'Bouwers moeten kijken met de ogen van gebruikers' Minister Smit-Kroes vraagt opnieuw uitstel Keukens te kust en te keur bij Vendoplan. Nog dit jaar eerste paal kantoren achter NS-station OUDEJAARSPRNZEN ©DE HAVENLOODS Thema-avond over 'Aanpasbaar bouwen' Ultimatum loopt morgen af Voeding en gewicht Bruggen afgesloten VEEL VERS VLEES V8DB WEINIG GELD!!! VROOM \3> DREESM ANN DONDERDAG 12 JANUARI 1989~ 2-381 VLAARDINGEN Een gang die net te smal blijkt te zijn om er de kinderwa gen in te zetten en er ook nog langs te kunnen lopen; een deuropening die juist breed genoeg is om mensen die tijdens hun winter sportvakantie niet geheel het fortuin aan hun zijde hebben gehad, door te la ten. Het zijn praktijkvoor beelden die duidelijk ma ken dat gebruikers van wo ningen soms in situaties komen waar de makers en bouwers van de huizen niet aan hebben gedacht toen zij de plannen maakten. Om hier verandering in te brengen, worden er de ko mende weken thema-avon den gehouden. Deze bij eenkomsten zijn een initia tief van het ROR, het Re gionaal Overleg Revalida tie. Op deze wijze willen ROR-vertegenwoordigers het begrip 'Aanpasbaar bouwen' meer bekendheid geven. „Er is de laatste jaren ver schrikkelijk veel geld uitgege ven aan woningen die speciale voorzieningen moesten krij gen. Op den duur is 'Aanpas baar bouwen' gewoon goed koper", stelt Paul van Gijzen, namens het ROR vast. „'Aanpasbaar bouwen' is een verandering in de manier van bouwen die in principe voor iedereen is bedoeld en niet al leen voor gehandicapten. Het gaat erom bouwers in contact te brengen met gebruikers van woningen om zo knelpunten aan het licht te brengen. Vol gens de heer J. van Ewijk, ook voorzitter van de Schiedamse Patiënten belangenvereni ging, gaat het er vooral om dat bouwers leren kijken met de ogen van de gebruikers. „Je moet anders gaan denken. Niet meer bouwen voor de ge middelde Nederlander, maar vanuit het uitgangspunt men sen langer in hun eigen huis en in hun vertrouwde omge ving te laten wonen. Dat kan door maatregelen te treffen die niet eens direct geld kos ten: bijvoorbeeld een bredere gang, een bredere deurope ning, een andere hoogte van de lichtknopjes en de deur bel". Veranderen Uitgangspunt van 'Aanpas baar bouwen' is de woningen logischer, ruimer en toegan kelijker te maken, waardoor mensen niet meer per sé hoe ven te verhuizen als ze ziek worden, ouder worden of in Wethouder Van Kleef is van avond aanwezig bij de thema avond in 'De 4 Molens'. een rolstoel terecht komen. Het ROR gaat er vanuit dat er door de toenemende vergrij zing van Nederland een ver andering in het huizenaanbod moet komen. „Er zijn nu tussen de ander half en twee miljoen mensen die moeilijk over een drempel komen. We willen graag dat mensen op thema-avonden vertellen wat ze hebben mee gemaakt". In totaal 1200 uitnodigingen heeft het ROR verstuurd. Niet alleen aan mensen met een handicap, maar ook aan ver tegenwoordigers van bejaar- denbo nden, gehandicapten organisaties, politici, gemeen te-ambtenaren, huisartsen, bouwers en installateurs. Want beroepshalve krijgen zij en ook bijvoorbeeld mensen van de GGD regelmatig met 'onmogelijke' situaties te ma ken, wanneer zij iemand op een brancard uit een woning moeten krijgen. Thema-avonden Vanavond vindt in diensten centrum 'De 4 Molens' de eer ste thema-avond plaats over 'Aanpasbaar