Minister wil in 1990 starten met aanleg stuw in Waterweg Actiecomité zoekt hulp om Jeugdstad voort te zetten DE HAVENLOODS Oudejaarsviering zonder grote incidenten verlopen 3portief Werk loosheid toegenomen Bomen kijken Stormvloedkering kost 1,4 miljard VLOS heeft nieuw bestuur WÊm Nieuwjaar in de Stadsgehoorzaal Computerclub alleen verder Nieuwe cursus Vrouwen Raad Uitkering voor schoolverlaters EDITIE 9, DINSDAG 3 JANUARI 1989, 38e JAARGANG, Nr. 1 Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. Wij wensen u een voorspoedig nieuwjaar Benthuizerstraat 29-35 3036 CB Rotterdam Telefoon 010-4660200* SCHIEDAM/VL AARDIN GEN De oudejaarsviering is in Schiedam en Vlaardin- gen zonder ernstige ongere geldheden verlopen. Behal ve een groot aantal traditio nele vreugdevuren en veel vuurwerk is het in beide ste den rustig gebleven na een week met incidenten waarin vooral de politie van Schie dam enkele malen oog in oog Op diverse plaatsen in Schiedam en Vlaardingen werden vreugdevuren van kerstbomen gesticht. kwam te staan met op rel beluste jongeren. De politie heeft daarbij zelfs gebruik moeten maken van de wa penstok. Op de oudejaars avond zelf bleven de ver wachte rellen uit. Wel werden er in de nacht van zaterdag op zondag een groot aantal vernielingen aangericht. Op de Nolens- laan in Schiedam moesten vele ruiten het ontgelden. Ook werden er enkele tele fooncellen vernield. In de prof. Kamerlingh Onneslaan viel de straatverlichting uit zodat de straat in dorfker werd gehuld. Ook in Vlaardingen werden er diverse vernielingen aan gericht. Vooral winkelruiten en geparkeerde auto's kwa men vaak niet ongeschon den uit de oudejaarsavond. In de loop van de zondag deed een aantal benadeel den hiervan aangifte bij de politie. Drie Schiedammers zijn tij dens de jaarwisseling in Vlaardingen betrokken ge raakt bij een vechtpartij. Eén van hen moest zich zelfs in het ziekenhuis onder dok- tersbehandeing laten stel len. De Schiedammer kon echter al weer vlug de Eerste Hulppost verlaten. In het Holy-ziekenhuis is in de ou dejaarsnacht een 32-jarige inwoner van Vlaardingen, die waarschijnlijk een glaasje teveel ophad, door de politie gearresteerd en afge voerd naar het politiebu reau. De man bleek niet voor rede vatbaar toen hem ver staan werd gegeven dat hij in het Holy-ziekenhuis niet behandeld kon worden voor zijn lichte verwondingen. Nieuwjaarsvuur In beide steden werden vuil containers door jongeren in brand gestoken. Ook een groot aantal ruiten van bus hokjes werden ingegooid. In de Morsestraat in Schiedam werd de garagebox van een marktkoopman opengebro ken. De hele handel is over hoop gehaald. Het vermoe den bestaat dat een gedeelte hiervan op een nieuwjaars- vuur is beland. Een 36-jarige Schiedammer is in de Van Marumstraat mishandeld toen hij com mentaar uitte op een groepje jongeren die vuurwerk gooi den naar zijn zoontje. Hij werd met een fles op zijn hoofd geslagen met als ge volg een gescheurde onder en bovenlip en een hoofd wond. Een blusauto van de Schiedamse brandweer is bij het nablussen van een kerstboombrand bij de Rot- terdamsedijk door omstan ders bekogeld met stenen. De brandweerauto liep hier door schade op. De Vlaardingse politie werd zondagochtend geatten deerd op het feit dat in Pau- lus Buijsstraat jongens over een geparkeerde auto had den gelopen. In de omgeving werden twee Vlaardingers aangehouden die, zo bleek uit nader onderzoek, die twee auto's hadden bescha digd. In de loop van de zondag kon de balans van de oude jaarsviering worden opge maakt. Er is deze week veel werk aan de winkel voor ruitenzetters en de gemeen tediensten om de schade van het afgelopen weekend en het vele vuil op te ruimen. