Vrolijke aanpak ernstige zaken bij iongerentheater Theater is pas echt passie en hartstocht' KUNST CULTUUR AMUSEMENT Beestachtig cabaret bij Peeters Angst Sociaal-cultureel jongerenwerk krijgt nieuw elan HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 19 JANUARI 1989 ROTTERDAM De Thea terdag voor Jongeren op 22 januari biedt heel wat ver rassingen en nieuwe voor stellingen. Helemaal nieuw voor Nederland is het op treden van twee heren uit Gent in België: Peeters Angst. Elvis Peeters (niet te ver warren met zijn beroemde landgenoot Bart) was voor heen zanger en songschrij ver van de Vlaamse rock groep Aroma di Amore, Fred Angst speelde gitaar bij dezelfde groep. Ze begeven zich met hun eerste cabaretprogramma 'Het Beest in de Mens' op het pakijs van het heden daagse muziektheater. Ze zijn van plan hun bijl mee te nemen, en hakken in dat ijs dan ook grote gaten. Als ze terloops De Mens in zijn hemd zetten, stuiten Pee ters Angst niet zelden op Het Beest. Met beklemmende poëzie, absurde rockmuziek en grappige monologen ko men Peeters Angst hun voorstelling door. Varkens, ROTTERDAM Wie had het over geitenharen sokken, vieze stenciltjes, muffe achterafzaaltjes en besmeurd meubilair, doelend op het sociaal- cultureel jongerenwerk? Dat is geweest, vindt Marijke Herder, mede werkster van het Servi- ceburo Zuid-Holland, van achter haar splin ternieuwe bureau in het ruime, zeer eigentijdse kantoor van de organi satie. Het Serviceburo houdt op zondag 22 ja nuari de jaarlijkse Thea terdag voor Jongeren in het Theater Zuidplein, en ook daar is veel te merken van het veran derende imago van het sociaal-cultureel jonge renwerk. De sociaal-culturele centra voor jongeren pakken de pro grammering steeds professio neler aan, en de bespelers van de zalen spelen daarop in. Uit het programma van de Thea terdag blijkt dat veel jongeren zich niet laten intimideren door doemdenkerij, maar een eigen antwoord hebben op maatschappelijke vraagstuk ken. Liefde, sex, volwassen worden en de daarbij behorende con flicten zijn nog steeds de on derwerpen die overheersen in de theaterprodukties uit de 'stal' van het Serviceburo, maar ook serieuze maatschap pelijke problemen zoals het leven in een inrichting, sexu- eel geweld en de vraagstukken van de 'tweede generatie' mi granten komen aan de orde. 'Moeilijke' onderwerpen, maar geen zware kost, want veel groepen die via het Servi ceburo de zalen van de de cul turele jongerencentra bespe len, pakken de problemen vaak op een vrolijke manier aan. Humor „Het is over het algemeen makkelijk toegankelijk thea ter", zegt Marijke Herder van het Serviceburo Zuid-Hol land. „Humor blijkt een goede manier om ook de meer ernsti ge onderwerpen aan te kaar ten, dus er valt zondag wel wat te lachen, ja. We hebben dit jaar veel nieuwe voorstel lingen en groepen geprogram meerd op de Theaterdag, we hebben zelfs een paar pri meurs, zoals Nachtlicht van jongerentheater Box en de Belgen Peeters Angst." De jaarlijkse Theaterdag voor Jongeren is voor de program meurs van de podia een uit stalkast van theaterproduk ties, muziek, variété, mime, dans en cabaret: „Alles behal ve popmuziek," aldus Marijke Herder. Bovendien is het een elkaar weer eens, en je praat eens bij." Reacties Het Serviceburo Zuid-Hol land begeleidt groepen en or ganisaties die zich bezighou den met sociaal-cultureel jon gerenwerk. Daarbij hoort de programmabemiddeling, maar ook organisatieadvies en deskundigheidsbevordering in de vorm van cursussen. Bo vendien lopen subsidies voor podia en workshops via het bureau. Sociëteiten, jongeren centra, meidengroepen, buurthuizen en theatertjes, maar ook scholierenorganisa ties en studentenverenigin gen, professionele begeleiders en vrijwilligers kunnen een beroep doen op