UIT in t kort Olga brengt Rusland naar Hollandse dansers FILMNIEUWS 'Kwaliteit en ambitie verdienen meer aandacht' 'De Rus danst recht uit zijn hart' Cleese en de liefde Actie in vernieuwd Parkzicht KUNST CULTUUR AMUSEMENT Te huur: de betere bands uit Rijnmond e.o. De koning gaat dood 2-580 HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 12 JANUARI 1989 De Bellebom wordt morgen, op vrijdag 13 januari om 15.30 uur door majoor Spangemeijer van de EOD aan burgemeester Peper overgedragen. De Belle- bom komt in het Historisch Museum in de Korte Hoog straat. De 'Bellebom' is de naam van een blindganger die op 27 maart van het vorig jaar onschadelijk werd gemaakt in de Rotterdamse Bellevoy- straat. 21.000 Rotterdammers waren bij de ruimingsoperatie betrokken, velen van hen wer den geëvacueerd. In een eerste debat over 'Cultuur en kwaliteit' treffen toneelregisseurs Ger Thijs en Hans Croiset elkaar over fun damentele kwaliteitsoordelen die zij aan hun kunst verbin den. De discussie is een eerste in een reeks van vier die de Rotterdamse Kunststichting organiseert, 'een speurtocht naar de drijfveren en waarden in de kunst van de jaren '80. Zaal de Unie, 17 januari, 21.00 Gruppo Sportivo treedt op* zaterdag 14 januari op in Het Berenei aan de Doklaan. De vrolijke en energieke popmu sici onder leiding van Hans Vandenburg speelt vanaf 22.00 uur. De entree is f 7,50. Op donderdag 19 janauri spe len de groepen Sister Ray en Suburbane Sattelites, vanaf 21.30 uur. De entree is f7,50. Het adres van Het Berenei is Doklaan 14. In Museum Boymans van Beuningen speelt slagwerker Johan Faber op zondag 15 ja nuari een concert met heden daagse muziek van componis ten als Xenakis en Ton de Leeuw. Het concert begint om 13.30 uur. ROTTERDAM „De Russische Dansdag be tekent voor ons meer dan bij elkaar komen in een gymzaal en wat dan sen instuderen. We dan sen en we zingen niet al leen, maar de samovar komt ook op tafel, de traditionele Russische theepot, om thee met warenja te schenken, de traditionele ingekookte vruchten. Het is voor ons echt een feestelijke dag, een gezellige dansgele genheid." Hennie Konings -voorheen danser bij het Penta Theater van 'Barinya', de Rotterdamse vereniging 'ter beoefening en bevordering van de Russische folklore', verheugt zich op de feestelijke afsluiting van het bezoek van zijn gaste Olga Zolotova. De Russische Dansdag op zondag 15 januari in Rotter dam krijgt een extra feestelijk tintje door haar aanwezig heid. Mevrouw Zolotova is de leidster van de beroemde folk loristische dansvakopleiding die is verbonden aan het voor aanstaande Pyanitski volks koor in Moskou. Begonnen als assistente van oprichtster Tatjana Ustinova, is ze nu zelf al 17 jaar directeur van het instituut, waar niet alleen les gegeven wordt, maar ook on derzoek wordt gedaan naar de oospronkelijke folkloristische dans. Ze is dus dè deskundige bij uitstek op het gebied van de Russische dans. Onverbrekelijk Samen met Hennie Konings en zijn moeder Nadja Ko- nings-Kolesnikowa leidt ze op de Russische Dansdag de dan sen en helpt ze bij het instude ren van de liederen. „Zingen en dansen zijn in Rusland on verbrekelijk met elkaar ver bonden," legt Hennie uit. „Alle dansen worden door de dansers zelf met zang bege leid." Als Hennie Konings het over i Hennie Konings: „Zingen en dansen zijn m Kusiana onverureieuj Russische dans heeft, bedoelt hij heel precies de folkloristi sche dansen uit Rusland, en dus niet uit Georgië, Wit-Rus- land, de Oekraïne of Armenië. „We zeggen vaak Rusland als we de Sovjet-Unie bedoelen, maar de Republiek Rusland is daar maar een deel van. De Russische danscultuur ver