aoflBEEBia Bassie en Adriaan: Oude grappen in nieuwe jaar Voormalig Schiedammer is grondlegger Kaapkolonie Schiedams Nieuwsblad Bijeenkomst PvdA Schiedam Belasting Lunchconcert voc Expositie theatercafé Bata wordt Discount Best Uniek concert Receptie Harmonia Feesten met Martyin Eden DE HAVENLOODS DINSDAG 3 JANUARI 1989 1-492 Ook een beer maakte deel uit van het uitvoerige circusprogramma. 9 Ook de olifanten ontbraken niet in het circus van Bassie en Adriaan. Duo Bassie en Adriaan trad duidelijk op voor een eigen publiek. 9 Vooral kinderen genoten met teugen van het programma. VLAARDINGEN Klein schalige circussen die zich richten op de wat jongere kinderen, voorzien duide lijk in een behoefte. Dat bieek Nieuwjaarsdag weer eens duidelijk, toen circus Bassie en Adriaan in ten- niscentrum Vlaardingen twee keer een uitverkochte voorstelling boekte. De formule die het Vlaardings duo hanteert is eenvoudig en winstgevend: Roofdie ren en arbeidsintensieve nummers ontbreken nage noeg en de nadruk ligt wat meer op het komische, waarbij voor Bassie en Adriaan zelf natuurlijk de hoofdrol is weggelegd. De twee Vlaardingers brach ten veel oude grappen in dit nieuwe jaar, maar dat was voor het jonge publiek geen bezwaar. Integendeel, kinderen genieten juist als bekend is wat er komt. De stofwolk uit de tv-camera, het mannetje in de luid spreker en de met water gevulde ballon, het was al lemaal bekend van tv of eerdere optredens, maar de lachsalvo's waren er niet minder om. Verreweg het leukst werd het apennummer gevonden, met als hoogtepunt een baldadige chimpansee die onder de kilt van een Schot dook en uit alle macht de onderbroek van 's mans vlezige billen pro beerde te trekken. Het berennummer had even eens de bedoeling aanstekelijk te werken op de lachspieren, maar veel kinderen verging alras het lachen toen de brui ne kolosen bij herhaling van hun baasje harde klappen op hun gevoelige neuzen kregen. Spectaculair was het optreden van de Belgische fakir Fazil Shalori. Hij spuwde vuurko lommen van ettelijke meters en strekte zich behaaglijk uit op een bed van glasscherven, onderwijl een zestal corpulen te heren op zijn borstkas tor send. Oude liefde Acrobatiek is een oude liefde van Bassie en Adriaan en dat is merkbaar. Bijna de helft van het programma is gevuld met halsbrekende toeren. Of dit door de jonge toeschou- wertjes op prijs wordt gesteld is twijfelachtig; twee of drie keer dezelfde grap is prima, maar steeds weer een hand stand of een salto is vervelend. Zakelijk bekeken Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 Telex 23196 Telefax 010-4699362. DIRECTIE: V. Doorn/P. Bakker/J. Parser WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplaag van ruim een miljoen exem plaren. Hiertoe behoort: Schiedams Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel. Nwe Vlaardingse Courant Verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Vlaardingen. DUO'S (rubrieksadvertenties): 010- 4.699.444 KANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: zie hoofdkantoor. 010- 4.346.711 DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010-4.353.883) ACCOUNTMANAGER: G.H. Adams (tel privé 01891-13230) ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Hans Ivo (tel. privé: 010-4.650.272). VLAARDINGEN: Hans Post, Nico Heynen. (tel. privé: 010-4.101.215). REDAKT1E: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. tel.: 010-4.352.911 CHEF-RED.: J. Deijbel. RED.: M. Amers, L. Visser, S. de CORRESPONDENT Schiedam: W. Meijboom. Sportcorrespondent: B. Wesdorp Sportcorrespondent Vlaardingen: P.Spek (010-4.352.615). ADMINISTRATIE: Pr. Hendrikkade 12-16, postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-4.699.911. