Gemeenten en bedrijven gaan rampenplan opstellen DE HAVENLOODS r VOORDEELACTIE Uitbreiding takenpakket Gemeentelijk Woningbeheer Amnesty boekt succes Bijna vier ton aan WWV-gelden verstrekt Kasteleins gaan dweilen Nog aanmelden voor optocht Vrouwen praten over milieu Bejaarden- koor zoekt stemmen Inventarisatie activiteiten die risico's opleveren Kennismaken met paragnosten Muzikale vos Reynaerde Aankopen kunstbezit Jeugd liet zich schminken EDITIE 9, DINSDAG 17 JANUARI 1989, 38e JAARGANG, Nr. 3 Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. ADVERTEER NU BEL VOOR INLICHTINGEN 010-4 699 444 Cruciaal verlies DWS A Start inschrijving tafeltenniskampi oenschap A Houtworm tast historisch erfgoed A Kleuters dansen in Passage 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Groep 65 van Amnesty International, die in Schiedam opereert, boekte op de valreep van '88 nog een succes. Deze week werd be kend gemaakt dat twee Zuid- koreaanse gevangenen in de cember zijn vrijgelaten. De Schiedamse afdeling heeft deze gevangenen financieel en moreel ondersteund. Sinds 1981 onderzoeken Schiedamse medewerkers de zaak van Ahn Jaegoo en se dert september '87 die van Hwang Kum-su. Amnesty steunde hen omdat er twijfels bestonden over de redenen van hun gevangenschap. De Zuidkoreaanse regering meende dat het tweetal plan nen had de regering geweld dadig omver te werpen, maar deze verklaringen zijn verkre gen na martelingen. De juridische steun van de mannen kon onder meer be kostigd worden dankzij gelde lijke bijdragen van het Schie damse publiek. Daarnaast werden de gevangenen moreel gesteund door middel van kaartenacties via scholen. Uit de schriftelijke reacties van familie van de Zuidkorea- nen was duidelijk dat deze steun op prijs werd gesteld en zelfs enige invloed heeft ge had op de behandeling in de gevangenis. Weliswaar zal het Amnesty-hoofdkantoor nog enige tijd contact met het tweetal houden om te bezien of alles volens de regels ver loopt. De Schiedamse groep gaat zich nu richten op andere ge vangenen en hoopt dan we derom op de steun van de be volking. I.OTF.RIJ De Christelijke mu ziekvereniging Harpe Davids heeft nog steeds niet de hoofdprijs van een loterij kunnen uitreiken. Een draagbare kleurentelevisie is bestemd voor de eigenaar van het lotnummer 1207. Wie dit lot in het bezit heeft, kan contact opnemen met het secretariaat via tel. 471.17.19. SCHIEDAM— Veertien Schiedamse uitbaters gaan donderdagavond 26 janua ri op stap. Met als excuus een reünie van de Carna valsvereniging De Heren Kasteleins houden de feest neuzen een zogenaamde dweiltocht langs de eigen cafés. Het initiatief hiertoe is ge nomen door oud-bestuurs leden van de HOS (Horeca ondernemers Schiedam), Rinus v.d. Most, Joop van Hees en Jan Huis in 't Veld. Gestoken in een zwart pak, wit overhemd met strik en met zwarte schoenen aan, witte sjaal om zullen de Heren door Schiedam dweilen. Na een bezoek aan etablissementen in het cen trum zullen zij in taxi's, zo laat de organisatie gerust stellend weten, naar de Gorzen worden vervoerd en vica versa. De Heren Kasteleins zullen vergezeld worden door een One Man Dweilband. van Nieuwland als Geduldig ondergaan de kinderen de behandeling. antwoordelijk voor nieuw- bouw-/verbouwplannen. Beleidsplan Omdat woningbeheerders hierdoor een specifieke taak zullen krijgen in het plaatse lijke volkshuisvestingsbeleid moet een beleidsplan 'beheer woningen' worden opgesteld. Punten, die volgens de rap porteurs van het GWB hierin niet mogen ontbreken zijn: in formatie over de huidige ont wikkeling van de in beheer zijnde woningen, informatie over knelpunten in de wo ningmarkt, informatie over het voorgenomen beleid en het formuleren van standpunten ten aanzien van gewenste op lossingen. Een dergelijk be leidsplan heeft als voordeel dat 'anderen ook weten wat ze aan een woningbeheerder hebben' en bovendien kan via dit plan invloed worden uitge oefend op het totale gemeen telijk volkshuisvestingsbe leid, zo staat in de notitie ver meld. De samenstellers van de rap portage hebben verder hun licht laten schijnen over as pecten als beheren en bouwen, beheren en verbouwen, parti cipatie van bewoners, stads- SCHIEDAM De PvdA- raadslieden