I De Rotterdamse Dansgroep zorgt voor verrassingen Hommage aan Bals beheerst 18e Film Festival Rotterdam Hülsmann solist met romantisch vioolconcert P KUNST CULTUUR AMUSEMENT Peer speelt 's avonds voor kinderpubliek Jfjt. dans Ivens opent met 'De Wind' Bewegingen op de scheidslijn van danser en persoon Filmnieuws in het duister HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 5 JANUARI 1 De laatste jaren zijn steeds meer kindertheaterpro- dukties ook voor ook voor volwassenen interessant en leuk om mee te maken. Kindertheater wordt dan 'theater voor alle leeftij den'. Inspelend op die trend heeft de Rotterdamse Schouwburg deze maand een aantal voorstellingen van Studio Peer 's avonds geprogrammeerd. Poppenspeler en acteur Fred Delfgauw speelt in één weekend drie voorstel lingen met vier stukken, die gebaseerd zijn op. klas sieke drama's. Op 6 januari speelt Peer 'Weg van de Waan', geïn spireerd op De storm van Shakespeare, waarbij de poppenspeler de tovenaar en denker Prospero een le vensgroot hoofd geeft, dat plaats biedt aan fantasieën en verrassingen. In Droom, gebaseerd op Macbeth, laat Delfgaauw zijn poppen machtsspelletjes uitvoe ren: hij kijkt of de poppen kunnen wat hij wil. 'Raam zonder uitzicht' is de titel van de voorstelling op 7 januari. Samuel Bec- ketts 'Eindspel' stond mo del voor deze geschiedenis van twee mannen die om de tijd te doden spelletjes, raadsels, ruzies en uit vluchten verzinnen. Fred Delfgaauw speelt de voor stelling samen met Koos Elferina. Op zondagmiddag speelt Studio Peer 'Wolkenjas', de eerste produktie van de theatergroep. Ibsens Peer Gynt vormde de grondslag van deze spannende en vrolijke vertelling, waarin Peer een gevecht aangaat met het volwassen worden. Behalve de voorstelling op zondagmiddag (15.00 uur), beginnen alle voorstellin gen om 20.30 uur. De voor stelling op vrijdag duurt twee uur, de andere duren één uur. 0 Studio Peer in Weg Bij de Stichting Open Ate liers is er op zaterdag 7 januari een open dag. Van 13.00 tot 17.00 uur tonen de docenten en cursisten hun werk en werkplaatsen aan iedereen die belangstelling heeft. Open Ateliers is gevestigd op de Sliedrechtstraat 65. In Het Berenei kunnen op zaterdag 7 januari twee con certen bezocht worden: bene den swingt Elkie Deadman, boven vindt het Reli-popfesti- val plaats met de groepen Bac- kline, Stand By en The Switch. Het Reli-popfestival begint om 20.00 uur en kost f 5,-, Elki Deadman gaat om 22.30 van start. Haar optreden is te zien voor een entree van f 3,50. Het Burton Greene Quartet speelt op dinsdag 10 januari in jazz-café Dizzy aan de 's Gra- vendijkwal. Het kwartet be gint om 22.30 uur, de toegang is gratis. Klaas-Jan Mulder bespeelt op zaterdag 7 januari het hoofdorgel van de Grote of St. Laurenskerk. Hij speelt een populair-klassiek nieuwjaar sprogramma met werken van Bach, Mozart en Prokofiev. Aanvang van het concert is 20.15 uur, toegangsprijs is f 6,- Rob de Nijs en de Spring- band geven op 7 en 8 februari een concert in De Doelen. Deze concerten '89 beginnen om 20.15 uur. In de serie 'Op schouders van reuzen' spreekt Diederik Wagenaar over zijn inspiratie Maurice Ravel. Aanvang van de lezing, waarin veel muziek zit, is 21.00 uur, de toegangs prijs bedraagt f 10,- of f 7,50. De Noord-Nederlandse dansgroep Refelx treedt op donderdag 12 januari op in Theater Zuidplein. Reflex danst choreografieën van Bob Foltz, Hans Tuerlings, karei vandeweghe en Ellen Corn