Onderwijs timmert aan de weg met acties Werkloosheid voorlopig onbekend begrip op MTS Leerlingen vertellen over techniek Unieke kans herintreedsters Dagopleiding zondheidszorg Bijspijker kampen Leerlingen over verpleging Rotterdam Ond elke maand ander thema Angelique de Kort en Marie- ken Vellinga zitten allebei in het vierde jaar van hun oplei ding op de Middelbare Tech nische School, de MTS-Zuid. Ze hebben beiden de vakrich ting procestechniek gekozen. Die keus maakten ze naar aanleiding van de studievoor lichting "Straks studeren". Marieken had wel gedacht aan laboratoriumwerk, maar dat leek haar toch te "piete peuterig". In procestechniek heeft ze een combinatie van techniek en laboratorium werk gevonden. Beiden zijn nogal eensgezind in hun oordeel over de oplei ding en vinden het moeilijk iets aan te wijzen wat tegen gevallen is. Toch is het niet zo dat alles hen aanwaait. Ange lique vindt het het moeilijkst om de werking van de appara tuur te "doorgronden". Dat is Marieken wat duidelijker, maar zij heeft op haar beurt weer meer moeite met het snappen van abstractere za ken. Decaan Van Dijkman vertelt later dat Angelique het hoogste cijfer van de klas voor wiskunde heeft: 9,4 ("Zo zie je maar dat het onzin is dat een meisje niet geschikt zou zijn"). De vraag of meisjes evengoed de opleiding kunnen volgen als jongens is voor Angelique dan ook helemaal niet aan de orde. "De jongens moeten vaak genoeg wat aan ons vra gen". In de proeffabriek van de school proberen Angelique en Marieken de werking uit te leggen van de apparaten, waarmee het "proces" van grondstof tot eindprodukt zich voltrekt. Na enig zoeken naar de juiste woorden vinden ze een geschikte omschrijving van wat ze precies doen: "De chemische samenstelling be ïnvloeden met de benodigde apparatuur". Angelique knikt instemmend als Marieken, op de vraag naar toekomstplannen, ant woordt als procestechnicus mee te willen werken, door middel van die beïnvloeding, om de vervuiling tegen te gaan. Aan dat "schone" stre ven zullen ze nog niet direkt toekomen, want beiden blij ven voorlopig nog bij de les, omdat ze eerst nog doorstro men naar de HTS. 9 Marieken (links) en Angelique aan het werk met meet- en regelapparatuur. Herintredende vrouwen die een baan in de techniek zoeken wordt een unieke kans geboden voor een vol ledige dagopleiding van drie jaar die nagenoeg geen kosten met zich mee zal brengen. Zelfs kinderop vang is gratis mogelijk. Het gaat om een dagoplei ding MTS, die georgani seerd wordt door de Avond-MTS Rotterdam, in samenwerking met het Ge westelijk Arbeidsbureau en het Centrum vakoplei ding Volwassenen, in de afdelingen werktuigbouw kunde, elektrotechniek en bouwkunde. De vereiste vooropleiding is HAVO-5 (met wis- en natuurkunde) of vergelij- kend niveau, bijvoorbeeld ULO, HBS of MMS. De op leiding bestaat uit drie da gen theorie van 9.00 tot 12.30 uur, op maandag, woensdag en vrijdag. De dinsdag en donderdag zijn bestemd voor de praktijk, tussen 9.00 en 15.00 uur. In de maanden april, mei en juni kan deelgenomen worden aan opfriscursus sen wis- en natuurkunde. De eigenlijke opleiding start eind augustus. Geïnteresseerde vrouwen worden uitgenodigd de open dag op 20 januari van de MTS-Zuid te bezoeken, Jan Lighthartstraat 250, om 14.00, 16.00 of 19.00 uur. Opgave voor deelname aan een doe-programma kan bij de heer Kammimga, di recteur van de Avond-MTS Rotterdam, telefoon 4115979 o x o Verpleegster worden is voor vrouwen heel lang al leen mogelijk geweest via de praktijk, waar dan te vens de theoretische oplei ding vandaan kwam. In- service wordt die manier van werken en leren ge noemd. Wat later dan vrouwen begonnen ook mannen van die mogelijk heid gebruik te maken om verpleger te worden. Be halve via in-service kan men tegenwoordig ver pleegster of verpleger wor den via een driejarige dag opleiding op middelbaar 'eau. De school