Verzorgingstehuizen moeten weer personeel inleveren Schiedam presenteert plannen voor Stadserf POIA DE HAVENLOODS Streékmuziekschool organiseert afwisselende Muziektiendaagse Sporttoernooien voor scholieren CHRIS BARBER JAZZBAND Burgemeester feliciteert bruidspaar Gifvondst ikV< Voor 't laatst tand-ivi7mrr|i techniekJ Onroerendgoed belasting Bibliotheek beter maar niet duurder Jaar overzicht bij omroep EDITIE 9, DINSDAG 27 DECEMBER 1988, 37e JAARGANG, Nr. 52 UE Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. zondagmorgen 8 januari 1989 Speciaal nieuwjaarsconcert Grote Zaal Doelen, aanvang 11.00 uur. Toegangskaarten - zolang de voor raad strekt - f 12.50 bij de kantoren van de Verenigde Spaarbank en op de kantoren van deze krant. WATERWEG NOORD Onder het motto 'Laat zien waar je mee bezig bent', or ganiseert de Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord in de periode van 18 tot en met 28 januari een Muziektiendaagse. Op het programma staan niet min der dan 34 verschillende uit voeringen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis waaraan 45 docenten en ruim 900 leerlingen zullen meewerken. Muziekschool directeur Hans Mulder ver wacht dat 3.000 belangstel lenden de evenementen, die in de meeste gevallen gratis toegankelijk zijn, zullen be zoeken. Met de Muziektiendaagse wordt verder geborduurd op de dit jaar gehouden mu- ziekweek. De formule sloeg toen aan bij zowel het pu bliek als de leerlingen. Wel moest de conclusie worden getrokken dat een week ei genlijk tekort was om alle geopperde ideeën uit te voe ren. Om dit keer zoveel leerlin gen de kans te geven om op te treden moest de Streek- muziekschool op zoek gaan naar geschikte lokaties. Dit omdat de muziekschool zelf maar twee lokalen heeft waar voorspeelavonden kunnen worden gegeven. Ondanks het feit dat er nu zalen gehuurd moeten wor den, is de muziekschoollei ding erin geslaagd zoveel mogelijk uitvoeringen gratis aan te bieden. Alleen in ge vallen dat het budget over schreden dreigt te worden, zal een kleine vergoeding worden gevraagd. Programma Het programma is afwisse lend: klassiek, pop en lichte muziek en vele variaties hierop komen aan de orde. Ook het niveau van de leer lingen is verschillend. Voor enkele honderden van hen betekent de Muziektien daagse het podiumdebuut. De vele muziekschoolen sembles zullen ook van de partij zijn tijdens de mani festatie. Verder verlenen 1 Muziekschool directeur Hans Mulder (links) zal zelf in januari zoveel mogelijk concerten bijwonen. medewerking een drietal muziekverenigingen. De Muziektiendaagse wordt afgesloten met een werve lende show in de stadsge hoorzaal in Vlaardingen door de overbekende Big- Band onder leiding van Cees Matla gecombineerd met een Jazzballet. VLAARDINGEN— Het echt paar Izaak Paalvast (geboren op 21 januari 1903) en Marga- reth Westerdijk (geboren op 5 juni 1904) zijn vandaag 65 jaar in de echt verbonden. Ter gelegenheid van dit feestelijke feit bracht burgemeester Van Lier in gezelschap van zijn vrouw een bezoek aan het bruidspaar aan de Marnixlaan 291. Muzikale sessie in D'Oude Stoep VLAARDINGEN— In café D'Oude Stoep zal op donder dag 29 december een muzikale sessie plaats vinden. Verschil lende muzikanten zullen vanaf 21.30 uur optreden. De toegang is gratis en D'Oude Stoep bevindt zich aan de Smalle Havenstraat 5. A Onze sportmede- werkers kijken te rug op een bewogen sportjaar in Schiedam en Vlaardingen. Uit schieters, leuke en ook trieste momenten uit het voorbije jaar vindt u terug op de binnen- pagina. