Overname marktaandeel doodsteek voor Hollandia ■■■IB DE HAVENLOODS BraS Hergebruik grof vuil bij Kringloopcentrum DE es RIETZEILERS C Zie de eerste DUO-PAGINA! St. Radboud grijpt net naast kampioenswinipel Swingen met Quartet AAW- uitkering voor vrouwen 0pticien/ne Dijkshoorn Brillen Soosmiddag CDA praat over milieu Bond en ondernemingsraad hebben overlevingsplan Roestin water IN DEZE KRANT Bijeenkomst moedergroep EDITIE 9, DINSDAG 24 JANUARI 1989, 38e JAARGANG, Nr. 4 W Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. f.'\. De leden van de harmonie St. Radboud bijeen. SCHIEDAM - Ze zijn dan wel geen nationaal kam pioen geworden, toch kun nen de leden van harmonie St. Radboud uit Kethel te rugkijken op de kampi oenswedstrijd die zaterdag in het Limburgse Kerkrade werd gestreden. St. Rad boud eindigde uiteindelijk als derde maar het verschil met de andere deelnemers was minimaal. De Kethelse muziekvereniging heeft in ieder geval laten zien dat muziek maken op hoog ni veau niet enkel voorbehou den is aan Limburgse or kesten. De leden van de harmonie hadden de laatste maanden hard gerepeteerd voor de kampioenswedstrijden in Kerkrade. Voor de harmo nie, die hier namens de Zuidhollandse bond was, betekende het dat men zich begaf in het hol van de leeuw. Immers de Lim burgse orkesten staan be kend om hun fabelachtige prestaties. Veel leden had den dan ook gehoopt het kampioenswimpel mee naar Kethel te kunnen ne men. Om zich optimaal op het concours, dat 's avonds plaatsvond in de Rodahal, voor te bereiden, vertrok ken de leden en een sup- portersschare al rond het middaguur in vier bussen naar het Limburgse land. Daar aangekomen werden meteen de lessenaars uit gevouwen en de instru menten uitgepakt voor een laatste repetitie. Na een gezamenlijke maaltijd, waarbij natuurlijk de Lim burgse vlaai niet ontbrak, vertrokken de 79 spelende leden en de supporters naar de Rodahal. Intussen waren de zenuwen zicht baar toegenomen. Van die zenuwen bleek niets tijdens de uitvoering van de harmonie die dit jaar het eeuwfeest viert. Na het inspeelwerk, de Ar menian Dances van Alfred Reed, was het tijd voor de concourswerken. Hiermee werkte St. Radboud be wondering bij de talloze aanwezige Limburgse mu ziekliefhebbers. Speciale vermelding verdient de vaandeldrager die onbe wogen drie kwartier met het vaandel bleef staan. Tijdens de prijsuitreiking werd duidelijk dat de Ke thelse harmonie niet het begeerde kampioensvaan del had gewonnen. Wel be wees het orkest nog steeds te behoren bij de top van de Nederlandse harmonieën. 'Een uitstekend resultaat', vindt dirigent John Segers. 'Winnen is leuk, maar op een concours als dit zijn geen verliezers. De orkes ten zitten heel dicht bij el kaar.' De KRO heeft opnamen ge maakt van de wedstrijden. Op 28 januari is de Kethel se harmonie te beluisteren via Radio 2 in het pro gramma Zin in muziek. De uitzending begint om 16.10 uur en duurt tot 17.00 uur. SCHIEDAM Vrouwen die voor 1 oktober 1979 arbeids ongeschikt zijn geworden en hun uitkering kwijt raakten omdat ze getrouwd zijn, heb- uen toch recht op hun uitke ring (AAW). Zij moeten wel 12 maanden in de ziektewet heb ben gezeten en geen andere uitkering gehad hebben. Het FNV-informatiecentrum voor uitkeringsgerechtigden te Schiedam wil graag in contact komen met vrouwen die me nen aanspraak te maken op deze uitkering. Het FNV-informatiecentrum houdt spreekuur op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur in de Blauwe Brug en op vrijdag van 11.00 tot 15.00 uur in de Lange Kerkstraat 56. BOUWWEG SPALAND IN GE BRUIK Binnenkort zal de bouweg tussen de Scheepvaart weg en de Zwaluwlaan voor alle verkeer worden opengesteld. Thans is deze weg alleen toegan kelijk voor bouw- en landbouw- verkeer en mag het 'gewone' ver keer alleen gebruik maken van het gedeelte tussen de Kerkweg en de Zwaluwlaan. Bewoners onder nemen laatste po ging tegen aanleg Rijksweg 19. 