'Ik word erg serieus genomen. Ik raak ze' Mgnm Verbetering moet 'city-milieu' geven Vijfentachtigjarige schrijft prominenten Kunst cursussen m museum Boymans m «11 EENREISJE NAAR HETZONNIGE ZUIDEN VINDT U IN UW EIGEN KRANT] DE HAVENLOODS - DONDERDAG 5 JANUARI 1989 ROTTERDAM - 'Blij be jaard, goud waard', staat er op een tegeltje in de gang bij mevrouw Langenberg in haar ser viceflat in een Rotter damse buitenwijk. Be jaard mag ze zeker ge- Nelleke de Jong noemd worden met haar ruim vijfentachtig jaar. blij mag ze ook zijn, met een goede gezondheid en een dosis energie, die menig jongere niet zou misstaan. Die energie zet mevrouw Langen berg om in dingen die ze leuk vindt, zoals zwem men en fietsen. Maar een groot deel van haar tijd besteedt ze aan het op schrijven van wat haar bezighoudt: de toekomst van de mensheid en hoe die er volgens haar (niet) uit moet zien. Ze ziet het als haar taak haar idee ën daarover uit te dra gen en ze doet dat veelal in dichtvorm. Het opschrijven van haar ge dachten doet mevrouw Lan genberg al heel lang. En ze doet dat bepaald niet alleen voor zichzelf. De hoop een li terair talent aan te treffen boort mevrouw Langenberg echter meteen resoluut de grond in. 'Het gaat me echt niet om de taal. Het is niet poëtisch wat ik schrijf, als je dat bedoelt. Ik wil vooral een boodschap aan de mensen brengen.' Boodschap De boodschap die mevrouw Langenberg wil overbrengen komt er kort gezegd op neer de wereld leefbaar te houden voor ons en voor hen die na ons komen. Hoe ze daaraan mee wil werken illustreert ze aan de hand van het boek van de Australische arts Helen Caldicott waarin die haar ver ontrusting uitspreekt over de ontwikkeling van de atoom technologie. In het boek zegt dr. Caldicott, als roepende in de woestijn, al tevreden te zijn als er maar één met haar meeroept. En dat is precies wat mevrouw Lan genberg al jaren doet, zij het niet als deskundige, maar als verontruste burger. Ze gaat daarin heel ver, letter lijk en figuurlijk. Gedichten en brieven gingen naar de meest uiteenlopende rege ringsleiders, zoals indertijd Jimmy Carter, Sadat en later naar Reagan, Tatcher en tien tallen anderen in vooraan staande posities. En steeds laat ze weten fali- kant tegen kerncentrales en tegen het gebruik van kern wapens te zijn. De uitspraak van mevrouw Langenberg: 'Ik word erg serieus genomen door prominenten, ik róók ze', laat ze vergezeld gaan van in zage in haar album. Daarin zijn talrijke bewijzen te vin den van het feit dat haar boodschap gehoord wordt, danwel dat men laat weten er kennis van te hebben geno men. Een eigenhandig geschreven antwoord van Mitterand van twee regels is haar even lief als een heel getypt vel van Olof Palme, hoewel door de dood van de laatste die brief wel bijzondere waarde kreeg. Mevrouw Langenberg had aan Olof Palme haar instem ming betuigd met zijn uit spraak over kernbewapening. De gezamenlijke verklaring van enkele regeringsleiders uit 1984 kreeg mevrouw Lan genberg tegelijk met het ant woord van Olof Palme toege stuurd. Over zijn dood nam ze in haar pas verschenen gedichtenbun deltje het gedicht op wat ze indertijd ook voor Kennedy schreef, naar aanleiding van 'Wij zijn vol droefheid en ont daan! omdat een mens van goede wil! zo plotseling is heengegaan.' Postema Vertegenwoordigers van poli tieke partijen in eigen land krijgen ook regelmatig bijval of afkeuring van mevrouw Langenberg. Als ze denkt dat ze via bekende Nederlanders haar mening kan ventileren zal ze het ook niet laten. Zo uitte ze eens tegenover Koos Postema haar bezorgd heid over de aanwezigheid van kerncentrales. Ze laat zijn antwoord zien, waarin hij uit gebreid ingaat op haar brief en haar probeert gerust te stellen met de gedachte 'dat men niet zomaar met kern energie omspringt, dat men het gebruik ervan niet zomaar kan afwijzen en dat men wel degelijk de gevaren in het oog houdt." De brief dateert uit 1984. 