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM In de grond van het terrein van de firma Elextra B.V. in de Spaanse polder is gif gevonden. Bij schoonmaakwerkzaamheden stuitte het bedrijf op een aan tal blikken die vermoedelijk gevuld zijn met afgewerkt staalgrit. Dit afgewerkt staalgrit bevat gevaarlijke stoffen als gechlo reerde koolwaterstoffen en zware metalen. Begin januari wordt een nader onderzoek ingesteld om de omvang van de bodemverontreiniging vast te stellen en om de herkomst van de blikken te achterhalen. VLAARDINGEN Notaris P. Kroesen heeft het winnend lotnummer getrokken van de loterij "Een piano voor An dantino". De prijs, een rei- scheque ter waarde van twee duizend gulden, is gevallen op lotnummer 1893. De winnaar dient zich in verbinding te stellen met de secretaris van "Andantino" de heer De Groot (tel. 4342864). Frankeland stapt naar de rechter SCHIEDAM/VLAARDIN- GENNadat de Vlaar- dingse verzorgingstehui zen al eerder de alarmklok luidden over het herziende subsidiesysteem voor de verzorgingstehuizen in Zuid-Holland laat nu ook de Sint Liduinastichting uit Schiedam, beheerder van verzorgingstehuis Frankeland, alarmerende geluiden horen. Volgens B.G.J. de Koning van de Liduinastichting betekent het nieuwe systeem dat er 20 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen bij het verzor gingstehuis. Als de plan nen van de Gedeputeerde Staten doorgaan gaan in de Vlaardingse situatie 40 tot 45 formatieplaatsen verlo ren bij de verzorgingste huizen. e regeling gaat al per 1 januari van het komend jaar in. De herziening van het sub sidiesysteem geldt vooral de wijze waarop het personeels budget wordt vastgesteld. Volgens directeur Beke van het Vlaardingse verzorgings tehuis De Meerpaal voert de Provincie Zuid-Holland deze nieuwe regeling in om te voor komen dat bezuinigingen door de zogenaamde Arob-proce- dures ongedaan zullen wor den gemaakt. „Dat zou de provincie miljoe nen gaan kosten", aldus Beke. Toch hebben zowel Beke als directeur L. Neijboer van de Algemene Stichting voor huisvesting en verzorging van bejaarden kleine hoop dat de Vlaardingse verzorgingste huizen ontzien zullen worden door de provincie. Beiden achten die kans echter niet groot. Als de plannen van de provin cie zoals ze nu bekend zijn doorgaan betekent dat voor Vlaardingen dat in een tijds bestek van vier jaar 40 tot 45 van de arbeidsplaatsen in de verzorgingstehuizen verdwij nen. Dat rekenden de Vlaar dingse tehuizen al in septem ber uit, kort na het bekend worden van de nieuwe rege ling. Direct werd er al gepro testeerd bij de provinciale in stanties. Dat nu ook het Schiedamse verzorgingste huis Frankeland de noodklok luidt vindt Beke een late reac tie. Vuist maken Maar dit kritiek punt geldt volgens hem voor de gehele sector. „Op het moment dat gereageerd moest worden, was het hele veld te verdeeld en te slaperig. Zo is een kans om de invoering van de nieu we regeling te voorkomen ver speeld", zegt Beke. Volgens de directeur hadden de verzor- Ook verzorgingstehuis Frankeland luidt de noodklok. gingstehuizen veel eerder een harde vuist moeten maken. Dat Frankeland pas nu naar buiten komt met de gevolgen van de nieuwe subsidierege ling heeft volgens De Koning te maken met een strategie. „Je kan wel onmiddellijk wild in het rond gaan schreeuwen maar dat heeft geen zin. We denken een manier te hebben gevonden om de zaak in janu ari of februari voor de recht bank te brengen". De Koning acht de kans groot dat deze de regeling zal afkeuren op pro cedurele gronden. Voor het verzorgingstehuis Frankeland leidt de regeling die per 1 januari wordt inge voerd ertoe dat