die diensten. De bezoekers van de Theater dag voor Jongeren hoeven niet per se werkzaam te zijn in het jongerenwerk. Jongeren zijn er ook van harte welkom, want „de theaterdag is niet alleen voor onze leden. Het is juist belangrijk dat de jonge ren zelf ook komen, want dan krijgen we tenminste een idee van de reacties op de voorstel lingen." Poetsen Er zijn voorstellingen die het helemaal moeten hebben van de reacties van het publiek, zoals die van de Poetscompag nie, een groepje bevallige sprookjesprinsessen zoals As- sepoetster en Sneeuwwitje, die al schoenpoetsend menige toeschouwer op het verkeerde been zetten. De dames bakken him poetsen in de foyer, ter wijl hun collega's de andere ruimtes in het Theater Zuid plein bezetten. Iris Een willekeurige greep: In de Grote Zaal zijn Bruun Kuyt en Rik Hogendoorn te zien, twee vrolijke heren, vorig jaar nog opererend onder de naam Echte Mannen, nu op zoek naar romantiek in Italië. La ter op de dag is er de voorstel ling Nachtlicht van BOX, waarover elders op deze pagi na meer, en Martin Mens sluit de voorstelling in de Grote Zaal af met zijn 'Geluksvogel', een derderangs acteur met een lichtend voorbeeld: zijn grootvader. Met het houten been van wijlen opa onder handbereik maakt Martin Mens de zaal deelgenoot van zijn pas verworven inzichten en levensfilosofieën. De Arlecchinozaal herbergt Jetty Terborg voorstellingen van onder an deren Jetty Terborg, de Suri naamse actrice die het stuk 'Iris' speelt. Iris is een Suri naamse vrouw die in Neder land woont het moeilijk heeft met heimwee en de verstoorde band met haar zoon. Vrolijk is het verhaal van Job Schuring, de cabaretier met de fijne jeugd, waar hij nu niets aan heeft. Cynisme, hu mor en emoties wisselen el kaar in hoog tempo af. Levenslied Veel muziek zit er in het pro gramma van de Multi Salon: van Afrikaanse percussie met Asad Oberoi, goocheltrucs van Ferry Gerats tot het le venslied van Stien en Pierre (Rotterdamse Stien en Cor Witjes) en de muzikale dicht kunst van de Spijkenisser Dicky van Keulen. „Ik ben begonnen met voor stellingen als dichter, maar dat beviel me niet," aldus Van Keulen, „Daarom heb ik mu ziek aan het programma toe gevoegd. Raymond Scipio zorgt voor de live-muziek, de rest van de muziek staat op de cassetterecorder. Het werkt heel goed, ik heb al verschil lende optredens achter de rug." Van Keulen maakt di recte poëzie, „niet van die egotripperij over relaties, dat is saai. Veel dubbele bodems, hoewel ik heb gemerkt dat die niet altijd even goed begrepen worden." De Theaterdag voor Jongeren begint om 13.30 uur en duurt tot 24.00 uur. Kaarten voor de hele dag kosten 12,50 en zijn verkrijgbaar aan de kassa van Theater Zuidplein. Inlichtin gen over de dag en over de diensten van het Serviceburo zijn te krijgen via telefoon 010-4361766. Maria Neele Box presenteert volwassen product: Nachtlicht ROTTERDAM Realis tisch spel tegen een surrea listisch decor, snelle wisse lingen, dynamiek, een lijfe lijke aanpak en eigentijdse life muziek, dat maakt 'Nachtlicht' tot wat het is: een theaterproductie van en voor jongeren over een spannend thema: gekte! „Bizar maar ontroerend", typeert regiseusse Kim Zeegers het stuk dat onder haar leiding door jonge rentheatergroep BOX ge speeld wordt. Script schrijver Frans-Willem Korsten zegt over zijn werk: „Het is geen stuk met uitsluitend kommer en I 11 I III! nmiiiiti Muzikale films en gefilmde muziek Music Films van Fenno Werk man is eigenlijk een uit de hand gelopen hobby. Werk man begon als verzamelaar van films van de Beatles en de Rolling Stones, maar verhuurt Marilyn in 'Some like it hot'. nu als bedrijfje honderden oude en nieuwe films, die één ding gemeen hebben: het zijn films waar veel muziek in zit. Werkman laat op