'0,o, wat zijn die met zichzelf bezig?' Unieke ijsberen vervullen droom van circusdirecteur FILM! NIEUW KS tl 4 Cursiste Open Ateliers wint publieksprijs KUNST CULTUUR AMUSEMENT Nikki Smit en de nieuwe kleren van de keizer Veel belangstelling voor Kerstcircus Ahoy' HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 22 DECEMBER 1988 51-580 ROTTERDAM— De Pu blieksprijs van het Ama- teurschildersconcours is gewonnen door Ineke Prin sen. Haar tekening 'Zwarte Rat' kreeg de meeste stem men van de bezoekers van de expositie in het World Trade Center. Ineke kreeg een waardebon van f1000.-, om te beste den aan een door haar zelf uit te kiezen kunstwerk van een Rotterdamse kuns tenaar. „Toen ik hoorde dat ik de prijs kreeg, dacht ik: zeker een fout. Ik kon me niet voorstellen dat de mensen uit al die 1500 inzendingen net mijn tekening hadden gekozen." Ineke, die dag in, dag uit te vinden is in de werkplaatsen van Open Ateliers aan de Sliedrecht- straat in Rotterdam-Zuid, is juist met de Publiek sprijs heel blij. „Ik hecht er eigenlijk meer waarde aan dan aan een prijs van een jury van kunstenaars. Het publiek moet mijn werk mooi vinden." De waardebon gaat Ineke waarschijnlijk besteden aan een abstract kunst werk. „Iets wat ik zelf nooit zou kunnen maken, iets heel nieuws voor mij." Het bekroonde werk is, naar Ineke Prinsen hoopt, een stap op weg naar een professionele carrière. „Het geeft me meer zeker heid. De tekening 'Zwarte Kat' is nog drie d vier we ken te zien in een vitrine in metrostation Eendrachts- plein. Enkele andere inzendingen van het Amateurschilder- concours zijn daar ook te 0 Ineke Prinsen bij haar 'Zwarte Kat', prijswinnares zien. Publieksprijs in het Amateurschilderconcours. (Foto Roel Dijkstra). ROTERDAM— "Als ik echt aan het toneel ga, wil ik worden als Anne Wil Blankers. Van 'Pret tig geregeld'. Maar eerst wil ik een vak leren waar ik altijd op terug kan vallen. Wel, als dat kan, iets dat met toneel te maken heeft: grimeur of misschien ook wel jour nalist. Dan kijk is daar na wel of ik aan de bak kan komen". Zeer realistische uit spraken voor een dame tje van 13 - Nikki Smit - dat meespeelt in de nieuwe familieproductie van het RO Theater: De nieuwe kleren van de keizer. Het stuk - onder regie van Ton Lutz - gaat in de kerstvakantie in première en wordt ge speeld in de Rotterdam se Schouwburg. Groot en klein kent waar schijnlijk het sprookje wel van de ijdele arrogante keizer die door sluwe kleermakers in zijn blote gat de straat op wordt gestuurd terwijl hij in de veronderstelling leeft dat hij er geweldig uitziet. Nie mand durft hem te vertellen dat hij genept is en dus vrese lijk voor gek loopt. Op één jongetje na. Die flapt het er gewoon uit. De voorstelling van het RO, naar een script van schrijfster Vonne van der Meer, wijkt enigszins af van het eigenlijke verhaal. De rol van het jonge tje is uitgebouwd. Door het hele stuk heen is hij het ventje dat door iedereen wordt ge pest en uitgelachten. Pas aan het eind, als hij de enige is die zijn mond open durft te doen, wordt juist hij dé held. Een Nikki Smit: "Een beetje brutaal geval vind ik leuk om te spelen", (foto: Rob Mertens) ander verschil is de toevoe ging van een hofkoor dat ui teraard ook zingt. Simply Red Nikki speelt in het stuk zijn vriendinnetje, en ze zingt in het hofkoor. "Ik moet hem veel pesten omdat ik bang ben om te laten merken dat ik hem eigenlijk wel aardig vindt. Dat viel in het begin niet mee. Ik was té agressief. Maar toen ik mijn rol beter onder de knie begon te krijgen lukte het wel. Ook het meezingen in het hof koor gaat nu goed. Bij de voorstellingen van het Hof pleintheater - Nikki zit al vier jaar op de speeltoneelschool - zoals Deesje en de Tomanies hoefde ik niet te zingen. Voor deze productie heb ik zang les". De nieuwe kleren van de kei zer is inmiddels bijna een staande uitdrukking te noe men die gebruikt wordt voor mensen die maar doen alsof om bij de grote hoop te kun nen horen. Nikki