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN De werkloosheid in het gebied Waterweg-Noord is in de maand november ge stegen met 30 personen. Aan het eind van de maand ston den 9094 werklozen bij het ge westelijk arbeidsbureau gere gistreerd. Onder de mannelij ke bevolking nam de werk loosheid met 41 toe terwijl bij de vrouwen de werkloosheid juist met 11 is afgenomen. De werkloosheid steeg het meest in Schiedam. In deze gemeente werden 32 werklo zen meer geregistreerd dan in de maand oktober. In Vlaar dingen nam de werkloosheid met 3 personen toe en in Ro zenburg en Maasland met 1 persoon. In Maassluis daalde de werkloosheid met zeven personen. In Hoek van Hol land bleef de situatie stabiel. Opvallend is de afname van de werkloosheid onder de vrou welijk beroepsbevolking in Schiedam. Maar liefst 17 vrouwen konden daar als werkloze worden uitgeschre- A Circus Bassie en Adriaan twee keer uitverkocht. A Schiedammer grondlegger apart heid. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Receptie - Ouderen uit de oost- wijk kunnen zondag 8 januari be kenden uit de buurt een gelukkig nieuwjaar toewensen. Die dag houdt de raad voor het ouderen werk namelijk een nieuwjaarsre ceptie in het dienstencentrum aan de Oosterstraat 86. De receptie duurt van 14.00 tot 16.30 uur en er is 'levende muziek'. Infolijn 4 74 46 42 sportschool tino hoogendijk Zie de adv. in deze krant VLAARDINGEN - In heel Vlaardingen zijn de afgelopen weken medewerkers van de afdeling plantsoenen bezig ge weest om onder meer het om ver zagen en kappen van bo men. Dit werk leverde de ge meenteambtenaren niet alleen veel vragen op over het waar om van deze activiteiten, ook werd er op deze manier veel 'materiaal' verzameld voor een tentoonstelling die de ge hele maand nog is te bezoe ken. De hele maand januari is de kas van de afdeling plantsoe nen aan de Hofsingel ingericht als een soort binnenpark. Er is een bloemententoonstelling te zien en ook is er in de kas een route uitgezet langs een heie boel 'boom-ontwerpen'. De tentoonstelling in het pand aan de Hofsingel 80 is de hele maand januari dagelijks tus sen 8.30 en 16.30 uur open. Er zijn medewerkers van de dienst plantsoenen om vragen te beantwoorden. SCHIED AM/VLAARDIN - GENDe stormvloedke ring in de Waterweg gaat 1,4 miljard gulden kosten. Dat schrijft minister Smit- Kroes (Verkeer en water staat) aan de Tweede Ka mer. Het kabinet is het eens geworden over de fi nanciering van het om vangrijke project. Uit het voortstel van het kabinet blijkt dat alle waterschap pen van Nederland moeten meebetalen aan de storm vloedkering. Daarbij moe ten de direct betrokken waterschappen IJsselmon- de, Schieland en Groote Waard, de provincie Zuid- Holland en de gemeente Rotterdam nog eens 63 miljoen bijdragen. De Unie van waterschappen heeft al laten weten grote be zwaren te hebben tegen de door het kabinet voorge stelde vorm van financie ring. Ook woordvoerder Van Hout van het waterschap Schieland vindt het financieringsvoor- stel van minister Smit-Kroes niet de beste oplossing. De waterschappen moeten ge meenschappelijk ruim twee honderd miljoen bijdragen in een periode van 15 jaar. Dat betekent dat ook zeewerende waterschappen tussen Zee land en Groningen aan de ke ring in de Waterweg moeten meebetalen. „Ik kan begrijpen dat de Unie van Waterschappen principië le bezwaren laat horen. De ke ring kan beter uit rijksmidde len worden betaald." Toch vindt Van Hout dat maar met het voorstel van het kabinet moet worden ingestemd. Het waterschap toont zich al geruime tijd voorstander van een stormvloedkering in de Waterweg tussen Hoek van Holland en Maassluis boven verdere verhoging van de ri vierdijken in het Waterwegge bied. Dijkverhoging