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 SCHIEDAM De Schiedam- se afdeling van de Partij van de Arbeid komt zaterdag 7 ja nuari bijeen om nieuwjaar- wensen uit te wisselen. De nieuwjaarsbijeenkomst zal plaatsvinden in zaal Irene aan de Nieuwe Haven 155. Op het programma staat een optre den van het Kringloopcaba ret. Ook zal er aandacht wor den geschonken aan de ko mende Europese verkiezin gen. De bijeenkomst is ge pland van 14.00 tot 16.30 uur. De sociaal-democraten kun nen daarna op hun gemak naar de Korenbeurs wandelën om de nieuwjaarsbijeenkomst van de gemeente Schiedam te bezoeken die daar om 17.00, uur aanvangt. SCHIEDAM In een bericht dat in het Schiemdams Nieuwsblad van vorige week stond is een foutje geslopen. In het bericht werd abusieve lijk gemeld dat aanslagen voor de onroerend goedbelas- ting met als dagtekening 30 september vóór 31 december 1989 moeten zijn betaald. Dat moet natuurlijk zijn vóór 31 december 1988. SCHIEDAM In de aula van het Stedelijk Museum wordt op woensdag 4 januari een lunchconcert gehouden. De muzikanten Connie Wegbrans (hoorn), Frans Wagenaar (pia no) en Roel Wagenaar (trom bone) zullen die middag zowel klassieke als moderne werken ten gehore brengen. Het con cert begint om 12.30 uur en de toegang is gratis. Bezoekers wordt ook gratis een kopje koffie aangeboden. SCHIEDAM In de Lange Kerkstraat, op de plaats waar de stadsbestuurders graag een ABC-complex zien verrij zen, woonde van 1630 tot 1637 Jan van Riebeeck. Deze naam zegt nog maar weinig mensen wat maar een gevel steen in het pand nummer 36 herinnert aan een belangrij ke daad van de inwoner van Schiedam. Het was namelijk Jan van Riebeeck die in 1652 de eerste nederzetting aan de Kaap stichtte. Hieruit is later de Unie van Zuid-Afrika ontstaan. De Afrikaners zien van Riebeeck dan ook als stichter van hun natie en de grondlegger van hun bestaan. De Schiedammer legde in de tien jaar dat hij komman- dant was over de Kaapkolonie het fundament van wat later bekend zou worden als het apartheidssysteem. i van Riebeeck werd op 21 april 1619 in Culemborg gebo ren. Zijn vader was chirurgijn in de troelen van kolonel Morgan. Er is van hêni maar weinig bekend behalve dat hij regelmatig van huis was en dat hij in 1639 in het verre Brazilië is overleden. De moe der van Jan van Riebeeck was een aantal jaar daarvoor gestorven. Na haar dood in 1629 werd zij in de Grote Kerk in Schiedam begraven. Jan van Riebeeck bracht zijn jongelingsjaren door in Schie dam. Zijn vader was na de dood van zijn eerste vrouw, de moeder van Jan hertrouwt. Schiedam was in die tijd nog niet groot. Het aantal inwo ners lag in de buurt van de 7500. De stad deelde mee in de geweldige economische groei die bekend is gebleven onder de benaming 'De Gouden Eeuw'. Het hoofdmiddel van bestaan was de visserij. Ook waren er Schiedammers die als koopvaarders op de wilde vaart voeren. Uit Brazilië haalde men suiker, uit Frank rijk wijn, uit de landen van de Baltische zee graan en uit Portugal zout. Een uitvoer- product van Holland was de haring. Jan van Riebeeck leefde in de tijd dat zij die snel rijk wilden worden bij de Verenigde Oost- Indische Compagnie (VOC) in dienst traden. De ambiteuze koopman solliciteerde bij de VOC. In 1639 vertrok hij als onderchirurgijn naar Batavia. Zijn werkgebied waren de handelsposten rond Java. De heelmeesters in die tijd waren heel wat anders dan de medici van tegenwoordig. Tot het ambt werden vaak mensen met geen enkele opleiding be noemt. Het was al mooi als men wist hoe een wond ver bonden moest worden en