'Kom op, zet Bran- dersgat op z'n kop' ^9 Elfjarige Leon ex poseert A Harga en Succes verwikkeld in strijd tegen degradatie Knappe zege Rijn- mond-team 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Met spoed gevraagd Hof v. Spaland 5, 3121 CA Schiedam Tel.: 010-4701730 SCHIEDAM De afdeling welfare van het Rode Kruis is begin '89 van start gegaan met het organiseren van een soos middag elke woensdag in de Van Beverenstraat 40. Vijftig plussers zijn welkom tussen 14 en 16 uur. Op een soosmiddag kunnen de aanwezigen spelletjes doen, puzzelen, gewoon praten, handwerken, knutselen en le zen. Ook zijn leuke ideeën welkom. Belangstellenden die graag willen komen, maar geen kans zien op eigen gelegenheid naar de Van Beverenstraat te komen, kunnen een beroep doen op de Rode Kruisbus. Tegen een redelijke vergoe ding wordt het vervoer gere geld. De bus is dagelijks aan te vra gen van 8-9 uur, 12-13 en 17- 19 uur via tel. 426.93.51. SCHIEDAM - De plaatselijke afdeling van het CDA houdt zaterdag 25 januari een bij eenkomst in De Rank aan de Schiedamseweg 122. Onder werp van discussie is het mi lieu, waarover P. Hörchner een inleiding zal houden. Daarnaast zullen de aanwezi gen geïnformeerd worden door leden van het Kader- en vormingswerk van het CDA. Zij doen verslag van hun vele activiteiten. Belangstellenden zijn welkom om 20 uur. Wie problemen heeft om naar De Rank te ko men, kan contact opnemen met Hans Doddema via nr. 4700142. SCHIEDAM— "Dit is de doodsteek voor Hollan dia." Zo omschrijft be stuurder Peter van Emme- nes van de Industriebond FNV de plannen die Gist Brocades in Delft voor de Schiedamse moutwijnfa- briek in petto heeft.De centrale ondernemings raad (COR) moet advies ge ven over het voornemen Hollandia te sluiten. Zowel de Industriebond FNV als de COR menen evenwel dat er nog andere mogelijkheid openstaat en zijn bezig een overlevingsplan voor het bedrijf te maken Ooit vonden ruim tachtig Schiedammers emplooi bij Hollandia aan het 's Graven land. Momenteel zijn nog maar veertien mensen werk zaam bij deze tak van Gist Brocades, terwijl tevens met verlies wordt gedraaid. Het is dan ook niet zo vreemd dat het moederbedrijf in Delft het uitgangspunt hanteert dat het alcoholsegment van Hollandia niet meer tot de zogeheten kernactiviteiten behoort. De formule van Hollandia past niet meer in de strategie die gist Brocades heeft uitgestip peld. November '88 maakte de di rectie dan ook bekend het marktaandeel van de Schie damse vestiging over te willen doen aan Heineken. De brou werij heeft interesse, maar wil de gebouwen en het personeel niet overnemen. Volgens vak bondsman Van Emmenes zou dit het einde van Hollandia betekenen. "Als een ander bedrijf het marktaandeel koopt, houdt het in dat je zelf geen afzet markt meer hebt. Heineken is immers oolj een samenwer kingsverband aangegaan met Bols, die de grootste klant is van Hollandia. de fabriek kan gewoon de produkten niet meer leveren en zal moeten sluiten." De Industriebond FNV, die namens alle vakverenigingen vertegenwoordigd bij Gist Brocades, een mandaat tot on derhandelen heeft