Helderziende leest waterverftekeningen 'Als Christen sta ik pas aan het begin..' en handen Stichting wil spirituele levenswijze bevorderen ©DE HAVENLOODS De bekering van Joop (Vos) Tessers Verslag van een privé-consult mèé Kerstmis 1988 Joop Tessers: „Voor mij is nu niets wezenlijks veranderd. ze een veelheid van positieve karaktereigenschappen over me heen. Ik ben: tactvol, di plomatiek, intelligent, scherp zinnig, hartelijk, creatief, een warme persoonlijkheid, vrij gevig en zo nog het een en ander. En alles in hoge mate. Daarnaast ben ik zelf ook pa ranormaal begaafd, want ik heb het Gods-oog, de magi sche driehoek en de magische M in mijn hand staan. Ik ben helderziend, heb een groot in tuïtief vermogen en voel uit stralingen aan, hetgeen overi gens ook al allemaal uit de tekening bleek. Want daarin stonden dolfijnen en een lo tusbloem. Ja hoor eens, dit is wel even teveel van het goede. Ik wil mezelf natuurlijk niet afkat ten maar dit is absurd. Het klinkt als een supermens en dat ben ik (gelukkig) niet. Het geheel overziende kom ik tot de conclusie dat er geen conclusie valt te trekken be treffende het waarheidsgehal te van dit paranormale gebeu ren. Het valt hauwelij ks te controleren.Misschien is een klein gedeelte waar. Onlangs is er bij uitgeverij De Toorts een boek verschenen onder de titel 'Helderziend heid bekeken'. De schrijver van dit werk is de klinische psycholoog dr. H.H. Boeren- kamp. Na tien jaar onderzoek aan het Parapsychologisch Laboratorium van de Rijksu niversiteit Utrecht komt hij tot de conclusie dat 99 procent van de uitspraken van parag nosten niet op paranormale gaven berust. Voorlopig blijf ik maar ge woon doorzoeken naar een aardige vrouw. In Rotterdam. Cor Gras. Sjoukje Lammerts van Bueren heeft met haar echtgenoot de stichting EVOLution through Love opgericht. Blijkens haar folder heeft deze stichting twee doelen. Ten eerste het versprei den van de kennis en de filosofie over spirituele zaken om aldus een spirituele levenswijze te be vorderen. Als tweede noemt zij het bevorderen van geestelijke t andere alternatieve genees wijzen. Om deze doelstellingen te berei ken organiseert de stichting re gelmatig workshops, symposia en openbare demonstraties met Nederlandse en buitenlandse mediums. Een 'Healing-centre' (Genees-centrum) is één van de idealen. Sinds januari van dit jaar kan men bij de stichting terecht voor magnetiseren, voe treflextherapie. phytotherapie handlezen en waterverfkleuren- lezen. Voor 60 gulden per jaar echtpa- en samenwonenden 90 gul den) kan men donateur worden van de stichting. Men wordt dan schriftelijk van activiteiten op de hoogte gebracht. Tevens krijgt men korting op deelnamekosten. Begin november organiseert de stichting privé-consulten met het Engelse medium Bruce Cuth- bert. Voor volgend jaar staan symposia en workshops op het programma met diverse buiten landse, voornamelijk Engelse mediums. De stichtingsfolder noemt 'Don Galloway', medium van het jaar 1987 en de beroemde 'Ivor Ja mes'. Informatie over de stich ting en haar activiteiten kan worden verkregen op telefoon- r 450 68 30. De heer Lammerts van Bueren, gevraagd naar het waarom van de stichting, deelt mee dat 'hij en zijn vrouw willen proberen alles met liefde uit te dragen naar de mensen'. Het echtpaar wil hun ideaal, een spirituele levenswijze, middels de stichting uitdragen. Zij hebben gekozen voor de stichtingsvorm om zelf financieel te worden gevrij waard ingeval er financiële te korten zouden ontstaan. Binnen de stichting gaat namelijk flink wat geld om. DONDERDAG 22 DECEMBER 1988 VLAARDINGEN/SCHIE- DAMJoop Vos: tekst schrijver, cabaretier, foto model, amuseur, Prins Carnaval en schilder. Maar ook Joop Tessers, zondaar. Onder zijn eigen naam heeft de Vlaardinger een bundel geschreven waarin hij zijn eerste schreden op het pad van het geloof be schrijft. Nu twee jaar gele den nam hij zich voor een punt te zetten achter zijn nogal tumultueuze levens wandel en een dienst van de Gemeente van Christus in Schiedam bij te wonen. Zijn twijfels, geloof en er varingen heeft Joop Tes sers vanaf dat moment op geschreven om na een jaar een conclusie te trekken. „...op 'hoge leeftijd' wilde