zou een gigantische ingreep betekenen die ruim twintig jaar gaat du- Start Minister Smit-Kroes wil dit jaar al met de bouw van de stormvloedkering beginnen. In 1996 moet het karwei klaar zijn. Het is echter de vraag of de minister deze termijn haalt, gezien het protest van de Unie van Waterschappen. Ook Rotterdam kan nog dwars gaan liggen. De ge meente, die dertig miljoen gulden aan het project moet bijdragen, ziet de financiering van de kering niet als op zich zelf staand maar als onderdeel van afspraken tussen de ge meente en het rijk over meer projecten. Een ander probleem waar de minister mee te maken heeft is dat er nog steeds geen keuze is gemaakt uit de twee overge bleven ontwerpen voor de stormvloedkering. Van de zes ontwerpen zijn er nog twee in de race voor de miljoenenop dracht: het ontwerp van de Combinatie Nieuwe Water weg Stormvloedkering (NI- WAS, waarin participeren Ballast-Nedam, Boskalism, Van Oord, Grootint en Van Rietschoten en Houwensen het ontwerp van Bouwcombi natie Measlant Kering (BMK, waarin deelnemen Hollandse Betongroep, Volker Stevin, Hollandia Kloos). Beide ontwerpen gaan uit van deuren die vanaf de oevers kunnen draaien en zo de Wa terweg kunnen afsluiten. Het verschil is dat de deuren in het BMK-ontwerp drijvende sta len bakken zijn die desge wenst vol met water kunnen worden afgezonken in het midden van de Waterweg. In het andere ontwerp, dat van Niwas, gaat men uit van echte deuren die over een drempel op de bodem kunnne rijden. de Waterweg, halverwege Maassluis Dit jaar wil minister Smit-Kroes al beginnen met de bouw van stormvloedkering Beslissing een stormvloedkering in de Waterweg. De definitieve ves- lissing over de aanleg van de stuw wordt genomen nadat het parlement zich accoord heeft verklaard met de voor gestelde financiering. De gro te politieke partijen zijn in grote lijnen positief over het financieringsvoorstel. Zodra de stormvloedkering is aange legd is de kans op een over stroming in het Rijnmondge bied teruggebracht tot een maal in de 10.000 jaar. VLAARDINGEN - Mindert Baas is de nieuwe voorzitter van VLOS. Sinds 1 januari heeft de Stichting Vlaardin gen voor Ontwikkelingssa menwerking (VLOS) een ge heel nieuw bestuur. Kees Cle ment, Leo Roobol, Leen den Boer, Nel van der Linden en Bim Oppenheim zijn opge volgd door Mindert Baas, Ine ke van Lier, Ted van der Geest, Zwaantje Schaap, Anke Mufinik en Kees Bracco Gartner. Iedereen die kennis wil maken met de nieuwe bestuursleden kan vrijdag 13 januari zijn ge zicht laten zien op de nieuw jaarsreceptie. Aanvang is 20.00 uur en plaats van han deling het Derde Wereldcen trum in de Cornelis Houtman straat 2a. VLAARDINGEN De Vlaardingse jeugd maakt volop gebruik van de laat ste mogelijkheid om van Jeugdstad te genieten. In de Lijnbaanhallen was het vooral de woensdag, don derdag en vrijdag een drukte van belang toen zich daar telkens rond de zevenhonderd kinderen verzamelden om plezier te kunnen maken. Er vervelen hoeven de be- zoekertjes van Jeugdstad zich geen moment, daar hebben de medewerkers wel vobr gezorgd. Elke dag 9 Poffertjes bakken: altjd lekker en nog leuk om te doen ook. is er in de twee hallen van het Lijnbaancomplex iets anders te doen. Opmerke lijk zijn de sportdemon- straties die duidelijk in goede aarde vallen. Na de monstraties zaalvoetbal en softbal, kreeg vandaag de invalidensport de aan dacht terwijl er morgen turn-uitvoeringen te zien zijn. Erg in trek zijn ook de on derdelen grimeren, poffer tjes bakken, sieraden ma ken en glas graveren en in kleuren. Bijna de hele dag staat er voor deze onderde len een drom kinderen. Omdat de gemeente niet bereid is om dit jaar nog subsidie te geven voor Jeugdstad, is dit in ieder