schilt in veel opzichten van de Georgische, de Witrussische of de Armeense danscultuur. Beunhazerij „In Nederland is er veel des kundigheid op het gebied van bijvoorbeeld Macedonische dans en Bulgaarse dans, maar wat betreft de Russische fol- kloristsche dans wordt er veel onzin verkocht. Zelfs mensen met een zekere reputatie be staan het om een goedkope imitatie van Oekraïnse dans als 'Russisch' op het toneel te zetten." Over die beunhazerij kan Ko nings zich bijzonder kwaad maken, vooral omdat hij zich wel de moeite getroost om zich zeer grondig te scholen op het gebied van de Russi sche folkloristische dans. „In 1968 ben ik voor het eerst op studiereis naar Rusland ge weest, en sindsdien ben ik er regelmatig teruggekomen. Van die reizen ken ik Olga Zolotova. Afgelopen septem ber ben ik met een beurs van WVC op haar school geweest, nu brengt zij een bezoek aan mij." Olga knikt instemmend bij het betoog van haar student. Nu en dan vertaalt hij zijn woor den voor haar; zij vult hem aan: „Ik ken Hennie als mijn student in Moskou, nu kan ik zien wat hij er hier mee doet. Ik moet zeggen dat hij het niet slechter doet dan de Russen, soms besteedt hij zelfs meer aandacht aan de zuiverheid van de dans dan de Russen zelf. Het doet mij goed dat er zoveel waardering is voor de Spontaan Kenmerkend voor de Russi sche dans is de spontaneïteit, zegt Hennie Konings. „De Rus danst recht uit zijn hart, zijn dans is wervelend en vol im provisaties. Wij missen dat, we zijn niet gewend ons via ons lichaam te uiten. Dat komt door onze calvinistische cultuur." 'Barinya', de dans die de naamgever is van de vereniging, is een perfect voorbeeld van de Russische danscultuur. Barinya betekent 'mevrouw', de vrouw van de landheer, en is een van de meest populaire dansen in Rusland. „Het is een dans die op elk feestje wel ei keer gedaan wordt, waarbij de dansers, alleen of met zijn tweeën, bij toerbeurt in kring komen om spontaan te improviseren." Spontaan en met plezier dan sen en de sfeer proeven van de Russische cultuur kan op zon dag 15 januari in de gymzaal aan de Bergsingel 135 in Rot terdam, van 12.00 tot 17.00 uur. Deelname kost ƒ15,- den van Barinya betalen 10,-. Wie niet wil dansen, maar wel wil kijken, zingen en thee mee wil drinken, betaalt 5,-. Aanmelden kan per tele foon, 010-465 08 61. Wie is het prototype van de Engelsman, de man die, welke rampen zich ook voordoen, de buitenkant in de plooi pro beert te houden? Juist, John Cleese. Cleese, beroemd ge worden met zijn onnavolgbare dialogen in Monty Python, en nu weer te zien op tv als de opgeblazen Basis Fawlty in 'Hotel op stelten', is vanaf vandaag de ster in een nieuwe film, waarin verwarring weer hoogtij viert. 'Een Engelse liefdesgeschie denis' wilde John Cleese ma ken, maar, stelt hij, dat is in tegenspraak met zichzelf. 'Zo iets als een film over een Griekse veilig-verkeercam- pagne of een Zuidafrikaanse sociaal werker.' 'A fish called Wanda' is dus gewoon een film geworden om te lachen, absurd, hard en sa tirisch. De haat-liefdeverhou ding tussen Engelsen en Ame rikanen is een belangrijk ele ment in de opeenstapeling van misverstanden, maar ook heel wat Engelse heilige huisjes gaan eraan. John Cleese is de typisch En gelse uitgestreken in-en-in keurige advocaat Archie Le ach, Jamie Lee Curtis de Ame- rikaanse dame Wanda, die alle middelen gebruikt om hem te strikken. Ze hoort tot een juwelenbende die de buit kwijt is, en via Archie moeten de diamanten weer terugge vonden worden. Bendelid Otto is de bedenker van dit plan. Hij haat de En gelsen, 'een stelletje wande- ROTTERDAM— De pla tenmaatschappijen staan niet direct te springen