field. Aanvang 20.15 uur. Het Nationale Ballet geeft een uitvoering van het avond vullende klassieke ballet Gi selle in de grote zaal van de Rotterdamse Schouwburg op donderdag 12 en vrijdag 13 ja nuari. Aanvang van de voor stelling is 20.15 kaarten kos ten 25, 35 en 45 gulden. theater Verzet tegen de gelikte wer kelijkheid is de rode draad in het werk van Alex d'Electri- que. The Electric Suburb toont de verwarring in een utopische buitenwijk naar model van Le Corbusier. In Lantaren/Venster te zien van donderdag 5 tot en met zater dag 7 januari om 20.30 uur. Kaarten kosten f 12,- en f 10,- (met reductie). 0 Tulpen Vulpen, een tragi komedie van Gerard-Jan Reijnders wordt van woensdag 11 tot en met zaterdag 14 ja nuari in Theater Lantaren- Wenster gespeeld door Lineke Rijxman, Paul Koek en Titus Muizelaar. De voorstelling is de afsluiting van de trilogie 'Wie is bang voor Pleuni Touw', en gaat over elasties en ander leed. De aanvang is 2100 uur, kaarten kosten f 12,- en f 10,- (met reductie). 0 Shusaku: „Routine duikt in iedere relatie op", (foto's: Fons Evers) Goed voor een reductie van 2.- m per plaatskaart voor max. 2 personen. PROMENADE- zaterdag 8 oktober CONCERTEN: zatordag 10 november aq j0c. zaterdag 17 december So/ozaterdag 14 januari zaterdag 11 maart Naam: Adres: Postcode: Plaats: ROTTERDAM Voor het eerst in het bestaan van het Film Festival Rotterdam is Huub Bals er niet bij. Bals, oprichter en directeur van het internationale festival, overleed in juli 1988. Ze ventien jaar lang bepaalde hij het gezicht van het Film Festival Rotterdam, en ook bij dit 18e festival drukt Bals zijn stempel nog ste vig op het programma. Het grootste deel van het elf dagen durende festival (van 26 januari tot en met 5 februa ri) is een hommage aan Huub Bals. Zestig regisseurs, die be langrijk zijn geweest voor Bals of het filmfestival, stel den een programma samen onder de titel 'De jaren van Huub Bals. Filmmakers als Peter Greenaway, Wim Wen- ders en Jim Jarmusch leveren hun bijdrage. Ze kozen een klassieker, hun nieuwste film of een film van aanstormend talent voor vertoning in Rot terdam. Anne Head, interimdirecteur van het festival, staat voor de overige films en activiteiten van het festival. Head, een Britse filmjournaliste, is al enkele jaren betrokken bij de organisatie, en op haar rust nu de zware taak de aartsvader van het filmfestival, Huub Bals, te vervangen. Het skelet van de manifestatie staat ech ter al: de 'festival-nacht' 3 fe bruari, het Filmbal, de Cine- mart (30 januari tot en met 3 februari) de discussie-avon den en de locaties aan de Kruiskade: "dit alles zal de ge louterde festivalganger niet vreemd voorkomen. Filmmuseum Er zijn ook dit jaar twee re trospectieven te bekijken. Eén is gewijd aan Jacques Rivette, net als de beroemde Godard en Truffaut een 'Nouvelle Va- que'-cineast. Van hem zijn films cds 'La religieuse' en 'Le pont du Nord' te zien. Het tweede retrospecket betreft werk van John Cassavetes, die vele eigenzinnige films op zijn naam heeft staan, waaronder 'Husbands' en 'The killing of a Chinese bookie' Een primeur dit jaar is de pre sentatie van het filmmuseum in de Rotterdamse schouw burg en het Luxortheater. In vier voorstellingen worden de onbekende schatten van het archief van het museum ge presenteerd en geconfron teerd met live-muziek en ver rassende variété-acts, die de filmbeelden becommentarië- De voorstelling in het Luxor- laat hij pas de definitieve