geval de laatste vakantie activiteit in deze vorm ge weest. Er is echter een goe de kans dat de Lijnbaan hallen ook de komende va kanties nog voor sport- en spelactiviteiten worden ge bruikt. Zo is er een actiecomité op gericht dat zich inzet om bijvoorbeeld sponsors te vinden om op deze manier door te kunnen gaan. Ook is er een brief naar het col lege gestuurd waarin om hulp wordt gevraagd. "Als ze niet in de vorm van sub sidie kunnen helpen, kun nen ze altijd nog meewer ken door de hallen bijvoor beeld ter beschikking te bestellen", laat een mede werker van Jeugdstad we ten. VLAARDINGEN Avner Eissenburg en Het Groot Niet Te Vermijden Dansorkest tre den dit weekeinde na elkaar op in de Stadsgehoorzaal. Vanaf 20.15 uur is er derhalve een afwisselend programma in de schouwburg aan de Schiedamseweg. Eerst treedt Evner Eissenberg op met zijn programma 'De tijd tikt door' waarin zonder woorden, maar met daden precies duidelijk wordt ge maakt wat hij bedoelt. Het Groot Niet Te Vermijden Dansorkest brengt later die zelfde avond een parodie op het bruisende uitgaansleven uit vroeger tijden. Kaarten voor de nieuwjaars voorstelling van zaterdag 7 ja nuari kosten f 15.- (houders CJP en pas-65 betalen f 10.-) en de voorstelling begint om 20.15 uur. VLAARDINGEN- Een jaar na de oprichting staat de Vlaardingse Computerclub op eigen benen. De CCT (Compu ters Come Together) houdt donderdag 5 januari de eerste bijeenkomst in het nieuwe on derkomen van café-biljart De Griffioen, waarmee de samen werking met het CJV defini tief tot het verleden hoort. Het uit Comelis Robat, San- der de Jong, Anne Jo Scholten en Marco Slikkerveer be staande bestuur wil voortaan vier avonden per maand met leden en belangstellenden bij eenkomen. Elke eerste en vierde donderdagavond als mede elke tweede en derde za terdagmiddag van de maand zijn er bijeenkomsten. In de avonduren verzamelen leden van CCT zich vanaf 19.30 uur in De Griffioen, en 's middags beginnen de sa menkomsten om 13.30 uur. Het CCT wil het gebruik van computers bevorderen en te vens het 'verschijnsel' compu ter door zoveel mogelijk men sen zo goed mogelijk laten be grijpen. VLAARDINGEN - Leren dis cussiëren en vergaderen. Vrouwen die hier belangstel ling voor hebben kunnen zich opgeven voor de nieuwe cur sus van de Vlaardingse Vrou wen Raad. De cursus is bestemd voor vrouwen die bijvoorbeeld ac tief zijn in sportorganisaties, kerkbesturen, ouderenbonden of vrouwenorganisaties. Rie van Leeuwen en Gerry van der Have leiden de bijeen komsten waarin de deelneem sters veel ervaringen zullen uitwisselen. Acht maandagochtenden ach tereen wordt de cursus gege ven in het Coerke, Pieter Ka- rel Drossaartstraat 67. De eer ste bijeenkomst is 16 januari van 9.30 tot 11.30 en deelname kost f. 30.-. Aanmelden voor 'Voor, door en met vrouwen' kan bij Henny Petray (474.17.77) en Renate van Rijn (474.<10.63). SCHIEDAM- De gemeente lijke sociale dienst organiseert ook dit jaar bijeenkomsten voor jongeren, die de school hebben verlaten en nog steeds geen werk hebben gevonden. De bijeenkomsten zijn spe ciaal voor jongeren die in juni 1988 van school zijn gegaan en hebben een tweeledig doel. De schoolverlaters kunnen een uitkering aanvragen op grond van de Rijksgroeprege- ling Werkloze Werknemers. Maar ook zal er aandacht worden geschonken aan de mogelijkheden die worden ge boden om toch actief te zijn zoals het Jeugdwerkplan om werkervaring op te doen en diverse scholingsmogelijkhe den. Jongeren die in aanmerking denken te komen voor een schoolverlatersuitkering kun nen contact opnemen met de sociale dienst. Het telefoon nummer is 473.21.11. Er kan gebeld worden tussen 9.00 en 12.OP, uur. t

De Havenloods | 1989 | | pagina 1