ik me plots bekeren me laten dopen en de Goede Weg proberen 't is nog niet best gelukt, maar ik ga dapper door met goede moed en vol ver trouwen in de Here!" „Ik ben niet alleen naar de krant toegestapt om te vertel len dat ik tot het geloof ben gekomen. Ik ben een man met nog heel veel fouten. Wat ik wil, is de bundel onder de aandacht brengen. De op brengst komt namelijk volle dig ten goede van de Gemeen te van Christus, die zoals vele organisaties, een beetje in geldnood zit. De huur van het pandje moet toch ook worden betaald en we zijn maar met pakweg acht gezinnen. Niet dat een bijdrage verplicht is, maar ik wilde ook m'n steen tje bijdragen," legt Joop Tes sers uit. Aansporing De bundel 'Zie, hier zit een zondaar..(een jaar op de eeu wigheid)' is ook geschreven als 'steuntje in de rug' voor mensen die niet gelovig zijn, maar in de put zitten, zal Joop later in het gesprek toevoegen. „Het kan een aansporing zijn om eens in de bijbel te kijken. Ik had ook nooit gedacht dat dit met mij kon gebeuren". De bundel werpt eigenlijk ook een blik achter de facade die Joop 'Vos' jaren opgeworpen heeft. Wie kent hem immers niet als de vrolijke figuur, die altijd wel een goeie mop wist te tappen en zich graag op artistiek gebied wilde ont plooien. Bittere ervaringen met mensen maakte hem ech ter dermate argwanend dat vooral het thuisfront het on derspit moest delven. Finan cieel en psychisch aan de rand van de afgrond zocht hij hulp bij de huisarts, maar ook bij het RIAGG waar men hem 'reddeloos verloren achtte'. „Daardoor ben ik ook gaan nadenken: als een vrouw het volhoudt met iemand die voor de buitenwereld vaak niet zo prettig is, moet het geloof toch wel wat betekenen. Ik ben pas negentien jaar met Corrie ge trouwd, maar heb altijd moei te gehad mijn liefde te tonen". „Ik loop me wel eens af te vragen of 't feit dat ik als kind vaak werd geslagen er zijdelings iets mee te maken heeft dat ik van kinderen zo weinig kan verdragen". Hoewel katholiek opgevoed had Joop tot voor kort hele maal geen 'relatie' met God. „Als kind al stond de manier waarop het geloof vaak werd beleden me tegen. Ik had er moeite mee dat er een heleboel dingen gedaan en gezegd wer den, die ik niet kon aanvaar den. Je moest elke zondag ter communie, de bijbel mocht je als kind evenwel niet lezen. Ik vind relatie nog steeds een groot woord, maar ik kan nu met God praten. Voor mij is iets wezenlijks veranderd. Doordat mijn vrouw zo vast houdend is en mij ondanks mijn liefde is blijven geven, ben ik eens gaan kijken bij de Gemeente van Christus." Het gewone Het is een vrij kleine groep die in Schiedam bijeenkomt en in Nederland al sedert 1947 be staat. Volgens een pamflet dringt deze gemeente aan op een terugkeer naar fiet oor spronkelijke christendom: een geloof beleden zoals door de eerste christenen. Joop: „Het is zo simpel als maar kan. Ze willen terug naar de bron, leven volgens de bijbel zoals Jezus 't gewild Voor de eerste keer van mijn leven zit ik in con sult bij een paragnoste. Haar naam is Sjoukje Lammerts van Bueren. Zo dadelijk zal ik met waterverf een tekening maken aan de hand waarvan zij helderzien de waarnemingen zal doen. Onlangs was ik hier ook al, met 45 anderen in buurthuis de Blauwe Brug in Schiedam. Sjoukje gaf toen een de monstratie. Zij had zelf, de avond tevoren, wa terverftekeningen ge maakt en daarbij van haar 'helpers' (geesten van overledenen, zoals ze mefcdeelde) bood schappen doorgekregen. Deze informatie had be trekking op een aantal mensen in de zaal. Men sen die zij niet kende. De informatie bleek deels juist te zijn en deels niet. De hoofdmoot van de mededelingen was der mate vaag en algemeen dat het op iedereen be trekking kon hebben. Wat ik, scepticus, graag wilde weten, was of er hier werkelijk sprake was van helderziendheid of niet. Of misschien een beetje. De Winkler Prins encyclope die meldde me wel al dat hel derziendheid en telepathie be staan. Helderziendheid is het waarnemen van dingen en ge beurtenissen en telepathie is het opvangen van andermans gedachten en emoties. Sjouje zegt dat ze dingen 'ziet'. Maar ze doet meer dan dat en dat betreft, als ik tenminste uitga van de Winkler