cho reografie ontstaan. De dan sers leveren hieraan him bij drage door improvisatie. Het resultaat is gelijk aan Wars- haws kijk op het leven: een constant voortdurende bewe ging in een zeer hoog tempo. Uitdaging „Ik houd van snel", zegt Ran dy Warshaw uiterst rustig. „Ik ben een gecompliceerd mens dat zijn behoeftes bevredigd wil zien. Voor mij is welk as pect van het leven ook zonder complicaties de moeite niet waard. Ik wil buiten de gren zen treden van wat ik al ken". Op de vraag of er dan werke lijk nooit een eind zal komen aan de mogelijkheden van het menselijk bewegen stelt hij de tegenvraag: „Is there an end to your imagination?". En ver klaart: „Het lichaam is een samengaan van vele zaken als emoties, de toekomst en cul tuur. Ik werk op het niveau van de verbeelding. Er zijn ge bieden, andere dimensies waarover we geen zekerheid hebben. Ook op het terrein van de choreografie. Ik laat een danser in een situatie stappen, een houding bepalen, een gebaar maken en zie wat er gebeurt. Wat er ook van komt, het is continue op de scheidslijn van danser en per soon. Ieder lichaam beweegt zoals het moet. Daar is geen discussie over mogelijk. Ik ontwerp een choreografie op mijn eigen lijf. Wanneer ik dat daarna door een danser laat uitvoeren wordt dit patroon menselijk: een menselijk pro bleem. Dat is wat ik wil: men sen uitdagen. Dansers en pu bliek. Want stom zijn ze geen van beiden! Staccato Ook bij Shusaku gaan de dan sers tot het uiterste, over schrijden ze grenzen. In 'Muddle'- in meerdere opzich ten een heel bijzonder duet - zeer zeker qua kracht. Daar door krijgt het geheel een enigszins agressieve onder toon terwijl de veelal robo tachtige bewegingen tevens aan verstilde acrobatiek doen denken waarbij ieder spiertje gebruikt wordt. Het staccato van de bewegingen is symbo lisch. Shusaku wil in 20 minu ten zeer compact de routine van 50 jaar huwelijk laten zien. „Het menselijk geheugen is opgebouwd uit flarden her inneringen die bepalend zijn voor hoe iemand zijn leven heeft ervaren. Dit zijn sleutel momenten. „Ik neem vaak als uitgangs punt voor mijn balletten de 'donkere' kant van vreemde mensen. In dit ballet nu eens niet. Nu eens juist het routine matige dat in iedere relatie vroeg of laat opduikt en dat iedereen kent. Het resultaat blijkt echter hetzelfde te zijn. Dat wil ik laten zien: de com binatie van realiteit en onder bewustzijn. Verlangens ko men vanuit het instinct. Zelfs dromen komen daar vandaan. Menselijke instincten zijn in wezen heel gewoon maar er komen soms buitengewone dingen uit voort". Shusaku houdt er van creaties te maken die emoties oproe pen. Zo heeft hij-ook liever proza dan verhalen waarin al les tot in detail wordt uitge legd. Oorspronkelijk was hij beeldend kunstenaar en dat is aan de entourage, decors en kostuums bij zijn balletten nog duidelijk waarneembaar. Ook aan de muziek stelt hij bepaalde eisen. Voor 'Muddie' liet Shusaku de tweemansfor matie 'Det Wiehl' muziek componeren waarin het gesta ge geluid van rollende golven en het gedrup van water uit een lek belangrijke plaats in nemen. 'Moonlight' van Ton Simons tenslotte vormt het sluitstuk van de voorstelling. 