voor Middelbaar Dienstverle- nings- en gezondheids On derwijs (MDGO) de Drie master in Rotterdam Schiebroek leverde vorig jaar juni de eerste gediplo meerden af. De Driemaster leidt ook op tot verzorgen de en tot dokters-, apothe kers- en tandartsassisten- t(e). Een belangrijk voordeel van de dagopleiding verpleegster- /verpleger (MDGO-VP) is dat men als afgestudeerde ruime mogelijkheden heeft doordat men opgeleid is voor alle vel den in de gezondheidszorg. Dat zijn algemene ziekenhui zen, psychiatrische instellin gen, verpleeghuizen, instellin gen voor zwakzinnigenzorg en de wijkgezondheiszorg. In het tweede en derde leer jaar wordt in alle vijf velden stage gelopen, totaal veertig weken, waarin de leerlingen "alles tegenkomen", zoals coördinator mevrouw Gerda Erdtsieck zegt. Niet iedereen loopt op hetzelfde moment de zelfde stage. Erdtsieck: "Dat is juist leuk voor de leerlin gen, want dan kunnen ze er- varingep uitwisselen". De - eveneens driejarige - op leiding tot verzorgende heet MDGO-VZ. Het verzorgen be slaat de werkvelden kraam- verzorging, gezinsverzorging, bejaardenverzorging en ver zorging van lichamelijk ge handicapten. Ruime mogelijk heden dus ook hier voor de afgestudeerde. Het getal drie domineert op de Driemaster, want de driejari ge opleiding MDGO-AG is de derde poot, of mast in dit ge val, op zijn beurt weer in drieën gedeeld in de studie richtingen dokters- apothe kers- en tandartsassistent(e). Voor toelating tot het MDGO is als minimum vooropleiding nodig een diploma LBO, MAVO of een vergelijkbaar diploma. Per opleiding wor den specifieke eisen gesteld wat betreft het vakkenpakket. Met het diploma MDGO VP, AG of VZ is men onder m toelaatbaar tot het Hoger Be roeps Onderwijs (HBO), zoals lerarenopleiding of verpleeg kundige. Adjunctdirecteur Ad van Sprang: "De wereld ligt open via het MBO". Terwijl mevrouw Erdtsieck even met de fotograaf meeloopt voor een foto van een paar leerlin gen geeft Van Sprang nog gauw even een opsomming van het aanbod buiten de al genoemde opleidingen. Voor vrijwilligers in verpleeg huizen is er de mogelijkheid tot (bij)scholing door ver pleegkundig docenten, die in vijf bijeenkomsten een aantal thema's behandelen omtrent zorgactiviteiten. Half januari begint op de Driemaster een bijscholings cursus voor apothekersassis tenten, waarnaar de vraag groot is en voor wie, naar de Uit de aandacht die we op deze pagina besteden aan enkele vormen van onder wijs blijkt dat heel lang zaam de scheiding tussen mannen- en vrouwenberoe pen gaat vervagen. De zeer grote verscheidenheid aan opleidingen voor beiderlei kunne, gehuisvest op even- zovele plaatsen in de regio, maakte een keuze noodza kelijk. Wie alles wil weten van alle opleidingen kan te recht op de huidige eigen school of bij onder meer het Hulp- en Informatiecen trum (HIC), Hoogstraat 110, of bij de Stichting Ne derlands Instituut voor Studie- en beroepskeuze begeleiding (NIB) Jan Ligt- hartstraat 40, beide in Rot terdam. De tekst van deze pagina is van Nelleke de Jong, de fo to's zijn van Roel Dijkstra en Fons Evers. De vereniging Anderwijs or ganiseert bijspijkerkampen voor scholieren in het voort gezet onderwijs. De kampen duren meestal een week. Er wordt gewerkt in groepjes van maximaal drie scholieren onder begeleiding van één student. De kampen worden gehouden tijdens de schoolva kanties op verschillende plaatsen in Nederland. De kosten zijn f. 265,- tot f. 330,-, afhankelijk van het aantal da gen. Wie meer wil weten of een aanmeldingsformulier ont vangen, kan contact opnemen met de vereniging Anderwijs, postbus 13228, 3507 LE Utrecht, of bellen onder num mer 030-521239, op maandag- dinsdag- en woensdagoch tend. Omdat al geruime tijd de wel meisjes als jongens goed als ze een technische opleiding kiezen. Hoewel een technische opleiding voor meisjes een aanvaard gegeven lijkt wijzen de cij fers anders