houdt daar helemaal niet van. Ze dweept niet met zangers of acteurs en vindt de huidige mode met ne- onkleuren maar lelijk. Toch is ze allerminst een 'tuttig' kind. Meer een juffie met een heel eigen mening. "Ik houd van de muziek van Simply Red en Kim Wilde", zegt ze lachend. "En van zwarte kleren". Ook over de professionele acteurs die aan het stuk meedoen heeft ze zo haar eigen mening gevormd. "In het begin dacht ik: 'O, o wat zijn die allemaal met zichzelf bezig'. Maar naarmate iedereen meer in zijn rol kwam te zitten werd het echt heel gezellig. Ook Ton Lutz bleek niet zo streng te zijn als ik eerst dacht. Hij is nu heel aardig tegen ons (de kinderen van de cast-red.)" Aanstellerij Nikki vindt de 'Nieuwe kleren van de keizer' een fijn stuk om te doen. "Mijn rol van een beetje brutaal geval is heel leuk om te spelen. Ik houd trouwens het meest van niet al te serieuze stukken waar veel kinderlijke dingen in zitten". Een van haar favoriete verha len dat volgens haar dan ook best op het toneel gezet zou kunnen worden is dat van Ka- rius en Baktus. Over het leven van twee bacteriën die in een mond wonen. Ze hebben bor stelhaartjes en bouwen hun huisjes in tanden. Uiteindelijk worden ze bij de tandarts ver wijderd. In veel opzichten gaat Nikki haar eigen gangetje en trekt zich er niet al teveel van aan dat medescholieren haar 'to- neelgedoe' maar aanstellerig vinden. 'Vroeger' deed ze nog aan muziek en ballet. Maar repeteren voor produkties slokt de laatste tijd bijna al haar vrije uurtjes op. "Ook niet zó gek dat andere kinde ren me soms vervelend vin den", relativeert ze. "Als ik aan een produktie meewerk, praat ik nergens anders over". De voorstellingen van 'De nieuwe kleren van de keizer' lopen van 23 december 1988 tot en met 8 januari 1989. Re serveren kan telefonisch op nummer 4118110. Els Neijts De Mexicaanse familie Rodogell, een waa r springplankfenomeen. Kerstgedachte bij Scrooged Scrooged, de grimmige vrek uit Charles Dickens' A Christ mas Carol, die op wonderlijke wijze tot inkeer kwam en zijn gevoel liet spreken, is en blijft een inspiratie voor kerstver halen. Onder het motto 'een mooie kerstgedachte is nooit weg' heeft regisseur Richard Donner een eigentijdse versie- met-komische-inslag gemaakt van het wereldberoemde ver haal. Het oorspronkelijke ver haal duikt er zelfs ook in op. Scrooged, bij Dickens een knorrige oude baas, is bij Don ner een succesvolle dertiger, Frank Cross (Bill Murray). Meedogenloos, gevoelloos, en belust op winst: Frank heeft het als dertiger al ver ge schopt. Hij is de jongste top manager uit de Amerikaanse televisiegeschiedenis. Vrije dagen kent hij niet, en aan Kerstmis vieren heeft hij helemaal een broertje dood. Terwijl in zijn televisiestudio opnames bezig zijn van -let wel- Scrooged, in een goedko pe versie uiteraard, krijgt Frank bezoek van zijn baas Lew. Lew? Maar die was toch a£ zeven jaar dood? het Heden, de fee met de rechtse di- De mysterieuze gebeurtenis sen volgen elkaar daarna in snel tempo op. Een taxichauf feur, de Geest van het Verle den, neemt Frank mee op een reis door zijn leven. De Geest van het Heden, een schitteren de fee met een gemene rechtse directe, bedient zich van ex treme middelen - slaan, knij pen, haren trekken - om Frank wakker te schudden. De Geest van de Toekomst tenslotte laat Frank zien wat hem te wachten staat als hij zo doorgaat met zijn harteloze Frank komt -natuurlijk- tot inkeer, en hervindt zelfs zijn vroegere geliefde Carol. En met Eliot, de man die hij op kerstavond op staande voet ontsloeg, komt het ook weer allemaal goed. 