gekregen, vecht de overname van het marktaandeel aan. De bond meent namelijk dat een marktaandeel niet kan wor den overgenomen zonder de boedel en de werknemers er bij te nemen. Van Emmenes: "Uit jurisprudentie (uitspra- %De formule van Hollandia past niet aan Heineken. de strategie van Gist Brocadesdie het marktaandeel wil overdoen SCHIEDAMDe bewoners in Noord hebben afgelopen woensdag en donderdag te kampen gehad met roestdeel- tjes in het drinkwater. De Nutsbedrijven hebben vervol gens getracht de overlastte beperken, opdat de klachten na vrijdag niet meer zouden voorkomen. Het roest in het water werd waarschijnlijk veroorzaakt door het in gebruik nemen van een ander leidingnet. In ver band met werkzaamheden aan het hoofdleidingnet is het water via een ander net inge nomen, waardoor roestdeel- tjes zijn losgekomen. ken rechters) blijkt dat een dergelijk voornemen aange vochten kan worden. Er heb ben soortgelijke processen in Friesland plaatsgevonden, en daar kunnen we naar verwij zen." De Industriebond FNV heeft Gist Brocades deze week een aangetekende brief gestuurd waarin een beroep wordt ge daan op een desbetreffend wetsartikel. Ook wordt een gesprek op korte termijn ge vraagd. Afwachten De Centrale ondernemings raad wil de uitkomst van dit gesprek afwachten alvorens een advies uit te brengen over de toekomstplannen voor Hol landia. "We willen de bond nu niet voor de voeten lopen en wachten even af. Van sluiten van Hollandia zijn de COR en de bonden nog niet één, twee, drie overtuigd. We denken dat er een alternatief organisatie- en bezettingsplan kan worden opgesteld met een afzet markt zoals die nu is, maar op een andere leest geschoeid. Waarschijnlijk zal het nieuwe plan ook wel enkele arbeids plaatsen kosten," verduide lijkt Paul Koekkoek, secreta ris van de COR en voorzitter van de commissie die de ad viesaanvraag voorbereidt. Hoewel Gist Brocades de brief van FNV nog moet beant woorden, kan Peter van Em menes de reactie wel raden. "Waarschijnlijk krijgen we heel binnenkort een brief waarin we worden uitgeno digd voor een gesprek. Daarin zal de directie verklaren dat er sprake is van verkoop van de onderneming, èn dan heb ben we een geschil," merkt de bestuurder laconiek op. De Industriebond FNV zal dan naar de rechter stappen. The Deep River Quartet wordt vrijdag bijgestaan door pianist Joop van Deuren (foto: Han ter Beek). SCHIEDAM— Het theater heeft donderdag een uitverkocht huis met de soundmix van Hennie Huis man. Voor vrijdag 27 januari zijn nog wel kaarten verkrijg baar. Dan zal The Deep River Quartet optreden. Al jaren werkt het viertal in dezelfde samenstelling: Dick Rietveld, Kees Hendriks, Sie- be Vink en Wout Bijker, ter wijl-pfianist Joop van Deuren voor de theatertoernee aan het kwartet is toegevoegd. Het gezelschap heren zingt en speelt een selectie van tradi tionele jazz-nummers, blues songs, negro-spirituals en liefdesballades. Him inspira tie vinden zij in de jaren veer tig en vijftig, hetgeen tot uit drukking komt in de vele zelf geschreven arrangementen. Het programma begint vrij dag om 20.15 uur. Toegangs prijs is f 17.50, waarbij hou ders van CJP/pas-65 een rijksdaalder korting krijgen. Geen jazz- maar mandolinek lanken zijn verder zondag te horen in het theater. Het Eer ste Schiedams Mandoline Ge zelschap ONI verzorgt 29 ja nuari een optreden. Liefheb bers zijn om 11.30 uur in de foyer van het Passagetheater welkom. Toegang is gratis. In de Passage staat voor 3 fe bruari ook al een uitverkochte