'Vóór Tsjernobil', zegt me vrouw Langenberg veelbetekenend. Taal Al gaat het haar niet om de taal, ze vindt het wel degelijk belangrijk dat ze de taal goed gebruikt. Omdat ze daar niet altijd zeker van was, ging ze naar de cursus 'volwassenen op herhaling', waar ze nu in het tweede jaar is. ll 9 Mevrouw Langenberg met haar gedichtenbundeltje en stapels brieven van prominenten uit de hele wereld Op het gebied van stijl onder nam ze ook het nodige. In het dienstencentrum ging ze in de leer bij professionals. Van Paula Gomez leerde ze iets korter te zeggen. Me vrouw Langenberg: 'Het kon haar niet kort genoeg zijn.' Hannie Groen legde haar uit wat een plot was, maar 'dat bouwde ik eigenlijk al vaak in, zonder dat ik besefte dat het een plot was.' De laatste waarschuwing at tent te zijn op ons (leef-)mi- lieu verzond mevrouw Lan genberg naar Ed Nijpels, al thans, voorlopig de laatste, want het ziet er niet naar uit dat ze helemaal tevreden is. Wel spreekt uit de laatste re gels van het gedicht, dat ze 'Opeens zie je een vergezicht! uit diepe dalen naar het licht! van vragen naar het waar en hoe! Komen wij naar elkander toe? Of wint het menselijk on vermogen! hoeveel jaren zijn vervlogen! van vragen naar het waar en hoe.' ROTTERDAM Museum Boymans-van Beuningen start in januari met een aantal nieuwe cursussen over kunst en aanverwante zaken. Curu- sus I bestaat uit een rondlei ding langs sier- en gebruiks voorwerpen. Hierbij komen functie, vormgeving, versie ring en materiaalgebruik aan de orde. Deze cursus vindt plaats op de zaterdagen 14, 21 en 28 janua ri of op de woensdagen 18 en 25 januari en 1 februari van 10.30 tot 11.30 uur. De kosten hiervan bedragen dertig gul den, exclusief de toegang tot het museum. Inschrijven voor deze cursus dient te gebeuren voor 9 januari. Cursus II bestaat uit een reeks inleidingen met dia's gevolgd door rondleidingen. Het on derwerp is de Nederlandse schilderkunst van de 15e tot en met de 17e eeuw. Centraal staan de Hollandse meesters uit de museumcollectie. De cursus wordt gehouden op de donderdagen 26 januari, 16 februari, 9 maart, 6 en 20 april, of op de zaterdagen 28 januari, 18 februari, 11 maart, 8 en 22 april. De cursus duurt van 10.15 tot 12.15 uur en de kosten bedragen 80 gulden, exclusief de entree tot het mu seum. Wel krijgt men hiervoor schriftelijk materiaal. In schrijving vóór 19 januari. In februari zullen cursussen starten rond de onderwerpen 'Architectuur in Rotterdam' en 'Design' (ontwerpen). ROTTERDAM - De Dienst Stadsontwikkeling werkt aan een ambitieus plan om met het invullen van de open bare ruimte Rotterdam een representatief aanzicht te geven. 'De plannetjes zijn altijd te kleinschalig ge weest', zegt directeur Riek Bakker. 