Prins-be schrijving, noch helderziend heid, noch telepathie. Sjoukje 'leest' de tekening en ziet daarin allerlei dingen zo als bloemen, letters, dieren en voorwerpen. Al deze dingen fungeren als een symbool en Sjoukje geeft aan die symbo len haar interpretatie met be hulp van een 'inwendige stem', (van haar helpers). Die interpretatie leidt vaak tot uitvoerige beschrijvingen van karaktereigenschappen. Duidelijk dus wat anders dan het opvangen van gebeurte nissen of gedachten. Om wat meer duidelijkheid te krijgen, besloot ik vorige week een privé-consult aan te vragen. Sjoukje reageerde enthousiast en nu is het dan zover. Treffers en missers Op de achtergrond klinkt, ter verhoging van de sfeer, rusti ge muziek. Medium Sjoukje zit tegenover me aan een ta feltje. Op het blad een krant en daarop een vel papier, voorzien van een met een pas ser getrokken cirkel. Zij over handigt me een nat penseel waarmee ik de ruimte binnen de cirkel moet bevochtigen. Dan krijg ik achtereenvolgens penselen, gedoopt in rode, blauwe en gele waterverf aan gereikt. Ik probeer de cirkel enigszins evenwichtig in te kleuren zon der in symmmetrie te verval len. „Mag ik de kleuren men gen?" vraag ik. Dat mag en ik laat geel en blauw hier en daar overgaan tot groen. Even later ben ik klaar. Dan moet ik van Sjoukje nog 16 stippen aanbrengen. Acht witte en acht zwarte. Sjoukje sprenkelt nog wat water over de tekening, vouwt het vel tweemaal dubbel en vervolgens weer open. De nat te verf heeft zich met elkaar vermengd en er is een min of meer symmetrische afbeel ding onststaan. Het heeft wel iets weg van de inktvlekken- test van de psycholoog Ror schach. Ik zet de cassette-re corder aan. Sjoukje ziet een 'karmische toestand die centraal staat in De waterverftekening. De donkere vlekken bovenin zijn de dolfijnen. De witte vlek, net boven het midden is de lotusbloem. mijn leven' en aanduidt dat ik bezig ben met iets dat ik als vervelend ervaar. Ik zou niet weten wat. Ze praat nog wat door over karma, de wet van oorzaak en gevolg en reïncar natie. Vervolgens scoort ze vijf maal achter elkaar: ja, mijn huis ligt bezaaid met papieren; ja, her en der ligt en hangt kle ding op en over stoelen; ja, ik heb moeite om dingen weg te gooien omdat ik ze later nog wel nodig denk te hebben; ja, ik weet, ondanks de ogen schijnlijke chaos blindelings te kunnen vinden wat ik nodig heb en ja, laat anderen er als jeblieft met hun handen van afblijven. Vijf maal raak. Hel derziendheid of toeval? Het begint in ieder geval veelbelo vend. Dan echter, volgen er evenzo- vele missers: nee, ik heb geen kind onder mijn hoede; nee, ik heb geen last van mijn benen; nee, ik heb geen problemen met geld; nee, ik ken geen man met een spits gezicht en een hoed, die overleden is en nee, ik heb in het verleden geen sexuele problemen gehad. Interpretatie De duidelijke treffers en mis sers houden elkaar in even wicht. Van niet door mij her kenbare gebeurtenissen, zegt Sjoukje dat ze misschien in de toekomst zullen plaatsvinden. Zo waarschuwt ze bijvoor beeld voor een 'energieke man, hij is negatief bezig, ag- gressief en rookt een pijp'. Nee, zo iemand ken ik niet. Even de toekomst afwachten dus. Verder noemt Sjoukje nogal wat vage algemeenheden die hoogstwaarschijnlijk wel op de meeste mensen van toepas sing zullen zijn. Ook op mij dus. Wie tenslotte, is er niet (soms)kwetsbaar? En niemand wil zich toch graag kwetsbaar opstellen? En wie heeft er ooit geen vervelende periode in het leven gehad? Zeker, als ik maar diep genoe gen in mijn geheugen graaf vind ik wel een gebeurtenis waar Sjoukjes mededelingen betrekking op zouden kunnen hebben. De meeste medede lingen zijn door hun vaagheid wel zodanig te interpreteren en te plooien dat ze bij be paalde gebeurtenissen kunnen passen. Mijn psychologisch enigszins onderlegde vriend Huub, met wie ik erover praat, komt on middellijk op de proppen met termen als 'hinein-interpre- tieren' en 'wishful thinking'. Als je persé wilt dat bepaalde zaken kloppen,lukt dat, met een oogklepje hier en daar, ook wel. Een kwestie van al leen maar in de gewenste rich ting denken. Toekomst Als Sjoukje uitgelezen is, mag ik vragen stellen. Oei, daar