Zakkendragershuisje aangetast door vraatzucht houtwormen Freek de Jonge krijgt trap na Werkt een grenzeloos Europa Fiks bedrag nodig voor bestrijding Verbindings wegen voor plant en dier Aanmelden Psychometrie Meisjes kiezen vaker exact Fotografie SchiedamsNieuwsblad CNV spreekuur 's middags SCHIEDAM - Tot één van de mooiste monumenten van de stad Schiedam be hoort ongetwijfeld het Zakkendragershuisje. Het in 1725 gebouwde huisje telt drie verdiepingen en heeft een torentje, waarop een windwijzer prijkt in de vorm van een zakkendra- ger.Dit stukje historisch erfgoed is aangetast door de vraatzucht van hout wormen. Om te voorkomen dat deze diertjes het Zak kendragershuisje zullen 'opeten', heeft het stadsbe stuur een fiks bedrag op de begroting gereserveerd ter bestrijding van deze insek- tenlarven. Het Zakkendragershuisje heeft altijd toebehoort aan het Zakkendragersgilde. Een gil de was een soort vakorganisa tie waarin ambachtslieden die hetzelfde beroep uitoefenden verenigd waren. Een gilde had een monopoliepositie; dat be tekende dat alleen de leden van het gilde het desbetref fende beroep mochten uitoe fenen. Zo had men dus geen last van concurrentie. Behalve deze economische be tekenis, hadden gilden ook vaak een sociale functie. De leden van het Zakkendragers- gilde moesten bijvoorbeeld één keer per jaar vijf stuivers in de gildekas deponeren. Met dit geld werden zieke of ge handicapte collega's onder steund. Er was dus sprake van een soort sociale verzekering. Wanneer één der Zakkendra gers overleed, werd zijn be grafenis eveneens door het gilde verzorgd. Anthonius Ieder gilde had zijn eigen pa troonheilige. Zo had het Zak kendragersgilde Sint Antho- Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 Telex 23196 Telefax 010-4699362. DIRECTIE: V. Doorn/P. Bakker/J. Pareer WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplaag van ruim een miljoen exem plaren. Hiertoe behoort: Schiedams Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel Nwe Vlaardingse Courant Verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Vlaardingen. DUO'S (rubrieksadvertenties): 010- 4.699.444 KANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: zie hoofdkantoor. 010- 4.346.711 DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010-4.353.883) ACCOUNTMANAGER: G.H. Adams (tel privé 01891-13230) ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Hans Ivo (tel. privé: 010-4.650.272). VLAARDINGEN: Hans Post, Nico Heynen. (tel. privé: 010-4.101.215). REDAKTIE: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. tel.: 010-4.352.911 CHEF-RED.: J. Deijbel. RED.: M. Amers, L. Visser, S. de CORRESPONDENT Schiedam: W. Meijboom. Sportcorrespondent: B. Wesdorp Sportcorrespondent Vlaardingen: P.Spek (010-4.352.615). ADMINISTRATIE: Pr. Hendrikkade 12-16, postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-4.699.911. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 ROTTERDAM— De stichting Natuur en Milieu heeft een boekje uitgegeven onder de ti tel 'Verbindingswegen voor plant en dier. Hierin wordt op een voor iedereen begrijpelijke wijze nader ingegaan op het natuurlijke verplaat- sings- en verbreidingsge drag van planten dieren. Het geeft antwoord op vragen als: waarom ver plaatsen dieren zich? Welke functies hebben rietzomen en bosjes voor zich verbreidende plant en diersoorten. Begrippen als trek, kolonisatie, vluchtbeweging en ecolo gische infrastructuur worden uitgelegd. Het boek kost 10 gulden (exclusief porto) en is te bestellen bij MilieuBoek, Polaklaan 42 in Amster dam. Voor meer informa tie kan men terecht bij de stichting Natuur en Mi lieu, Donkerstraat 17 in Utrecht (telefoon: 030- 331328). Het zakkendragershuisje bevindt zich langs de Schie aan de Oude Sluis. nius als heilige, vandaar dat er ook wel gesproken wordt van het Sint Anthoniusgilde. Voor deze heilige