uit. Op de MTS-Zuid bijvoorbeeld is het aantal van 26 meisjes op de 1600 leerlingen reden genoeg om op de open dag toch maar weer de nadruk te leggen op die mogelijk heid voor meisjes. Ze krij gen op die dag een aparte ontvangst. Meisjesleerlin gen doen het hoe en waar om van de vakrichtingen uit de doeken en gediplo meerde vrouwelijke MTS- ers zullen erbij zijn om het thema van de dag "meisjes en techniek" te onderstre pen. "Er is geen enkele reden voor een meisje om te denken dat een MTS niet geschikt is voor haar". Dat zegt decaan Fred van Dijkman van de MTS- Zuid. Hij denkt dat het veelal onbekendheid is met de oplei ding. Dat gaat heel ver terug, is zijn opvatting. Dat bij het LBO weinig meis jes te vinden zijn lijkt Dijk man nog verklaarbaar, omdat wie niet van plan is door te stromen vaak aangewezen is op meer of minder zwaar li chamelijk werk. Jongens heb ben mogelijk al eerder vooruit gekeken en voor de C-stroom gekozen, waardoor ze kunnen doorstromen naar een MTS. "Maar", zegt Dijkman, "Ze ker in kaderfunties, die dus met MTS-diploma bereikbaar zijn, komt er absoluut geen fysieke arbeid aan te pas". Er moet dus kennelijk meer voorlichting zijn over de mo gelijkheden die er na het LBO zijn. De doelgroep moet dan het basisonderwijs zijn vol gens Dijkman. Jongens, maar vooral meisjes dus, die op de MAVO zitten moeten, als men hen wil win nen voor een middelbare tech nische opleiding, al vroeg ge wezen worden op het belang van wis- en natuurkunde in het pakket. Coosje Bij velen is de actie "Coosje A" van het Contact Centrum Onderwijs en Arbeid Rijndel ta (COA) bekend, bedoeld om meisjes warm te maken voor een technisch beroep, waarbij een bus langs scholen gaat en informatie gegeven wordt. Fred Dijkman is zelf ook mee- geweest met de bus om er bij de scholieren op te hameren hoe belangrijk de keuze van het vakkenpakket is. De bus zal vanaf februari in de regio's Rijnmond en Drechtsteden rondrijden om scholen voor LBO, MAVO en HAVO te be zoeken. Op de open dag van MTS-Zuid zal hij daar te be zichtigen zijn. Met enige trots meldt Van Dijkman dat de voormalige RET-bus door leerlingen uit de diverse studierichtingen is omgebouwd en ingericht. De kosten voor de inrichting kwamen uit het bedrijfsleven. in dit geval van Van Dijk Mer cedes, een bedrijf dat, volgens Dijkman, "graag MTS-ers in dienst neemt". Het brengt het gesprek op de functiemogelijkheden van MTS-ers in het bedrijfsleven. Het zijn er heel wat, op con structief, uitvoerend, toe zichthoudend, administratief of commercieel gebied, uit gaande van vier vakrichtin gen, elk met een studieduur van vier jaar. Dat zijn bouwkunde, werk tuigbouwkunde, elektrotech niek, procestechniek en, voor afgestudeerden werktuig bouwkunde, een eenjarige vervolgopleiding motorvoer tuigentechniek. Op middelbaar technisch ni veau acht Van Dijkman werk loosheid een onbekend begrip. Van Dijkman: Als je be denkt, dat in 1990 meisjes vanaf achttien jaar econo misch zelfstandig moeten zijn, is het zaak een beroep te kie zen waar perspectief in zit. "Als je een vaag idee hebt van wat techniek is, kun je beter zelf komen kijken". Op de open dag op de MTS- Zuid, Jan Ligthartstraat 250, Rotterdam hoeven meisjes het niet te la ten bij kijken, ze kunnen deel nemen aan speciale doe-acti- viteiten in de verschillende vakrichtingen. Vooraf in schrijven voor deelname kan ook. Daarvoor kan men bellen met de speciale decaan voor meisjes, mevrouw Kolkman of met decaan de heer Van Dijk man. De open dag wordt ge houden op vrijdag 20 januari van 14.00 tot 21.00 uur. Charlie (links) en Marcel bij hun "patiënten". stellige overtuiging van Van Sprang, zeker een baan in het vooruitzicht ligt. De derde ac tiviteit is de ontwikkeling die overal in het onderwijs valt waar te nemen als contractac tiviteit of contractonderwijs. Dat wordt "op maat" gele verd. Gediplomeerde beroeps krachten