had ik niet op gerekend. Ik kan, toch wel een beetje ze- nuwachtig, zo snel geen vraag bedenken. Dan, aarzelend, stel ik de bijna onvermijdelij ke vraag van de onvrijwillige vrijgezel: is er misschien nog een aardige vrouw in het ver schiet? En ja, die is er. Sjoukje had haar eerder al, maar dan ter loops, gemeld. Op een reis naar Engeland zal ik haar ontmoeten. Het is een kleine stevige, beetje mollige vrouw, tamelijk fors van boven, met lang, donker en sluik haar. Ze draagt een donkerbruin T- shirt, een broek en sandalen, doet iets met kruiden, heeft drie kinderen, is vrolijk en heeft een stralende lach. Tja, dat is me wat. Het klinkt niet onaardig maar ik val, wat ui terlijk betreft, op heel andere types. En drie kinderen is wel een beetje veel van het goede. Ik ga voorlopig maar niet naar Engeland. Als toegift leest Sjouke mijn hand. „Handlezen" zegt ze „heeft niet met paragnosie te maken maar is puur technisch lezen van de lijnen". Enige keren raadpleegt ze de handleesinstructies. Dan stort heeft. Wat mij erg aansprak, hoewel ik er vijf jaar over heb gedaan om dit geloof te accep teren, is het gewone. We zijn gewoon bij elkaar tijdens een dienst. Het is allemaal zo een voudig". Toch is zijn 'bekering' niet van de een op de andere keer gegaan „Ik zie mezelf niet op m'n knieën zitten of met het hoofd gebogen voor het altaar staan handen 'heel devoot' gevou wen maar klaar om er vandoor te gaan". „Ik heb er bezwaar tegen als iemand zegt 'ik zag een groot licht'. Ik heb geen wonderen gezien, niets van dat al. Als je er moeite voor doet, kun je de Heilige Geest vinden. Dat kunnen best verschillende er varingen zijn. Ik heb wel het gevoel dat de Heilige Geest nu met me bezig is," waarna hij zich haast te vertellen „vooral niet prekerig over te willen komen". Meerwaarde De bijbel, die Joop sinds twee jaar dagelijks leest of liever gezegd bestudeert, stelt hem nog altijd voor raadsels. „Ik heb veel vragen en begrijp soms de bijbel niet helemaal, maar dat hebben velen. Men sen blijven vaak nieuwe din gen in de bijbel ontdekken, de bijbel kan ook op vele manie ren worden uitgelegd. Ik zeg altijd dat ik er nog niet veel van weet; ik 'doe het' 'nog maar twee jaar! Of ik nu vol mondig kan zeggen dat ik ge loof? Ja zeker. Ik denk ook dat geloven een stukje meerwaar de is. Mensen die mij drie jaar niet hebben gezien, weten niet wat ze meemaken. Twee leden van de Church of Christ in Amerika bezochten eens een dienst van ons. Bij het af scheid heb ik hen gevraagd of zij in Amerika eens voor mij wilde bidden. Zo'n zin zou ik een jaar geleden niet uit m'n strot hebben kunnen krijgen." „..Ben ik een zondaar, als ik christen wil zijn maar 't nog niet gaat volgens bepaalde lijn? als mijn verleden mij nog al tijd kwelt en mij nog steeds voor grote raadsels stelt?" De bundel 'Zie, hier zit een zondaar..' moet je eigenlijk op volgorde lezen, zegt de schrij ver. „Het nut ervan is dat je een soort ontwikkeling ziet. Het begin is er; er zit eigenlijk nog geen eind aan. Als chris ten sta ik pas aan het begin. Ik ben gewoon iemand die in dit verslag toegeeft dat 'ie fouten heeft gemaakt en nog steeds maakt. Maar ik ben in ieder geval vol geestdrift bezig met de weg waarop ik wandel". Voor tien gulden komen be langstellenden in het bezit van de bundel. Het geld is be stemd voor de activiteiten van de Gemeente van Christus, Swammerdamsingel 27a te Schiedam. Informatie via Joop Tessers, tel. 435.19.80. Steeds als het Kerstmis wordt, komt dat gevoel naar boven zo'n onbestemd gevoel over dit feest wat moet ik van dat kerstverhaal nu wel geloven hoe zou het werkelijk toch zijn geweest? was het december toen Hij werd geboren en was het in een stal of in een grot? daarover kun je veel verhalen horen sommigen zeggen het kind was niet de Zoon van God maar juist met Kerstmis moet ik des te sterker denken aan wat ik eigenlijk altijd al weet dat God zijn Zoon aan ons totaal wou schenken en wat de Zoon vervolgens deed 't is niet belangrijk wddr Maria is bevallen en of het sneeuwde, of regende misschien zij bracht ons Hem, Die stierf voor ons allen en Die weer opstond...om ons terug te zien Joop Tessers

De Havenloods | 1988 | | pagina 13