'Moon light' is een ballet uit 1987. Felheid en agressie worden hier geconstateerd door teder- heiden dramatiek. De voorstelling van de Rotter damse Dansgroep is voorals nog in Rotterdam een eenma lig gebeuren. Plaatsen reser veren kan telefonisch op num mer 010-4118110. In Schiedam, Passagetheater, zijn op 13 januari de try-outs. Els Neijts theater staat in het teken van twee volledige films uit de vroege jaren van de film. De eerste is 'Weergevonden' uit 1914 van Louis Crispijn, een melodrama rond een blin de joodse vader en zijn twee dochters. Daarnaast wordt de verloren gewaande film 'Fili- bus' vertoond: het verhaal van een geheimzinnige luchtpirate die in haar futuristische zep pelin en als man verkleed de meest snode criminele activi teiten verzint. De beide films worden van een passende mu zikale begeleiding voorzien, „waarbij het experiment niet wordt geschuwd", aldus het Filmmuseum. Armenië De openingsfilm van het 18e Film Festival Rotterdam is 'De wind', de nieuwste van de inmiddels 90-jarige Joris Ivens. Andere films op het program ma zijn onder andere de in Cannes bekroonde film van de Poolse cineast Krysztof Kies- lowski, 'A short film about killing', 'The king of schil- dren' van de vorig jaar ook aanwezige Chen Kaige en 'II piccolo diavolo' van de Ita liaanse komiek Roberto Be- nigni (bekend als de stuntelige Italiaanse gevangene in 'Down by law' van Jim Jar musch). Ook festivalklassiekers van Saura met 'De tuin der lusten' (in 1972 de openingsfilm van het eerste festival), Fassbin- der en Pialat ontbreken niet. Op zaterdag 28 januari is er een speciale voorstelling van de film 'Komitas' van de Ar meense regisseur Don Askari- an. De opbrengst van de ver toning in het Luxor Theater zal ten goede komen aan de slachtoffers van de Armeense aardbevingscatastrofe. Tij dens het festival is het laatste nieuws te lezen in de Festival Dagkrant. Passepartouts voor het Film Festival Rotterdam zijn ver krijgbaar bij.de VW in Rot terdam (f 200, met CJP f 175). Alle openbare manifestaties zijn daarmee toegankelijk. Losse kaarten en dagkaarten zijn tijdens het festival te koop bij de centrale kassa van Lumiére. Telefonische infor matie kan het publiek krijgen van 010-4045544. Floor van der Vlist terdamse Dansgroep op 16 januari 1989 in de Rotterdamse Schouw burg zal laten zien. 'Event Horizon' is een première, evenals het ballet 'Muddle' van de Japanner Shusaku Ta- keuchi. Het programma wordt gecompleteerd door 'Moonlight' van Ton Si mons op muziek van Test Dept. Wie van variatie binnen mo derne dans houdt, zal zeker geen klagen hebben. Alleen al de choreografie van Warshaw en Shusaku zijn zo uiteenlo pend van sfeer en beweging dat zelfs een pauze het verras singseffect nauwelijks zal ver minderen. Warshaw werkt direct en vol ledig vanuit de beweging. Hij schrijft zijn dansers geen 'pas klare' choreografiën voor. Wel een scala aan mogelijke bewe gingen die in een zeer hoog tempo worden doorgenomen en gerepeteerd. Vandaaruit 0 Kamitas, de Armeense monnik en componist, in de gelijknamige fdm. ROTTERDAM „Het leven is één constante beweging", vindt de Amerikaanse choreo graaf Randy Warshaw. Vanuit die constatering ontstond - na vele ande re - de choreografie voor 'Event Horizon', een van de balletten die de Rot- I 1 I I I I I I I I I I I I 1 I I I 1 I I I I I 1 I I I 1 0 Randy Warshaw:„Op het niveau van de verbeelding". „Het filmbeeld treft het oog, het geluid bereikt het oor, maar de muziek raakt de ziel, daarom moet filmmuziek vol doen aan de hoogste eisen', citeert auteur van Rooijen in zijn boekje 'Muziek in het duister' de filmcriticus Piet Ruivenkamp. De Buma/Stemra gaf het werkje uit. Het geeft een beeld van de ontwikkeling van de filmmuziek door de