Boonstra, Siljee en Wiersma zagen onlangs hun vragen over discriminatie van vrouwen bij toekenning van een WWV-uitkering be antwoord. Volgens het college van Burgemeesters en Wet houders is in '87 en '88 in to taal f390.429,45 aan WWV- uitkeringen verstrekt. De Sociale Dienst heeft aan verscheidene gehuwde vrou wen die voor 23 december '84 werkloos zijn geworden, als nog een beperkte(l) uitkering volgens de Wet Werkeloos- SCHIEDAM Het onder werp 'Vrouw en milieu' staat gedurende zes vrijdagochten den centraal in buurthuis Nieuwland. De Stichting Vrouwenvormingswerk Schiedam organiseert onder deze titel een cursus, waaraan maximaal twaalf vrouwen kunnen deelnemen. Op vrijdag 20 januari a.s. is de eerste van de zes bijeenkom sten (van 9 tot 11 uur). Maja Nieuwenhuis en Mies Derks begeleiden de cursus. Zij heb ben daarvoor een training ge volgd bij de stichting Milieuk wartet. Met de cursisten zal gesproken worden over het milieu en de rol van de vrouw daarbij en eventueel de posi tieve invloed die de vrouw kan uitoefenen. Er wordt-o.a. aan dacht besteed aan afval, koopgedrag en energie. Kosten van zes bijeenkomsten zijn vijftien gulden. Voor kin deropvang kan op aanvraag worden gezorgd. Aanmelden is mogelijk via tel. 426.07.56. SCHIEDAM— Het Bejaar denkoor 'Samen zingen' kan versterking gebruiken van met name tenoren en bassen. Maar ook sopranen en alten zijn welkom. Het koor heeft momenteel 35 leden, die variëren in leeftijd van 60 tot 92 jaar. In 1988 heeft 'Samen zingen' tienmaal opgetreden. Iedere maandag middag van 15.45 tot 16.45 uur wordt gerepeteerd in de benedenzaal van de Opstan- dingskerk, dr. Kuyperlaan. Het koor staat onder leiding van mevrouw Jeanne Marie Mens. Het bestuur meldt ver der dat de contributie een rijksdaalder per maand be draagt. Voor informatie: 4733809. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN In Nederland staat een groot aantal chemische fabrieken die risico's ople veren voor de omgeving. Alleen al in het Botlekge- bied zijn er 27 chemische bedrijven die, als het mis gaat, een ramp kunnen veroorzaken. Voor deze be drijven moet met spoed een rampenbestrijdingsplan worden opgesteld. Dat staat in een circulaire van het ministerie van Binnen landse Zaken die begin ja nuari werd verzonden aan de gemeentebesturen. Bij het opstellen van dergelij ke rampenplannen is vol gens het ministerie een be langrijke rol weggelegd voor de plaatselijke autori teiten. Door het treffen van maatregelen kunnen de lo kale bewindsvoerders de gevolgen van een ramp zo goed mogelijk beperken. De laatste jaren is het besef gegroeid dat de risico's waar aan de bevolking bloot staat door activiteiten van de che mische industrie, groot zijn. Rampen als in het Italiaanse Seveso en het Indiase Bhopal hebben ongetwijfeld tot dat besef bijgedragen. Ook de inwoners van het dichtbevolkte Rijnmondge bied lopen risico's door de aanwezigheid van de chemi sche bedrijven in de regio. In een bijlage van de circulaire van het ministerie van Bin nenlandse Zaken wordt een schatting gemaakt van scha- degebieden bij ongevallen met giftige en brandbare stoffen. Brandweer In 1990 krijgen de alarmcen trales van de regionale brand weren de beschikking over het IRIS-computerprogramma (Informatie- en Rekensysteem voor Incidenten met gevaarlij ke Stoffen). Dit systeem kan gebruikt worden ter onder steuning van de besluitvor ming bij incidenten met ge vaarlijke stoffen. Tot de invoering van het com putersysteem, dat door het ministerie wordt omschreven als het verst ontwikkelde in de wereld, moeten de brand weerkorpsen het doen met het Schade-scenarioboek. Bij dit boek zitten mallen waarmee uitgerekend kan worden waar mogelijk slachtoffers kunnen vallen. Voor een gedegen voorberei ding door de lokale overheid van de rampenbestrijding is het volgens het ministerie erg belangrijk dat er een duidelijk beeld is van de risico's binnen de gemeente en de regio. De provincie Zuid-Holland en het ministerie van BZ hebben een Leidraad laten ontwerpen die een hulpmiddel kan zijn voor het college bij het opstel len van de risicokaart van de gemeente. Alle risico-opleve rende industriële activiteiten moeten worden geïnventari seerd. Tevens moet de