de Theater dag voor Jongeren zes films en een aantal videoclips zien. De films zijn gemaakt tussen 1930 en 1988: 42nd Street met onder anderen Ginger Rogers, Holiday Inn met Fred Astaire en Bing Crosby, Some like it hot, een dolle komedie met Marilyn Monroe, Mr. Rock 'n' Roll met Veme Baker, Chuck Berry en Little Richard, Gim me Shelter met de Rolling Stones, Ike Tina Turner en de Jefferson Airplane en als meest recente rolprent Shang hai Surprise met het jaren-80 sexsymbool Madonna. Gimme Shelter is de enige do cumentaire tussen de films, een opmerkelijke registratie van het beruchte gratis con cert van de Rolling Stones in San Francisco, waarbij vier doden vielen dankzij de 'be waking' door de Heli's Angels. In de verhuur van de Music Films van Fenno Werkman speelt het Serviceburo Zuid- Holland een bemiddelende rol, net als bij alle andere voorstellingen die op zondag 22 januari in Theater Zuid plein te zien zijn. kwel. Een zekere mate van gekte heeft tenslotte ieder een en dat is vaak gewoon komisch. Voor mij is la chen belangrijk. Lachen is als huilen: mooi! Ook de jonge acteurs zijn en thousiast over de uitdaging die Nachtlicht hen biedt. „Er zitten veel herkenbare dingen in. Het is goed daar eens mee bezig te zijn". Het verhaal draait om Aad, een jongen die flink in de war is. BOX laat de toeschouwer een kijkje nemen in zijn verwarde hoofd. Als in een kijkdoos. Even bizar als kleurig en even vreemd als herkenbaar. Waan en werke lijkheid lopen door elkaar. Herinneringen, fantasieën en treiterende stemmen komen tot leven en er ontstaat een ontroerend verhaal over een jongen in gevecht met zich zelf. Herkenbaar? Ook voor jonge ren? „Ja", herinnert Kim Zeegers zich van haar middelbare schooltijd: „Het was een the ma dat leefde maar onbe spreekbaar bleef". Alleen Ook de spelers herkennen meerdere dingen van zichzelf in Aad. Irma Boers (Dolly in het stuk): „Wie voelt zich bij 9 Irma Boers en Coen van Vlijmen als Dolly en Aad. voorbeeld nou nooit eens al leen en in de steek gelaten? Of denkt dat'ie de enige is die ergens last van heeft. Ik vind dat er waardering moet zijn voor de ideeën in iemands gekke hoofd. Dat is voor die persoon nu eenmaal de reali teit. Mensen hebben récht op hun iegen ideeën en emoties. Daar mag je pas aankomen als iemand een wanhoopsdaad dreigt te begaan". Het thema psychiatrie mag Aad in symbolisch decor (foto's: Henk-Jan Kamerbeek). zwaar lijken, tegelijkertijd biedt het veel mogelijkheden voor de vorm waarin aangege ven kan worden waar Aad mee bezig is", zegt Kim Zee gers over de bizarre accenten die ruimschoots in de voor stelling komen. „Je hebt keus uit bronnen als wanen, dro men en gek gedrag. Daardoor kan het stuk snelle wisselin gen hebben, is het dynamisch en lijfelijk. Bovendien is de gebruikte muziek - life gezon gen - de keus van jongeren zelf. Treiterliederen en gevoe lige liederen wisselen elkaar af. Dat maakt dat het in de verte op een videoclip lijkt. Al gaat het stuk veel dieper, het heeft het zelfde snelle en dat spreekt jongen van nu aan. Ze leven nu eenmaal in een tijd waarin alles snel moet en waarin continue moet worden gekozen". Verplicht nummer Je zou kunnen stellen dat Nachtlicht in feite meer een bijzonder stuk is gewonden door het mooi-bizarre spel, het decor en de kleding, dan vanwege het onderwerp. Daarnaast is het een van de zeldzame Nederlandstalige stukken die de afgelopen ja ren voor jongeren zijn ge schreven. Ook jongerengroe pen kent de theaterwereld niet veel. Kim Zeegers: „Jon gerentheater is vrijwel altijd schoolgebonden, een verplicht nummer op het schoolpro gramma. Om jongemensen te boeien moet je door dat ver plichte heen kunnen spelen". Waarop de acteurs en -trices besluiten: „En dat gaan doen". Jjma Boers voegt