jaren heen. Vanaf de pianist die de stomme film begeleidde met de meest uiteenlopende (vaak niet passende) muziek, tot aan de uitgekiende Hollywoord- filmmuziek van deze tijd, het hele scala is in wpord en beeld terug te vinden. De Nederlandse film krijgt ruime aandacht, de Neder landse filmcomponisten al evenzeer. Het Concertge bouworkest anno 1931 staat ROTTERDAM "Het concert van Bruch is dan wel een overbekend stuk, iedereen kan het bij wijze van spreken zo meefluiten, het is ook een mooi en sterk stuk. Bovendien past het goed in een promenade concert. Nee, ik heb niet de behoefte er iets aan toe te voegen door het op een heel speciale manier te gaan spelen. Als je je aan de tekst houdt, heb je nog ge noeg vrijheden om er iets persoonlijks in te leggen". Kees Hülsmann, eerste con certmeester van het Rotter damse Philharmonisch Or kest, is al verschillende malen als solist te horen geweest op het podium van De Doelen. Op zaterdag 14 januari voert hij het eerste vioolconcert van Max Bruch uit, een beroemd en geliefd .repertoirestuk, ei genlijk het meest gespeelde werk van de negentiende- eeuwse romanticus. Hülsmann zOu oorspronkelijk het vioolconcert van Prokof- jev spelen, maar dat vonden dirigent James Conlon en de solist uiteindelijk niet de juis te keuze. "Bruch past beter. Het is iets heel anders, maar toch ook spannend". Spannend is, net als voor alle andere orkestleden die als so list optreden met hun colle ga's, de andere positie: vóór het orkest, niet in het orkest. Kees Hülsmann betrad al vele podia in Europa, in Noord- en Zuid-Amerika en in Israël. Toch is het optreden met het eigen orkest anders dan an ders, vindt hij. "Een soort thuiswedstrijd". chael Nyman, de Engelsman die de muziek bij Peter Gree- naways The Draughtman's Contract maakte. Een onbe grijpelijke misser in een overi gens aardig boekje. Het boekje is te bestellen bij de Buma, telefoon 020- 5407911, en kost f 6. Als concertmeester is Hüls mann de rechterhand van de dirigent. Hij heeft de verant woordelijkheid voor de klank van alle strijkers. Componis ten schrijven soms voor dat passages door één enkel vio list gespeeld moet worden, en die 'trekjes' neemt de concert meester voor zijn rekening. "Dat is soms moeilijker dan een heel soloconcert spelen. Plotseling moet je helemaal alleen -ets spelen". Zoals iedere solist stelt Hüls mann hoge eisen, die hij heel eenvoudig samenvat: "Een violist moet mooi spelen, zui ver en ritmisch. Je moet er vooral voor zorgen dat je spierstelsel goed functioneert. Ik ben het er absoluut niet mee eens dat een musicus zich zou moeten ontzien en niet aan sport zou moeten doen. Je ziet enorm veel blessures bij musici, en die komen vaak voort uit een slechte houding. Ik houd er wel van om af en toe te zwemmen of een beetje te voetballen in de tuin met mijn zoontje". M.N. Het concert van het Rotter dams Philharmonisch Or kest onder leiding van Ja mes Conlon is voor lezers van De Havenloods en Het Zuiden rtiet korting te be zoeken. Het programma meldt behalve het eerste vioolconcert van Max Bruch ook het Scherzo ca- priccioso van Dvorék ook verschillende werken van Richard Wagner. erin, compleet met een foto en een anecdote: de dirigent Hengelberg werd overgehaald een film te laten maken van het orkest, maar die film is op onverklaarbare wijze zoekge raakt. In het rijtje Nederlandse film componisten dat Maarten van Rooijen noemt, staat ook Mi-

De Havenloods | 1989 | | pagina 15