kans op 0 Bij een ongunstige wind kan een desastreus zijn voor de inwoners va, calamiteiten bij deze bedrij ven en de mogelijke gevolgen hiervan worden geëvalueerd. Het is de bedoeling dat de Lei draad op ambtelijk niveau wordt geïntroduceerd op da gen die zullen worden georga niseerd door de districtsin specteurs voor het brand weerwezen. Het ministerie gaat er van uit dat de functio narissen over de uitvoering van de inventarisatie en de consequenties hiervan voor de voorbereiding van de rampen- ongeluk hij chemische bedrijven aan de andere kant van de Waterweg n Schiedam en Vlaardingen. bestrijding door de overleg zullen voeren met ge meentelijke ambtenaren. Bevolking ren te beperken. De inhoud van dit rapport zal van groot belang zijn voor het opstellen van een rampenplan. heids Voorziening toegekend. Dit is met name te danken aan de inzet van de werkgroep uit- ekeringsgerechtigden van de Federatie Nederlandse Vak beweging. Het college is overigens van mening dat 'het niet op de weg van een lager bestuursorgaan als een gemeente ligt om het beleid af te stemmen op één van de uitspraken van de Ra den van Beroep, vóórdat de wet daadwerkelijk gewijzigd Tenslotte krijgen de PvdA- raadsleden ook antwoord op hun vraag of het college be reid zou zijn de uitspraak v de Raad van Beroep te Arn hem nadrukkelijk onder de aandacht van de Staten-Ge- neraal te brengen. Hiermee hopen de Schiedamse sociaal democraten te bewerkstelligen dat de nog steeds gediscrimi neerde gehuwde vrouwen als nog een volledige- in plaats van een beperkte WWV-uitke- ring krijgen, zoals die ook aan gehuwde mannen wordt ver strekt. De bestuurders laten de in houdelijke aspecten van d kwestie over, zo antwoorden zij, aan de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en de Vereniging Divosa, die als vaste belangenbehartigers van de gemeenten optreden. SCHIEDAM De carnavals vereniging De Rietzeilers geeft belangstellenden precies nog één week de tijd zich op te geven voor de optocht. De car navalsstoet zal zich dit jaar presenteren op zaterdag 28 ja nuari. Bedrijven, verenigin gen maar ook individuele Schiedammers kunnen zich tot dinsdag 24 januari opge ven. Volgens de Rietzeilers stro men de aanmeldingen voor de optocht binnen. Onder toe ziend oog van Prins Frans II en zijn hofhouding zal dus ook ditmaal een bonte stoet carna valsvierders door de stad trekken. Wie zich nog niet heeft aange meld, kan contact opnemen met de organisatie via tel. 4739388. SCHIEDAM— Het Ge meentelijk Woningbeheer heeft zich gebogen over de vraag welke rol deze dienst kan vervullen op het ge bied van de volkshuisves ting. Door een verschui ving van verantwoorde lijkheden vanuit de over heid is voor de gemeenten een belangrijke rol wegge legd in volkshuisvestings zaken. Diverse aspecten van deze wijziging komen aan de orde in een notitie die vanavond in de com missie stadsvernieuwing en volkshuisvesting wordt besproken. Van de circa 30.000 woningen in Schiedam wordt meer dan de helft beheerd door twee so ciale verhuurders: de Woning bouwvereniging Schiedam (4500 woningen) en het Ge meentelijk Woningbeheer, GWB (11.000 huizen). De de- centralisatiegedachte van het rijk houdt onder meer in dat de beheerders niet alleen ver antwoordelijk zijn voor het onderhoud en de verhuur baarheid van het woningbezit. Tevens worden zij nu aange merkt als opdrachtgever, ver- Door aanwijzing van Nieuwland als stadsvernieuwingsgebied nemen de activiteiten van het Gemeentelijk Woningbeheer op dit gebied de komend jaren sterk toe. vernieuwingsactiviteiten en woonruimteverdeling. Zo wordt onder meer geconsta teerd dat het nodig is korte communicatielijnen met be woners en organisatie te handhaven en te verbeteren, hetgeen neer zal komen op méér overleg. Daarnaast zal het GWB zich de komende jaren sterk rich ten op Nieuwland, dat als stadsvernieuwingsbeleid is aangewezen. Per jaar zullen circa 400 woningen in deze wijk op basis van een rijks subsidie worden opgeknapt. Interessant zijn ook de perso nele consequenties die de de centralisatie voor het GWB heeft. Omdat het takenpakket van de dienst zal worden uit gebreid moet de organisatie zowel kwalitatief als kwanti tatief worden aangepast. De gemeenteraad