bouwen'. Wet houder Van Kleef houdt een inleiding. Volgende week don- „1 op de 13 mensen in Nederland is gehandicapt", stelt Paul van Gijzen. Gevoegd bij het steeds slijgendt aantal ouderen maakt dat een andere bouwstijl noodzakelijk. derdag 19 januari, is er in Vlaardingen een thema-avond in dienstencentrum West waar wethouder Madern bij aanwezig zal zijn. Maassluis sluit de serie bijeenkomsten op 26 januari af in het stad huis in Koningshoek in aan wezigheid van wethoude Snoeck-Schuller. Alle bijeen komsten beginnen om 20.0' uur. VLAARDINGEN Minis ter Smit-Kroes wil maan dag pas met een antwoord komen op vragen van de gemeente Vlaardingen over de aanleg van de Blanken burgtunnel. Ze heeft aan vankelijk de tijd tot en met morgen, dan loopt het ulti matum dat haar is gesteld, af. Echter de bewinds vrouw heeft opnieuw om uitstel gevraagd, omdat ze nog geen besluit heeft ge nomen. Antwoordt ze niet voor de zestiende januari, dan zal er op 26 januari een kort geding tegen de minis ter dienen. Het Vlaardingse College van B en W, het recreatieschap Mid den-Delfland de stichting Na tuur en Milieu en de Zuidhol landse milieufederatie willen dan proberen om via het kort geding, de verkorte procedure voor de aanleg van de Blan- kenburgtunnel zoals Smit- Kroes wil, tegen te gaan. „De minister wil via de partiële herziening de bouw van de tunnel tussen Maassluis en Vlaardingen er doordrukken, zodat ze zo min mogelijk te maken heeft met inspraak van belanghebbende partijen. Dat is een wijze waarbij zeker niet alle belangen goed tegen el kaar worden afgewogen", ver duidelijkt de juridisch mede werker van de gemeente Vlaardingen de heer Klomp. De tegenstanders van een ver snelde procedure voelen zich voor het blok geplaatst door de minister. Volgens hen gaat ze bovendien daarmee wette lijke procedures voorbij. Vlaardingen is evendis de ge meente Maassluis en de mi lieu-instanties tegen de aan leg van de tunnel tussen Vlaardingen en Maassluis. „Meer naar de zeekant", zou volgens de heer Klomp die het standpunt van de gemeente Vlaardingen verwoordt een beter alternatief zijn. Daarbij wegen milieu-aspec ten het zwaarst. Het Licke- baertgebied kan volgens de milieufederatie na aanleg van de Blankenburgtunnel wor den afschreven voor recreatie, natuur en milieu. Dat is de conclusie in een rapport van de federatie. Maar tevens wordt geluids- en milieuver last verwacht van het toene mende verkeer. Ook zou de eendenkooi dreigen te ver dwijnen. Overleg Volgens de gemeente-woord voerder heeft minister Smit- Kroes ruimschoots de gele genheid gehad op te antwoor den, op de vragen die ver woord in een brief van de ad- vokaat van de vier participanten die op 21 no vember op het ministerie is afgegeven". Ze had al op 27 december antwoord moeten geven, maar het ministerie heeft door middel van lefax aan de advokaat uitstel gevraagd. Ze heeft nog geen besluit kunnen nemen omdat er nog overleg gepleegd moest worden. Mocht de bewindsvrouw voor de rechter worden gedaagd, dan zullen nog meer bezwaren tegen de bouw van de tunnel op tafel worden gelegd. Dan wordt de president van de rechtbank onder andere ge vraagd de staat te verbieden via de herziening van het Structuurplan Verkeer en Vervoer, de tunnel aan te leg gen. Er wordt dan een dwang som opgelegd van 10 miljoen gulden", aldus de heer Klomp. SCHIEDAM