om albums van 'beginnende' groepen op te nemen. Re den? Geld: natuurlijk en het uitbrengen van vinyl in eigen beheer is een riskan te aangelegenheid. Het hu ren van een low-budget studio kost zo'n 300 gulden per dag, een grote studio wel 1000. Een band die een eigen langspeler laat per sen moet daardoor zo'n 15.000 gulden ophoesten voor men met stapels pla ten in de achterbak van de (eigen) auto de boer op kan. (Officieel distribueren is al helemaal problematisch). Toch wordt er door hobby lende dooien', en heeft er geen enkele moeite mee ze te bedot ten of te beroven, want 'ze zijn zo beleefd'. Met Michael Palin (ook ex- Monty Python) als Engelse boef, êen dierenliefhebber die een vreemde interesse heeft in hondjes van oude dames en er een lievelingsvis op na houdt met de naam 'Wanda' is de verwarring compleet. 'A fish called Wanda' van re gisseur Charles Crichton is vanaf deze week in de biosco pen te zien De populaire groep BROS geeft op dinsdag 17 januari het eerste concert in Nederland, in Ahoy. BROS is dè grote rage in Engeland. De drie heren van BROS hebben een grote schare vrouwelijke fans, die zich de Brosettes noemen. Het concert is nog niet helemaal uitver kocht. De band Some Like it Hot speelt op 14 januari in Rotown in Rotterdam. Deze All Ladies Funkband is een spetterende tien-vrouwsformatie rond le- adzangeres Anneriek van Dorst. Swingen dus, vanaf 23.00 uur in Rotown aan de Nieuwe Binnenweg. Het Fodor Kwintet speelt op donderdag 19 januari in zaal De Unie in de serie Kamermu ziek uit de 20ste eeuw. Om 20.15 leidt musicoloog Kees Vlaardingerbroek een van de werken in, om 21.00 uur be gint het concert. Speaking Terms en Match zijn de titels van twee nieuwe choreografieën van Danspro- duktie, die op 18 en 19 januari te zien zijn in de Rotterdamse Schouwburg. De dansen van Guido Severien en Angela Linssen worden uitgevoerd in de kleine zaal vanaf 20.30 uur. Het folkloristische Dans theater treedt op in Theater Zuidplein op zondag 15 janua ri. Vanaf 20.15 uur danst de groep 'van Zwarte Woud tot Zwarte Zee', langs de stroom van de Donau. Floortje Bloem, de succes volle roman van Yvonne Keuls, in een toneelregie van Willem van de Sande Bakhuij- zen, komt naar het Theater Zuidplein. Het verhaal van het heroïnehoertje Floortje wordt gespeeld in de grote zaal vanaf 20.15 uur. Jetty Terborg speelt in Theater 't Kapelletje aan de Van der Sluisstraat 176 in Rotterdam de monoloog Iris op 13 en 14 janauri, over een vrouw die de redenen voor haar definitieve vertrek uit Suriname nog eens overdenkt. Het stuk is een eerbetoon voor de overleden Surinaamse ac trice Orsyla Meinzak. Aan vang 20.30 uur. ROTTERDAMIn het onlangs heropende, ver bouwde en fris ogende Parkzicht staat voor de ko mende week de nodige ac tie op het programma. Vanavond nog speelt de rockformatie Superficial, gevolgd door op vrijdag 13 januari een rock roll par ty met Teddy Jive. Op za terdagavond is er - evenals komende zaterdagen - su per extravaganza disco. Voor zaterdag 21 januari kan alvast gemeld worden dat degene die het meest bizar en!of extravagant ge kleed gaat een prijs van f 999,99 kan winnen. Parkzicht opent de poort om 22.00 uur. Voor activi teiten op weekdagen geldt dat concerten om 23.00 uur beginnen. In 'het weekend wordt dit aanzienlijk later en wel om 1.30 uur. Voor The Superficial (aanvang dus vanwege de donderdag 23.00 uur) is de toegang vrij. De entrée voor de rock roll party is een tientje. Op de zater dagdisco is de toegang tot 24.00 uur vrij. Na dit tijd stip betaalt men vijf gulen. Het telefoonnummer van Parkzicht is 436 35 58. isten mèt ambitie en van niveau veel muziek ge