iets afwist van ziekten. Van Riebeeck viel in het Verre Oosten op door de ijver waar mee hij alle opdrachten uit voerde. Dankzij zijn betrouw bare rapportage, zijn regel matig handschrift en zijn commerciële inzichten maak te hij snel promotie. De voor uitzichten waren voor Van Riebeeck gunstig. Aan zijn carrière kwam echter een eind toen hij werd betrapt bij ille gale praktijken. Zoals bijna alle functionarissen van de VOC deed van Riebeeck ook zaken voor zijn eigen voor deel. Op de terugreis naar Europa deed zijn schip Kaap de Goe de Hoop aan. Toen Van Rie beeck daar arriveerdejrnaakte "Kij kennis met de bemanning van een Nederlands schip dat daar aan de grond was gelo pen. Tijdens zijn verblijf, dat drie weken duurde, bezocht hij de tuin waar de gestrande bemanning groenten ver bouwde. Enkele bemanningsleden keerden in de loop van de tijd terug naar Nederland. Ze stel den de VOC voor om op de Kaap een permanente bun kerplaats in te richten. Jan van Riebeeck was in 1647 in Schiedam getrouwd en had zich inmiddels in Amsterdam gevestigd als koopman. Zijn verblijf aan de Kaap was hij echter nog niet vergeten. Toen het eiland St. Helena niet meer als verversingsstation bleek te voldoen, zette Van Riebeeck in zijn 'Nadere con sideratie' de mogelijkheden van de Kaap de Goede Hoop uiteen. De VOC benaderde de koopman en van Riebeeck greep zijn kans. Hij bood aan de leiding te nemen van ze ventig tot tachtig kolonisten. In 1651 volgde de aanstelling door de Heren Zeventien. Hij kreeg als opdracht een perma nente verversingspost te vesti gen op de zuidpunt van Afrika zodat de schepen die voeren tussen het Verre Oosten en Nederland van vers drinkwa ter en voedsel konden worden voorzien. De koopvaardij schepen van VOC meerden veelvuldig af bij de Tafelbaai. Var^ Riebeeck mocht de bewo ners van de Kaap niet aan zich onderwerpen of tot slaaf ma ken. Het was niet de bedoeling van de VOC om een kolonie te stichten, in Nederland dacht men aan een verversingspost. Hoewel Van Riebeeck het niet eens was met deze aanpak (hij zag zelf meer in een harde aanpak) gehoorzaamde hij toch. Het beleid werkte echter niet en Van Riebeeck wist de VOC- leiding ervan te overtuigen dat er veranderingen nodig waren. Vrijburgers Hi}<! stelde voor om stukken land uit te geven aan 'vrijbur gers' die dan een boerenbe drijf konden beginnen. Het land werd met bedrog en ge weld afgepakt van de oor spronkelijke bewoners. Conflicten konden dan ook niet uitblijven. De speren van de primitieve inwoners moes ten het afleggen tegen de mus ketten van de Hollanders. Het Hollandse gezag was geves tigd. De oorspronkelijke inwoners bleken echter onbruikbaar te zijn als arbeidskrachten bij de bouw van het fort en de hui zen. Ook de Hollanders zelf liepen niet over van enthou siasme om dit werk te doen. Onder de leiding van Van Rie beeck kwamen dan ook de eerste zwarte slaven naar de Kaapkolonie. Indië In 1662, toen hij tien jaar commandant van de nederzet ting op de Kaap was, kreeg Van Riebeeck een hoge functie in Indië waar het grote geld werd verdient. Hij bracht het tot gouverneur van Malakka. Hij overleed in 1677 en werd begraven in Batavia, het cen trum van het Nederlands im perium in het Verre Oosten. De regeerperiode van Van Riebeeck was van groot be lang voor de verdere ontwik keling van de kolonie. Hij heeft de VOC ertoe gebracht VLAARDINGEN - Olieverf, lithografie, ets en aquarel zijn de technieken die kunstenares Ilana Shaul het meest ge bruikt in de werken die in het theatercafé van de Stadsge hoorzaal/Harmonie worden tentoon gesteld. Vanaf vrijdag 6 januari is de expositie van de in Israel ge boren Ilana Shaul te bezoeken in het gebouw aan de Schie- damseweg. De tentoonstelling wordt voortgezet tot en met 3 februari. Ontslag Dit was tegen de regels van de Compagnie maar er was wei nig tegen te doen. Van tijd tot tijd moest de VOC wel in actie komen om een voorbeeld te stellen. Van Riebeeck werd aangeklaagd, schuldig bevon den en teruggeroepen naar Nederland waar hij ontslagen zou worden. 