had het gil de een altaar opgericht in de Grote Kerk. De feestdag van Sint Anthonius betekende ook feest voor de Zakkendragers. De verschillende gilden waren trouwens ook altijd van de partij op stadsfeesten. Zij or ganiseerden dan optochten. In Schiedam liepen broeders can het Zakkendragersgilde voor aan in een dergelijke optocht. Hetgeen erop duidde dat de Zakkendragers een voorname positie innamen binnen de verschillende Schiedamse gil den. Het werk van de Zakkendra gers bestond uit het lossen van de ladingen van schepen. In dien het mogelijk was, droe gen zij de goederen in zakken op hun rug, vandaar de naam Zakkendragers. Het gilde kwam tot grote bloei door de enorme opkomst van de bran dersindustrie in de 17de en 18de eeuw. De Zakkendragers droegen toen het graan (de grondstof voor de vervaardi- SCHIEDAM Kleding en/of speelgoed kan maandag 23 ja nuari te koop worden aange boden in Klubhuis Zuid. Wie aan deze beurs wil deelnemen mag zich donderdag of vrijdag tussen 10 en 11 uur aanmel den. De artikelen moeten schoon en niet kapot zijn. De deelne mers stellen zelf de prijs vast van de artikelen. Van de ver koopprijs komt twintig pro cent ten goede aan de activiti- ten van het clubhuis. Per deel nemer is er plaats voor maxi maal tien kledingstukken of stukken speelgoed. Geïnteres seerden kunnen 10 en 20 janu ari bellen via tel. 4267297. De organisatie van de beurs is al leen tussen 10 en 11 uur te breiken. De beurs in Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat 42 wordt maandag gehouden van 11 tot 14 uur. Nieuwjaarsrede ANBO- voorzitter SCHIEDAMDe voorzitter van de Schiedamse afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) heeft in zijn nieuwjaarsrede gepleit voor meer aandacht voor ouderen. Voorzitter Arie van Loenen wees erop dat het aantal ouderen in de maat schappij steeds toeneemt en er mag volgens hem dan ook niet meer bezuinigd worden op de voorzieningen voor ouderen. „Daarom moeten we er nu pal voor staan, dat hetgeen we vandaag met elkaar bereikt hebben, ook onverkort ge handhaafd zal blijven". In 1989 zal de ANBO zijn aan dacht richten op vier 'speer punten'. Te weten: inkomens positie, wonen en welzijn, ge zondheidszorg en maatschap pelijke dienstverlening. CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING In het Zakkendragershuisje (in Schiedam was dit overi gens het enige gilde met een eigen onderkomen) verzamel den de dragers zich om te 'smakken' (dobbelen) om werk. Wanneer er een schip aangekomen was, dat gelost moest worden, werd de klok bovenop het Zakkendragers- huisje geluid. Dit was voor de zakkendragers het teken om zich naar het gildehuis te snellen. Na het luiden van de klok werd namelijk een zand loper omgedraaid, die precies zeven minuten had om leeg te lopen. Zij die binnen deze ze ven minuten in het Zakken dragershuisje waren, mochten meedingen naar het werk. Dit geschiedde via dobbelstenen ('smakstenen'). Een ieder moest de twee dobbelstenen via een trechter op tafel gooi en. Degenen die de hoogste ogen gooiden, mochten mee doen aan het lossen van het desbetreffende schip. Dit 'smakken' gebeurde met name, wanneer er te weinig werk was in verhouding met het aantal dragers. Op deze manier hadden alle zakken dragers kans op werk. Houtworm De Franse tijd (1795-1813) be tekende het einde voor de gil den. Het Zakkendragersgilde wist nog aan de opheffing te ontkomen door te veranderen in een soort ziekenfonds. De vooruitgang van de techniek maakte het beroep van sjou wer steeds minder noodzake lijk en op den duur zelfs over bodig. Kort voor de Tweede Wereldoorlog verdwenen dan ook de laatste Zakkendragers ollldKKcll ln Schiedam. Het Zakkendra gershuisje werd toen eigen dom van de gemeente. Het fraaie monument wordt thans bedreigd door houtworm.Om aan deze bedreiging een einde te maken, heeft de gemeente een bedrag van maar