'We werken nu aan een structuurplan voor grotere stukken van de stad. Bij dit verbeterings programma voor de bui tenruimte willen we de ri vier betrekken. Die geeft de stad zijn identiteit.' Het leeuwendeel van de op pervlakte van Rotterdam be staat uit openbaar gebied, al dus mevrouw Bakker. Zij ver staat onder openbare ruimte het totale oppervlak van stra ten, pleinen, singels, parken, wegen, bermen en de rivier. Het is de ruimte, die van iedereen is en de stad doet functioneren: als décor voor de woonomgeving, plaats voor ontmoeting, activiteit en het sociale leven. Voorts dient de openbare ruimte beweging en verkeer en functioneert als plaats voor het leggen van ka bels, leidingen en bulzen. Sommige ruimten zijn semi- openbaar zoals stationshallen maar ook sportcomplexen, snelwegen en hoven. De kwa liteit van openbare ruimten is ook een econmische belang, een goed openbaar gebied is aantrekkelijk voor winkel straten maar ook voor woon straten, erven en pleinen. In samenwerking met het Bu reau voor stedebouw W. Hart man en het adviesbureau West 8 voor stedebouw en land- schaps-architectuur heeft de Dienst Stadsontwikkeling een studie opgezet, waarbij de ontwerpers er vanutigaan, dat in het openbare ruimte-beleid de binnenstad absolute priori teit verdient. Men wil tot ver nieuwing komen van de plei nen en tot een grondige her profilering van de belangrijke stads-assen als Westblaak, Coolsingel, Weena en Vaste land/Westzeedijk. Men acht Kruisplein en Een- drachtsplein vrij nutteloze pleinen, doorsneden door ver keer en openbaar vervoer. Beursplein, Coolsingel en Westersingel hebben hun ka rakter verloren door klein schalige toevoegingen en aan- In het Stationsplein mist Rot terdam een gastvrije ont vangst voor haar bezoekers. Dit plein heeft geen goede en overzichtelijke loopverbin dingen van het station naar de binnenstad. En in het Scheep vaartkwartier leveren Wil lemsplein en Zalmhaven geen bijdrage aan het city-milieu. De ontwerpers zouden het al lemaal willen veranderen, een plein aanleggen in de Zalmha ven en Leuvehoofd/Willems- plein als manifestatie-ruimte inrichten. De Coolsingel-brug willen zij zien uitgevoerd als een kunstwerk met goede voorzieningen voor langzaam verkeer en de Coolsingel wil men een boulevard-profiel ge ven met brede stoepen en hoog opgesnoeide bomen. Het beeld van 'De Verwoeste Stad' van Zadkine als essen tieel deel van de geschiedenis van de stad zou men een plaats in de nieuwe centrum- as willen geven. Men denkt aan het Hofplein, waar het beeld nieuwe betekenis zou kunnen krijgen als symbool voor de wederopbouw van de stad. Mevrouw Bakker wil rekening houden met historische in valshoeken. 'We moeten niet doorknippen wat samenhang heeft.' Behalve voor de bin nenstad hebben de ontwer pers nog voorbeeldplannen voor vijf wijken gemaakt: Oude Noorden en Agniese- buurt, Spangen, Overschie, Lombardijen en Botlek. De plannen zijn omschreven in een speciale Buitenruimte-ka lender 1989, gemaakt in op dracht van de Dienst Stads ontwikkeling Rotterdam. fST- s Het Stationsplein vinden architecten geen gastvrij plein Uw krant. Een onmisbaar medium. sportieve leder jeugd- schoen met profielzool In zwart/groen en blauw/grijs trim/vrijetijdsschoen zwart/lichtgrijs/geel en wit/kobalt/grijs College -look instapper met platte franje-garnering leder 'Western'-look enkellaars in de kleur zwart. Elastlekslultlng nappa-leder fantasie-pump met geklede en blokhak modieuze leder veter schoen in de kleuren zwart en bruin Rubber profielzool VADER ZOON een rits enkellaars Zwart en grijs ROTTERDAM: op het ZUIDER-TERRAS 010-4804162 breuken) VLAARDINGEN: Hoogstraat 219 geldig t/m zaterdag 14 januari

De Havenloods | 1989 | | pagina 17