te maken heeft, naar het Kolpa-bad komen. Het maakt niet uit wat het is, een goocheltruc, een play-backnummer of het bespelen van een mu ziekinstrument, iedereen is welkom. Ook groepen kun nen een voorstelling komen geven. Natuurlijk is het ook mogelijk om gewoon te komen zwemmen of te spe len en te kijken naar de voorstellingen. Het Kolpa- bad is open van 8.30 uur tot 12.00 uur en het inschrijf geld bedraagt twee gulden en vijftig cent. Deelnemen de artiesten krijgen kor ting en betalen slechts één gulden. Voor verdere infor matie kan men terecht bij Bert de Jong, tel. 4345166.

De Havenloods | 1988 | | pagina 5