uit de verzorging tenslotte kunnen een part time opleiding volgen tot ge specialiseerd verzorgende. Cursisten moeten in dat geval een baan hebben binnen de gezins- of bejaardenverzor ging van tenminste twintig uur per week. De hoofdvestiging van de Driemaster is te vinden op de Argonautenweg 15, hoek Hec- torstraat, Rotterdam, telefoon 4127306. Voor de afdeling VP kan men daar terecht op de open dagen donderdag 26 ja nuari van 13.00 tot 16.30 uur en op zaterdag 28 januari van 10.00 tot 14.00 uur. Op dezelf de dagen en tijden worden de open dagen gehouden voor de afdeling AG, Stationsplein 45, (Groothandelsgebouw ingang E, le verdieping) en voor de afdeling VZ, Minosstraat 4. Marcel Dekker en Charlie Ce cilia volgen een middelbare beroepsopleiding tot verple ger op de Driemaster in Rot- terdam-Schiebroek. Allebei hadden ze een voorbeeld van iemand uit de gezondheids zorg. Marcels vader is fysio therapeut en "iets met men sen" in die sector leek Marcel wel wat. Hij zit in hét eerste leerjaar. Charlie is aan zijn laatste jaar bezig. Zijn voorbeeld was een vriendin die als verpleegkun dige werkzaam was. Het viel hem eerst wat tegen toen hij merkte dat hij niet voor ver pleegkundige werd opgeleid. De dagopleiding voor ver pleegkundige is een HBO-op- leiding (red.). Het verschil tussen verpleger en verpleegkundige was hem eigenlijk niet zo duidelijk ge weest. Het onderscheid is voor buitenstaanders ook moeilijk aan te geven. De voorzichtige uitleg die coördinator Erd- sieck geeft houdt onder meer in dat een verpleegkundige meer bevoegdheden en ver antwoorden jkheid heeft, zoals in levensbedreigende situa ties. Wat Charlie betreft: van zijn aanvankelijke teleurstel ling is niets meer over, omdat het -middelbaar- niveau van opleiding zowel als praktijk hem uitstekend bevallen is, niet in de laatste plaats door het werken in vijf werkvelden. Daardoor heeft hij al een goed overzicht van de mogelijkhe den. Een baan in een alge meen ziekenhuis lijkt hem af wisselend, "maar misschien kom ik later nog op een ander idee. Marcel over de toekomst: "Het lijkt me wel fijn om men sen langer mee te maken, zo dat je een band met ze krijgt. Zwakzinnigenzorg wordt het dan misschien wel". Op de vraag aan beiden of ze vinden dat de opleiding evengoed voor jongens als voor meisjes geschikt is antwoorden ze eensgezind. Charlie kort en bondig: "Waarom mannen niet" en Marcel: "vrouwen zijn mis schien iets zachter, maar mannen zijn heus niet te hard. Hier op school steunen we el kaar". 9 Een deel van de onderwijsdelegatie op studiereis in Amerika. In het midden wethouder van onderwijs Hans Simons. Geheel rechts Simon Jonker. bracht aan de Verenigde Sta ten. Eenmaal in de vier jaar wordt een reis naar een ander land gebracht. "Dat is", zegt Jonker, "nuttig met het oog op het beleid ten aanzien van andere landen. Je moet over de grens willen kij ken". Wat Jonker - een flink eind - over de grens zag heeft be hoorlijk wat indruk op hem en de andere commissieleden ge maakt. In het dertig pagina's tellende verslag van de commissie valt te lezen dat er "te grote ver schillen bestaan om zonder meer conclusies en aanbeve lingen te doen", maar Jonker heeft uiteraard wel zaken ge noteerd die hem aanspreken. Opwekkend Dat was vooral het versterken bij leerlingen van zogenoemde schooltrots. De kreet "You are somebody" (je bént iemand) en opwek kende wervende teksten om leerlingen te doordringen van de noodzaak van onderwijs lieten staaltjes zien van de Amerikaanse benadering. Wat Jonker aansprak was het benadrukken van de positieve kanten van leerlingen. "Als je maar in één ding goed bent wordt al een grenzeloos vertrouwen in je gesteld. Affiches met "I want to know more about....