9 Het portret van Jan van Riebeeck dat hangt in het parlementsgebouw in Kaapstad. vier beslissingen te nemen die de toekomst van Zuid-Afrika zou bepalen: de stichting van de kolonie, de vestiging van de vrijburgers, de installatie van het gezag over de oorspronke lijke bewoners en de aanvoer van slaven. De blanke Zuida frikanen zien in de voormalige inwoner van Schiedam de grondlegger van de natie. De ideeën van Van Riebeeck zijn nog steeds in de politiek van 9 De gevelsteen die er aan herinnert dat de grondlegger van de kaapkolonie ooit een inwoner van Schiedam was. de blanke minderheidsrege- landse Woord dat over de ge ring. De benaming van deze hele wereld bekend is: apart- politiek is het enige Neder- heid. 9 'In de spiegel', is één van de werken die in het theatercafé is te zien. VLAARDINGEN— De Bata aan het Liesveld nr. 12 heeft een nieuwe formule bedacht voor het Vlaardings winke lend publiek. De naam Bata is verruild voor Discount Best, een naam die het beste past bij de nieuwe opzet. Tegen sterk gereduceerde prijzen kan men er terecht voor modieuze da- mes-, heren- en kinderschoe nen. RECEPTIE— De Stichting Het Orchidee voor Turkse vrouwen houdt op woensdag 4 januari een nieuwjaarsreceptie in wijkcen trum de Erker. De receptie duurt van 18.00 tot 20.00 uur. Er wor den Turkse hapjes geserveerd. SCHIEDAM In wijkcen trum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein 163 komen de le den van de religieus-spiritisti sche vereniging Harmonia op donderdag 5 januari bijeen. Op deze nieuwjaarsreceptie is de toegang gratis. Wat er verder die avond gaat gebeuren is nog niet bekend. Mensen met paranormale er varingen en dromen en vragen hierover kunnen in ieder geval donderdagavond in het wijk centrum terecht. De zaal gaat om 19.30 uur open. VLAARDINGEN/SCHIE- DAMFrank Sinatra, Sammy Davis junior en Liza Minelli zijn in april in Neder land waar ze op 8 april een éénmalig optreden verzorgen in de Rotterdamse Ahoy-hal. Spéciaal voor deze gelegen heid wordt het zalencomplex omgetoverd tot Ahoy's Palace om associaties op te wekken met Ceasar's Palace, een favo riete zaal van Frank Sinatra. Kaarten voor dit concert zijn vanaf 20 januari te koop in alle filialen van Free Record Shop. VLAARDINGEN - Voor leerlingen die verleden week woensdag kerst feest vierden in de gymzaal van scholengemeenschap 'De Vaart' werd het een feest om niet snel te vergeten. De stemming zat er al goed in door de leuke optredens van verschillende groepjes leerlingen, maar toen onver wacht de Vlaardingse zanger Martin Eden zijn opwachting maakte, kon de avond niet meer stuk. Dat de dansvloer vanaf dat ogenblik goed gevuld was, spreek voor zich. „En de kwaliteit is dezelfde gebleven, als men gewend was van de Bata", verzekert de heer Hanselaar, filiaalhouder van de nieuwe winkel. „Een redelijke schoen tegen een re delijke prijs", voegt hij er aan toe. De nieuwe formule sluit volgens hem het best aan bij het koopgedrag van het win kelend publiek. „Vlaardingers zijn namelijk zeer prijsbe wust", zegt de heer Hanselaar. De.B"tt!Jf verrt>M voor Discount Best, een goedkopere schoenenzaak Discount Best werd afgelopen dinsdag geopend. De winkel heeft een nieuw aanzicht ge-

De Havenloods | 1989 | | pagina 3