er in vier jaar tijd 20 arbeidsplaatsen wor den ingeleverd. Volgens De Koning betekent dit dat Fran keland gedwongen wordt de meerzorgafdelingen, waar in- tensiefzorgbehoevende ouderen worden verzorgd af te bouwen. Die afbouw zal plaatsvinden door een aan passing van het opnamebe- leid, waardoor de ouderen die intensieve zorg behoeven niet meer worden opgenomen, en het sneller aanmelden van be woners met een stijgende zorgbehoefte bij verpleegte huizen. In de kou Als de regeling gewoon door gang vindt worden vooral de intensief zorgbehoevende ouderen de dupe. „We kunnen met de huidige 116 formatie plaatsen maar net het huidige werk aan. Met 20 mensen minder zullen we moeten zor gen dat de hoeveelheid minder wordt. We zullen gedwongen worden om mensen die veel zorg nodig hebben in de kou te laten staan. Het verzorgings tehuis wordt zo een soort ho tel voor mobiele ouderen". Frankeland is inmiddels al begonnen met de afhouw van de zware verzorging. Voor psycho-geriatrische bewoners is een opnamestop ingesteld. Ook Neijboer van de Algeme ne stichting voor huisvesting en verzorging van bejaarden in Vlaardingen overweegt het opnamebeleid aan te passen. SCHIEDAM In Vlaardin gen dreunen de paalslagen al weer een tijdje door de bin nenstad maar ook in de buur gemeente Schiedam zijn bin nenkort de eerste resultaten van het veranderende denken over de binnenstad te zien. De Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld presenteerde vorige week de plannen voor de nieuwbouw op het Stadserf. De wethouder verwacht dat nog voor het einde van het komend jaar aan dit karwei kan worden begonnen. De kosten van het ambitieuze project worden geraamd op 60 miljoen gulden. „Maar dat kunnen er net zo goed 50 als 100 miljoen worden", aldus Zijdeveld. Net als in Vlaardingen wordt in de Jeneverstad al een poos je gedacht over de herwaarde ring van de binnenstad. In Vlaardingen zijn nu de eerste concrete resultaten al te zien op het Veerplein waar hard gewerkt wordt aan biblio theek annex postkantoor. Ook in Schiedam is de laatste tijd veel gediscussieerd over het centrum. Na de start van de discussie, dankzij onder meer een nota van de plaatse lijke CDA-fractie, zijn vele plannen gelanceerd. Qok de vestiging van het omstreden ABC-complex in de Lange Kerkstraat is onderdeel van het binnenstadsplan. De zaak raakte in een stroom versnelling toen vlak voor de zomervakantie de gehele raad instemde met een aantal con clusies voor ontwikkeling van de binnenstad. Besloten werd ondermeer de realisatie van nieuwbouw op het Stadserf. In deze nieuwbouw zou een bibliotheek, raadszaal, thea ter, bestuursgebouw en ar chief moeten komen. Hoewel de raadsleden al ge ruime tijd geleden op een be sloten commissievergadering kennis konden nemen van deze plannen bleven de plan nen voor buitenstaanders om geven met een waas van ge heimzinnigheid. Tot vorige week dus. Zware klus De bebouwingsstudie Stad serf werd gepresenteerd door stedebouwkundige Han de Kluiver. Hij had de zware op gave om een samenhangend plan te maken. Het plan bevat opvallende onderdelen. Aan de oostzijde van de Broersvest komt een groot plein, omge ven door bebouwing in een halfronde vorm. Om de sa menhang met de ^estzijde van de Broersvest te bena drukken is hier ook een plein tje gepland zodat de indruk ontstaat dat er een groot plein ligt dat wordt onderbroken door de verkfeersstroom op de broersvest. Andere opmerke lijke elementen zijn een hotel in de keerlus van de tram en de opname van nu nog onder de grond liggende resten van de ruïne in het plan. Duidelijk is ook dat de