heeft deze be hoefte al erkend en is derhalve al akkoord gegaan met uit breiding van het GWB met 5,5 formatieplaatsen. Het ministerie wijst in de cir culaire van negen kantjes, met daarbij ook nog eens een aan tal omvangrijke bijlagen, op het belang van voorlichting aan de bevolking. In het ram penplan dienen procedures te worden opgenomen die voor zien in een adequate informa tie tijdens een rampsituatie, schrijft het ministerie van BZ. Op grond van een richtlijn die door de Raad van Europese Gemeenschappen is opgesteld na de ramp met een chemische fabriek in het Italiaanse Seve so is Nederland verplicht om voor bepaalde industriële in stallaties te regelen dat de be volking van te voren informa tie krijgt over hoe men zich bij een calamiteit moet gedragen. Bedrijven die volgens het mi nisterie risico's opleveren moeten vóór juli een rapport opstellen waarin wordt ver meld welke activiteiten er plaatsvinden, de gevaren voor de werknemers en de omge ving en de maatregelen die zijn getroffen om deze geva- SCHIEDAM Wie nader kennis wil maken met de di verse aspecten van het para normale, kan niet ontbreken op de bijeenkomst vrijdag a.s. in wijkcentrum De Erker. Het Paragnosten Kollektief houdt dan tussen 19.30 en 22 uur een openbaar spreekuur. In het wijkcentrum liggen in formatiebladen over dit on derwerp ter inzage en tevens zijn leden van het collectief aanwezig. Hoewel het spreek uur door de organisatie als openbaar wordt omschreven, is het consulteren van helder zienden of magnetiseurs niet zonder kosten. De Erker is gevestigd aan de Jan van Avennestraat. SCHIEDAM De Zwarte Komedie brengt vrijdag a.s. in het Passagetheater een muzi kale bewerking van het mid deleeuwse epos 'Van den Vos Reynaerde'. Dit fabelgedicht, waarin rijke poorters en ede len op de hak werden geno men, diende als basis voor de produktie 'Vossen'. Het gezelschap geeft in 'Vos sen' een spel van macht en manipulatie weer aan de hand van een schitterend voor beeld: België. In dit land is opnieuw een vos opgestaan. Wie is hij, waar komt hij van daan en waar gaat hij heen? Door middel van toneelspel en met behulp van diverse mu ziekinstrumenten worden de vragen beantwoord. De voorstelling begint om 20.30 uur, toegangsprijs is f 12,50. Een geheel andere produktie vindt zondag 22 januari plaats in het Passagetheater. Stanley Whittington geeft dan een or gelconcert. Liefhebbers zijn om 10.30 uur welkom. Kaar ten kosten negen gulden, ter wijl leden van de NOF vier gulden korting krijgen. Het Passagetheater biedt maan dag 23 januari een unieke ge legenheid kennis te maken met de Haagse muziek- en dansgroep Pandora, die dan een gratis inspeelvoorstelling geeft. Zeven dansers en vijf musici werken sedert 1984 samen met als doel muziek en dans als gelijkwaardige disciplines op de planken te brengen. Na dat Pandora al eerder lovende reacties kreeg op produkties als 'Stamizer Walz' en 'A man get's up' speelt de groep sinds ijrort 'Restless Skies 2'. Belangstellenden zijn maan dag om 20.15 uur welkom in het Passage-theater. vijf musici die Pandora (foto: Hans Gerritsen) SCHIEDAMKunstwerken van Jos Hachmang en Michel Snoep zullen worden toege voegd aan het bezit van het Stedelijk Museum. Het college besloot onlangs het advies van directeur Paalman over te ne men en tot koop van de wer ken over te gaan. Ook de Adviescommissie Aan kopen Stedelijk Museum kon instemmen met het voorstel van Paalman. Voor de aankoop is een bedrag van f 7.400.- nodig, hetgi aan het fonds voor aankopen van cultuur en historie ont trokken zal worden. nende gebeurtenissen begint om 14 uur. Toe plaats. Het poppentheater gangsprijs is f 3,75. SCHIEDAM Hun eigen deren amper die zaterdag moeders herkenden de kin- j.l. in theater De Teerstoof onder handen waren geno men. Geduldig hadden de kinderen zich laten schminken, als kat of clown kwamen zij later naar buiten. Wat de jeugd betreft, was het Schmink- festijn geslaagd. Het optre den van de clowns Zapza- rap was daar zeker debet aan. Aanstaande zaterdag kan de jeugd van 4 tot 10 jaar een voorstelling van Pop pentheater Hans Schoen gaan zien. In 'De buik van Bart' vinden vele afwisse lende, komische en span-

De Havenloods | 1989 | | pagina 1