'Scrooged' is een vrolijke film met een ouderwetse kerstge dachte. De première is van avond, 22 december. ROTTERDAM Het tromgeroffel zwelt aan, de trompetten blazen de herkenningsmelodie uit de musical Barnum, de paardenhoeven schra pen over het zaagsel, de artiesten brengen hun mooiste kostuums in orde, de spreekstalmees- ter kondigt de openings parade aan en het pu bliek voelt de opwinding van het schouwspel in de piste: Kerstcircus Ahoy' is weer in de stad. Voor de 18e maal is het sport paleis Ahoy' in de kerst periode het domein van de circusdieren, de clowns, de dompteurs en de acrobaten. De openingsparade houdt een belofte in voor een grandioze voorstelling, met circusnum mers van wereldniveau. Tra ditiegetrouw komen de arties ten uit alle hoeken van de we reld naar de Maasstad voor het Kerstcircus Ahoy'. Een circus met wereldnummers dus, met spectaculaire dieren- nummers en bloedstollende acrobatenacts. Spectaculair is zeker het ope ningsnummer van de Duitse circusdirecteur Franz Althoff een klassieke vrijheidsdres suur met twaalf witte Arabi sche hengsten. Althoff, telg uit een eeuwenoud circusge slacht, heeft uit zijn beroemde stallen nog meer dieren mee gebracht. Tien Friese heng sten, vijf Indische olifanten en een Afrikaanse vertonen hun kunsten in een dressuur van Althoffs huisdresseur Adi En- ders. Enders zelf verschijnt in de piste op een sneeuwwit paard, de tien gitzwarte Friezen wor den bereden door ruiters in schitterende kostuums. De zes olifanten voegen de extra di mensie toe, die dit paarde- nummer anders maakt dan welk nummer ter wereld ook. Ijsberen Kerstcircus Ahoy' prijst zich gelukkig dat de Zwitser Fred dy Gafner met zijn twee ijsbe ren en zijn bruine beer naar Rotterdam komt. Het nummer is de vervulling van de droom van circusdirecteur Erie Klant, een 80-jarige oude rot groep Rodogell maken bijna onmogelijke formaties met sprongen over, op en mét el kaar. Ze werken in duizeling wekkende vaart onder de op zwepende klanken van de mu ziek uit hun geboorteland. Beheersing Franz Althoff met zijn witte Arabieren. in het vak, die jaren geleden een dompteursschool exploi teerde in Valkenburg. Klant verdween op een zeker mo ment naar Zuid-Amerika, waar hij miljoenen verdiende als circusdirecteur. Nog maar één droom restte hem: de oude circusglorie in Europa te laten herleven, met een ijsberen- nummer. Er waren er toen nog maar twee in de hele wereld. „Hij heeft er een miljoen gulden in gestoken," vertelt Jan van Vliet van Ahoy'. „De dieren, de vrachtwagens, de bassins, het kostte handenvol geld. Maar het is dan ook een uniek nummer geworden, vooral omdat behalve de twee ijsbe ren ook een bruine beer in de piste verschijnt. En die twee In sommige publicaties is abusievelijk aangekondigd dat het WEENS SYLVESTER GALA als matineevoorstelling zal plaatsvinden In de Doelen!!! soorten verdragen elkaar ei genlijk niet." Ijsberen zijn eigenwijs, ge vaarlijk en bijna niet te tem men. „Ze doen alleen wat ze zelf leuk vinden," weet Jan men te stellen, waarvoor cir cusdirecteuren uit de hele we reld in de rij staan. Ahoy' is er dus extra trots op om de pre mière te mogen presenteren van deze act. Eigenaar Erie Klant is zelf aanwezig bij de eerste voorstelling. Springplank De acrobaten van het Kerst circus verkennen de grenzen van het menselijk kunnen. De Spaanse broers Alvarez ver richten hun halsbrekende toe ren op de dubbele veerkrach tige draad. Voor het duo Mari- nof uit Roemenië moeten de hoofden in de nek: zij klim men naar de vaste trapeze in de nok van Ahoy'. Het ene spectaculaire nummer is nog niet voorbij, of het vol gende dient zich bij monde van de vaste spreekstalmees- ter Maurice Veldkamp. De Mexicanen van springplank- Evenwicht in het programma brengen de Italiaanse rol- schaatsters van het trio Giu- rentano. De Portugese vader en zoon Gaspar op de rola- rola's vallen vast niet om, zo beheersen zij him evenwicht skunst. Jongleurs mogen niet ontbre ken bij een circus. Staaltjes van behendigheid en beheer sing zijn te zien bij de Japanse Yamazaki Sisters en de Mexi caan Arturo Alegria. Stunts van de eerste orde zijn overigens ook te verwachten als de Flying Gloria's onder het dak van Ahoy' vliegen, ar tiesten uit de DDR, vier man nen en een vrouw die elkaar vanaf de schommel lanceren, en ook weer perfect opvangen. Apen Voor de vrolijke noot