Hema van de huidige lokatie zal moeten verdwijnen want hier is nieuwe bebouwing gepland. Wethouder Zijdeveld verklap te al dat de gemeente momen teel besprekingen voert met het warenhuis over verplaat sing. Over welke lokatie wordt gesproken wilde de wethouder nog niet zeggen maar duidelijk is dat die in het zuidelijk gedeelte van de omgeving van de Hoogstraat ligt. Zijdeveld zei te verwachten dat nog in 1989 gestart kan worden met de eerste bouwac tiviteiten. Over zo'n 3.5 jaar kan het oostelijk gedeelte van het Stadserf voltooid zijn. Hoelang gaat het duren voor dat het eerste gedeelte waar de Hema nu staat klaar is zal vooral afhangen van de on derhandelingen over ver plaatsing. h is Zo komt het Stadserf er in de toekomst globaal uit te zien. VLAARDINGEN— Wethou der Maarleveld opent morgen voor de laatste keer Jeugd- stad. Zes dagen achtereen kunnen kinderen die er in de kerstvakantie niet op uit trek ken met hun ouders, hun hart ophalen in de twee Lijnbaan hallen. Het is dit jaar voor het laatst dat kinderen in de leeftijds groep van 5 tot en met 12 jaar Jeugdstad kunnen bezoeken, Sluiting Afdeling Algemene- en Burgerzaken: Op vrijdag 30 december zal de hiervoor genoemde afdeling vanaf 12.30 uur gesloten zijn voor het publiek. Dit in verband met het afsluiten van de centrale ka^ want het gemeentebestuur heeft besloten om geen geld meer vrij te maken voor deze activiteit. Tegen betaling van een rijksdaalder kunnen de jonge bezoekers van de Lijn baanhallen op woensdag 28, donderdag 29 en vrijdag 30 december en op maandag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 ja nuari zich een hele dag ver maken. De twee lijnbaanhallen (één voor sportactiviteiten en één voor alle andere bezigheden) zijn op deze dagen van 10.00 tot 16.00 uur open. Wethouder Maarleveld opent Jeugdstad morgen om 10.00 uur officieel. AFSLANKEN? en gewoon mee-eten met het gezin? Dat kan bij 'LIJN MEE' in groepsverband Voor info - Mevr. Pols Tel. 4749952 Westhavenplaats 3 Vlaardingen 3 4346016 VLAARDINGEN/SCHIEDAM De schooljeugd in Vlaardingen en Schiedam kan zich in de Kerstvakantie op enkele schoolsport-toernooien volop gaan vermaken. De sectie schoolsport van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie heeft vier evenementen op het programma staan. Vandaag (dinsdag) en morgen wordt er een zaal voetbaltoernooi gehouden voor leerlingen van het basis onderwijs. Verder wordt er op 29 en 30 december een basketbaltoernooi gehouden voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. De toernooien worden afgewerkt in de sporthal Westwijk. Voor het zaalvoetbaltoernooi voor leerlingen van het basis onderwijs bestond weer veel belangstelling. „Hiervoor hebben weer 36 teams inge schreven," zegt Erik van Kampen van de sectie school sport. „Nieuw is dit jaar, dat we een sponsor hebben gevon den die naast het beschikbaar stellen van de vaantjes ook een team in een nieuwe voet baluitrusting heeft gestoken. Vorige week is bij Emous Sport, de sponsor van dit toer nooi, de loting verricht," al dus Van Kampen „Het zaal voetbaltoernooi wordt geheel georganiseerd door de leer krachten uit het basisonder wijs." Morgen wordt het toernooi voortgezet in sporthal één en twee van de Westwijkhal. De eerste wedstrijd wordt ge speeld om 9.00 uur en de laat ste wedstrijd staat om 14.00 uur op het programma. Door Peter Spek Van het basketbaltoernnoi op 29 en 30 december doen 48 schoolteams mee. Ook dit toernooi wordt gehouden in de sporthal Westwijk. „Vorig haar heeft de sectie schoolsport getracht het schoolvoetbaltoernooi voor leerlingen van het