maakt die de moeite van het beluisteren waard is. Reden voor muzikanten centrum Via Ritmo casset tes van 'Rotterdam e.o. - bands' samen te stellen die op dit moment al te horen en te leen zijn bij de Cen trale Discotheek en (uit sluitend) te beluisteren bij de Centrale Bibliotheek. Een vo/ Rotterdammers, (foto's: Peter de Kievith) Een greep uit het aanbod 'Rotterdam en omstreken' in de categorie 'echt bekend' le vert namen op als: Rick Devi- to, Spasmodique, Moonrun- ners, Cor Wittjes, Noodweer en Kiem. Minder bekend in den lande maar zeer zeker ook leuk: Ramjets, The Mates, In credible Poe en de feestmu ziek van de Guillotino's. De eerste oplage telt tot op dit moment ongeveer 40 tapes, maar men werkt aan uitbrei ding. In principe kan iedere band zich laten opnemen en vervolgens uitlenen. Selectie op genre vindt niet plaas, wel op geluidskwaliteit. Wie mini maal 30 minuten eigen muziek kan laten horen, mag alleen in een doosje. Minder eigen werk betekent samen delen met geestverwanten uit min of meer hetzelfde genre. Brood op plank Initiatiefnemer tot dit project is Michael Christianen, mede werker van Via Ritmo. „Het idee is eigenlijk gepikt", be kent hij. „In Groningen draait iets dergelijks al langer. Daar was het een idee van het pop bureau. Het leek ons leuk zo iets ook in Rotterdam te heb ben. Zeker omdat bands het in deze regio niet makkelijk heb ben. Er zijn maar weinig po dia. Met het Berenei, Rotown, Plan C en café de B hebben we het hier wel gehad. Als je als band dat rijtje hebt afge werkt, kim je tiyee jaar wach ten tot je weer eens aan de beurt bent. was al duidelijk en dat muziek maken meestal niet echt brood op de plank brengt, mag ook bekend worden ge acht. De meeste muzikanten hebben een uitkering. Toch hebben veel bands best ambi tie. Michael: „En kwaliteit! Maar zelfs als je het voor el kaar krijgt een plaat in eigen beheer uit te brengen mag je blij zijn als je er 5 tot 7000 verkoopt. Een voorbeeld van een band die dat aardig lukt is Tröckener Kecks. In de win kels lopen hun platen niet hard maar bij optredens ver kopen ze goed. Voor de meeste andere bands blijft muziek maken een hobby met ambi tie". Hoe dan ook, de betere Rijn- mondse amateurbands zijn deels al opdit moment voor 2 gulden per week te leen bij de Centrale Discotheek. Het lid maatschap kost f 17,50 per jaar. Op de muziekafdeling van de centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat - op de vierde verdieping - kunnen de tapes (gratis) beluisterd wor den. Groepen die interesse hebben omin de uitleen te geraken kunnen voor inlichtingen con tact opnemen met Via Ritmo op tel. 010- 4125153. ELS NEIJTS ROTTERDAM Stichting Eldorade is de tweede thea tergroep die in een avond voorstelling een optreden ver zorgt voor kinderen èn vol wassenen (ook zonder kinde ren) in de kleine zaal van de Rotterdamse Schouwburg, op zaterdag 14 januari. De Schouwburg program meert sinds kort ook avond voorstellingen die geschikt zijn voor kinderen. Voor wie daar niet aan kan wennen kan ook op zondagmiddag gaan kijken, om 15.00 uur. Een eeuwenoude koning sterft op het toneel een ontroerende dood. Zijn twee vrouwen en zijn trouwe knecht begeleiden hem in een liefdevol afscheid, waarbij iedereen het uiter aard ook moeilijk heeft. Zaterdagavond kosten de kaarten f 12.50 en f 9.-, zon- f 9.- en f 6, Daarbij is er veel concurren tie. We hebben veel goede bands in deze omgeving. Doordat deze nu in de disco theek en bibliotheek onder de aandacht van een groot pu bliek worden gebracht, krij gen ze toch wat meer de aan dacht die ze verdienen". Dat platen uitbrengen duur is

De Havenloods | 1989 | | pagina 17