zorgen de clowns Pipo en Jacomo, de huisclowns van het circus Al- thoff-Williams. Een Span jaard met de oosteuropese naam Ivanoff brengt het pu bliek tot lachen met zijn vro lijke chimpansees. De muziek komt zoals gebrui kelijk van het orkest van Joe Schwarz, die al jaren de ar tiesten bij hun moeilijke, grappige en adembenemende toeren ondersteunt. De voorstellingen op de pre mièredag 23 december zijn al uitverkocht, de overige voor stellingen zijn te zien tussen zaterdag 24 en vrijdag 30 de cember. Alle voorstellingen beginnen om 14.00 uur, behal ve op vrijdag 23 december (20.00 uur), op maandag 26 december (12.30 en 17.00 uur) en op woensdag 28 december (14.00 en 20.00 uur). De toe gangsprijs varieert van 16 tot 32, kinderen tot en met 12 jaar en 65-plussers betalen half geld. Maria Neele 0 De kaartverkoop bij De Doelen wordt met ingang van 1 januari drastisch veranderd. Door de in gebruikneming van een computer kunnen de kaartjes een maand van te voren in de verkoop. Tot op heden was dat voor de meeste concerten pas vanaf een week van te voren mogelijk. Er staat nog meer verandering op stapel: dé'1' pui van De Doelen aan de voorzij de komt over vrijwel de gehele breedte enkele meters naar voren.. De winkels krijgen daardoor meer de ruimte. Naast de hoofdingang komt een café in een stijl die bij De Doelen past. Dit etablissement komt in directe verbinding met De Doelen en biedt de bezoekers van De Doelen de gelegenheid na afloop van de evenementen nog iets te gebruiken. Iedereen die de schuifdeuren, repetitieruimtes, zolderkamer of tochtige kelders wil ontvluchten kan op zondag 8 januari terecht op de eerste kunstnestavond in café De B. Schrijvers, dichters, goochelaars, acrobaten, muzikan ten en cabaretiers kunnen bellen naar Maarten Frenay, 010- 4621368 of Arthur Wendel, 010- 4780270. Het adres van café De B is Mauritsstraat 173 in Rotter dam. De kunstnestavond begint om 21.00 uur. In het Berenei vindt op vrijdag 23 december de Nigt of the Nu- tróck plaats. De 'Sons of the Yom- pin' Cockroaches' en de 'Ramjets' (in de Grote Prijs van Nederland) verzorgen samen met een verwar de DJ een vrolijke rock roll- avond, waarbij het Nutrockvirus om 22.00 uur wordt losgelaten. Entree is f 5,-. Op zaterdag 24 de cember brengen drie dames de kerstgedachte onder de titel 'het lege wiegje'. Zakdoeken klaar- houden van 22.00 uur. Hier is de. entree f 3,50. Het Berenei staat aan de Doklaan 14. Show en swing op de voora- vond van kerst is te horen bij The Fortunato's, een groot, vrolijk or kest dat met drie zangeressen de_s boel aardig op stelten weet te zet- ten. The Fortunato's treden op 23 24 december op in café Floor In De Doelen is op 2e kerstdag' om 10.30 een optreden van de her vormde zangvereniging Vox Jubi- lans uit Waddinxveen. Het koor geeft dit concert al 25 jaar op dezelfde dag. Aan het orgel z" In Nighttown spelen vier bands- op kerstavond in het slotconcert van het Popcircus: Incredible Poe, de Bont Band, The Mates en dé Ramjets. De entree is f 5,-, het concert begint om 21.00 uur. Nighttown is gelegen aan de West-Kruiskade 26-28. iijjji'li{i|i I Een spannende thriller, hard en genadeloos. 'Bikkelhard' is dan ook de naam. De macht van het geld is de belangrijkste, de gevol gen voor de individu zijn niet prettig. In een verworden en cor rupte samenleving speelt 'Bikkel hard'. Regisseur Pieter Loef en zes acteurs van het Theater aan de Rijn brengen de voorstelling op 22 en 23 december in De Rotterdam- se Schouwburg. Het Naakt in de omgeving met Suzy Blok en Roberto de Jonge is een perfomance-achtige voorstel ling die op 22 tot en met 24 de cember is te zien in Lantaren- Afenster in de Gouvernestraat in Rotterdam. Naas een idee van Tom van den Haspel en in een choreografie van Ton Lutgerink spelen de acteurs een voorstelling, die de toeschouwer als een foto graaf zonder camera kan zien. Aanvang 21.00 uur, kaarten voor f 12,- of f 10,- ,(met korting).

De Havenloods | 1988 | | pagina 11