Op het braak liggende terrein tussen het NS-station Schiedam-Rotter dam-West en de rijksweg A20 verrijzen als alles volgens plan verloopt binnen enkele jaren drie kantoorgebouwen. De flatgebouwen worden daar gebouwd door Kantorenhuis NV, een bedrijf dat al meerde re flats voor kantoorgebruik in heel Nederland heeft neer gezet. In het tweede kwartaal van dit jaar moet de eerste paal voor het eerste pand de grond in. In de tweede helft van het volgend jaar is het gebouw, dat de naam Schieburg krijgt, dan klaar. Directeur C.A.H. Deerenberg van Kantorenhuis NV verwacht dat de kantoren werkgelegenheid opleveren voor 800 tot 1000 mensen. In de drie kantoren van res pectievelijk tien, negen en acht verdiepingen hoog kun nen volgens Deerenberg zowel kleine is grote bedrijven een plaats vinden. De huurprijs van de ünits zijn een stuk ho ger dan de gemiddelde kan- toorprijzen in Schiedam maar Deerenberg verwacht dat de kantoren zonder veel moeite vol komen. Vooral technisch hoogwaardige bedrijven heb ben interesse, aldus Deeren berg. Het complex gaat in totaal 35 miljoen gulden kosten. Hoe wel hij het niet voor honderd procent kan garanderen gaat Deerenberg er van uit dat er inderdaad drie kantoorflats komen en dat het project niet na het eerste gebouw wordt stopgezet. In een wervende folder pro beert Kantorenhuis NV de flats aan de man te brengen. In deze folder wordt Schie dam zelfs het economisch harl van Nederland genoemd. Hel bedrijf gaat er in de foldei tevens van uit dat de Rijksweg 19 wordt aangelegd. Ook wor den volgens de promotiefoldei het NS-statin en de omgeving gerenoveerd en komen er nog meer 'hoogwaardige' gebou wen in de omgeving van hel station te staan. De gemeente levert een bijdrage aan hel project door ontsluiting van- het gebied. Ondermeer is in voorbereiding een nieuwe brug over de Schie. 9 Zo komt het complex kantoorgebou\ SCHIEDAM Voor degenen die niet tevreden zijn met hun gewicht en een paar pondjes willen afvallen, is de cursus 'Voeding en gewicht' wellicht een uitkomst. Vanaf 7 februa ri start Klubhuis Zuid met deze cursus, waarin vooral aandacht besteed zal worden aan de eetgewoonten van de deelnemers. De leiding is in handen van diëtiste Joke Verberg van de Kruisvereniging en van Lida Tode van Klubhuis Zuid. De cursus is iedere dinsdag vanaf 7 februari van 10.00 tot 11.00 uur in Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat 42 (tel. 4267297). De cursus omvat 10 lessen en kost f 15.-. Belangstellenden dienen zich voor 20 januari op te geven bij het Klubhuis Zuid. SCHIEDAM Als gevolg van onderhoudswerkzaamheden aan de Ooievaarsbrug, de Pro- veniersbrug en de Koemarkt- brug zullen deze bruggen eni ge tijd voor het verkeer afge sloten zijn. De Ooievaarsbrug is op maandag 16 januari van 20.00 tot 06.00 uur ontoegan kelijk voor alle verkeer. Op 17, 18 en 19 januari is de Proveniersbrug 's nachts van 00.30 tot 05.30 uur afgesloten. De Koemarktbrug ten slotte is op maandag 23 januari en dinsdag 24 januari 's nachts van 00.30 tot 05.30 uur niet toegankelijk voor verkeer. Via oranje borden wordt het ver keer omgeleid. Minister Smit-Kroes wordt voor de rechter gedaagd als zij niet op tijd antwoordt op vragen van de gemeente Vlaardingen het recreatieschap Midden-Delfland, de stichting Natuur en Milieu e Zuidhollandse Milieufederatie. Cursus politiek voor