(ik wil meer we ten vanen "Read all about me" (lees alles over me) moe ten leerlingen aanzetten tot leren. Het in Amerika veel sterkere competitie-element ziet Jonker overigens slechts als hulpmiddel. "Verbindin gen leggen, dat moet je als mens doen". Op onderwijsgebied in eigen stad staat intussen veel op stapel, sommige zaken onge twijfeld in navolging van de Amerikaanse manier, andere voortbordurend op reeds ont wikkelde initiatieven. Verbetering van het onder wijsrendement door een goede huiswerkbegeleiding staat in elk geval op het verlanglijstje van wethouder Simons. Jonker zegt het een fascine rend onderwerp te vinden, vooral omdat het in de bedoe ling ligt, het huiswerk te inte greren in het gewone vakken pakket. "Dat kan", zegt Jonker, "mis schien gefinancierd worden door werkloze docenten in te zetten. Dan kan met gesloten beurzen gewerkt worden door het wegvallen van uitkeringen en zou een ideaal verwezen lijkt kunnen worden". "Een vijfjarenplan", verwacht hij. Voor een beleid in ontwikke ling mag dat geen naam heb ben. met maandelijks een thema. Het jaar 1989 is tot Rotterdam Onderwijsstad uitgeroepen mede als een moment-opname van het in ontwikkeling zijnde beleid van de gemeente Rot terdam. Een aantal thema's is al ingevuld, maar op diverse andere gebieden wordt nog gewacht op de reacties van de bestuurderen en directieleden van het onderwijs, die daar- Minister Ruding van Fi nanciën zei het al bij de overhandiging van de Miljoenennota op Prins jesdag 1988: "Het is dui delijk gebleken dat goe de scholing betere voor uitzichten biedt op een baan. De directeur van de Dienst Onderwijs van de Gemeente Rotterdam, Mr. Simon A. Jonker, zegt in dezelfde geest: "Onderwijs is het begin van alles". De uitspraak doet hij in een gesprek over "Rotterdam Onder wijsstad", de benaming die staat voor de aan dacht die het onderwijs in 1989 zal krijgen. Naar aanleiding van het Rap port Albeda, "Nieuw Rotterdam" en inhakend op de komende feestelij ke herdenking van 650 jaar stadsrechten in 1990, heeft de Dienst Onderwijs een aantal actiepunten opgesteld en treedt men naar bui ten met maandelijks een thema. over van wethouder Simons een schrijven ontvingen met het verzoek mee te denken en medewerking te verlenen. De meeste scholen hebben het echter in de eerste maanden van het jaar te druk met open dagen om zich daar uitgebreid mee bezig te houden. Een kleine greep uit de the ma's die aangegeven zijn: De maand maart staat in het teken van de onderwijsgeven de, in april komt onderwij stechnologie aan bod, de maand mei, zijnde de maand bij uitstek voor veldsporten, zwemmanifestaties en sport dagen, wordt beheerst door het thema "bewegend bezig zijn". Een belangrijk argu ment zal domineren: "Waar om (niet) afbouw van het vak onderwijs?" In september staat het Nationaal Onder wijscentrum Rotterdam cen traal, dat aan het begin van het schooljaar geopend zal worden. Mogelijk wordt een dag in die maand benut voor een integrale onderwijsmani- festatie in en om de voormali ge bibliotheek, waar het on derwijscentrum gevestigd zal worden. In de brief van wethouder Si mons wordt gesteld "dat Rot terdam op onderwijsgebied zoveel heeft, maar dat men hiervan onvoldoende op de hoogte is". Het onderwijscentrum moet in overleg met onder meer de onderwijsbalie van het HIC de meer algemene onderwijsacti viteiten belichten. Er dient, zo blijkt uit de brief, aan de weg getimmerd te worden. Effectief 9 Een voorbeeld van de Amerikaanse manier van benaderen van leerlingen. De allereerste activiteit in het kader van "Rotterdam Onder wijsstad" ging op 4 januari van start in de vorm van een congres over "de effectieve school", met vijfhonderd deel nemers uit zestien verschil lende landen. Het idee over "de effectieve school" is ont staan in de Verenigde Staten. Deze heeft als kenmerken on der meer een sterke schoollei ding, een plezierig schoolkli maat en prestatiegerichtheid. Simon Jonker maakte deel uit van de onderwijsdelegatie die in april vorig jaar een bezoek

De Havenloods | 1989 | | pagina 5