daar nog aan toe: „In het theater zie je mensen die moeite voor je doen. Dat zie je niet in de film! Theater is pas écht en hartstocht". Nachtlicht gaat op 26 januari in première in theater Lanta ren/Venster in de Gouverne- strat 133. Op 25 januari is er al een voorstelling vooraf evenals daarna op 27, 28 en 31 januari en 1, 2 en 3 februari. Aanvang 21.00 uur. Els Neijts Liefhebbers van gesteenten n mineralen kunnen op zater dag 21 januari de ruilbeurs in de glazen zaal van Ahoy' bezoeken. Van 10.00 tot 18.00 uur zijn al lerlei gesteenten, schelpen en koralen te kust en te keur uitge stald. De toegangsprijs is 2 gul den voor volwassenen en 50 cent voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Cultureel antropoloog Jojada Verrips spreekt op zaterdag 28 januari in het Maritiem Mu seum over de geschiedenis van de organisaties van binnen schippers, in het kader van de tentoonstelling 'Klaar om te wenden' over de binnenvaart- .De lezing begint om 14.00 u en kost 3,50, inclusief een co sumptie. Scar, Stichting Culturele Ac tiviteiten Rotterdam, presen teert op 21 januari in Het Bere- nei 'Scartrek 1', een concert met Fat Farm, Artsen en Chambre Jaune. Het mini-festival begint om 21.00 uur, de toegangsprijs is 7,50. Het Berenei is te vin den aan de Doklaan 12 in Rot terdam-Zuid, bezoekers uit het centrum kunnen na afloop gra tis terug met de bus. Brassband Rijnmond geeft op zaterdag 21 januari een gratis f inloopconcert in de hal van De Doelen onder leiding van Jaap Koops. De muziek begint c 15.00 uur en duurt tot 16.00 ui Kumbi Saleh, Ghanese High- life speelt op vrijdag 20 januari om 1.30 uur in Parkzicht bij de Euromast. Rockabilly is het wachtwoord op zondag 29 januari' in Night- town. Vier bands, waarvan twee uit Engeland, spelen vanaf 20.00 uur op dit door Scar geor ganiseerde festival. Entree 12,50. De Kleine Operastichting presenteert op 20,21 en 22 janu ari twee kleine opera's met als thema jaloezie: De Afspraak en Zand Erover, gecomponeerd door Martin van Dijk. De voor stelling begint om 20.30 in de kleine zaal, op 22 januari c 15.00 uur. Kalinka en het Don Kozak- kenkoor geven op 21 januari een benefietvoorstelling in het Theater Zuidplein voor de slachtoffers van de aardbe vingsramp in Armenië. Vanaf 20.15 uur presenteren de ensem bles muziek en dans uit Rus land, Wit-Rusland en de Oek raïne. Kaarten kosten 20 en 25, de opbrengst komt geheel ten goede aan de hulpverlening in Armenië. 0 De derde choreografie van José Besprosvany heet Tempe raments en is gebaseerd op mu ziek van Paul Hindemith. Van donderdag 19 tot en met zater dag 21 januari is Temperaments te zien in Lantaren/Venster in de Gouvernestraat in Rotter dam. Aanvang 20.30 uur. Dansgroep Krisztina de Chè- tel treedt op 20 januari op in het Theater Zuidplein, met choreo grafieën van de Amerikaans Ro bert Kovich en van Krisztina de Chatel zelf. Aanvang 20.15 uur. Balancerend op een houten bal jongleert de clown Klüngel met grote rode ballen. Een zwervende jongleur, geïnspi reerd door zijn toernee door Zuid-Amerika, speelt op 22 ja nuari in de foyer van de Rotter damse Schouwburg om 15.00 uur. Toegangsprijs voor deze fa milievoorstelling is 5 gulden. Het Mechels Miniatuur Thea ter speelt op donderdag 26 janu ari in de grote zaal van Theater Zuidplein Hugo Claus' toneel stuk Thuis. Een ex-beenhouwer zijn vrouw zorgen voo: seniele huiseigenares, en ven zo het vruchtgebruik het huis. Aanvang 20.15 uur. n speelgoedvoorstelling is de- betiteling van 'Het Tapijt', naar het beroemde tapijt van Bayeux. Rieks Swarte speelt van donderdag 19 tot en met zaterdag 21 januari in Lanta ren/Venster beelden uit een ver verleden, een miniatuurproduk- tie van 70 meter lengte. Aan- vang 21.00 uur.

De Havenloods | 1989 | | pagina 15