vrouwen SCHIEDAM De Stichting Vrouwenvormingswerk Schiedam en de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond or ganiseren samen een cursus politieke vorming voor vrou wen. Dit is volgens de organi satoren een doorbraak want het is de eerste maal dat deze organisaties samenwerken. De cursus start op 26 januari in het wijkcentrum de Blauwe Brug aan het Bachplein in Schiedam-Noord. De cursus vindt plaats op zes donderda gochtenden van 9.00 tot 11.00 uur. Tijdens de cursus wordt aandacht geschonken aan de politiek op gemeentelijk, lan delijk en Europees niveau. De kosten bedragen vijftien gul den. Voor kinderopvang wordt gezorgd als daar be hoefte aan is. Verdere infor matie kan worden verkregen bij Maja Nieuwenhuis, tele foon 4260756 of Riet de Gids, telefoon 4709247. GEMAKT 7.50 FRICANDEAU BORSTLAPPEN 7.50 HARSTKARBONADE SOEPBENEN: GRATIS!!! Via ALMAT Keukenlease per week f25 Via ALMAT Keukenlease per week f45,- eek f60,- LATEN DOEN.... KEUKEN-PLANTAFEL U zoekt uw mooiste keuken uit en wilt u niet met de werkzaamheden bemoeien. Dat kan. Vak mensen zorgen dan voor de montage, de installatie en eventuele bijkomende werkzaamheden. Dus klaar terwijl u wacht SAMEN DOEN.... U zoekt uw mooiste keuken uit en ontvangt daarbij alle technische gegevens en instrukties. Daarmee kunt u het werk zelf uitbesteden aan vakmensen, waar wij al jaren mee samenwerken. Dus een stukje eigen aktiviteit met prijsvoordeel. ZELF DOEN.... U zoekt uw mooiste keuken uit en ontvangt daarbij een technische tekening en een uitvoerig hand boek. Uzelf of uw kennis voert de werkzaamheden uit Geen problemen, want alles is perfekt voorbe- reid. En extra prijsvoordeel is uw beloning. KOOP NU NOG VOOR... Elke keuken is anders, dus ook de uwe! Daarom bouwen we eerst met u een kompleet model, waar u zelf bij bent En gratis! Van dat model maken wij een foto voor u. Dan ziet u wat u koopt U brengt de maten van uw keukenruimte mee en samen maken wij de indeling, kompleet met aanrecht, spoelbakken, koelkast en noem maar op. Precies zoals het in werkelijkheid wordt. En bij de foto geven wij u ook nog een uitgewerkte prijsaan- bieding mee. Gaat u een nieuwe keuken kopen of leasen? Vraagt u dan ons gratis fWfWS? Keuken boek. Telefoon 04242-83910. U kunt dit boek ook gratis afhalen in een van onze showrooms. Kode 78 Onze oudejaarsaktie was een groot succes. U kunt daar in het nieuwe jaar t/m 31 januari nog van profiteren. Want als u nu koopt dan leveren wij u uw nieuwe keuken in heel 1989 voor de oudejaarsprijzen met 15% korting*. Al zijn de maten nog niet bekend en kunt u nog geen definitieve keus maken, ook dan kunt u van dit voor deel profiteren. Dus dat is dubbel profi teren als u nu gaat reserveren! *Niet van toepassing op ALMAT Vario en bij ALMAT Keukenlease. ALMAT Keukenlease Nu kunt u uw nieuwe keuken leasen! Met slechts een eerste betaling van 10% en het restant in 10 jaar heeft u vele voordelen zoals: gratis onderhoud, inruil- garantie, verzekering, vaste lage rente en nog veel meer. Er is al een fraaie ALMAT keuken vanaf f25,- per week. Vendoplan, de keukenspecialist met vestigingen in V6lD, is lid van de ALMAT Keukengroep. Dus een extra garantie voor keukenvakmanschap. Amstelveen Arnhem Den Haag Centrum Eindhoven Vendomus Groningen Leeuwarden Rotterdam - Centrum Utrecht^

De Havenloods | 1989 | | pagina 22