voortgezet onderwijs op poten te zetten, maar de belangstelling was toen erg matig," aldus Ger de Goede van sector sport op het stadhuis. „De belangstelling voor dit jaar is goed te noemen. Niet minder dan 18 teams hebben inmiddels ingeschreven voor dit evenement,aldus Gert de Goede. Het toernooi wordt ge houden op 3 januari ook in de sporthal Westwijk. Badminton In Vlaardingen wordt op 3 ja nuari nog een badmintontoer- nooi gehouden. Het toernooi wordt ingedeeld in een poule voor beginners en gevorder den. Het materiaal wordt be schikbaar gesteld door het bu reau sportieve recreatie van de gemeente Vlaardingen. Voor dit school-evenement hebben zich inmiddels 85 deelnemers ingeschreven. Schiedam Ook in Schiedam kan de schooljeugd terecht voor en kele schooltoernooien. Op 28 en 29 december staat het zwemtoernooi voor leerlingen van het basisonderwijs op het programma. Er wordt gestre den op de 25 meter vrije -en 25 meter schoolslag. Niet minder dan 91 series staan er op het programma. Het zwemtoer nooi wordt gehouden in het sportfondsenbad en begint op beide dagen om 9.00 uur. Basketbal Veel aandacht in Schiedam voor het basketbal. Zowel de basisschool leerlingn als leer lingen van het voortgezet on derwijs kunnen op zo'n toer nooi uitkomen. Op 28 en 29 december wordt er toernooi gehouden voor het voortgezet onderwijs in sporthal Har griet en op 4 en 5 januari in sporthal Oost. Bij het voortge zet onderwijs zijn inmiddels al 81 teams ingeschreven. Bij het basisonderwijs doen 27 teams mee. SCHIEDAM Bij vele Schie damse gezinnen en bedrijven is eind september de aanslag Onroerendgoedbelasting over ZAALVOETBAL Vandaag" (dinsdag) en aanstaande donder dag organiseert de voetbalvereni ging Zwaluwen in de sporthal Westwijk haar jaarlijkse zaal voetbaltoernooi voor junioren en pupillen. Tijdens dit toernooi zal er tevens aandacht worden ge schonken aan het feit, dat 40 jaar geleden dit pupillentoernooi bij Zwaluwen werd gestart. het jaar 1987 in de bus geval len. De ontvanger van de rijksbe lastingen in Schiedam laat nu weten dat de aanslagen met als dagtekening 30 september 1988 voor 31 december 1989 moeten zijn betaald. Degenen die dit niet hebben gedaan, kunnen in januari een aanma ning verwachten. De ontvanger roept dan ook alle Schiedammers op te con troleren of zij al tot betaling zijn overgegaan. „Het kan u vervolgingskosten besparen", aldus de ontvanger der Rijks belastingen. SCHIEDAM De Gemeente lijke Bibliotheek zal volgend jaar de dienstverlening verbe teren, maar de gebruikers zul len daarvoor niet meer gaan betalen. De belangrijkste verbetering in de dienstverlening is dat vanaf maart in het filiaal in Npord gebruik gemaakt kan worden van beeldschermen waarop ook de catalogus van Rotterdam geraadpleegd kan worden. Daarnaast wordt vanaf maart gestart met het uitlenen van videobanden. Voor het lenen van videoban den zal f 5.- per week betaald moeten worden. De andere ta rieven bjjjven in 1989 gelijk. VLAARDINGEN— De sport redactie van Omroep Vlaar dingen blikt op zaterdagmid dag 31 december terug op het sportjaar 1988. In een recht streekse uitzending vanuit D' oude Stoep zijn een keur van sport-gasten te gast, die in het afgelopen jaar in de belang stelling hebben gestaan en nog een keer aan het woord ko men. De uitzending staat ge pland tussen 14.00 uur en 18.00 uur en wordt gepresen teerd door de sportverslagge vers Ploni de Wolf, Rik Bou- man, Aad van Vugt, Bertus Stigter en Peter Spek. Om roep Vlaardingen is te beluis teren op 94.1 Mhz op de kabel en 107.8' Mhz op de FM.

De Havenloods | 1988 | | pagina 1