voorstelling op het program ma wanneer Youp van 't Hek zal optreden. Verder staat het toneelstuk 'De Humorist' op stapel, evenals het clowns- en acrobatenprogramma The Flying Mestball. Werklozen knappen oude spullen op SCHIEDAM - Een initiatief van drie langdurig werklozen wordt beloond. Cor en Meeuw Stout en Aad van der Stek, alle drie klant bij de Gemeen telijke Sociale Dienst (GSD) benaderden eind 1987 deze dienst met het idee om in Schiedam een kringloopcen trum op te richten. In dit cen trum zullen tweedehands spulletjes, die anders op de afvalhoop dreigen te komen, worden opgeknapt en weer verkocht. De toekomstige be heerders van het kringloop centrum zijn op het idee ge bracht door een dergelijk ini tiatief van buurgemeente Vlaardingen. Naar verwach ting zal de deur van het cen trum, dat wordt gevestigd aan het Wibautplein, medio febru ari officieel open gaan. Het bedrijf richt zich de eerste tijd op overtollig of afgedankt huisraad, dat op afroep wordt afgehaald. Gedacht wordt hierbij aan meubilair, radio's en televisies, lampen, boeken, koelkasten en nog veel meer. De drie initiatiefnemers heb ben ook met de Openbare Nutsbedrijven afspraken ge maakt over het ophalen van grof vuil dat normaal via de kraakwagen op de vuilnis hoop verdwijnt, maar dat nog goed bruikbaar is. Jaarlijks wordt er in Schiedam 3000 ton grof vuil verwerkt. 'De tranen schieten soms in je ogen als je ziet wat er weg wordt gegooid', vertelt ONS- medewerker Mari Dinge- nouts. 'Er zitten vaak nog bruikbare spullen tussen. Het is gewoon zonde'. De initia tiefnemers van het kringloop centrum moeten er nu via her gebruik voor zorgdragen dat de hoeveelheid grof vuil wordt verminderd. In eerste instantie werken ze met behoud van uitkering. Ook heeft de GSD een start bedrag beschikbaar gesteld. Tevens is het Koningin Julia- nafonds aangeschreven voor een subsidie. Een organisatie- en adviesbureau heeft in op dracht van de GSD een onder nemingsplan ontworpen. Bin nen twee jaar moet het Krin gloopcentrum kostendekkend werken. De initiatiefnemers mikken op een breed publiek voor hun centrum. Zowel Schiedam mers met ene krappe beurs als Mensen die nog spulletjes mensen die zich milieubewust hebben voor het project kun- willen gedragen, worden op nen contact opnemen met het het kringloopcentrum ver- centrum via telefoonnummer wacht. 471.27.17. 9 Aan het Wibautplein zal het Kringloopcentrum gevestigd worden. SCHIEDAM De Vereniging Borstvoeding Natuurlijk be legt morgen weer een bijeen komst. Vrouwen die meer over dit onderwerp willen weten, zijn welkom. "Iedereen is het er nu wel over eens; borstvoeding is de beste voeding voor een baby. Jam mer alleen dat zoveel vrouwen er al zo snel mee stoppen en teleurgesteld zijn over het 'mislukken' ervan", zo staat'in de uitnodiging voor de bijeen komst van de vereniging ver meld. De moedergroep Schiedam belegt deze avonden onder het motto 'hoe meer je er over weet, des te groter is de kans van slagen'. Iedere vierde woensdag van de maand komt de groep bij een van de leden thuis bijeen. Ook morgenavond wordt in formatie over borstvoeding gegeven, kunnen boeken wor den geleend, of ervaringen worden uitgewisseld. Aan vang is 20 uur. AURAKLEUREN In wijkcen trum Nieuwland, dr. Wibautplein 163, vertelt Th. v.d. Kam donder dag 26 januari over aurakleuren en getallen. Hij is te gast bij de spiritistische vereniging Harmo- nia. De bijeenkomst begint om 20 uur, toegangsprijs is zes gulden.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1