liefst f 100.000,- uitgetrokken op de meerjarenbegroting. In verband met de special constructie van het Zakken dragershuisje zijn speciale voorzieningen nodig om de houtworm te bestrijden. Bo vendien zijn de werkzaamhe den erg arbeidsintensief, van daar dit grote bedrag. lijk Nationaal Vakverbond in plaats van op een avond op een middag aanwezig zijn om advies te geven. Na drie maanden zal bekeken worden of het experiment wordt voortgezet. Het CNV-Schiedam heeft hiertoe besloten om nog meer mensen in de gelegenheid te stellen het spreekuur te be zoeken. Uit een onderzoek is namelijk gebleken dat de spreekuren in een behoefte voorzien. Het vakverbond meldt dat in de afgelopen pe riode circa 75 mensen een be roep op het gebied van studie financiering, pensioenrech ten, bijstandsuitkeringen, huisvestingsproblemen en subsidies. Overigens is alle hulp van het CNV gratis, terwijl ook niet- leden een beroep op deze hulp kunnen doen. Het eerstvolgende spreekuur wordt morgen, 18 januari, ge houden en wel van 14 tot 15 uur in het gebouw voor Chris telijke Sociale Belangen, Lan ge Haven 73. Het CNV is ge durende dat tijdstip ook tele fonisch bereikbaar via num mer 426.74.86. SCHIEDAM Paragnosten en spiritisten lijken Schiedam ontdekt te hebben. De Jene- verstad is steeds meer de plaats van samenkomst voor vele groeperingen. Zo belegt de Religieus Spiritistische Vereniging Harmonia donder dag a.s. een bijeenkomst in het wijkcentrum Nieuwland. Ger Schorel en Dieneke Meier uit Rotterdam zijn dan te gast. Zij praten over psychometrie en helderziende waarnemin gen. Aanvang is 20 uur, het wijkcentrum aan de dr. Wi- bautplein 163 is geopend vanaf 19.30 uur. Toegangs prijs is zes gulden. Freek de Jonge. „Zulke partijgenoten kunnen we missen als kiespijn". SCHIEDAM In het januari nummer van 'Voorwaarts', het orgaan van de PvdA-Schie- dam, gaat de redactie nader in op de beëindiging van het lid maatschap van de PvdA door Freek de Jonge. De redactie plaatst wat vraag tekens bij de socialistische overtuiging van de komiek. De manier waarop de cabare tier zijn lidmaatschap opzeg de, is bij de Schiedamse PvdA'ers in het verkeerde keelgat geschoten. Freek de Jonge wordt ervan beschul digd uit publiciteitsoverwe- gingen gehandeld te hebben. Zijn daad wordt ook gezien als een verlate rancune jegens de VARA (voor welke omroep bij het programma 'Kinderen voor kinderen' niet mocht presenteren). De redactie treurt dan ook niet om het verlies van dit prominente partijlid: „Als Freek de Jonge alleen maar uit enghartig ei genbelang lid is geworden van de PvdA, is het misschien maar beter dat hij heeft opge zegd. Zulke 'partijgenoten' kunnen we missen als kies pijn". „Voorwaarts bevat verder efen oproep van het bestuur om de actie van Amnesty Internatio nal tegen Turkije te steunen. De actie is gericht tegen de marteling van twee Turkse vrouwen. Secretaris Menno Siljee be kijkt het afgelopen jaar en Cor Huijken plaatst wat kantteke ningen bij de 'Ontwerpnota Volkshuisvestiging in de jaren negentig" van staatssecretaris Heerma. De auteur vreest dat de in de nota voorgestelde maatregelen funest zijn voor de sociale woningbouw. Op donderdag 19 januari houdt de PvdA-Schiedam een ledenvergadering in zaal 'Ire ne' aan de Nieuwe Haven 155 (aanvang 20.00 uur). ROTTERDAM De familie voorstelling 'De nieuwe kle ren van de keizer' trok de af gelopen twee weken meer dan 15.000 bezoekers naar het RO Theater. Nog nooit heeft een produktie van dit theater zo veel belangstellenden in zo'n korte speelperiode genoten. In de lijn van 'POL', de ope- ningsproduktie die destijds 14.000 belangstellenden trok, en 'De nieuwe kleren van de keizer' wordt volgend jaar weer een grootschalige fami lievoorstelling geproduceerd. SCHIEDAMDe campagne 'Kies exact' waarbij meisjes gestimuleerd worden om een technische opleiding te kie zen, werpt vruchten af. Op de Rijnmond MTS hebben zich dit studiejaar tien meisjes in geschreven voor een techni sche opleiding. Dit is een forse stijging aangezien de afgelo pen tien jaar slechts zeven meisjes het MTS-diploma be haalden. Om deze positieve ontwikke ling te ondersteunen, zal de Rijnmond MTS tijdens de open dag op donderdag 19 ja- niari een speciaal programma voor meisjes organiseren. Dat programma begint om 14.30 uur in de kantine van de school. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot de admi nistratie van de MTS (tel. 4712044). SCHIEDAMTheatergroep D3 treedt deze en volgende week op voor de oudere kleu ters van het basis- en speciaal onderwijs uit Schiedam. D3 bestaat uit drie danseressen die zich gespecialiseerd heb ben in het werken met kleine kinderen. Na de voorstelling van de danseressen mogen de kinderen zelf dansen en bewe gen. Vandaag en morgen treedt D3 op met het programma 'Voetje van de vloer'. Het gezelschap is ook nog te zien op 24 en 25 januari. De voorstellingen be ginnen 's ochtends om 9.45 uur en 's avonds om 13.15 uur. Telkens in het Passage Thea ter. De choreografie van 'Voetje van de Vloer' is in handen van Wilja van Os. Bij de vormge ving is gebruik gemaakt van elementen uit verschillende dansrichtingen, zoals klassiek ballet, moderne dans, vols- dans Op zaterdag 21 januari 1989 organiseert REGENBOOG een themaconferentie over 'Europa 1992'. Is 1992 'Good, Bad or Ugly'? Wat zijn de gevolgen voor de werkgelegenheid, de medezeggenschap en de sociale zekerheid? N.a.v. de conferentie verschijnt een discussie dagboek waarin de vele dimensies van 1992' aan bod komen. Aan de discussie nemen deel: - Mw. N. Rempt (Tweede Kamerlid VVD) - R. Vreeman (voorzitter Vervoersbond FNV) - G. Mildenberg (hoofd Business-development Koninklijke Frans Swarttouw B.V.) - Mw. N. van Dijk (REGENBOOG Europarlementariër) Na het discussiedeel is er een rondvaart door de Rotterdamse haven, waarbij o.a. de gevolgen van 1992' voor de Rotterdamse haven aan bod komen. Regenboog Cultuur buiten binnenste gekeerd SCHIEDAM - In de Openbare Bibliotheek Noord is tot en met 28 januari de tentoonstel ling 'Binnenste Buiten' te zien. Via een groot aantal fo to's kan de bezoeker de ver schillen en overeenkomsten tussen enerzijds de Neder landse en anderzijds de Turk se en Marokkaanse cultuur waarnemen. De foto's tonen vooral de ver schillen in kleedgedrag. In Nederland is de kleding veel meer aan mode onderhevig dan in Marokko en Turkije. De invloed van de Islam heeft in Marokko bijvoorbeeld be langrijke gevolgen voor de kleding en leefgewoonten. De tentoonstelling heeft ook een kleine boekuitstelling over hetzelfde onderwerp. Voor f 10.- kan bovendien een catalogus worden aange schaft. De Openbare Bibliotheek in Noord is gevestigd aan het Bachplein 589 (Blauwe Brug). De tentoonstelling is geopend tijdens de gebruikelijke ope ningstijden van de biblio theek. De toegang is gratis. Na 28 januari verhuist de ten toonstelling naar het filiaal in Zuid. SCHIEDAM Wijkcentrum 'De Erker' start binnenkort met een basiscursus zwart-wit fotografie. De cursus is be stemd voor jongeren vanaf 16 jaar die zich wat meer in de fotografie willen verdiepen. De cursus omvat tien lessen, telkens op dinsdagavond var. 19.00 tot 22.00 uur. De posten bedragen f 50.-. Eventuele cursisten dienen zelf in het bezit te zijn van een spiegelre flexcamera en moeten zelf hun filmrolletjes aanschaffen. Belangstellenden voor deze cursus kunnen op dinsdag 31 januari de introductie-avond bezoeken (aanvang 20.00 uur) in het wijkcentrum aan de Jan van Avennestraat 32 (tel. 4267767 of 42631^1). DE HAVENLOODS- DINSDAG 17 JANUARI 1989 3-492 SCHIEDAM Het CNV zal het spreekuur voor leden voortaan op de woensdagmid dag houden. Bij wijze van proef zullen de Schiedamse medewerkers van het Christe-

De Havenloods | 1989 | | pagina 3